PDA

View Full Version : тестване на ABS



Z:)m
02-11-2005, 11:05
Колеги, може ли някой да ми каже как да проверя работата на ABS-а?! Или ако не това, поне ми обяснете как точно трябва да спира автомобила. Питам, защото вече на няколко пъти ми се наложи да спирам екстремно и ми се струва, че нещо системата не си върши добре работата... Верно, няма преплъзване на гумите, но усещам как колата спира много бързо до момента в който се включи АBS-а - тогавя сякаш се пързалям с кънки на лед (почва да спира по-бавно)... :frown:
Моля, дайте и вашето мнение...

нидобърски
02-11-2005, 11:35
... Верно, няма преплъзване на гумите, но усещам как колата спира много бързо до момента в който се включи АBS-а - тогавя сякаш се пързалям с кънки на лед (почва да спира по-бавно)... :frown:
...

Ми така е :roll:
Идеята на "а бе се"-то е да работи от момента в който ако го нямаш гумите започват да се търкат по настилката. Ако ти се е случвало да стане така, когато караш кола без АБС в момента на блокирането на гумите колата пак почва да спира по-бавно и съответно има по-дълъг спирачен път. Разликата обаче е, че като имаш АБС и когато се включи можеш на всичкото отгоре и да завиваш и да направляваш колата :drive: :lol: . Ако гумите се тътрят по земята забрави да завиеш- тя се движи по посока на инерционните сили.
Най-късият спирачен път се постига тогава, когато натискаш оптимално педала на спирачката до момента на сработване на АБС (или до търкане на гуми,ако нямаш АБС).
Те тва е случката.

kekc
02-11-2005, 11:42
Та извода е:
Намираш удобно място, засилваш се скромно и педала на спирачката го натискаш колкото може. После ако се съмняваш дали е зацепил АБС-а си виж дали имаш следи от гумите по асфалта. Освен това самия педал се усеща как прищраква, като освобождава гумите.

Z:)m
02-11-2005, 12:37
Така, както ми го обяснявате ми звучи като - "всичко е ОК".
Е, при това положение остава само да Й се доверявам малко повечко на моята белисима :)
Благодаря за отговорите!

valjo
02-11-2005, 13:36
усещането като се активира АБС е като ритане от спирачния педал...
но колата пази пълна управляемост, аз съм го изпитвал няколко пъти тоя номер , и ме е вадил от големи неприятности ....

пресен пример е оня дето се бях паркирал в канавката.... ако нямах АБС щях да съм инициатор на верижна катастрофа..... :(

MONI
02-11-2005, 13:40
ако нямах АБС щях да съм инициатор на верижна катастрофа.....

Ае глупости сега......това, че не си предизвикал верижна катастрофа и си се паркирал там е в резултат на сериозни рацерски умения...... :wink:

П.С. Не бъди скромен

ALFA33S16V
04-11-2005, 22:43
[quote="Z:)m":3ey8mzgq]... Верно, няма преплъзване на гумите, но усещам как колата спира много бързо до момента в който се включи АBS-а - тогавя сякаш се пързалям с кънки на лед (почва да спира по-бавно)... :frown:
...

Ми така е :roll:
Идеята на "а бе се"-то е да работи от момента в който ако го нямаш гумите започват да се търкат по настилката. Ако ти се е случвало да стане така, когато караш кола без АБС в момента на блокирането на гумите колата пак почва да спира по-бавно и съответно има по-дълъг спирачен път. Разликата обаче е, че като имаш АБС и когато се включи можеш на всичкото отгоре и да завиваш и да направляваш колата :drive: :lol: . Ако гумите се тътрят по земята забрави да завиеш- тя се движи по посока на инерционните сили.
Най-късият спирачен път се постига тогава, когато натискаш оптимално педала на спирачката до момента на сработване на АБС (или до търкане на гуми,ако нямаш АБС).
Те тва е случката.[/quote:3ey8mzgq]
Братле, не си наясно с ABS системата. Голяма част от написаното са глупости. Извинявай, ама .... като не разбираш, не пиши

EvgeniiM
04-11-2005, 23:43
Значи моя горчив опит показа че АБС-а от удар не спасява, за да си сигурен ти трябват хубави гуми , с мойте Ласси АБС сработи много рано и от 100 в час свалих някъде докъм 50-60 и хоп 2 коли събрани пред мен. А идеята на АБС-а е спирачките да продължават да действат но с намалено усилие , което не им дава да блокират, още преди да са блокирали, затова ти се струва че си като на кънки, но пък държиш правата посока.

EvgeniiM
04-11-2005, 23:47
Братле, не си наясно с ABS системата. Голяма част от написаното са глупости. Извинявай, ама .... като не разбираш, не пиши
А пък ти като разбираш мислиш ли че някой го интересува какво пишеш

KGB
05-11-2005, 04:34
Проверката на АБС системата се извършва на стенд...и се гледа работата на всеки спирачен апарат....има коли на които АБС е "само" на предните две колела

В БГ не знам къде имат такив стенд...по нормалните държави такива стендове се там където се прави годишния технически преглед.

Христо_Сираков
24-02-2007, 17:47
здравеите някои може ли да ми каже на какво се дължи постоянното светене на лампата за АБС на таблото

trustworthy
24-02-2007, 19:00
здравеите някои може ли да ми каже на какво се дължи постоянното светене на лампата за АБС на таблото

На проблем в АБС-системата :) Иначе може да е някой датчик по колелата, както и самата АБС-централа. Последното струвало бая лев, съм чувал. Една диагностика би трябвало да покаже къде е проблемът

Христо_Сираков
24-02-2007, 19:17
ок ще я закарам да я видят защото ме дразни тая лампа а има и едно друго нещо като дам на контакт ми светжа и лампата за коланите но като запаля тя вече е огаснала а колана не е сложен

wrc
25-02-2007, 00:33
Лампата на АБС може да ти свети от прекъснат или оголен кабел на някой датчик/огледай ги/,а за лампата на колана така е нормално.

manolito
25-02-2007, 12:09
Здравейте! И при мен лампата свети (АВС не работи) , но по някога за кратко изгасва и веднага се усеща по педала на спирачките. На задно дясно колело ми е спукан датчика , но като ми я закачаха на компютър даваше грешка в предно ляво колело. При замерване с мултицет на предните датчици , показваха че са здрави. Казаха ми да си купя заден датчик , но аз не съм убеден че е повреден , защото понякога АВС заработва. Някой може ли да каже къде са куплунзите на задните датчици? С регулиране на разстоянието между датчиците и гребените възможно ли е да заработи АВС-а? Благодаря предварително!

trustworthy
25-02-2007, 12:29
купи си един датчик, не се излагай! Това е система за сигурност, не е шега работа :wink:

manolito
25-02-2007, 13:27
Ще си купя , но ми се струва че е здрав и му е спукана само пластмасата от престягане. А пък и на компа дава грешка в преден ляв , който е здрав! А и самият датчик не е знай какво , вътре има само една бобинка. Не знам къде са куплунзите на задните за да ги измеря с мултицета. :roll:

Z:)m
26-02-2007, 11:32
Гледам, тук се е възродила една мноого стара тема и като чета първия пост, чак ми става весело :).
Но по повод на АБС да попитам - самите датчици, особено на задните колела, могат ли да се сменят (само датчика) или те са капсуловани и вървят заедно с главината?
Питам, защото един колега има проблем със задния датчика на АБС (счупен от майстори-разбирачи) и са му казали, че не се продавали нови датчици самостоятелно, а само в комплект с главината.
Вярно ли е това?

Bodom
26-02-2007, 15:41
Днес ми се случи много странно за мен нещо...
Бах се поизсилил аз на втора до към 70км/ч след което ще спирам за светофар. Освобождавам от скорост и натискам леко спирачката и си спирам, обаче по пътя дупки :shock: маневрирам аз, ама не можах да избегна една леко потънала шахта и я прегазих с десните колела. След шахтата обаче се задейства ABS-а и педала стана твърд (без да променям усилието, което прилагам върху него), като почна и да "рита" обаче точно тогава и колата почна да не спира.. От там нататък тръгнах да вкючвам пак на втора, за да намаля, защото спирачката вече не вършеше работа. И... някак спрях, в тоя момент вече много бързо стана всичко и не разбрах как спрях, дали успях да включа втора, или спирачката се оправи... не помня, важното е, че спрях.

Сега моята теория за случката е, че през дупката колелата ми за момент са загубили сцепление, поради пропадане/подскачане, ама защо после не се оправиха бързо.. Вариант според мен е амортисьорите да са заминали и да не са укротили веднага подскачащите колела, ама не се държат зле амортисьорите ми... изглеждат работещи.. :roll: Някой да има теория за случката ?

vladu
27-02-2007, 17:33
усещането като се активира АБС е като ритане от спирачния педал...
но колата пази пълна управляемост, аз съм го изпитвал няколко пъти тоя номер , и ме е вадил от големи неприятности ....

пресен пример е оня дето се бях паркирал в канавката.... ако нямах АБС щях да съм инициатор на верижна катастрофа..... :(

а ти обичаш да инициираш разни работи :-)

vladu
27-02-2007, 17:34
Гледам, тук се е възродила една мноого стара тема и като чета първия пост, чак ми става весело :).
Но по повод на АБС да попитам - самите датчици, особено на задните колела, могат ли да се сменят (само датчика) или те са капсуловани и вървят заедно с главината?
Питам, защото един колега има проблем със задния датчика на АБС (счупен от майстори-разбирачи) и са му казали, че не се продавали нови датчици самостоятелно, а само в комплект с главината.
Вярно ли е това?

ми аз оня ден си купил цялата главина ... и на мен така ми казаха ...
150 лева за мойта от ТиН - ако щеш.

Христо_Сираков
09-03-2007, 19:02
здравеите пак още несам карал колата на маистор за АБС-а но днес какво ми се случи двапати ми се налоги да карам на заден по около 50 метра и АБС-а заработваше и след като трагна напред след 1-2 километра пак светваше лампата някои знаели на какво се далжи това явленеи

DeX
09-03-2007, 20:47
здравеите пак още несам карал колата на маистор за АБС-а но днес какво ми се случи двапати ми се налоги да карам на заден по около 50 метра и АБС-а заработваше и след като трагна напред след 1-2 километра пак светваше лампата някои знаели на какво се далжи това явленеи

Значи отиваш на пароструйка, ако може да е такава с топла вода и ги караш много внимателно да ти измият главините с минимално налягане на струята. Би трябвало това да ти реши проблемите!

Христо_Сираков
09-03-2007, 21:13
добре в понеделник ще пробвам тази работа и ще пиша за резултата

vladu
10-03-2007, 14:01
здравеите пак още несам карал колата на маистор за АБС-а но днес какво ми се случи двапати ми се налоги да карам на заден по около 50 метра и АБС-а заработваше и след като трагна напред след 1-2 километра пак светваше лампата някои знаели на какво се далжи това явленеи

Значи отиваш на пароструйка, ако може да е такава с топла вода и ги караш много внимателно да ти измият главините с минимално налягане на струята. Би трябвало това да ти реши проблемите!

бах мааму - кво точно ще им миеш на главините - водят се капсуловани???
някой да обясни, защото на мен ми се струва глупаво.

Христо_Сираков
10-03-2007, 14:19
днес реших да сваля колелото и да видя едни кабели които ми бяха направили впечатление че са снадавани но дерта с моя АБС не беше от него и вижте какво снимах някои може ли да каже какво е това че е доста раждясало на снимка 93 е показано каде се вкарва това нещо

alfista
10-03-2007, 20:01
:shock: това е било датчика за abs

Христо_Сираков
10-03-2007, 22:11
защо да е било както казах вчера като карах малко назад се оправи и после пак не работеше кое му е заминало и може ли да се смени или се сменя целия този датчик и колко струва

DeX
11-03-2007, 02:43
здравеите пак още несам карал колата на маистор за АБС-а но днес какво ми се случи двапати ми се налоги да карам на заден по около 50 метра и АБС-а заработваше и след като трагна напред след 1-2 километра пак светваше лампата някои знаели на какво се далжи това явленеи

Значи отиваш на пароструйка, ако може да е такава с топла вода и ги караш много внимателно да ти измият главините с минимално налягане на струята. Би трябвало това да ти реши проблемите!

бах мааму - кво точно ще им миеш на главините - водят се капсуловани???
някой да обясни, защото на мен ми се струва глупаво.

Защото датчика на абс-а е точно там и точно той НЕ Е КАПСУЛОВАН и всичката мръсотия дето можеш да си представиш (кал, прах и т.н.) се липи по пръстена, който би трябвало да подава сигнал на датчика, че колелото се върти.

DeX
11-03-2007, 02:48
днес реших да сваля колелото и да видя едни кабели които ми бяха направили впечатление че са снадавани но дерта с моя АБС не беше от него и вижте какво снимах някои може ли да каже какво е това че е доста раждясало на снимка 93 е показано каде се вкарва това нещо

Те това ти е датчика на абс-а!! Виж онова дето прилича на зъбно колело на 1-вата снимка (точно под дупката, в която се вкарва тая чудесия). Това трябва да почистиш на ВСИЧКИ колела и ако тогава пак има проблем вероятно може да идеш да видиш на кое колело ти отчита грешка и да смениш датчика на това колело.

alfista
11-03-2007, 18:22
Този датчик дето си го снимал е дал фира,отпред на датчика има едно малко правоъгално магнтитче,а при тебе има дупка :lol: ,датчиците може да си ги замериш с мултицета,мисля че трябва да имат съпротивление 1000 ома.

Христо_Сираков
11-03-2007, 21:43
добре за мултицета незнам как се работи с негоно щом там е имало магнит тои няма каде да е отишал освен да е паднал (мойе да се направи друг за там) но тои на какав принцип работи тои трябва да се тарка в забното колело ли или аз поне така си го обеснявам и като се тарка в колелото дава нещо като контакт така ли да го разбирам утре ако имам време ще погледна другите колела как са дали там има такива магнити

alfista
12-03-2007, 00:16
Датчика неможеш да си го оправиш,треа да си купиш нов.Той не се трака по колелцето а седи на 1 мм от него и то като се върти съпротивлението на датчика се мени.

Христо_Сираков
12-03-2007, 17:59
добре а можеш ли да ми кажеш колко струва и от друга кола става ли

alfista
12-03-2007, 19:58
:roll: незнам