PDA

View Full Version : фланци на задните колела



koko
19-10-2005, 17:33
Сложих по един фланец на всяко от задните колела на моята алфа за да й поразкрача задницата малко повече. Фланците са с дебелина половин сантиметър. Но по този начин лятите ми джанти не лягат добре на главината или въобще не лягат на нея, а се държат на четирите болта. Това проблем ли е. Ако не е с каква дължина на болтовете да хвана задните джанти. Сега съм с болтове, които се навиват на шест витки. Оригиналните болтове се навиваха на осем и знам, че това е нормалното. Да остана ли с тези болтове или да търся по-дълги за осем витки или повече на навиване. Това с фланците ще намали ли комфорта на возията на алфата или няма да окаже кой знае какво въздействие?

hf hpe
19-10-2005, 17:41
...сбогом и благодаря за рибата...

alf
19-10-2005, 17:43
направо ги махай тия фланци мен ако питаш...
ако пък толкоз държиш да я разкекерчиш задължително сложи по-дълбоки болтове да не останеш без колела :wink:

Kostadin
20-10-2005, 08:32
Сега съм с болтове, които се навиват на шест витки. Оригиналните болтове се навиваха на осем и знам, че това е нормалното.
цялото напрежение и усилие в една резбова сглобка се разпределя м/у първите шест витки, първата поема най-много мисля че беше 27%, след това намаляват процентите до 6-тата витка, но факт е че първите 6 витки поемат 99,9% от напрежението...... и болт със 60 витки да сложиш няма да стане по-здраво от болт със 8 витки да речем :wink:

koko
20-10-2005, 11:04
Ами, да така "поразкрачена" отзад алфата си я харесвам повече. Проблемът е там, че се подведох като я взех от книжката която намерих в джабката си. Там се описваше размерът на гумите й 185/60/ер 14 "Дънлоп" И аз си купих четири такива гуми. Хубави са определено, но не си дадох сметка, че ако взема по-широки и съответно джанти за такива, колата ще стои някак по агресивно. И затова се спрях на варианта с фланците. Джантите са ми като на тези от бялата алфа на Додо 155 и адски ми допадат. Просто се притесних в един момент, че ако се изкуша на дълъг път да изрежа колата до скорости 180-200 по километраж, дали ще издържат на напрежението винтовете на задните колела. Не ми се мре още :D Колкото до фланците, те са нови и предназначени за "Лада". Идеално пасват. 5 лв. единия /купих ги нови/.

Dodo 155
20-10-2005, 19:30
Джантата ляга на водача на главината, ако не легне там е малко рисковано да се вдигат високи скорости :!:
Може да вземе и да бие някоя от гумите също :idea:
Със заводските фланци няма проблем, ама ако се сложат още едни става боза :wink:

yovi
21-10-2005, 09:46
Сега съм с болтове, които се навиват на шест витки. Оригиналните болтове се навиваха на осем и знам, че това е нормалното.
цялото напрежение и усилие в една резбова сглобка се разпределя м/у първите шест витки, първата поема най-много мисля че беше 27%, след това намаляват процентите до 6-тата витка, но факт е че първите 6 витки поемат 99,9% от напрежението...... и болт със 60 витки да сложиш няма да стане по-здраво от болт със 8 витки да речем :wink:

Сигурен ли си? Каква е професията ти?

Venci
21-10-2005, 10:03
Според мен този ръб на главината трябва задължително да влиза в централния отвор на джантата и да пасва добре защото иначе рискуваш да скъсаш винтовете и да се пребиеш. За това само хубави фланци с ръбове. Иначе за по 5 мм на колело ще стане белята.