PDA

View Full Version : Здравеите на всички



street_fighter
19-07-2005, 17:07
днес си купих ALFA 155 1.8 126ps DOHC с клима и ел пакет,та значи може ли да ми кажете всичко което знаете за тях....в смисъл какво масло да и сложа(марка?),знам че трябва да е полу синтетика 10w40 но се чудя,мисля си за Motul или Castrol.горе-долу каде трябва да я погледна,слаби места, а и един много важен за мен въпрос....?до колко бара трябва да спада маслото КОГАТО Е ЗАГрЯлА щото на тази и спада някаде до 2 и това ме притеснява да не би да е много издухана,иначе двигателят работи добре,равномерно като изключим странен шум на ламарина,още като запали и така дрънчи някаде 2-3 мин.докато загрее,но ще го видя по на татък. Ще съм ви много благодарен ако отговорите ясно на всичките ми въпроси и благодаря предварително.
П.С. скъпи ли са и частите по принцип

Mury
19-07-2005, 17:11
Масло Селения или Тутела а за 4астите не съм много запознат но мисля 4е на 155 не сам и скъпи 4астите аааа и 4естито да си я караш със здраве и безаварийно успех :wink: :wink:

търтей
19-07-2005, 17:14
2 атм на загрял двигател е много добре
масло селения или тутела
личен опит - селения 20к алфа ромео си мисли че е бензин и го гори доста

къде ти дрънчи на ламарина? да не е от средното гърне?

частите не са скъпи според мен

ааа
и е 129 коня колата;)
93 кВт ако трябва да сме точни

street_fighter
19-07-2005, 17:29
Масло Селения или Тутела а за 4астите не съм много запознат но мисля 4е на 155 не сам и скъпи 4астите аааа и 4естито да си я караш със здраве и безаварийно успех :wink: :wink:

аз съм от Пловдив и за пръв път чувам за тези масла,от каде мога да ги намеря,колко пари е горе-долу литъра?или тубата?

street_fighter
19-07-2005, 17:35
2 атм на загрял двигател е много добре
масло селения или тутела
личен опит - селения 20к алфа ромео си мисли че е бензин и го гори доста

къде ти дрънчи на ламарина? да не е от средното гърне?

частите не са скъпи според мен

ааа
и е 129 коня колата;)
93 кВт ако трябва да сме точни

да така е 129 е но по талон е 126 и така.а значи шума е от тази област някаде до инжекцията от ляво като се погледне с лице към колата НО НЕ Е ТИПИчНИЯ ШУм НА АлФА ОТ ВЕрИГАТА,и когато я настъпя след 3-4 и вътре се чува нещо като леко стържене пак от там но не знам от какво е(не е от климатроника 100%) и ме притеснява леко,може и да е гарне ама на празен ход като я форсирам не се чува,ще пратя снимка като кача в нета от каде горе долу се чува


благодаря за пожеланията и за отговорите

hf hpe
20-07-2005, 00:02
мотула е доста добро масло и все още няма ментета от него така че спокойно можеш да си слагаш
за твойта кола 4100 турболайт или 4100 пауър

street_fighter
20-07-2005, 12:33
мотула е доста добро масло и все още няма ментета от него така че спокойно можеш да си слагаш
за твойта кола 4100 турболайт или 4100 пауър


ок ако намера все пак селения какво да бъде,Selenia,Castrol или Motul,аз лично най-много имам доверие на последното но със сигурност каквото и да е ще е 15w40 за да не ми чуа много и да няма повече шумове,вие как мислите,гъстотата добре ли е

Gogata
20-07-2005, 21:58
Селения до колкото знам най-ефтиното(Gold) е 11лв/литър :spoko: те са няколко вида,но ако са по-на място продавачите трябва да ти кажат и кое е най-подходящо за твоята кола(поне доколкото те знаят :wink: ) аа и не на последно място честито :cheers: със здраве да си е караш и да й се радваш! :drive:

valjo
20-07-2005, 23:01
[quote="hf hpe":3e8h9pxt]мотула е доста добро масло и все още няма ментета от него така че спокойно можеш да си слагаш
за твойта кола 4100 турболайт или 4100 пауър


ок ако намера все пак селения какво да бъде,Selenia,Castrol или Motul,аз лично най-много имам доверие на последното но със сигурност каквото и да е ще е 15w40 за да не ми чуа много и да няма повече шумове,вие как мислите,гъстотата добре ли е[/quote:3e8h9pxt]
Селения за Алфа Ромео си има отделен продукт "Selenia 20k for Alfa Romeo" - който се сменя на 20000 км , полусинтетика

