PDA

View Full Version : нещем да палим



alf
07-03-2005, 10:16
моля да се абстрахирате от факта че е много стар дизела - и на -10 палеше миналия месец!!!
та като я въртя на стартер - никакви признаци на живот, само 1цил като че ли припалва - прави кръгчета дим от ауспуха мирише на неизгоряла нафта. със дърпане обаче запали за около 20м като паленето беше съпроводено с облаци сажди и докато не загря си чадеше. тогава реших че е кофти нафта и сипах в-пауър и добавка. като загря си палеше веднага и реших че сме готови. но на следващата сутрин пак не - а беше топличко. началото на сезона проверих свещите и смених една. сменил съм и разпръсквачите. мислех - ако е центровка и топла ще пали трудно. остава помпата :wallbash: но се чудех може ли да е от клапаните щото доста време не са пипани или нещо друго? колата е алфета 2.0 тд - вм-ски мотор

Alfamaniak
07-03-2005, 11:14
Колега :D първо ако те съмняват клапаните си провери компресията, ако всичко е наред, провери отново подгревнитв свещи, ако и те са наред, виж дали достатъчно силно ти върти стартера /много важно/ и ако не е и това сваляш помпата и на стенд да я завъртят за да видят какъв дебит дава на малки обороти /все едно я върти стартера/ и ако и дюзите са ти наред трябва да палиш перфектно :wink:
А също е много важно и турбото да ти е наред да не вкарва много масло в цилиндрите :wink:

alf
07-03-2005, 17:41
ми незнам и аз... сега кат се замисля - викаш турбо. то че си изпуска - изпуска си ма не много. та си мисля е ли е възможно като остава по оста масълце и да се спича и при палене да не може да завърти лопатките и оттам да запушва... :unsure: правила ми е впечатление че докато загрее яко дими на масълце, после се изчиства и дори на високи обороти няма пушеци и тва да дими докато не изчисти хубаво турбината...

Alfamaniak
07-03-2005, 17:59
Не турбината няма нищо общо с паленето освен, че като е износена вкарва масло в цилиндрите което пречи но не чак толкова. Ако си сигурен в компресиата наи-вероятно да е от ГНП-то трябва да я свалиш и да я проверят на стенд какъв дебит хварля на ниски обороти /когато върти стартера/ моята я направих смених всичко пратиха ми я от сервиза в завода на Бош в Турция където ми рециклираха главата на помпата /нагнетателния елемент/ и колата стана като нова пали от четвърт :D всичко по ремонта на помпата ми излезе 500лв. и труда за сваляне и качване от мен. Но като направих помпата все едно се качих да друга кола съвсем друго вървене.

virusalfa
08-03-2005, 12:13
Има вероятност да не работи добре горивоснабдителната помпа.....или случайно да не е задръстен филтъра.Не е до компресия комай.А има вариант свещите да са "капут"-турбомоторите са по-разтоварени и по-трудно палят без подгряване,да не кажем-невъзможно :yes:

alf
08-03-2005, 12:40
значи първо сменям ф-ра, преглеждам свещите - за втори път тази зима, след тва ше вида турбото, хлабините на клапаните и ако пак не пали сменям помпата. лошото е че имам от 2,4 л мотор и нз как ще се отрази

virusalfa
08-03-2005, 13:21
Дали е от помпата? :unsure: Виж да не се бъзика електромагнитния клапан на помпата-най ми е гузно някоя дреболия да прави мизерии :cry:

Kefo
09-03-2005, 00:17
Сигурен ли си, че релето за подгряването държи достатъчно дълго включено?Нещо с подгряването те ебава или помпата.При мен при -5 пали без гас. При -19 пали с две подгрявания и доста гас.След, като запали прекъсва малко и ако не давма гас гасне до 2-3секунди после си заспива. :yes: Топла пали и от половин оборот. :whistle: Пробвай с повече гас.

Ако е много студено и ти е читав акумулатора 2 подгрявания, връщаш контакта и директно въртиш да може докато върти стартера пак да подгрява. :yes: Турбото и клапаните нямат общо с паленето освен ако не изпуска някой клапан чак толкова, че да няма компресия което много ме съмнява.

