PDA

View Full Version : Мнение Alfa Giulia дизел



Geri_ms
10-01-2022, 12:20
Здравейте,
обмислям закупуване на автомобил и ще съм благодарна за отзиви и лични впечатления, като цяло за Alfa Giulia.

RPWWD
18-01-2022, 10:17
Като цяло моделът е все още рядко срещан, но не съм чувал за някакви съществени проблеми. Дизеловата версия има и допълнителен резервоар за AdBlue, който трябва да пълниш от време на време. Карал съм турбо бензиновата версия, колата е с безупречно поведение, имам забележки към задните седалки, които са тесни и ниски.

stelt
16-02-2022, 23:02
Моята Джулия е дизел. Вече сме заедно от около 15000 км. Мисле, че единственото нещо, което ме дразни в колата е - тракането на дизела. Колата си е супер и много радва.

undy
11-06-2022, 23:17
Момци, някой има ли наблюдения върху модификацията без лупи, как светят обикновените фарове?

acho_
13-06-2022, 15:56
Моето наблюдение е само отвън, и то е че фаровете с лупи са голям + към визията на предницата, другите мязат малко като на Фиат Типо.

undy
09-07-2022, 17:00
Моето наблюдение е само отвън, и то е че фаровете с лупи са голям + към визията на предницата, другите мязат малко като на Фиат Типо.

Единственият плюс от толкова ровене по форуми и групи е, че няма какво да им се чупи. На хубавите фарове, често им хвърчат капачетата на пръскалките, някои се оплакват от спираща една от двете дневни, на някои пък имат драми при завои, не се връща фара или си остава на дълги. Няма две добри, това е. Но все пак към момента колегите от България не се оплакват от такива неща.

undy
24-07-2022, 21:46
Фаровете светят много добре, чак чудно :drinking:

172663

firedragon
25-07-2022, 07:42
Ами честито, да те радва и много километри да навъртиш. Сподели впечатления от първа ръка, как е спрямо 159.

acho_
25-07-2022, 12:00
Честито и от мен :)

ecotronic
25-07-2022, 14:51
....Сподели впечатления от първа ръка, как е спрямо 159.

Е - как да е? Ще страда извeстно време и ще му мине :)

Много приятни емоции и безаварийни километри с новия кораб :)

Gogata
25-07-2022, 18:40
Честито и от мен! Много да те радва и слуша бамбината. С нетърпение ще очаквам да споделиш впечатления, че и аз си търся такава.

undy
25-07-2022, 19:13
Благодаря, момчета. За тези 4 дни само положителни неща мога да кажа. Спрямо 159ката ми се усеща осезаемо лекотата с която се движи Джулията. За волана няма смисъл, на перце и бърз. Окачването е много приятно, хем е стегнато, хем не друса и не се усеща дървенията, като в много други по-нови коли които съм карал или са ме возили. Както установих вчера предния капак, предните калници и всички врати са алуминиеви, задния капак, задните калници и тавана са метални, праговете са декорирани с пластмаса. С две думи няма къде да избие ръжда по купето, застрашените зони не са метални. Климатичната система работи много адекватно и бързо(сравнявам го с на 159,където при корекция на потока въздух почва да минава през няколко етапа, докато се ориентира). Двигателя има интересно ръмжащо гласче, хаха.. при повече газ се чува. Пъргав е, не е от най - тихите дизели обаче(отвън). Вътре няма вибрации, но може и по-обезшумено да е. Кутията е перфектна. Бърза, тиха, адекватна. В режим драйв се усеща нервността на двигателя и по-бързата смяна на предавки, в нормален режим е благодат да се возиш, в третия режим при лоши условия тепърва ще разбирам. Разхода към момента по борд ми е 5-5.2 предимно градско нормално каране. Не знам дали е вярно. За момента това е. Трябва да се обслужи и да се смени маслен сепаратор(който им е от детските болести), поръчал съм го вече. Багажника е нисък, но е дълбок, колегите със седаните няма да им прави впечатление :) И най-важното, вътре е по-широко от 159,кой каквото ще да казва. Аз съм 182см/90кг и зад мене се влиза и излиза нормално. Аз сядам отзад и краката не ми опират в седалката отпред . Над главата също има място достатъчно. Ще споделям каквото ми направи впечатление, понеже гледам този раздел е умрял тотално.

alfa racer GTA
25-07-2022, 22:33
Честито и безаварийно.

Значи ще сменяш и ремъци + ролки.Малко е странен този маслен сепаратор, но поне е направен вече да се сменява като консуматив със всяка смяна на ремъците.Така поне няма да има омасляване или ще е снижено до минимум.

batproho
26-07-2022, 08:49
Честито и от мен, и много положителни емоции... :)

kirekchiev
28-07-2022, 00:21
Честито и безаварийно @undy! Може ли да попитам какво те накара да избереш дизел пред бензин?

stoian_off
28-07-2022, 08:45
undy ,качи някоя снимка да изплакнем окото:drool:

undy
28-07-2022, 12:47
Честито и безаварийно @undy! Може ли да попитам какво те накара да избереш дизел пред бензин?
Благодаря ..определено беше цената,километрите(82К), разхода на гориво и в последствие състоянието конкретно на тази. Няма да крия, че ми се караше бензин, но предвид някои обстоятелства прецених, че ще е дизел.

undy ,качи някоя снимка да изплакнем окото:drool:

17266417266517266617266717266817266917267017267117 2672

alfa racer GTA
28-07-2022, 16:28
Дай боже всеки му приемлива цена, нисък пробег, превъзходно състояние и нисък разход при покупка на Джулия :drool:


https://www.youtube.com/watch?v=2nqVe6yZvPw

И новия фейслифт на Джулия. В полицейска униформа Италианската полиция „издаде“ новата Alfa Romeo Giulia (https://fakti.bg/avto/699490-italianskata-policia-izdade-novata-alfa-romeo-giulia)

Бобби
31-07-2022, 09:08
Благодаря ..определено беше цената,километрите(82К), разхода на гориво и в последствие състоянието конкретно на тази. Няма да крия, че ми се караше бензин, но предвид някои обстоятелства прецених, че ще е дизел.


17266417266517266617266717266817266917267017267117 2672

Браво бе момче, ти си най последователният фен на марката в форума.
С здраве да си я караш..:th_up:

undy
15-08-2022, 22:11
Браво бе момче, ти си най последователният фен на марката в форума.
С здраве да си я караш..:th_up:

Мерси,..е чак пък най...

И така след 20тина и кусур дни езда и чакане на различни чарколяци, всичко пристигна и трябваше да бъде сменено- говоря за ангренажния възел ,маслен сепаратор и пистовите дреболии. Понеже е първо обслужване много исках да разбера какви са частите , които са монтирани. Поръчах си оригиналният пълен комплект за ангренажа, сепаратор няма друг освен оригинален и по мое усмотрение частите за пистовият от АутоДок. Ето малко снимки , по -долу ще опиша старите и новите части, както и използваните марки при първоначален монтаж в завода.
172698 172699 172700 172701 172702 172703 172704

Както се вижда закупеният комплект включва :
-Ремък - MOPAR
-Водна помпа -RICAMBI
- Малка ролка INA Slovakia
- Голяма SKF France
- Обтегач DAYCO

Свалените части са :
- Ремък MOPAR
-Водна помпа -RICAMBI
- Малка ролка INA
- Голяма BRS ( не ги знам)
- Обтегач - забравих го на едно менгеме.ще допиша по-късно какъв е - DAYCO

Пистови компоненти
Стари:
- Ремък FPT
- Обтегач LITENS
- Ролка DRS ( и тези за пръв път ги виждам)

Нови:
- Ремък GATES
- Обтегач LITENS- бях поръчал DAYCO
- Ролка LITENS -бях поръчал SKF
Доколкото се осведомих LITENS не били никак зле и се вграждали заводско в доста автомобили, ще ги видим.

Това по-долу е сепараторът. Сменя се с ангренажа. Много Джулии имат масло във въздушният филтър и това е една от причините. Има писано, не казвам нищо ново, но все пак да го спомена за хора , които тепърва ще се сблъскват. При мен 3-4 ребра на филтърът бяха омазнени и въобще не се замислих. За сепаратора са нужни три уплътнителни пръстена, един семеринг и два О-пръстена. Купуват се задължително.

EDIT> Други основни причини за масло във филтърът са:
> късата тръба или по-точно разстоянието от тръбата за картерна вентилация и въздушният филтър
> наклона на същата тръба- филтърната кутия е по-ниско

Други твърдения относно проблема са :
> нивото на маслото
>честите регенерации
>визкозитет на маслото


Старата версия, която била проблемна заради конструкцията
172705

Новият вариант
172706


Въпросният сепаратор/филтър или центрофуга се намира зад обтегача на пистовият ремък. Сваля се обтегача и капака на сепаратора е на 4 винтчета. С обратен чук го извадих (друг вариант няма, а и никой никъде не споменава как демонтира капака)

172707 172708 Сепараторът е вътре захванат с винт , няма да казвам къде ,какъв торкс е , защото не помня и да не излъжа някой. На снимката със старият , по-горе се вижда винта 172709 172711


Относно демонтажа и монтажа на ангренажните и пистовите компоненти там е ясно. Най- лесното за работа ЖТД. Демонтира се единствено кутията на въздушният филтър и натам е песен. Има място и видимост. Извадих кутията и два маркуча на антифриза, за да изтече максимално охл. течност. Дори не използвах щифтовете за разпределителните валове и планката за застопоряване на коляновият вал. Сега някой ще каже , ама то майсторите не ги и слагат...е да но аз съм любител, не ми е това професията и по принцип залагам на сигурно. Имах опит с предишните ми ЖТДта, но там ползвах комплекта за зацепване, тук обаче е лесно и има място, с втори човек за нула време стават нещата.

172710 172712 172713

Обезвъздушаването стана много лесно. По принцип открих 3 пробки. Може и да има още някоя на радиатора, но хич не ми се пипаше там. За една знаех, която е на турбото отгоре, другите две са на маркучите от и към радиаторчето в купето. Докато наливах новият антифриз единствено бях отвил предварително тази на турбото, понеже е на нивото на казанчето, другите две са по-ниско и там не пипах, а и не ми се иска да ми остане някое парче пластмаса в ръцете 'на края на Дунава'.

Когато нещо се развилнея отново ще драсна някой ред :-)

172714 172715

Озито
172716

italfen
20-10-2022, 18:57
Доста полезна информация, хубаво е да я има и тук на български :)

И с двата типа фарове е много красива Джулия.
С някои цветове (сивия особено) повече ми допада с халогенния фар.

https://i.postimg.cc/MZ1HX3bc/310957343-5934428693243236-4374648033970170240-n.jpg (https://postimg.cc/8sPN0HYD)

Gogata
20-10-2022, 19:51
Миналата седмица бях да гледам тази https://www.cars.bg/offer/62d9160132fb87aa010cebe2. Въпреки че е по-базова и на не малко км, предвид ограничения пазар тук и добрата цена, реших да й дам шанс.
На живо колата изглежда доста амортизирана. Няма силно захабени детайли, но доста е преживяла. Цветът е интересен на живо. Ключът явно му беше паднала батерията и едвам я отключих. От мотора имаше някакво много силно чаткане. Не знам дали беше някоя дифтунга на дюза или нещо по-сериозно, но ме отказа и даже не я и закачих да видя по-сериозно.

undy
21-10-2022, 13:14
Не са малко километрите за по-нов автомобил предвид, това че са по-нежни от предшествениците си...не знам де, може пък да се окажат също толкова корави, особено колкото 8 и 10 клапановите( ех мечтии). Както споменах преди, двигателя не е от най-тихите, но щом има отчетливо чаткане, добре си направил с отказа си.

При мен нещата не се променят, допадна ми колата. Минус към момента, който и няма начин да се подобри е влизането и излизането, малко ми е ниско..но влезеш ли -не ти се излиза....излезеш ли-бързаш да влезеш. Разход на гориво смесен 70% градско -30% извън е под 6/100 което е повече от доволно. Това е най-икономичната ми Алфа, не че някога ме е интересувало и не е от съществено значение, просто го споделям.
Този път са се постарали и двигателя загрява , като на нормална дизелова кола :static:, бързичко и топлото идва навреме. Системата следяща акумулатора (IBS) е доста капризна. Разбере ли, че състоянието на батерията е под някакви проценти и започа да изклчва един по един разни консуматори. Първият е Старт-Стоп системата, която е никому не нужна, следва спиране на подгрева на задното стъкло и огледалата, след това спира да нагрява калорифера( ако го има)....не знам докъде се простира тази "безопасност". Твърденията са , че само дизеловите версии имат калорифер, но така и не открих предпазителитя и релето му и тъй-като моят aкумулатор не е на 100%, старт-стопа не ми работи( за щастие) ,но не усещам да имам калорифер и не знам дали имам ( за нещастие). Подгрев на задното и огледалата имам. Ще изтискам всякакъв живот от този акумулатор и тогаа ще взимам нов....за сега нямам никакви проблеми с него. Системата за сигурност, сблъсък и напускане на платното работи супер прецизно според зададените от водача настройки. Автоматичните чистачки са изключително адекватни с два автоматични режима. Парктроника е чудесен, имам и отпред и отзад, нямам камера отзад и не усещам липсата по никакъв начин, въпреки че ми е първата седанова Алфа. Музики,телефони...всичко се свързва бързо и лесно, нормаланото озвучение става, достатъчно е...винаги може и още , но за базова музика е добре.
Нещата които ме притесняваха бяха 2, шофьорското външно огледало, на моменти се държеше като откачено и при даване на контакт ходеше в небесата и там си оставаше. Поразчетох се и реших проблема с нов бутон на вратата вътре. Другото нещо, което ми направи впечатление ,че при пълен волан надясно или наляво при маневра се усеща провлачане на външното колело. Това е единствено и само при напълно навит волан, ниска скорост и маневра. Най-се усеща ако е песъчливо или както при мен -чакъл. Оказа се, че това нещо е абсолютно нормално предвид факта , че геометрията на предните колела е Анти-Акерман. Това нещо е описано в бюлетин и от завода обясняват ситуацията. Така че драма няма. Въобще цялото поведение на колата в завои идва от именно тази настройка на геометрията, откъдето идва усешането за стабилност и прочие.
Както е известно управлението при 147 и 156 е супер директно и много приятно, при 159 нещата не са така и това много ми липсваше , тук вече с пълна сила всичко е обратно на мястото си. Въобще най-големия кеф е бързината на волана, стабилността, устойчивостта и лекотата с която се маневрира....поне аз съм много доволен, че онова чувство , което изпитах за пръв път преди 14г с 156цата сега го изпитвам отново.
Чистачките влизат под предният капак и пластмасата е под него, много място има там, което е предпоставка за натруване на боклуци, шума и клечки....а зимата на сняг и лед, което е кофти.
Задният мост е метален и не се забавих да го третирам както обикновено правя със специално покритие. Къде какво съм видял съм смазал, намазал,почистил, забърсал....

Няма кой знае какви минуси и нямам някакви сериозни забележки към момента.

vanboy
21-10-2022, 15:09
Аз съм със 156 2.4 175 hp 20V TI. Карах Giulia veloce от Б-с до София и обратно. Трябваше да купим един автомобил от автокъща. Добра е за управление-бързо се сраснах с нея! Директен волан, добро ускорение, невероятен дизайн, стабилност...въобще-усещане за Алфа. :) Свикнал съм при изпреварване, или преминаване в друга лента, освен да поглеждам в огледалото, да хвърлям и по едно периферно зрение към задното стъкло заради "сляпата зона". Винаги го правя! При Джулията, обаче средната колона (м-у предното и задното стъкло) е много изпъкнала напред и задното ляво стъкло почти не се вижда от нея. Знам, че Джулията има светлинен индикатор на огледалата за предупреждение за стоящ автомобил в "сляпата зона", но той е почти незабележим...или пък аз не съм свикнал. Коженият салон леко е напукан за автомобил 2018 г. при условие, че Джулията е закупена нова тук в Бг и е пазена доста! Не знам дали аз си внушавам, но усещането за ускорение, сравнение с моята 156-ца е същото, дори ми се струва, че Джулията е мъничко по-тромава, при условие, че тя е с повече hp. Та това ми бяха леките забележки...Иначе-прекрасен, модерен автомобил...И си има всички усещания за Алфа! :)

undy
21-10-2022, 15:48
На мен ми трябваха поне две седмици да свикна с лявото огледало, някак позицията му (или тази на седалката ми, максимално долу) не ми беше Ок и някак нямах видимост при завой наляво на 90° на малко кръстовище.. Огледалото просто ми скриваше пътя наляво... Сега го няма това нещо, свикнах. Може би на 159ката огледалата са малко по-ниско. Като вървеж е по-приятна от 159 2.4...това го казвам откровено.

alfa racer GTA
21-10-2022, 20:12
Би ли направил сравнение като комфорт на возене 159 2.4/ Giulia 2.2 ?

undy
21-10-2022, 20:52
Би ли направил сравнение като комфорт на возене 159 2.4/ Giulia 2.2 ?

Не знам до колко мнението ми ще бъде обективно, понеже 159ката ми последните две години я карах с не оригинални амове и пружини. Със заводските возеше по-меко и плавно минаваше през неравностите, но се клатушкаше. Имаше унасяне при резки движения. Не казвам, че се е лашкала като луда все пак окачването беше изрядно. След време смених амовете и пружините, стана с 10мм по-ниска отпред и 20 отзад. Поведението придоби малко по-спортно усещане. Клатушенето изчезна, но се вдърви возията. Неравностите се усещаха повече, но на мен не ми пречеше нищо от това, защото пътищата тук са добри. Джулията е смес от всички тези неща, като обира само плюсове те. Хем не блъска при бабунки, не унася, не се клати и не друса. Много е балансирано всичко. Но.. Едно голямо но, не съм карал 159ка на 85К км на заводско окачване за да преценя. 159 има тежест, която се усеща в хубавия смисъл. Стабилна и солидна. Като мечка. Като някаква супер голяма кола..а пък не е кой знае колко. Карайки Джулия всичко ти се струва леко, но същевременно устойчива. Много ми е интересно на сняг и лед как ще се представя. Със 159ката не съм имал никакви проблеми при всякакви условия. Минавал съм като танк, през сняг, по лед и никога не ме е подвеждала. Тук лекотата се надявам да не ми прави номера.
Та с две думи "от моята камбанария" на Джулия поведението по ми допада. В нея спортното е налице в пъти повече, но не друса и не тряска. Не искам само да я хваля, но съм искрен и няма да скрия, ако нещо ме дразни.
Първото нещо което ми направи впечатление и което преобладава в 159 според мен са предните седалки. В Джулия са късички седлата.

Бобби
22-10-2022, 18:58
Не знам до колко мнението ми ще бъде обективно, понеже 159ката ми последните две години я карах с не оригинални амове и пружини. Със заводските возеше по-меко и плавно минаваше през неравностите, но се клатушкаше. Имаше унасяне при резки движения. Не казвам, че се е лашкала като луда все пак окачването беше изрядно. След време смених амовете и пружините, стана с 10мм по-ниска отпред и 20 отзад. Поведението придоби малко по-спортно усещане. Клатушенето изчезна, но се вдърви возията. Неравностите се усещаха повече, но на мен не ми пречеше нищо от това, защото пътищата тук са добри. Джулията е смес от всички тези неща, като обира само плюсове те. Хем не блъска при бабунки, не унася, не се клати и не друса. Много е балансирано всичко. Но.. Едно голямо но, не съм карал 159ка на 85К км на заводско окачване за да преценя. 159 има тежест, която се усеща в хубавия смисъл. Стабилна и солидна. Като мечка. Като някаква супер голяма кола..а пък не е кой знае колко. Карайки Джулия всичко ти се струва леко, но същевременно устойчива. Много ми е интересно на сняг и лед как ще се представя. Със 159ката не съм имал никакви проблеми при всякакви условия. Минавал съм като танк, през сняг, по лед и никога не ме е подвеждала. Тук лекотата се надявам да не ми прави номера.
Та с две думи "от моята камбанария" на Джулия поведението по ми допада. В нея спортното е налице в пъти повече, но не друса и не тряска. Не искам само да я хваля, но съм искрен и няма да скрия, ако нещо ме дразни.
Първото нещо което ми направи впечатление и което преобладава в 159 според мен са предните седалки. В Джулия са късички седлата.

Няма как, да не ти е обективно, след като си минал последователно през всички брички...:))

undy
23-10-2022, 17:34
Няма как, да не ти е обективно, след като си минал последователно през всички брички...:))

Опитвам се :) Скоро ще имам и впечатление в зимни условия как се представя и въобще става ли за зимна кола :)

alfa racer GTA
23-10-2022, 20:24
Благодаря.

Като придобиеш стабилна представа "хвърли" няколко думи и за разхода на гориво.

П.П.
Не че не погледнах в спиритмонитор.де за 180 и 210 коня 2.2, ама все пак...

dhtj
23-10-2022, 23:01
Като придобиеш стабилна представа "хвърли" няколко думи и за разхода на гориво.


Писал e бате Ивчо :D


Разход на гориво смесен 70% градско -30% извън е под 6/100 което е повече от доволно. Това е най-икономичната ми Алфа, не че някога ме е интересувало и не е от съществено значение, просто го споделям.

@undy , повече ли трака от 2.4 или по-малко, аз това не го видях?
А за зимата ако има някакви проблеми с проходимостта, знам какъв ще е първия тунинг дето ще мислим - Q2 / шперче. :D

undy
24-10-2022, 08:09
Писал e бате Ивчо :D



@undy , повече ли трака от 2.4 или по-малко, аз това не го видях?
А за зимата ако има някакви проблеми с проходимостта, знам какъв ще е първия тунинг дето ще мислим - Q2 / шперче. :D

Не мога да кажа, че трака по-малко от 2.4ката, то даже 2.4 е много тих мотор, освен при минусови температури докато загрее малко. В интерес на истината очаквах да са по-тихи отвън. Предвид тази статия, която е много интересна, представям си предишния двигател с чугунения блок колко чука и трака, та според статията двигателя бил много тих :)

https://www.autotecnica.org/motore-alfa-romeo-2-2-turbodiesel-150-180-e-210-cv-focus-tecnico/

Като сравнявам с други дизели от тези години, горе долу си трактат еднакво. Има разлика от предишните ЖТДта все пак. По-стегнато работи.

Бобби
25-10-2022, 00:11
Опитвам се :) Скоро ще имам и впечатление в зимни условия как се представя и въобще става ли за зимна кола :)

А бе ако не си върти задницата, не ми я хвали...:))...малко се съмнявам с всички системи за безопасност.
Пробва ли я след като ги изключиш дали се получава..?...или греда...?

alfa racer GTA
25-10-2022, 09:49
Не могат да се изключват в Джулия https://www.manualslib.com/manual/808959/Alfa-Romeo-Giulietta.html?page=114

Ама това не й пречи да "върти задницата" - поне в определени граници.

dhtj
25-10-2022, 13:38
Squadra tuning отдавна измислиха как да се гасят всичките системи и става дрифтачка. :-)

undy
25-10-2022, 17:32
За изключване на системите се слага бутон с race режим, после с МЕС се правят промените с отметките и прокси май сепускаше, после вече може да се изключват по желание. Има видеа в тубата как става всичко.
Иначе не, всичко е активирано постоянно.

Бобби
25-10-2022, 19:10
Убаво де...ама дочух за някакъв секюрити код....тоез може да четеш грешките, но не може да ги чистиш....и отиваш да си цакаш на официалният дилър...

undy
25-10-2022, 19:31
Убаво де...ама дочух за някакъв секюрити код....тоез може да четеш грешките, но не може да ги чистиш....и отиваш да си цакаш на официалният дилър...

Това сега го чувам. Доколкото знам с лицензиран МЕС си работиш както при старите модели.

Бобби
25-10-2022, 19:42
Това сега го чувам. Доколкото знам с лицензиран МЕС си работиш както при старите модели.

Ами Румбата ми каза, че не е баш така, ама ще му намерят колая...незнам не съм наясно с тия неща...просто споделих..Стевиото и Туналето няма как да не са ги хакнали с тоя код....просто това си е нововъдение в автомобилостроенето...

kirekchiev
25-10-2022, 23:22
В сайта на MES го пише това - https://www.multiecuscan.net/SupportedVehiclesList.aspx
Вариант 1 - модул който прескача SGW(Security gateway) модула
Вариант 2 - директна връзка на CAN линиите след въпросния модул.
Иначе няма триене на грешки.

undy
26-10-2022, 00:00
Иначе няма триене на грешки.

Може и да има, ако е от 2016 или началото на 2017 :)

gorang
26-10-2022, 11:27
Мисля че SGW(Security gateway) имат автомобилите произведени след март 2018 г., но и за това има лечение....

alfa racer GTA
26-10-2022, 13:36
Доколкото зная не всички варианти на Джулия имат "Race" режим. Но пък има клипове как да се активира този режим.

От друга страна гледам/чета че дизелите 2.2 Джулия са с 2 ЕГР -а ...

undy
26-10-2022, 13:55
Доколкото зная не всички варианти на Джулия имат "Race" режим. Но пък има клипове как да се активира този режим.

От друга страна гледам/чета че дизелите 2.2 Джулия са с 2 ЕГР -а ...

Race функцията на бутона го има в QV, но виждам, че има копчето за режимите и без бутон за амортисьорите, което вече нямам идея точно в кои модели се вгражда заводско... или просто го има за допълнителна инсталация... такъв https://youtu.be/R_v09uXA4jU

Колкото до ЕГРите статията от моят пост номер 32, пишат къде са два и къде е един. Въобще пише много неща, гугъл преводача върши работа. Има схеми на двата вида охлаждане и т.н..

alfa racer GTA
26-10-2022, 16:12
Ето как:


https://www.youtube.com/watch?v=118qIklDUH4&list=PLUCuEToXHMiaUdsgcLBIZcJ7 IvllbPqGx&index=1&t=55s

kirekchiev
26-10-2022, 21:59
Доколкото знам, ако е след 2019та, може да се направи тоя Race mode и без смяна на бутона, защото там се върти свободно и не е на степени както при тези преди 2019та.

undy
26-10-2022, 22:46
Доколкото знам, ако е след 2019та, може да се направи тоя Race mode и без смяна на бутона, защото там се върти свободно и не е на степени както при тези преди 2019та.

Да, при по-новите има тази възможност. В Джулия форума има една тема от 42-3страници и 840 коментара(не съм ги чел всичките...толкова луд не съм). Но на едно място в тази тема попаднах на възможните проблеми при подкарването на "екстрата", бяха много. Но нищо не е непостижимо :)
Не знам как седят нещата при първите модели, понеже всяка година има някакви промени в софтовете и прочие,.. дали бройките от 2016 и началото на 2017 ще могат да подлежат на тази процедура, защото в повечето случаи се говори за коли от 2018-2019.

undy
18-08-2023, 19:33
Много време мина от последните постове тук, та реших да вкарам малко въздух в темата.
На две, на три ще разкажа какво се случва около мен и нея.
Зима - Най-интересното е, че зимата колата е перфектна само на задно. Купих я със стари зимни гуми и реших с тях да я тествам. Хем само на задно, хем и със стари гуми. Така добре си вървя с тях, че изкарах цялата зима (5месеца) и не купувах нови. За тази зима няма да рискувам и вече взех зимен комплект. Така че , ако някой се чуди , да не го мисли. Стига да няма дълбок сняг, защото е ниска, няма проблеми. Системите и асистентите работят идеално, няма грешка.
172891 172892 Тази зима ще съм с тези 172915

Акумулатор- все още съм със заводският акумулатор 2017г , за сега не ми е създавал грижи. Целият юли месец колата седя на летището и въпреки слуховете ,че ядат батерията без нищо, завъртя все едно само мене е чакала.
172893

Проблем с огледало-Имах проблем с лявото странично огледало. При контакт ходеше максимално нагоре и трябваше всеки път да го свалям от копчето. Реших набързо и окончателно проблема с нов джойстик на вратата.
172894

Тъй като автомобила вече наближава 100К, предварително решените процедури от мен започнаха една след друга.
Смяна на спирачна течност.
172895 172896 172897 172898 172899 На последната снимка е старата и тъмна течност, новата е нова-бистра :)
Смяна на масло в диференциал
172900 172901 Тук използвах помпа за източване на течности(от Лидл), свърши чудесна работа.

Смяна на дискове и накладки
172902 172903 172904 Тук има малък филм със задните супорти и трябваше да пускам 12в на моторчетата...ако някой го интересува, ще го обсъждаме.

И разни глезотии
172905 172906 172907 172908малко пластмаси, които ги имат само QV
Преди 172910След 172909 172911172912 172913 172916
Един от най-бързите и добри кабели 172914 Моята няма SGW и влизам с кабела и адаптерите и чета всичко, както и трия. Към момента съм ъпдейтнал само навигацията с последните карти , които са на разположение....

MasterBoy
05-01-2024, 15:33
Браво колега, доста се стараеш.
Тъй като на мен скоро ще ми се налага смяна на задни накладки, защо се налага да се пуска ток на моторчетата?
Това от менюто не върши ли тази работа?
172964

undy
02-02-2024, 07:54
Браво колега, доста се стараеш.
Тъй като на мен скоро ще ми се налага смяна на задни накладки, защо се налага да се пуска ток на моторчетата?
Това от менюто не върши ли тази работа?
172964

Понеже се налага често ръчно-механично прибиране на буталата, за да могат да влязат новите накладки(особено ако и дисковете са нови) и след това процедурата от менюто не се изпълнява и записва грешки. В другата тема( GIULIA 2.2 техническа поддръжка) съм написал точно какво е нужно и как се случва.

kalojan
07-02-2024, 17:37
Здравейте, и аз да се включа в темата с въпрос:
Предстои ми обслужване и се чудя какво масло да избера за двигателя. Видях в снимките Motul 0W20, а в сайта на мотул се препоръчва 0W30.
От Витоша Ауто препоръчват: МАСЛО SELENIA 0W20 FORWARD
Колата ми е:
Make: Alfa Romeo (EU)
Model: Stelvio, 949 (2017- )
Type: Stelvio 2.2 JTD (154 kW / 210 ch) Q4 (2017 - 2018)
Без Ad-Blue.

Препоръчайте кое масло е за предпочитане.

И евентуално къде може да се намери истинска Selenia.

undy
09-02-2024, 08:54
Здравейте, и аз да се включа в темата с въпрос:
Предстои ми обслужване и се чудя какво масло да избера за двигателя. Видях в снимките Motul 0W20, а в сайта на мотул се препоръчва 0W30.
От Витоша Ауто препоръчват: МАСЛО SELENIA 0W20 FORWARD
Колата ми е:
Make: Alfa Romeo (EU)
Model: Stelvio, 949 (2017- )
Type: Stelvio 2.2 JTD (154 kW / 210 ch) Q4 (2017 - 2018)
Без Ad-Blue.

Препоръчайте кое масло е за предпочитане.

И евентуално къде може да се намери истинска Selenia.

Поради факта, че не знам какво ще купя от интернет не слагам Селения. Мотула ( който е на моите снимки) покрива изискванията на Фиат и знам, че това което взимам е истинско. Но има и други причини да взема 0W20, карам в студен климат и с 0w20 съм само зимата.
Другото хубаво масло на което залагам е Shell Helix Ultra ECT 0W30. С много добри показатели и вискозитет при 100 градуса , а и е нископепелно, докато Motul e със среден показател. Shell е много добър избор , не е скъпо и го има по магазините, не съм чул за ментета, но всичко е възможно. Не знам защо ти препоръчват 0W20 при положение , че за 210 коня се изисква 0W30.

kalojan
09-02-2024, 17:08
Благодаря за информацията!
В България май каквото и масло/консуматив да се вземе си е риск да е менте.
Доста време съм карал предишната ми кола с Motul и не е имало проблеми. После минах на Ravenol и имам добро мнение и за него.
Ще избера едно от двете и ще наливам. Така или иначе ще се кара 8-10к км максимум между смените.

Четох и за смяната на маслен сепаратор при смяна на ангренажа. Това задължително ли се прави или само ако има омасляване. И на какъв интервал го дават да се сменя.
Колата ми е на 195000км в момента и не знам дали е сменяван.

Edit:
Видях в другата тема какви са признаците за заминал маслен сепаратор, така че при обслужването ще разгледам въздушния филтър и ако няма омасляване значи всичко е наред.

undy
11-02-2024, 13:21
Благодаря за информацията!
В България май каквото и масло/консуматив да се вземе си е риск да е менте.
Доста време съм карал предишната ми кола с Motul и не е имало проблеми. После минах на Ravenol и имам добро мнение и за него.
Ще избера едно от двете и ще наливам. Така или иначе ще се кара 8-10к км максимум между смените.

Четох и за смяната на маслен сепаратор при смяна на ангренажа. Това задължително ли се прави или само ако има омасляване. И на какъв интервал го дават да се сменя.
Колата ми е на 195000км в момента и не знам дали е сменяван.

Edit:
Видях в другата тема какви са признаците за заминал маслен сепаратор, така че при обслужването ще разгледам въздушния филтър и ако няма омасляване значи всичко е наред.

Масленият сепаратор е препоръчително да го смениш, ако не знаеш дали е сменян. Препоръката е при обслужване на ремъците да се сменя и той, дори вече да е сменен с новият модел. При евентуално запушване създава проблеми с налягането на маслото. Не е скъп, смяната е лесна и не си заслужава риска. Омасляването на въздушният филтър се дължи на редица причини, не е само сепаратора. При твоят мотор трябва да има дроселова клапа преди дебитомера и тя предотвратява навлизането на масло. При Джулия без тази клапа (като моята), маслото при филтъра се дължи на още няколко фактора - късото разстояние от тръбата на картерните газове, наклона на тръбата от филтъра към турбото, както и нивото на маслото, като има твърдения и за вискозитета на маслото, като по-добре да е 0W30.
Ако ти предстои обслужване си смени и сепаратора за да си спокоен ��

kalojan
12-02-2024, 17:58
Да, задължително ще обърна внимание на майстора да го смени и сепаратора. Търсих по сайтове за части, но не го намерих, за да се ориентирам кой му е номера. Явно трябва да се внимава и да е новия модел.
Благодаря още веднъж за инфото.

undy
12-02-2024, 19:00
Да, задължително ще обърна внимание на майстора да го смени и сепаратора. Търсих по сайтове за части, но не го намерих, за да се ориентирам кой му е номера. Явно трябва да се внимава и да е новия модел.
Благодаря още веднъж за инфото.

Моля, няма защо.
Това са номерата на сепаратора и трите уплътнения към него.
172975

Ionas
23-02-2024, 16:24
Днес смених оригиналният рън флат, с нормални гуми и комфорта се подобри значително. Повече няма изобщо да се занимавам с такива гуми и съжалявам, че не съм преминал на нормални по-рано.

undy
25-02-2024, 11:51
Днес смених оригиналният рън флат, с нормални гуми и комфорта се подобри значително. Повече няма изобщо да се занимавам с такива гуми и съжалявам, че не съм преминал на нормални по-рано.

Още в началото се разчетох за рън флат гумите и първото нещо, което ме отказа бяха отзивите за твърдото усещане и липсата на комфорт, на второ място беше цената, която просто не си заслужава да се плаща.

Spox
06-03-2024, 18:38
Колеги, относно поддръжката на Джулия - някой може ли да сподели как се нулира Change Engine Oil индикацията на таблото? Смених маслото преди 1000 км и светна на дисплея до километража. Опитвах какво ли не намерени от интернет процедури - 6 пъти газ педал, спирачки и тнт. Има ли въобще такава процедура или да я водя пак в сервиза да я закачат и да й ресет-нат този индикатор?


172984

undy
08-03-2024, 09:57
Колеги, относно поддръжката на Джулия - някой може ли да сподели как се нулира Change Engine Oil индикацията на таблото? Смених маслото преди 1000 км и светна на дисплея до километража. Опитвах какво ли не намерени от интернет процедури - 6 пъти газ педал, спирачки и тнт. Има ли въобще такава процедура или да я водя пак в сервиза да я закачат и да й ресет-нат този индикатор?


172984

Не знам тези трикове дали работят, но така или иначе трябва освен да се ресетне интервала и да се нулира при дизела заради ДПФа. Така че най-добре някой да ти я закачи за 2мин и да ги оправи тия работи, ако нямаш необходимото оборудване.

Пс. Сега видях, че е бензин колата, но все тая. Най-добре диагностика, тъкмо може да се промени и интервала.

Spox
08-03-2024, 17:12
Прав си колега - върнах се в сервиза и всичко точно.

Иначе дизел е моята, снимката която сложих я дръпнах пт нета.

Иначе - ето преди да се изчисти как изглежда.
172985
172986

kalojan
22-03-2024, 11:46
Моля, няма защо.
Това са номерата на сепаратора и трите уплътнения към него.
172975

Дали някой може да каже как мога да си набавя тези уплътнения и семеринга за сепаратора?
Пробвам на 2-3 места да поръчам и ми казват доставка до 10 дни, след което отказват поръчката.
Последно ми казаха, че били по 10 броя тези неща и затова нямало как да ги доставят на единична бройка.

undy
23-03-2024, 22:31
Дали някой може да каже как мога да си набавя тези уплътнения и семеринга за сепаратора?
Пробвам на 2-3 места да поръчам и ми казват доставка до 10 дни, след което отказват поръчката.
Последно ми казаха, че били по 10 броя тези неща и затова нямало как да ги доставят на единична бройка.

Това са унгарците от които пазарувам части за обслужването. Много хора са доволни. Има ги нещата отделно. Но можеш да им пишеш мейл да ти пратят комплект всичко. Има ги и в Ибей. Аз там им писах да ми пратят всичко на куп. Както ти е удобно. Абсолютно коректни и бързи в доставката са.

https://fiatalkatreszek.hu/termekek/alfa_romeo/giulia/2.2/lepcsos_hatu/2015/1201?s=Segregator

kalojan
26-03-2024, 11:41
Благодаря, ще разгледам