PDA

View Full Version : Смазване на скоростите



bass
27-07-2005, 12:32
Простете отявленото ми невежество - днес като пристърга от трета на втора се хванах, че не съм наясно с тоя аспект :-)
Та мазането на скоростната кутия в общата схема на двигателя ли е, или е обособено, че нещо не можах да се ориентирам по схемите в ePER-а...?

търтей
27-07-2005, 12:34
Простете отявленото ми невежество - днес като пристърга от трета на втора се хванах, че не съм наясно с тоя аспект :-))
Та мазането на скоростната кутия в общата схема на двигателя ли е, или е обособено, че нещо не можах да се ориентирам по схемите в ePER-а...?

отделно е
а ако е само на втора не е проблем - обикновено се износва синхронизатора защото на втора е най-натоварен
ако ти се занимава смени маслото на ск кутия не е скъпа процедурата

valjo
27-07-2005, 12:36
е ако е инциденто пристъргал ... добре
ако почне и да влиза малко по трудно, особено при бързо превключване, начи синхронизатора е тръгнал

ама тва е положението, додето не се строши, не си струва свалянето на скорости за ремонт

bass
27-07-2005, 12:39
Е аз ако си бях задал този въпрос по-рано, щях да сменя маслото на скоростната кутия барабар с другите консумативи :info:
Но ще имам предвид при следващия "профилактичен преглед", който се задава преди морето :wink:

Иначе скоростите си влизат ОК нагоре, надолу искат малко внимание, а това пристъргване го прави за първи път и не е изключено да е от съединителя (и най-вече работата ми с него), че малко се направих на състезател в тоя момент :-)

търтей
27-07-2005, 12:47
нищо й няма
ще се научеш на двойно амбриране и си шести номер

:drums:

hf hpe
27-07-2005, 12:48
...ако ти се занимава смени маслото на ск кутия не е скъпа процедурата
ако не е сменено при покупката на колата направо отивай в първата масларница да го сменят

иначе по въпроса, скоростната кутия и диференциала са в общ корпус и се мажат отделно от двигателя

bass
27-07-2005, 12:50
ще се научеш на двойно амбриране и си шести номер

И аз тва си помислих, но ме домързя да го напиша :D

p.s. За автоматиците съм чувал, че маслото е предвидено за целия живот на възела, но за ръчните кутии явно не е така - заедно с редовната смяна на маслото на двигателя ли се сменя или няма нужда толкова често?

hf hpe
27-07-2005, 13:02
...
p.s. За автоматиците съм чувал, че маслото е предвидено за целия живот на възела, но за ръчните кутии явно не е така - заедно с редовната смяна на маслото на двигателя ли се сменя или няма нужда толкова често?
не е вярно това
при автоматиците дори маслото се сменя по често отколкото при ръчните скоростни кутии
за алфата е препоръчително на 60 000 км да се сменя маслото

bass
27-07-2005, 13:03
ОК, 10x :-)

alf
27-07-2005, 16:01
за превключването надолу...
забелязал съм че на алфите педалите на спирачката и газата са близко един до друг. аз лично винаги се възползвам от това удобство и спирайки подавам малко газ за да се изравнят оборотите на валовете и нямам проблеми при връщнето на предавките... пък и е рацерско... пък и както съм без гърне хептен... :drive:

Max
27-07-2005, 17:10
за превключването надолу...
забелязал съм че на алфите педалите на спирачката и газата са близко един до друг. аз лично винаги се възползвам от това удобство и спирайки подавам малко газ за да се изравнят оборотите на валовете и нямам проблеми при връщнето на предавките... пък и е рацерско... пък и както съм без гърне хептен... :drive:

И пука като WRC без гърне нали :wink: така така! Рацер! :P

Dodo 155
27-07-2005, 18:04
Хубаво е всички италянки да се проверяват периодично, че май имат навик да остават сухички в скоростите. До сега доста познати с италянски коли при смяна на масло са източвали малко количество и с ужас са остановявали това :!:
Както HF_HPE казва, сменяйте маслото на 60К км или на 2год. и то като двигателното се окислява с времето и губи качествата си. Все пак 2л. х 15лв. не са колкото нови скорости :idea:
Колкото до хъркането, забелязал съм и при мойта, че ако бързо ги превключвам е възможно да отпусна по-рано съединителя и .... хърррр :lol: :wink: По-дълбоки легла има 155, за другите не знам и затова по-бързото ръчкане е фактор за хъркане - понякога :!:
Има и още нещо, ако е поизносен притискателя (поомекнал) е възможно при определени обороти да се е***а. На Уно-то ми преди да сменя притискателя беше така, за съжаление го разбрах като стана на салата всичко :D :wink:

bass
12-08-2005, 10:00
За протокола:
Смених маслото на скоростите/диференциала със синтетично Tutela Synth_нам_си_кво от ТиН (майсторът изхвърли празните кенове преди да преговоря и запомня точно означенията :Topic-is-closed-bg: ).

И тук (както в темата за амортисьорите) разликата е осезателна - сега скоростите се превклюват без никакво усилие. Освен това при местене на лоста се усеща едва ли не всеки допир на една част с друга - все едно досега в кутията е имало някаква много гъста маса.

Kostadin
12-08-2005, 11:19
така и така сме подхванали темата за скоростите и маслото в нея за да не отварям нова тема ще споделя тук и аз своя проблем, значи като карам по продължително време със скорост 170-180км/ч и особено ако превклъчвам от 5-та на 4-та на висока скорост т.е. от рода на 140-150км/ч и карам на 4-та до 180-185км/ч и особено ако времето е топло и след това всичко е улято със масло смисъл по полуоската окачването та чак и по подкалника това ми се случва вече 3 пъти след всеки път ходя на праверка за ниво и т.н. и всичко е ОК маслото бистро абе всичко си е наред майстора каза че се създавало много голямо налягане и през някакъв клапан излизало маслото под вид на пара или нещо подобно, казва ми че това е нормално при такива скорости ама на мен ми се струва че не е много нормално та да питам и вас какво мислите за моя случай дали найстина е нормално или нещо не е както трее
п.с.значи като я огледах скоростната кутия ми се стори че го изхвърля(маслото)някъде от мястото където влиза скоростния лост в скоростната кутия

hf hpe
12-08-2005, 11:35
свкоростната кутия си има отдушник,но
маслото не може да се загрее толкова че да започне да се изпарява
и най-вероятно просто някъде имаш кофти уплътнение

street_fighter
12-08-2005, 12:54
абе аз да питам като начинаещ какво значи това двоино амбриране,щото и на мен по някога като я ръчкам не влиза 2 ра ама аз до колкото знам това е нормално и + тва 2-ра е най-трудна

hf hpe
12-08-2005, 14:38
абе аз да питам като начинаещ какво значи това двоино амбриране,щото и на мен по някога като я ръчкам не влиза 2 ра ама аз до колкото знам това е нормално и + тва 2-ра е най-трудна
при нормалното каране когато се превключва предавка се натиска съединителя и тогава се превключва предавка, независимо дали по-висока или по-ниска

при 2-ното амбреиране един път се натиска съединител изключва се предавката и се отпуска съединителя, след което пак се натиска съединителя и се превключва скороста
този начин на каране е препоръчителен при автомобили с не синхронизирани скоростни кутии, при отпускането на съединителя дефакто се получава изравняване на оборотите на първичният и вторичният вал на скороастната кутия
все пак колите вече са с синхронизирана дори задна скорост така, че полза от това каране има само при положение, че имаш повреден синхронизатор на някоя предавка
по опитните шофьори дори не ползват двойно амбреиране, а при превключване на по висока предвка изчакват падането на оборотите на двигателя и тогава превключват, а при превключване на по-ниска предавка съответно подават леко газ на двигателя

Dodo 155
12-08-2005, 17:15
За протокола:
Смених маслото на скоростите/диференциала със синтетично Tutela Synth_нам_си_кво от ТиН (майсторът изхвърли празните кенове преди да преговоря и запомня точно означенията :Topic-is-closed-bg: ).

И тук (както в темата за амортисьорите) разликата е осезателна - сега скоростите се превклюват без никакво усилие. Освен това при местене на лоста се усеща едва ли не всеки допир на една част с друга - все едно досега в кутията е имало някаква много гъста маса.
А сега като ти позагрее имаш ли виеене ли нещо подобно :roll:
Все пак синтетичното е по-тънко и може да се пообади някой и друг луфт.
Наблюдавай я да не текне от някъде и да ти остане без масло :idea:

bass
12-08-2005, 17:40
Засега не се чуват странни звуци, ще видя как е като тръгна за морето след седмица.
При покупката в ТиН доста време коментирахме с продавача какво масло да взема, той гледа из разни каталози, сверихме модификацията в еПЕР и в крайна сметка реших да е това, което се препоръчва по книжките за моята кола (за MY.95 пише, че трябва да е синтетика). Ще видим какво е влиянието на фактора "поизносен агрегат" :wink:

bass
14-08-2005, 16:33
Брех, продължавам да се изумявам все повече с всеки следващ ден - превключването на скоростите прогресивно се подобрява, просто това е друга, по-добра кола :shock: Аз бях приел, че просто скоростите на алфата са си по-дълбоки и не може да се сменят като на лада с едно движение и на полусъединител :roll: (btw това ми убеждение беше подкрепено и от опита ми със служебното BMW 735 - и при него смяната е лесна, но осезателно на два паса - изключване, включване).


Хубаво е всички италянки да се проверяват периодично, че май имат навик да остават сухички в скоростите.
Тва ще да е бил и моят случай, макар че майсторът не изказа съображения в тази посока...