PDA

View Full Version : Датчик на предното стъкло



Alfa166
11-04-2008, 00:24
Здравейте всички, значи имам един датчик на предното стъкло над огледалото като купувах колата ми казаха, че това е датчик за дъжд и светлина ,та въпроса ми е ако наистина е такъв как трябва да го активирам да ми се включват чистачките като завали и фаровете като стане тъмно. Благодаря ви предварително

valjo
11-04-2008, 08:27
Здравейте всички, значи имам един датчик на предното стъкло над огледалото като купувах колата ми казаха, че това е датчик за дъжд и светлина ,та въпроса ми е ако наистина е такъв как трябва да го активирам да ми се включват чистачките като завали и фаровете като стане тъмно. Благодаря ви предварителнотоя датчик който "гледа напред" е за дъжд само

премести лоста на чистачките на една позиция на долу, за да активираш автоматичния режим
те ще направят едно движение и ще застанат леко нагоре от нормалното си положение

след това пробвай да прекараш пръста си по стъклото над датчика, и се пази от идващите чистачки ;))))


датчика за светлина, е на панорамното огледало, в горния му десен ъгъл, и е като оченце, той служи да ти активира автоматичната бленда на огледалото за да не те заслепяват

автоматични фарове мисля че на 166 не са монтирани изобщо, или поне аз толкова знам:)

Alfa166
13-04-2008, 01:04
Едно положение надолу ама те тогава се включват на импулсен режим и дори и да не вали пак се включват сами, пък и ако вали по-силно не се увеличава импулса, че то тогава каква полза от този датчик

valjo
13-04-2008, 02:00
Едно положение надолу ама те тогава се включват на импулсен режим и дори и да не вали пак се включват сами, пък и ако вали по-силно не се увеличава импулса, че то тогава каква полза от този датчик
ами при мен нее така, една позиция надолу, само ако "усетят" вода, тогава се включват

следващата надолу е вече импулсна, най долната - последната степен за бързина

gigi
13-04-2008, 11:06
Едно положение надолу ама те тогава се включват на импулсен режим и дори и да не вали пак се включват сами, пък и ако вали по-силно не се увеличава импулса, че то тогава каква полза от този датчик
Сигурен ли си че имаш датчик за дъжд :roll:

S@gittarius
14-04-2008, 17:37
Едно положение надолу ама те тогава се включват на импулсен режим и дори и да не вали пак се включват сами, пък и ако вали по-силно не се увеличава импулса, че то тогава каква полза от този датчик
Сигурен ли си че имаш датчик за дъжд :roll:
Колегата Gigi е прав като попита дали имаш сензор за дъжд. Управлението на чистачките е едно и също за моделите с или без датчик за вода по стъклото. Разликата е в режимите, които включва ръчката за чистачките. Ако обаче сензор за дъжд има, но той е развален, контролерът на чистачките ще засече проблема и ще го изключи от логиката за управление, и чистачките ще работят все едно че няма датчик за вода. Повече инфо има в прикачения файл.

Alfa166
14-04-2008, 18:13
Сигурен ли си че имаш датчик за дъжд :roll:[/quote]
Ами имам един датчик на предното стъкло точно под огледалото, като го гледаш отвън има някакво синьо стъкалце или нешто такова и в долния ляв ъгъл има нешто като око предполагам че това е датчика за дъжд или може би неработи :cry:

S@gittarius
14-04-2008, 20:48
Сигурен ли си че имаш датчик за дъжд :roll:
Ами имам един датчик на предното стъкло точно под огледалото, като го гледаш отвън има някакво синьо стъкалце или нешто такова и в долния ляв ъгъл има нешто като око предполагам че това е датчика за дъжд или може би неработи :cry:
Това е датчика за дъжд.
Тогава остава втората възможност да е повреден или да е прекъснат някой кабел. Освен това сензорът се захранва от отделен предпазител обозначен като F9 в основната кутия с предпазители. Провери дали не е изгорял и дали стига захранване до датчика. При всички случай трябва някой да си поиграе с мултицет. 8)

Alfa166
20-04-2008, 22:51
ами незнам ама явно неработи :cry:

Lucky
28-04-2008, 18:46
Здравейте всички, значи имам един датчик на предното стъкло над огледалото като купувах колата ми казаха, че това е датчик за дъжд и светлина ,та въпроса ми е ако наистина е такъв как трябва да го активирам да ми се включват чистачките като завали и фаровете като стане тъмно. Благодаря ви предварителнотоя датчик който "гледа напред" е за дъжд само

премести лоста на чистачките на една позиция на долу, за да активираш автоматичния режим
те ще направят едно движение и ще застанат леко нагоре от нормалното си положение

след това пробвай да прекараш пръста си по стъклото над датчика, и се пази от идващите чистачки ;))))


датчика за светлина, е на панорамното огледало, в горния му десен ъгъл, и е като оченце, той служи да ти активира автоматичната бленда на огледалото за да не те заслепяват

автоматични фарове мисля че на 166 не са монтирани изобщо, или поне аз толкова знам:)
Бе не съм убеден,защото аз имам две очета :roll: на огледалото едно отвътре и едно от вън? По логиката на другите коли това външното е за фарове ама досега не съм разбрал как се включва :evil:

Alfa166
29-04-2008, 09:15
този датчик отзад на огледалото и аз го имам ама дали тои е за фаровете и как се активира :roll:

leketo84
29-04-2008, 20:40
F9 значи ще го проверя тоя предпазител защото и при мен го няма автоматичното задвижване !!! 8)

Alfa166
13-06-2008, 18:22
Бе не съм убеден,защото аз имам две очета :roll: на огледалото едно отвътре и едно от вън? По логиката на другите коли това външното е за фарове ама досега не съм разбрал как се включва :evil:
Колега това външното оче било за блендата на огледалото за да разбира кога е ден и кога вечер през деня като ти е на контакт колата си сложи пръста върху него и ще забележиш как започва да се затъмнява огледалото

Коки
13-06-2008, 19:30
ами незнам ама явно неработи :cry:

И моя май не работи :(

bobbybg75
19-06-2008, 15:32
и при мен е както при колегата valjo

bobbybg75
19-06-2008, 15:33
и при мен е както при колегата valjo

Bobiuzunov
26-12-2013, 08:14
Да я изровя от прахоляка.Първо Честита Коледа колеги,много здраве и успехи през новата година.
Днес при ползването на чистачките,при вкючването на ръчката един път на долу(тоест на ауто) работиха без интервали,когато завъртях в краина позиция там където интервалите трябва да са по кратки,само там работи горе долу нормално,на всички други места работят без прекъсване.Предполагам че сензора е дал фира,нов има ли и къде,или да търся втора ръка?

ecotronic
26-12-2013, 11:15
Боби, изключи буксата на сензора за дъжд и ако проблемът е от него, следва работата с прекъсване на чистачките да се нормализира за целия обхват от степените на ръчката.

Bobiuzunov
26-12-2013, 12:32
Любо за буксата която влиза в кутията която е залепена на предното стъкло ли говорим?Тоест ако сензора е изкючен трябва да работи както при другите коли през интервал от 5,10 и т.н секунди така ли?

ecotronic
26-12-2013, 12:36
Любо за буксата която влиза в кутията която е залепена на предното стъкло ли говорим?Тоест ако сензора е изкючен трябва да работи както при другите коли през интервал от 5,10 и т.н секунди така ли?

Точно така.

Bobiuzunov
26-12-2013, 12:40
Мерси Любо,както винаги си много отзивчив и бърз в отговорите си.Днес ще проверя и ще пиша резултата.

Bobiuzunov
26-12-2013, 17:36
Явно сензора прави номера,днес с една туба от минерална вода слезнах за проба,включих лоста на чистачките една позиция надолу,тоест на ауто и чудо направи един оборот,застанаха в позиция готосност и спряха.Почнах аз на хвърлям вода и колкото повече вода хвърлях толкова по често чистачките работеха до един момент в които спират,после пак почнаха и си работеха нормално.Вчера ли се престараваха или нещо бяха полудяли или наистина сензора ми е за смяна.

ecotronic
26-12-2013, 18:09
Моят съвет е да не бързаш с подмяната на датчика. В крайна сметка изходът му представлява една верига, която си променя съпротивлението в зависимост от количеството вода, която "вижда" пред себе си.

Когато се окислят въпросните връзки - съпротивлението нараства и управлението на мотора реагира като при вода.

Накратко - почисти връзките и има вероятност проблемът да изчезне. Освен това този датчик се калибрира сам. Кой знае в какво състояние е бил, когато е правил мизериите.

Bobiuzunov
26-12-2013, 19:39
Тоест да почистя въпросната букса нали?Какво имаш впредвид под това че се калибрира сам?Интересното е че досега не ми е правил мизерии,а колата я имам от ноември миналата година.

ecotronic
26-12-2013, 19:55
Калибрирането се прави автоматично всеки път след даване на контакт за да може сензорът да се адаптира към текущите условия, като осветеност, замърсеност или драскотини по стъклото, конденз, лед и пр. и така да успява да разграничава условието при което трябва да пусне чистачките от останалите фонови условия.
Процесът на калибриране отнема около 2 минути. Ако се опитваш да ползваш чистачките в автоматичен режим, преди да е изтекло това време, може да се наблюдава неправилно функциониране на системата.

Bobiuzunov
26-12-2013, 21:51
Ясно,сега остава само са почистя буксата и да я напръскам с контактен спреи и дано всичко да е ОК.

Boby
27-12-2013, 12:06
И на моята сензора понякога работи много неадекватно. Някой път както казваш чистачките работят без да спират и при най-леките капчици, понякога стъклото е цялото на капки и едвам виждам, но чистачките не тръгват.:hmm: Понякога работи супер и не ми се налага да пипам лостчето на чистачките щом веднъж ги включа. Тръгват, спират когато трябва и осигуряват перфектна видимост. Не знам защо.:gruebel:Прави ми впечатление, че е много чувствителен и хваща дори и мъглата.

Bobiuzunov
27-12-2013, 13:08
И на моята сензора понякога работи много неадекватно. Някой път както казваш чистачките работят без да спират и при най-леките капчици, понякога стъклото е цялото на капки и едвам виждам, но чистачките не тръгват.:hmm: Понякога работи супер и не ми се налага да пипам лостчето на чистачките щом веднъж ги включа. Тръгват, спират когато трябва и осигуряват перфектна видимост. Не знам защо.:gruebel:Прави ми впечатление, че е много чувствителен и хваща дори и мъглата.

Точно така е и при мен на моменти се престарава много,друг път работи добре,но наистина е много чувствителен.

Bobiuzunov
08-02-2014, 21:22
Айде пак да питам,въпросния датчик на всички 166-ци еднакъв ли е или не?Този който го купих от колега във форума е с кутийка която външно е по голяма от моята която е на колата.Утре ще направя снимки за да стане по ясно за какво говоря.

ihalachev
19-11-2014, 17:40
Привет колеги. Аз нямам сензор за чистачките но ми се иска да си сложа такъв. Въпроса ми е имат ли всички 166 окабеляване за тази екстра. Ако имат само сензор ли ще трябва или като при темпомата ще трябва допълнително окабеляване?

iveli
20-11-2014, 20:58
Говоря от въздуха но по далечен спомен като сменявах моят датчик си спомням че на стъклото оставаше нещо Мисля си дали стъклото не трябва да е с някаква подготовка за този датчик Може да бъркам но това си спомням

ihalachev
21-11-2014, 15:43
Нещо не ми се вярва самото стъкло да е специално ама знае ли човек.

ihalachev
23-11-2014, 14:23
Днес разрових под кората на тавана и в близост до плафона намерих три букси. Едната е синя с черно и с 6 пина, а другите две са малки черни. Едната с черен и жълт кабел а другата с черен и кафяв. Две вероятно са за сензора за дъжд и огледалото но третат за какво ще е?

to_lose_HEART
23-11-2014, 14:27
освен за плафона там има букси както за микрофоните на телефона така и за обемните датчици на алармата

ecotronic
23-11-2014, 14:59
Тази със 6 - те пина би трябвало да е за сензора за дъжд.
Трябва да има 1 букса с 2 пина - (тя е за микрофона на телефонната система) и една с 3 пина, която е за обемния датчик на алармата.

ihalachev
23-11-2014, 15:06
Сега като имам букса за сензора за дъжд и взема такъв ще имам ли авто чистачки или ще трябва и нещо друго

ecotronic
23-11-2014, 15:11
Сега като имам букса за сензора зя дъбд ако взема такъв ще имам ли авто чистачки или ще трябва нещо допълнително?

Би трябвало да имаш, без други допълнения. Сензорът за дъжд реално представлява едно променящо се в зависимост от количеството вода по стъклото съпротивление, което е включено успоредно на това на ръчката с която се променя времето между импулсите при импулсен режим на работа.

ihalachev
23-11-2014, 15:39
Мерси. Утре ще ми пратят сензор и други двн ще пиша за резултата.
Към колегите с такъв датчик
Къде точно седи?
Огледалото е залепено на нещо черно на стъклото и мисля датчика да го залепя веднага след това черното.

---------- Post added at 15:39 ---------- Previous post was at 15:37 ----------

Мерси. Утре ще ми пратят сензор и ще пиша за резултата.
Към колегите с такъв датчик
Къде точно седи?
Огледало е залепено на нещо черно на стъклото и мисля датчика да го залепя веднага след това черното.

ecotronic
23-11-2014, 15:50
Сензорът трябва да има прозрачен участък от стъклото пред себе си. Важно е също въпросният участък да е в обхвата на чистачките.

tonov
23-11-2014, 16:50
Мерси. Утре ще ми пратят сензор и ще пиша за резултата.
Към колегите с такъв датчик
Къде точно седи?
Огледало е залепено на нещо черно на стъклото и мисля датчика да го залепя веднага след това черното.

Ето снимка колега:

ihalachev
24-11-2014, 08:04
Мерси за снимката. Така и аз бях намислил да го сложа. Дайте идея с какво да го залепя?

ecotronic
24-11-2014, 10:20
Залепи го с прозрачен силикон, като внимаваш да не мажеш в зоната пред датчика. Капни малко моментно лепило тук там, колкото да задържи датчика, докато полимеризира силиконът.

ZaRoo
24-11-2014, 11:05
Във никакъв случай моментно лепило пука стъклото.

ecotronic
24-11-2014, 11:16
Във никакъв случай моментно лепило пука стъклото.
Имах впредвид минимално количество (1 - 2 капки), колкото да задържи датчика на позиция догато стегне силикона.

ihalachev
24-11-2014, 15:38
В други форуми пише че сензорите се лепяли с някакъв специален гел иначе не работели. Пиро наще зверове дали е така. Някой ако е свалял неговия да сподело при ново слагане дали е имало проблем.

to_lose_HEART
24-11-2014, 19:02
Колега откъде намери такъв датчик и какви пари струва

ihalachev
24-11-2014, 19:23
Прегледах секция продава в форума и там попаднах на обявата на колегата Gigi. От него го взех за 20лв.

ihalachev
25-11-2014, 12:14
Колеги днес дойде сензора обаче греда. Няма го това синкавото което се вижда отвън. Колегата ми каза че не може да се отлепи от стъклото. Явно стъклото трябва да е пригодено за сенор. Някакви идеи?

ihalachev
25-11-2014, 14:50
Ей това имам

ecotronic
25-11-2014, 21:15
Така или иначе датчикът го имаш, окабеляването също. На твое място бих пробвал да го закрепя някак за стъклото и ще пробвам. Дори накарай някой да го задържи на позиция. Имай впредвид, че той са калибрира след всяко подаване на контакт. Така се самонастройва според условия, като драскотини по стъклото, запрашаване и пр.
Поливаш с вода и гледаш какво става. Може да пробваш и да вкараш нещо прозрачно (парче стъкло или плексиглас) в гнездото.

iveli
25-11-2014, 21:38
Писах по рано че аз сменявах това от снимката в пост 49 Но това не е всичко На стъклото останаха четири сини пъпки които незнам как се отлепят Само тази част от датчика на снимката не е всичко Другата част дали се сменя или е със стъклото е под съмнение

ihalachev
25-11-2014, 23:38
Залепих го да пробвам но нищо не става. Струва ми се че тази синя част на стъклото е нещо като проводник. Мисълта ми е че така както имам аз датчика въобще не контактува със стъклото.
Ако някой има нужда от сензор да свирка. Взех го 20лв и толкова ще го дам.

ecotronic
25-11-2014, 23:41
Синята част е по-вероятно светловод. Датчикът работи на оптичен принцип и по никакъв начин не прави някакъв електрически контакт със стъклото.

simvola
26-11-2014, 10:18
Колега отиди в някоя фирма които монтират автомобилни стъкла там те имат специални двойно залепващи за подобен вид автоматични чистачки не са скъпи от порядъка на 8- 10 лева са с монтажа а и ще погледнат окото и инсталацията дали сработва.Успех

---------- Post added at 10:18 ---------- Previous post was at 10:15 ----------

А сега видях че ти няма и окото (лещата ) без него нищо не правиш трябва да ти дадът и тази част.

tweety
26-11-2014, 10:19
Ето тази част ви липсва:
http://www.ksa-toolsystems.de/medien/Shop/Artikel/SEN-206.jpg

Тя няма електрическа връзка, а както каза Любо само оптична. Тя се залепя на стъклото и за нея се захваща кутийката, която има колегата, но без нея няма как да стане.

ihalachev
26-11-2014, 11:09
А това чудо дали може да се купи от някъде?

simvola
26-11-2014, 12:08
Питай където поставят стъклата може да им е останало някоя бройка .

ihalachev
26-11-2014, 12:22
Незнам дали ще става каквато и да е или ще трябва специално за алфа.

simvola
26-11-2014, 12:35
Като им покажеш какво ти трябва те ще преценят .

iveli
27-11-2014, 07:06
Тази част на която колегата е пуснал снимка има четири пъпки сини на които самият датчик щраква Така се закрепват едно към друго

poligraf
04-12-2014, 21:27
някой да знае как да серазбере дали сензора е повреден. какво и къде трябва да се премери и какво да показва. моя също работи само на интервалите.

Bobiuzunov
04-12-2014, 21:49
Как работи само на интервалите?Тоест все едно нямаш сензор ли или какво?

poligraf
04-12-2014, 22:19
да колега, все едно няма сензор,а преди работеше. пролетта свалях отпред при моторчето кората между двигателя и радиатора за парното за да почистя отвора за отичането на водата,че ми пълнеше купето когато вали и дали тогава нещо не съм прекъснал не знам. може изобщо и да няма връзка едното с другото, просто се чудя.

tweety
05-12-2014, 09:09
И при мен си работеше и изведнъж отказа. Аз лично свалих буксата (от кутийката показана по-горе) и замерих захранващото напрежение. Установих, че всичко си е наред с него дори при превключване на интервалите. При това положение нямаше много други варианти. Преди седмица закупих кутийката от колегата, смених я и всичко заработи перфектно. При теб може да е друг проблема, но аз лично бих започнал с измерването на захранващото напрежение.

ecotronic
05-12-2014, 10:25
Когато работи коректно сензорът, между пинове 5 и 6 от буксата му трябва да има постоянно напрежение, което да променя стойността си в зависимост от количеството вода пред него.
Някой колега с работещ сензор може да премери стойността на въпросното напрежение за ориентир.

poligraf
05-12-2014, 20:06
Сърдечно благодаря утре ще меря.Дали пиновете и стойностите ще са идентични с 159ката.мога да го сравня с такава.Дано само в този студ да не счупя капачето на сензора,че жената ще ме изяде(159та е нейна).

poligraf
07-12-2014, 20:19
Явно и при мен проблема е в сензора.Днес мерих, има си напрежения на всички пинове.Сега ако може някой да ми каже от къде да намеря сензор ще съм му много благодарен.

cvetelin
07-12-2014, 21:32
тоя припадналия сензор има ли бушон,реле или нещо което мога да отскубна и да го забрвя,че го има....
искам да си ползвам обикновенни чистачки!
ако някой има представа как... моля да сподели:)

ecotronic
07-12-2014, 21:33
Просто му изключи буксата.

poligraf
07-12-2014, 22:33
Няма нужда да се откача нищо.Сега при мен сензора си е закачен и си работят като обикновенни чистачки.

cvetelin
08-12-2014, 12:25
Просто му изключи буксата.

мойте чистчки са побъркаха...
като ги пусна правят по 15-20 оборота и спират някъде посредата.
после бутам лостчето и не тръгват.
по някое време тръгват и правят пак луди обороти...
не знам от какво е...
аако някой има идея да казва
аз си мисля, че е от тоя прост сензор

poligraf
08-12-2014, 21:29
Няма да е от сензора,а по-скоро от самото моторче.Явно изключвателя който е вътре в него сработва когато си иска щом спира по средата.

---------- Post added at 21:29 ---------- Previous post was at 21:26 ----------

Колеги никой ли не знае от къде мога да намеря сензор.Много ме е яд,че не работи.

iveli
08-12-2014, 22:41
От морга
Предварително свали своят и като видиш на моргата друг сваляш на място пробваш и ако работи и ти допада цената имаш сензор Моят го сменях преди около 5 години и ме жулнаха 40лв но в момента мисля ще с около една 20ка ще минеш

cvetelin
09-12-2014, 12:28
Откачих сензора ама пак съшото....
ся какво трябва да разглобявам половината кола ли?
направи ми впечетление че като заваля почна да го прави
като е сухо не... което ме води на мисълта, че може и да е някое кабел или маса .... знам ли

ecotronic
09-12-2014, 12:32
Почисти контактите на двете букси на моторчето. Има вероятност от това да се оправи.

cvetelin
09-12-2014, 15:06
Почисти контактите на двете букси на моторчето. Има вероятност от това да се оправи.

къде се намират отпред под черната кора под предното стъкло?

ecotronic
09-12-2014, 15:08
Да.

cvetelin
14-12-2014, 15:45
така, спря да вали и изсъхна и чистачките се оправиха .... :hehehm::hehehm:

EMo0o
06-04-2015, 12:38
Въпрос по темата - пускам чистачките на автоматичен режим, след като загася колата и запаля отново чистачките не работят. Трябва ли на всяко гасене да ги щракам, нормално ли е това?

iveli
06-04-2015, 18:17
И при мен е така но не знам дали е повреда Случвало се е да тръгнат но в много малко случаи И аз спирам и пускам

Boby
06-04-2015, 20:09
И при мен е така но не знам дали е повреда Случвало се е да тръгнат но в много малко случаи И аз спирам и пускам

И при мен е така. Задействат се и като се завърти лостчето за чувствителносттана сензора.

Bobiuzunov
06-04-2015, 20:56
Явно е така,че и при мен работят по този начин.

tonov
06-04-2015, 20:57
Нормално е. При гасене на колата, сензорът се деактивира. За да тръгне наново, трябва да смениш позиция. Така пише и в книжката.

EMo0o
06-04-2015, 22:03
Ясно, благодаря за отговорите на всички :cheers: