PDA

View Full Version : Проблем!!!!!!!!! Климатроникът на 164 не работи!!!!Помогнете



hardi
17-07-2007, 21:56
Има ли въобще компетентен сервиз на апфови климатици?

Grigor
17-07-2007, 23:44
А какво му е ? не духа, не е студено, не се пуска компресора ?

Дай малко инфо за проблема

Boby
18-07-2007, 09:44
Кажи на батко си какъв е проблема. :D Покрай мойта станах специалист и по климатиците. :priest:

Iltcho
18-07-2007, 12:26
Кажи на батко си какъв е проблема. :D Покрай мойта станах специалист и по климатиците. :priest:

Май ще идвам на обучение скоро :lol:

hardi
18-07-2007, 14:20
Компресор работи управление работи и като напълнихме фреон едвам се усещаше хлад. Обясниха че неможе системата да поеме достатъчно фреон. Разбрах че в горубляне имало печен сервиз но къде незнам :oops: :?:

Boby
18-07-2007, 15:12
Кажи на батко си какъв е проблема. :D Покрай мойта станах специалист и по климатиците. :priest:

Май ще идвам на обучение скоро :lol:

Само да предупредя,че взимам скъпо и замерям с каквото ми попадне,ако учениците не слушат. :D

Boby
18-07-2007, 15:21
Компресор работи управление работи и като напълнихме фреон едвам се усещаше хлад. Обясниха че неможе системата да поеме достатъчно фреон. Разбрах че в горубляне имало печен сервиз но къде незнам :oops: :?:

В горубляне незнам къде има сервиз.
А колко фреон са сипали и да не е със стария фреон а те да наливат от новия?Така както го описваш ми идва на акъла запушен филтър дехидрататор,ама де да знам. :roll:

hardi
18-07-2007, 15:45
Тя е със стария фреон, и с такъв я пълнихме. А дали е запушен филтърът, не знам. Затова търся сервиз, да кажат от каде е проблемът. Някой знае ли такъв сервиз?

Boby
18-07-2007, 16:29
Със стария фреон пълнят само в Ирис.Но е забранен и не ти препоръчвам да я пълниш с него.По-скъп е и след време като изпусне малко щеш нещеш ще я напълниш с новия.Вече почти не се намира от Р12. По-добре отиди в сервиза на кръстовището на Черни връх и Сребърна.На мен там ми го напълниха с новия фреон 900г. за 80лв.Не е проблем,че си със старите накрайници.Там ще ти кажат ако имаш проблем с филтъра.

hardi
18-07-2007, 18:40
А от кога си с новия фреон? Чух, че след 2-3 месеца с новия гърмели маркучите. Но, ако си прав, ще черпя много :D

Boby
18-07-2007, 19:46
От един месец.На мен от стария фреон ми гръмна маркуча.Сипаха ми 1100г. запалих,цъкнах аутото,незнам какво стана,но компресора много натовари мотора и маркуча гръмна.За сега нямам проблеми. :roll:

alfaracer
18-07-2007, 23:39
Компресор работи управление работи и като напълнихме фреон едвам се усещаше хлад.
Абсолютно същия проблем имам, а има фреон от R12 не е изфирясал.
Преди като беше запушен филтър-дехидратора пак работеше ама до половинатра филтъра пари после е заскрежен(дроселирането става в филтъра).Ама сега не е така,какво да правя?
Между другото като включа климатика кондензатора за една минута почва да пари жестоко, доста повече от загрял двигател.
Помогнете ,искат да минавам на R134a ама нали трябва да сменя пак филтара,и маслото на системата ,а това значи че компресора трябва да се свали, и да се продухвало с азот и и и едни 150-200лв.

Iltcho
19-07-2007, 10:35
Кажи на батко си какъв е проблема. :D Покрай мойта станах специалист и по климатиците. :priest:

Май ще идвам на обучение скоро :lol:

Само да предупредя,че взимам скъпо и замерям с каквото ми попадне,ако учениците не слушат. :D

Абе ти звънни като идваш по Врачанско да се видим. И за цената ще се разберем, и за замерянето :lol: Ако в тая жега замеряш със сладолед и студена кола (пък може и с някоя мацка за масажи и други екстри) съм навит :metal:

Boby
19-07-2007, 13:47
Компресор работи управление работи и като напълнихме фреон едвам се усещаше хлад.
Абсолютно същия проблем имам, а има фреон от R12 не е изфирясал.
Преди като беше запушен филтър-дехидратора пак работеше ама до половинатра филтъра пари после е заскрежен(дроселирането става в филтъра).Ама сега не е така,какво да правя?
Между другото като включа климатика кондензатора за една минута почва да пари жестоко, доста повече от загрял двигател.
Помогнете ,искат да минавам на R134a ама нали трябва да сменя пак филтара,и маслото на системата ,а това значи че компресора трябва да се свали, и да се продухвало с азот и и и едни 150-200лв.

Щом е запушен филтъра нямаш избор.Ще го смениш.към 120-150лв струва.И на мен се опитаха да ми пробутат номера да ми свалят компресора,да го промиват,незнам си кво си.Тоя Р12 дето го имаш освен да отидеш някъде да го източат и яко ти дадът някой лев за него ще е добре.Ако искаш свали си компресора и си източи маслото сам.Можеш и да отвиеш задния капак и то ще изтече каквото има.Аз не съм го промивал.На мен ремонта на климатика ми излезе 270лв,но имах проблем с компресора(него сам си го оправих) гръмна ми маркуч,2 опита да го пълнят и накрая успешното пълнене. :roll:

hardi
19-07-2007, 17:15
Оказа се, че на мойта алфа радиаторат е по-малък, някой някога е правил свободни съчинения. Забравих да спомена, че колата ми е от скоро и нямаше как да знам за радиатора. Сега търся да сложа по-голям и всичко би трябвало да е наред. Когато всичко приключи, пак ще пиша. Благодаря за сервиза - пичове са , ще черпя!

alfaracer
20-07-2007, 00:23
Аз само да намеря някои който може да ми източи и запази фреона,ще си сваля филтара ако трябва ще го изкормя ама 120лв за нов няма да дам. Ядосан съм защото един познат с Голф3 даде за ремонт на климатика 350лв на наи-големия майстор в Русе. Обаче климатика не работи, три пъти ходихме ония само мери налягания и нищо.Мъчи се да ме убеди че било добре, амо то отвън като отворя прозореца по хладно.Било горещо затова трудно охлаждал, (ами поне да смъкне температурата на 30 градуса).Мойта има същия проблем,какво да я правя, а преди за две минути настръхвах вътре.

Boby
22-07-2007, 15:54
В тия жеги ако я е пекло слънцето цял ден доста по-бавно изтудява.Ако е била на сянка почва веднага да си духа студено.Да не ти се мести клапата и да ти пуска парното като пуснеш климатика?На каква температура го нагласяш като го пускаш?Пипни тръбата за ниското налягане.Ако е ледена значи си има фреон и системата си бачка както трябва.

alfaracer
25-07-2007, 01:31
В тия жеги ако я е пекло слънцето цял ден доста по-бавно изтудява.Ако е била на сянка почва веднага да си духа студено.Да не ти се мести клапата и да ти пуска парното като пуснеш климатика?На каква температура го нагласяш като го пускаш?Пипни тръбата за ниското налягане.Ако е ледена значи си има фреон и системата си бачка както трябва.

хехе еи сега ще ти отговоря
Ако ще и на сянка да е, може и на 30км да ходя се същото.
Нека клапата за парното да се опитва да ми пусне топъл въздух, аз съм спрял парното с кран за антифриза (нали съм Българин)
Температурата не ме интересува ,защото имам един бутон който се казва "включи компресора" :D :D .Тогава той няма избор като му зацепя ел.магн. съединител няма тън-пън.Ходих на майстор човека каза че имам фреон, и ко праим ся?????
А между другото от изпарителя си тече вода яко, като погледна под колата.
Аз съм уникален и проблема ми също :) :)

Boby
25-07-2007, 10:24
Надявам се да си с климатик не климатроник щом имаш копче "включи компресора",а не да е някой твой майсторлък :Suicide: Щом тече вода от изпарителя значи охлажда и проблема ти е някъде другаде.Като пуснеш компресора и почва да тече или работи известно време и като го спреш почва?Перката на радиатора включва ли? Тръбата която е маркуча за ниското налягане става ли ледена като го включиш? Какво налягане ти държи високо и ниското налягане?

alfaracer
25-07-2007, 21:05
Надявам се да си с климатик не климатроник щом имаш копче "включи компресора".
Да това е моя измишльотина.


.Като пуснеш компресора и почва да тече или работи известно време и като го спреш почва?Перката на радиатора включва ли?
Като го пусна и като работи известо време започва да си тече, както си е нормално, като го спра спира.Перката на радиатора работи ,когато радиатора стигне 92 градуса и спира на 87.

Тръбата която е маркуча за ниското налягане става ли ледена като го включиш? Какво налягане ти държи високо и ниското налягане?
За това вече нямам инфо, не съм достатъчно компетентен.

Щом тече вода от изпарителя значи охлажда и проблема ти е някъде другаде.
Но рамишлявайки над това се сещам ,че точно тази зима парното спря да топли и ето сега и климатика. Обаче съм проверил клапата външен-вътрешен въздух и си работи.Не че е без значение но смених филтара на фъздуха на купето.Абе се едно влизащият въздух през вентилация неминава през парното и изпарителя, ха ,но как е възможно.

Boby
25-07-2007, 22:04
Такаааа.... тук има ДОСТА проблеми :!:

1. Щом си включваш сам компресора ти бъркаш климатроника.Задал си една температука,вънка е втора,вентилатра вкарва трета,а тази която е в купето четвърта.Избираш температура климатроника сравнява останалите 3 температури и си настройва клапата.Така с тоя компресор става съвсем различна работта.Играл съм си с шибаните датчици и клапата и тя се променя почти постоянно.

2.Щом работи компресора не трябва да тече вода! Щом тече значи тръбичките не замръзват а само се изстудяват леко и комдензира вода по тях.Водата трябва да потече когато спреш компресора.Един вида да се "изпикае".

3.Перката почва да върти около 30 секунди след като се включи компресора и върти почти постоянно!Така като ти си го включваш перката не се включва,макар,че дори и така перката трябва да я включи пресостата след като вдигне налягане.
Т.е. не охлаждаш ли фреона се едно нямаш климатик.Не прави студено.Колкото по-добре се охлажда толкова по-студено ще имаш.Така най-много да гръмнеш нещо или да изхвърли фреона.

4. От компресора излизат 2 маркуча.Единия от двата трябва да отива в едно като шапчица отгоре с навита на спирала тънка тръбичка и надолу едно дебела тръба която всъщност е изпарителя.Е това цялото трябва да стане много студено.

5.Ти външно си видял(предполагам),че клапата се мести ,но от вътре дали е така?Те са две клапи в кутията и ако се е откачила едната е възможно да не духа нито топло нито студено.
Възможно е и да дърпа въздух от някъде другаде.

Като цяло си оправи това с копчето за компресора и перката.Те се включват от пресостата който е навит в/у филтър-дехидрататора.По принцип защо е слагано това копче?

alfaracer
26-07-2007, 00:03
Изкам първо да ти благодаря за безкрайната отзивчивост и желание да ми помогнеш.Незнам как да се изразя колко съм ти благодатен за отделеното време.
Утре ще разуча другите неща и ще ти отговоря :) :) :) :) :) :) :)

Boby
26-07-2007, 10:53
Просто знам какво е да питаш и никой да не ти отговори,да си блъскаш главата сам и да се чудиш какво става и защо след всичко което правиш полза да няма. :wink:
Затова с каквото мога помагам. :D

virusalfa
26-07-2007, 13:17
Ако колата е предназначена за хладилен агент 134 може да работи и с фреон 12,обратното не ставало,щото новия бил агредивен спрямо уплътнения и маркучи.Така знам от едни хладилни техници

Pinky
26-07-2007, 13:24
аз па съм чувал точно обратното - че ако оригинално е за 12, може да се сложи 134, но на система за 134 не може 12. Даже на профа на кочината му напълниха 134, но сега има някакви проблеми. Не знам дали е от това де.

Boby
26-07-2007, 20:24
Аз съм с Р134 в момента,но фабрично е с Р12.Може да си работи всичко нормално стига да се сложи по-малко фреон а не 1200г.

virusalfa
27-07-2007, 12:08
аз па съм чувал точно обратното - че ако оригинално е за 12, може да се сложи 134, но на система за 134 не може 12. Даже на профа на кочината му напълниха 134, но сега има някакви проблеми. Не знам дали е от това де.Може и така да беше,и аз ги вече ги обърках :oops:

alfaracer
30-07-2007, 00:23
Щом работи компресора не трябва да тече вода! Щом тече значи тръбичките не замръзват а само се изстудяват леко и комдензира вода по тях.Водата трябва да потече когато спреш компресора.Един вида да се "изпикае".


Тук не съм съгласен, не си ли забелязал че при домашните климатици си тече вода постоянно като работят.Защо при колата да не е така, ако тече чак като го спреш значи изпаритяля е замръзнал и се разтопява.


3.Перката почва да върти около 30 секунди след като се включи компресора и върти почти постоянно!

Да при мен е така и не спира докато не спра компресора.



5.Ти външно си видял(предполагам),че клапата се мести ,но от вътре дали е така?Те са две клапи в кутията и ако се е откачила едната е възможно да не духа нито топло нито студено.
Възможно е и да дърпа въздух от някъде другаде.

Да тази клапа дето се вижда до филтара на купето с очите си видях ,че работи но другата незнам къде е.Помогни ми да я намеря защото ми се струва че е точно така (недуха нито топло нито студено)
А това копче за включване го има защото не е оригинално управлението на климатика.

Boby
30-07-2007, 11:04
Не трябва да тече.Трябва гумените отвори през които се оттича водата да са влажни и чат пат да капва по някоя капка,но като го спреш вече почва да си тече тънка струйка за кратко(зависи колко дълго е работил).Домашните ги остави.И при тях не работи компресора постоянно.

Значи перката си работи както трябва,а в предното мнение що написа,че върти само от 92* до 87*?

Относно клапата днес ще я снимам и ще кача снимки и ще помисля какво може да е станало.
Като си сложиш ръката на отворите за филтъра дърпа ли въаздух?

Boby
30-07-2007, 17:47
Ето снимки.

Boby
30-07-2007, 17:59
При снимка 718 трябва да духа само топло т.е. парно.

При 717;719 само студено т.е. климатик или вкарва въздуха отвънка такъв какъвто е.

С врътката в случая щом си с климатик ти управляваш клапа 1 както се опитах да напиша на 717 но не излезе добре,а клапа 2 с лостчето м/у двете клапи 721.

Възможно е втората клапа да се е откачила и да е застанала с средно положение и тогава ще меша топлия и студения въздух.Не ми е много ясно какво трябва да стане че да се откачи тая клапа освен ако някой не е пипал преди това,но няма невъзможни неща :!:

Дори и така да е докато е студен двигателя трябва да имаш климатик т.като парно няма.А зимата трябва да имаш парно макар и слабо.

Въобще вентилатора вкарва ли въздух в купето?

alfaracer
30-07-2007, 23:15
Значи перката си работи както трябва,а в предното мнение що написа,че върти само от 92* до 87*?


Когато не е пуснат климатика е от 92-87. Като го пусна вентилатора на парното тръгва постоянно(на най-слаба степен), а този на радиатора най-много след минута.
Лошото е че ми е трудно да се ориентирам от тези снимки кое какво е, не сам разглобявал парното .Тази клапа дето се съмняваме в нея може ли да се види без разглобяване, както горната до филтъра.



Възможно е втората клапа да се е откачила и да е застанала с средно положение и тогава ще меша топлия и студения въздух
Дори и така да е докато е студен двигателя трябва да имаш климатик т.като парно няма.А зимата трябва да имаш парно макар и слабо.
Въобще вентилатора вкарва ли въздух в купето?

Няма как да меша топлия въздух със студения ,защото имам допълнително сложен каран за радиатора на парното и съм го спрял.
Но пък точно тази зима имах слабо парно, а антифриза ми е кристално син, няма как да се запуши парното просто така.
А вентилатора вкарва доста силна струя въздух, а това възможно ли е ако е притворена 2-рата клапа за която ми говориш?
Сложно и затова пиша в форума защото никои маистор в Русе не би отделил токова време за да разбере какъв е проблема.
На мен ми казаха запушен филтър-дехидратор, ама той е на 4 години само.Ида се върнем на варянта че не ми работи самия климатик, ама защо тече вода от изпарителя ,значи той е студен.

Boby
31-07-2007, 10:24
Не,неможеш да ги видиш. тези клапи се намират в кожуха където седи вентилатора.Трябва да се свали и те са отпред.

С тоя кран може и сам да си си запушил радиаторчето.Като не циркулира антифриз през него колкото и да е чист винаги има отайки,отлагания в системата.Защо си го сложил?
Тази втора клапа както и първата вършат една и съща работа.И двете отпределят дали въздуха да мине през радиатора на парното или да влезе директно в купето.

Така като гледам как върви,ще сваляш кожуха с вентилатора.Това което е на снимката.От там се вижда и изпарителя и радиатора на парното и можеш да ги провериш и двете.А за парното можеш да видиш дали е запушен радиатора като пипнеш маркуча отдясно.Те са 2 един над друг и единия влиза другия излиза.

Може и на 2 дена да ти е филтъра и пак да се запуши.Кой знае какви боклуци има в системата.
Ако найстина е студен изпарителя нама как да не се охлади.При всички случай ще духа студено.Може и самия изпарител да е запушен и да се охлажда само част от него.

Boby
31-07-2007, 16:47
Това заграденото е кутията с вентилатора.Това което съм снимал на снимките. Клапите се намират там където сочи стрелката.Там ще видиш как са съединени пластмасите.

Но да ти кажа 90% съм сигурен,че проблема ти не е в клапите.

Grigor
31-07-2007, 17:40
Абе както е почнало и аз имам някой въпроси:

При пускане на климатика коя степен на вентилатора на радиатора трябва да се пусне ? При мен си е на 1-ва и ми казаха че така трябва да е.

Имам някакво много странно затопляне под краката - не духа а само грее... идеи ?

Iltcho
31-07-2007, 18:25
Имам някакво много странно затопляне под краката - не духа а само грее... идеи ?

И аз го имам. Давайте съвети че при 40 градуса навън не се издържа. :gruebel:

Boby
31-07-2007, 21:13
При мен на климатик или на прегрял мотор все едно си върти перката.Кабелчето което излиза от пресостата влиза в същата букса на релето в която влиза и кабелчето на датчика на радиатора => има една степен перката.Не виждам кое ще включи втора степен и къде ще я включи.

Относно греенето,при мен няма греене,но когато превключи да духа на краката и лицето след време спира да духа на краката и почва да духа само на лицето,а на климатроника си е на позиция за крака и лице.Чува се леко цъкане и явно клапата която е за краката с всяко цъкане се затваря и от отвора за краката се усеща да духа топло,но това мисля че е от жегата и напеклото се табло.Днес сложих друг панел за управление и се държи по-различно.Ще видя с него дали ще го прави същото.

alfaracer
31-07-2007, 22:21
Кранчето на партното е сложено за всеки случаи да не бърка работата на климатика, защото така ще е по-добре.

Grigor
07-08-2007, 13:17
Не, тука си става дума за грене.... няма грам полъх или нещо сързано с вятър... както и няма значение дали работи климатика или не....

За момента оправията е да се пусне климата за малко на краката.... печели се време :-))))

Иначе колкото успявам да пипна... никъде няма горещи елементи под волана... всички са топли заради греенето, но не намирам самия източник....

Boby
07-08-2007, 13:33
Данеби да ти няма ламарините по пода които пазят гърнетата и тръбите?Другото по пода е радиатора на хидравликата ако имаш.Да не ти грее касетофона или и аз незнам :roll:

Grigor
11-08-2007, 10:49
Всичко си имам.. а нали и Илчо има същия проболем....

Жегата не идва от долу /пода/...