Kefo
09-03-2005, 00:20
Забравих да добавя, че ако съвсем се одърви да не пали с горелка подгряваш въздуха пред смукателния колектор и палиш без проблем :yes:

Alfamaniak
09-03-2005, 08:48
Значи релето за подгряване продължава да работи дори и след като е изгаснала лампата на таблото

ilian75
09-03-2005, 08:51
провери дали работи релето на подгрева тези релета са направени доса сложно ипо някога лампата за подгрева гасне и телъже че е подгряла а дефакто релето не пуска плюс на свещите

virusalfa
09-03-2005, 08:53
Значи релето за подгряване продължава да работи дори и след като е изгаснала лампата на таблототака е,при EDC дизелите 155 и 164 Супер подгряването е до 2 минути след запалването.Ако оборотите се покачат над 2000,подгряването прекъсва, и след това продължава.

Dexer
09-03-2005, 09:17
Значи релето за подгряване продължава да работи дори и след като е изгаснала лампата на таблототака е,при EDC дизелите 155 и 164 Супер подгряването е до 2 минути след запалването.Ако оборотите се покачат над 2000,подгряването прекъсва, и след това продължава.

искаш да кажеш, че след палене свещите продължават да си греят?
Това с цел по-добра работа в първите минути ли е?
И винаги ли го прави?

virusalfa
09-03-2005, 09:47
EDC-дизелите -155 и 164 с двигатели VM08B и VM32B имат електронно управление на подгряването-времето за греене е 22-28секунди,а при температура на мотора 70 градуса-от 1,5 до 4 секунди.Първоначалното подгряване ,както изложих по-горе продължава до 2 минути и се прекъсва ,когато се мине границата от 2000 оборота.Когато паднат оборотите-продължава да грее.Това е с цел по-стабилна работа на двигателя и от екологична гледна точка.

Kefo
09-03-2005, 12:08
Тва при вашите дизели добре, ама при неговия едва ли е така. :yes:

virusalfa
09-03-2005, 21:42
разликите в моторите:Давайте определимся следующим образом:
1. мотор VM84a - ТНВД механический, форсунки прижимные, свеча накала под форсункой, клапанный механизм на одной шпильке, зазоры в клапанах регулируются (0.3 мм). 117 л/с
2. мотор VM08b - ТНВД электронный, форсунки вкручиваются, свеча накала под форсункой, клапанный механизм на одной шпильке, зазоры в клапанах регулируются (0.3 мм). 125 л/с
3. мотор VM32 - ТНВД электронный, форсунки вкручиваются, свеча накала над форсункой, клапанный механизм на двух шпильках, зазоры в клапанах не регулируются - гидрокомпенсаторы. 125 л/с--------това са различните мотори за 164

10-03-2005, 09:15
Свещи. Смени ги всичките.

Kefo
11-03-2005, 11:42
Май трябваше сериозно да го уча тоя руски, когата му беше времето :wallbash: :wallbash:

alf
11-03-2005, 11:52
а възможно ли е от една свещ с различно време за подгряване от другите да се е преебало тва реле...

Kefo
11-03-2005, 23:30
Не, но ако не подгряват еднакво и едната подгрява със закъснение нищо не правиш. :yes:

alf
31-03-2005, 09:18
е вече палим :lol: - оказа се че след проверката на свещите точно за 3 дни са заминали 3 те дето не ги смених :wallbash:
а да се похваля с компресия - между 22 и 23 на всички цилиндри с минимална разлика и тва на 23 годишен италянски дизел на един бог знае колко километра и с един полуосновен ремонт преди 7-8 години :lol: :lol:

virusalfa
31-03-2005, 09:22
а бе то италианците ,казват че дизел не могат да прават-чета много пословици и поговорки :tongue:

ilia
01-04-2005, 00:24
еееее тоз италиянси дизел важно е 4е върви доста но малко е капризен на нафта ако тя нему хареса прави главоболия :whistle: :whistle: не4е ги прави а създава положение на дизкомфорт :wc: