PDA

View Full Version : повреда вследствие на детонация на газове



evro82
21-05-2007, 16:01
Колеги,
Имам нужда от съвет по следния проблем. При "кихване" нещо се случи с колата и сега не иска да пали на газ. На бензин пали, но гърми жестоко и не може да върви. Откъм колекторите се вижда и излизане на искри. Иначе има 2 кихалки - на кутията за въздушния филтър и след дебитомера. Имате ли представа какво се е случило. Колекторите са алуминиеви.
И още един въпрос - какво да се направи, за да се избегнат тези детонации на газове и нормално ли е по принцип да се случват.
Ще съм много благодарен ако ми дадете съвет.

Алфа 146, TS, 1,4, 97 г.

Crusader
21-05-2007, 18:23
Пак проблем от некадърни майстори :!: Баси до кога у БГ ще могат да слагат АГУ само на Опел и ФВ моно.. :evil:
Тия двете кихалки са почти безсмислени, трябва ти само една клапа /кихаща/ ПРЕДИ дебитомера, щото подобна детонация има вариант да го унищожи напълно и тогава си еб...ава мамата от икономия.
Тия детонации се получават много често от това че АГУ-то се настройва "на ухо" и в желанието си да получат нисък разход, въпросните идиоти оставят сместа много бедна.
АГУ-то се настройва на ГАЗАНАЛИЗАТОР :!: и то от хора които знаят за какво става въпрос, а не от кварталния "газджия"

Сега колега, провери дали колата не смуче въздух от някъде. Провери всички маркучи от филтъра до дроселовата клапа, че и по всмукателния колектор /там има едни гумени съединения-виж ги на мястото ли са си/ освен това провери си кабелите и свещите /кабелите ако са пробили могат да правят утечки по корпуса на ДВГ и от там да се пали , виж свещите ти работят ли всичките и дали работят коректно. Утечките могат да се видят ако на тъмно свалиш капака над лулите и запалиш ДВГ, се виждат проблясъци по кабелите.

Повече от това може да се направи само на място, със съвети толкова, но иди и на специалист...и пиши какво е станало.

JORDI
21-05-2007, 22:15
При "кихване" нещо се случи с колата и сега не иска да пали на газ. На бензин пали, но гърми жестоко и не може да върви. Откъм колекторите се вижда и излизане на искри. .
какво да се направи, за да се избегнат тези детонации на газове
/в допълнение на колегата Crusader/ Колега evro82, защо ми се струва,че не споменаваш нещо много важно и съществено- ти си палиш колата само на газ,така ли е? И когато сутрин е малко по-студеничко,ако не запали на газ почваш една комбинация дай на бензин ама тя е задавена с течна фаза, пак на газ и естествено че гърмежите са от неизгорелия бензин.Същото се получава по някога и при горещ мотор,дори тогава тази смяна от газ на бензин и обратно води до още по големио детонации. Значи колата трябва да я палиш само на бензин и като дигне "градус" обръщаш на газ,ако не си с автом.ключ. А щом сега не работи на газ както каза колегата провери гумените пръстени/що пък два? :roll: / да не са се разместили и да вкарват въздух или си спукал некой маркуч! :idea:

evro82
22-05-2007, 15:11
Благодря ви за съветите.
Оказа се, че колекторът е изскочил. Аз обаче твърдо съм решил да се справя с проблема - "кихане". За целта като начало мисля да проверя сместта на газанализтор (ако е обеднена - реглаж). След това ще сменя гумените маншони на колекторите(сигурно са втвърдени) и да прегледам кабелите( btw знаете ли колко ще струва смяната на маншоните и кабелите?). Свещите и тях ще ги видя, но последно ми казаха, че са оригинални и е добре да не бързам да ги сменям. Ще сменя и въздушния филтър. Какво мислите за клапан на самия колектор ?
Иначе колкото до паленето на бензин - правя го. Имам и автоматичен ключ за преминаване, но правилото за 1 км сутрин на бензин, както и другото - на 1000 км. на газ - 100 на бензин, май не съм го спазвал досега. Не съм сипвал и по 20 - 25 литра бензин в резрвоара никога - дано не съм прецакал инжекторите и помпата.
Мерси още веднъж и ако някой знае добър газаджия в София - pls да сподели :D мисля, че Dodo може да помогне.

pr_00f
22-05-2007, 15:23
Колега- напиши си в подписа каква е модела и двигателя на колата ти. Повярвай ми има огромна разлика в цените на кабели и свещи между ТС 8в, 16в или боксера

evro82
22-05-2007, 15:28
Sorry, забравих.
Колата е ALFA 146, 1,4 TS, 97

evro82
22-05-2007, 15:29
16V

pr_00f
22-05-2007, 15:39
Сложи си данните на колата в подписа - става от профила.

http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopi ... sc&start=0 (http://clubalfaromeo.com/forum/viewtopic.php?t=4738&postdays=0&postorder=asc&start=0)

Погледни тук - полезни съвети за каране на газ.

За 16в ТС двигателя мога да ти кажа само че свещите са майка си и баща си( за хубави си приготви 250-300 лева), оригиналните им дават че карат по 100 000км, твоята кола на колко км. е ?

За кабели не мога да ти кажа каква е цената, а маншоните поне за моята бяха по 12 лева/бр.

Crusader
22-05-2007, 21:17
Колега, ако детонацията е била толкова силна че да изкара колектора, то има вероятност дебитомера ти да е мъртъв :roll:
Другото което ти е необходимо е смесителна плочка комбинирана с кихаща клапа /има такива и цената им е около 6-8 лв./
Свещите са с много яка цена /ако вземеш Денсо - което според мен си е най-доброто/, но съм се наканил да пробвам едни полски /ако не греша/ - Бриск - били със сребърен електрод специално създадени за работа на газ, номерата им са DOR14LGS, AOR12LGS или DR15YS, AR14YS, ако имаш желание /и излишни пари :wink: / може да ги пробваш и да споделиш впечатления.
За цени на кабели ми се върти нещо като 250 за кабели Бош...ка не съм 100% сигурен. А бе както и да е, не бързай с кабелите - първо ги провери и .... успех! :wink:

manolito
24-05-2007, 17:04
Колега преди месец и аз имах проблеми с кихането. Мога категорично да ти кажа ,че 90% е от кабели и свещи!!! Питах няколко майстора газаджии и други , и те се оказаха прави. Смених кабели и свещи и край с проблема! :D Не можах да скапя дебитомера. Като махнах декоративният капак над свещите , по него видимо си личеше къде са искрили кабелите. А свещите ми бяха абсолютно черни! Бяха с 5 електрода. Взех си кабели "Тесла"-120лв. , и свеши "Денсо"-5лв./бр. За оригинални кабели ми искаха 218лв. :wink: Това е , дано съм помогнал.

RoninNT
24-11-2008, 10:24
Евентуално си пазарувал от Косер там се предлагат и кабели Тесла и свещи Денсо но за по 5 лева явно не си се бръкнал за иридиум които струват 250 лв
осемте.

yovi
25-11-2008, 15:33
След като сложих кихалката между колектора и дроселовата клапа детонациите (доколкото все още се случват) вече са без никакви последствия. Бях изложил обосновката си в една тема, но сега след обновяването на форума не мога да я намеря. В общи линии става дума за това, че детонациите обикновено се случват при палене на недобре загрял двигател и при ненатиснат педал на газта. При това положение, ако кихалката е монтирана на друго място, то тя остава изолирана от зоната на детонацията и не върши никаква работа. Конструирах проста кихалка, която се монтира между колектора и дроселовата клапа за двигателя от подписа ми.

http://web.hit.bg/kossoman/schots/kihalka.jpg

Направих я и съм я монтирал на моята кола.
Чертеж за изработване съм пращал на някои колеги от форума. Който го интересува да пише, ще му пратя чертежа.

galinves71
26-11-2008, 18:20
Колега преди месец и аз имах проблеми с кихането. Мога категорично да ти кажа ,че 90% е от кабели и свещи!!! Питах няколко майстора газаджии и други , и те се оказаха прави. Смених кабели и свещи и край с проблема! :D Не можах да скапя дебитомера. Като махнах декоративният капак над свещите , по него видимо си личеше къде са искрили кабелите. А свещите ми бяха абсолютно черни! Бяха с 5 електрода. Взех си кабели "Тесла"-120лв. , и свеши "Денсо"-5лв./бр. За оригинални кабели ми искаха 218лв. :wink: Това е , дано съм помогнал.денсо от 5лв нещо не ми се вижда реално,при комплект о около 300лв няма как.

didod
26-11-2008, 18:44
Има, защо? Обикновеното дензо е 4.70 някъде. Иридиума е скъп- 30- 32 лв.

PEPI-2ALFA
27-11-2008, 14:17
Конструирах проста кихалка, която се монтира между колектора и дроселовата клапа за двигателя от подписа ми...
Добре изглежда , обаче няма клапа (такава на панта), която спира ударната вълна да не ходи към дебитомера.

yovi
27-11-2008, 15:49
Има клапа на хоризонтална панта. Не е вкарана в модела и затова я няма на картинката.

PEPI-2ALFA
27-11-2008, 16:52
Има клапа на хоризонтална панта. Не е вкарана в модела и затова я няма на картинката.
Аз , защото не я виждам , та за това питам. Иначе хубавото е , че с малко се удължава ...пътя на въздуха. При мен с кихалка веднага след дебитомера се удължава тръбата доста и става кофти за смяна на възд. филтър дори. Твоята клапа е и на по-голям диаметър (отколкото при дебитомера) и повече въздух ще пропусне при детонация (така си мисля).

yovi
28-11-2008, 10:08
Действително с предишната кихалка удължаването беше голямо, при тази удължаването е 14 mm. Светлият отвор на клапата е 42 mm (13.9 кв.см), а сумарната площ на изходящите отвори е около 11 кв.см. С предишната кихалка при всяка детонация се налагаше да се наместват маншоните на колектора. Откакто съм монтирал тази се е случвало да детонира 4-5 пъти без никакви последствия. Просто чуваш лек пукот, след който моторът продължава да си работи нормално. Само веднъж се наложи да угася и да наместя гумения пръстен върху изпускателните отвори на кихалката, защото при детонацията се беше запретнал леко и част от тях бяха останали незатворени и менеше обороти.
До идеята за тая промяна стигнах след като се убедих, че борбата с детонациите е мисия невъзможна. Много е скъпо да подържаш в 100% изправност винаги и едновременно всички елементи на запалителната система - комутатори, кабели, свещи, проводници, датчици... За да се подсигуриш, че няма да има детонации трябва да правиш чести диагностики в добър сервиз и да подменяш начаса всеки съмнителен елемент. При това колкото и да се старае човек, никога не може да сведе вероятността за детонация до 0%. Изводът ми беше, че е по-разумно да не обръщам някакво по-специално внимание на състоянието на запалителната система, отколкото е нормалното за бензинови двигатели, а да помисля как да защитя максимално елементите на всмукателния тракт при неизбежна детонация. Засега съм доволен от направеното.