PDA

View Full Version : Въпрос за реле на 33



Venci
15-09-2005, 12:23
Приятели, нека който знае да ми каже за какво е това реле. Колата е била Алфа 33 1300S с двата двойни карбуратора, 1984-5 година. Става въпрос за таблото с три релета, което се намира някъде не знам къде по колата. Черното е за чистачките, червеното е за фаровете, а третото :gruebel: за какво е да го :hump: .Решил съм да насадя на моята бабка лостчетата под волана от тази ел. инсталация заедно с релетата. Имам всичко, без това третото реле. То за какво е :?: Кажете да знам дали да мина без него.

П.С. Да ме пита човек, защо само работа си създавам, ама мойте лостчета са три, тези са две и по ми харесват.Така или иначе всичкото ел. е вънка, а и моето моторче за чистачките не функционира. Ще и го ашладисам другото. А и някой ми счупи моя графит за клаксона :jason2: .

Kostadin
15-09-2005, 13:01
ако не се лъжа е за светкавицата на фаровете

Venci
15-09-2005, 13:07
Сигурен ли си? Аз снощи проследих всеки един кабел от лостовете и релетата до къде ходи по инсталацията. Само, че вече към два много ми се доспа и се прибрах. Имам спомен, че въпросното реле има връзка и с това за чистачките и това за фаровете.Може да е само захранването, но не бях адекватен да направя обобщение. Мисля си, че светкавицата си е в релето за фаровете. Все пак превключването къси дълги е в релето, а не механично в ключа.

Kostadin
15-09-2005, 13:14
Сигурен ли си?
еми почти съм сигурен защото веднъж ми отказаха фаровете на 33-ката и причината беше в релето за фаровете аз си го знаех че нещо се базика и случайно като бутнах лоста за светкавицата и тя светна, а фарове нямаше :wink: та 2-3км съм карал на светкавица :wink:

hf hpe
15-09-2005, 14:03
Венци така както го описваш на мен ми звучи за пръскалки на фаорвете

Kostadin
15-09-2005, 14:10
Венци така както го описваш на мен ми звучи за пръскалки на фаорвете
този модел ако не се лъжа няма пръскалки на фаровете......поне аз не съм виждал досега.

Venci
15-09-2005, 17:46
Няма пръскалки на фаровете. Тази вечер пак ще се ровя. Но идеята да е за пръскалки ми допада, защото няма да трябва да купувам нищо. Все пак ако някой има някакви предположения да казва.

EDIT: Пръскалки може и да няма, но с чистачки има със сигурност. А пък и за пръскалки не трябва реле. Виж за чистачки ако има интервал....

hf hpe
16-09-2005, 09:03
ако е имала чистачки на фаровете то най-вероятно е да е било за него, защото пишеш че релето има връзка с това на чистачките и това на фаровете
а чистчки на фаровете(както и пръскалки) могат да се ползват само на запалени фарове и се контролират от лостчето на чистачките

Kostadin
16-09-2005, 09:24
аз съм 99,9% че е за светкавицата по простата причина че моята 33-ка няма чистачки нито пък пръскалки, а пък го има тва реле и работата на светкавицата в момент когато фаровете неработеха ме кара да съм почти сигурен че е за нея и все пак може и да бъркам ама.........аре бе колеги кажете си мнението сигурен съм че има много хора които знаят за какво точно е тва реле, нема само ние с бат Еньо да си блъскаме главите тука :wallbash:

Kostadin
16-09-2005, 09:41
значи намерих въпросното реле в ръководството за Алфа 33 на 257стр. се намира и пише с/у него тва нещо-Hazard and direction
lights intermittence, което според мен означава светкавица.

alf
16-09-2005, 09:46
ми тва означава че за мигачите и аварийките

hf hpe
16-09-2005, 09:53
ми тогава остава да е за дългите по описанията на Коцето
защото по-принцип късите и дългите светлини са на различни релета
може би връзката която е посочил Венци са общо захранване или маса

Venci
16-09-2005, 10:23
Аз съм си за :humpx: , ама онази вечер/сутрин много ми се спеше и какво съм гледал обобщавал... няма да казвам. Значи релето е с пет крака. Единия е маса. Вторият отива директно само и единствено в краче "15" на релето за чистачките. Третото краче отива в един от куплунзите на лостчето за чистачките. Следващото краче и то отива в друг куплунг и той за чистачките. И последното краче явно е захранване +12 волта, защото освен че ходи до трети куплунг на лостчето на чистачките е сврзано с още някакъв куплунг за реле, което е някъде "по теля" и червеният куплунг на арматурното табло. Яко веселба :band: . Почвам да го приемам като предизвикателство. Значи нямаме нищо общо с фаровете, заблудил съм Ви, извинявайте.

Venci
16-09-2005, 18:25
А този модел да не би да има функцията като натиснеш лостчето да ти пръсне течност на джама и да ти направят чистачките един оборот. Това е много тарикатско, а гледам едни схеми сега, че има връзка между помпата и релето за чистачките. Гладна кокошка просо сънува. Колеги със старите 33-ки кажете прав ли съм.

valjo
16-09-2005, 18:45
А този модел да не би да има функцията като натиснеш лостчето да ти пръсне течност на джама и да ти направят чистачките един оборот. Това е много тарикатско, а гледам едни схеми сега, че има връзка между помпата и релето за чистачките. Гладна кокошка просо сънува. Колеги със старите 33-ки кажете прав ли съм.

е такова има при тия сегашните, цръцваш и то върти .. .;)

Kostadin
19-09-2005, 09:09
А този модел да не би да има функцията като натиснеш лостчето да ти пръсне течност на джама и да ти направят чистачките един оборот. Това е много тарикатско, а гледам едни схеми сега, че има връзка между помпата и релето за чистачките. Гладна кокошка просо сънува. Колеги със старите 33-ки кажете прав ли съм.
еми да, моето 33 го може това :wink:

Venci
19-09-2005, 09:28
еми да, моето 33 го може това :wink:

Колега, погледни моля те дали го имаш това реле и евентуално като го махнеш какво няма да работи по чистачките. Иначе вчера отделих от ел. инсталацията блока с трите релета - за фаровете, чистачките и това дето не го знам за какво е. 100% е сигурно, че няма нищо общо с фаровете, защото с една крушка, акумулатор, и лостчетата успях да подкарам всички функции на фаровете. Започвам да си мисля, че е за интервалите на чистачките или инсталацията да е подготвена за задна чистачка. Имам една схема, но там не виждам такова реле при чистачките :brickwall: :brickwall: :brickwall: .

Venci
27-09-2005, 10:19
Открих за какво е този куплунг. Ще се гръмна :shoot: . През цялото време си мисля за какво е това реле,а и къде е куплунгът, в който се включва моторчето на чистачките. Няма реле :idea: . На това място се включва моторчето за чистачките :yes: . Вече всичко работи и е тествано. Остава да уточня кое, как, къде ще се закачи. И аз съм един жичкаджия :grandpa: .

Bobi_33
04-10-2005, 23:58
Интервалите на чистачките се определят също и от самия мотор на чистачките. В самия механизъм има пластини и писти, определящи местоположението на чистачките.

Bobo
05-10-2005, 00:02
А този модел да не би да има функцията като натиснеш лостчето да ти пръсне течност на джама и да ти направят чистачките един оборот. Това е много тарикатско, а гледам едни схеми сега, че има връзка между помпата и релето за чистачките. Гладна кокошка просо сънува. Колеги със старите 33-ки кажете прав ли съм.

Те точно тва е, като пръскаш на стъклото чистачките на фаровете тръгват заедно с тия на стъклото :wink:

Venci
05-10-2005, 10:05
Интервалите на чистачките се определят също и от самия мотор на чистачките. В самия механизъм има пластини и писти, определящи местоположението на чистачките.

Интервала се определя от релето. Пистите в редуктора на моторчето са зе това например като върнеш лостчето преди чистачките да са във изходно положение те да си се върнат. По същия начин и релето ти дава импулс, който да ти задвижи моторчето и то прави един оборот защото имаш писти, а към моторчето отиват 5 кабела при Джулиетата и 6 при 33-ката. От тях имаш маса, захранване, сигнал от релето и т.н.

hf hpe
05-10-2005, 10:27
33-ката е със 6 крачета защото има и задна чистачка

Venci
05-10-2005, 10:45
hf май не се изразих правилно. Имах в предвид че моторчето за чистачките на моята кола е с пет кабела, не релето. А моторчето за предните чистачки на 33 е със шест. Да призная не съм правил обстойно сравнение за какво е допълнителният кабел, защото го включих и заработи. Релето от 33 което насадих на моята кола, заедно със лостчетата не мога да се сетя с колко крачета е, но мога да проверя, въпреки че не е важно май :lol: .

pe6kata212
05-10-2005, 11:12
бат венци каде се подвизаваш да доида да направим и моитечистачкяко съм го закъсал а гледам ти ги чаткаш :wink:

Venci
06-10-2005, 11:19
Снощи проверих. Оказа се, че релето на чистачките е с 6 края въпреки, че колата не е имала задна чистачка, а релето за фаровете е с пет края. Любопитството ми се разбуди и почвам да си мисля дали да не отворя двете моторчета и да разбера, защо това на 33-ката има един кабел повече :naughty:

bass
06-10-2005, 11:31
Любопитството ми се разбуди и почвам да си мисля дали да не отворя двете моторчета и да разбера, защо това на 33-ката има един кабел повече :naughty:

При 155: моторчетата на Бош имат една жица по-малко от тези на MagnetiMarelli, но не се задълбочавах да търся как е организирана електриката (А като видях Бош-а с по-малко жици, Италианеца отнесе една дълга и незаслужена. После пробвах мотора - върви и до ден днешен, и му се извиних задочно :lol: )

Venci
06-10-2005, 12:08
При мен е обратното Бош е с една повече и май е подсигуряване на масата.Реших го в събота ще има дисекция.