PDA

View Full Version : ПЛАСТМАСОВИ КОЛЕКТОРИ



plapla
17-03-2008, 11:22
Здравейте, искам да ви попитам какво толкова значение има при слагането на газова уредба от това дали колата е с метален или пластмасов колектор. Понеже аз съм с пластмасов и съм решил да слагам газ - какъв е проблема при пластмасовия?????????

Chimev
17-03-2008, 12:06
Проблем има само ако слагаш обикновено АГУ. Аз съм с пластмасови колектори и обикновено, но имам 4 клапана на тръбите. Това се прави за да има накъде да избяга налягането в случай на пукане в колектора (което все някога ше се случи :lol: ). За инжекцион колегите казват, че няма опасност от детонации, успех :idea:

plapla
17-03-2008, 12:16
:oops: еми аз мисля да слгам обикновена

plapla
17-03-2008, 12:57
Проблем има само ако слагаш обикновено АГУ. Аз съм с пластмасови колектори и обикновено, но имам 4 клапана на тръбите. Това се прави за да има накъде да избяга налягането в случай на пукане в колектора (което все някога ше се случи :lol: ). За инжекцион колегите казват, че няма опасност от детонации, успех :idea:

OK значи и ти си с пластмасови колектори и обикновена АГУ а тея клапани на тръбите с газовата ли ти ги сложиха

Chimev
17-03-2008, 13:06
Да, те си ги сложиха. Гледай да си намериш читав майстор, че много колеги се оплакват от обикновените. При мен горе долу се е получило. Но не върви както трябва на бензин, предполагам, че дебитомер и ламбда сонда са за смяна, но те не ме вълнуват, защото не играят при конвенционално агу. Ако искаш и на бензин да е 6 по-добре се насочи към инжекцион. Аз само паля и карам около 1 км на бенз и после на газ. Така че, умувай кой е по-добрия за теб вариант :cheers:

ivoraikkonen
17-03-2008, 13:09
Сериозните майстори отказват да слагат обикновена АГУ при пълен инжекцион и пластмасови всмукателни колектори. Тези, които го правят задължително трябва да ти монтират клапанчета, защото иначе рискуваш да си напукаш колекторите.

galinves71
17-03-2008, 16:57
Сериозните майстори отказват да слагат обикновена АГУ при пълен инжекцион и пластмасови всмукателни колектори. Тези, които го правят задължително трябва да ти монтират клапанчета, защото иначе рискуваш да си напукаш колекторите.и не само колекторите има и други опасни елементи като например дебитомер :!: :!:

Chimev
17-03-2008, 19:04
Хубавото при напълно конвенционалната е, че нито дебитомер нито ламбда сонда играят :lol: . А това са елементи, които и на бензин са нещо като консуматив майче, така че всеки сам си преценява кое го устройва :choice:

Chimev
17-03-2008, 19:23
Лошото е, че на бензин не е вред :lol:

Димо Генчев
20-03-2008, 15:14
Лошото е, че на бензин не е вред :lol:

И какво като не е в ред на бензин, нали затова слагаш газ???

Я помисли, дали цената на ламбда сондата и дебитомера не са сравними с тази на газовата уредба.

Какъв е смисълът да поддържаш в изправност всичко, свързано с работата на бензин, след като ти трябва само да запалиш? Лично мнение - аз винаги съм карал на газ и ще продължавам да го правя, именно защото мнооого елУегантно заобикалям всички досадни проблеми с датчици, дебитомери, ламбда сонди и т.н., които задължително се появяват на старите коли. Да не забравяме все пак разликата в цената на горивата.

Някой може да ми противоречи, в смисъл, как така да я загробваме на бензин. Ами така. За какво ми е??? Като карах Типо-то (1.4 моно) навремето имаше период от близо година, в който изобщо не работеше на бензин. Какъв ужас, а. Е, и? Палил съм я и зиме и лете и нищо. А най-много да купиш изпарител за около 60лв, което всъщност никога не ми се е налагало.

Пак лично мнение - винаги бих предпочел възможни най-елементарната газова уредба. Монтирал съм доста и никога не е имало проблеми. Вярно, напоследък все по-сложни стават колите, но все още може да се измисли нещо разумно.

Към колегата - по възможност слагай най-обикновената уредба (но с предпазни клапи, де) и не се занимавай с тия "инжекциони", които струват колкото цялата кола. Друг е въпросът защо.

Съжалявам, че пак го откарах на "За и против газта", ама ми е много странно как хората дават луди пари за излишни неща.

Ма нали и майсторите трябва да живеят :D

galinves71
20-03-2008, 17:05
Лошото е, че на бензин не е вред :lol:

И какво като не е в ред на бензин, нали затова слагаш газ???

Я помисли, дали цената на ламбда сондата и дебитомера не са сравними с тази на газовата уредба.

Какъв е смисълът да поддържаш в изправност всичко, свързано с работата на бензин, след като ти трябва само да запалиш? Лично мнение - аз винаги съм карал на газ и ще продължавам да го правя, именно защото мнооого елУегантно заобикалям всички досадни проблеми с датчици, дебитомери, ламбда сонди и т.н., които задължително се появяват на старите коли. Да не забравяме все пак разликата в цената на горивата.

Някой може да ми противоречи, в смисъл, как така да я загробваме на бензин. Ами така. За какво ми е??? Като карах Типо-то (1.4 моно) навремето имаше период от близо година, в който изобщо не работеше на бензин. Какъв ужас, а. Е, и? Палил съм я и зиме и лете и нищо. А най-много да купиш изпарител за около 60лв, което всъщност никога не ми се е налагало.

Пак лично мнение - винаги бих предпочел възможни най-елементарната газова уредба. Монтирал съм доста и никога не е имало проблеми. Вярно, напоследък все по-сложни стават колите, но все още може да се измисли нещо разумно.

Към колегата - по възможност слагай най-обикновената уредба (но с предпазни клапи, де) и не се занимавай с тия "инжекциони", които струват колкото цялата кола. Друг е въпросът защо.

Съжалявам, че пак го откарах на "За и против газта", ама ми е много странно как хората дават луди пари за излишни неща.

Ма нали и майсторите трябва да живеят :Dздрасти колега,по твоите думи долавям че тези3 елемента които изреди може и без тях на газ такали,тогава защо като отидеш на газ-майстор и си пожелаеш обикновенно агу те веднага те апострофират че може при евентуално БУМ да останеш без тези неща?

code
20-03-2008, 17:52
Защото им е по кеф да те одерат 1500лв вместо 500 :wink: Моята така я взех иначе нямаше да дам 1500лв за ГИ.

lord_chuldarkar
20-03-2008, 19:45
само да попитам думи катто прогрес и еволюция за вас значат ли нещо.

що не си купихте карбураторни коли?


ясно е че по простите уредби имат по малко проблеми, но на пълна инжекция с пласмасови колектори според мен е риск които само времето може да покаже дали ще е оправдан (ако не те споходи скъп ремонт свързан с газовото печелиш, ако издухаш колекторите дебитомера и ламдата губиш)

Chimev
20-03-2008, 20:22
Колега не че нещо, ама малко да се четат и предните постове . Посочените от теб проблеми се решават както следва: колектори - клапи, дебитомер и ламбда - не те бъркат :lol:
P.S. повече от 2 години лично при мен риска е оправдан :cheers:

Димо Генчев
20-03-2008, 20:49
здрасти колега,по твоите думи долавям че тези3 елемента които изреди може и без тях на газ такали,тогава защо като отидеш на газ-майстор и си пожелаеш обикновенно агу те веднага те апострофират че може при евентуално БУМ да останеш без тези неща?

Защото им е по кеф да те одерат 1500лв вместо 500 wink Моята така я взех иначе нямаше да дам 1500лв за ГИ.

Ето, колегата ти е отговорил, няма какво повече да добавя :)


само да попитам думи катто прогрес и еволюция за вас значат ли нещо.

що не си купихте карбураторни коли?


ЗАЩОТО НЯМА :( :( :( Иначе - с огромно удоволствие. Даже бих преправил някоя, колко му е, един фланец :D Трябва докато още се продават карбуратори по магазините да взема няколко, та да си имам за в бъдеще :lol: :lol: :lol:
Това, разбира се, в рамките на шегата.
А сега сериозно - логиката е много проста. Ако някой има финансова възможност да се грижи много добре за колата си и поддържа всичко в абсолютна изправност, то очевидно това така или иначе ще му струва много пари. Не виждам смисъл такъв колега да се стреми да спести пари чрез използване на други горива, то е ясно, че си има достатъчно :!: Пожелавам на всички да бъдат в това положение :lol:

За съжаление в нашата Татковина такива са по-малка част. Останалите се опитват да пестят по някакъв начин.

За да не бъда разбран погрешно, не искам да кажа, че не трябва да се обръща внимание на техническото състояние. Просто някои неща не си струват.

И накрая, специални поздрави на колегата Chimev, нищо че изобщо не се познаваме

:lol:

Димо Генчев
20-03-2008, 21:04
Да добавя няколко думи относно техническия прогрес.
През последните години той се състои главно в решения, свързани с екологията. Всички сме карали коли с еднаква мощност, но едната от 80-те години, а другата - от днешно време. Е, колеги, коя върви повече?

Рязкото ускорение повишава съдържанието на азотни окиси в отработените газове, така че съвременните коли се налага да се "скопяват" малко или много.
Освен това те са значително по-тежки, поради непрекъснатото усъвършенстване на здравината на шаситата (е, това няма общо с газта и ДВГ, но пак показва, че има друг приоритет - безопасност).

И отново да кажа - всички тези електронни джаджи са прекрасни, помагат за вървежа, икономичността, екологията и т.н.....някъде до към десетата година :( След това се почва едно по едно. И точно тогава в повечето случаи въпросните автомобили ни попадат в ръцете. А ние искаме да ги направим "перфектни' :lol:

Повтарям - с газта заобикаляме поне известна част от проблемите.

Chimev
20-03-2008, 21:34
:thumbup: :drunk:

galinves71
20-03-2008, 21:53
Хубавото при напълно конвенционалната е, че нито дебитомер нито ламбда сонда играят :lol: . А това са елементи, които и на бензин са нещо като консуматив майче, така че всеки сам си преценява кое го устройва :choice:колега Чимев като ходих на майстор с мисълта да слагам обикновенно агу той ми отвори дебитомера и ми показа съдържанието му,вътре имаше някакви летички подобни на ресни и ми каза при евентуален бум оставаш без тях и съответно без дебитомер който струвал горе-доло 200-250 гроша и затова за да не ми се оплачеш от това ми отказа монтаж,а ако наистина колата може и без него като работи на газ какъв е проблема.бях се отказал от газ но с новите от няколко дни цени на горивата сякаш отново се меракландисах.

code
20-03-2008, 22:03
Като казах, че ГИ не си струва нямах предвид че ще карам на бенц :lol: Просто ако съм се засилил да давам 1500лв ще я хвърля направо на метан 8) 2300лв метан ще ги избия много по-бързо от 1500лв газ :wink: Градско метан - газ, 10лв срещу 18лв /тука включвам и малко бенц/

Chimev
20-03-2008, 22:31
Мдаа, само дето братска Русия има пошли планове за цената на метана (ако не греша това е руската природна газ :roll: , поправете ме ако не съм прав). А и там компромиса с вървежа май е доста сериозен

Димо Генчев
20-03-2008, 22:52
Колега galinves71,
И майсторът и колегата Chimev са прави.
Майсторът, защото наистина може да ти гръмне дебитомерът. Тези реснички са сплав от някакви ценни метали и в зависимост от дебита на преминаващия въздух си променят съпротивлението. Това, което аз ти казвам е, че няма разлика дали ще ти отиде дебитомерът от това или така или иначе от старост, вервай ми, ще си замине така или иначе. Но това не е задължително да се случи - за това се монтират клапи.

А колегата Chimev е прав, в смисъл такъв, че информацията, постъпваща от дебитомера към компютъра касае количеството БЕНЗИН, впръсквано в цилиндрите. Газта (говоря за най-обикновена уредба)не се влияе от тази информация. Ако ти е заминал дебитомерът двигателят няма да спре, а просто минава в авариен режим и за всеки случай пуска повече БЕНЗИН....докато палиш. Само затова ти трябва бензинът.
Е, може и да подгрееш малко при студ. Също така ако някога все пак ти свърши газта трябва да можеш да стигнеш до газостанция (които са на всеки километър)на бензин.

galinves71
21-03-2008, 07:17
тенкс братле :wink:

yovi
21-03-2008, 11:38
колега Чимев като ходих на майстор с мисълта да слагам обикновенно агу той ми отвори дебитомера и ми показа съдържанието му,вътре имаше някакви летички подобни на ресни и ми каза при евентуален бум оставаш без тях и съответно без дебитомер който струвал горе-доло 200-250 гроша и затова за да не ми се оплачеш от това ми отказа монтаж,а ако наистина колата може и без него като работи на газ какъв е проблема.бях се отказал от газ но с новите от няколко дни цени на горивата сякаш отново се меракландисах.
Майсторът като ти показа дебитомера не ти ли показа предпазните клапи, които трябва да сложи между него и колектора, за да го защити при БУМ? Тоя проблем е дъвкан и предъвкван многократно. Добре е известно, че има надеждно работещи решения за конвенционална АГУ на нашите двигатели. Въпросът е да намериш Майстора.

galinves71
21-03-2008, 21:23
колега Чимев като ходих на майстор с мисълта да слагам обикновенно агу той ми отвори дебитомера и ми показа съдържанието му,вътре имаше някакви летички подобни на ресни и ми каза при евентуален бум оставаш без тях и съответно без дебитомер който струвал горе-доло 200-250 гроша и затова за да не ми се оплачеш от това ми отказа монтаж,а ако наистина колата може и без него като работи на газ какъв е проблема.бях се отказал от газ но с новите от няколко дни цени на горивата сякаш отново се меракландисах.
Майсторът като ти показа дебитомера не ти ли показа предпазните клапи, които трябва да сложи между него и колектора, за да го защити при БУМ? Тоя проблем е дъвкан и предъвкван многократно. Добре е известно, че има надеждно работещи решения за конвенционална АГУ на нашите двигатели. Въпросът е да намериш Майстора.да колега показа ми клапана но ми каза че и той нее гаранция че ще го спаси,но според мен макар и с метални колектори ако се сложат клапи и на тях при бум те ще оберат по-голямата детонация и до клапата към въздушния филтар налягането щее още по-слабо.

galinves71
22-03-2008, 21:43
колеги днеска наистина се уверих че газ инжекцията е агуто за наще алфи,1 приятел дойде при мен за савет,купил си 1.4 twin spark и макар с ламда контрол трещи много яко.италиянците сложили агуто с клапа накрая на кутията на филтъра и въпреки това кутията беше направо на решето от гърмежи.преде дебитомера няма никаква защита и постоянно нещо прецъква и променя оборотите,трудно пали абе въобще е та-ак работа.а ако речеш да правиш някакъв ремонт по изпаритела то трябва да я вдигаш на подемник,сложилиго доло до радиатора.

Chimev
23-03-2008, 11:19
Това е от майстора братле, не е от газовата :lol:

galinves71
23-03-2008, 12:04
може и така да е но човек като види и се отдръпва

Chimev
23-03-2008, 12:42
Съдбата обича смелите :starwars:

lord_chuldarkar
23-03-2008, 16:19
Това е от майстора братле, не е от газовата :lol:

факт е че с конвенционалнна АГУ има възможност да настъпят такива събития с колекторите и майстора трябва да ги предотврати, друг силно известен факт популярен като закон на Мърфи е Ако нещо може да се обърка, то обезателно ще се обърка.

Дори най добрия майстор може да сбърка.
Също така по надблюдения в темата реитинга на газ майсторите в Бг не е от най високите.

Така че всеки сам си преценява колко е смел пък ще видим дали го обича съдбата.

galinves71
23-03-2008, 17:22
Това е от майстора братле, не е от газовата :lol:

факт е че с конвенционалнна АГУ има възможност да настъпят такива събития с колекторите и майстора трябва да ги предотврати, друг силно известен факт популярен като закон на Мърфи е Ако нещо може да се обърка, то обезателно ще се обърка.

Дори най добрия майстор може да сбърка.
Също така по надблюдения в темата реитинга на газ майсторите в Бг не е от най високите.

Така че всеки сам си преценява колко е смел пък ще видим дали го обича съдбата.колега чилдрак или както и да си извиниме за това ако не правилно съм изразил иметоти,но аз днеска имам щасливия 37ми р.ден и съм молко на фаза,но тука става въпрос за майстор от адзурите и затова съм притеснен,нали разбираш итали ауто,итали маестро,бг потърпевш

galinves71
25-03-2008, 16:47
колеги отново съм изненадан,объркан и същото време заинтересуван.днеска в спор с колеги относно агу на автомобили пълен инжекцион станах свидетел на нещо за което от много време се говори във форума.та за колегите и колите им,едната е форд ескорт1.6 16v 97г.с агу ЛАНДИ РЕНЦО с пвц колектори +ламда контрол без никакъв клапон срещу евентуален БУМ,от италия е вноса до сега без никакви детонации от 2004 г насам.другата кола е опел вектра 1.8 16v 98г.модел отново внос от италия с напълно обикновенно агу без ламда контрол и предпазни клапани,от 4,5 месеца и отново без никакви кихания.та се питам толкова ли са капризни тези алфи че искат толкова гъдели?

Chimev
25-03-2008, 18:44
И мойта не беше гърмела много време. И в един светъл момент взе да гърми в следствие на неизправности. Сега пак не гърми 8) . Това което се опитвам да кажа е, че ако колата е наред няма да гърми, но клапите са една добра застраховка, изискваща не особено големи инвестиции :cheers:

galinves71
25-03-2008, 19:03
И мойта не беше гърмела много време. И в един светъл момент взе да гърми в следствие на неизправности. Сега пак не гърми 8) . Това което се опитвам да кажа е, че ако колата е наред няма да гърми, но клапите са една добра застраховка, изискваща не особено големи инвестиции :cheers:колега Чимев отново се връщаме на темата че не колите гърмят а явно нас не ни се стреля с кинти за потдръжката на 1 от членовете на семейството си(димек колите)но се питам защо в италия ги монтират дори и без клапи а България дори и с клапи започват да те маниполират за г.и.

Chimev
25-03-2008, 20:51
Виж сега колега, недей се замисля толкова на дълбоко кой къде какво слага. Да не мислиш, че в италия всички майстори са много добри :roll: . Пък може и да са измислили някакво решение, знам ли. Всеки си има лично виждане за това кое е най-правилно. Аз пък съм виждал и опели и какви ли не други с пластмасови колектори и с клапани. Та кой както може така си решава проблема. Ти май си изпаднал в големи терзания с тая газ :lol:

robygas
25-03-2008, 21:18
всички тези устроиства наречени клапи се монтират за да се разтовари налягането при евентуална детонация. Това в никакъв случай не означава че това е предпазител. Чета , че много колеги смятат клапите за защита а това не е така! Никой и никога не може да бъде сигурен в кой момент някой кабел, бобина,свещ и каквото и да е по запалването в някоя мъглива и влажна сутрин ще прекъсне. Детонацията е сигнал , че нещо не е наред. Това в никакъв случай не означава "Тя си гърми ама аз си я карам".

Chimev
25-03-2008, 21:27
Ок, уточнение - относителна защита (от личен опит ефикасна) срещу пукане на всмукателните тръби и евентуално на дебитомер :wink: . Никъде не откривам твърдение, че с клапаните колата може да си дава залпове и да си я караш без проблеми :drunk:

galinves71
25-03-2008, 22:05
явно неме разбрахте казах че не нтрябва 1во да говорим че непременно трябва за мотор след 97ма година газов инжекцион защото при 1 нередна свещ бубина която я има т.спарка и г.и.ще е същия парцал като обикновенното агу,а относно терзанията не съм просто съм 1 обикновен човек както и повечето от вас купил кола и много други работи на кредит и си мисля за нещо по-приемливо като разход,това е :wink:

robygas
26-03-2008, 12:15
прав си за разходите , също така и за това , че "братята" италианци правят масово коли с пластмасови колектори с обикновенни системи. Това зи е въпрос на личен избор. Факт обаче е ,че съм виждал блокирал двигател от парчета плаестмаса.И тогава щетите са доста големи.....иначе има измислени доста защити във вид на клапи които помагат , така ,че нещата опират наистина само до личен избор.

Mind_Control
26-03-2008, 14:23
А може ли за кола с пластмасови колектори да се излеят метални?

lord_chuldarkar
26-03-2008, 16:36
А може ли за кола с пластмасови колектори да се излеят метални?

доколкото знам за някои коли продават но трябва да питаш за конкретния модел дали има

galinves71
26-03-2008, 16:36
А може ли за кола с пластмасови колектори да се излеят метални?да се излеят звучи малко налудничево но да се сменят с метални да

robygas
26-03-2008, 18:15
сменял съм на 155 защото има и от двата вида, но за други не знам.

Mind_Control
27-03-2008, 09:10
А може ли за кола с пластмасови колектори да се излеят метални?да се излеят звучи малко налудничево но да се сменят с метални да

Е какво му е налудничавото? Леяра прави форма по пластмасовия колектор и после отлива метален. Въпросът е само колко ще струва и дали се изплаща..

JORDI
27-03-2008, 11:12
[quote="Mind_Control":2bznqgav]А може ли за кола с пластмасови колектори да се излеят метални?да се излеят звучи малко налудничево но да се сменят с метални да

Е какво му е налудничавото? Леяра прави форма по пластмасовия колектор и после отлива метален. Въпросът е само колко ще струва и дали се изплаща..[/quote:2bznqgav]
Колега не се занимавай с глупости !
Отливането на колекторните тръби не е никак проста работа! Защото освен външната конфигурация /за която е небходим модел/, ще е необходимо и модел за "сърца", които оформят и вътрешните обтекаеми повърхнини! Дебелината на стените е малка и с метода на гравитационно леене в пясъчна форма никой леяр на Ал. сплави няма да ти изпълни формата! Това е обект на леене под налягане в метални форми /кокили/ и се лее на специализирани пресгуси!
По добре си намери тръби от някоя морга!

robygas
27-03-2008, 11:26
апсолютно съм съгласен с JORDI. това е едно много трудоемко упражнение, с не много ясен край. дори смяната на същите колектори/ако ги намериш/ обикновенно излиза около 200лв. И като се замислиш: дали не си заслужава да посъбереш някои лев и да си монтираш нещо като хората.

Mind_Control
27-03-2008, 12:24
[quote="Mind_Control":21bdnhv2]А може ли за кола с пластмасови колектори да се излеят метални?да се излеят звучи малко налудничево но да се сменят с метални да

Е какво му е налудничавото? Леяра прави форма по пластмасовия колектор и после отлива метален. Въпросът е само колко ще струва и дали се изплаща..
Колега не се занимавай с глупости !
Отливането на колекторните тръби не е никак проста работа! Защото освен външната конфигурация /за която е небходим модел/, ще е необходимо и модел за "сърца", които оформят и вътрешните обтекаеми повърхнини! Дебелината на стените е малка и с метода на гравитационно леене в пясъчна форма никой леяр на Ал. сплави няма да ти изпълни формата! Това е обект на леене под налягане в метални форми /кокили/ и се лее на специализирани пресгуси!
По добре си намери тръби от някоя морга![/quote:21bdnhv2]

Добре може и да е така :) а и аз си имам метални колектори, така че няма да се занимавам, но питах, за да стигнем до истината.

galinves71
27-03-2008, 21:45
[quote=galinves71][quote="Mind_Control":24wvuyx6]А може ли за кола с пластмасови колектори да се излеят метални?да се излеят звучи малко налудничево но да се сменят с метални да

Е какво му е налудничавото? Леяра прави форма по пластмасовия колектор и после отлива метален. Въпросът е само колко ще струва и дали се изплаща..
Колега не се занимавай с глупости !
Отливането на колекторните тръби не е никак проста работа! Защото освен външната конфигурация /за която е небходим модел/, ще е необходимо и модел за "сърца", които оформят и вътрешните обтекаеми повърхнини! Дебелината на стените е малка и с метода на гравитационно леене в пясъчна форма никой леяр на Ал. сплави няма да ти изпълни формата! Това е обект на леене под налягане в метални форми /кокили/ и се лее на специализирани пресгуси!
По добре си намери тръби от някоя морга![/quote:24wvuyx6]

Добре може и да е така :) а и аз си имам метални колектори, така че няма да се занимавам, но питах, за да стигнем до истината.[/quote:24wvuyx6]колега по една случайност съм и леяр и при този детаил и 1мм е от значение а и да не говорим за качеството на формовачната пръс с която се придава формата за отливане на детаила,просто забравете

PEPI-2ALFA
28-03-2008, 00:36
...Отливането на колекторните тръби не е никак проста работа...
Когато на мен ми се пръсна пластмасовия колектор , преди да си намеря алуминиев, един комшия (с33-ка :) ) ми предложи да си направя. От тръба с подходящ диаметър , на нея заварени 4 тръби ...и т.н. Не е неизпълнимо ,а и е по-лесно от леенето. Нооо ... има ли смисъл?

JORDI
28-03-2008, 11:09
...Отливането на колекторните тръби не е никак проста работа...
Когато на мен ми се пръсна пластмасовия колектор , преди да си намеря алуминиев, един комшия (с33-ка :) ) ми предложи да си направя. От тръба с подходящ диаметър , на нея заварени 4 тръби ...и т.н. Не е неизпълнимо ,а и е по-лесно от леенето. Нооо ... има ли смисъл?
Значи говорехме за отливка и обтекаемост!Само по този метод може да се получат гладки вътрешни повърхнини, които за ламинарното движение на постъпващите и преминаващи флуиди е абсолютно задължително! Но ако все пак някой се е опитал да направи самоделка от заварочен тип, то той в никакъв случай не може да постигне тази обтекаемост, а турбулира ли се движението във смук. тръби никога не можеш да постигнеш оптимален режим на работа на един ДВГ. И това рано или късно ще е пагубно за мотора :!:

galinves71
28-03-2008, 18:03
и така колеги един го е истрах да сложи обикновенно агу друг не му се кихот кинти за Г.И. е и какво правим,продължаваме да умуваме и си караме на бензин.аз лично ако някой ми обясни както трябва за обикновенното агу какво що сигурно ще си монтирам,ако XTRIM7 прочете за това нека ми прати лично съобщение как точно да се видим.

Chimev
28-03-2008, 21:57
Колега , xtrim ако не се лъжа е с инжекцион. А и няма нищо особено за обясняване. Искаш да ти монтират клапани на колектора, клапан преди дебитомера и симулатори на дюзите (каквито аз нямам и можеби затова ми прави номера на бензин) . На тия неща трябва да държиш, а не да се оставиш майстора да те убеди, че може да се мине и без тях. Другото е работа на газаджижята -друг момент, който също не е маловажен - добър газаджия :choice:

galinves71
29-03-2008, 08:22
Колега , xtrim ако не се лъжа е с инжекцион. А и няма нищо особено за обясняване. Искаш да ти монтират клапани на колектора, клапан преди дебитомера и симулатори на дюзите (каквито аз нямам и можеби затова ми прави номера на бензин) . На тия неща трябва да държиш, а не да се оставиш майстора да те убеди, че може да се мине и без тях. Другото е работа на газаджижята -друг момент, който също не е маловажен - добър газаджия :choice:това за симулатор на дюзите какво е ,ако е ламда контрол то тогава с него става много дебела работата,а и моята е с метални колектори

Chimev
29-03-2008, 10:15
Значи ти отпадат клапаните на колектора. Симулатор на дюзите е някаква електронна джаджа, която лъже компютъра, че дюзите работят, за да не се трупат грешки

galinves71
29-03-2008, 12:53
ОК Чимев разбрах преди малко какво е,мой съсед е работил дълго време в сервиз за монтиране на агу и ми каза какво точно трябва да искам за да е 6 :wink:

tamago4i
30-05-2008, 01:15
Да добавя няколко думи относно техническия прогрес.
През последните години той се състои главно в решения, свързани с екологията. Всички сме карали коли с еднаква мощност, но едната от 80-те години, а другата - от днешно време. Е, колеги, коя върви повече?

Рязкото ускорение повишава съдържанието на азотни окиси в отработените газове, така че съвременните коли се налага да се "скопяват" малко или много.
Освен това те са значително по-тежки, поради непрекъснатото усъвършенстване на здравината на шаситата (е, това няма общо с газта и ДВГ, но пак показва, че има друг приоритет - безопасност).

И отново да кажа - всички тези електронни джаджи са прекрасни, помагат за вървежа, икономичността, екологията и т.н.....някъде до към десетата година :( След това се почва едно по едно. И точно тогава в повечето случаи въпросните автомобили ни попадат в ръцете. А ние искаме да ги направим "перфектни' :lol:

Повтарям - с газта заобикаляме поне известна част от проблемите.
Евала!! :bg: