PDA

View Full Version : Търсачката!



Galeano
31-10-2008, 12:55
Здравейте , имаше една полезна тема за това: Как да си направим фаровете от нормални в такива от ГТА. Понеже пробвах според мен, всички възможни комбинации а търсачката не откри нищо ,та за това пускам мнение тук, някой ако знае какво става да помогне понеже се интересуват доста хора а темата зе затри.

bager
31-10-2008, 13:41
Колега виж дали за тази тема става въпрос.

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=3804
А иначе си прав, търсачката е боклук.

Galeano
31-10-2008, 14:36
Колега виж дали за тази тема става въпрос.

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=3804
А иначе си прав, търсачката е боклук.

Благодаря колега, ето пък какво открих аз след едночасова борба с търсачката и писане на какви ли не думи докато излезе това - http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=18885&highlight=%E4%F0%E0%EA%EE%ED%E0
жалко ,че снимките вече ги няма, колегат се е справил доста добре.

RoMeO_156_GTA
24-06-2009, 17:12
Малко стара тема , но да не отварям нова .

Няма ли как да се оправи търсачката ? Примерно искам да намеря само "155 V6" в раздел Продава , но пише че са прекалено кратки . Ако пък напиша ""Алфа 166" ми излизат 10000 теми със заглавие алфа :wierdo: После чакаш 15 секунди докто напишеш други думи . И не е само това , но дадох някакъв пример . Пък после се чудите на новобранците , че пускат повтарящи теми ....

slav40
29-06-2009, 14:20
Да не говорим ,че за първи път като видях търсачката се чудех кое да маркирам,натисна,къде да пиша ....:offtopic: . А и защо менюто е на Инглиш,след като се следи строго за кирилицата!?

RoMeO_156_GTA
29-06-2009, 14:31
Да не говорим ,че за първи път като видях търсачката се чудех кое да маркирам,натисна,къде да пиша ....:offtopic: . А и защо менюто е на Инглиш,след като се следи строго за кирилицата!?

Колега погледни в долния ляв ъгъл на форума , там се сменя езика :) Мисля че проблема с търсачката беше по-наложителен , отколкото с раздел "Продава" , но явно не :|:shutup:
В другите форуми също може да се избере да се търсят всички въведени думи , а не всяка по отделно

slav40
29-06-2009, 14:34
Бива ли толкова време да съм във форума и досега нито един път да не съм стигал до "дъното" на екрана!? Благодаря!

alfa_erazor
01-07-2009, 18:30
Най-големия проблем според мен е, че търсенето иска минимум 4 символа, което можеби е добре за средностатистическите форуми, но тук повечето да не кажа всички модели са с 3 символа, и това доста спъва търсенето...

bager
07-07-2009, 09:57
Добре де, никой от можещите и имащите право да сторят нещо не взима отношение!
От тръгването на новия форум след"атаката", въпросът за търсачката е поставян неколкократно и адекватен отговор не е даван!
Ако не може да се оправи поне кажете! Писна ми като търся нещо, да се ровя в хиляди теми само защото не мога да ги филтрирам. Старата търсачка беше в пъти по-добра, не може ли тя да се сложи? Ако не може, тогава не може ли минимума за броя символи да е два, или поне три? Не може ли да свързваме две и повече думи( на старата можеше)?
Търсачката в този си вид е безполезна и изнервяща!
Благодаря на този, който ще обясни има ли вариант за работеща търсачка!

bass
07-07-2009, 10:15
Всичко може да се оправи, разбира се. Въпрос на време и координация е в случая, защото трябва да се пипа на места, за които отговарят различни хора.
В петък пратих бележка на Григор по повода и той каза, че може да се уреди това, което ми трябва като достъп до хоста. Не мога да обещая обаче някакъв срок - и мен ме дразни неимоверно тази търсачка от самото начало, но все не остава време (а и мотивация нещо напоследък...)

bass
08-07-2009, 23:02
Като първа стъпка, търсачката вече работи с трибуквени думи. Може да се пробвате с
ДВГ 147
примерно.

Има доста гъвкава схема за указване кои думи да фигурират задължително в резултата, кои да НЕ фигурират, кои да са пожелателни и така - ще пиша по-нататък като изтествам.

RoMeO_156_GTA
08-07-2009, 23:18
Работи :big_bow_down: Браво колега :respect:

bass
09-07-2009, 09:38
Малко сурова информация как работи търсачката.
(на запознатите с SQL ще им се стори безкрайно познат механизмът... и не случайно :-) )

Ежедневната ситуация, характерна за 90% от потребителите: при въвеждане на няколко думи, разделени с интервали, системата автоматично ги свързва с AND (и) - тоест, в резултата трябва да са налични всички въведени думи (независимо как са пръснати из мненията);

Ако е достатъчно в резултата да фигурира поне една от ключовите думи, те трябва да се свържат с OR.
Ако ни трябват теми, съдържащи думите картер или алтернатор (може и двете), пускаме
картер OR алтернатор
(няма значение дали се пише OR или or);

Ако искаме да намерим темите, съдържащи картер, обаче не ни се занимава със случаите при 145 (хахаха), пускаме
картер NOT 145

Ако ни интересува точна фраза, слагаме я в кавичики. Например, търсим си една зимна гума. Ако просто сложим двете думи в търсачката, ще излезат и темите, в които някой е споменал "зимна течност за чистачки", а в друго мнение на същата тема пък пише "износена гума". За целта пускаме
"зимна гума"

Много е полезно да се ползва * в края на думата, за да се вадят всичките й форми. При търсене на материал за климатик може да се пусне
климат*
и това ще ни даде резултати за климатик, климатроник, климатикЪТ, климатикА, климатици, климатроници и т.н. и т.н.

За джедаите на търсенето са налични и скоби за формиране на по-сложни заявки - ако има интерес, ще покажа, но едва ли се налага в ежедневната работа.

bager
09-07-2009, 09:57
:respect: Точно за това ставаше дума! :clap:

Old Fox
09-07-2009, 10:08
За джедаите на търсенето са налични и скоби за формиране на по-сложни заявки - ако има интерес, ще покажа, но едва ли се налага в ежедневната работа.

E така само ми палиш любопитството. О велики Оби Уан, покажи на нас скромните падуани и фокусите със скобите:-)

pa4ito
09-07-2009, 10:41
E така само ми палиш любопитството. О велики Оби Уан, покажи на нас скромните падуани и фокусите със скобите:-)
Това е като в математиката:
(x AND (y OR z))


...За джедаите на търсенето...
А освен за джедаите, за нас Ситите важат ли тези правила? :)

bass
09-07-2009, 11:13
А освен за джедаите, за нас Ситите важат ли тези правила? :)
За сичкуту гад в Империята важат бре, нали сме демокрация (уж) :-)

И за ползването на скобите си принципно прав, но има някакви странности/специфики в реализацията специално за форума, на които не мога да им фана края съвсем - май имаше допълнителна настройка из администрацията.

Например (и за OldFox :-) )
gtv AND (saloon OR alfetta)
(заедно с всевъзможни варианти за подсигурителни скоби, които пробвах) за момента не връща квото трябва.

bager
09-07-2009, 11:24
А ще се занимаеш ли по-нататък да стане и за търсене по две букви(цифри), че за 33, 75, 90, GT няма шанс за момента.
Освен това може ли да се изключи повече от една дума и как става това?

bass
09-07-2009, 11:50
...търсене по две букви(цифри), че за 33, 75, 90, GT..

Аааахахахахахахаха, само се чудех колко време ще мине преди някой да зададе този въпрос :-D

Консултирах се с администраторите на форума по въпроса, тъй като възможността за търсене и по две букви е свързана с доста повече място и натоварване на хоста (да не навлизам в детайли). Имахме предвид точно съображението, което си дал за пример, но в крайна сметка решихме да останем на компромисния вариант с трите букви - в случая ползата от търсенето по 2 букви май ще е значително по-малка от неприятните странични ефекти.

Ако има силно лоби и успеете да убедите админите, аз нямам проблем да го направя (макар и с особено мнение).

А за изключването на повече думи - по аналогия: слагаш NOT пред всяка. Ако преборя тва със скобите, ще може да се формулира и така: NOT (дума1 OR дума2 OR... OR думаN)

bager
09-07-2009, 12:15
Това с включването на няколко изключващи думи, компенсира донякъде невъзможността да се търси с двебуквени.
Примерно, търсейки фар за 33 пиша: фар not 156 not 166 not 145 not 146 not gtv
По тоя начин доста се редуцират темите и търсенето става много по-лесно.
В този си вид, търсачката е наистина полезна. Благодарско за което!
Поздрави!