PDA

View Full Version : Alfa 155 1.7 '96 С пластмасов колектор на метан



Lubo Petrov
22-03-2008, 21:01
Здравейте!
От септември 2007 карам алфата със съвсем обикновенна метанова инсталация, въпреки казаното от всички майстори, че няма да ме бъде за дълго с пластмасовите колетктори. Сега се случи (днес) и колектора замина.
ОК, приятели моля кажете къде мога да намеря метален колектор за 155 1,7 '96 113К.С.
Колата се държеше много добре през цялото време. Изминал съм 20 000км за няколко месеца като на метан съм стигал до 180км/час и средния разход при нормално каране извънградско 90-120км/ч бе около 4-4,5кг/100км.
Последната седмица купона започна, след като инсталирах един водороден генератор. Генератора произвежда 1л/мин водородно-кислородна смес като дисоциира вода посредством електричество. Брауновия газ(HHO) го добавям по същия начин, както добавям метана към двигателя, а именно посредством плочка след въздушния филтър и преди дебитомера. Плочката имаше два отвора за метан, и направихме трети отвор с по-малък дебит за водорода. След първи тестове на бензин достигнах разход от 6,8-7,2л/100км със генератора, като без него разхода бе около 7,8-8,5 в зависимост от стила на каране. Проблема е, че генератора тегли 20-25Ампера от динамото, което отдавна ми правеше проблеми или поради амортизация или поради хлабав ремък и в един момент явно динамото е спряло да работи и поради слабия ток колата изгуби мощност и на метан и на бензин-стана мнооого зле. Малко преди колата съвсем да изгуби нормалната си мощност видях че генератора работи на малко повече от 1Ампер и поради съмнения го изключих. Следващия ден акумулатора бе паднал съвсем и се наложи да подам ток от друга кола. Покарах малко и се отчаях още повече - няма никаква мощност-едвам върви на метан и на бензин. На метан обаче отгоре на всичко и започна да гърми колата (знаете какво имам предвид). Предполагам, че тоците са били много слаби, съответно искрите в цилиндрите са били слаби, съответно мощността се е изгубила, а това е предразположило всичките експлозии, които най-накрая доведоха до разцепването на колектора.

The_Game
22-03-2008, 21:17
Е ти май нарочно си сикал да го гръмнеш....


Разкажи повече за водородната инсталация.


Един познат беше правил същото с една жигула но така и не проработи както трябва...
Май му падна разхода с 1 литър или нещо такова.. но го остави проекта.

Връщаше газовете в резервуарчето с водата. Имаше една тръба с електрод вътре и от друга бобина подаваше ток и едни тръби страхотия :)

Даже беше разпечатил проекта кое как се прави, но нещо му липсваше непомня вече (това преди 5 6 години)

hsr
22-03-2008, 22:55
Потърси в раздел "Продава" ако има някоя 155-ца на части с метален, или пък по моргите .Пък ако е само сцепен (да не е на парчета) сигурно ще може да се залепи, ама с тия експерименти колко ли ще изкара :roll:

Lubo Petrov
23-03-2008, 11:52
Генератора е цилиндричен съд направен от пластмаса с обем приблизително 2 литра. Вътре в него са разположени електроди (мисля, че са около 10 ламели). Съда се пълни с вода и се добавя електролит по избор - натриева основа, калиева основа, сода бикарбонат, акумулаторна течност или просто бял ябълков оцет. След генератора газа минава през втори съд, като на принципа на водната възглавница газа вече не може да се върне обратно към генератора. Стихиометричната водородно кислородна смес(2:1) се добавя към въздуховода за горивната смес на даден двигател с вътрешно горене независимо дали работи с дизел, бензин, метан или пропан. Резултатите почти винаги са намален разход на гориво с 10-25%, намалени вредни емисии с до 70%, увеличена мощност 0-10%, по-дълъг живот на двигателя, по-рядка смяна на маслото и т.н. На моята Алфа бе монтиран за около 200 км пробег, през което време установих разход 7л/100км извънградско и около 9-10 градско. За Алфа мисля, че това е добър резултат.
Относно генератора, в момента съм в процес на сглабяне на високоефикасен електролизатор, с който ще работи с пулсови честоти и консумацията на енергия, няма да се увеличи нито произведеният обем газ, а просто вида произведен газ ще е с различни качества и това според мен ще подобри още малко резултатите.
Твоя приятел защо се е отказал? Имаш ли нещо по-конкретно?
---------------------------------------------
Разкажи повече за водородната инсталация.

Chimev
23-03-2008, 12:46
:shock: колега информирай ни как тече проекта, че лично на мен ми стана интересно. За първи път чувам за такава система :boost:

VIHHRONNY
22-02-2011, 23:22
аз вчера с приятели случайно се заговорихме на тази тема и реших да видя дали няма нещо писано и ето
и аз съм доста любопитен
разкажете по-подробно моля, който е светнат

alfasysop
23-02-2011, 08:37
Съжалявам за проблема, който имаш, но чак се чудя как вярвате на тези глупости?!
ОК, да кажем че имаш намаление на разхода... как реши, че удължава живота на ДВГ?

robygas
23-02-2011, 09:40
Съжалявам за проблема, който имаш, но чак се чудя как вярвате на тези глупости?!
ОК, да кажем че имаш намаление на разхода... как реши, че удължава живота на ДВГ?

Колеги, темата е от 2008г. а Любо Петров не е влизал от тогава във форума.