PDA

View Full Version : "Проблем" със трърди спирачки



pr_00f
16-03-2005, 22:29
Здравейте,
Имам следния "проблем".
Педала на спирачките ми е доста твърд и изисква по голямо от нормалното усилие при натискане. На мен това не ми е правило впечатление поради простата причина, че нямам база за сравнение, но онзи ден Търтейчо се качи и рече и отсече - много ти е твърд педала , имаш проблем. И понеже човек не може да си прави шега със спирачките се обръщам за съвет. Първо малко предистория. Когато купувах колата преди 5 месеца минахме през Ванто, и там ми смениха спирачната помпа, маркучите на предните гуми и спирачната течност. Също обезвъздушиха системата. Предните накладки бяха съвсем нови като я взех даже първите стотина километра скърцаха. Явор4о ми беше казал, че предните дискове са за смяна, при следващата смяна на накладки.Същата диагноза поставиха и във Ванто. И за сега си карам и колата си спира според мен доста добре, просто трябва по силно да се натисне педала. Проверих нивото на спирачната течност -ОК, гледах също и маркуча който идва от някъде от двигателя и се включва в спирачната помпта , доколкото можах да видя и той изглеждаше ОК. Все пак няма много добра видимост, така че за него не съм 100% сигурен. ПРеди месец минавах на технически преглед и ми провериха спирачките- пак си бяха наред. Та въпроса е къде може да е проблема, и възможно ли е да се втвърдява педала заради дисковете. Или може да е нещо друго.

EoN
18-03-2005, 09:59
Има една проверка, която можеш да направиш - дали има разлика на запален двигател и кагато е е изключен - прабвай да натиснеш педала на изключен двигател и докато е още натиснат педала на спирачките запали двигателя ако няма съществена разлика значи може да има проблем в усилвателя, ама като се замисля това си е сериозен праблам ако усилвателя въобще не работи. В случая не знам на Алфата на какъв принцип работи. На руските коли или работи или не.

pr_00f
18-03-2005, 10:10
Когато двигателя е изгасен педала е адски твърд. В момента след запалването само след 1 секунда когато крака ми е на педала просто го усещам как омеква. Така че не е от това. Тези дни ще я прегледам хубавицата за да видим да не е нещо спирачните цилиндри, или просто причината е в изтърканите дискове. Чувал съм че самите дискове се мерят на дебелина, и под определена граница трябва да се сменят. Колко мм е тази граница ?

Nikiboy
18-03-2005, 10:29
Това означава, че ти работи сервото

alf
18-03-2005, 10:58
ако пружинира педала или ако при постоянно натискане потъва по малко значи има въздух. минималната дебелина е 18,2мм за предните (вентилирани) и 9,2 за задните, но от дебелината на дисковете не би трябвало да се втвърди. ако не е въздух евентуално запечени цилиндърчета или кофти спирачна течност

pr_00f
18-03-2005, 11:11
АЛФ благодаря за отговора, дебелината ще я меря тези дни. Спирачната течност е нови4ка на 5 месеца сменяха я във Ванто. Не съм сигурен, но май бе6е Тутела ???Нивото на течността в резервоарчето е колкото трябва да бъде. Иначе педала не потъва и не пружинира. Най- вероятно ще се окаже клеясали спирачни цилиндри.

Dodo 155
20-03-2005, 14:26
Ако са ти клеясали цилиндрите или ще загряват спирачките (защото няма да се връщат обратно) или няма да ти ловят добре. Тоест, ако предните са клеясали (което е малко вероятно) ще си като локомотив :wink: Ще спира, ама след километър :yes:
:whistle: При мен педала също не е мек и си спира нормално колата :yes:
Баща ми кара същата, ама 1,8 и при него педала е по-мек, но ми се струва, че спира по-бавно от моята :unsure:
Най-добре се засили малко и натисни рязко, така че да остави следи. Виж после дали са хванали еднакво :wink: Хвани и някой приятелче да гледа отстрани как блокират или не блокират гумите :yes: Малко е селско да си пилиш гумите, ама така ще разбереш :whistle:
Другият начин е сваляш гумите, раздвижваш цилиндрите и на четирите колела и след това ще разбереш :wink:
УСПЕХ!

p.s. Ако не си разрешил проблема до следваща неделя, ела на срещата и ще ти покажа колко е твърд моя педал и ще си направиш сметка :wink: