PDA

View Full Version : За писането на 4ужди езици във форума.



Aquila
27-03-2005, 04:39
Забелязах,4е ве4е много пъти когато някой пита нещо за Алфа (история,характеристики и т.н.) ,след това му се отговаря директно с копиран текст от английски,немски,руски и други езици. Въпросът ми е - като имаше толкова спорове и след като се реши да се пише на кирилица то4но,защото сме българи, каква е при4ината да има статии на 4ужди езици и защо никой нищо не казва?
Не мисля,4е всеки в клуба говори 5-6 езика,нито пък,4е преводите в интернет са достатъ4но добри,но дори и така да е,къде из4езна толкова защитавания принцип за България и българският?

(Пиша темата тук,защото май в този раздел се обсъждат по-важните неща от форума.Ако трябва да бъде преместена се извинявам,4е отварям работа на модераторите)

Quadrifoglio
27-03-2005, 11:52
А какво е решението според теб? Някой да си отдели 10 часа и да преведе статията ли?

Aquila
27-03-2005, 21:53
Определено о4аквах отговори като този на Quadrifoglio,но се надявам да има и хора,които да напишат нещо по-интелигентно и да се направи нещо по въпроса.
Решението според мен...Ако помислим малко,щом някой е във форума,следователно има достъп до интернет.Ако този някой може да си преведе отговорите,които полу4ава по даден въпрос,какъв е проблема тогава сам да си намери нужната информация?!? Никакъв!
Според мен отговорите,които се дават е по-добре да бъдат кратки,но достъпни за вси4ки,отколкото да са по 5 страници и 50 % от хората във форума да не ги разбират. След това за тези,които искат може да се дава линк към сайта с подробната информация на съответният език.
Друго разрешение е да се отвори място във форума ,където да се пишат статиите на 4ужд език или да се пращат като л.с. и да се изберат желаещи,които да правят преводите.Има хора,които са живяли в 4ужбина,други ,които у4ат някакъв език ,от тук нататък е въпрос на желание.
Аз ли4но съм съгласен да помагам за това и приемам да правя преводи от и на английски,френски,италянски и бългаски.

Dexer
27-03-2005, 23:36
Добре де акила, аз само не разбрах, какво ти пречат тея статии на теб?
50-те % от хората във форума няма да си го намерят щото ги мързи да търсят. Мисля, че това си е жест към тях някой да се навие да им го изрови и да им го пейстне в темата.
Аз нямам нищо против тея статии.

Aquila
28-03-2005, 00:04
На мен ли4но нищо не ми пре4и,говоря за това,4е има хора,които не разбират. Като има 5,които могат,то има и 5,които немогат да преведат.
Говоря за цялостното оформление на форума.След време ще се полу4и една каша.Мислете за вси4ки,а не за мен,за теб или за някой друг само. И ако на някой наистина му трябва нещо,не мисля,4е 4ак толкова ще го домарзи да го намери сам,4е 4ак ще пише във форума,после ще проверява за отговори и т.н.

Quadrifoglio
28-03-2005, 00:32
Ама защо задаваш въпроси след като си на толкова високо ниво на "интелигентност"? Просто поемай инициативата и прави това което смяташ за нужно, но не така че да караш някой да се чувства длъжен или виновен за нещо! Аз лично мисля че повечето хора едва намират време да четат и пишат във форума, още по малко да се ровят в нета и да четат разни статии а да не говориме за това да хванат да ги превеждат. Също така мисля че хората искат да се разтоварват чрез форума а не да се занимават с преводи които определено действат уморително. Естествено че е по добре да ги има преведени тези неща, но не можеш да го изтъкваш това като проблем и да твърдиш че е задължително някой да се занимава с това. И на последно място ако тази информация за която ти говориш е от такава изключителна важност за някой който не може да я разбере винаги може да помоли някой да му обясни и поне с няколко думи. И съм 100% сигурен че ще получи нужното съдействие.

Brera
28-03-2005, 01:15
Значи това момче Aquila все едно ми чете мислите. А пък аз тъкмо пишех подобен пост – отговор на двамата членове на клуба и размишлявах как така на човек, знаещ език, му са необходими 10 часа за превод на статия, но явно има не само Turbo – двигатели, а има и Turbo – преводачи.
И за отбиването на номера с copy/paste „жеста“. Защото този благороден рицар, или вече знае къде се намира инфото, или и той е заинтересуван да научи нещо ново. А да тръгне той да им го изрови (инфото де) само заради „мързеливите“ съмишленици ......... такива български рицари няма.

Aquila
28-03-2005, 02:24
Ok,гледам ,4е темата тръгва по грешен път,а именно към спор,а не към решение!
Може би аз не зададох въпроса добре и се полу4и като упрек,с което съм накарал някой да се 4увства виновен. (както казва Quadrifoglio)
Но това донякъде е повлияно от факта,4е за кирилицата имаше много спорове и най-4есто се изтъкваше,4е сме българи,а сега никой нищо не казва за целите страници на 4ужд език.Ето и 4аст от правилата на форума :
"1.4 Да пише на кирилица. Форумът на Клуба е български и официалният език и писменост на него са българските. Явни демонстрации на нежелание да се улеснява комуникацията във форума ще се смятат за “неуважение към останалите участници”. Постове на участници, които отказват да пишат на кирилица, ще бъдат редактирани или отстранявани. "
Но да оставим това на страна.

Идеята ми беше да дам предложение и при евентуално удобрение да се запо4не това ,което казвам,с единствената цел форумът ,а и сайта, да са по-организирани и по-удобни за ползване.Напълно разбирам,4е пове4ето хора са заети и нямат много време,но не е ли то4но това една от при4ините да се пише на български?

От тук нататък отговори от рода "на теб ли4но кво ти пре4и" , "защо задаваш въпроси като си на толкова високо ниво на интелигентност" , май са без смисъл. Ако някой е съгласен с това,което предлагам нека да пише,смятам,4е не е навъзможно.

P.S. Quadrifoglio, мисля,4е се обиди за това,4е писах,4е о4аквах по-интелигентни отговори от твоя.Нищо ли4но,не казвам,4е ти не си умен,но специално отговорът не беше такъв.И на теб някой да ти отговори така и ти ще мислиш като мен.Не се сърди,опитвам се да помогна с нещо за форума,дори и да е с малко.