PDA

View Full Version : Защо понякога спирам като локомотив



SIS
19-07-2005, 14:59
Тъй като в темата за накладките се заформи нещо като offtopic и се оказа, че не само аз го имам този проблем, се "осмелих" да отворя нова тема.
Проблема е следния: по някога, не винаги спирам направо като локомотив. Сменил съм дискове и накладки - новите са Bendix. Когато колата е все още студена, сутрин и особено в халдно време, първите ми няколко спирания направо ме стряскат - пипна ли педала и направо колато спира все едно се блъска в стена. Обаче......след няколко спирания това вече не е така (това ме навежда на мисълта, че прегрявам феродото). Раздвижвах спирачните апарати, смазвах водачите с грес, в Аутоиталия ми раздвижваха цилиндърчетата и не би трябвало да затяга. Когато повдигна на крика и завъртя, колелата затягат по малко, но в рамките на нормалното (мисля). Проблема с кофти спирането се проявява, изключително в случаите, в които спирам на няколкое "етапа" - натискане на педала....отпускане....натискане......отпускане и т.н. Педала сякаш има същия ход, но спирачките не държат както ми се иска на мен. Няколко пъти съм пробвал сутрин когато потеглям да блокирам колелата и, както вече споменах, това става много лесно, но ако съм я карал (да речем 5км), само при рязко натискане на спирачките, малко преди да спре колата (5-6м) се блокират колелата. Когато колата не работи и натисна педала и след това запаля педала омеква, което би трябва да значи, че сервото ми е наред. В Аутоиталия сменях долна помпа на съединителя, защото беще прокапала и тогава ми сменяха и спирачната течност, като предполагам, че са обезвъздушили (а и педала не пропада както би следвало ако има въздух в системата). Абе уж всичко е наред, ама на мен не ми харесва. Ако имате някакви идеи, давайте ги.....
П.П. Познавам един от майсторите в Аутоиталия и затова си карам колата там. По проблема със спирачките съм говорил с него и съм му оставял колата на преглед на спирачната система, че даже го накарах да я покара няколко километра, за да усети проблема. Според него всичко си е наред....?!

hf hpe
19-07-2005, 15:51
това със спирането е доста субективно мнение
провери си дали не е блокирал регулатора за разпределение на усилието на задният мост
също така може да пробваш с смяна на спирачните маркучи

Bobo
20-07-2005, 01:29
това със спирането е доста субективно мнение
провери си дали не е блокирал регулатора за разпределение на усилието на задният мост
също така може да пробваш с смяна на спирачните маркучи

Да добавя проверка на ръчната да не е блокирало някое въже :wink:

hf hpe
20-07-2005, 10:00
сега се сетих, че при моделите с задни дискови спирачки, много често(разбирай почти винаги) водачите клеясват в леглата си и задните спиракчи работат само на по една накладка, също така тогава се исеща едно леко втвърдяване на спирачният педал

SIS
20-07-2005, 10:29
Благодаря за предложенията! Отзад не съм с дискови спирачки, а с барабани. Когато я купих колата, свалях барабаните и от вътре беше направо като ново. Имаша малко феродо само, но със сух парцал го забърсах и барабана лъсна. Дори почти нямаше ръб. Не съм се сетил да проверя дали се движат, така че в скоро време ще го направя и това. Казаха ми, че е възможно да има затиснат спирачен маркуч, който да прави възглавница?! Дали е възможно?
Ръчната спирачка държи перфектно. Не ми се вярва да блокира, защото, когато свалях барабаните, феродото не беше мръднало.

SIS
20-07-2005, 10:31
това със спирането е доста субективно мнение
провери си дали не е блокирал регулатора за разпределение на усилието на задният мост
също така може да пробваш с смяна на спирачните маркучи

Само ми кажи къде е тоя регулатор и как да го проверя и......ше му кажа аз на него :lol:

aav
20-07-2005, 11:55
писах, писах всичко ми се затри... не ми се пише пак същото, но само кажи ако караш без натискане на спирачка, например извън града дали ти загряват предните джанти?

SIS
20-07-2005, 14:10
Ами, да ти кажа не съм проверявал. Проверявал съм на Годеч, след спускането на Петрохан и там определено ми се загряват (мисля, че е нормално - там си се използват интензивно спирачките) като все ми се струва, че дясната беше по-топла от лявата.

Bobo
20-07-2005, 14:26
това със спирането е доста субективно мнение
провери си дали не е блокирал регулатора за разпределение на усилието на задният мост
също така може да пробваш с смяна на спирачните маркучи

Само ми кажи къде е тоя регулатор и как да го проверя и......ше му кажа аз на него :lol:

Регулатора е на задния мост ще го познаеш свързан е с две вилки така че колкото е по натоварена колата толкова повече спирачно усилие прехвърля на задния мост 8)

Bobo
20-07-2005, 14:26
сега се сетих, че при моделите с задни дискови спирачки, много често(разбирай почти винаги) водачите клеясват в леглата си и задните спиракчи работат само на по една накладка, също така тогава се исеща едно леко втвърдяване на спирачният педал

Сети се ти ма аз те изпреварих :pfbbt:

hf hpe
20-07-2005, 14:28
относно регулатора
намира се на задният мост по-близко до лявата гума
в него влизат спирачните маркучи които идват от спирачната помпа и излизат спирачните маркучи към съответните колела
някъде из форума навремето имаше и снимки, но сега търсачката не функционира за старите теми(НАСООО :twisted: )

aav
20-07-2005, 14:49
Ами, да ти кажа не съм проверявал. Проверявал съм на Годеч, след спускането на Петрохан и там определено ми се загряват (мисля, че е нормално - там си се използват интензивно спирачките) като все ми се струва, че дясната беше по-топла от лявата.
ами пробвай, после сам ще се усетиш кое не е наред
друг добър тест е: спираш много плавно с леко натискане на спирачката и малко преди съвсем да спеш пускаш спирачката, тогава колата, ако спре плавно всичко е наред (дори леко се усеща ускорение напред), ако обаче усетиш, че в мига на спиране се поклащаш напред, значи имаш ЗАДЪРЖАНЕ на спирачките. дано съм ясен.

SIS
10-08-2005, 17:58
И жилото на ръчната не задържа. Остава да проверя само регулатора за разпределение на усилието. По какво мога да позная дали е блокирал?!
П.П. Забелязах, че сутрин (когато е студена) като спирам, кляка задницата....Това май не е нормално?!

Mury
12-08-2005, 23:53
И жилото на ръчната не задържа. Остава да проверя само регулатора за разпределение на усилието. По какво мога да позная дали е блокирал?!
П.П. Забелязах, че сутрин (когато е студена) като спирам, кляка задницата....Това май не е нормално?!Това ми зву4и като 4е ли ти спират първо задните гуми после предните което не е нормално а и по4ти е невъзможно май де :unsure: :unsure:

Dodo 155
13-08-2005, 12:57
И жилото на ръчната не задържа. Остава да проверя само регулатора за разпределение на усилието. По какво мога да позная дали е блокирал?!
П.П. Забелязах, че сутрин (когато е студена) като спирам, кляка задницата....Това май не е нормално?!Това ми зву4и като 4е ли ти спират първо задните гуми после предните което не е нормално а и по4ти е невъзможно май де :unsure: :unsure:
Възможно е, регулатора за спирачното разпределение не си върши работата както трябва.
Незнам дали търпи ремонт :roll: или се сменя с нов :roll:
Но по-напред провери дали нямаш запекли цилиндърчета :idea:

SIS
15-08-2005, 09:16
Минах на ГТП и казаха, че всичко е ОК. Вече нищо не разбирам!!! Иначе проблема се получава, когато спирам на няколко пъти (с помпане), а ако спирам плавно (продължително с едно натискане на педала), всичко си е нормално. Вече почвам да се съмнявам дали не си въобразявам :wallbash:

valjo
15-08-2005, 09:20
Минах на ГТП и казаха, че всичко е ОК. Вече нищо не разбирам!!! Иначе проблема се получава, когато спирам на няколко пъти (с помпане), а ако спирам плавно (продължително с едно натискане на педала), всичко си е нормално. Вече почвам да се съмнявам дали не си въобразявам :wallbash:

е това може да е от прегрели спирачки - накладки + дискове (или барабани тма квото имаш) ...

SIS
15-08-2005, 09:47
Съгласен съм , но когато съм дал 90лв. за дискове и 80 за накладки, се надявам да са качествени. Така че причината си мисля, че е някъде другаде и не знам къде. Не мисля, че са блокирали цилиндърчетата на предните спирачки, защото когато я вдигна на крик и ги завъртя, има някакво задържане, но то е много леко, което си е нормално (поне така мисля). Почистих и смазах водачите на единия спирачен апарат, защото леко задържаха. Жилото на ръчната не е блокирало, остава май само тоя разпределител на усилието, но за него не знам как да го проверя :evil: !!! Прегледа каза, че всичко е наред (ако може да се вярва на тия прегледи). Карах я на сервиз и ми казаха, че всичко е наред. И май само аз смятам, че не така.......

valjo
15-08-2005, 09:54
Съгласен съм , но когато съм дал 90лв. за дискове и 80 за накладки, се надявам да са качествени. ....
а тва с даването на пари нее никва гаранция ;)
може да дадеш много пари и пак да не стане нищо :)
за справка - моите ремонти ;)
ама аз си мисля, че щом на няколко резки припомпвания почва да ти дава пробс, значи загряват и си губят свойствата....
90лв за кви дискове ? ....

SIS
15-08-2005, 10:01
Bendix - дискове и накладки. Мисля, че не са ментета, защото продавача ми е познат и не смятам, че ще ми пробута боклуци!!! Всъщност не си спомням дали дисковете не бяха някакви Минтекс, защото Bendix нямаше, но не си спомням дали намери, или не успя. Но при всички положения каза, че и двете фирми са качествени (от собствен опит го сподели). Казаха ми, че можело да се запушва спирачен маркуч и от това да прави проблем и май накрая ще взема да ги сменя и маркучите. Проблемът е само, че нямам условия да го направя (пък и знанията), а ми се иска аз да си го направя, защото на сервизите им нямам много доверие. Но само да си взема отпуск и да се поосвободя малко...... :twisted:

umax
15-08-2005, 10:18
Абе вмимавай с смяната, че ние с Kubert на неговата 145-ца преден десен маркуч го прецакахме, та с три спиращи колела в сервиза :oops: .

Dodo 155
16-08-2005, 23:03
Bendix - дискове и накладки. Мисля, че не са ментета, защото продавача ми е познат и не смятам, че ще ми пробута боклуци!!! Всъщност не си спомням дали дисковете не бяха някакви Минтекс, защото Bendix нямаше, но не си спомням дали намери, или не успя. Но при всички положения каза, че и двете фирми са качествени (от собствен опит го сподели). Казаха ми, че можело да се запушва спирачен маркуч и от това да прави проблем и май накрая ще взема да ги сменя и маркучите. Проблемът е само, че нямам условия да го направя (пък и знанията), а ми се иска аз да си го направя, защото на сервизите им нямам много доверие. Но само да си взема отпуск и да се поосвободя малко...... :twisted:
Относно марката МИНТЕКС - незнам колко е "качествена", но и на мен познат вместо БРЕМБО (защото го беше свършил) ми продаде МИНТЕКС.
Спирах не като трамвай, а като локомотив :wallbash: Викаше ми да съм ги покарал малко и те щели да слегнат. Свиреха като товарен влак, съседите сигурно ме познаваха от 1км, че се прибирам :mad: Смених накладките (те също бяха МИНТЕКС) и проблема си остана. Джантите не се цапаха въобще:nono: Задните ставаха черни, а предните не. Почти бях взел решение да сваля дисковете и да ги сменям, когато HF_HPE :respect: ми каза да си купя накладки от Т&Н, били хубави и меки. Отидох, взех, монтирах и :notworthy: :respect: Сега спира като в масло :D Цапа си джантата и не свири :wink:
Марката е PERMAFUSE :wink:
Моят съвет е да смениш накладките, че тия дискове МИНТЕКС са ужасни, а и БЕНДИКС-а дето са ти го продали, може да не е читав :wink:

hf hpe
17-08-2005, 09:45
Додо незнам какъв минтекс са ти продали, но по принцип минтекс-а се води като най меката накладка(щади диска) която се продава в БГ

alf
17-08-2005, 09:50
продали са му "мЕнтекс" :tooth:

Bobo
17-08-2005, 11:08
продали са му "мЕнтекс" :tooth:

Да в последно време чувам че бая се продават от тая марка :roll:

Dodo 155
17-08-2005, 17:34
продали са му "мЕнтекс" :tooth:
Явно :thumbdown:
Сигурно си прав Еньо за марката МИНТЕКС, ама не и в БГ :roll:

didkoldihno
04-02-2013, 15:26
аз да попитам днес усетих че спирачките ми спират плавно като натисна спирачката и се чува все едно е влязла в вода знаете звука в вода плавно ??? къв може да е проблема смяна на феродо? вапреки че има