PDA

View Full Version : Амортисьори



bass
05-08-2005, 14:36
Както споменах в раздела за 145/6, и аз съм на път да сменям амортисьори (тестерът наплю един заден, който е и поомаслен, но мисля да ги обновя профилактично всичките).
Ще пробвам Marelli-тата, коментирани напоследък, но имам едно притеснение - дали ще са подходящи и за моята конкретна модификация, която се води "Sport"? В каталога на Sachs няма разлика в амортисьорите за 155 преди 95, ама доколко това е меродавно... За сметка на това има разлика за моделите 8V и 16V, пък аз като съм 8V с новото купе (и евентуално - окачване)?
Не съм сигурен, но ми се струва, че мойто животно е по-нисичко от повечето 155, които съм виждал. И аз като Търтея се чудя кое точно й е "Sport"-a на тази модификация.

Dodo 155
05-08-2005, 14:47
Sport е пакета на оборудване :wink: Вътре и отвън :wink: Като гледам имаш едно "крилце" на задния капак, което .... много ми харесва :D Е то е част от "Sport" пакета.
Колкото до окачването, не си видял моята :lol: :lol: :lol: С 15" на 55 и си влачи корема :lol: :lol: :lol: А като гледам твоята каква висока стойка има с 15"-ки, няма начин да е със специални амортисьори.
Вземи си от тези, които ги дават по каталог за твоята кола :wink:
УСПЕХ!

п.с. И драсни няколко реда впечатления :wink:

bass
05-08-2005, 14:58
...като гледам твоята каква висока стойка има с 15"-ки, няма начин да е със специални амортисьори.
Висока-невисока - редовно ми опира и на мен коремът по легналите полицаи :wink: Иначе на пръв поглед пружините и амортисьорите не са някакви особени (още по-малко "цветни").


Вземи си от тези, които ги дават по каталог за твоята кола
Е те тука е проблемът - коя е моята кола? В Sachs, както казах, MY95 не присъства, а Marelli ги дават едва ли не за всичко що е с фиатска жилка :-\\


И драсни няколко реда впечатления
Задължително. Ще гледам да се класирам за смяна през уикенда или в понеделник.

valjo
05-08-2005, 17:55
...Е те тука е проблемът - коя е моята кола? В Sachs, както казах, MY95 не присъства, а Marelli ги дават едва ли не за всичко що е с фиатска жилка :-\\


Мисля че това е истината, а именно секъф фиат-ец отзад е с еднакви :)
но ще погледна в еПер-о дали има разлика и ще пиша пак .... :book:

valjo
05-08-2005, 18:49
е те това е
на твойта са си "нормални", само тия на 2.0 16в са различин
съвместими са с :
http://valjo.alfaromeo-bg.com/phorum/ePer/155.MY95.RearSuspension.Com.gif

bass
05-08-2005, 20:15
Ясно, благодаря за съдействието :wink:

bass
12-08-2005, 09:41
За протокола:
Купих (MagnetiMarelli за 36 лв.), монтирах, карах.
Въпреки че изглеждат точно като за 36 лева, амортисьорите са също като истински! По обичайния ми маршрут покрай семинарията и гара Пионер с популярните там павета и прелези разликата е огромна! (и съм сменил само задните засега). Сравнението не е към момента на изпускане на амортисьорите, а спрямо деня на първия тестдрайв преди покупката, когато се възхитих как нищо не трака :D
Дано са живи и здрави достатъчно дълго.

alf
15-08-2005, 10:11
a старите амортисьори взе ли си ги или заминаха....
искам да ги поразгледам

bass
15-08-2005, 12:06
Единия (все още дишащия) го запазих, даже още го возя в багажника. Другият замина - беше запекъл тотално и не се движеше в никаква посока, независимо че от спортен интерес двама души опитахме да го раздвижим. Амортисьорите се оказаха BOGE.

Ако ти се занимава, колата цял ден днес е на Арсеналска (до хотел Хемус) - прати ми ЛС да се разберем.

bass
21-09-2005, 11:54
Дойде време и за предните амортисьори (след дупката на симеоновско шосе, от която ревах преди време).

Исках да са пак МагнетиМарели, но никъде не намирам предни от тази марка (вкл. при дистрибутора Нико66).
В Т&Н ми предлагат някакви за 65 лв. с препоръка за качеството, но след изразеното ми неколкократно дълбоко учудване от цената ме открехнаха, че са рециклирани.

Някой нещо да препоръча?

valjo
21-09-2005, 12:03
Дойде време и за предните амортисьори (след дупката на симеоновско шосе, от която ревах преди време).

Исках да са пак МагнетиМарели, но никъде не намирам предни от тази марка (вкл. при дистрибутора Нико66).
В Т&Н ми предлагат някакви за 65 лв. с препоръка за качеството, но след изразеното ми неколкократно дълбоко учудване от цената си признаха, че са рециклирани.

Някой нещо да препоръча?

ами тука някой говореше за Кони ? регулируеми
продавал ги Руди 96, и ако има - са някаде 140лв единия и си били стрували ... се пак Кони е марка квото и да си говорим ....

ама опита на Поох с тия е, че ако го немат на склад, забрави :)

bass
21-09-2005, 12:19
ако има - са някаде 140лв единия и си били стрували

В този ценови клас едно добро предложение е Sachs/Boge (каквито са сегашните ми) - офертата от D&N е за 150 лв. + две години гаранция и ме устройва. Ама се чудех дали няма пак да изскочи нещо с добро съотношение цена/качество (сделката със задните амортисьори ми се услади неимоверно, да са ми живи и здрави :-) )

valjo
21-09-2005, 12:37
ако има - са някаде 140лв единия и си били стрували

В този ценови клас едно добро предложение е Sachs/Boge (каквито са сегашните ми) - офертата от D&N е за 150 лв. + две години гаранция и ме устройва. Ама се чудех дали няма пак да изскочи нещо с добро съотношение цена/качество (сделката със задните амортисьори ми се услади неимоверно, да са ми живи издрави :-) )
ами да ама тия са регулируеми :)
и мисля им дават съшо доста солидна гаранция ...
http://www.koni.de/_produkte/sportfahre ... afram.html (http://www.koni.de/_produkte/sportfahrer_liste/afram.html)

Bulgaria

Rudy -96 Ltd.
26, Buzladja Street
Gorni Lozen District
Sofia
Tel. +359 2 992 69 54
Fax +359 2 992 69 94
Mail: rudi_96@hotmail.com

bass
21-09-2005, 13:00
ами да ама тия са регулируеми :)
Тва какво ме топли? Гледам, че 155 се е предлагала и с такава екстра, но тя не включва ли разни хидравлични връзки, превключватели и т.н.? Или за друга бира става въпрос?

търтей
21-09-2005, 13:01
Или за друга бира става въпрос?
за друга трябва да е - да можеш сам да регулираш височина8 твърдост на хамортисьора . ама не от купето а отвън
иначе тези дето са естр аз а155 се регулират електрически май

bass
21-09-2005, 20:55
От каталога на Кони извадих номера на амортисьорите за 155 1.8.
В каталога на Руди96 (ако е актуален) пише:
25 АМОРТИСЬОРИ-KONI 8741-1266 Sport 286,43 лв.
Тва ако е за две бройки - ОК, ама иначе... :wink: (малко късно опитах да ги намеря по телефона, утре пак)

bass
13-10-2005, 11:57
Ами и с предните амортисьори вече сме ОК, благодарение на колегата pooh :cheers:
Bilstein/Koni ми се видяха ненужно претенциозни и скъпи. Sachs/Boge бяха на добра цена за качеството си (150 лв. с монтажа) и с гаранция 2 години, но трябвало да ги чакам един месец да доставят, понеже нямали в наличност.
В крайна сметка взех газови COFAP (част от MagnetiMarelli Holding SpA) за по 72 лв. от Александър Ауто. Това бяха единствените амортисьори в наличност, които успях да намеря, та поне няма да се самообвинявам, ако се окажат мизерни :D

Първи впечатления:
1. На хубав път разликата е никаква (спрямо положението с един напълно изтекъл и един тръгнал амортисьор преди смяната);
2. По паветата има осезаема положителна разлика;
3. По дупките и приетите вече от мен за еталон релси на гара Пионер :-D разликата е наистина огромна - преодоляват се без никакви вибрации, само ми се струва, че амортисьорите работят по-шумно от предишните;
4. При спиране и в завой нещата също са по-добре (макар да не съм имал сериозни оплаквания и досега, като изключим подскачането на колелото откъм изтеклия амортисьор в завой с дупки или павета).

Тва е засега - ако не се сдухат прекалено бързо, тези амортисьори са добри за цената си, мисля.