PDA

View Full Version : Ремонти и модификации по моята Алфа Ромео 90



Venci
29-12-2007, 23:32
Приятели, реших да създам тази тема и в нея да описвам какво съм правил по "добрата леля". Ще слагам и снимки, ще разказвам и как се забавлявам по време на поддръжката на този рядък екземпляр, а както някои от вас знаят добре при мен винаги е веселооооо :static: . Последната по-сериозна авария :) се случи на Бояна пред НИМ. Заден десен лагер на главината се предаде докато се врътках. Резултата беше, че колелото започна да издава плашещ тракащ звук и на моменти блокираше. Прибрах се на втора без газ. Тия дни въпреки, че са празници се захванах да разглобявам, но пустата главина не излизаше от лагера. Наложи се да си правя приспособление с една тежест. Ето малко снимки.

Тук долу си произведох обратен чук от тежест от щанга, тръба и шина. Това беше единствения начин по който можах да извадя главината от лагера.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_001_resized.JPG

Това е гайката, която държи лагера в моста. За съжаление след двудневни усилия да я развия по цивилизован начин и се случи нещо, което се случва с непослушните железа в моя гараж - БОЙ, заваряване ии ... голямата тръба.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_005_resized.JPG

Най-добрият начин да извадиш такъв лагер е чрез голям винт и подходящи втулки и подпорки.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_008_resized.JPG

Ако лагерите можеха да говорят... Новият лагер и остатъците от стария. Тази снимка посвещавам на Пешката и всички останали сектанти като мен, които обичат да карат с вратите настрани.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_012_resized.JPG

Набиването на лагера. Луда работа... Ползвам отзад като опора зъбно колело от 4-та скорост на 75-ца, а отпред черупка от същия лагер, в нея съм сложил лагер от една от ангренажните ролки на Фиат Купе. Задният тръбен ключ е със заварено стебло от амортисьор от 33-ка, за да се застопори в моста.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_017_resized.JPG

Тук новият лагер вече е прибран на място. Вижда се новата гайка и ключът за гайки, който представлява осмограм с размер около 66 мм.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_019_resized.JPG

Като заключение на този ремонт мога да кажа: Всяко удоволствие струва пари. Чудесно прекрасно и много красиво е да дрифтваш, да се въртиш и т.н. Цената на лагера 57 пари, нооо... На мен ми коства и много усилия. Цялата смяна се проточи 2 седмици, през които аз с помоща на брат ми заварявах тръби, правехме приспособления и подбирах и изнамирах зъбни колела и други железа, блъскахме, трошихме и псувахме. Инструмента за развиване на тънката гайка го чаках ТРИ седмици да го изработят. Първият път много боли, но следващата смяна ще стане за половин ден.

75TwinSpark
30-12-2007, 01:10
бате оти разглоби половината кола за тоя лагер бе :shock:

PEPI-2ALFA
30-12-2007, 03:12
Лош лагер, ЛОШ!
Лош ,лош ама ти му докара акъла нали :lol:
П.П. Аз на Жулиетата на времето за да развия задния лягер използвах двигателя. Като нямам достатъчно дълго рамо да го напъна , законтрям ключа в земята ...и на 1-ва леко газ и..стана.

Venci
30-12-2007, 13:55
Махнах пружината, за да имам на къде да замахвам с двукилограмовия чук. Блъсках два дни и главината не мръдна и милиметър. Подозирам, че това беше оригиналния лагер от 1984 год.
PEPI-2ALFA, ти си развивал така гайката на полуоската. Аз нея я лекувам с тънкостанна вложка 36 мм, върток "единица" и тръба дълга 1,5 метра :gayfight: .

madboy
30-12-2007, 22:09
Абе , назнам ама ето защо ти викат УНИВЕРСАЛНИЯТ МОДИФИКАТОР!!! :D :D :D

PEPI-2ALFA
31-12-2007, 06:06
PEPI-2ALFA, ти си развивал така гайката на полуоската. Аз нея я лекувам с тънкостанна вложка 36 мм, върток "единица" и тръба дълга 1,5 метра :gayfight: .
Даже докато пишех се чудех защо съм я развивал тая гайка. А тия тънкостенни вложки много са кът да ги ... :frown:

Venci
04-01-2008, 03:12
Междувременно се оказа, че имаме и за кърпене - заден десен подкалник и рога. Ма**а му, не му беше сега времето, но не мога да я карам зимата със отвор в рога колкото да влезе катерица.
Искам да обърна внимание на всички настоящи и бъдещи собственици на 75, 90, Джулиета, Алфета и ГТВ!
Това е може би първото сериозно място на което колата Ви изгнива :!:
Конструктивно тук се събират на едно място много ламарини една върху друга, а това е "чудесна" предпоставка за възникване на ръжда между пластовете в случая цели 4 (!) .
За съжаление в повечето случаи, тази гледка е замаскирана зад гумата и под солидно количество кал и мазила, а от долу ръждата работи.
В моя случай положението още не е станало много сериозно.

Това намерих след старателно чопляне с телената четка на флекса.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_021_resized.JPG

Тук съм изрязал до здраво част от рога и подкалника. За щастие ръждата още не беше стигнала твърде далеч.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_026_resized.JPG

Две нови парчета ламарина 1,5 мм. Рогът вече е затворен. Имам още малко да си поиграя на пунктшвайц.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_031_resized.JPG

Grigor
09-01-2008, 23:03
Ко стана бре ? оправи ли я ? Готова ли е да ме повозиш ;-)))))

75TwinSpark
09-01-2008, 23:51
Ко стана бре ? оправи ли я ? Готова ли е да ме повозиш ))))

дано,че и аз чакам,ама не да ме вози

Venci
10-01-2008, 02:52
Промених малко темата - смених и добавих снимки с подробни коментари.
Григоре, още малко и ще те викам да правим молитва за сняг.
75ts, бате, имай още малко търпение. Знам какво ти е. На мен ми е двойно по-криво, че се бавя още :cry: :baby:

pe6kata212
10-01-2008, 15:38
поне вече знаеме как се сменява :D
Такаче яко газ и настрани с вратите,ВЕНЦИ ИМА КЛЮЧ :bounce8:

Abarth
12-01-2008, 09:49
поне вече знаеме как се сменява :D
Такаче яко газ и настрани с вратите,ВЕНЦИ ИМА КЛЮЧ :bounce8:
:lol: :lol: :lol: :lol: Вече съм спокоен и аз мога да си купя transaxle щом има ключ :lol: :lol:

Venci
13-01-2008, 20:38
Днес приключих със сагата отзад в дясно: смяна на лагер, кърпене, смяна тампон на стаб. щанга и за капак подмяна на амортисьора. Паля колата, чакам да поработи и леееекинко-полеекинка изпълзявам на улицата. Чу се пронизителен трясък, хрускане и мелене.

mim
14-01-2008, 10:13
твоята сага няма край
то щото колите явно обичат да си пъхаш ръцете в тях и да лежиш под тях :naughty:

Venci
14-01-2008, 19:58
Последната диагноза - много счупени работи. Основното е, че четирите сателита са на малки трошички станали :choice: . Много трошливи тия кутии бре. :smackbum: . Аз, че съм магаре - магаре съм... ама нещо :guillotine:

75 2.0 turbo
14-01-2008, 22:41
...............

pe6kata212
15-01-2008, 16:36
ДААААААААА магаре си и убиец на коли.
Съгласен съм с 75 turbo

Nikoror
17-01-2008, 16:43
тъкмо като отваряш кутията ще можеш да я "освежиш" малко. и слагай lsd ако нямаш :twisted:

търтей
17-01-2008, 16:52
тъкмо като отваряш кутията ще можеш да я "освежиш" малко. и слагай lsd ако нямаш :twisted:
има :wink:

ма на венцо друго му липсва :roll2:

75 2.0 turbo
17-01-2008, 20:15
...................

Iltcho
17-01-2008, 20:27
Мародер и съсипник. Какво да ви кажа... :oops:

Цитат:
"Или цялата газ или пеша!" - туй ми каза по телефона. Иначе евала му правя и Алфета му пожелавам скоро :P

Boxer
17-01-2008, 23:46
дайте да направим номер за смс-и по лев4е и да го пратим на терапия някъде, че съвсем е полудял

Venci
18-01-2008, 00:56
Магаре, убиец на коли, мародер, съсипник, душевно болен, без акъл, ... без LSD.... Как ме нахранихтеее всичкитеее :Tease: :pfbbt: . А в същност всичките сте ми приятели, какво ще си помислят нормалните хора - несектанти?!?! :lol: :P
Само да ви спомена, че от 4те сателита на диференциала няма останало по-голямо парче от тиквена семка. Много трошливи тия диференциали беее :lol:

Iltcho
20-01-2008, 19:46
Магаре, убиец на коли, мародер, съсипник, душевно болен, без акъл, ... без LSD.... Как ме нахранихтеее всичкитеее :Tease: :pfbbt: . А в същност всичките сте ми приятели, какво ще си помислят нормалните хора - несектанти?!?! :lol: :P
Само да ви спомена, че от 4те сателита на диференциала няма останало по-голямо парче от тиквена семка. Много трошливи тия диференциали беее :lol:

Ние с добри чувства бе шнуре :spoko:

Nikoror
21-01-2008, 07:27
не съм много запознат (виждъл съм 1 на живо) с алфа 90 :oops:
75 2.5 ги има и с/без lsd, a какво е предавателното число на диференциала - 3.55 или 4.10? предполагам първото...

Venci
22-01-2008, 01:33
Предавателното число е 3.55. За съжаление нямам LSD, касетата има 4 сателита, но само толкова. Мисля при следващото трошене да мина на LSD :gruebel: .

DreamCatcher
24-01-2008, 22:02
Направо съм изумен. Не за друго, ами големи обръщения! :P По принцип, моята 90-ка чукна 20 години. То тя си ми е направо набор. Няма никакви основни ремонти. Карам я от 5 години и на седмица навъртам по максимум 100 км. главно в градски условия. Понеже нали съм решил да си я пазя, направо ми се сви сърцето, като си представих как правиш дрифтове с твоята. :( Но всеки си има свои предпочитания. Може би нямаше да си я пазя и аз толкоз, ако не ми беше единствен автомобил. :lol:

Venci
24-01-2008, 23:37
Чак пък дрифтове... Изобщо не е вярно! Колегите са попреувеличили малко. Аз просто от време на време връткам малко гуми и се попързалвам. Ако чете някой, който наистина ги владее тези движения ще се смее много. :lol:
Иначе за пореден път се убеждавам ,че на мен изиобщо не ми върви напоследък. При сглобяването на кутията съм недогледал за положението на вилката на пета скорост. Познайте кой ще разглобява кутия тази нощ... :brickwall:

Venci
25-01-2008, 04:30
Ей сега изпълзях от гаража да дремна малко. Нося пресен пример. Как НЕ БИВА да се сглобява скоростна кутия.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_074_resized.JPG

Venci
28-01-2008, 22:36
Аз да се похваля, че от два дни съм в движение и не ми остава време да го споделя. Имам още малко снимки интересни. Ще ги кача тези дни. Снощи съм скитал с 90-та по нощите до никое време. Завъртях едни 100-ина километра ей така. Не мога да и се наситя. Спрях пред нас и не ми се излизаше от нея. Все едно съм омагьосан :shock: .

Abarth
29-01-2008, 01:23
Кога ще направиш едно показно :lol:

Venci
29-01-2008, 03:24
Мани ти това показно. Аз не мога да карам :lol: . Нямам какво да покажа :lol: . Още повече селд тези диференциали и съединители още ми се вие свят и ще ми държи влага известно време. Нямам намерение да правя глупости на сух асфалт. Така, че да направим всички дружно една молитва за сняг.

Още нещо... хи хи хи. Не знам от къде идва тази миризма на трансмисионно масло, но я има. Всеки път като седна в колата и я усещам. Сещам се какво преживях последните седмици и тогава паля и потеглям.

75TwinSpark
29-01-2008, 09:53
сигурно душата ти се е омирисала бате :D аз ти давам не повече от месец и си забравил кво си мислил :wink:

Abarth
29-01-2008, 10:36
Мани ти това показно. Аз не мога да карам :lol: . Нямам какво да покажа :lol: . Още повече селд тези диференциали и съединители още ми се вие свят и ще ми държи влага известно време. Нямам намерение да правя глупости на сух асфалт. Така, че да направим всички дружно една молитва за сняг.

Още нещо... хи хи хи. Не знам от къде идва тази миризма на трансмисионно масло, но я има. Всеки път като седна в колата и я усещам. Сещам се какво преживях последните седмици и тогава паля и потеглям.
Не бре показно кръгче да се повозиме и ние обикновените хора в истински алфи :drive: :bowdown: :?

Venci
01-02-2008, 14:29
Ето още малко снимки от приключените ремонти. Това е единят нов тампон на скоростната кутия
http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_075_resized.jpg
Това е колата миг преди да я сваля от стойките и да излезе на улицата. Забележете хаоса около нея. Много кофти с тая теснотия...

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_079_rsized.jpg

Последно бяха сменени, задните накладки, задния маркуч на спирачките, спирачната течност. Преди това маслото в скоростите, задния маховик, касетата на диференциала, заден десен лагер, маркучите към резервоара.
За малко да забравя :spiteful: ... вчера смених шлаухите за вакумите на бензиновия клапан и авансовата плочка на делкото. Не съм вярвал, но колата стана друга! Върви много по добре и почнах да и взимам това което нямаше как до скоро :dark2: . Снощи се закачах с горките хорица по светофарите, които подценяват един седан от средата на осемдесетте. Вече върви осезаемо повече от Фиата :Bolt: . Усещам, че е време да дадем свобода на гласа на V6 със спортен филтър.
Има едно много странно чувство при потегляне. Все пак не търкам гуми , но при бързо енергично потегляне и ускоряване има едно чувство ... трудно за описване. Може би както като се качваш на седалков лифт. Нещо те сграбчва, но не е рязко и неприятно, а плавно те обгръща и те понася напред...
Последния абзац може да го четете като: Аз съм болен сектант и се радвам безумно много на 90-та си :priest: .

Abarth
01-02-2008, 14:54
:shock: :shock: :shock: :shock: Казвай кога ша возиш :shock: :shock: :shock: :shock:

zmg
01-02-2008, 23:04
точно така венци,не я мъчи на сухо.давай цялата газ но не я мъчи и ще те слуша подобаващо.да послушаме шестака.

Venci
05-02-2008, 02:30
Днес си поиграх със задните светлини. Не ми светеше единия стоп, светлините за мъгла и едната крушка на левия мигач.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/Rebuild_90_088_resized.jpg

Прави ми впечатление, че платките отзад бяха изключително запазени. Изключение прави тази част от пистите с която контактува куплунга. Там се наложи да калайдисвам. Почистих всички фасунки и напръсках със специален контактен спрей. Сега всичко е "ток" :lol:

Venci
06-02-2008, 02:21
Днес гадината мръсна ми направи някаква магария. Изчезна и празния ход. Пощурях и изпонасмених дебитомер, моторче за празния ход, бензинова помпа и филтър. Маркучите от моторчето за празния ход бяха хлабави. После се наложи да пререгулирам дросела и прекъсвача към него. Утре ще проверя клапаните как са им луфтовете. Бих сменил капачката и палеца. В момента върви много приятно, но на празен ход нещо се лигави :paddle: .

Mury
06-02-2008, 19:24
Днес гадината мръсна ми направи някаква магария. Изчезна и празния ход. Пощурях и изпонасмених дебитомер, моторче за празния ход, бензинова помпа и филтър. Маркучите от моторчето за празния ход бяха хлабави. После се наложи да пререгулирам дросела и прекъсвача към него. Утре ще проверя клапаните как са им луфтовете. Бих сменил капачката и палеца. В момента върви много приятно, но на празен ход нещо се лигави :paddle: .

Да не си сипал некой гаден бензин :?: :?: :?:

Venci
06-02-2008, 21:46
Не ще да е от бензина само на Еко Елда сипвам. Днес смених свещите. Явно старите са си работели ефекта е нулев. На празен ход тресе. Май ще сменя всички маркучи за вакуум, празен ход, рециркулации и квото се сетя. Иначе върви добре.

Venci
16-02-2008, 13:26
Аз изглежда си реших проблемите със смученето на въздух. Оказа се, че единия щуцер за маркуч за МПХ-то се е развил. Само дето трябваше да сваля колектора, за да стигна до него. В пристъп на умопомрачение наказах гнусната резба с Поксипол. Смених и маркучите.
След като колата заработи нормално смених и термостата.

Venci
06-03-2008, 04:12
Днес както си се возех по обяд тихо кротко и спокойно лелята ми направи мизерия. Парното изчезна, а колата - топла, работата ясна. Спирам, гледам, антифриз няма. Маркучът към горния край на радиатора се беше спукал по средата от долната страна и църцореше.
Тук е момента да изкажа СПЕЦИАЛНИТЕ МИ БЛАГОДАРНОСТИ на madboy !
За щастие бях близо до тях и поех риска да прелетя скоростно с остатъка от антифриза в охладителната система. Там на място свалих спуканото гумено съединение, а madboy веднага извади от резервите си някакъв неопределен модел маркуч от който си отрязах нужната ми кривка :bowdown: . Докато чаках да се включи перката се заформи мини сектанска срещичка, на която стигнах до извода, че всеки път когато карам бавно нещо се чупи :screwy: . Странно, но факт :wow: . Аз за мен извода си го направих :lol:

madboy
07-03-2008, 17:43
Моля, моля, този болид е създаден да бъде в движение, не да кисне в бокса!
:wink:

Venci
04-05-2008, 23:06
Моята любима леля почва все по-настойчиво да ми напомня за обещанието, което и дадох преди време, че ще и сменя абсолютно всички маркучи по нея. Вчера както си "карах тихо-кротко и спокойно" по завоите към Кюстендиллллл :saint: :innocent: спускам се долу в ниското и отбивам с работещ мотор и чакам да се довлачи след мен един приятел с друга кола..... ииии пуффф. Маркучът от термостата към радиатора и парното експлоадира. Ха ха ха ха ха !!! СмеЕЕЕЕхх! Странното е, че гръмна след като спрях и колата поработи 10-ина минути на място. Наложи се бърза разходка до най-близкия магазин който да работи. После - тубата с водата и бързо се върнах на пътя. Бедата беше, че толкова дебел маркуч не намерих с оплетка и след 100 км "возене" имах надут презерватив вместо водно съединение.
Благодарности на колегата, Кольо от Сандански, който ми оказа безценна помощ с отстраняването на проблема.
Май работата отива към силиконови маркучи те стават ли за охладителната система?

Venci
15-05-2008, 10:40
Най-накрая да обърна внимание и на важните неща. Разглобих колата, за да и сменя ангренажния ремък. Причината - че не го знам точно на колко километра е. Поводът - странен плашещ звук подобен на яремомелка, който се усилваше да стряскащи нива във високи обороти. Оказа се, че е счупено рамото на ролката на хидравличния обтегач, където натиска оста на буталото.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/13052008_resized.JPG

Мамка му и прасе. Приложих му терапия със заваряване на парче шина от решетката пред гаража. Бях лекинко ядосан...

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/13052008(007)_resized.JPG

И така реших да го монтирам и да видя какво ще стане

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/13052008(028)_resized.JPG

Ето и един изглед на мотора поразсъблечен. Тук се вижда шантавата система за натискане на изпускателните клапани.

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/13052008(033)_resized.JPG

Стига толкова писане. Отивам в гаража да довърша доброто дело :spiteful: .

Venci
21-05-2008, 01:41
СТИГА ВЕЧЕ С ТИЯ РЕМОНТИИИИ! :bangin:

Почвам модификации :metal:
Ето какво получих днес:

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/21052008_resized.JPG

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/21052008(003)_resized.JPG

http://venci.alfaromeo-bg.com/forumi/My%20Alfa%2090/21052008(002)_resized.JPG

Чисто нов, прекрасен, лъскав, спортен съединител Spec Stage 3 (предпоследния Stage с демфери на феродовия диск). Ами това е все пак моята ежедневна кола и ще трябва да я приспособя лееекинко към изискванията на моето ежедневие :naughty: , след като аз не можах да се приспособя към нея за 9-те месеца откакто я имам :hehehm: .
Малко се чудя какви модификации да направя по кутията. Натрапчиво ми се върти в главата LSD и не гарантирам дали ще се сдържа. Останалите ми планове за модификации включват 4-бутални спирачни апарати отпред и преработване на задните спирачки. Както и едни амортисьори Билщайн. Скромно, но такива са ми възможностите за момента. И да не забравяме, че това е ежедневна кола, с която въртя по ~2000 км на месец предимно градско.

75TwinSpark
21-05-2008, 17:00
:shock: Йохохо супер е баце,искам и аз такъв пържолник.
Да ти е честит и безпроблемни километри с него

Slide
21-05-2008, 17:35
Златна я направи тази красавица :clap2:
Прав си, стига ремонти само модификации от тук нататък :wink:

Venci
21-06-2008, 04:08
Предишните седмици смених капачка за делкото, бензинова помпа и бензинов филтър. Предишните пъти слагах стари помпи от "рафта в гаража", но не изкараха дълго. Смених регулатора за налягане на бензина. Наложи се модификация на горивната рейка, защото сложих регулируем от Фиат май мУНО турбо. Старият ми регулатор беше блокирал и не пускаше обратен бензин. Абе... премеждия големи бяха. Явно регулатора беше "въртян", защото разхода ми се вдигна от 12 на 18 на 100 хи хи хи хи хи хи, но пък за сметка колата започна да върви повече и почна да ми боксува съединителя :metal: . Кой като мене, ааа :Tease: :Tease: :Tease: . Е натегнах го малко и сега пак сме в "норма".

Днес ... упс по-скоро вчера си купих нов палец за делкото. Естествено и с него имаше драма. Моят палец го няма на първо четене по магазините. НО... в Александър Ауто ми дадоха от 4 цилиндрова 75, който като общи размери пасва, но няма прекъсвач хи хи хи хи.

Пича от Сашо Ауто ми каза: Вече няма да имаш прекъсвач на палеца, така че се съобразявай :!:
И аз обещах да се съобразявам :hehe:

Все пак остава някакъв досаден проблем като загрее и почва от време на време да прекъсва и ще сменя бубината и кабелите, въпреки че лично се убедих че не бие ток от тях :idea2: .

Купих и масло за следващата скоростна кутия - Някакъв Мотул скромен 75/90 синтетичен.
Дано да намеря време най-на края да сменя кутията и да сложа спортния съединител. Ще пробвам да видя как ще ми дойде 75-овия диференциал 4,1. Доста е по къс от моя (3,55), но пък ще имам "шпер".

mimo_
22-06-2008, 16:14
И аз карам със скромния МОТУЛ!
Откъде го поръча съединителя? Парички?

Venci
23-06-2008, 04:26
Съединителят ми го донесоха от "щатско". А случайно забелязах, че на маслото отзад пише, че е подходящо за употреба на писта и рали :screwy:

Venci
02-07-2008, 12:32
Да Ви разкажа за последния номер който ми врътна моята любовница.
От 1 седмица някъде през няколко вечери се случи на сутринта акумулаторът да ми е паднал. Сменям аз акумулатори. Слагам друг - зареден и няма отечка. И така няколко пъти, но не всяка вечер. Чудих се, чудих се и нищо не измислих. На последното изпразване ( :tooth: ) на акумулатора проверявам за отечка рутинно и о, чудо ето я - прекрасните 2,12 ампера са налице. Викам си ей сега ти е*ах всички женски в родата. С бясна скорост отворих бушонното табло и почнах да изваждам всички бушони и релета. Извадих и релетата в коша, но уви отечката все още я имаше :) . Извадих радиото - същата работа. Започнах да откачам връзките от където се захранва инсталацията - пак имаше отечка. Откачих дебелия кабел от стартера - и пак отечка. Не се намали с нито един милиампер. На края вече бях решил че изолацията на дебелия плюсов кабел се е протрила и опира върху мотора. Малко преди да го измъкна от колата съзрях причината: тънката зелена жица от алтернатора се беше извадила от кабелната си обувка и се опираше върху едната връзка за захранване на инсталацията :baby: . Чудесно прекрасно. Тя е около акумулатора, скрита между бубината и казанчето за чистачките и всеки път когато съм слагал зареден съм разбутвал кабелите и не е имало отечка, докато се намести отново там където "трябва".

Venci
07-08-2008, 23:32
Ами аз таковата... ами след последната щуротия със отечката... не съм ремонтирал нищо :tongue: Не може да бъде :grandpa: пу пу да не и е на уруки. За сметка на това продължавам да си набавям части за предстоящото "обслужване", което стискайте палци да се случи скоро. Иначе за сега Леля не се предава и даже се движи почти като нормална кола. Даже живи хора ме видяха да се движа на собствен ход в ОК2 днес :innocent: .
Идеята ми е най късно за Италфеста да съм с чисто нова 90-ка :hehehm: До тук в хронологичен ред съм си напазарувал: предни амортисьори Билщайн, спортен съединител Spec Stage 3, нова долна помпа за съединителя, друг заден маховик с кожух от 75, скромното масло за скоростите Мотул, нови маркучи за охладителната система на двигателя (още не са пълен комплект, но не за дълго), работеща хидравлична рейка, друг преден капак, който ще изрежа за да направя отвори за охлаждане, нови шарнири, накрайници, втулки за горните и за долните носачи ( тук вече ме заболя сърцето като се сетих за цената), още един заден лагер на главина, ииии какво още ... не се сещам, остават лагери за предните главини и тампони за реактивните щанги отпред - тук ще има модификация. Отремонтираха ми един чек контрол - имаше изсъхнаи кондензатори и пробил диод, както и студени спойки. Покрай него ще сменя и втулките на моторчето на парното и ще ми подменят изгорелите крушки на копчетата за стъклата със светодиоди :photo: . Трябва да си пооправя двуцевката и да се ревизира кардана и така и така ще остане мотора на три тампона ще го измъкна да му сменя някои и друг семеринг и гарнитура на картер.
Ами това е на първо четене. Повечето части ги имам. Вече имам и с какво да измъкна мотора.
За Италфест 2008 трябва да стане "перфектната", за което ще разчитам на някоя и друга ръка и от вас. Независимо дали ще е ръката, която подава студената бира или тази, която подава големия чук :hehehm:

Ts_Iliev
08-08-2008, 23:11
Абе Венци... качи снимките които ги имаше в темата....

Ma7e4k0
09-08-2008, 00:10
Днеска с Венци доста се позабавлявахме за което много му благодаря...очакваите клипчета в скоро време :tongue: :tongue:

75TwinSpark
13-08-2008, 12:03
Бравос бате Венци,голем ремонт ще заформиш а и скрапа ще стане перфектен.Ако имаш нужда бира и ГОлЕмИО чук ще помогам;-)

Venci
28-08-2008, 22:15
Такааа... както някои от вас знаят бях изпаднал в едно безтегловно състояние без никакви ремонти и модификации по 90-та. Промяната настъпи изведнъж вчера след като изневиделица ме осени светото провидение и реших да посветя днешния ден на предния ми капак :metal: . Резултатът, макар и недовършен ееее :wierdo: ... честно казано даже на мен ми харесва :screwy:, което е трудно за вярване :-P. В момента съм доста въодошевен, чак реших да се похваля преди да имам възможност да кача снимките. По-късно тази нощ (рано сутринта) ще Ви покажа снимки.

Venci
29-08-2008, 07:37
Ето и обещаните снимки. Ще видите:
- един капак от 90-ка в изходно положение за съсипване :metal:
- двамата ми асистенти-помощници в начинанието да правят нещо и за не разбрах тогава какво като ги снимах (и не обръщайте внимание на големия флекс до тях :hehehm: )
- моят си капак и до него "новият" вече съсипан
- иии ... една 90-ка без капак която не се сдържах да покарам

СпИцИални благодарности на Boxer и Beta man, без тях нямаше да имам този добър резултат, макар и още незавършен и нямаше да е толкова весело:bounce8:

Очаквайте продължение...

Ma7e4k0
29-08-2008, 13:16
Супер е капака, браво мн добра идея

Venci
29-08-2008, 22:02
Днес китвахме и долната страна е на шприц :)

Venci
31-08-2008, 03:59
Утре надявам се капакът да е вече боядисан. По-долу вижте как го оставих с изтъркан шприц.

75TwinSpark
31-08-2008, 14:12
Брао Венци изглежда добре ,дано и работа да върши,требе да минем да го видя

Venci
31-08-2008, 20:39
Днес почти нищо не свършихме, а как ми се искаше да го завършим... Честно казно след като изтъркахме първия фюлер се появиха някои разлики в симетрията на двата отвора. Също така изпитвам трудност да изшлайфам най-долните вътрешни ъгълчета. Иначе от далече изглежда добре :crazy: . Налага се да пообмисля как да го довърша до вид, в който наистина да ми хареса :wierdo:

Venci
22-09-2008, 21:10
Тези дни. Започнах да приготвям каквото ще ми трябва, за да съживя предното ми окачване. Имам намерение да си подготвя други главини със сменени лагери, носачи с нови втулки и шарнири (баси майката колко са скъпи тия втулки). Надявам се да изровя от мазето рейка която няма да тече, имам и чисто нови накрайници за нея. Идеята ми е да събера всичко ново и направо да го внедря наведнъж. Ето първата стъпка: новички лагери и семеринги за главини :) , малко преди да ги начукам в главините :bangin: .

mladej_it
22-09-2008, 23:20
Бат Венци на тоя моя братовчед само му дай тежка работа с чук! При него има само "ще го капнеме" "ще го парнеме" и най-важното "ще ГО РЕЗНЕМЕ" !
п.п трябва да видя Станимир в действие направо не вярвам какви ги върши с тая бета!

Относно капака много е як определено одобрявам!

Venci
23-09-2008, 01:08
Бат Венци на тоя моя братовчед само му дай тежка работа с чук! При него има само "ще го капнеме" "ще го парнеме" и най-важното "ще ГО РЕЗНЕМЕ" !
п.п трябва да видя Станимир в действие направо не вярвам какви ги върши с тая бета!

Относно капака много е як определено одобрявам!

Стига сме спамили, но хайде да излезеш от сянката :) . Покажи се с твоята 90-ка ! Даже може да си ги премерим :noooo:

mladej_it
24-09-2008, 02:28
Може може ама ще е като пооправя карета и висящи лагери, че чуствам ,че скоро кардана ще ми каже здрасти в купето от малкото газ дето и надавам!
Иначе спирам със спама само да допълня че имаш един фар за твойта кола в мене армаган от град Русе ако ти говори нещо ма това на лично!!!
И пак идеята за капака много ми допада!!!

cvetelin
24-09-2008, 15:11
тоя прословутия капак :)
айде бе сектант дай да го видиме вече най на края ::tooth::tooth:

Venci
26-09-2008, 23:37
Такаа, от днес официално вече съм с аларма... Монтирах я не за друго, ами за да ми командва централното и да отваря багажника (след като си намеря соленоид от 155).

В процесът на монтирането се наложи да поразглобя "мънинко" колата. Извадих бушонното табло, за да мога да се "закача" на някои кабели. В един момент дръпнах единия захранващ кабел, по който идва по-голямата част от тока за бушоните и клемата от таблото остана в кабелната обувка... :priest: . Наложи се да бръкна в запасите и да извадя друго табло. Пренаредих набързо куплунзите. След като приключих с монтажа се оказа, че новото табло е решило доста от проблемите ми.

Първо и главно електрония термометър за антифриза вече показва правилно. Всички светлини отзад на колата светят поне 3 пъти (!) по-силно без да преувеличавам. Като цяло всичко свети по-силно. Честно казано съм шокиран. Никога не бих се сетил за този проблем. Гадината си е седяла там със студената спойка и е чакала да пробвам да дръпна кабела и съм радостен, че най-накрая се случи.

Mury
27-09-2008, 18:19
Такаа, от днес официално вече съм с аларма... Монтирах я не за друго, ами за да ми командва централното и да отваря багажника (след като си намеря соленоид от 155).

В процесът на монтирането се наложи да поразглобя "мънинко" колата. Извадих бушонното табло, за да мога да се "закача" на някои кабели. В един момент дръпнах единия захранващ кабел, по който идва по-голямата част от тока за бушоните и клемата от таблото остана в кабелната обувка... :priest: . Наложи се да бръкна в запасите и да извадя друго табло. Пренаредих набързо куплунзите. След като приключих с монтажа се оказа, че новото табло е решило доста от проблемите ми.

Първо и главно електрония термометър за антифриза вече показва правилно. Всички светлини отзад на колата светят поне 3 пъти (!) по-силно без да преувеличавам. Като цяло всичко свети по-силно. Честно казано съм шокиран. Никога не бих се сетил за този проблем. Гадината си е седяла там със студената спойка и е чакала да пробвам да дръпна кабела и съм радостен, че най-накрая се случи.

Брао бе брат,а ко става със спирачките,траеш си,кога ли ше мина да те видя незнам :surrender:

Iltcho
29-09-2008, 17:40
Ей СЕКТО, кога ще видя новия капак????

Кога да дойда да се видим?

Нищо, че вече не карам трансаксиалка - това не ме прави аут от сектата нали? :?

madboy
01-10-2008, 03:21
Давай ,само така и не на празно ти викат УНИВЕРСАЛНИЯТ МОДИФИКАТОР ,определено имаш някакво изкривяване в тази ПОСОКА ...........ПОЗДРАВИ!!!

Venci
10-10-2008, 00:39
След много празни приказки, повтаряне и плямпане, днес стигнах до това.... за съжаление оказа за се, че нямам здрави тампони за скоростната кутя към гредата, а новите... новите които бях сложил едва зимата съм ги направил на трътка :wow: . Утре ще мисля някви тампони, които ще изкарат повече от половин година.
Тази манипулация с подмяната на скоростната кутия и съединителя цели:
- първо и основно да си сменя съединителя
- да спрат да ми хъркат скоростите и да могат и нормални хора да ги включват
- като цяло да си постегна колата, че се беше поразтропала
- на края и не на последно място да подкарам кутия със самоблокиращ диференциал - т. нар. "шпер"
- евентуално да почна активно да късам гуми...

Ma7e4k0
10-10-2008, 14:29
Браво бате Венци!

Iltcho
10-10-2008, 17:06
:boost: Венци, Венци, Венци, Венци, Венци....


Ей, луда главо ко напрай бе? Само дано не се предаде кутията преди гумите. Иначе бабата става НЕНОРМАЛНА! Нямам търпение да видя крайния резултат, и да ме повозиш. Как боботи това... не е истина. И с тоя въртящ момент кат трактор... ИСКААААААААААААААААААААААМММММММММММММММ

Ай завършвай я да ти ида на гости.:plane::bowdown:

Смей па да ми откажеш ... :paddle::bionic::scherzkeks:

mim
12-10-2008, 16:29
лелята я видяхме на феста, скътана между най-фиятите, няма прошка за това
та поне вече е изправена на крака, ама ни гък, ни врът видяхме
порицание! :smackbum:

Venci
12-10-2008, 23:42
90-та ... хъм разглобих я в четвъртък следобяд. Започнах да я сглобявам петъка късния следобед и я приключих събота в 0530 сутринта :wierdo: . Тези дни ще се опитам да изчакам малко да поулегне съединителя и тогава да почна да го мъча с новата скоростна кутия. Ако 90-то беше стъпила на пистата нямаше да се сдържа (всички които ме познават знаят какво щях да направя).
Толкова за критиката към мен.
Като отзив от последния ремонт/модификация. Смея да твърдя, че си заслужаваше.
В момента превключвам от първа на втора, от втора на трета и т.н. на колкото оборота си искам :hehehm: . Все едно не карам моята си кола, това е една напълно нова кола, която се държи по странен и нов за мен начин, нооо аз бързо свиквам.
Скоро, съвсем скоро ще се реванширам с подобаващ материал, в който ще ви покажа какво не се случи на феста.

Ma7e4k0
13-10-2008, 10:04
:jumping: :jumping: :jumping: аз на връщане от феста се возих в нея :kicking: тая кола не спира да ме радва :jumping:

Mapтo
13-10-2008, 17:20
:jumping: :jumping: :jumping: аз на връщане от феста се возих в нея :kicking: тая кола не спира да ме радва :jumping:

Не се и съмнявам Бисерчо....:th_up:

Mury
14-10-2008, 20:35
90-та ... хъм разглобих я в четвъртък следобяд. Започнах да я сглобявам петъка късния следобед и я приключих събота в 0530 сутринта :wierdo: . Тези дни ще се опитам да изчакам малко да поулегне съединителя и тогава да почна да го мъча с новата скоростна кутия. Ако 90-то беше стъпила на пистата нямаше да се сдържа (всички които ме познават знаят какво щях да направя).
Толкова за критиката към мен.
Като отзив от последния ремонт/модификация. Смея да твърдя, че си заслужаваше.
В момента превключвам от първа на втора, от втора на трета и т.н. на колкото оборота си искам :hehehm: . Все едно не карам моята си кола, това е една напълно нова кола, която се държи по странен и нов за мен начин, нооо аз бързо свиквам.
Скоро, съвсем скоро ще се реванширам с подобаващ материал, в който ще ви покажа какво не се случи на феста.

Брат а с коя кутия е сега,оназ с късия диференциял ли:kicking::kicking:

Venci
15-10-2008, 10:55
В момента 90-та е с нов еднодисков съединител Spec Stage 3, вместо оригиналния двудисков. За целта се наложи да си намеря кожух с маховик от 75 1.8. Подмених лагерите на оста в кожуха, купих нова помпа, тъй като има разлика в помпите на двудисковия обратен и нормалния съединител. Наложи се да подменя и тръбата, по която стига спирачната течност до маркуча но помпата. Самият маркуч е същият и ползвах стария маркуч, който е купуван зимата когато счупих диференциала :) .

Горната модификация препоръчвам горещо на всеки, който има проблеми с двудисковият си обратен съединител. Всички останали опити за ремонт на двудисков съединител без нови части, според мен не си заслужават труда.

Скоростната кутия в момента от 75 2.0 TS. С диференциал 10/41. Предишният беше 11/39, т.е. сега съм с по къс диференциал. Явно ОБАЧЕ има разлика и в предавателните числа на предавките, защото не усещам голяма разлика при ускорение.
За съжаление с тази кутия не ми е верен километража. Има проблем и със светлината за задна скорост, но това няма да е така за дълго.

Като първи впечатления за последните няколко, през които вече карам Алфа 90 със самоблокиращ диференциал или както му казват масово "шпер". Мога да кажа, че със завидна лекота колата започва да се върти от място.
При навъртян пълен ляв волан на сух асфалт и на смешно малко обороти колата започва да се върти около левия си фар. :lol: Вчера "почти без да искам" направих обратен завой на паркинга на един сервиз на Симеоновско шосе без грохот, без гръм или трясък...
Скоро ще приложа и видео материал :) .

Nikoror
16-10-2008, 06:16
разлика може и да не усещаш, защото не ти е верен километража :)
измери и ще видиш, че разликата не е малка. особено до 100.
от там и сколността към обратни завои при ниски обороти :)
а за само-блокиращия диференциал имай предвид, че бързо свършва, та внимателно

Ts_Iliev
24-10-2008, 22:26
Венци, не се ли наложи промени и по кардана....

Venci
25-10-2008, 02:10
карданът даже не съм го свалял :) фланеца за голямото каре си го ползвах от друга V6 кутия :grin:

75 turbodelta
26-10-2008, 21:37
но камбаната с маховика и съединителя са си за 4 цилиндрова :smoke:

Venci
27-10-2008, 00:39
но камбаната с маховика и съединителя са си за 4 цилиндрова :smoke:

скоростната кутия също е 4 цилиндрова :)
забавно се получи и с дисковете отзад защото все пак съумях да си ползвам моите дискове, които са с 10 мм винтове, както и демферните фланци с полуоските от V6
ааа и да обявя фициално... приключих със разработването на съединителя :wow:

alfonso_90
27-10-2008, 11:15
айде е чакаме видео материал , хем и да живне малко раздела:upsidedwnsmiley:

mladej_it
28-10-2008, 14:40
А един вапрос Венци случайно да си унагледил процедурата със снимки,или е нямало време ?! Моя милост има плачеща нужда от подобна пруцедура поради простата причина ,че мечтата ми да е всичко оригинално беше изпепелена в момента, който Славчо ми каза цената на оригиналния комплект съединител в "сакс" кадето сте питали заедно ли там неразбрах точно! Единственото което намерих беше само феродо във еврото ,но аз определено не съм само за него!
И друго ако се вземе цялото прасе (скорости деференциал с дисковете) от 2.0 т.с. можели да се "маунтне" безпроблемно без смяна на полуоски кардан и т.н. защото гледам, че си написал ,че всичко си е останало от твоята!

Venci
28-10-2008, 17:11
Малко е усложнено, но дано успея да ги опиша нещата правилно. Ако искаш да вземеш цялата кутия със съединителя от 75 2.0. Ще трабва като начало или да вземеш от 75 и задната час от кардана, което може да доведе до вибрации, защото може евентуално да има нужда от баланс. По добрият вариянт. Да си ползваш твоят кардан (със скъпото задно каре) и да се вземе от V6 кутията фланеца за голямото каре. Шлиците са същите без проблем ще застане на оста на съединителя на 2.0-кутията. Аз направих така :) .
Следващият проблем идва от фланците, полуоските, демферните фланци и спирачните дискове.
При фланците, за които зе закрепват полуоските и спирачните дискове на 75 2.0 закрепването става с винтове М8 и няма допълнителни демферни фланци.
При V6 кутията за фланеца първо се закрепва диска заедно с демферния и това става с винтова М10. От там полуоската се закрепва към демферния фланец отново с винтове М10.
Като цяло разликите са в полуоските, спирачните дискове, наличието на демферни фланци и най вече размерът на винтовете.
Как постъпих аз?
Можех да си намеря други дискове като за 2.0, полуоски и фланеца към колелото защото и в него се навиват винтове и да си сложа отзад всичко от 2.0.
Обаче моите дискове отзад са на 30 000 км и се почти перфектни.
Един много важен детайл от конверсията!!! Мислех да си го запазя само за мен, защото питайте ме как го разбрах, ама карай...
Аз ползвам кутия от 75 2.0 TS, която е със самоблокираща касета на диференциала. Диаметарът на отворите на планетите вътре е същия и със същите шлици като на V6 кутията, НО Е РАЗЛИЧЕН от обикновенните кутии!!!
В моя случай, аз извадих фланците с валовете с шлици от V6 кутията и ги сложих на TS-кутията. Ако кутията е обикновенна - няма да стане.
Като сложих V6 фланците на TS кутията си закачих всичко останало от V6 - дискове ... полуоски...
и НЯМА разлика в ширината на кутиите като има демферни фланци. Разликата се компенсира в дължината на полуоските!!!!
Ако се ползва обикновенна 4 цилиндрова кутия без да е със самоблокилащ диференциал - то тя може и да е от Джулиета 1300, НО трябва да се внедри с нейните си дискове, полуоски и крайните фланци към главините на колелата и ЩЕ СТАНЕ хи хи
Още нещо.
Обратните съединители ползват различна долна помпа на съединителя и различна вилка. Маркучът е СЪЩИЯТ!!!
Има лазлика в тръбата до маркуча. При обротния съединител тя и по-къса. Може да се подмени! Има снадка близо до гредата. Аз ползвах тръбичка от 75 2.0 ТД и пасна все едно е била за мен.
Малко дълго излезе дано сте ме разбрали. Готов съм да помогна на всеки със съвети и с някое рамо на кутията :) .
Mladej_it прати един телефон на лични, да се разберем за някакво виждане. Ще ти покажа нагледно купчината с кутии в нас и ще обсъдим как да ти се помогне. Освен това тайно ми се иска да направим един ластик...

75 turbodelta
29-10-2008, 17:03
а аз имам спортен съединител които чака новия си собственик на цена по ниска от тая на оригинален за V6 :-P

Venci
30-10-2008, 01:45
Това е наистина добра идея! Турбоделтата има с какво да зарадва всеки един отчаян собственик на двудисков съединител....

Ma7e4k0
30-10-2008, 21:37
Бате Венцииииииииииииииии ....давай да напраиме 1 качествен клип че ората чакат да видат легендата в действие :bounce8: :bounce8: :bounce8: :big_love: :big_love:

Venci
01-12-2008, 12:08
От вчера влязох в сериозни ремонти :) . Ще си сменям двигателя с този от 90-та, която купих на скоро. Моите добри приятели, пир които правих капака ме спасиха от студа и ми предоставиха гараж, в който да се развихря. Снощи за 2-3 часа откачих бензинопровиди, инсталации, гърнета и т.н. Надявам се днес да ми стигне времето, да извадя моя мотор и да почна втория.
Пешката и него ще го замеся в моята каша :) . Прикачвам няколко снимки преди да започна да разглобявам, за жалост ми падна батерията и не можах да снимам после. Мисля, че все пак ще придобиете някаква представа за каква атмосфера на работа говорим :metal:

Venci
01-12-2008, 23:14
Такаа днес беше един добър ден за съсипване на 90-ки. :dark2:
Извадих мотора на моята и вкарах моята на канала :hehe::choice: . Кардана излезе като на шега да се разходи навън в гаража, но мамка му по дяволите долната гайка на левия тампон на мотора ми скъса нервичките. Наложи се да сваля изпускателния колектор, алтернатора и хидравличната помпа и чак тогава прилагайки целият ми опит на йога и човек каучук някак си успях с връхчето на ключа... мани мани не искам да се сещам за тоя час и половина...
Като равносметка мога да кажа, че като за първо сваляне на шестак най-голяма трудност ми представляваше снадката на маркуча за парното зад дясната глава - след 30-та минута борба срязах маркуча така вече тройника ще е на по-удобно място. Ииии тая пуста гайка.
Ваденето беше лесно със моята добра приятелка Жана. Тя пое всичко на своя гръб :grin: .
Специални благодарности на Пешката и на Betaman!!!
За съжаление беше доста тъмно и не можах да направя хубави снимки.

Ma7e4k0
01-12-2008, 23:35
....
Бате тоя капак се отваря мноо яко..немоеж да си треснеш галавата :bash: :tank:

pe6kata212
02-12-2008, 18:31
Специални благодарности на Пешката и на Betaman!!!


Няма за какво приятелю,ще помаган с каквото мога.
Можеш да разеташ по всяко време и за всичко на мен.

virusalfa
02-12-2008, 20:08
Няма за какво приятелю,ще помаган с каквото мога.
Можеш да разеташ по всяко време и за всичко на мен.
мерака умира последен,а за Венци нема диагноза:prescription:

Nikoror
02-12-2008, 21:25
опааа :punk:
внимавай с кардана, че всеки болт и гайка седят на определено място
успех с упражнението

Venci
14-12-2008, 23:10
Днес при опит да развия гайката на шайбата на коляновия вал. Държах контра отзад на маховика на шпилките и... счупих маховика :shocking::shocking::shocking:

Nikoror
16-12-2008, 07:59
aaa... сетих се и друго какво правихме. сваляш картера и слагаш една тръба обвита в нещо чисто и меко за да спира коляновия вал да се върти и така сваляш гайката. в блока има доста места дето можеш спокойно да подпреш
и много freez off или PB blaster или там каквото намериш от тия дето са за проникване в затегнати винтове, а може и с горелка малко да пробваш (но това съвсем в краен случай)

Venci
16-12-2008, 13:53
В крайна сметка. Развих и шайбата и маховика. Махнах стартера и ползвах една огромна отверка, която по скоро е щанга. Заклиних я в зъбите на така или иначе съсипания маховик. Това ме наведе на една идея. Мисля да я осъществя. А именно да си намеря, по-скоро да изровя от гаража един стар бендикс, ще го заваря за подходяща планка с дупки, така че да го стягам на мястото на стартера, но да се зацепва в зъбния венец на маховика.

hammar
16-12-2008, 21:35
В крайна сметка. Развих и шайбата и маховика. Махнах стартера и ползвах една огромна отверка, която по скоро е щанга. Заклиних я в зъбите на така или иначе съсипания маховик. Това ме наведе на една идея. Мисля да я осъществя. А именно да си намеря, по-скоро да изровя от гаража един стар бендикс, ще го заваря за подходяща планка с дупки, така че да го стягам на мястото на стартера, но да се зацепва в зъбния венец на маховика.
еии много ми е приятно че ще дам акъл на Венци,що не стана въпрос като се видяхме - за да развиеш това нещо ти трябва едно елементарно нещо наречено ударна отверка,използуваш механизма - с нея става без всякъкви контри и нищо не се чупи....
продадох я шестицата:crybaby::crybaby::crybaby:

Venci
17-12-2008, 00:37
Честно казано с ударна отверка не съм се сетил да пробвам, но при положение, че с гайковърта не стана за мен остана само дългата тръба като решение :) . Маховика се счупи като държах контра на шпилките за карето.

Днес беше много добър ден :dance: . Бутнах цялото предно окачване. Странното е, че стана прекалено лесно. Направо не ми се повярва. Долните носачи излязоха без нито помен от жестокото и свирепо млатене, което съм свикнал да прилагам до сега.
За капак си намерих маховик :mrgreen: .

Mury
21-12-2008, 17:07
Евала брат,давай само така,па некой ден требе да намажа обещаното кръгче:notworthy::notworthy:

Venci
21-12-2008, 23:09
Такааам като гледам как цял ден се опитва да завали сняг май ще ме изпревари. Нищо! Аз съм доволен, че колкото и да се туткам, правя всичко с огромно желание и мерак. И наистина колкото и малко работа да върша за ден тя ми доставя огромно удоволствие :) .
При мен празничните (само)подаръци подраниха. Днес си купих стойка за ремонт на двигатели :) . Много съм доволен защото закачих шестака на нея и вече нямам грижи как да го търкалям и обръщам по пода на гаража. Та още в бързината му бутнах картера ей така за да пробвам стойката ииии много е добра :biggringift: .
Махнах старите шарнири от горните носачи и ги боядисах. Следващият път ще взема да хвърля предното окачване на колата та да си стъпи на гумите и ще се съсредоточа в мотора. Все още има шанс за ЧНГ да се парзалям с ново предно окачване и мотор с нови симеринги и гарнитури.

Iltcho
22-12-2008, 08:49
Нещо по-гадно за снимане не намери ли??? :furious::thumbdown:

И ти е много оскъден снимковия мат`рял, дай подробности да са ни биеме :photo::paddle::hehehm:

firedragon
22-12-2008, 21:43
Мога да кажа само едно.....:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowd own: Искам и аз да си направя Алфата да стане като нова,но за сега няма финанси,а и за мое голямо съжаление си отива колата.Евала за усилията за връщането на талянката там където принадлежи.Ето това се казва истински сектант.:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

75TwinSpark
23-12-2008, 19:22
Само така баце,даваи малко зор че снего иде:busted_cop:
заеби тез фарове:mrgreen:

Venci
23-12-2008, 20:59
Трай си за фаровете :)! Майкоооо снега дойде а аз съм с фиата :crybaby: . Дае**м тия досадници дето не ме оставиха да си оправя 90-та.

Venci
04-01-2009, 16:16
Може да са празници, но макар и далече от гаража, в който е колата аз си намерих занимавка.
От няколко месеца ме мъчат слабите фарове на 90-та. Уж регулирани, уж не знам ти какво... Със завист гледам съвременни коли, които "правят ден", а аз - все едно със свещи си светя. Да сложа ксенони е вариянт... ала е прекалено лесно :hehehm: , така че се снабдих с комплект счупени фарове от "съвременен" "автомобил", извадих от запаса един здрав фар за 90-ка и почнах да разглобявам. Ето какво се получи на бързо след тотално разглобяване и малко рязане.
Честно казано съм със смесени чуства и ме притеснява факта, че променям не кое да е, ами предницата на алфата. Така, че реших да съсипя първо един резервен фар. До тук единственият ми проблем е стъклото. Иска ми се да ползвам оригиналното стъкло, ала то е набраздено от вътрешната страна.

Молбата ми е към всички, които имат идея има ли вариянт да се изглади набразденото оригинално стъкло, или да търся вариянт да се отлее от пластмаса. Моля дайте идеи.

търтей
04-01-2009, 20:59
по-добре направи нови стъкла
имаше много реклами по едно време за правене на стопове и прочее ако се сещаш
ама не съм записал номер за съжаление

Iltcho
05-01-2009, 08:53
Требе да питам един авер де му сменяха стъклата на кочината преди време. Нейде по софийско беше, и тогава му предложиха набраздено и ненабраздено стъкло.

Инак симпатично е станало. Ма как ще решиш проблема с цоклите - ненам.

Venci
05-01-2009, 13:32
Като се замисля, това със направата на нови стъкла при Чичо Байчо май е най-добрия вариянт. ОБАЧЕ съм виждал такива правени стъкла и яко си синееха в смисъл личеше си, че е ползвано най обикновенно стъкло и това набраздяване не знам как го правят, но съм виждал как пада и се събира на парчета във фара. Ако ги отлеят от пластмаса май ще е най-добре. Аз знам един Байо, който прави стъкла за фарове в пресечка на бул. Стамбулийски. Ако знаете още някой казвайте, за да ги изтормозя. Тези които са предлагали с набраздяване и без определено ме заинтригуваха.
Цоклите са си отзад на телата с лупите както и на малкия рефлектор за дългите. Това улеснява много. Повече игра ще бъде да се промени отзад отвора на корпуса на стария фар за да има достъп за смяна на крушките и най-вече да се направи нов капак, който да изолира от влага и прах. И не на последно място трябва габаритни светлини да измисля - ей това вече ми е проблем.

kolev
07-01-2009, 13:20
а тия рефлектори как ще ги регулираш. май по-добре ксенон да сложиш,а и ще запазиш вида на колата.

Venci
07-01-2009, 16:08
Ще преработя планката и ще я закрепя за 90-вата система за регулиране.

pa4ito
23-01-2009, 10:42
Абе, бате Венцо, шо става с 90-та, раздуй. Нищо не си казвал отдавна :)

Venci
23-01-2009, 18:07
Отпред окачването вече е изцяло подменено с нови части, включително вече съм с модифицирани тампони на реактивнати щанги и горните носачи вече няма да се развяват напред-назад като прани гащи. Чисто нови долни шарнири, горни шарнири, втулки на горните носачи иии на долните носачи. Нови лагери на главините. Ще има модификация и по предните амортисьори. От донора взех хубава хидравлична рейка с помпа. За нея съм набавил чисто нови външни и вътрешни шарнири.
Картерите са измити и ще си изрежа сам гарнитури за тях от един доста хубав клингирит, който до сега никога не ме е предавал за разлика от гарнитурите които се продават в магазините.
Набавих си радиатор за охлаждане на маслото.
Вчера ми пристигна фланеца за маслен радиатор от 155 който е с термостат, така че когато е студено маслото не ходи в радиатора.
Имаше малко неприятности с коша - беше почнал да се пука на места, но заварих всичко, поцинковах и боядисах :grin:
За сега толкова :)

Da_Fuse
23-01-2009, 20:36
С това "За сега толкова" човек ще си каже, че си направил само дребнички неща - няколко заварки по коша, една рейчица една две модификацийки и туйто. :tooth:

Venci
23-02-2009, 00:31
Ето ме и мен след един ползотворен половин ден :wow: . Днес имах малко временце така да се каже. Да се похваля възрастната госпожа днес си стъпи на гумите за пръв от много време. При събирането на предницата се оказа, че предните ми дискове са доооста тънички станали. Тия ши...и накладки Пермафюз Рейсинг са се погрижили. Извадих от мазето едни почти нови дискове хи хи, сложих ги на боядисаните главини с новите лагери и утре чакам някакви накладки да ми донесат, но да видим. Бедата е, че съм затрил някъде 4-те нови накрайника за рейката, ще се поболея :hmm: . Ето малко снимки иначе и дано утре пак додрапам до светая светих :) ... Аааа между другото тази рейка докато я измия голям зор видях, имаше 2 пръста кал и лой отгоре и умрях от студ, иии оная турбина там до моторите да не ви прави впечатление тя не е моя :crazy: .

Max
23-02-2009, 13:53
:bravo: Венцо, продължавай в същия дух! :-)

Ma7e4k0
23-02-2009, 15:39
Бате пали ли вече "САМОСВАЛА" :hehe:

Kostadin`
23-02-2009, 19:17
кво стана с проекта

Venci
23-02-2009, 20:54
Изгубил съм накрайнците... да се ... у тиквата заспала. Днес обърнах всички гаражи и нищо :???: . Помня че бяха в бял плик и толкова... Май ще трябва пак да купувам.

75 turbodelta
23-02-2009, 22:12
имам комплект 2 вътрешни и 2 външни за хидравлична реика чисто нови в кутиики са :holiday:

Ma7e4k0
24-02-2009, 19:06
Аре да хоиме да я правиме бате Венцииии :thumbup:

Kostadin`
24-02-2009, 19:31
абе ma7e4k0 не ми взимай здравето бе.Гледам някой е писал и си викам йй най-накрай пъ тва си бил ти бе

Venci
24-02-2009, 23:44
ЕВАЛА на Турбоделтата, че ще спаси положението! Утре ще се разходя до Еконт. Май намерих някладки за отпред, дано не са гладни за дискове. А Ma7e4ko, ще го взема с мене да се понацапа малко :haha: . Само да успея да стана навреме :blush: .

Venci
26-02-2009, 03:25
От днеска (вчера) вече си имам рейка с нови накрайници. Голямо БЛАГОДАРЯ на Турбоделтата! Не стига, че без да го питам ми предложи да спаси положението, ами на другия ден вече имах накрайници. Обаче... обачее да не забравяме, че аз съм си карък. По причина непонятна за мен накрайниците не са същите, въпреки че със сигурност Павлин ми прати правилните накрайници за хидравлична рейка. Да ама не - липсваШЕ едно прагче, което се сплесква за да се предотврати саморазвиването. Поогледах, попсувах, измарморих, затегнах с тръбния ключ и тръба на него иии сложих по една капка с телоподаващото :spam_laser: . Те ЧЕ ми кажат на менЕ, как ще ги осигурявам против развиване. Хи хи хи хи сега може да ме нахраните. Но вече си имам рейка и Ma7e4ko удари една ръка при доизрязването на гарнитурите.

75TwinSpark
27-02-2009, 19:20
.......................

Venci
28-02-2009, 01:01
Ами и с Павлин се чудихме, ама нищо не измислихме. Според мен накрайниците за 90-та са различни от тези за 75. Те и самите рейки имат разлики. Съвместими се, но са различни. Нещо много се заиграх със стробучкането на кирта по мотора. Дано скоро ми писне и да го сглобя и да го хвърля в коша, че много ми се кара самосвал.

Dexer
01-03-2009, 16:18
Венци, Ланчата на снимката нали е Бета?
Каква и е съдбата на тая кола?

Ma7e4k0
01-03-2009, 16:58
Венци, Ланчата на снимката нали е Бета?
Каква и е съдбата на тая кола?

Бета е и е донор за една друга ;)

75 turbodelta
01-03-2009, 17:20
според мен има разлика в реиката на твоята кола венци с тая на 75 а може и по години да се делят ...но няма значение де важно е че вече си сглобил :afro:ся за тва с заварката аз лично не искам да коментирам ти си решаваш там :grandpa:

Venci
02-03-2009, 13:14
Ланчата е Бета, това е един от донорите за една Ланча Бета HPE 2000 собственост на мой много близък френд, а това е темата му в Ланча форума http://www.lancia-bg.com/forum/viewtopic_8543_0.html . Съветвам всички, които се интересуват от класическите италиански модели да не пренебрегват този автомобил нищо, че не е със задно :tongue: .

Venci
14-03-2009, 18:00
Проекта напредва с миши крачки ама кво да се прави. Малко входящи тръби след накисване.

Nikoror
16-03-2009, 01:05
ако ти се занимава може да ги минеш с шкурка 40 или 80 малко с дремел-а отвътре за 0.1 конски сили :)

Venci
16-03-2009, 01:52
Оооо добре, че си ти хи хи хи. Луд - умора няма ей сега ще ги подкарам, че не ми се спи, но според мен и 10-те к.с. възвърнати от прочистването на нагарите и ла..ата също ще са ми достатъчни. Утре ще омаломощя и колектора. От него очаквам към 50 к.с. защото и ще се боядисва :wow:

Ma7e4k0
17-03-2009, 20:49
Ето малко снимки от мен :notify:

Venci
17-03-2009, 21:00
Ето малко снимки от мен :notify:

Опаа тука имаме изтичане на информация.

Venci
14-05-2009, 04:27
Малко да съживя тази тема.
Тъй като се оказа, че няма сериозни купувачи за V6 2.5 #2 - мотора от втората ми 90-ка, която още е с неизяснена полу-донорска съдба. Бях решил да му отвия петите на лагерите на коляновия вал, за да видя какво е положението там. Не се сдържах и извадих вала, за да го премеря. Оказа се на номинален размер без почти никакво износване. Лагерите, не бяха добре обаче и му купих нови. Купих и нови аксиални пластини. Аксиалните пластини ми струваха 2 дни обикаляне и 1 година скъсяване на живота, но на края изкупих всички V6 пластини които намерих в София хи хи хи.
По груби сметки с 3-литровия мотор ще се позабавя поради чисто финансови причини, а за този 2.5 вече имам всичко и нищо не ми пречи да го сглобя и да го покарам. В същото време много ми се е докарала 90-ка.
Така, че по-долу ще видите снимките от това, което му причинявам тези дни.
Мога само да каже, че тези които се отказаха да го взимат много изпуснаха и след като видях какво му е състоянието почти съм се отказал да го давам.

75TwinSpark
14-05-2009, 16:24
.......................

Venci
14-05-2009, 18:02
Трилитровия мотор ще иска доста пари за частите. За 2.5-та имам всичко и що да не го покарам. Никой не го щя да го купи, за това му купих едни нови лагери и семеринги. Ще му модифицирам обтегача на ремъка да не тече и ще карам алфа със задно, а не фиат :Tease: