PDA

View Full Version : Да се махне ли катализатора? За и против!!!



p3shku
23-04-2008, 17:32
Колеги като и дам повече зор на колата и започва да понамирисва нещо странно и неиска да върви повече а има още деления на оборотомера :D . Имах една фиеста и миришеше по същия начин ... махнах и катализатора и се оправи. Ще има ли проблем да махна катализатора и на 166цата. Питам защото знам че някои коли имат някъв датчик след катализатора и като го махнеш (катализатора) нещо се прецаква. Тва били коли покриващи Евро3 стандарта. Ако някои знае нещо ще съм му много благодарен....

gigi
23-04-2008, 20:26
Нищо и няма на твойта махай го. Аз и на двете съм го резнал отдавна :lol:

p3shku
24-04-2008, 09:38
а някои има ли идея кои е наи добрия вариант...
1. да го отрежат да го изтърбушат и да сложат тръба вътре.
2. да го отрежат и да сложат някво гърне на негово място.
3. да го отрежат и да сложат тръба

gigi
24-04-2008, 11:44
Ами на 156 аз сложих резонаторно и в звука няма никъква разлика, един приятел сложи само тръба и стана малко по шумно вътре, на 166 сложих само тръба и няма никъква разлика, но имай предвид че съм със 150кс мотор не знам дали има разлики. Абе 166 е бая шумоизолирана. :wink: :)

emil georgiev
03-11-2008, 09:17
Колеги като и дам повече зор на колата и започва да понамирисва нещо странно и неиска да върви повече а има още деления на оборотомера :D . Имах една фиеста и миришеше по същия начин ... махнах и катализатора и се оправи. Ще има ли проблем да махна катализатора и на 166цата. Питам защото знам че някои коли имат някъв датчик след катализатора и като го махнеш (катализатора) нещо се прецаква. Тва били коли покриващи Евро3 стандарта. Ако някои знае нещо ще съм му много благодарен....

мирисът може да идва от стар филтър на климатика

ACEHOB
03-11-2008, 11:00
А може и да не е. Аз съм със филтър на 2 дена и пак има една специфична миризма. Ако за нея споменава колегата...

SoHm
03-11-2008, 23:52
Аз го махнах миналата седмица и колата се отпуши, ама много, да не кажа, че ремапа не го усетих толкова, колкото елиминирането на катализатора (ама още не са я издули до дупка, защото няколко дни преди това видях, че изпускателния колектор е цепнат на две места). Сложих някво гърне, уж хубаво, ама за 50лв. едва ли, звука си е същия, но пуши яката, ама тя моята по принцип си пуши повече от нормалното (в никой сервиз не могат да ми кажат защо), пушенето понамаля тия дни, но пък саждите направо се виждат по пътя щом потегля по-агресивно.

silversnake
04-11-2008, 15:43
По принцип махането на катализатора е спорен въпрос, имам опит от други марки коли.
Миризмата наистина е особена, като излезеш от купето, но си е абсолютно нормална с оглед химичния състав на т.н. пореста структура вътре в него.
Според мен ако ката е запушен /или със стопен порест материал/, симптомите ще бъдат много по-явни - колата ще се дави и прекъсва при даване на газ.
А след махането му как ще реагира ламбда сондата?:roll:
Да речем че вървежът се подобри с една /или половин:sad:/ идея, но как ще се отрази това на разхода?:mobile:

valjo
04-11-2008, 16:04
По принцип махането на катализатора е спорен въпрос, имам опит от други марки коли.
Миризмата наистина е особена, като излезеш от купето, но си е абсолютно нормална с оглед химичния състав на т.н. пореста структура вътре в него.
Според мен ако ката е запушен /или със стопен порест материал/, симптомите ще бъдат много по-явни - колата ще се дави и прекъсва при даване на газ.
А след махането му как ще реагира ламбда сондата?:roll:
Да речем че вървежът се подобри с една /или половин:sad:/ идея, но как ще се отрази това на разхода?:mobile:
даде това сичкото ако си бензинка, ама JTDто една от многото хубави работи е липсата на ламбда сонда;)

qpwo
04-11-2008, 22:38
Няма да се отрази на ламда-сондата. То си преработва отзад газовете уж да са по-безвредни... Абе къде се намира този филтър на климатика че да го сменя....

silversnake
05-11-2008, 12:20
:drunk: Сори, то е така като не гледаш подписите:roll:
Не видях, че колегата е с дизел, а отговорът беше към него.
Досега съм карал само бензинови коли и си оставам с мнението за кислородния датчик при липса на катализатор, просто трябва да се знае принципът и на действие и при махане на катализатора каква информация за преминаващите газове изпраща до дебитомера, съответно как реагира той - дали обогатява или обеднява сместа:spell: Поздрави!

thepsycho
05-11-2008, 14:51
Аз съм без катализатор, ще мога ли да пътувам така до Испания ?

silversnake
05-11-2008, 15:19
Аз съм без катализатор, ще мога ли да пътувам така до Испания ?
Ами мисля че няма да ти замерват стойностите на вредните газове през границите, нито пък ще ти качат колата на канал за да гледат има ли, няма ли. Тия неща важат дотолкова доколкото в съответната страна от EU се СПАЗВАТ и КОНТРОЛИРАТ при ежегодните ГТП:static: Ние сме далеч от всякакви такива изисквания, по простата причина че огромен % от автопарка ни са коли без такива "екошукарии" и най-просто казано пунктовете за ГТП са конкуренти /демек въпрос на оцеляване/, и всеки гледа да си платиш ежегодно растящата таксичка непременно при него, та ако ще да затъмниш небето с токсични газове:metal::metal::metal:

alfonso1
11-11-2008, 20:01
Колеги , има препарат за чистене на катализатори , така , че успех.;-)

rusiq86
12-11-2009, 12:10
Махнах моят, и съм мн доволен, има лек резултат в вървежа, но не бе той важен, а колата да се отпуши и отвун да не мирише на сяра. Катализатора има живот точно 100-150к км според горивото, демек скасили сме го в бг. След това ако решиш го заменяш с нов, едва ли имайки предвид цената. При дизела, е по-добре да го няма, варианти три: Изтърбушваш, слагаш резонантно гърне или тръба, при мене разлиак в шума с тръба няма. Не пуши и грам сега, но и преди не пушеше. Усещането в ниските е леко по-бързо предърпване, а относно разхода се очаква да падне малко, като замеря тая седмица ще кажа. Нещо на което му е изтекъл живота, можеш да почистиш само козметично, когато свалих моят и го погледнах се виждаха едни наслоявания от мръсотия.

Chimev
12-11-2009, 12:29
Как се отразява на вървежа не е спорна тема. Ама така се действа по третите страни дет се вика. Крайно време е да почнем да мислим по малко и за такива глупости като природата мисля аз. Аз лично го свалих моя и го измих на водоструйка, дано не се е прецакал тотално и да върши поне малко от работа за която е предназначен :roll:. Имайки в предвид при какви условия работи, не вярвам водата та му е противопоказна. Излезе мнооого гняс. Не усещам нито особени миризми нито забивания или тям подобни :static:. На който му е кеф може да пробва, поне със сигурност ще знае, че не се запушва, разпада или нещо такова :respect:

Коки
16-11-2009, 13:40
а някои има ли идея кои е наи добрия вариант...
1. да го отрежат да го изтърбушат и да сложат тръба вътре.
2. да го отрежат и да сложат някво гърне на негово място.
3. да го отрежат и да сложат тръба

Сложи си гърне - така съм от 2 години, няма никакви проблеми.