PDA

View Full Version : Колебание на оборотите на 155 на празен ход



pr_00f
12-12-2005, 15:41
Преди да четете тези писания трябва да уточня, че нормалните обороти на загрял двигател са : 840 +/- 50

Ще се опитам да обобщя моя опит в борбата с колебанието на оборотите. Първата снимка показва прословутото моторче за празен ход.

http://pr_00f.alfaromeo-bg.com/Forum/remonti/prazenhod/dvigatel.JPG

Доколкото знам това е стъпково моторче което работи само когато колата е на празен ход и има нужда от корекция в оборотите - прекаленно ниски или високи. Представлява нещо като клапа с положения затворено и отворено
В течение на времето в моторчето влиза прах и всякакви буллшитс, и то спира да работи коректно.

Първа стъпка в борбата - почистване на гадната джаджа със WD40 .
За целтта е необходимо да се свали моторчето. От горната страна има една метална дъгообразна метална пластина която го държи - разхлабва се болта на плстината- не е необходимо да се маха самата пластина, при определено положение тя започва да се върти - достатъчно е да бъде завъртяна на 90 градуса и да освободи моторчето. Разкача се захранващият кабел - намира се отляво, и маркуча са входящия въздух - намира се отдясно и е стегнат със скоба. Хубаво е предварително да си намерите метална скопба с подходящия размер, за да можете безпроблемно да ги монтирате обратно. Единстевеното нещо което държи моторчето в момента е къса метална тръбичка която излиза от него и влиза в колекторните тръби /обозначил съм я като тръба изходящ въздух/. Връзката е осъществена посредством гумено уплътнение, така че леко придърпвате моторчето нагоре и то се освобождава. Ако всичко то тук е успешно - трябва да държите в ръцете си това.

http://pr_00f.alfaromeo-bg.com/Forum/remonti/prazenhod/motor-svalen.JPG

Пръскате ОБИЛНО с WD40 /чувал съм че може и с бензин??? / вътре в моторчето. През клапата за изходящ въздух може да се бръкне с пръст и да се раздвижи ротора /това е за хора с тънки пръсти/. Може да го разтръскате, и да го оставите да се накисне известно време. Изливате течността, и повтаряте процедурата докато смазката започне да изтича чиста. Първите няколко пъти си е направо черна. Оставяте моторчето няколко часа под наклон за да може маслото да изтече, и след това го монтирате. В повечето от случайте проблема е решен.

Да не забравя нещо важно - добре е преди да се чисти моторчето да се проверят маркучите който доставят въздух към двигателя, защото ако има пробит и смуче въздух - също може да се наблюдава колебание в оборотите.

При мен след тази процедура нещата се оправяха за 100-150 км и проблемите зпочваха отново..... :( Защото се оказа че моторчето е за смяна. Как се преборих и с това ....


Бях решил че моторчето е за смяна и проучих цените. Ново 300 ЛВ. Няма да коментирам. На старо - при Италианеца и в Анкол му искат 50 лв. Казаха ми - идваш слагаш ако ти хареса и работи - вземаш. Никак не ми хареса варианта да купувам котка в чувал защото като го тествам може и да работи ама след 200 км да се скапе. Но така или иначе не мога да си позволя да дам за такава част 300 лева, така че реших - отварям моето пък каквото ще да става. Ако го прецакам ще си купувам на старо и/или от две ще правя едно. За съжаление моторчето се отваря доста трудно.
http://pr_00f.alfaromeo-bg.com/Forum/remonti/prazenhod/otvarqne.JPG

Преди да започнете работа вижте дали по корпуса и капака има белези, и ако няма си направете. Много е важно защото при затваряне трябва да ги нагласите в същото положение !!!! На снимката горе се вижда една рязка в метала която съм правил .
Има 3 или 4 места на които метала на корпуса прорязaн и огънат, едно от тях е на снимката.
Използвани инструменти : Тънка и ЗДРАВА плоска оттверка, клещи виждат се на една от горните снимки. Понеже металната пластина е много плътно притисната на мястото на затварянето и не можеше да се захване дори и с тънка отверка, за първоначално повдигане използвах винт за дърво, който навивах под нея. След това още малко повдигане с отверката и накрая клещите. Знам че май не го обясних много добре, но щом моторчето е в ръцете ви няма да има неясни моменти. Като за първо отваряне - доста се борих то се вижда и на снимката как съм драпал :(.
След като отворите всички зони на закрепяне, изтегляте горната част на мотора - тази на която са тръбите за вход/изхдящ вуздух. Дърпахте без да се шашкате, излиза трудно защото магнита вътре е доста силен.
На този етап на борбата бях вече доста омазан и не съм правил снимки :(. За това пускам 2 схеми рисувани по памет.

http://pr_00f.alfaromeo-bg.com/Forum/remonti/prazenhod/Rotor-shema.JPG

Тук всичко трябва да е ясно, единствения коментар е за конусовидната пластмасова шайба- тя служи за да разтвори четките при монтирането на ротора. Ако нея я няма когато сглобявате мотора - ще изкривите четките и адиос.


А това е схема на дъното на моторчето гледано отгоре - тук са 3-те четки .
http://pr_00f.alfaromeo-bg.com/Forum/remonti/prazenhod/motor-shema-otvoren.JPG
На края на всяка четка има метално нитче/пъпка/ което контактува с ротора . При мен явно от много употреба пъпките се бяха изтъркали. За да усиля контакта с дълга отверка бръкнах вътре и леко поокривих четките навътре за да могата да правят по добър контакт с ротора. И това е.

Процедурата по затваряне е лесна само не забравяйте конусовидната шайба!!! Трябва да бъде в положение както на схемата.
Моторчето си има в зоната на затваряне гумено уплътнение защото за да работи добре - трябва да е почти херметично затворено. Понеже не бях сигурен колко ще изкара след ремонта и не исках да връщам затварящите пластини във оригиналното положение а само леко ги притиснах на вътре , че не ми се минаваше пи трънливия път на отварянето отново. Е да ама горната част на мотора се въртеше - гадно - как се оправя - навих един винт - къс и дебел под една от пластините за затваряне/ моя специално беше от захранване на ПЦ и по точно за закрепване на вентилатора към захранването/ Може да се ползва и болт за дърво - по дебел и му резнете върха с клещи за да не стърчи. Абе идеята е да стане като ново, че и по хубаво :Tease: