PDA

View Full Version : За тампона на ДЕ ДИОН !!!



madboy
27-03-2008, 22:57
Колеги, реших да напиша тази тема за да стане ясно, колко важна е здравината на тампона ДЕ ДИОН. Като начало бих споделил, че от личните ми наблюдения стигам до извода, че тампона на ДЕ ДИОН е основен елемент в окачването (отзад) при всички транзаксиали и АЛФА 6, и повредата (износването му ) водят до серия други повреди по задното окачване. Като вследствие от скъсаният тампон и прекалено големият луфт, моста започва да удря гредата на скоростната кутия, след което следва закъсване на тампоните окачващи скоростната кутия върху гредата, после наред е тампона на диференциала, при целият луфт създаден от скъсаният ДЕ ДИОН, не издържат втулките на стаб. щанга на пода и биалетките (ако мога така да ги нарека), и като последно звено което се влияе от тази повреда това е УАТС ЩАНГАТА, като при нея първо се къса основната (голяма) втулка на УАТС БАЛАНСЬОРА и след това малките втулки, повреди има и по системата за превкл. на предавките.......

75TwinSpark
27-03-2008, 23:40
Мда съгласен съм колега,освен всичко казано ,искам да добавя че самия болт на които стои тампона е около 15мм (незнам точно) остава без резба от търкане и следва може би счупване

madboy
28-03-2008, 00:26
Окачването тип de DION вградено при ALFA ROMEO а и не само при ALFA(с de DION окачване са още Lancia AURELIA ,Lancia FLAMINIA, VOLVO seria 300 , ROVER P6 и също OPEL DIPLOMAT ,,B ,,1969 г) носи името на гениалният автомобилен първенец на ФРАНЦИЯ Маркиз ЖУЛ ФЕЛИКС ФИЛИП АЛБЕРТ де ДИОН 1856-1946 ,който заедно със своя партньор ЖОРЖ БУТОН в КРАЯ на 19 век създават знаменитата френска марка de DION BUTON който е един от първите автомобили в Европа.......

madboy
28-03-2008, 00:46
И все пак КОЛЕГИ , искам да уточня че тази повреда се появява най рано на 15-16 годишни автомобили , което е съвсем нормално за ВСЯКА ИЗСТИНСКА ЗДРАВА АЛФА РОМЕО , просто много често ми се случва автомобили ,карани ЗВЕРСКИ и не ПОДДЪРЖАНИ попадат в нови собственници и хората тотално се разочароват . ПАК ПОВТАРЯМ ЧЕ ВСИЧКИ ПРОБЛЕМИ В БЪЛГАРИЯ ПО СЛОЖНИ АВТОМОБИЛИ , ПРОИЗХОЖДАТ ОТ НЕ НАВРЕМЕННА ПОДДРЪЖКА И НЕКОМПЕТЕНТНИ МАЙСТОРИ това ДАМИ и ГОСПОДА е ГОРЧИВАТА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ и за това на ПОЗНАВАЧИТЕ на МАРКАТА им казват ЕНТУСИАСТИ , хора с пезгранично спокойствие и ЛЮБОВ към АЛФА РОМЕО :D :D :D

Venci
28-03-2008, 04:19
Спокойствиеее. Искам да вметна, че самата операция по подмяната на тампона на Де Дион-а е доста сложна, ако не се разполага със подходящи инструменти. Периферията на тампона е тефлонова и на пръв поглед доста твърда. Пожелаеш, ли обаче да напъхаш тампона в гнездото отредено му в предната част на триъгълника, тампона всякаш оживява и почва да се кълчи и съпротивлява. Според мен като човек, който е сменявал тампон без специалният инструмент е истинско геройство да запазиш спокойствия при това "мероприятие".

alfonso_90
28-03-2008, 18:55
извинете но бихте ли пояснили и накое викате "тампон дидион" понеже ми стана интересно дали на наща някога е сменян трябва да проверя , и като гледам какви последствия има ми става... :cry: зле ако може да ми поясните ,а пък може да има и други накоито да не им е ясно мерси :wink: се пак(снимки нещо ) :roll:

madboy
28-03-2008, 23:19
Колега ,окачването на твоя автомобил АЛФА 75 е тип Де Дион или ако мога с прости думи да го нарека (полунезависимо ),окачването от този тип притежава по малко от качествата на (независимото и зависимо окачване) или по добра возия и перфектна стабилност(ПОДЧЕРТАНО СПОРТЕН ТИП), а основният елемент в окачването от този тип е тампона който се намира в триъгълната греда ,точно под задните седалки така нареченият ДЕ ДИОН ,огромна роля играе и напречната УАТС ЩАНГА която ,се грижи за стабилността на автомобилът в завои и рязки накланяния,всичко това плюс идеално разположения в тази група ТРАНЗАКСИАЛЕН ТРАНСМИСИОНЕН БЛОК прави автомобилите от този тип ПЕРФЕКТНО БАЛАНСИРАНИ и лесни за управление !!! :D :D :D

Venci
29-03-2008, 02:30
Тук не мога да се сдържа и ще се отклоня леко от темата. Като споменахме стабилност и баланс на теглото. Имал съм удоволствието да карам Джулиета 2.0 със скоростна кутия от 75 туин спарк със самоблокиращ диференциал. Тази кола е луУУУууудааа :tooth: стига да умееш можеш да я накараш да се пързаля както си поискаш.
А като цяло всеки един трансаксиален екземпляр е много лесен за управление и много слуша докато не решиш да даваш газ. Ако мога да се изразя така: задницата на тези коли е много палава :butt: . И после няма да им викам мръсници :dance:

alfonso_90
29-03-2008, 10:08
Колега ,окачването на твоя автомобил АЛФА 75 е тип Де Дион или ако мога с прости думи да го нарека (полунезависимо ),окачването от този тип притежава по малко от качествата на (независимото и зависимо окачване) или по добра возия и перфектна стабилност(ПОДЧЕРТАНО СПОРТЕН ТИП), а основният елемент в окачването от този тип е тампона който се намира в триъгълната греда ,точно под задните седалки така нареченият ДЕ ДИОН ,огромна роля играе и напречната УАТС ЩАНГА която ,се грижи за стабилността на автомобилът в завои и рязки накланяния,всичко това плюс идеално разположения в тази група ТРАНЗАКСИАЛЕН ТРАНСМИСИОНЕН БЛОК прави автомобилите от този тип ПЕРФЕКТНО БАЛАНСИРАНИ и лесни за управление !!! :D :D :D мерси мнооого вярно че имаше нещо такова с окачването уникална работа страшни са мерси за пояснението :D

75TwinSpark
29-03-2008, 10:43
извинете но бихте ли пояснили и накое викате "тампон дидион" понеже ми стана интересно дали на наща някога е сменян трябва да проверя , и като гледам какви последствия има ми става... зле ако може да ми поясните ,а пък може да има и други накоито да не им е ясно мерси се пак(снимки нещо )
_________________


номер 8 е въпросния тампон alfonso_90

kolioto
30-03-2008, 17:27
А номер 7 от къде мога да си намеря - трябват ми 2 бр.Александър ауто няма Т&Н също няма, Евро 07 и там няма?
Пък и номер 6 ако изкочи няма да го върна :wink:

Nikoror
01-04-2008, 04:59
само да добавя, че де Дион реално е само задната щанга, която свързва двете гуми като при зависимо окачване, но диференциала е монтиран към купето и по този начин се намалява неокаченото тегло (unsprung weight), което има само предимства. при коли с пружини се налага да се ползват и греди, които да центрират окачването и заради това са тези греди напред, които образуват триъгълника и свършват с въпросния тампон в средата. оригиналния де дион бутон от 1901 си е с ресиори (leaf srpings) и няма нужда от такива греди.
основно предимство на това окачване спрямо изцяло зависимо е намаленото тегло, а спрямо независимо е запазването на камбър при накланяне на купето и компресиране на външните пружини. недостатъците са, че е по-тежко от независимо, не подлежи на регулиране (не е проблем при нормално ползване) и зависимостта на камбъра на гумите при неравнини само от едната страна.
за тампоните, ако колата не е за комфортно возене при нужда от смяна препоръчвам да се минава на полиуретан навсякъде, а за любителите да погледнат как е под SZ :twisted:

madboy
01-04-2008, 10:16
:D :D :D :D

търтей
01-04-2008, 10:25
ми то шарнир може и на не сз/рз да се сложи :wink:

Venci
01-04-2008, 12:46
Така нареченият унибал на мястото на предния тампон е сериен при SZ / RZ.

DanewRomeo
17-05-2008, 16:00
Ето още нещо за окачването тип Де Дион:

Де Дион е вид независимо задно окачване. То представлява компромисно решение между независимото окачване и задния неразделен мост. Прилага се при луксозните модели на Опел Капитен, Адмирал и Дипломат. При него диференциалът е окачен на каросерията. Страничните сили се поемат от напречна тръба, която е шарнирно свързана с П-образна траверса. Две надлъжни реактивни щанги поемат надлъжните сили. Полуосите се "чупят" с две карданни съединения. Конструкцията е сложна и скъпа. Необходимо е диференциалът, който е окачен на каросерията, да се обезшумява. При движение по неравен път двете колела взаимно си влияят. Но в замяна на това е намалено много теглото на неподресорните маси и автомобилът е стабилен при завои.

(Източник - "Автомобилът днес и утре", 196 и някоя, или 197 и някоя, липсват първите страници)

madboy
18-05-2008, 23:12
Браво ,Колега участието ти е полезно ,ПРОДЪЛЖАВАЙ В СЪЩИЯТ ДУХ .......Народа ,яко консумира подходящата и необходима информация .....ПОЗДРАВИ !!! :D :D :D

Venci
20-05-2008, 11:21
Аз да взема да изровя от гаража и да нащракам няколко тампона, че куджа-тема им посветихме, а суперзвездата още няма снимка.

Lame_0ne
20-05-2008, 22:03
Погледнах го тампона и се оказа скъсан, може ли да ми дадете малко информация как да го сменя. Не бързам със смяната и може да ми кажете всичко за него(напр. от къде да закупя нов и останалите елементи от снимката), за да се подготвя максимално.

madboy
20-05-2008, 22:40
Погледнах го тампона и се оказа скъсан, може ли да ми дадете малко информация как да го сменя. Не бързам със смяната и може да ми кажете всичко за него(напр. от къде да закупя нов и останалите елементи от снимката), за да се подготвя максимално.Колега ,виждам от потписа ти че АЛФАТА е 1.8 ,ако е произведена до началото на 1988г и няма странични намеси ,то тогава дрябва да е с малкият тампон,ако е след 1988г то тогава всички версии и модификации са обурудвани с по големият тампон(като при Т.СПАРКА ,В6 и2.4ТД)вкл.и 1.6 .За самата операция по набиването е добре да си изобретиш някаква скоба със шпилка с резба по средата и в НИКАКЪВ случай да не се използва ЧУКА -като основно средство ,защото ще съсипеш тампона ,който е с тефлонова външност......

Da_Fuse
05-06-2009, 01:22
Колеги, зачетох се в тази "архивна" тема и се зачудих, какво ще рече "унибал" на RZ/SZ, какво представлява той и с какво, ако не се разбра от самата му конструкция, е по добър от монтираните обикновени тампони на 75-ците? :thumbup:

icedoc
05-06-2009, 12:46
Ето тамопът които ми даде Цветелин :bounce8:

Dexer
05-06-2009, 12:48
Колеги, зачетох се в тази "архивна" тема и се зачудих, какво ще рече "унибал" на RZ/SZ, какво представлява той и с какво, ако не се разбра от самата му конструкция, е по добър от монтираните обикновени тампони на 75-ците? :thumbup:

Унибол ще рече лагерен шарнир, а не гумен еластичен тампон.
На мястото на гумената втулка, която имаме на триъгълната рамка, се прави лагерна опора. Лагерът не е къв да е, но това е по-дълга тема вече.
Да сме живи и здрави и такава модификация ще имаме по някои от колите:)

mitaka_cs
05-06-2009, 22:40
Tова ако не се лъжа е унибал за SZ / RZ

http://www.international-auto.com/images/originals/Dedion-bushing.jpg