PDA

View Full Version : Споделям: Проблем в автоматичната антена



b_angelov
22-01-2008, 16:01
Откакто си взех GTV-то имах проблем с автоматичната антена - работеше изключително шумно - Стрясках се всеки път като се разпъва, или се прибира. Едно от звената не се прибираше и понякога запецва, стърчейки 10-тина сантиметра. Е, реших да направя профилактика на механизма.
Първо - при разпъната антена се почиства по цялата дължина със спирт и парцалче. След това се пръска обилно с WD-40. Пускате и си спирате радиото десетина пъти, като изчаквате антената да се разпъне/свие докрай. Така се почистват хубаво звената от заседнали между тях боклуци.
Антената се разпъва и се почиства добре с парцалче, за да се отстрани WD-то и разтворените от него мръсотии. В сглобките на звената се капва по няколко капчици масалце и операцията с разпъване/прибиране на антената се повтаря отново десетина пъти.
Спира се радиото (антената се прибира) Свалят се корите на багажника като се развият 4-те гайки на задната кора и се махнат двета пластмасови щипки с права отверка от страничната кора. (Снимки 1 и 2) Зад страничната кора се вижда машинката. Развива се гайката, която държи планката й (Снимка 3). Развива се гайката, която държи антената и се свалят всички шайби и уплътнения там, с последователност за обратно пренареждане както е на Снимка 4.
След като изкарате внимателно механизма е необходимо да развиете болчето, държащо екранизацията, посредством малка кръстата отверка (Снимка 5). Сваля се планката.
Пред вас е машинката (Снимка 6). Развиват се и петте болчета на горния капак. След отваряне трябва да изглежда Както на снимка 7, но в много по-мизерно състояние :) Какво има вътре е показано на снимка 8. Аз намерих много износена грес (почерняла и неставаща за нищо), както и много черни мазгии като сажди, ядво от триене на пластмасовите части без смазка. Почиствате всичко много добре. Свалете макарата на жилото без да се притеснявате за навиването му после и я почистете и нея много добре. Извадете червячния механизъм (Снимка 9). Той също трябва да бъде почистен отлично! Почистете и контактите на крайния изключвател и ги напръскайте с WD-40. Смажете всички подвижни части с грес - оста на макарата, зъбчатките на червячната предавка и на палеца на крайния изключвател. Напълнете хубаво и всички зъбки на колелата с грес, да се движи мазничко. Ако се е изплъзнало жилото - разпънете антената докрай и навийте само остатъчната дължина в ямата на макарата. Сглобете всичко по обратен път. За да сте сигурни, че механизма работи подайте от изсточник на 12V (акумулатор или адаптер) напрежение между черната жица (-) и червената (+). Антената трябва да се разпъне до край и да спре. Както е тъка окъсете червената и жълтата жица (+ и на двете). Антената трябва да се прибере. Повторете процедурата няколко пъти за по-сигурно и закачете машинката в колата по обратния ред.

Това е! :)

В момента изобщо не се чува като се разпъва или прибира, а и върви толкова мазничко... :)

leshoiad
22-01-2008, 17:28
Е тва е! Радвам се че се намери още един педант като мене в инструкциите! Браво!!!!

b_angelov
22-01-2008, 21:13
Е малко по малко се учим :) А под корите във вратите също го разучих добре покрай регулирането на стъклата.
Като стана дума, незнам дали при вас е така, но при мен има счупена една пружинка на вътрешната дръжка на вратата (и на двете) Явно е често явление, в следствие на което имат малко свободен ход и хлопат. Могат ли да се намерят нови пружинки без да сменям цялата дръжка?

leshoiad
22-01-2008, 21:30
Пак аз съм човека ;) Жена ми беше причината нашата да я сменя :) Отиваш в един магазин за авточасти ама да продават и за ланчи, фиати и т.н. Купуваш една най-прост механизъм за какъвто и да било италиански автомобил. Разбира се ше си вземш и старото да не стане някой сакътлък, но няма страшно повечето са взаимозаменяеми. Аз купих за 3.50лв ;) така че тънко ше минеш. Айде късмет!

Ivo Skoklev
22-01-2008, 21:39
Браво!Много полезна тема,можеш ли само да споделиш как махна горното уплътнение(това извън купето)аз също бях тръгнал да я отварям но неможах да го махна и я събрах обратно? :wink:

b_angelov
22-01-2008, 21:43
Браво!Много полезна тема,можеш ли само да споделиш как махна горното уплътнение(това извън купето)аз също бях тръгнал да я отварям но неможах да го махна и я събрах обратно? :wink:

Много лесно колега, просто развиваш гайката, като внимаваш да не и надереш боята й, все пак е и декоративна. Става с гайчен ключ 16мм. така падат всички пръстенчета едно по едно. Но ако все пак гуменото пръстенче най отдолу е залепнало за боята на колата - не се притеснявай, пак ще излезе антената, важното е, че си развил гайката най-отгоре. Внимавай само при затварянето... Малко трябва да си играеш да ги напаснеш точно, за да не блесне ралъка отдолу. Не е сложно, пробвай!

TaNo
22-01-2008, 21:49
А супер а аз мислих да питам кво става с тая антена, понеже моята неще да се вдига изобщо и неще да хваща радио както трябва, ся кат се поуправи малко времето и аз ще е разглоба да вида какъв е проблема и ще пиша ако трябва да помагате. b_angelov благодаря ти и снимков материял и обяснения вдъхнови ме и аз да я разглобя :D ако немога после да я сглобя ти си виновен :lol:

proper
22-01-2008, 23:49
БРАВО!!!

Много благодарности и похвали за добрата тема колега!!!
Такива теми трябва да събираме и цена няма да имаме!!!
Снимки инструкции......БРАВО!!!

П.С. моята антена периодично сприраше да работи, защото масата прави проблеми.... като я оправя и си тръгва.

TaNo
23-01-2008, 19:41
БРАВО!!!
П.С. моята антена периодично сприраше да работи, защото масата прави проблеми.... като я оправя и си тръгва.

Я дай малко акъл има ли смисал да тръгна да е разглобявам, или то изобщо не стига ток до нея за да се вдига, има ли бушон за нея и възможно ли е да е изгорял той. Че ся събота или неделя ще права бели :lol:

proper
23-01-2008, 20:00
БРАВО!!!
П.С. моята антена периодично сприраше да работи, защото масата прави проблеми.... като я оправя и си тръгва.

Я дай малко акъл има ли смисал да тръгна да е разглобявам, или то изобщо не стига ток до нея за да се вдига, има ли бушон за нея и възможно ли е да е изгорял той. Че ся събота или неделя ще права бели :lol:

при мен самият кабел беше клеясал малко и не правеше контакт....това първо го откри Бобо преди 2 години и от тогава 2 пъти съм го оправял така.
Другия вариянт е кабела, който ти е от плаейъра и дава сигнал да се "разгъне" антената да е откачен или разхлабен....
Може и да има бушон....по-вероятно е да е заедно с нещо друго, но не го знам ако трябва да съм честен. Ще погледна ако намеря схемата на бушоните....

b_angelov
24-01-2008, 12:27
Да, и за по-сигурно напръскайте буксите за захранването с WD-40. Там, където черния кабел се завива на маса - също!
Аз като го свалих заварих доста клеясала цялата работа и я търнах леко със шкурка, за да прави по-добър контакт обувката на масата.

goldenlight
25-01-2008, 01:16
еее колегата ангелов уби рибата с това обяснение и тези снимки, няма какво да се каже пове4е.

Все едно си си купил супер скъпа компютърна система и се обаждаш в америка за съпорт и оттам ти пращат това ръководство..

:idea:

b_angelov
25-01-2008, 12:43
goldenlight :)

Правим каквото можем

TaNo
07-02-2008, 22:25
Неска най- накрая отворих тази антена да вида за кво става въпрос и стигнах до извода, че не стига ток до нея явно, механизма си го врътнах на ръка и си се отваря антенатабез проблем не е клеясала. И сега съм в размисал, вазможно ли е нещо електромоторчето да се е развалило или проблеманяма да е от него, кабелите нещо или остава да има някав бушон за тая антена..
proper ти какво имаше в предвид, че кабела бил клеясал и как го управи?

proper
07-02-2008, 23:33
Неска най- накрая отворих тази антена да вида за кво става въпрос и стигнах до извода, че не стига ток до нея явно, механизма си го врътнах на ръка и си се отваря антенатабез проблем не е клеясала. И сега съм в размисал, вазможно ли е нещо електромоторчето да се е развалило или проблеманяма да е от него, кабелите нещо или остава да има някав бушон за тая антена..
proper ти какво имаше в предвид, че кабела бил клеясал и как го управи?

ами имаше нещо като ръжда/корозия по него и хем хванат хем не прави контакт..... почистване...WD40...изчегъртване на кабелчетата и после затягане наново хубаво.... като се пробва с уредче ако имаш дали стига ток до там.......

TaNo
09-02-2008, 08:50
Изобщо неще да хване, направо истинах вчера в тоя вятар да е права :evil: иначе кабелите ги глидах нямат ръжда по тях, супер са си чисти :roll: Лошото, е че нямам такова апаратче и без него няма да стане работата няма как да разбера до каде стига ток и докаде не :?

b_angelov
09-02-2008, 18:07
Изобщо неще да хване, направо истинах вчера в тоя вятар да е права :evil: иначе кабелите ги глидах нямат ръжда по тях, супер са си чисти :roll: Лошото, е че нямам такова апаратче и без него няма да стане работата няма как да разбера до каде стига ток и докаде не :?

Колега, намери едно мултицетче, било то и най-простото от някой познат. Продават се по магазините за електроника за по 10-15лв. дори. Замери какво напрежение имаш между червената и черната жица. Трябва да е 12V. Когато си включиш радиото, +12V трябва да се появи и на жълтата жица (освен на червената) така антената се разпъва. Докато ти работи радиото там трябва да имаш напрежение, докато не решиш да го изключиш. Отпадне ли веднъж напрежението от жълтия кабел - антената се прибира. И така - на червената жица постоянно трябва да има +12V. Ако не - проследи си кабелите накъде отиват в кутията с предпазители.

Хайде успех!