PDA

View Full Version : Q2 за 159 - информация



Garvansky
28-08-2008, 03:45
Колеги може ли някой да даде малко повече информация за Q2? Интересувам се от цени, ефект и на кои двигатели се монтира? Също така и в кой сервиз е най-удачно да се предприеме подобна "операция"... :tongue:


П.С. Знам че има подобни теми но все пка се интересувам конкретно за 159. ;-) Благодаря предварително на озовалите се...

pinko
28-08-2008, 04:04
Колеги може ли някой да даде малко повече информация за Q2? Интересувам се от цени, ефект и на кои двигатели се монтира? Също така и в кой сервиз е най-удачно да се предприеме подобна "операция"... :tongue:


П.С. Знам че има подобни теми но все пка се интересувам конкретно за 159. ;-) Благодаря предварително на озовалите се...

Доколкото ми е известно (почти 100% съм сигурен), на 159/Брера/Спайдер не може да се монтира Q2 диференциал, щото са с опелска скоростна кутия (GM).

Q2 се монтира без проблеми на 5 и 6-скоростните кутии на 147, 156 и 166.

Иначе цената е ~600 лева и още около 150 за монтажа. Ефекта е наистина поразителен, особено за чипнатите дизели тоя диференциал е много ценен, направо задължителен.

Garvansky
28-08-2008, 20:04
Благодаря колега... все ти ми отговаряш относно този въпрос :-D За скоростната кутия знам че е на GM, но наскоро чух, че Опел имали някакав дял в Алфа Ромео, има ли истина в това или съм се заблудил...? :cheers:

pinko
28-08-2008, 21:47
Благодаря колега... все ти ми отговаряш относно този въпрос :-D За скоростната кутия знам че е на GM, но наскоро чух, че Опел имали някакав дял в Алфа Ромео, има ли истина в това или съм се заблудил...? :cheers:

Имаше такова нещо, но през 2005 г. се "разведоха" и GM плати на Fiat 2 милиарда долара обезщетение.

Иначе и в момента има много сериозна обмяна между двата концерна. GM например получават платформата за Опел Корса=Фиат Гранде Пунто, дизеловите двигатели 1,3 и 1,9 жтд, а дават бензинови двигатели и скоростни кутии...

Платформата на Опел Сигнум/Фиат Крома също е идентична.

Затова и твоята кола е с опелски джанти и опелска скоростна кутия - щото е конструирана по време на съвмествана работа.

В момента Фиат работят с Форд - Фиат 500 и новия Форд Ка са близнаци и се сглобяват в завода на Фиат в Тихи, Полша.

Garvansky
29-08-2008, 01:41
Еми благодарско..., по-пълен отговор не съм очаквал... както винаги изчерпателен :-) Айде и със здраве... :big_beer:

SPetrov
29-08-2008, 14:00
Доколкото ми е известно (почти 100% съм сигурен), на 159/Брера/Спайдер не може да се монтира Q2 диференциал, щото са с опелска скоростна кутия (GM).

Q2 се монтира без проблеми на 5 и 6-скоростните кутии на 147, 156 и 166.

Иначе цената е ~600 лева и още около 150 за монтажа. Ефекта е наистина поразителен, особено за чипнатите дизели тоя диференциал е много ценен, направо задължителен.

Electronic Q2 Feature part 1

http://www.mangoletsi.com/content/i/EQ2-4x4-EQ2.JPGThe fantastic Alfa Romeo update for 2008 on all Alfa Brera, Spider, 159 and 159 Sportwagon has great advantages:
Example one: Vehicle cornering While following a curve in low grip conditions (wet roads, snow, sleet, etc.) or when driving in a sporty manner, one often encounters loss of grip of the internal wheel. At the moment in which the internal wheel loses its hold of the road surface, a traditional differential transfers an amount of torque to the outer wheel equal to that of the inner wheel, which is insufficient for adequate traction. During this situation there can be two different solutions, depending on the equipment level of the car. In fact, on a model not equipped with ASR –VDC, the perceived result is internal wheel spin and loss of vehicle control (a high level of understeer) as well as a lack of acceleration when exiting the curve. If, on the other hand, the vehicle is equipped with ASR - VDC, the systems will intervene by reducing engine torque output, by means of controlling the throttle valve and acting on the brake system, which makes throttle modulation impossible leading to the undesirable impression of power loss.. In both cases, the result is that one perceives being “sluggish” while exiting the curve.
What happens when the “E-Q2” system is present At the moment in which the inner wheel loses grip, the torque is being partially transferred to the external wheel by means of light braking pulses to the inner wheel, resulting in reduced understeer, increased stability and higher cornering speed. All of which increases vehicle control and driving pleasure.

Garvansky
29-08-2008, 17:27
:wierdo: Узадачен... Последно каде е истината...? Монтира ли се на 159 или не се монтира, Пинко каза, че е ПОЧТИ 100% сигурен, а относно предишния пост - едно голямо БЛАГОДАРЯ за надеждите, че все пак мога да ползвам това творение на изкуството Q2... :D

pinko
29-08-2008, 17:43
:wierdo: Узадачен... Последно каде е истината...? Монтира ли се на 159 или не се монтира, Пинко каза, че е ПОЧТИ 100% сигурен, а относно предишния пост - едно голямо БЛАГОДАРЯ за надеждите, че все пак мога да ползвам това творение на изкуството Q2... :D

Ми чети бе, то е написано. На Alfa Brera, Spider, 159 and 159 Sportwagon се монтира електронен Q2, което е долна имитация на истинския механичен Торсен диференциал, какъвто е истинския Q2.

Електронният Q2 просто леко набива спирачките на превъртащото колело и оттам се получава някакъв ефект. Но истината е в механичния Торсен. За съжаление при теб не може да се монтира.

Garvansky
29-08-2008, 18:16
Аз го прочетох и го разбрах, ама май не разбрах че "Q2 ELETTRONICO" и "E_Q2" са две различни неща, помислих, че са го съкратили просто... :-(

pavlin
30-08-2008, 17:30
А как работи механичния торсен диференциал.