търтей
20-07-2005, 23:11
Селения за Алфа Ромео си има отделен продукт "Selenia 20k for Alfa Romeo" - който се сменя на 20000 км , полусинтетика

и който го гори много обаче
голд пак е полусинтетика и пак на 20к се сменя но не го гори толкова

valjo
20-07-2005, 23:18
Селения за Алфа Ромео си има отделен продукт "Selenia 20k for Alfa Romeo" - който се сменя на 20000 км , полусинтетика

и който го гори много обаче
голд пак е полусинтетика и пак на 20к се сменя но не го гори толкова
не искам да споря, но ти ползвал ли си Голд ?
лично ? че да знаеш дали го гори ?
ето официални спецификации на двата продукта
Selenia 20k for Alfa Romeo specs (http://www.flselenia.com/pag_prodotti.asp?type_main=CATALOGOPRODOTTO&cod_prd=1640&id_lingua=2&id_livello=1&id_canale=1&id_categoria=8)
Selenia Gold Synth specs (http://www.flselenia.com/pag_prodotti.asp?type_main=CATALOGOPRODOTTO&cod_prd=1201&id_lingua=2&id_livello=1&id_canale=1&id_categoria=8)

бих искал да обърна внимание, че производителя препоръчва смяна на 20000км само за 20к, не и за Голд....

търтей
20-07-2005, 23:21
не искам да споря, но ти ползвал ли си Голд ?
лично ? че да знаеш дали го гори ?


да
съвсем на личен опит го базирам това изказване

street_fighter
20-07-2005, 23:36
значи последно!колата е на около 180-190 реални километри(поне така мисля,щото показва 123 000),абе да го кажа 200к та разбрах Селения 20к мисла последно да е 15W40 - добър ли е изборът ми?говорете честно моля за да не се прецакам после,не искам да е евтино а качественно защото с маслото шега не бива.....

търтей
20-07-2005, 23:40
мисла последно да е 15W40
не
10w40 ти трябва
а за горенето - ами провери - ако гори мчного следващата смяна с голд;)

street_fighter
20-07-2005, 23:45
[quote="street_fighter":mpy1y1th] мисла последно да е 15W40
не
10w40 ти трябва
а за горенето - ами провери - ако гори мчного следващата смяна с голд;)[/quote:mpy1y1th]
няма ли да е по шумна ряботата с 10W40?

търтей
20-07-2005, 23:49
няма ли да е по шумна ряботата с 10W40?
ми аз не мисля че разбирам повече от инжинерите на алфа
те са казали 10в40 :wink:

street_fighter
20-07-2005, 23:53
[quote="street_fighter":7ayfuyph] няма ли да е по шумна ряботата с 10W40?
ми аз не мисля че разбирам повече от инжинерите на алфа
те са казали 10в40 :wink:[/quote:7ayfuyph]
след 200 000 км все пак малко може да има луфтове?........само питам не спора с никой :no:

street_fighter
20-07-2005, 23:58
бе е :hump: съм му майката слагам 10W40и тва е, които иска да ме разубеждава да го направи по скоро че от много чудене ще сложа няква приста :no_no_no:

търтей
20-07-2005, 23:59
...
сори спи ми се и не ми се превежда - виж особено последната част

Oil Viscosity
The viscosity of multi-weight motor oil is specified using two numbers. The first number is the viscosity when the oil is cold. This is followed by the letter W (which stands for winter, not weight), which is followed by the number that indicates the viscosity when the oil is at operating temperature. The higher the number the thicker the oil.

Viscosity Modifiers
In order to protect an engine at start time, the oil needs to be thinner when cold so it flows freely. Viscosity modifiers are added to the base stock to make the oil flow better when cold, without making the oil too thin when hot.

Climate Considerations
Owner's manuals and service manuals will specify the acceptable oil to use at various temperatures. In warm climates, 10W30 is usually an acceptable alternative to the preferred 5W30 and may be used without measurable adverse effects. In the olden days, before multi-weight oils, it was common to have a winter oil and a summer oil. This is no longer necessary, but if you normally use 10W30 because you live in a warm climate then be sure to switch to 5W30 if you plan on using the vehicle in very cold weather.

5W30 versus 10W30
Virtually all new passenger vehicles sold in the U.S. use either 5W30 or 10W30 oil. The difference between the two is that the 5W30 flows better when cold, so if you live in a cold climate or operate your vehicle in a cold climate during the winter months, you should use 5W30 if it is the preferred oil for your vehicle. If you live in a sub-tropical climate and don't operate your vehicle in cold climates, then 10W30 is acceptable as long as the manufacturer specifies that it is permissible to use it.

Is there a disadvantage to using an oil that flows better when cold, i.e. 5W30 versus 10W30?
Sometimes, but usually not. The crux of the issue is this: the bigger the difference between the cold oil viscosity and the hot oil viscosity, the more the volume of viscosity modifiers and the less the volume of base stock. If you are good about following the manufacturer's recommended oil change interval then stick with the 5W30 if that is the preferred oil for your vehicle, even if 10W30 is acceptable in warmer climates. Older cars may specify 10W30 only. This is because they need a little more viscosity when cold to keep a protective film on the cylinder walls. There have been instances where the larger amount of viscosity modifiers that are present in 5W30 have broken down due to excessive heat and have left carbon deposits on the valves, but this is extremely rare. The proper fix would be to reduce the excessive heat, but the workaround was to use an oil with less viscosity modifiers.

Why do many oil change places, even dealerships, use 10W30 instead of 5W30, even when 5W30 is preferred?
According to www.cartalk.com (http://www.cartalk.com) (see link in the references section), as well as many mechanics who have posted on usenet, 10W30 is the closest thing to a one size fits all oil. Many older vehicles need 10W30, and most newer vehicles are okay with it in warmer climates. Since many garages don't want to have multiple tanks of bulk oil they choose to carry only 10W30. The advice that Tom & Ray give is correct, 'it would not be a disaster if you used 10W30, but given a choice, go with the manufacturer's recommendation and use the 5W30.'

Thicker is Better Myth
The reason that oil viscosities have gotten thinner is because bearing clearances have become smaller. Using thicker oils will interfere with oil flow and the oil pressure will increase. In a worn engine it may be okay to increase the viscosity of the oil because the bearing clearances have become larger.

gigi
21-07-2005, 01:20
И аз ти препоръчвам 10-40 може и да го хапва повечко но поне си сигурен че няма да имаш проблеми. а за шума мога да ти кажа че поне сутрин при първото палене ще е по тиха с 10-40 защото ще пълни по бързо с масло при повдигачите, а през другото време не мисля че ще има разлика в звука освен във високите обороти когато пак 10-40 има предимство.
А вече и на мен ми се спи дано не написах глупост. :roll: :oops:

Dodo 155
22-07-2005, 12:41
[quote="street_fighter":2byh6c8s] няма ли да е по шумна ряботата с 10W40?
ми аз не мисля че разбирам повече от инжинерите на алфа
те са казали 10в40 :wink:[/quote:2byh6c8s]
Инженерите на Алфа, специално за този модел са написали на лепенката под предния капак 15W40 SemiSyntetic Alfa Romeo Lubricant :wink:
Не искам да споря, но аз моята я карам вече 3 год. с 15W40 и нямам оплакване, особено сега лятото, когато термометъра прехвърля 30*. В началото и слагах SELENIA, но го папкаше, сега слагам FINA от колегата Кирил Василев и папка по-малко (~200-250g/1000km), което ми се струва нормално имайки предвид, че понякога оборотомера се движи м/у 4-6000 :shock: :lol: :lol: :lol:

Dodo 155
22-07-2005, 13:28
бе е :hump: съм му майката слагам 10W40и тва е, които иска да ме разубеждава да го направи по скоро че от много чудене ще сложа няква приста :no_no_no:
Ти пък сега, ПРИСТА :lol: :lol: :lol:
Търтея е постнал хубава статия, но тези двигатели за които е писано там са по-нова концепция :wink: докато TS на 155 8V е стара концепция, който се слага и на 75 и 164. От друга страна колите които караме са над 200К км и над 10-11г. за да се притесняваме от 15W40. По-гъстото масло уплътнява по-добре луфтовете, които имат моторчетата ни :wink: Но всеки си има право на лично мнение и предпочитание :wink:
УСПЕХ!

п.с. ЧЕСТИТО и със здраве да си я караш :D :wink:

търтей
22-07-2005, 13:32
От друга страна колите които караме са над 200К км и над 10-11г. за да се притесняваме от 15W40. По-гъстото масло уплътнява по-добре луфтовете, които имат моторчетата ни

е да но ти прецаква студения старт а колата най-много се износва именно тогава
затова ако имам парици бих слагал 0в60

иначе си прав де сичко е до личен вкус

Dodo 155
22-07-2005, 13:52
Износването на мотора е до 80% при студен старт, независимо дали е нова или стара кола :wink: Това не идва от вискозитета на маслото, а от "сухите" части в двигателя :!: Вярно, че по-тънкото масло отива по-бързо по частите, но разликата м/у 10W40 и 15W40 е малка, а и луфтовете са по-големи вече :wink:
Има и нещо друго - валовете на 155, както и на повечето италянки са във вани, т.е. винаги има масло, така студения старт е преборен донякъде :wink:
Но както си реши колегата, каквото и хубаво масло да сложи на колата няма да съжалява за покупката :D

hf hpe
22-07-2005, 14:17
тука Додо малко грешиш
функцията на маслото е да маже
маслото не може да уплътнява
единственно могат да му се слагат добавки да има по-големи почистващи функции
както е казал и търтея може би 0W60 е най добре
както знаем първата цифра показва при каква най-ниска температураа, а втората показва при каква най-висока температура си запазва качествата

сега нямам възможност да намеря, но ще потърся и постна по-късно характеристиките на маслата

pr_00f
22-07-2005, 14:38
В БМВ форума има много хубава статия за маслата.

http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?t=4715

Dodo 155
22-07-2005, 19:43
тука Додо малко грешиш
функцията на маслото е да маже
маслото не може да уплътнява
единственно могат да му се слагат добавки да има по-големи почистващи функции
както е казал и търтея може би 0W60 е най добре
както знаем първата цифра показва при каква най-ниска температураа, а втората показва при каква най-висока температура си запазва качествата

сега нямам възможност да намеря, но ще потърся и постна по-късно характеристиките на маслата
Съгласен съм с теб, малко неправилно се изразих, че уплътнява, имах предвид, че мотора харчи по малко по-гъстото масло защото е по-плътно (по-висок вискозитет).
А иначе и 15W40 смазва, но смазва съответните двигатели. За твоя мотор ще е кущунство да го караш с такъв вискозитет, но аз рядко я ръчкам моята и много рядко я вкарвам над 5000 обор. :wink: Четох някъде преди време, че не е много препоръчително да се слага както и по-гъсто, така и по-рядко масло от това което препоръчват. По-гъстото ясно защо, но с по-рядкото масло помпата не може да компенсира налягането. Т.е. маслена помпа, която е изчислена за определен дебит при даден вискозитет и да направи съответно налягане, не може да изпомпа повече количество от рядкото масло, за да компенсира до нужното за мотора налягане. Дано се изразих правилно :?

ALFA CORSE
22-07-2005, 22:23
Абе как ви горят толкова масло тея алфети :?
Аз карам 155 на 275 000 км реални и доливам по макс 100грама на месец със Selenia 20k for Alfa Romeo. Даже последно се падна на два месеца...

Bobo
23-07-2005, 00:41
Абе как ви горят толкова масло тея алфети :?
Аз карам 155 на 275 000 км реални и доливам по макс 100грама на месец със Selenia 20k for Alfa Romeo. Даже последно се падна на два месеца...

Братле аз от три месеца ни масло ни бензин съм наливал :kicking: :lol:

Добре че седи у бокса :roll2:

Kostadin
23-07-2005, 09:35
Селения за Алфа Ромео си има отделен продукт "Selenia 20k for Alfa Romeo" - който се сменя на 20000 км , полусинтетика

и който го гори много обаче
голд пак е полусинтетика и пак на 20к се сменя но не го гори толкова
аз от както съм закупил моята кола до сега съм я карал само със Selenia Gold и да си кажа чесно доста си го погорва....някъде около 1,5-2л на 10к(в зависимист от напрежението :twisted: )сега за сефте налях 20к, още нямам наблюдения за него защото съм изминал едва 1,5к с него, но силно ме съмнява че ще го гори повече от голда :yes:
а и още нещо на голда му дават 15 000к max, а на 20к 20 000к max, но всички знаем че това си е малко пунтамара :wink:при нормални експлотационни условия е съвсем нормално маслото да бъде сменено на 10к.

Dodo 155
23-07-2005, 11:51
Абе как ви горят толкова масло тея алфети :?
Аз карам 155 на 275 000 км реални и доливам по макс 100грама на месец със Selenia 20k for Alfa Romeo. Даже последно се падна на два месеца...
И аз доливам по 200гр./месец, ама месечно минавам ~1000км. Не смятай времето, а изминатите километри :wink: По книга мотора 2,0 може да харчи нормално м/у 160-190гр./1000км. Нека Бобо ти каже, неговия мотор, който се оказа в добро състояние преди да го отворят, колко масло харчеше с карането на Бобо :super:
Моята кола зимата, когато не я настъпвам (мах 3000обор.) харчи много малко масло, в сравнение с лятото :D Същото е и на градско, тогава харчи по-малко отколкото извън града :wink:
А има и нещо друго, ако е позацапан VAP-a (Vapour Oil Separator), също може да погорва масълце.

ALFA CORSE
23-07-2005, 13:09
Аз минавам по около 700 км месечно. Лятото по около 1000.


Мисълта ми беше, че като алфата ти е над 200 000км не означава, че ще гори по половин литър масло месечно, с нормално за БГ каране (1000км). Преполагам, хората, които минават месечно 3-4000 км месечно във форума се броят на пръсти.

street_fighter
23-07-2005, 13:19
абе ясно е вече че ще се слага селения 20к,пък ще видим дали гори.Имам друг въпрос- Да сложа ли сега една добавка за маслото да изчисти малко преди да го сменя?????
едит- говоря за изчистваща добавка с която колата работи запалена около 15-20 мин

Red Devil
23-07-2005, 13:50
мойто мнение(в никакъв случай експертно :lol: ,но от опит :drive: )мога да кажа 4е и каквото масло да сложи6 от изброените по горе, все 6те ти харчи:)....аз минавам по 1000-1500км на месец и в никакъв слу4ай не мога да се похваля с спокойно шофиране и слагам по 500-700гр на месец:)имам две смени на масла от селния голд на 20к и бих казал че не мога да намеря разлика в харча:)

street_fighter
04-08-2005, 01:07
определено се отказвам от селенията щото ми казаха цена дето в момента не ми е по джоба- 15лв литара,което значи 5л 60 лв.слагам някакво друго пък като събера някои лев ще го сменя пак с по хубаво,имам хубава оферта от валволин ама ще видя

umax
04-08-2005, 10:09
... валволин ... :shock: Абе то и Аз не карам със Селения, ама пък Валволинннннн ??? Не, че разбирам кой знае колко ама според мен това не е маслото за ншите автомобили?

kris11
05-08-2005, 18:53
[quote="Mury_alfata":3r6pf9qk]Масло Селения или Тутела а за 4астите не съм много запознат но мисля 4е на 155 не сам и скъпи 4астите аааа и 4естито да си я караш със здраве и безаварийно успех :wink: :wink:

аз съм от Пловдив и за пръв път чувам за тези масла,от каде мога да ги намеря,колко пари е горе-долу литъра?или тубата?[/quote:3r6pf9qk]
Aз я карал със зелено HPX 20 ка на Селения. Метална туба 2 л 19 лева.
Колата е служебна и дойде от Пловдив и там е такава цената на маслото.Пробвали са масло Алфа но казват колегите , че го гори повече. На месец пробега е около 2500 -3000км. В повечето случай градско движение , но има и често извънградско по около 300-400км на ден. На месец доливам около 600-800 гр. Гледам да не вдига над 4000 об. , а на магистрала;а до 4500.
Разхода на бензин в града стига до 12л с включен климатроник, а извън града 8,7-9л .
Още преди 1,5 месеца си играх и мих щателно радиатора и сега със задръствания в града повече от 95 градуса и клима на мин температура.
Смених маркуча за бензин, че ми замириса и после го видях че е тръгнал да се пука .
Като цяло съм много доволен от колата.

Bobo
05-08-2005, 23:03
HPX е ремонтно масло и ако и него го харчи си за ремонт ;)

net_scooter
05-08-2005, 23:12
HPX е ремонтно масло и ако и него го харчи си за ремонт ;)

Точно така си е това е масло със вискозитет 20W50, и е предназначено за по износени и стари двигатели, където това масло осигурява доста добра компресия, това го казвам от опит, тествано е...!!!!!!!!!!!!!

:wink: :D :idea: