PDA

View Full Version : температура и налягане на маслото



Z:)m
21-09-2005, 11:52
Една от доста често дискутираните теми в този форум е температурата и налягането на маслото. Различни алфисти цитират различни стойности по съответните параметри и два пъти повече участници във форума ги тълкуват - добри ли са, не са ли добри...?!
Въпросът ми е - как да отчета съответните показания за моята алфичка, като аз имам една единствена лампа за маслото, която при контакт светва, а при запалване изгасва? Знам, че това само по себе си означава че всичко е ОК, но в какви граници варира налягането и температурата на маслото в двигателя в процеса на работа няма как да се контролират и да ги сравня с дадените по книга - до колкото си спомням от цитираните във форума стойности - около 1bar на празен ход и окло 5bar при 4-5000 об./ Т - 60 градуса по Целзий...?!
Някой да има някакви идеи?
10x in advance!!!

търтей
21-09-2005, 11:58
ако си с таблото без тези датчици - трудно

Kostadin
21-09-2005, 12:16
около 1bar на празен ход и окло 5bar при 4-5000 об./ Т - 60 градуса по Целзий...?!

да само че не 60, а 100 градуса темп. на маслото :wink:

kris11
21-09-2005, 12:44
Една от доста често дискутираните теми в този форум е температурата и налягането на маслото. Различни алфисти цитират различни стойности по съответните параметри и два пъти повече участници във форума ги тълкуват - добри ли са, не са ли добри...?!
Въпросът ми е - как да отчета съответните показания за моята алфичка, като аз имам една единствена лампа за маслото, която при контакт светва, а при запалване изгасва? Знам, че това само по себе си означава че всичко е ОК, но в какви граници варира налягането и температурата на маслото в двигателя в процеса на работа няма как да се контролират и да ги сравня с дадените по книга - до колкото си спомням от цитираните във форума стойности - около 1bar на празен ход и окло 5bar при 4-5000 об./ Т - 60 градуса по Целзий...?!
Някой да има някакви идеи?
10x in advance!!!

Давам ти идея : вземи си от Лада 1500/1600 тройник и датчик + индикатор .Твоя датчик си го сложи също на тройника. И ще имаш и лампа и манометър.
Др. начин е да извадиш датчика и с 1 манометър с удължител /накрайник с резба та на датчика/ и мериш.

Ако не съвпада резбата на тройника ,която се навива към блока се стругова без проблем. Навремето имах Фиат 125 и му бях сложил тройник и датчик и манометър. На блока резбата беше по-малка от тази на тройника но на него има достатъчно месо за струговане и нарязване на нова резба. Не помня резбата колко беше.

hf hpe
22-09-2005, 09:03
около 1bar на празен ход и окло 5bar при 4-5000 об./ Т - 60 градуса по Целзий...?!

да само че не 60, а 100 градуса темп. на маслото :wink:

хъм Коце тези 5 бара при 100 градуса не съм сигурен че и Льо Ман-а може да ги подържа бе

иначе по темата
датчика за ниско налягане на маслото(дето ние му викаме лампата) сработва при налягания под 1 бар, което е някакъв абсолютен минимум
най-точният начин за замерване на налягането е с маслоустойчив манометър

иначе както е казал колегата Крис с датчик от лада нещата стават елементарно, ел. инсталацията не трябва да се преправя само трябва да си намериш и подходящото табло

Kostadin
22-09-2005, 09:16
хъм коце тези 5 бара при 100 градуса не съм сигурен че и Льо Ман-а може да ги подържа бе

ми така пише в книжката бе бат Еньо :book:

Dodo 155
22-09-2005, 23:54
При мен маслото стане ли 80-90* повече от 4 бара не качва, независимо дали съм с 3000 или 6000 оборота :roll: Може това да е защото съм с 15W40 :roll: но ми се струва нормално :wink:

virusalfa
23-09-2005, 18:43
контролната лампа според мен свети пре критично налягане-някъде около 0.5кг/см2 и е нормално при 4000-5000 оборота на топъл мотор(85-88 градуса на охл.течност и 90-100 градуса на маслото) налягането да е в диапазона 2.5-4 кг/см2 .Мога да подчертая,че датчиците не мерят с абсолютна точност :idea:
Ако ти гасне лампата на топъл мотор на стартер,всичко е ок. Избягвай маслени филтри Шампион!!!

kris11
23-09-2005, 21:10
Защо ново табло.Може да си закрепи индикатора където му харесва /или отгоре над сенника. или долу над десният му крак до една капачка,или под музиката.

търтей
24-09-2005, 13:34
Защо ново табло.Може да си закрепи индикатора където му харесва
то принципно много неща са възможни
ама според чмен колегата ако не е състезцател тези датчици не му трябват за нищо а и е по леснода сложи готово табло отколкото да преправя налично
иначе всички неща от ладичка пасват идеално с малко пренарязване на резбите

kris11
27-09-2005, 17:54
При мен маслото стане ли 80-90* повече от 4 бара не качва, независимо дали съм с 3000 или 6000 оборота :roll: Може това да е защото съм с 15W40 :roll: но ми се струва нормално :wink:

И при мен е така стига макс. 4,5 бара , а съм с 20W HPX, но колата е над 470 ххх км