PDA

View Full Version : добавка за моторно масло



soldix
01-07-2004, 17:35
Може ли някой да ми каже използвал ли е в моторното масло на двигателя на Алфа-та си добавка на фирма "Liqui Moly" с наименование на добавката - Visko stabil? Добра ли е тази добавка и въобще вредни ли са за двигателя добавките за масла по принцип? Чувам различни мнения по въпроса и не мога да реша. Аз лично карам алфата си със Селения 10W40. На опаковката на добавката пише, че е съвместима с всички видове масла - минерални и синтетични. Обаче се опасявам да не съсипя двигателя слагайки добавки в маслото, пък били те и от Лики Моли. Споделете с мен опита си в тази област

V_G_Z
01-07-2004, 21:28
za6to 6te slaga6 dobavki?
po dobre si sipvai seleniq gold ili 20k pak tolkova pari 6te ti izleze ot kolkoto na eftino maslo da slaga6 dobvki.... v hubavite masla si ima vsi4ko :D ina4e ot dobavkite hubavi sa na cinkova osnova koito sa....:)

Alfa_fen
02-07-2004, 01:44
И аз мисля ,че няма смисал от добавки ,само излишни пари ,и то за нищо.Едно качествено масло няма нужда от такива добавки.
Само внимвай от каде си зимаш масло ,защото един приател си взе някакво менте на BP ,и след 100 км маслото се пресече,и двигатела отиде на кино.

soldix
02-07-2004, 10:20
Маслото, което ползвам за алфата е Селения 10W40 червената кутия с емблемата на Алфа Ромео върху нея. Доколкото ми обясниха първия път, това масло било специална формула за Алфа Ромео. Не знам дали това е така, но от него слагам и го сменям всяка година независимо от пробега на колата ми. Селения Голд е по-евтино, но не знам какви са качествата му в сравнение с моето. Някой знае ли дали е хубаво маслото Селения Рейсинг 10W60? В черна метална кутия е. Скъпичко е, но ако е върхомно маслбото, човек си струва да го купи. Кои от всички видове масла на Селения са най-добри за Алфа Ромео според вас?

WhitePower
02-07-2004, 11:24
I az kkaram s sushtoto maslo ne sam mnogo dovolen ot nego no za sega e tova ne mi se riskuva s drugo
az karam s dobavka za maslko ednokratna e QMI SX6000 80 kinta e slaga se vednush i tova e sled 80000 km pak
no tja e da ti namali trieneto , samo za tova e ne za ti naprai osnoven remont , kakto na reklamite na povecheto doavki
ot mene tolkova info

Alfa_fen
02-07-2004, 13:27
Как веднаж годишно бе човек ,маслото се сменя на 15 000 20 000 км.

Alfoso
02-07-2004, 15:22
По-принцип съм Алфист,но да ви питам все пак...Вчера сменихме маслото на нашия Фиат Типо 1.6...сложихме ЕЛФ...лошо ли е за двигателя(в смисъл задължително ли е непременно да е Selenia?)Благодаря ви предварително!

WhitePower
02-07-2004, 15:51
Как веднаж годишно бе човек ,маслото се сменя на 15 000 20 000 км.
tova e traina dobavka a ne vseki put da se slaga , a i maslo se smenja na 10000km

WhitePower
02-07-2004, 15:52
По-принцип съм Алфист,но да ви питам все пак...Вчера сменихме маслото на нашия Фиат Типо 1.6...сложихме ЕЛФ...лошо ли е за двигателя(в смисъл задължително ли е непременно да е Selenia?)Благодаря ви предварително!
ne razbira se pak i na tipo 1.6 mislja che Motul shte se otrazi po dobre ot elf , a selenijata e skupa i ne si struva da ja slagash na tipoto
ianeche e prilichno maslo

V_G_Z
02-07-2004, 19:49
aaa seleniq racing e za mnogo forsirani dvg koito rabotqt na wisoki temperaturi kydeto norm maslo gubi viskozitet i ima 6ans da se razkysa sloq..... nqma smisyl ot nego na normalna kola... 6te pazi kolkoto i normalno maslo..... po rpincip nqma "to4no maslo" za opredelena kola... ima masla za razli4ni T usloviq i masla za razli4no forsirani dvg....az li4no smenqm maslo 1-2k km predi prepory4anoto...

soldix
06-07-2004, 18:07
И аз не мога да кажа, че червената Селения е нещо върховно, но годишната смяна на маслото според мен върши работа. Я ми кажете нещо друго... на вас когато хубаво загрее двигателя на тихи обороти, чува ли ви се веригата на фона на основнишум от двигателя на празен ход. Има ли добавка за масло, която да е съвместима със Селения/конкретно червената ме интересува/ така, че да не се пресече маслото. Ако има такава добавка - коя е тя. Мой комшия си сложи на неговата алфа Лики Моли с някаква си добавка в него /не се сещам за формулата й в момента/ и каза, че двигателя му станал много тих. На него също от време на време му се чуваше шум откъм веригата /или поне така ми каза той де/. Не вярвам положението при вас да е по - розово. Колите са ни на по 10 години и отгоре предполагам. понеу при повечето от нас с малки изключения. Не е редно поред мен заради това да се хвърля човек да прави едва ли не основен ремонт на двигателя и да сменя верига обтегачи и прочие и прочие.

WhitePower
06-07-2004, 18:14
me Tutela e po dobro ot seleniata

krasyb
06-07-2004, 19:15
I az kkaram s sushtoto maslo ne sam mnogo dovolen ot nego no za sega e tova ne mi se riskuva s drugo
az karam s dobavka za maslko ednokratna e QMI SX6000 80 kinta e slaga se vednush i tova e sled 80000 km pak
no tja e da ti namali trieneto , samo za tova e ne za ti naprai osnoven remont , kakto na reklamite na povecheto doavki
ot mene tolkova info

WP ia kaji neshto poweche zataia dobawka che neshto ne mi e poznata.... che smiatam da slagam neshto i na moita ama mislia STP

KGB
07-07-2004, 02:08
Krasyb,

моят съвет е да не слагаш никакви добавки в маслото...дебалансират доста неща в маслото и от там става един много сложен процес....

В САЩ осъдиха ДураЛюб, че лъжат за свойствата на тяхната добавка....

Така, че цаката му е хубавато и скъпо масло....

Alfa_fen
07-07-2004, 02:43
Хубаво и скъпо да ,но трябва да се внимава от каде се купува.Ако си купуваш selenia ,само от вантотрейд,иначе е пално с ментета.Един приател си купи от някакъв дървен магазин BP,и след 100 км се пресече и му булкира мотора.А мотора е бил на 6 000 след ремонт,та му идеше да запали магазина. :x :x :x

KGB
07-07-2004, 14:47
Това че трябва да се внимава от къде се купува се подразбира автоматически за нашата страна :evil: за съжеление.....защото може да ти вземат и скъпо и пак да те прецакат с менте....

hf hpe
07-07-2004, 14:56
И аз не мога да кажа, че червената Селения е нещо върховно, но годишната смяна на маслото според мен върши работа. Я ми кажете нещо друго... на вас когато хубаво загрее двигателя на тихи обороти, чува ли ви се веригата на фона на основнишум от двигателя на празен ход. Има ли добавка за масло, която да е съвместима със Селения/конкретно червената ме интересува/ така, че да не се пресече маслото. Ако има такава добавка - коя е тя. Мой комшия си сложи на неговата алфа Лики Моли с някаква си добавка в него /не се сещам за формулата й в момента/ и каза, че двигателя му станал много тих. На него също от време на време му се чуваше шум откъм веригата /или поне така ми каза той де/. Не вярвам положението при вас да е по - розово. Колите са ни на по 10 години и отгоре предполагам. понеу при повечето от нас с малки изключения. Не е редно поред мен заради това да се хвърля човек да прави едва ли не основен ремонт на двигателя и да сменя верига обтегачи и прочие и прочие.

веригата на 155-ците се натяга ръчно а не автоматично

krasyb
07-07-2004, 17:35
ami az slojih Selenia RED i sym minal veche 3000 km , NP !

Ama ne pisheshe Alfa Romeo, kazaha mi che novite opkaowki bili takiva... ot Aleksandyr Auto Burgas, pichovete sa tochni i sa mi poznati,

... vyprosa e ako ima po-dobro da slojim nego to i bez tui tva e skypo maslo che niakoi lv otgore niama da e mnogo predpolagam ?

Abe kak da rzbera dali e raztegnata verigata samo s trackane li, otvorihme kapaka gledah ia izglejdashe dobre, ama tia taka beshe i prednata i po Nova godina preskochi zyb i nabi klapani i da ne wi razprawiam kvo stana...

KGB
07-07-2004, 22:45
В петък сигурно ще мина през Бургас и ще ти се обадя

Bobo
12-07-2004, 12:06
Първо селения няма менте в БГ. Второ маслото което карате и качествата му зависят само и единствено от вас ако не вдигате повече от 1500 оборота по добре карайте с приста :) ако обаче имате спортен или рейсинг стил по добре синтетика за нормално каране и леко спортно :wink: е полусинтетиката. демек рейсинг селениа ако често висе налага да влизате в червената зона и далго да карате близо до нея :D

krasyb
12-07-2004, 13:59
MMMM toz Weekend vidiah mnoo Alfi 156 is Burgas, edna Sf, edna Pv, biaha okolo plaja do Vodenicata.... ne znam to sia cialata strana se izsipva tuka ama kat ne se poznawame :?

MrX
12-07-2004, 15:50
абе човек как да сипа на моита баба '85 пълна синтетика,ако беше '00 да ама на толкова хилки ще си сипвам през 100 км по литър ако е синтетика

Bobo
12-07-2004, 19:04
абе човек как да сипа на моита баба '85 пълна синтетика,ако беше '00 да ама на толкова хилки ще си сипвам през 100 км по литър ако е синтетика

Ми да ти кажа познавам хора които карат много по стари от твоята и ги карат със синтетика но състоянието им е перфектно за твоята незнам.

soldix
23-07-2004, 20:19
Moje li njakoi da mo kaje dobri li sa maistorite v serviza na fiat v Burgas? A vyv Varna. Az sym ot Shumen i mi se shte da si napravja diagnostika na dvigatelja. Ne znam kyde da se nasocha. Sofija mi e dalechko i zatova pitam za Varna ili eventualno Burgas

soldix
23-07-2004, 20:21
Njakoi kaza, che verigata na Alfa 155 se natjagala rychno. Neka da byde taka ljubezen da objasni otkyde stava tova rychnoto natjagane. Trjabva li za tazi cel da razglobjavam celija dvigatel? :D

hf hpe
24-07-2004, 00:16
Njakoi kaza, che verigata na Alfa 155 se natjagala rychno. Neka da byde taka ljubezen da objasni otkyde stava tova rychnoto natjagane. Trjabva li za tazi cel da razglobjavam celija dvigatel? :D
много е лесно
на главата под стойката на двигателя която е между ботуша на макферсона има един контра болт, малко е забутан отдолу, но ще го познаеш по това че главата му е за ключ 14-ти номер.
отхлабваш го малко и тогава превърташ двигателя малко по часовниковата стрелка зада се опъне веригата след което стягаш болта
превъртането може да стане с ключ на коляновият вал, друг вариант е да вдигнеш на крик и да включиш на 5-та скорост и да завъртиш вдигнатата гума напред.
важно е при превъртането да чувстваш усилие - тогава има на някой от цилиндрите такт компресия и веригата е опъната, ако прескочиш компресията веригата може да се охлаби

soldix
24-07-2004, 23:43
Благодаря колега за отговора. Ще опитам да сътворя нещо :D
Днес се изкефих как една алфа 155 "скъса " при това на баир по нанагорнище една чисто нова тойота авенсис. Голяма работа са автомобилите ни. Честна дума :D :D :D

Bobo
26-07-2004, 19:34
Русе далече ли ти е там знам добра диагностика?

soldix
27-07-2004, 16:17
Русе е на двеста километра и там нямам познати, при които да уплътня времето си. Виж в Бургас е друго нещо :D Надявам се и там да си разбират от работата техниците

krasyb
27-07-2004, 18:01
В Бс сервиза е на Ауто Италия и не е нищо осбено, но си имат повечето работи.... бачкат /наистина/ две момчета, освен шефовете и всички сая мноо готини. Аз отскоро ходя там и с единия станахме аверчета нещо - Слави се казва и е по ходова част, двигатели... чува ги и добре работи, другия още не го познавам щот бил в казармата и тия дни се уволнява и бил по електрониката, казват че и той бил чувач. Тия дни ще ходя и ще се запозная и с него, ако искаш мога да ти уредя нещо.... я кажи точно кво искаше да правиш ?

soldix
29-07-2004, 19:02
blagodarja druye=
Prosto iskah da si napravja profilaktichen pregled na alfata.
Slava bogu zasega njama ot kakvo da se oplakvam ili pone taka si mislja
no mi se iskashe da ja chujatv kak raboti. Vyprosi vinagi shte ima :D

krasyb
30-07-2004, 00:58
Абе ти ако правиш нещо пак драсни да кажеш как е минало, че тия Алфи мноо мноо не ги чуват по сервизите, може да пък да уцелиш някой добър

soldix
30-07-2004, 23:51
аз не мисля, че с японските чарки например нещата са по- розови.
Всички просто се учат на нашите коли, а последствията са си само за нас

alf
04-08-2004, 18:43
доскоро ми течеше масло на поразия от картера - по 2л на седмица и в началото си сипвах някъв кастрол синтетика, като свърши ми се наложи та купих от няква умряла крайпътна бензиностанция мотул полусинтетика после си взех м10д и го налях и него, въобще такъв бъркоч настана... но не се пресече! досега между другото не съм и виждал да се пресича освен веднъж когато един познат си доля в мотоциклета 4тактово, добре че го видях как се избистри. така че осланяйки се на моя опит не се притеснявайте да доливате масло от марка различна на тая която е в двигателя

WhitePower
05-08-2004, 11:12
da de prav si no ako se preseche shte ti e za posleden put ako ne go vidish
po princip Vsichki masla sa ednaki samo rpisadkite sa ralichni

за неразбиращите патагонски (присадките са различни) превод в ефир Pooh

ALFA CORSE
05-08-2004, 16:23
soldix
За диагностика мога да ти препоръчам във Варна:

Вангел Вангелов
Варна, ул. "Д-р Басанович" номер 118а
GSM: 0888/809 865

Човека ми е познат.
Мойта 155 1.8 8V само там си ходи и няма никакви проблеми.

Alfamaniak
07-08-2004, 13:49
Az pak karam moita 33 1.8TD s Liqui Moly 10W40 i ne sam zabeliazal da ima niakakvi stranichni shumove mislia che masloto si e dobro ne sam imal nikakvi problemi :D

soldix
18-08-2004, 22:42
Благодаря ти alfa corse!
сега в началото на септември ще отида при този твой човек за да види моята алфа. Казваш познава туин спарк двигателите. От такъв човек имам нужда. А да знаеш как се регулират клапаните на нашите двигатели. Моята алфа е 1.7 8V. Разбира се с верига е. Ако се наложи Твоят човек-Вангел би ли могъл да се справи?

Vili
19-08-2004, 14:47
Относно маслата - единствено от официалния вносител АУТО ИТАЛИЯ със сигурност ще си купите истинските масла FL SELENIA. Разликата между SELENIA GOLD 10W-40 и SELENIA 20K 10W-40 е в добавките - http://www.flselenia.com. Иначе препоръчителния интервал за смяна от производителя е max 20 000км, но при каране в реални условия, особено градско шофиране препоръчителния интервал е max 15 000 (20К) км./ 10 000 км. (Gold) или веднъш годишно. Маслата се държат перфектно и на доста други марки - особено AUDI 80..., лични наблюдения от приятели. Каква по-добра реклама от това?

JUGiTO
17-04-2008, 16:15
и на мен ми се стръва че ще ходя до варна че в добрич си аб мамата аман от разбирачи :lol: наскоро ми сменяха четирите маркуча на смокателните колектори и още нещо наречено (реголатор на бензиновото налягане) нещо такова от тогава колата стана още по зле и по мое ъсмотрение ми се стръва че ще трябва да сменям МПХ или моторче за празен ход.Казаха ми аз още един сервиз в варна до метро сервиз на BOCH нз не познавам варна мойе да говориш за с1щия ama mai ne :roll:

ФЕРАРИСТ
17-04-2008, 18:27
Сега карам с ЯКОО, и ми казаха че няма смисъл да му се слагат добавки, иначе преди на Мареата редовно на всяка смяна и слагах двигателната добавка на Лики Моли и бях безкрайно доволен, регулярно слагах и в бензина тази за дюзите и бях бомба....

rumenn
23-08-2010, 18:09
Az sum nov v tozi forum ! :on_da_beach: , no dali nqkoi moje da mi kaje kompetentno mnenie polzval li e Ruski dobavki !Kazaxa, mi 4e sa mn dobri !:tongue:

Kuker
23-08-2010, 18:31
Добре дошъл!Препоръчвам ти да прочетеш ето тук: http://clubalfaromeo.com/forum/forumdisplay.php?f=16 Там ще разбереш, че в този форум пишем само на кирилица!

rumenn
23-08-2010, 19:00
Извинявам се!

Kuker
23-08-2010, 19:09
Извинявам се!:thumbup:

koko156
08-09-2010, 16:36
едно време като си взех опела(кадет) понеже бедни студентски години у австрия му бях взел на промоция за 2.50 евро кастрол за доливане.доста бързо го изгълта колата,беше синтетика някяква.като се прибрах в БГ и шибнах М10Д,хич тогава не ме вълнуваха хидравлични повдигачи,важното беше да е евтино по 2лв/л беше тогава.опела беше на 126 000 за 16 000км за 5 месеца каране не беше барнал маслото.но като изби гарнитурата и отворих главата се наложи да разглобявам подигачите и да ги чистя с корселин.така се бяха спекли,всичко беше на смола вътре.след ремонта Лики-Моли 15/40 работеше толкова тихо,че с кеф си я карах.
като ме блъснаха и взех фиатчето,вече 4 години само Лики-Моли 10/40.върви като излязла от завода на 12-13 000 го сменям и съм доволен.никакъв шум никакво тракане на повдигачи,дори и студена след първите 10 секунди мотора утихва.
на алфата като я взех и веднага нов филтър и 10/40 лики-моли.мотора за 1500 изминати км се държи перфектно.
селения никога,не съм пробвал макар,че са ми го препоръчвали многократно.за сега ползвам лики-то,усетя ли,че има ментаци или шума на мотора се промени след смяна,ще търся нещо друго.за сега това е от моя опит.