PDA

View Full Version : Антифриз за 156



lazy
17-11-2005, 14:55
Днес долях 0,5л български антифриз на Верила. Има ли някакви изисквания за определен тип или да карам така ? Моторът е 1,9JTD

EvgeniiM
17-11-2005, 16:05
На Верила съм ползвам само спирачна течност на в Брембото на кросака и не съм се пребил, мисля че им стават продуктите, по-читави са от тия по някои бензиностанции и хипермаркети. За справка Вальо да каже как мирише течността ми за чистачки от Билла. Аз лично другата седмица отивам във Ванто да ми промият радиатора и сменям целия антифриз, с тия доливания не може да си сигурен в крайна сметка до каква температура си

gigi
17-11-2005, 17:13
На верила не е лош антифриза аз дедрата си я карам с такъв и за 1 год съм долял 100гр. На алфата също като теб долях 100тина грама 8)

lazy
17-11-2005, 19:05
Благодаря :) Питах, т.к. във VW клуба сега се води спор например могат ли да се смесват G11 и G12, които се препоръчват за различните модели VW-та. Рено също имат изискване за Елф някакъв - старото Клио на гаджето ми беше пълно с ръжда от български антифриз, с Елф-а се оправи.

virusalfa
18-11-2005, 22:36
във форума на фау-ве(фолксваген-was ist das?) има много да обсъждат по темата.При тях главите са от много калпава алуминиева сплав,която от по-смотан антифриз след употрела изглежса като швейц.сирене.Може да сложиш лукойлската опаковка на нефтохимския антифриз

IVO_GWM
09-11-2007, 14:09
Да не пускам нова тема:
Мисля да сменям антифриза изцяло, и доколкото разбрах трябва да сложа от червения ???
Но в момента съм с някаква светло зелена течност в казанчето!Въпросът ми е КАКЪВ АНТИФРИЗ ДА СЛОЖА на 156 2.4 JTD ???

Знам че не се смесват различни видове!

krasy k
09-11-2007, 15:50
Не се шашкай,всичкиа е един и същ,само цвета им е различен.Доливай,мери градусите до /-/ колко е,пали след като ти подгреят свещите ,газ и умната на пътя!

mll
09-11-2007, 17:18
...и аз мисля,че не е кой знае колко фатално къв точно антифриз ще се сложи, и дали ще се смесват....резните маркови такива,имат съставни модификатори за възпрепятстване на ръжда, леко смазващи свойства, също и противоизпарителни, и бог знае още кво....но като гледам що народ произвежда и продава антифриз, а и от опит досега не съм страдал от смесвания и доливания...един приятел химик от варна даже преди време ми забърка 200 литра такава течност с която си заредих системата на локалното парно, и вече няколко години нямам проблеми. Тук се сещам,че в тази насока един от най- уязвимите елементи би бил термостатът...щото той има една полирана пишка-плунжер, по която уплътнител уплътнява вътрешното му пространство, и основното дефектиране на термостата е когато тази пишка ръждяса, или я фанат повърхностни явления от рода питинг....та по такава повърхност се нарушава уплътнението....доколкото знам,вътре в термостата работният флуид е някакъв фреон/условно назовано/ който реагира на температурата,та чрез тази пишка движи самият клапан...

IVO_GWM
09-11-2007, 17:25
ОК за различните марки би трябвало да не е проблем, но съм чувал че различните типове не се мешат.

mll
09-11-2007, 20:25
не мога да не призная ,че и аз така съм чувал, и едва ли това е нещо маловажно....колега, естественно в никакъв случай не гледам да те наддумам, нито да поставя под съмнение казусът ти...бих се радвал да науча поне донякъде защо това със смесването е така...

Neokill
09-11-2007, 20:56
Аз ползвам Paraflu. Проблемът е че е в тенекиена кутия и след отваряне или го сипваш всичкия или си доливаш и търсиш нещо да си съхраняваш останалото. Между другото леко зеленее :wink:

IVO_GWM
10-11-2007, 21:59
не мога да не призная ,че и аз така съм чувал, и едва ли това е нещо маловажно....колега, естественно в никакъв случай не гледам да те наддумам, нито да поставя под съмнение казусът ти...бих се радвал да науча поне донякъде защо това със смесването е така...

Ако си добре с руския
http://volkswagen.msk.ru/index.php?p=vw_faq03#3.1.4
сетих се че преди съм го чел във VW форума, все пак съм си екс ГОЛФАДЖИЯ :D

RPWWD
28-05-2010, 16:57
А, колко литра е обемът на цялата система? Става дума за колата от подписа ми.

Pepo
28-05-2010, 17:04
А, колко литра е обемът на цялата система? Става дума за колата от подписа ми.
6.1l
Клик (http://www.flitalia.it/en/fl/content/view/158/257/)

RPWWD
28-05-2010, 17:16
6.1l
Клик (http://www.flitalia.it/en/fl/content/view/158/257/)

Благодаря.

Versace
11-09-2011, 17:06
Каква марка антифриз бихте ми препоръчали? Тоя с който дават автомобила е Парафлу 11, ама доста скъпо идва. 15,20 му е литъра.

Имаше едни немски концентрати бели шишета с червени и жълти ивици и надписи по него, сега не се сещам името му. Цената му мисля беше 15лв за литър и половина концентрат, които се разрежда с още литър и половина вода?

Alamo
11-09-2011, 21:15
във форума на фау-ве(фолксваген-was ist das?) има много да обсъждат по темата.При тях главите са от много калпава алуминиева сплав,която от по-смотан антифриз след употрела изглежса като швейц.сирене.Може да сложиш лукойлската опаковка на нефтохимския антифриз

На лукоилската опаковка на невтохимския антифриз пише BASF. До колкото знам линията им за антифриз отдавна не работи. Би трябвало да е свестен. Аз съм със зеления на парафлу. Скоро сменях термостат и вътре светеше като нов, и по маркучите нямаше грам отлагания. Преди зимата мисля да го сменя изцяло с парафлу 11 - червения (така си пише на табелката) 50:50 с дестилирана вода.

DiStefano
11-09-2011, 22:34
Аз миналата година сложих руския Тосол и съм много доволен. Пък и е доста евтин. Изкарах зимата без никакви проблеми.

Versace
11-09-2011, 23:34
На лукоилската опаковка на невтохимския антифриз пише BASF. До колкото знам линията им за антифриз отдавна не работи. Би трябвало да е свестен. Аз съм със зеления на парафлу. Скоро сменях термостат и вътре светеше като нов, и по маркучите нямаше грам отлагания. Преди зимата мисля да го сменя изцяло с парафлу 11 - червения (така си пише на табелката) 50:50 с дестилирана вода.

От къде тоя червения и каква е цената за литър концентрат, щото разреден на -40градуса по целзии е на 15,20лв литъра и излиза едни 100лв за антифриз!

Сега гледам в сайта за парафлуто (axm-auto.com) и не мога да разбера за тая цена концентрат ли е или е разреден на -40градуса!

-Bobby-
12-09-2011, 00:02
Миналата есен сипах на Comma, английския, с отстъпката ми дойде на под 8 лв литъра, а говорим за органичен longlife G12 (червен). Цена клиент беше нещо от рода на 10.50 лв. След една зима и едно доста топло лято, смея да кажа, че се държи прекрасно. 4-те литра концентрат ги разредих с дейонизирана вода, по левче литъра е из бензинджийниците.

Versace
15-09-2011, 18:46
На лукоилската опаковка на невтохимския антифриз пише BASF. До колкото знам линията им за антифриз отдавна не работи. Би трябвало да е свестен. Аз съм със зеления на парафлу. Скоро сменях термостат и вътре светеше като нов, и по маркучите нямаше грам отлагания. Преди зимата мисля да го сменя изцяло с парафлу 11 - червения (така си пише на табелката) 50:50 с дестилирана вода.

Колега къде го гледа тоя червения антифриз и каква цена е литъра?

ФЕРАРИСТ
15-09-2011, 19:04
На мойта 2.5 и сипах 5 литра чист пропилен гликол с дестилирана водица.......може би ще мина на тва решение за постоянно......

starata alfa
15-09-2011, 19:56
На мойта 2.5 и сипах 5 литра чист пропилен гликол с дестилирана водица.......може би ще мина на тва решение за постоянно......
разясни малко за невежите като мен

Alamo
15-09-2011, 20:26
МОНОПРОПИЛЕН ГЛИКОЛ - същото като етилен гликола (основната съставка на антифриза) само дето не е отровен. Ползва се в слънчевите колектори и като топлоносител в хранително вкусовата промишленост. Ферарист я сподели за корозионните му свойства? Има ли опасност от корозия? Предполагам не си му слагал добавки.
оп забравих, пропилен гликола е и добър органичен разтворител, не знам пластмасите по системата как ще го понесат. Ферарист дай повече инфо.

starata alfa
15-09-2011, 20:32
не съм,но ще слагам че ми губи от радиатора антифриз

kolev
15-09-2011, 20:35
Каква марка антифриз бихте ми препоръчали? Тоя с който дават автомобила е Парафлу 11, ама доста скъпо идва. 15,20 му е литъра.

Имаше едни немски концентрати бели шишета с червени и жълти ивици и надписи по него, сега не се сещам името му. Цената му мисля беше 15лв за литър и половина концентрат, които се разрежда с още литър и половина вода?

това е igat . има го син и червен в еврото. хубав е,аз съм с такъв.

ФЕРАРИСТ
15-09-2011, 21:18
Ферарист я сподели за корозионните му свойства? Има ли опасност от корозия? Предполагам не си му слагал добавки.
оп забравих, пропилен гликола е и добър органичен разтворител, не знам пластмасите по системата как ще го понесат. Ферарист дай повече инфо.
Не съм му слагал добавки, като гледах по маркучи и това което се вижда по системата си е ОК всичко.......при положение че всички антифризи са на етилен или пропиленово гликолна основа, не виждам защо да поврежда пластмасите по системата.......

Alamo
15-09-2011, 22:40
Колега къде го гледа тоя червения антифриз и каква цена е литъра?

В Пловдив навсякъде го има (всички магазини за части алфа, фиат, ланча) на Пещерско шосе мисля, че го видях на 15лв за концентрат. Една малка корекция червения в Парафлу UP, 11 е доста по-ефтин

Versace
16-09-2011, 00:00
В Пловдив навсякъде го има (всички магазини за части алфа, фиат, ланча) на Пещерско шосе мисля, че го видях на 15лв за концентрат. Една малка корекция червения в Парафлу UP, 11 е доста по-ефтин

А защо след като червения е лонг лайф?

Антифриза, за който аз говорих е HEPU 1,5л и се разрежда 1:1
Незнам хубав ли е , някой ако има наблюдения да сподели!

Та HEPU или Paraflu 11? Червен или син? И как да си направя лека промивка на системата, както и с какво да изтъркам разширителният съд?

kolev
16-09-2011, 11:34
аз не бих сложил парафлу 11. цената за 1л който е Г11 е като на 1,5л Г12 /лонглайф червен/ на всички други !!!!. само на лики моли антифриза е по-скъп :D направо си е глупост да слагаш такъв.

системата може да я промиеш с оцет разреден с дестилирана вода. само че е малко опасно да не се отвори някой теч.
ако искаш да махнеш налепите вътре в казанчето- сваляш го и му запушваш всички дупки. изсипваш 1л оцет и една шепа пясък и почваш да тръскаш докато получиш желания резултат.

Versace
16-09-2011, 12:26
А мога ли да си източа антифриза и да си сложа лонг лайф без промивка?
Коя марка ще ми препоръчаш колега, Hepu, Igat?

kolev
16-09-2011, 12:40
хубаво е да я промиеш дори и ако искаш само с чешмяна вода. това с оцета се прави ако имаш котлен камък и налепи, но ако имаш и корозия- може да избие от там.
хубаво е също да видиш мнения как понася ТС-а червения антифриз.
за hepu нямам наблюдения. игат е доста гъст и мазен- направо като масло е и е в разфасовки по 1,5литра.

-Bobby-
16-09-2011, 12:54
Червеният, както и по-горе написах, при мен го понася чудесно. И в никакъв случай не е по-лош от синия, дори е по-хубав и в никакъв случай няма да стане нещо лошо на мотора, че е сложен по-хубав антифриз. Това, което в повечето случаи спира хората да си купят по-хубавия G12 червен антифриз, е цената, и при положение, че колата може да мине и със син (по-евтин), малко хора дават левчета отгоре за по-хубавото.

Versace
16-09-2011, 13:17
хубаво е да я промиеш дори и ако искаш само с чешмяна вода. това с оцета се прави ако имаш котлен камък и налепи, но ако имаш и корозия- може да избие от там.
хубаво е също да видиш мнения как понася ТС-а червения антифриз.
за hepu нямам наблюдения. игат е доста гъст и мазен- направо като масло е и е в разфасовки по 1,5литра.

