PDA

View Full Version : За инерцията



poznai
02-11-2005, 09:36
Това нещо от едно известно време ме гложди..
Значи за мен има 2 вида инерции:
- на скорост;
- не на скорост.

Когато е на скорост, компютъра показва че колата не харчи гориво, но пък спъва инерцията.
Когато не е на скорост, компютъра показва, че харчи колкото на празен ход.

Чувал съм разни по-стари шофьори да казват, че коли на изключена скорост, такива като наще пълни с електроника и хидравлики не се били карали, щото изгаснели ли - лоша работа. :)

.., обаче аз полудявам ако имам мегдан за дълга инерция и оставя колата на скорост - тя просто спира :>

Kostadin
02-11-2005, 09:49
155 имат една функция ако не се лъжа се казваше офсет, дето като и отнемеш газта когато е на скорост спира притока на гориво......аз лично моята я пускам по инерция доста често, особено когато съм кът с горивото :wink:

pr_00f
02-11-2005, 09:50
Daмм колега така е и мен ме дразни. Значи нашите красавици ако ги караш по инерция и оборотите са над 1500 компа спира подаването на гориво към двигателя. Еньо и Търтея така ми го обясниха. Така че като си на скорост по инерция разхода е нулев ама и скоростта доста трудно може да стигне над 100 . Т.е голям наклон трябва.

alf
02-11-2005, 10:08
абе колко харчи на празен ход бре.. кат запалка. иначе тва борд компютъра лъже колкото си иска...
пс функцията май се казва SOFF - от shut off

Mury
02-11-2005, 10:09
155 имат една функция ако не се лъжа се казваше офсет, дето като и отнемеш газта когато е на скорост спира притока на гориво......аз лично моята я пускам по инерция доста често, особено когато съм кът с горивото :wink:Това го имат не само 155-ците а абсолютно всички инжекциони и някои по-модерни карбуратори :wink: :wink: :wink:

kris11
02-11-2005, 20:17
Чувал съм разни по-стари шофьори да казват, че коли на изключена скорост, такива като наще пълни с електроника и хидравлики не се били карали, щото изгаснели ли - лоша работа. :)

И аз я пускам с изключена скорост на големи и то прави / без завои/ наклони , но винаги имам 1 наум , ако загасне става лошо волана блокирва и не можеш да завиваш . Винаги съм готов да скоча на спирачките и да натисна съединителя за да включа на 4 или 5 та с леко и внимателно отпускане на съединителя после за да запали на скорост.

jhristov
03-11-2005, 09:47
на пета ако се пуска, тя доволно си върви колата, кво мислите

Genata
03-11-2005, 14:48
Чувал съм разни по-стари шофьори да казват, че коли на изключена скорост, такива като наще пълни с електроника и хидравлики не се били карали, щото изгаснели ли - лоша работа. :)

И аз я пускам с изключена скорост на големи и то прави / без завои/ наклони , но винаги имам 1 наум , ако загасне става лошо волана блокирва и не можеш да завиваш . Винаги съм готов да скоча на спирачките и да натисна съединителя за да включа на 4 или 5 та с леко и внимателно отпускане на съединителя после за да запали на скорост.

Аз не съм убеден, че воланът блокира. С предишната ми кола ми се е случвало няколко пъти да изгасне при над 100 км/ч (имах проблеми с комутатора), но волана си се въртеше нормално и съм спирал без никакъв проблем. Друг е въпроса, че беше ситроен и там сервото на волана е вързано към хидравличното окачване. Алфата слава богу не ми е гаснала :lol:

Lucky
03-11-2005, 16:06
Абе и при мен на Орела като е загасен нямаше проблем караш и си ОК
само внимаваш със спирачките, ама на Алфето като не работи двигателя не мож да завартиш волана на тая пущина

Kostadin
03-11-2005, 16:08
:idea: когато една кола се движи по инерция(със работещ двигател) нема как да се заключи волана, дори и двигателят да изгасне :idea: помислете защо :!:

alf
03-11-2005, 16:10
:idea: когато една кола се движи по инерция(със работещ двигател) нема как да се заключи волана, дори и двигателят да изгасне :idea: помислете защо :!:
aaa може бе - жена ти в мензис пък ти не спираш и оп ключовете през прозореца :Tease:

Kostadin
03-11-2005, 16:13
на Алфето като не работи двигателя не мож да завартиш волана на тая пущина
и защо не :?:
може да е по-трудно понеже хидравликата неработи, но волана си се върти без никакви грижи......страшното става когато ключа не е на мястото си(в цапката)

Lucky
03-11-2005, 16:18
на Алфето като не работи двигателя не мож да завартиш волана на тая пущина
и защо не :?:
може да е по-трудно понеже хидравликата неработи, но волана си се върти без никакви грижи......страшното става когато ключа не е на мястото си(в цапката)
Е да де може ама много трудно в сравнение с колите без хидравлика :)

Crusader
03-11-2005, 21:49
Е понеже много приказки изприказвахте, пък аз съм привърженик на емпиричния метод, днес си проведох следния тест:
1. Избрах си празен , широк път.
2. Умишлено загасих двигателя при 50, 80 и 100 км.
3.Изпробвах спирачките.
4. Изпробвах управлението.
5. Ключа не е ваден от от гнездото /още ми се живее/

Изводи:
1. Колата всеки път спираше почти нормално /разбира се спирачния път беше малко по-дълъг от нормално - 20-30%/
2. Управлението при 50 км. беше малко по-тежко от нормално, но не толкова че да изтървеш колата от контрол.
3. При 80 и 100 км. колата се управляваше така както и със сервото.
4. Малко по-трудно /за жена/ ще е ако при тази ситуация се опиташ да заобиколиш препятствие на пътя и едновременно натиснеш, спирачката, но всеки що годе нормално здрав мъж / не става въпрос за мен, аз съм 182см. 90 кг. / ще се справи безпоблемно със ситуацията.
Не се притеснявайте от загасването на ДВГ - не е страшно! Доказано.

stelt
03-11-2005, 23:57
А защо си мислите , че колите ви на празен ход харчат по-малко ??? :calc:

bongo
04-11-2005, 16:47
vladi-belene абсолютно си прав
Има и друго - има значение дали колата тежи 1 или 2 тона когато я спираш без серво. Пък и дори и да ти загасне двигателя има 1-2 "леки" натискания на спирачката преди да се втвърди, а за волана тоя период е още по-дълъг

Z:)m
07-11-2005, 10:43
Всеки, който е чел внимателно сервизната книжка на колата, знае че завода производител препоръчва при никакви обстоятелства да не се изключва двигателя по време на движение... и да не се пали чрез бутане или спускане по надолнище!!!
Другото - ваша преценка ;)

Crusader
07-11-2005, 18:57
Така е прав си, но тук разглеждахме аварийна ситуация. А и че се сетих натискането на спирачка при загасен двигател води след време до спукване на мембраната на сервото