PDA

View Full Version : Загрява на градско с включен климатик



nick
15-07-2005, 22:15
Колеги,
някой има ли идея на какво може да се дължи такова нещо?

(Д)ефекта забелязах преди няколко дни като беше топло, с много висене по светофарите и едвам-едвам движение. При включен климатик (климатроник ако има значение) и като я поизръчках температурата скочи на 110* (на маслото обаче не беше много висока температурата) . Като изключих климатика и започнах да се движа с нормална скорост температурата доста бързо се нормализира. При същите условия и каране, но без климатик подобно нещо не съм забелязвал. Иначе си държи 90* температура (и при градско и на извънградско), маслото не се качва,перката се включва почти веднага след 90* и си работи (върти си здраво), антифриз има, климатика си работи добре.

Подобно нещо забелязах миналата година веднъж, тогава едвам пълзяхме по едно много дълго изкачване (на извънградско, но си беше все едно съм по светофарите), но външната температура беше 44*, та тогава го отдадох на това.

Някой датчик ли се е прецакал, климатика ли да ходя да гледат? Не ми се вижда нормално при каквито и да е условия да качва така температурата. Изобщо на какво би могло да се дължи - дайте някакво мнение или идея.

Благоадря предварително.

Mury
15-07-2005, 22:37
Колега първо кажи каква е колата и после ще може да ти отговорим а колкото до проблема аз имам същия и предполага 4е е от недобро охлаждане/при мен има лека цепка на радиатора и сигурно прави въздушна възглавница/а при теб най вероятно ти е запушен радиатора и затова като климата товари мотора той неможе да се охлажда добре и загрява :wink: :wink:

pr_00f
15-07-2005, 22:45
Ето Мъро е прав и аз да се скарам :))

http://www.alfaromeo-bg.com/forum/viewtopic.php?t=2190

Mury
15-07-2005, 22:50
ЕЕЕХ тея модератори :tongue: :tongue: :tooth:

nick
15-07-2005, 22:52
Много съжалявам, преди имаше информацията в подписа ми и не съм обърнал внимание, че я няма .

Колата е Алфа 155, 1.8 8V 1993г.


П.П. Има ли оправия ако е радиатор или въздух в системата?
Когато беше загряла докато рабоше перката отворих капака и се усещаше , че духа здраво и въздуха беше много топъл.

Mury
15-07-2005, 23:00
Зна4и сваляш радиатора и го продухваш и промиваш отвътре и го минаваш с пароструика отвън питата а ако не ти се сваля пробвай има разни те4ности за промиване на охладителни системи а за въздуха трябва да каже някой с 155 как се обезвъздушава

gigi
15-07-2005, 23:54
Аз мисля че 155 се обезвъздушава сама.
Когато е пуснат климатика радятора му загрява също и понеже двата радятора са залепени един за друг се загрява повече и на охлаждането. Според мен повечето италянки имат проблем с това защото перката е една и не може да смогне макар и с голям дебит. Допълнително положението се влошава от мърсотията вътре и извън радятора. Опитай да го почистиш от вън с пароструика а от вътре промии системата. Провери дали ти работят двете скорости на перката и дали радятора си е оригиналният за тази кола защото може да е сменян с по малък.

Mury
16-07-2005, 09:48
Моата в с две перки и пак прави същия номер

nick
16-07-2005, 13:09
Благодаря много за отговорите.

Ще пробвам на етапа дали ще се оправят нещата само с пароструйка отвън и с прочистване на системата с препарат без да свалям радиатора. Ако не стане тогава ще свалям радиатора да го изчистя.

Което води до два нови въпроса:

1/ Как да проверя дали работят двете степени на перката (доколкото съм забелязал работи само на едни обороти)?

2/ Препоръчайте какъв препарат за прочистване на системата да взема?

Mury
16-07-2005, 16:50
зна4и аз днес го свалих моя и ще го лепя видях го къде е спукан.А как да провериш перките зна4и като пуснеш климата трябва да ти се пусне веднага бавната степен на перките и след около минута трябва да се вклю4и бързата/поне при мен е така/или в някое яко задръстване тя на бърза степен бу4и яко немое да не я 4уеш а по вероятно не 4уваш бавната степен и затова си мислиш 4е ти се въртят само на една степен :fish: :wink: :thumbup: :cheers:

Dodo 155
17-07-2005, 13:17
А зимата как е с температурата?
Може и да е термостат :!:
А за чистотата Gigi е много прав :wink: Карай на автомивка да ти пръскат хубаво през решетката радиатора, за да пада гнусотията и да не се задържа :wink:

Mury
17-07-2005, 17:54
На 155 май ще стане мноо трудно на място то кондензера не е ли пред водния радиато а то обикновенно боклуците са между двата аз моя като го измих в4ера и щях да припадна колко боклуци изкарах с пароструйката

nick
17-07-2005, 18:05
А зимата как е с температурата?
Може и да е термостат .....:

Зимата си е наред температурата. Стои си на 90* . Не мисля, че е термостат, ако не включвам климатаика на охлаждане и не е много топло навън (а дори и да е топло загрява само ако се движа бавно, т.е. няма естествена въздушна струя) си държи 90* . Утре ще мина на пароструйка и ще видя за някакъв препарат да прочисти отвътре системата и ще пиша резултата.

П.П. А след като сложа препарата и поработи за да събори боклуците трябва да сменя антифриза, нали? И ако трябва да го сменя колко антифриз се сипва?

Mury
17-07-2005, 18:08
Ми виж в книжката на колата ако имаш :Topic-is-closed-bg: :cheers:

nick
17-07-2005, 18:24
:oops: Нямам книжка.

ЕДИТ:

Не намерих за количество, но виядх как тава номера:

Откачва се изходящия от радиатора маркуч и се източва течността. После се пълни до резката допълнителния съд и се пали колата. Като достигне работна температура (май става и само като се отвори клапана) излиза въздуха от системата (т.е. както казаха по-нагоре се обезвъждушава сама системата). След като изстине двигателя се долива отново до резката течност (сигурно за да замени въздуха, който е излязъл от системата).

Но пък там пишеше да не се ползват анти-ръжда добавки, защото можело да са несъвместими с антифриза :?: . Дали да го източа и да сипя само вода, в която да сложа добавка и после да я източа и да сипя антифриз, или са глупости това?
Моля някой, който е правил тази процедура да сподели опит.

Dodo 155
18-07-2005, 16:16
Аз карам с ПРИСТА и съм много доволен. Взимам една туба 4л. -70* концентрат + 1л. отделно. Сипвам го и добавям още около 1-1,5л. вода. Сигурно се разрежда до -45*, но по-добре отколкото да ми резне мотора зимата, а и е по-блажничко на помпата :lol: :wink:
За почистване най-добре е да се свали радиатора, но това си е голяма играчка :roll: Опитай с някаква почистваща течност, след което източи всичко отвътре. Напълни го с вода и да повърти малко да поизплакне тинята. Пак го източи и си сипи антифриза. Палиш колата и доливаш в казанчето, но гледай да не е над MAX. За да се увериш, че всичко е ОК и няма въздух в системата изчакай да се включи перката и на 2-те скорости. Междувременно си гледай и температурата на таблото :wink:
След това почисти колкото можеш питите и пробвай какво ще излезе.
УСПЕХ!

Mury
18-07-2005, 16:54
Аз карам с ПРИСТА и съм много доволен. Взимам една туба 4л. -70* концентрат + 1л. отделно. Сипвам го и добавям още около 1-1,5л. вода. Сигурно се разрежда до -45*, но по-добре отколкото да ми резне мотора зимата, а и е по-блажничко на помпата :lol: :wink:
За почистване най-добре е да се свали радиатора, но това си е голяма играчка :roll: Опитай с някаква почистваща течност, след което източи всичко отвътре. Напълни го с вода и да повърти малко да поизплакне тинята. Пак го източи и си сипи антифриза. Палиш колата и доливаш в казанчето, но гледай да не е над MAX. За да се увериш, че всичко е ОК и няма въздух в системата изчакай да се включи перката и на 2-те скорости. Междувременно си гледай и температурата на таблото :wink:
След това почисти колкото можеш питите и пробвай какво ще излезе.
УСПЕХ!Абсолютно вярно само дета аз ползвам антифриз на ERG за 7 лв. литъра ама е за -80 градуса :biker: :biker: :thumbup:

nick
28-07-2005, 13:46
Такаа. Направих процедурите по прочистването и ефекта беше следният:
1/ Сипах Лики Моли за почистване на системата - резултат - протече водната помпа (смених я - оказа се, че е била спукана и май стана по-добре така, вместо да ме остави някъде на път), след това протече и едно гумено съединение. Във Вантотрейд ми казаха, че е доста разядено отвътре и че може и други да протекат (не съм 100% сигурен, че е от добавката, уж пише, че е неутрална към гумените съединения). Ефект за загряването - почти никакъв, продължи да си грее (даже си мислех че след като е сменена водната помпа ще се подобри циркулацията и оттам ще падне температурата, ама не).
2/ Свалих решетката и закарах колата на пароструйка да прочистят отвън радиатора (да се *ба в идиота що не започнах като нормален човек от по-лесното и после с по-трудните неща :brickwall: ) ефект - сега си държи на 90-95* и не загрява (поне засега не съм забелязал), а и като че ли климатика духа по-студено. При това не съм свалял радиатора, а само го поизчистиха отпред.

Извод: Горещо препоръчвам на всички с моя или подобен проблем преди да сипват химия да опитат номера с пароструйката (сигурно ако се свали радиатора ще е още по-добре) и едва ако нищо не стане тогава да прибягват до други решения.

Благодаря на колегите за полезните съвети.

gigi
28-07-2005, 14:25
За протичането на маркучите и помпта не се ядосвай както казваш по добре сега от колкото някъде на път
Дано проблема да е бил от мърсотията на радятора, но обикновенно е от това, а сега и градско климатика ще ти е бая по силен

nick
28-07-2005, 14:38
Вярно е, че епо-добре на място, отколкото на път. Помпата със сигурност беше с отдавна спукана перка.

За гумените уплътнения не се ядосвам, по-скоро се притеснявам да не ги е прецакала добавката и да почнат едно по едно да протичат на път.

проблема според мен се оказа, че е бил основно в радиатора отвън.

И да, климатика духа доста по-студено на градско (аз даже преди мислех да ходя да доливам фреон).

nick
02-08-2005, 22:22
Такаа. Пак съм аз и за съжаление проблемите ми продължават.

Значи въпреки всичко пак загрява.

Моля дайте идеи, защото съвсем скоро ще пътувам до Гърция и в тези жеги там изобщо не ми се мисли какво ще става!!

Струва ми се, че видях най-накрая къде е проблема: изглежда, че ако по някаква причина загрее над 95-6* (а то ва обикновено явно се случва при по-ниски скорости или на градско и при ръчкане и с включен климатик, въпреки, че днес с повече ръчкане постигнах този ефект и без климатик) спира перката! Значи работи си на 1-ва степен (или поне така си мисля, щото се върти бавно) , като стигне около 92* се включва яко да духа и като спадне температурата спира да върти или продължава на бавни обороти.
Ако обаче по някаква причина мине температурата 95-6* СПИРА изобщо перката! И като се охлади до (мисля) 92 или 94 * пак се включва и като падне температурата се изключва и после си работи.

Знам, че звучи малко налудничаво това, което пиша, но поне доколкото мога да съдя по шума от перката и при спиране като я гледам ми се струва, че са точно така нещата! Рових се из разни PDF-и и само се забърках повече! Те са една камара релета, датчици и т.н.

Единственото, което разбрах (май) е, че има някакъв контрол на оборотите на перката (който мисля да търся да сменя). Доколкото разбрах това е една кръгла джаджа малко в ляво отгоре погледнато в корпуса на перката , кочто се грижи за контрола на оборотите на перката - има два кабела влизащи в нея и била май с 3 съпротивления. Четох, че тя понякога правела такива проблеми, обаче пък в PDF-а пише, че имала защита (може ли да е изгоряла тази защита?) която при 95* градуса да пуска перката на пълни обороти.

Мисля да търся такава джаджа, ако не стане с нея и не намеря да купувам цяла перка, обаче не съм сигурен, че изобщо това ще реши проблема като гледам колко релета и простотии са по охлаждането и климатика.

Моля, дайте някакви идеи, защото в сервиза ми казаха, че не било проблем, че стига 110* температурата и да съм си карал така!

pr_00f
02-08-2005, 23:12
Абе ако е това за което си мисля - тази джаджа с 2-та кабела е на много лесно място. Като застанеш срещу двигателя и погледнеш надолу към перката ще видиш една пластмасова планка в която влизат 2 кабела и е хваната с два болта към корпуса на вентилатора, пада се малко в ляво отгоре и се вижда идеално. При мен ми бе6е изгоряла едната клема и единия кабел висеше свободно та се правих на млад техник. Като развих 2-та болта и издъпрах тази планка от вътре се вижда едно цилиндърче което е покрито с нещо като изолация и при мен бе6е нагоряла леко та се виждаше някаква метална спирала вътре в цилиндърчето , също имаше някви съпротивления не съм ги броил колко бяха де.

До до колкото разбрах ефекта от това че съм бил само с един кабел закачен е че перката се пуска само на първа скорост. Нeka все пак някой колега с пове4е опит да каже

nick
03-08-2005, 08:33
Точно и аз за тази джаджа си мислех да сменя, а и за нея четох, че нагаряла. Точно на същото място е и изглежда по същият начин. Ще видя днес да я сменя ако изобщо я намеря по магазините. Иначе ще търся 2-ра употреба, което не ми се струва много добра идея.

Странното е , че в PDF-ите за алфа четох, че 3-те съпротивления вътре определят 4 скорости, а перката май върти на 2 (бърза и бавна), ама няма значение. Лошото при мен е, че си върти и на бърза и на бавна , а по някое време изключва изобщо точно когато според мен трябва да върти непрекъснато на високи обороти.

hf hpe
03-08-2005, 11:32
..., че 3-те съпротивления вътре определят 4 скорости, а перката май върти на 2 (бърза и бавна), ама няма значение...
малко си се пообъркал но не е фатално,
ресостата с 3 съпротивления е за перката на вентилатора за вентилация на купето
докато ресостата на перката за охладителната система има само 1 степен

можеш да направиш следният тест
1. вадиш куплунга на перката и замерваш на червеният кабел дали идва постонен +, ако идва продължаваш нататък, ако не идва търсиш изгорял бушон и продължавашш нататък

2. изключваш куплунга на датчика за включване на перката който се намира на самият радиатор(малко над долният маркуч)
тук има два варианта куплунзи единия вариант е троен куплунг, другият е един двоен и един единичен
трите кабела са черен, бял и червен
даваш на късо черният и белият, при това положение трябва да се завърти перката на бавни обороти
ако не се завърти перката даваш и куплунзите на ресостата накъсо, ако се завърти сега перката(трябва да е на бързи обороти), то ти е изгорял ресостата
ако и сега не се завърти перката то имаш прекъснат кабел трябва да намериш кой
след това даваш черният и червеният кабели на късо, тогава трябва да се включи перката на бързи обороти
ако не се включи то има изгоряло реле или прекъснта кабел
ако всичко до тук е добре то загряването ти не е причинено от неохлаждане на радиатора, и продължаваш нататък

3. запалваш колата и включваш на климатик и отиваш отпред при преката на радиатора (желателно е да го направиш при хладен двигател, за да се избегне включването на перката от загрял двигател), след около 30 секунди трябва да започне да ти се върти перката на ниски обороти, след още около 10 секунди да започне да се движи на високи обороти,
ако всичко тук е добре значи загряването не е причинено от климатика
ако не се завъртят перките то търсиш проблема в пресостата на климатика, прекъснати кабели или изгоряло реле управляващо перката през климатика

4. ако всико изброено до тук е в нормите то загряването ти остава да е причинено от трмостат, задръстени радиатори или повреден датчик за включване на перката при загрял двигател

nick
03-08-2005, 12:05
:respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Много благодаря за труда и написването на изключително изчерпателното описание на нещата. Довечера или утре ги почвам стъпка по стъпка и ще видя какво ще излезе.

Още веднъж ,мого благодаря! :cheers: :cheers: :cheers:

aggressivo
03-08-2005, 12:15
малко си се пообъркал но не е фатално,
ресостата с 3 съпротивления е за перката на вентилатора за вентилация на купето
докато ресостата на перката за охладителната система има само 1 степен.

каде се намира този реостат 4е според мен за тов ми работи вентилатора в купето само на последно :(

hf hpe
03-08-2005, 13:56
малко си се пообъркал но не е фатално,
ресостата с 3 съпротивления е за перката на вентилатора за вентилация на купето
докато ресостата на перката за охладителната система има само 1 степен.

каде се намира този реостат 4е според мен за тов ми работи вентилатора в купето само на последно :(
ресостата за степените на вентилатора на вентилацията се намира в купето
под жабката до самото моторче на вентилатора
самият ресостат е скрит в кожуха на вентилацията за да го обдухва въздух(много се нагрява и ако не се обдухва изгаря)
в него влиза букса с 4 пина, иначе е прикрепен към кожуха с 2 рапидки(нека Вальо постне една снимка от епр-а да онагледи)

сега най-честият проблем на този ресостат е не самият той ами нагорели клеми на куплунга, дори много често само размърдването му води до сработване на парното отново

ако е изгорял самият ресостат и имаш желание можеш и да си го ремонтираш сам
проблема е в това че там има един резистор който играе ролята на бушон и той изгаря
има 2 варианта, да си намериш същият резистор и да го презапоиш или направо на негово място за запоиш проводник с голямо сечение

но все пак се продават и нови де като е най-добре да отидеш с твойто в магазина защото има 2 профила на прикрепянето към кожуха на вентилацията

hf hpe
03-08-2005, 14:00
:respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Много благодаря за труда и написването на изключително изчерпателното описание на нещата. Довечера или утре ги почвам стъпка по стъпка и ще видя какво ще излезе.

Още веднъж ,мого благодаря! :cheers: :cheers: :cheers:
само да добавя, че забравих
ако се окаже изгорял ресостата на перката за ремонта му важи същото както за написаното по горе
само при теб като отиваш в магазина разликата е в това, че в зависимост от мощноста на перката има разлика в съпротивленията, за това си носи старото с теб

aggressivo
04-08-2005, 13:28
много ти благодаря ще пробвам само да я взема от тоз сервиз вече 1 мсец седи а майстора замина на море :evil:

alfonso90
05-08-2007, 23:17
здравейте колеги .Бих искал да ви попитам нормално ли е при температура на двигателя 60-70 градуса като се пусне климатроника първата степен на перката тръгва след около 30 секунди и малко след това се пуска и втората степен.Но след това върти около 10 секунди и тотално спира.Малко след това отново се пуска първа степен,след това пак втора и след това пак спира.Въпроса ми е дали трябва да е така или не?Първа степен не трябва ли да работи постоянно при включен климатроник?.
Благодаря предварително за мненията

kris11
08-08-2007, 17:55
:respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Много благодаря за труда и написването на изключително изчерпателното описание на нещата. Довечера или утре ги почвам стъпка по стъпка и ще видя какво ще излезе.

Още веднъж ,мого благодаря! :cheers: :cheers: :cheers:
само да добавя, че забравих
ако се окаже изгорял ресостата на перката за ремонта му важи същото както за написаното по горе
само при теб като отиваш в магазина разликата е в това, че в зависимост от мощноста на перката има разлика в съпротивленията, за това си носи старото с теб

Да допълня колегата - има и 1 реле с електроника в кутията , която е закрепена на радиатора. Най-голямото реле.
Вътре в него има платка с SMD елементи и 2-3 трансзистора, които управляват самото реле. При мен имаше 2 студени спойки на тази платка.Открих ги с лупа.
В датчика на радиатора влиза 1 маса и датчика я подава на 1 от останалите 2 кабела - 1 и 2 ра степен на вентилатора. Тези 2 минуса управляват транзисторите на описаната по-горе платка.
лошото е, че нещо зачестиха студените спойки .Презапоявах и на платката на климатроника, и на това реле .