PDA

View Full Version : Хромиране



krasyb
20-11-2005, 20:39
Колеги, имам един въпрос:

Знаете ли къде някъде в Бг се прави хромиране на различни части, в случая за коли.

Знаете ли също каква е технологията и евентуална възможност за покупка на такава вана или там квото е???

Има някъв вариант и за постигане на същия ефект и върху пластмаса, нещо като различните пластм. лайсни, маски и прочие. Върти ми се нещо в главата, че ако има пара да врътнем и бизнес малко тука в региона :))

Моля помагайте, че си нямам никва идея по този въпрос :((

Bobo
20-11-2005, 23:13
Еми аз съм търсил и накрая след като не намерих полирах алуминиевите части по мотора на ръка :wink: Ако намериш някъде свиркай :lol:

Crusader
21-11-2005, 00:21
Ами тая работа с хромирането /до колкото си спомням от 1 курс в ТУ Габрово/ ставаше като първо се ецва повърхността /с изключение на пластмасата/, после се отлагаше по електрохимичен метод мед/само за пластмасата/, после върху медта се отлага никел и чак тогава хром.

А добре че се сетих да Ви разкажа една интересна случка от тогава, правихме въпросното отлагане на никел върху метална повърхност, имаше готови метални заготовки, но аз реших да пробвам с ключовете на колата, колежката до мен ме видяла и решила и тя да сложи нещо метално във ваната, свалила си златната обеца и я закачила на електрода. Времето свърши и всички си извадихле "произведенията" от ваните и .....колежката имаше вече една златна и една никелирана златна обеца :lol: :lol: :lol: въобще не беше включила че после никела не може да се премахне /особено от злато/ - доста се смяхме с нея, майтапехме се че никой циганин няма да се опита да и открадне обецата, щото приличаше на желязна :lol:

Но къде има вани за такова хромиране - не знам. Защо не провериш в Ловеч, бившия завод "Балкан".

krasyb
21-11-2005, 00:41
ти занйш ли, че братчед ми завърши скоро в ТУ Габрово, може пък да знае нещо, ще го питам. Аз чух нещо, че из Благоеградско имало някъв пич дет хромирал :?:
А ти защо мислиш, че в Ловеч, в бившия "Балкан" ще има? И въобще някой може ли да обясни технологията, нещо като електролизата ли е???

Z:)m
21-11-2005, 14:37
Това нещо с хромирането е сериозна работа...
Не ми се иска да попарвам надеждите ти, но поради новите изисквания на здравното министерство и министерството на екологията, много фирми, които разполагаха с вани за хромиране се отказаха от тези съоръжения - в това число и нашата фирма :?
Що се отнася до пластмасовите изделия - катодното разпрашаване е по-добре, но там вече лимитиращо е габарита на изделието... така че, при по-големи детайли - вариант 1 (а колегата преди мен го е обяснил добре).
Не знам във вашия регион къде може да имат вана за хромиране, но само за да те насоча - прозвъни всички машиностроителни предприятия.
Успех!!!

Dexer
21-11-2005, 17:48
аз мога да проверя на едно две места дали още правят хром , за София става въпрос, ако имат ще ти дам и подробности,

колега Z:)М, коя е твоята фабрика, ако не е тайна?

racer666
21-11-2005, 21:39
За София мога да ви кажа къде се занимават професионално с такива покрития - Никелатура май се казва фирмата,намира се на гърба на биологическия факултет. Има надпис автосервиз и Баджо Рейсинг. 8) Човека е състезател по мотокрос, а иначе се занимава главно с никелиране на цилиндри за мотори за да не се износват бързо.

krasyb
21-11-2005, 22:40
дадоха ми тука една данна за 1-2 места в района, тия дни :?

Мерси за насоките :D Но ако някой знае нещо конкретно моля да сподели, също и за технологията и оборудването?

ПП. А катодно разпрашване кво ше рече ???

Z:)m
22-11-2005, 10:24
аз мога да проверя на едно две места дали още правят хром , за София става въпрос, ако имат ще ти дам и подробности,

колега Z:)М, коя е твоята фабрика, ако не е тайна?

...е, не е тайна разбира се ;)
Работя във фирма "Формопласт" - Кърджали. Фирмата е специализирана в производството на матрици за пластмасови изделия. Въпросното оборудване за хромиране все още е налице в завода, но не се ползва, поради упоменатите по-преди причини. Но за тези, които все още се интересуват от хромирането - такова със сигурност се прави в Кърджали в "Пневматика-Серта" - производство на хидравлични и пневматични цицлиндри. Но за съжаление, не знам какви са възможните габарити на детайлите, които могат да се хромират там.
А по отношение на катодното разпрашаване - метод, който се използва за нанасяне на метални покрития в/у неметални изделия. Катода се прави от метала, който ще нанасяме в/у изделието, а самото изделие се слага във вакуум камера и се явява като анод. Катода се загрява, почва да отделя съответните йони, които се наслагват в/у детайла (защото той в случая е с обратен поляритет). Получават се много качествени и тънки покрития.
Извинявам се за неясното обяснение, но се опитах да го обясна по най-краткия начин... и се получи това...

Rado_G
11-03-2006, 10:48
дадоха ми тука една данна за 1-2 места в района, тия дни :?

Мерси за насоките :D Но ако някой знае нещо конкретно моля да сподели, също и за технологията и оборудването?

ПП. А катодно разпрашване кво ше рече ???

Гледам си от Бургас. Можеш ли да ми кажеш къде са тзи места че ми стана интересно :)

krasyb
11-03-2006, 10:56
"Хемус", завода в Славейков, преди търговската къща, индустралната улица.

Rado_G
11-03-2006, 14:32
В самия Хемус или някаде по тази улица. В посока пиргосплод?
Аз работя близко, посока КАТ :-)

krasyb
12-03-2006, 11:35
в самия Хемус, поразпитай вътре. Не знам подробности, но вече няколко човека ми казаха е там са правили

Rado_G
12-03-2006, 22:02
Мерси много ще се поогледам.Всъщност не ми е толкова наложително но не е лошо да знам :lol:

Rado_G
14-03-2006, 20:01
Еми аз съм търсил и накрая след като не намерих полирах алуминиевите части по мотора на ръка :wink: Ако намериш някъде свиркай :lol:
Братче можеш ли да ми кажеш как да си изчистя (виж аватара) там слукателните траби за тях става въпрос незнам те алуминии ли са че са доста кафяви пък и е рапаво там и незнам с какво може да стане.
а гледам че ти си полирал ...

Bobo
14-03-2006, 22:08
Еми аз съм търсил и накрая след като не намерих полирах алуминиевите части по мотора на ръка :wink: Ако намериш някъде свиркай :lol:
Братче можеш ли да ми кажеш как да си изчистя (виж аватара) там слукателните траби за тях става въпрос незнам те алуминии ли са че са доста кафяви пък и е рапаво там и незнам с какво може да стане.
а гледам че ти си полирал ...

Първо с машинката високооборотната и с шкурка изравняваш повърхността да няма шупли. После и на ръка трябва да поработиш доста там където неможе с машината. Като заравниш си взимаш от бриколаж комплект за полиране на метали (20лв мисля беше). Слагаш първо едното киче за по едрото с кафява паста (тя си е в комплекта) и полираш грубо, после слагаш другото киче със синя паста и пак полираш до огледало :wink: Абе бая гърч си е :roll:

Rado_G
15-03-2006, 00:04
Мерси братле дано да си намеря малко време ще я робвам тая процедура , дано стане на моята :)

Anton74
05-07-2006, 17:44
Ето виж тука:
http://www.polirane.com

Bobo
06-07-2006, 13:40
Ето виж тука:
http://www.polirane.com

Ако им занесеш смукателен колектор от италянка ще те гледат като изкопаемо и ще ти кажат да се оправяш :idea:

kris11
16-07-2006, 17:15
в самия Хемус, поразпитай вътре.
Във Варна - работещо галванично в "ТЕРЕМ- КРЗ Флотски Арсенал" -м-ст Лъджата .Под наем е на частна фирма.
"Черно море "АД полуфункциониращо галванично , но на външни лица не приемат поръчки.