Чешмяна какво ще рече, да източа антифриза и с маркич да пълмя и източвам водата, или да напълня системата с вода и да покарам малко така?

kolev
16-09-2011, 13:25
ами да, пълниш и източваш. на 2-рия път трябва да е ок. няма нужда от повече. виж ако е карана колата без антифриз, тогава е друго.

kiko73
16-09-2011, 14:09
"По-хубав и по-лош", а на Фукс като цената на синия и червения е една и съща ?

-Bobby-
16-09-2011, 14:20
Нещо не е така... :)
Зелените и сините антифризи са със силикати, фосфати и борати, а оранжевите и червени - без тях, и с доста по-добри добавки срещу корозия, на база на органични киселини, и за удължаване на експлоатационния живот на антифриза (затова им казват LongLife). Няма логична обосновка да са на една цена.

kiko73
16-09-2011, 14:31
Нещо не е така... :)
Зелените и сините антифризи са със силикати, фосфати и борати, а оранжевите и червени - без тях, и с доста по-добри добавки срещу корозия, на база на органични киселини, и за удължаване на експлоатационния живот на антифриза (затова им казват LongLife). Няма логична обосновка да са на една цена.

Изобщо не разбирам от химия, обаче това е факт - около 12 лв. беше цената на литър и на синия и на червения - говоря за магазин на "Ауто плюс" не на кварталното гаражче, преобразувано на "аФточасти сЕкакви"

kolev
16-09-2011, 14:36
червения го гледам че е 14лв литъра.

kiko73
16-09-2011, 14:40
червения го гледам че е 14лв литъра.

Грешката е моя - ама разлика от лев и "нещо" при положение, че при всички останали марки е почти двойна...

kolev
16-09-2011, 14:45
и на другите е толкова разликата - 2,3,4 лева на литър. обаче като имаш в предвид че ти трябват 3,4 литра ....

kiko73
16-09-2011, 14:51
и на другите е толкова разликата - 2,3,4 лева на литър. обаче като имаш в предвид че ти трябват 3,4 литра ....

3,4 литра - 14-15 лв. горница, ама съм виждал дооооста глави и блокове и ризи след каране с "кофти" антифриз за по 2,5 - 3-4 лв. - та тия 15 лв. стават 150 -200-300-500

kolev
16-09-2011, 15:02
абе преди червения антифриз беше с доооста напомпана цена. сега е нормално да има някаква символична разлика, а иначе производствено едва ли им струва на компаниите повече от синия. тука не говорим за приста :D , между другото лукойлския и петролския антифриз е точно приста ...

Alamo
16-09-2011, 18:37
абе преди червения антифриз беше с доооста напомпана цена. сега е нормално да има някаква символична разлика, а иначе производствено едва ли им струва на компаниите повече от синия. тука не говорим за приста :D , между другото лукойлския и петролския антифриз е точно приста ...

Спри на първата бензиностанция на ЛукОил и ще се убедиш, че не е на Приста. На BASF е поне лукоилския.

Антифриза е 99% етиленгликол, който е отровен и корозивен за алуминия(леки сплави) за това му слагат фосфати и прочие боклуци - за да намалят корозията. Тези инхибитори не са вечни - имат си живот и за това антифриза трябва да се сменя от време на време (пише си в книжката кога) Червения е с инхибитор органични киселини и е много по-траен (лонг лайф). НЯма никакво значение за двигателя какъв ще сложите, важно е да се сменя на време като маслото! Горещо НЕпрепоръчително е слагането на питейна вода в охладителната система заради хлора- корозивен е. Слагайте дистилирана вода, ще си спестите на само котления камък.

Versace
16-09-2011, 18:54
Спри на първата бензиностанция на ЛукОил и ще се убедиш, че не е на Приста. На BASF е поне лукоилския.

Антифриза е 99% етиленгликол, който е отровен и корозивен за алуминия(леки сплави) за това му слагат фосфати и прочие боклуци - за да намалят корозията. Тези инхибитори не са вечни - имат си живот и за това антифриза трябва да се сменя от време на време (пише си в книжката кога) Червения е с инхибитор органични киселини и е много по-траен (лонг лайф). НЯма никакво значение за двигателя какъв ще сложите, важно е да се сменя на време като маслото! Горещо НЕпрепоръчително е слагането на питейна вода в охладителната система заради хлора- корозивен е. Слагайте дистилирана вода, ще си спестите на само котления камък.

А за промивка с маркуча направо и в системата един два пъти и после вече да се налее дистилирана с концентрата? Така може ли да се използва питейната вода?

Alamo
16-09-2011, 19:58
Стига да не я пълниш и загряваш. може да пуснеш маркуча, да потече известно време и после антифриз+дестилирана. И да остане малко едвали ще окаже някакво влияние. Мисълта ми беше да не се разрежда антифриз с питейна вода. За казанчето някой беше писал как се прави - сваля се, малко пясък, вода веро, оцет... и яко джуркане, макар че аз ако го сваля направо ще го сменя с ново - не си заслужава зора по почистването, а и резултата няма да е като ново.

kolev
17-09-2011, 12:10
ето на приста и на петрол които са еднакви. който е слагал от лукойлския или се е заглеждал поне по тубите и са същите - значи пак е на приста. в лукойл и до тоалетна не ходя :D

Versace
19-09-2011, 15:16
Някой знае ли сайтове с качествени антифризи и да имат цена да поразгледам малко?

kolev
19-09-2011, 15:47
няма такива колега. избираш си такъв който ти отговаря по спецификация и ти е по джоба. гледаш да не е някоя рядка фалшифка. разреждаш го до -20 -30 градуса и това е. какво толкова го мислиш.

Versace
19-09-2011, 18:24
Ми спецификациите, ама казват, че го дават с Paraflu 11, който е син, повечето казват да взема червен!
Аз мисля на -40 градуса да го правя!

kolev
19-09-2011, 18:45
виж сега да ти кажа нещо за антифриза. най-ниска точка на замръзване се получава при смесване 50/50 която мисля беше -37градуса. колкото и странно да звучи концентрирания антифриз сам има по-висока точка която е около -30 градуса. освен това антифриза е гъст и товариш помпата. затова в никакъв случай не се кара само с концентрат.
най-оптималната концентрация е за -20 градуса тъй като водата има по-добър топлообмен от антифриза. тоест двигателя ще се охлажда по-добре ако водата е повече от антифриза, а -20 градуса е началото на кристализация което е една доволно ниска граница. все пак не сме в сибир.
всеки антифриз със спецификация Г11 ще ти свърши работа. все пак вземи си Г12 или Г12+ - червен. докато си собственик на колата вероятно няма да ти се наложи да го пипаш. аз те съветвам да погледнеш антифриза на игат .

Versace
19-09-2011, 18:53
Не аз ще го разредя, но пишеше 1:1 и става на -40 градуса!

kolev
19-09-2011, 18:56
1:1 е ок.

Versace
19-09-2011, 19:06
1:1 е ок.

Колега, антифриза Игат, от къде мога да го поръчам, т.е. надежно място в случай, че в Ямбол го няма?

kolev
19-09-2011, 19:53
евро07 , при вас не знам има ли.

Versace
19-09-2011, 23:06
евро07 , при вас не знам има ли.

Не, ама ще го поръчам

---------- Post added at 22:06 ---------- Previous post was at 21:48 ----------

Някой може ли да обясни за обезвъздушаването как става точно?

kolev
20-09-2011, 11:52
пълниш казанчето на максимум и го оставяш с отворена капачка с готовност да доливаш. врътката на парното да е на максимум и вентилатора на най-ниската степен. палиш колата и чакаш да качи 80 градуса за да отвори термостата, като при нужда доливаш в казанчето. развиваш винтчето за обезвъздушаване на радиатора 2-3 оборота докато текне леко антифриз и го завиваш. форсираш 2-3 пъти и пак отваряш винтчето докато текне и после го стягаш. проверяваш парното духа ли горещо, гасиш , доливаш до максимума казанчето и това е.

преди да почнеш да пълниш естествено проверяваш поне 2 пъти дали си закачил всички маркучи , да не излееш новия антифриз на пода :)

Versace
25-09-2011, 13:22
Добре де, ако искам да сложа червен антифриз, като гледам моя е бил син най-вероятно, как да я промия, то не може да се източи абсолютно всичкия. Остава към литър в системата. Това с течящата вода дали ще промие цялата система?
Някой казват, че според годината пишело какъв е антифриза.
Моята е 99г. имам книжка, никъде не видях да пише!

kolev
25-09-2011, 15:19
какъв е проблема, източваш , промиваш и пълниш.
и маслото като сменяш, старото пак не можеш да го източиш всичкото. същата работа...

Versace
25-09-2011, 16:27
Еми нали ако остане син и сложа червен било кофти?

kolev
25-09-2011, 16:56
нали ще я промиеш. на второто пълнене ще почне само чиста вода да излиза.

Versace
25-09-2011, 20:28
нали ще я промиеш. на второто пълнене ще почне само чиста вода да излиза.

Ами да ще я промия, ама то с течяща вода ще налея в казанчето и тоя големия маркуч от термостата, без да я паля, ще мине ли по цялата система така?

-Bobby-
26-09-2011, 11:21
Пич, и аз имах син - източих, сипах бистра водица, оставих я да повърти докато отвори термостата и после завърти перката, източих - излезе вода. След такова нещо, толкова разреден остатък ще има по системата от стария антифриз, че на 4-те литра концентрат от червения, които ще налееш, ще им е толкова все тая, че не знам дали има нужда да разяснявам. :)

Versace
26-09-2011, 18:53
Пич, и аз имах син - източих, сипах бистра водица, оставих я да повърти докато отвори термостата и после завърти перката, източих - излезе вода. След такова нещо, толкова разреден остатък ще има по системата от стария антифриз, че на 4-те литра концентрат от червения, които ще налееш, ще им е толкова все тая, че не знам дали има нужда да разяснявам. :)

Ами щото колегите ми казаха като е обикновена вода да не я паля да върти с нея и затова питам сега как стоят нещата?

-Bobby-
26-09-2011, 19:05
Проблемът с обикновената вода идва, ако караш с нея като охладителна течност. Проблем от едно отваряне на термостат и вкл на перката няма да стане. 1 път почти си я преварил тази вода и я хвърляш. Колкото и грамчета да останат по системата, после наливаш 4 литра концентрат, наблъскан с органични добавки (при червения) + чиста дестилирана вода, още почти 3 литра. Каквито и дребни остатъчета от разреден син антифриз да има, и от обикновена вода - вярваш ли си, че в съотношение към почти 7 литра, ще направят някаква беля? Нещо сте бягали от часовете по химия, ми се струва. ;)

GORETEX
29-09-2011, 13:28
искам да ви дам едно пояснение относно водата,с която разреждате концентрата
използвайте само и единствено ДЕСТИЛИРАНА, а не ДЕЙОНИЗИРАНА
РАЗЛИКАТА Е В НАЛИЧИЕТО НА ФЛУОРИДИ И ХЛОРИДИ,КОИТО ПРАВЯТ РЕАКЦИЯ С АНТИФРИЗА(става реакция и му пада кпд-то)
със здраве

kolev
29-09-2011, 14:52
не е вярно това. дейонизираната вода е най-чистата възможна. освен това, на доста антифризи на етикета е дадено да се разреждат директно с чешмяна вода.

oem
29-09-2011, 15:24
Малко зависи какви добавки има в антифриза. Някои като ги разредиш с чешмяна вода и започват течовете от маркучи и съединения безпричинно.

Alamo
29-09-2011, 15:27
не е вярно това. дейонизираната вода е най-чистата възможна. освен това, на доста антифризи на етикета е дадено да се разреждат директно с чешмяна вода.

Това с чешмяната вода хич не е добре. Отлага се котлен камък. Разтворените йони правят водата елекро проводима(дейонизираната и дистилираната вода е диелектрик), в система с 2 метала, примерно алуминиев блок/глава и меден радиатор настъпва електрохимична корозия - отнема се от единия метал и се наслагва върху другия. Та с 2 думи, ако ще давате 14лв за литър концентрат нищо не ви бърка да дадене още 6-7лв за дестилирана/дейонизирана вода

kolev
29-09-2011, 18:41
Това с чешмяната вода хич не е добре. Отлага се котлен камък. Разтворените йони правят водата елекро проводима(дейонизираната и дистилираната вода е диелектрик), в система с 2 метала, примерно алуминиев блок/глава и меден радиатор настъпва електрохимична корозия - отнема се от единия метал и се наслагва върху другия. Та с 2 думи, ако ще давате 14лв за литър концентрат нищо не ви бърка да дадене още 6-7лв за дестилирана/дейонизирана вода

е, 5 минути след като налееш дейонизираната, тя вече не е диелектрик.
за чешмяната, щом производителя дава да се разрежда антифриза с нея, значи е преценено че няма да има проблем с котления камък. по-добре е с дейонизирана, ама и обикновената върши работа.