PDA

View Full Version : други пружини за Аlfetta gtv



pe6kata212
26-08-2007, 22:48
Колеги някой може ли да ми каже от какво мога да сложа,по тврди задни пружини на моето ГТВ.За 75 знам ,питам за пружини от нещо друго.
Благодаря ви

Venci
27-08-2007, 01:08
Изобщо не си мисли, че пружините от 75 ще са по твърди. Това, което аз знам за пружините е, че на 75 и Джулиета пружините са с 1 навивка повече от тези на Алфета и 90-ка. Въпреки това като натискам задницата на Джулиетата и сравнявам със 75-та. Джулиетата е по-твърда въпреки, че са уж с еднакви пружини. Трябва да мислиш и за амортисьори.

pe6kata212
27-08-2007, 11:02
иска ми се да елиминирам клякането при старт,но все си мисля че само с амортесиори няма да мина

Venci
27-08-2007, 12:01
Аз бях писал тема в този раздел по повод пружини и амортисьори намери я. Имаше и интересни неща в нея.

75 2.0 turbo
27-08-2007, 21:10
абсолютно съм сигурен че само с амортесьори няма да минеш ! моята баба е така и кляка яко при старт ! също така и предницата ми се накланя в завои тоест и торсионите ми идат меки :?

pe6kata212
28-08-2007, 10:57
дайте да мислиме за някакви алтернативи.Замислям се за задни амортисиори от хонда сивик понеже пружината е на тях,но трябва да се преправя доста.На хондата пружините са с по малък диамитър от тея на алфетата и можеби ще станат,и фактически от зад става с двойни пружини а отпред се слагат на мястото на амортесиора заедно с пружината

Iltcho
28-08-2007, 11:06
дайте да мислиме за някакви алтернативи.Замислям се за задни амортисиори от хонда сивик понеже пружината е на тях,но трябва да се преправя доста.На хондата пружините са с по малък диамитър от тея на алфетата и можеби ще станат,и фактически от зад става с двойни пружини а отпред се слагат на мястото на амортесиора заедно с пружината

Я дай размер на пружините? Ширина и височина ?Бях измислил нщо за моята бабичка, ма нали я продадох и сега нямам някак си спомен какво беше. А че имах нещо предвид тогава имах... Ма глава куха... пълна с вакум... :brickwall:

pe6kata212
28-08-2007, 11:19
мога да ти дам размерите на мойте пружини,а тея на хондата не ги знам аз само залягах под една и гледах какво и е окачването.Мисля си дали ще мога да вкарам пружина с по малък диаметър в моята,но как да я накарам да стои там

Iltcho
28-08-2007, 11:23
мога да ти дам размерите на мойте пружини

За твойте става дума. Ако намериш някоя Жулиета, Алфета или 75-ца турбодизелова направо и свали торсионите. TD-то е с по-тежък мотор и следователно торсионите са по-твърди дебеш. А само с амортисьори нищо няма да направиш отзад. Требе си пружина...


п.п. Пешка, земи пусни малко снимки около ГТВ-тата бе? И каква е тази алфета ГТ в подписа ти????

pe6kata212
28-08-2007, 11:45
за снимките тежката задача см я възложил на бате ти Венцо.ГТто от подписа е това дето стоеше но ул.Габър София,едното ГТВ е варненското с кръглите стопове,а другото е капитолското купе което в моменто правя.Чакам Бат Венцода вида ква темаше пи направи

Slide
28-08-2007, 13:59
Някъде тук имаше подобна тема колега. Аз съм с две пружини отзад, като едната е отрязана наполовина и завита в другата. Така съм взел колата, но има ефект и отзад е значително по твърда.

pe6kata212
28-08-2007, 15:05
размери на пружината

Височина 450мм
Диаметър150мм
Дебелина13мм

V_G_Z
28-08-2007, 19:26
взимаш пружини от 75 и ги режеш колкото ти трябва и си готов ... от 75 пружуните са с повече навивки и с 1мм по дебела тел.. колкото режеш по ниска и твърда става пружината ... отпред с торсионите работата е зле .. много са меки дори и на 75 ТС и в6 са поне 2-3 пъти по меки от желаното :lol:

Nikoror
28-08-2007, 19:59
взимаш пружини от 75 и ги режеш колкото ти трябва и си готов ... от 75 пружуните са с повече навивки и с 1мм по дебела тел.. колкото режеш по ниска и твърда става пружината ... отпред с торсионите работата е зле .. много са меки дори и на 75 ТС и в6 са поне 2-3 пъти по меки от желаното :lol:

ето тука за по-любознателните формулата по която се изчислява спринг рейт=(G*d^4)/8*N*D^3, където G=торионниа модул (за стомана е 11.25х10^6), d=димаетър на напречния разрез на пружината (самата тел), N=брой активни обръча, D=диаметър на пружината (външен за цялата пружина) 8=константа. с така дадените числа всички разстояния трябва да са в инчове сега не ми се занимава да ги обръщам. вижда се, че по-ниската пружина става автоматично и по-твърда, защото броя на активните обръчи намалява. също така се вижда, че рейта (твърдостта) на пружината не се променя с времето а си е константа зависеща само от материала и физическите свойства. това което се променя е спринг лоуда (товара на пружината) което казва при колко кила като се сложата колко ще падне пружината първоначално, т.е. въпреки че рейта примерно е 100кг/cm като сложите началните 600кила на колата на колело (примерно) пружината ще се свие не 6cm a малко повече а като поостарее колата доста повече, т.е. стари пружини които карат колите да изглеждат "увиснали" всъщност имат точно същите качества като нови, само колите са по-ниски (това е добре). проблем идва единствено ако остане прекалено малко свободен ход и меки пружини (=заводски), защото тогава колата почва да опира и да стига бъмп стоповете, което по принцип е нежелателно :)

за стандартните торсиони на в6 двигателите за "спортни" цели е :cry: даже 27мм торсиони (стандартните са 22, както се видя качването на рейта с промяна на диаметъра е от 4та степен) пак е доста зле и то при доста улекотена кола... проблема също така е и с рол сентъра, който при снижена кола отива далече под земята...

pe6kata212
28-08-2007, 22:44
не мога да го прочета па камоли да го сметна.На Български преведено може ли

Nikoror
29-08-2007, 02:22
:D

какво точно не разбираш колега? кажи ще се опитам да обясня по-добре :)

спринг рейт=твърдост на пружината и се мери в Нм/мм, кг/см или паунда/инч и това е за линейни пружини колко тежест ги смъква единица дължина. примерно стандартните предни торсиони са около 30кг/см (не е точно така но това няма значение в случая), т.е. когато в завой се преместят 120 кила към външната гума колата ще клекне 4см в този край. та по принцип пружината има две свойства: лоуд (нямам идея как се казва на български, но да речем натоварване) . т.е. като колата седне върху пружините те се свиват определено разстояние. това колко се свиват се променя доста сериозно с времето. твърдостта (рейт) не се променя с времето. та ето пак формулата:
твърдост (паунд/инч)=(11250000х(четвърта степен на дебелината на самата пружина=диаметър на намотката))/(8хброй активни намотки*трета степен на диаметър на пружината).
сега видях, че диаметъра на пружината не се взима външния а среден (между външния и вътрешния). ето един пример:
дебелина на намотката=0.5инча, 10 намотки, 2.5 инча диаметър:
твърдост=11250000*0.5*0.5*0.5*0.5/8*10*2.5*2.5*2.5=562 паунда/инч=100кг/см; сега отрязваме една намотка от пружината и пак смятаме: 11250000*0.5*0.5*0.5*0.5/8*9*2.5*2.5*2.5=625паунда/инч=111кг/см, т.е. колата сега е една намотка по-ниска и пружините са 10% по твърди. надявам се, че сега е по-ясно :D

pe6kata212
29-08-2007, 18:12
благодаря колега просветна ми.То това не ми е силната част.По математика изкласих със 100лв за тройката