PDA

View Full Version : Първи стъпки след първите седем.



Ранобудниче
31-01-2009, 08:58
Отварям тази тема за всички, които нямат желание да попадат във Форумните бисери на Ромео 156 ГТА.

Идеята ми не е критикарска, нито пък с назидателен елемент.

По-скоро ми се ще взаимно да си бъдем полезни, припомняйки си някои нещица, учени твърде отдавна, добре забравени или просто проспани ;)

Правописът ни застрашително се изражда с всеки следващ ден, което е (меко казано) тъжно. Наясно съм, че всички сме хора и по тази причина грешим или не знаем всичко, но не това ме плаши в случая. Страховитото е нежеланието да се върви напред и тъпченето на място просто от инат, а в някои случаи - стремглавото пързаляне назад, в крак с модата.

Естествено, всеки преценява сам за себе си има ли желание да се развива или не и нямам намерение по какъвто и да било начин да квалифицирам НЕжелаещите.

Полезни връзки и дискусия са включени в "тайната" ми мисъл, провокирала това начало, а причината да е в чат раздела е повече от очевидна - свободата всеки да каже това, което смята, без да бъде редактиран, забърсан или наруган.

Бихме могли да я превърнем в пенкилер и да не коментираме само и единствено правописа, с една дума - каквото и да ви хрумне, няма да е офф-топик :bad_evil:

Добре би било да се въздържаме от лични обиди, но, ако случайно някой изтърве нервите си, преценката дали съответният пост да бъде забърсан или не, нека бъде на конкретния "обиден". Основна характеристика на обидата е субективният елемент - възприемането на обидата като такава ;)


И така.

Спам, чат, дискусия или каквото ви душа иска - както и да квалифицираме темата, все пак да я започна с няколко линка, които (при желание за четене ;)) биха могли да ни бъдат полезни:



Правописни и пунктуационни правила (http://www.scribd.com/doc/5357299/-)

Правопис. Как да пишем правилно (http://www.kakvo.org/statia/8/pravopis-kak-da-pishem-pravilno)

Кратък справочник за правопис и пунктуация (http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4413)

Онлайн тълковен речник (http://www.eurodict.koralsoft.com/bulgarian_properties.html)

Система за граматичен анализ на българския език (http://bgoffice.sourceforge.net/grammar/online/) - нещо като правописен речник, който (при проверка) ни указва дали думата е изписана грешно, но (за жалост) не предлага верен вариант (т.е. - принципът е "проба-грешка" ;))



Това като начало.


Отново искам да натъртя, че нямам идея да назидавам, хокам или каквито там синоними може да ви хрумнат, а само и единствено взаимно да си бъдем полезни :)

code
31-01-2009, 09:02
Все отваряш едни теми .. :new_Eyecrazy:
сложила си преди и след "който" запетайки, което е грешка! :pokey: :haha:
и след "проверка" имаш още една излишна :haha:

Ранобудниче
31-01-2009, 09:06
Все отваряш едни теми .. :new_Eyecrazy:
сложила си преди и след "който" запетайки, което е грешка! :pokey:

цитирай :)

Ранобудниче
31-01-2009, 09:10
"при проверка" съкращава израза "ако направим проверка" ;)
но за твое удоволствие ще го изтипосам в скоби.

това е така, защото, ако разкараш въпросния израз, изречението няма да загуби смисъл - приеми го като втъкнато пояснение;)

code
31-01-2009, 09:10
... правописен речник, който, при проверка, ни указва дали думата е изписана грешно...

:laser: :-)

trustworthy
31-01-2009, 09:13
цитирай :)

Спокойно, нямаш никаква грешка. Просто запетайките, освен преди който/която/които и прочие, за ужас на мнозина, се поставят също и по сума ти различни други поводи.
линковете са много полезни, но едва ли някой ще прежали от времето си да ги прочете и рефрешне граматиката си:-?

Ранобудниче
31-01-2009, 09:19
Спокойно, нямаш никаква грешка. Просто запетайките, освен преди който/която/които и прочие, за ужас на мнозина, се поставят също и по сума ти различни други поводи.
линковете са много полезни, но едва ли някой ще прежали от времето си да ги прочете и рефрешне граматиката си:-?

Отче, дори само последните два линка да се ползват, все е нещо.

Пък и никъде не казах "задължително", а само "при желание" ;)

А аз съм си спококойна, смяташ ли, че нещо е в състояние да разклати хубавата ми съботна утрин? :hump:



Добро и усмихнато утро на теб :)

code
31-01-2009, 09:20
Спокойно, нямаш никаква грешка. Просто запетайките, освен преди който/която/които и прочие, за ужас на мнозина, се поставят също и по сума ти различни други поводи.
Мда например при всяко започване на нова дума - айде сега няма нужда . . . баси темите няма да научите дърти магарета на правопис, то когато е трябвало са ни учили. Колкото - толкова. Това е автомобилен форум - да не забравим да сменим маслото покрай запетайките :chair:

Ранобудниче
31-01-2009, 09:25
Мда например при всяко започване на нова дума - айде сега няма нужда . . . баси темите няма да научите дърти магарета на правопис, то когато е трябвало са ни учили. Колкото - толкова. Това е автомобилен форум - да не забравим да сменим маслото покрай запетайките :chair:


Чадо, никой не те кара насила да четеш "баси темите" :tooth:

trustworthy
31-01-2009, 09:40
А аз съм си спококойна, смяташ ли, че нещо е в състояние да разклати хубавата ми съботна утрин? :hump:
Добро и усмихнато утро на теб :)

Добро, добро...колко добро да е, щом сума работа ме чака тоя викенд :-?

Иначе се радвам, че твоето утро е започнало с 'висок старт', съдейки по емотиконата :)

@Code

Недей така, че ми се къса сърцето, човек :)

Ранобудниче
31-01-2009, 09:49
Добро, добро...колко добро да е, щом сума работа ме чака тоя викенд :-?

Иначе се радвам, че твоето утро е започнало с 'висок старт', съдейки по емотиконата :)

...

Щом работата ти пречи на викенда, зарежи я!

Апропо, на мен повече ми мяза на нисък тоя старт от картинката, ма друг път ще ти обясня дълбокия му сми :mrgreen:

Мисля да заведа червената кипра на кафе. Времето е идеално да й набримча парното на мах и да я поразкарам напред-назад :)

Pinky
31-01-2009, 10:03
Айде да събудим търтея :)

morfius
31-01-2009, 11:17
Да кажа и аз нещо по темата:
- Ако не се чувствате сигурни в писането, ползвайте максимално прости изречения - така написаното ще е много по-четимо и прегледно.

Моето мнение относно правописа във форумите е, че той е форма на уважение към четящите постинга.

Kuku
31-01-2009, 13:28
Тук не съм съгласен и щи обясня що - стараеш се да пишеш прости/опростени изречения - един вид сам се затъпяваш!
Не се целиш нагоре, а стреляш в земята ;)
По-добре да се изложиш два пъти и на третия път да го напишеш правилно, отколкото да си казваш "не знам как се пише това, не мога да го напиша".
Надявам се ме разбра :)

old alfist
31-01-2009, 13:42
Тук не съм съгласен и щи обясня що - стараеш се да пишеш прости/опростени изречения - един вид сам се затъпяваш!
Не се целиш нагоре, а стреляш в земята ;)
По-добре да се изложиш два пъти и на третия път да го напишеш правилно, отколкото да си казваш "не знам как се пише това, не мога да го напиша".
Надявам се ме разбра :)

Идеалният вариант е като Ботев - с малко думи, много за кажеш.

nhg
31-01-2009, 16:03
Тук не съм съгласен и щи обясня що - стараеш се да пишеш прости/опростени изречения - един вид сам се затъпяваш!
Не се целиш нагоре, а стреляш в земята ;)
По-добре да се изложиш два пъти и на третия път да го напишеш правилно, отколкото да си казваш "не знам как се пише това, не мога да го напиша".
Надявам се ме разбра :)

абе колега, аз се съмнявам, че има някой, който може да си каже такова нещо; казано по друг начин: ако можеш да измислиш 'сложни' изречения, ще знаеш и как да ги напишеш...

morfius
31-01-2009, 22:22
Това с простите изречения го казваше стар преподавател по чужд език, правилото помагало много на начинаещите, защо да не помага и тук :)

Ранобудниче
31-01-2009, 22:25
Айде да събудим търтея :)

късно го виждам, чадо.
пък и имах жизненоважен ангажимент.


Да кажа и аз нещо по темата:
- Ако не се чувствате сигурни в писането, ползвайте максимално прости изречения - така написаното ще е много по-четимо и прегледно.

Моето мнение относно правописа във форумите е, че той е форма на уважение към четящите постинга.


"Да" по всички точки, но дори опростяването не винаги е решение, защото..
"Не знам", "не мога", "не искам", "не разбирам" са думи от ежедневния речник на всеки от нас, които масово се изписват "незнам", "немога", "неискам", "неразбирам".
Частицата "не" се залепва за глаголчето, което я следва, в случаите, когато образуваме прилагателно: "незнаещ", "неможещ", "неискащ", "неразбиращ".

Друг пример с любимото на неберемеда "й", което намира място в писмените излияния, точно дето му падне (особено при образуването на множествено число):

ситуация - ситуаций (вместо "ситуации")
случай - случай (вместо "случаи") или още по-красиво- случей

и т.н.



Идеалният вариант е като Ботев - с малко думи, много за кажеш.

това е изкуство :)

fred
31-01-2009, 22:30
Добра тема, защото наистина грешим, а има и много неграмотни във форума изобщо, но се съмнявам, че ще заинтересуват от помагалата, но кой знае...

Ранобудниче
31-01-2009, 22:41
Добра тема, защото наистина грешим, а има и много неграмотни във форума изобщо, но се съмнявам, че ще заинтересуват от помагалата, но кой знае...

ааа, Фреди :)
хич не ожалвай тези, на които не им пука как и какво.

убедена съм, че има любознателни хора, на които или времето не достига, или просто не им се рови из мрежата всеки път, когато изпитват притеснение за изписването на дадена думичка или пък дали са спазили друго правило, касаещо езика ни, заради които точно ми се ще в една тема да съберем нещо като "библиотека" от връзки към интересни места, където може да се намерят речници, статии или друга полезна информация (това изречение няма много общо със смисленото предложение на Морфиус ;)).

morfius
31-01-2009, 23:00
"Да" по всички точки, но дори опростяването не винаги е решение, защото..
"Не знам", "не мога", "не искам", "не разбирам" са думи от ежедневния речник на всеки от нас, които масово се изписват "незнам", "немога", "неискам", "неразбирам".
Частицата "не" се залепва за глаголчето, което я следва, в случаите, когато образуваме прилагателно: "незнаещ", "неможещ", "неискащ", "неразбиращ".

Друг пример с любимото на неберемеда "й", което намира място в писмените излияния, точно дето му падне (особено при образуването на множествено число):

ситуация - ситуаций (вместо "ситуации")
случай - случай (вместо "случаи") или още по-красиво- случей

и т.н.


Дори с такива грешки простите изречения са лесно четими, докато един бъркоч от навързани мисли без запетаи, точки и главни букви, може да докара главоболие на всеки.
Идеята ми не касае толкова изрядния правопис, колкото лесното прочитане и разбиране на мнението - все пак сме форум. А и за тях мисля линковете ти говорят достатъчно :-)

PEPI-2ALFA
31-01-2009, 23:37
Полезно.


И така.
Правопис. Как да пишем правилно (http://www.kakvo.org/statia/8/pravopis-kak-da-pishem-pravilno)
Това като начало.
Ето тук, на пример, мисля че още в първите редове открих грешка. Мислил съм си , че е "двуеточие", а като го проверих през последния линк, било "двоеточие";-).


...няма да научите дърти магарета на правопис, то когато е трябвало са ни учили. Колкото - толкова...
И ти си прав, обаче започват да ми се явяват противоречия. Все си мисля, че когато още учих, правилно беше "тоя", "тая", а "този", тази", "онзи" бяха неправилни форми. Сега като гледам колко често се използват (даже в телевизиите - "Тази сутрин" по БТВ), започвам да се съмнявам, в това което съм учил. Вярно, аз отличник не съм бил никога, ама има неща, които помня оттогава и ... така.
П.П. Та, я кажете за това какво мислите.

Ранобудниче
01-02-2009, 08:44
Дори с такива грешки простите изречения са лесно четими, докато един бъркоч от навързани мисли без запетаи, точки и главни букви, може да докара главоболие на всеки.
Идеята ми не касае толкова изрядния правопис, колкото лесното прочитане и разбиране на мнението - все пак сме форум. А и за тях мисля линковете ти говорят достатъчно :-)

"Да се обеси не да се остави" - не му е лесно на човека ;)



... Все си мисля, че когато още учих, правилно беше "тоя", "тая", а "този", тази", "онзи" бяха неправилни форми. Сега като гледам колко често се използват (даже в телевизиите - "Тази сутрин" по БТВ), започвам да се съмнявам, в това което съм учил. Вярно, аз отличник не съм бил никога, ама има неща, които помня оттогава и ... така.
П.П. Та, я кажете за това какво мислите.

шегуваш ли се? :tooth:

я да видим какво ни казва последният линк по твоето питане :)

тоя

показателно местоимение - м.р., ед.ч.
тоя основна форма
тоя м.р., ед.ч.
[няма форма] м.р., ед.ч., непълен член
[няма форма] м.р., ед.ч., пълен член
тая ж.р., ед.ч.
[няма форма] ж.р., ед.ч., членувано
туй ср.р., ед.ч.
[няма форма] ср.р., ед.ч., членувано
тия мн.ч.
[няма форма] мн.ч., членувано

този

показателно местоимение - м.р., ед.ч.
този основна форма
този м.р., ед.ч.
[няма форма] м.р., ед.ч., непълен член
[няма форма] м.р., ед.ч., пълен член
тази ж.р., ед.ч.
[няма форма] ж.р., ед.ч., членувано
това ср.р., ед.ч.
[няма форма] ср.р., ед.ч., членувано
тези мн.ч.
[няма форма] мн.ч., членувано


тая

показателно местоимение - ж.р., ед.ч.
тоя основна форма
тоя м.р., ед.ч.
[няма форма] м.р., ед.ч., непълен член
[няма форма] м.р., ед.ч., пълен член
тая ж.р., ед.ч.
[няма форма] ж.р., ед.ч., членувано
туй ср.р., ед.ч.
[няма форма] ср.р., ед.ч., членувано
тия мн.ч.
[няма форма] мн.ч., членувано


тази

показателно местоимение - ж.р., ед.ч.
този основна форма
този м.р., ед.ч.
[няма форма] м.р., ед.ч., непълен член
[няма форма] м.р., ед.ч., пълен член
тази ж.р., ед.ч.
[няма форма] ж.р., ед.ч., членувано
това ср.р., ед.ч.
[няма форма] ср.р., ед.ч., членувано
тези мн.ч.
[няма форма] мн.ч., членувано


Отговорът на въпроса ти е, че всички са правилни :)

old alfist
01-02-2009, 10:00
Има голяма опастност да си забравим мисълта, докато си правим синтактичен анализ на изказването.

fred
01-02-2009, 10:11
ааа, Фреди :)
хич не ожалвай тези, на които не им пука как и какво.

убедена съм, че има любознателни хора, на които или времето не достига, или просто не им се рови из мрежата всеки път, когато изпитват притеснение за изписването на дадена думичка или пък дали са спазили друго правило, касаещо езика ни, заради които точно ми се ще в една тема да съберем нещо като "библиотека" от връзки към интересни места, където може да се намерят речници, статии или друга полезна информация (това изречение няма много общо със смисленото предложение на Морфиус ;)).

Права си Гори, наистина си е полезна, даже и децата ще натиря да гледат :flowers:

Ранобудниче
01-02-2009, 10:24
Има голяма опастност да си забравим мисълта, докато си правим синтактичен анализ на изказването.

не съм забелязала да имаш подобна необходимост ;)


@ Фреди, да не те натирят децата накрая :tooth:

PEPI-2ALFA
01-02-2009, 17:26
шегуваш ли се? :tooth:

я да видим какво ни казва последният линк по твоето питане :)

Отговорът на въпроса ти е, че всички са правилни :)
Съвсем сериозно питах. Аз също проверих през последния линк. Все пак са минали, има-няма, 20г. от гимназията, а тогава (по спомен) това беше положението. Правила също се променят (пример: колега-колежка), та за това.

Susscrofa
04-02-2009, 13:53
Раздвоен съм. Не знам какво да кажа относно тази/тая тема.
Езикът трябва да се променя, трябва да се опростява.
Английският е прекрасен пример в това отношение.
Мечтая за български език без пълен член, без правила за пренасяне, без (във/в, със/с).
Мечтая за думите к'во/ 'щото/'дето/
Примерите може да ви изглеждат глупави, но в английския език те са реалност.
Езикът трябва да бъде средство за общуване, което е достъпно и лесно, не бива да става преграда.
Не бива някой, който е решил да си придава важност със зъби и нокти да се стреми да запазва някакви "безумни правила".
Уффффффф май ще имам правописни грешки, ама няма как, поне ще е по темата.
:Tease::Tease::Tease:

PEPI-2ALFA
04-02-2009, 14:50
...Езикът трябва да се променя, трябва да се опростява.
Английският е прекрасен пример в това отношение...
Да, и за по-просто след всяка дума следва -"имам изпонавпредвид...". Точно като в английския: "ай мин", "ю ноу", ...
П.П. Не е ли по-лесно, нещата да се научават навреме.

bass
04-02-2009, 14:52
без правила за пренасяне, без (във/в, със/с).
...
Мечтая за думите к'во/ 'щото/'дето/
Примерите може да ви изглеждат глупави, но в английския език те са реалност.
Езикът трябва да бъде средство за общуване, което е достъпно и лесно, не бива да става преграда.
Не бива някой, който е решил да си придава важност със зъби и нокти да се стреми да запазва някакви "безумни правила".
:Tease::Tease::Tease:

С/СЪС, В/ВЪВ са измежду най разумните езикови правила - опитай да изрецитираш "компромис с сместа в всмукателния колектор" - не те ли фаща саклет? :-) Същата е и логиката на сричкопренасянето - да ти е гладка речта, не да се кьопаш като четеш (дори и на ум) с думи като "ретр-анслатор". За мен тва са от тия правила, които просто формализират естествена необходимост, а не налагат изкуствена такава.

"Щото", "дето", "квото" и прочее си ги има като думи (някои дори в речника!), къв е проблемът? Тук е само въпрос на стил (разговорен, официално-делови...) и употреба според ситуацията - кой както го кефи и си прецени. Много обичам да давам за пример министри и депутати - ми никъв проблем нямат някои от тях да говорят на език, нямащ нищо общо с книжовния и "безумните му правила", всички ги разбират, но изглеждат като (и всъщност са си) цървули.
Начинът на ползване на езика говори много за човека.

156
04-02-2009, 15:42
Аз отдавна съм си сложил линк в подписа по темата за правописа, ама явно не се забелязва особено :rtfm:

ЕДИТ: suscrofa, прав си - езикът се променя (нови думи, отпадат ненужни форми, падежи и т.н.) и така трябва но неграмотното писане не е развитие, а точно обратното. Никой не говори за безумен пуризъм, а за прости правила, които всеки може да се научи да спазва. Както се казва - It's not a rocket science ;)

Susscrofa
04-02-2009, 15:54
С/СЪС, В/ВЪВ са измежду най разумните езикови правила - опитай да изрецитираш "компромис с сместа в всмукателния колектор" - не те ли фаща саклет? :-) Същата е и логиката на сричкопренасянето - да ти е гладка речта, не да се кьопаш като четеш (дори и на ум) с думи като "ретр-анслатор". За мен тва са от тия правила, които просто формализират естествена необходимост, а не налагат изкуствена такава.

"Щото", "дето", "квото" и прочее си ги има като думи (някои дори в речника!), къв е проблемът? Тук е само въпрос на стил (разговорен, официално-делови...) и употреба според ситуацията - кой както го кефи и си прецени. Много обичам да давам за пример министри и депутати - ми никъв проблем нямат някои от тях да говорят на език, нямащ нищо общо с книжовния и "безумните му правила", всички ги разбират, но изглеждат като (и всъщност са си) цървули.
Начинът на ползване на езика говори много за човека.

Чел отгоре отгоре и се изказал нашия......
Никъде не съм употребил "квото". Дума "Щото" определено няма, егати думата.
Изговарянето няма нищо общо с правописа (пак английския виж). Никъде тук не става дума за изговаряне на нещо, става дума само за писане, за правопис.
Объркал си вафлите нещо.........
Давам ти втори шанс, за поправка.:fish:

bass
04-02-2009, 17:24
Дума "Щото" определено няма, егати думата.

След тва изказване предните ти забележки вече не ме учудват :-)

Давам ти втори шанс, за поправка.
Даже в постните англо-български речници онлайн няма да ти е трудно да провериш. Пробвай се и с "дето".

Ако мога да те цитирам (пак),

Чел отгоре отгоре и се изказал нашия......

Ранобудниче
05-02-2009, 01:32
цъ цъ цъ цъ.. шефе, що зами мъдрите мисли преди да ги прочета, м? :mf_Flush:

Susscrofa
05-02-2009, 08:44
След тва изказване предните ти забележки вече не ме учудват :-)

Даже в постните англо-български речници онлайн няма да ти е трудно да провериш. Пробвай се и с "дето".

Ако мога да те цитирам (пак),

ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ едно нещо объркано и ти всичко друго ще игнорираш.
Ако на мацката веждите са рунтави не означава, че няма страхотен задник.
За мен дума "Щото" няма, а ако има то тя за мен е само за употреба в стихотворения.
Нищо не каза за думата "квото" и къде съм я написал.
Като политик действаш колега.
Хващаш мишката и вадиш тон лайна от нея.
:bravo::bravo::bravo:

bass
05-02-2009, 10:06
Е, лайна... не е тва целта ми в никакъв случай. Ползвах поста ти за правилата като повод за разсъждение, не за заяждане. "Квото" е членувано "кво", но е и моя любима разговорна дума от типа, който ти беше дал за пример - бях написал още такива (даева, мааму, некви, секви, ...), но ги съкратих, щото да не засегна на някого чувството за приличие, ръйш' ли...
А тва дето били факт в английския език - ми там са факт точно по същия начин, по който са факт и в българския - стаат за лаф и негърски чалги, но не са допустими в официален документ (примерно).
btw Странно как в "еталонния" (и действително много удобен за употреба) английски език са изостанали правилата за сричкопренасяне (не твърдиш, че липсват, нали...?)

Susscrofa
05-02-2009, 10:17
Е, лайна... не е тва целта ми в никакъв случай. Ползвах поста ти за правилата като повод за разсъждение, не за заяждане. "Квото" е членувано "кво", но е и моя любима разговорна дума от типа, който ти беше дал за пример - бях написал още такива (даева, мааму, некви, секви, ...), но ги съкратих, щото да не засегна на някого чувството за приличие, ръйш' ли...
А тва дето били факт в английския език - ми там са факт точно по същия начин, по който са факт и в българския - стаат за лаф и негърски чалги, но не са допустими в официален документ (примерно).
btw Странно как в "еталонния" (и действително много удобен за употреба) английски език са изостанали правилата за сричкопренасяне (не твърдиш, че липсват, нали...?)

В писмения английски е прието съкращението и не е правописна грешка. I'm, I don't, I've, I'll и т.н. При нас не е. Това имам предвид, а не разговорната реч.

bass
05-02-2009, 10:27
I'm, I don't, I've, I'll и т.н.

Ахааа, за тва съгласен.
Но май в българския още не е станало приемливо (имам предвид практически, не формално) да напишеш на непознат "Ш'съм там", докато на английски "I'll be there" си е съвсем ОК за бизнес кореспонднция даже. Не че не си позволявам с някои по-близки партнери да се лигавя така де :-)

Susscrofa
05-02-2009, 11:27
Ахааа, за тва съгласен.
Но май в българския още не е станало приемливо (имам предвид практически, не формално) да напишеш на непознат "Ш'съм там", докато на английски "I'll be there" си е съвсем ОК за бизнес кореспонднция даже. Не че не си позволявам с някои по-близки партнери да се лигавя така де :-)

Уффффффф, разбрахме се поне най накрая. :bravo::bravo::bravo: Благодаря ти за търпението.......:lupe:

koolio
05-02-2009, 11:50
Ахааа, за тва съгласен.
Но май в българския още не е станало приемливо (имам предвид практически, не формално) да напишеш на непознат "Ш'съм там", докато на английски "I'll be there" си е съвсем ОК за бизнес кореспонднция даже. Не че не си позволявам с някои по-близки партнери да се лигавя така де :-)

Е кво се учудваш? Бизнес кореспонденцията смело върви към деформализиране.
Както и всичко останало, като например облеклото за бизнес срещи. Ма тва вече е друга тема.

Pinky
05-02-2009, 14:23
Мда, вече никой не носи вратовръзки по бизнес срещи :)

Бизнес кореспонденцията е приятно съчетание между практичността на краткия изказ при неформалното общуване и яснотата и благоприличието на официалното.

Коки
06-02-2009, 13:33
...бях написал още такива (даева,...

Какво ще рече "даева"?

Бобби
06-02-2009, 15:47
Какво ще рече "даева"?
..май, че на картинка е това...:hump:

bass
06-02-2009, 17:41
Какво ще рече "даева"?

Ъъъъ... нещо като лигава, облагородена и смекчена откъм натурализъм версия на стандартен каруцарски възглас, изразяващ определени сексуални намерения.

Бобби е нацелил картинката общо взето :-)

Ранобудниче
07-02-2009, 17:30
Ъъъъ... нещо като лигава, облагородена и смекчена откъм натурализъм версия на стандартен каруцарски възглас, изразяващ определени сексуални намерения...



любимата ми дефиниция за идните 100 години :tooth:

Stoyan Georgiev
10-02-2009, 19:36
по повод английските съкращения

при тях тези са позволени, защото има едно нещо което се казва изсветляване изветряни или сума ти още определения, които при тяхната езикова група са нормални


както при нас не е прието да напиш мноу жилиая

и там не е прието да са напише i really wanna ..

има съкращения и съкращения ;)

Mapтo
17-02-2009, 20:10
http://education.actualno.com/news_222039.html

Пълна трагедия.......:hmm::-|

gargasmela
17-02-2009, 22:39
Провописът на всички ни е под всякаква критика (не изключвам себе си :) ). Според мен, станахме прекалено мързеливи в последните години и просто не се стараем да пишем правилно. Както и не се стараем да говорим правилно... а имаме доста красив и богат език.

Тази тема е страхотна! Поздрави за идеята! :)

ФЕРАРИСТ
17-02-2009, 23:09
Това тука е форум, място където юзъри разговарят, споделят, обменят и изказват мнения, като единствената разлика от на-живо е че не е на живо......ако на живо кажа "Неска ква пичкъ минъ с едно житиви", надали ще има забележки, надали и ще се забележи, мисля че тука това се отбелязва, само защото изговореното се пише......и понеже това за мен е един вид говорилня, не си давам зор да спазвам правопис и прочее, някой може да се дразни, но това е мисъл с която мога да живея......все пак нещата не са кой знае колко официални.......ако станат може и да си сложа етикета, ама на тоя етап....

PEPI-2ALFA
18-02-2009, 00:06
...мисля че тука това се отбелязва, само защото изговореното се пише......и понеже това за мен е един вид говорилня, не си давам зор да спазвам правопис и прочее...
Докато в разговор, къде с интонация, къде с мимики се разбираме, то при четене се получават такива недоразумения, че...

bass
18-02-2009, 08:35
На практика всяка масова неграмотност в определен момент може да се превърне в норма, ако езиковедите установят, че тя се появява в езика ни прекалено често.


Те тва е гадното, а не че правописните норми се променят според развитието на езика по принцип.
Но като сме демокрация (уж), ше следваме мнозинството и така...

Извън горния коментар - на стената на училището в Дианабад с големи букви пише "11-то". Тва училище не е от вчера, но явно никого (от директор до родител) не го е подразнило достатъчно :lupe:

Ранобудниче
18-02-2009, 09:35
...

Извън горния коментар - на стената на училището в Дианабад с големи букви пише "11-то". Тва училище не е от вчера, но явно никого (от директор до родител) не го е подразнило достатъчно :lupe:


Или просто примирение?
Или умора?
Не си ли забелязал как ВСЯКА полезна инициатива се погазва с всички сили, независимо от средствата (включително персонални квалификации и пр.) и при това - с кеф?

Ако всеки, който е минал край училището си е казал: "Що да се бутам между шамарите, нека друг го направи" или пък: "Дори да се пробвам, от това нищо няма да излезе", тогава какво?

Нали знаеш за българския казан в ада?
Определено нямаме нужда от пазач.
Нито дори от външен враг.

Когато всички "луди глави" с уморят, настава време на безвремие.

koolio
18-02-2009, 11:20
Когато всички "луди глави" с уморят, настава време на безвремие.
:bravo:
Радвам се, че в този форум могат да се прочетат и наистина мъдри мисли.:big_flowers:

bass
18-02-2009, 13:33
За хардкор феновете на правописа (а също и за хора с ниско кръвно, които се опитват да го нормализират) - езикови справки по телефона на номера по-долу.

0900-12-230 (10 импулса в минута, избира се от цялата страна) от 9 до 17 часа всеки работен ден може да получите компетентна информация по въпроси на:
- правописа, правоговора и пунктуацията в съвременния български книжовен език;
- значението, употребата, произхода и стилистичната характеристика на думите;
- правилното оформяне на различни видове документи;
- практическа помощ при редактиране на текстове с различен характер;
- практическа помощ при изучаването на български език в училище;
- енциклопедични справки.

п.с. Откога па ползваме руски кавички!?!?!?!
(текстът по-долу е извадка от http://www.ibl.bas.bg/lcons_bg.htm)

ИНСТИТУТ ЗА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК
Езикови справки
Служба «Езикови справки и консултации» е национална служба с половинвековна история, която се поддържа от Секцията за съвременен български език.

156
18-02-2009, 13:44
Хаха, този телефон сигурно паяжина е хванал :) Поне да не беше импулсен.
А що се отнася до българския казан в ада - не е единсвтен, със сигурност.

bass
18-02-2009, 14:11
Може да е хванал паяжина, обаче операторките явно имат нюх как да компенсират когато някой все пак звънне :-) След като си зададох относително лесния въпрос (дали и кога е въведен десетичен разделител точка вместо запетая) фитката почна да си дояжда нещо (ако мляскането е било от това де), после довърши разговор с колежка на битова тема, после ме накара да си задам въпроса отново... и така около 5-7 минути.
И после що мъжете посягали на жени...

Ранобудниче
18-02-2009, 21:43
Може да е хванал паяжина, обаче операторките явно имат нюх как да компенсират когато някой все пак звънне :-) След като си зададох относително лесния въпрос (дали и кога е въведен десетичен разделител точка вместо запетая) фитката почна да си дояжда нещо (ако мляскането е било от това де), после довърши разговор с колежка на битова тема, после ме накара да си задам въпроса отново... и така около 5-7 минути.
И после що мъжете посягали на жени...

е ти за толкоз (само) импулси да не искаш и да ти пъшкат? :grin:
мляскане (на баничка) ти стига!

Ранобудниче
22-05-2009, 07:22
Понеже от известно време съм на тая вълна, споделям с вас една скромна възможност за проверка на знанията по сновните предмети - тестове за външно оценяване - 4 и 5 клас (http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/top_menu/news/archiv2008/08-05-13_ocenjavane_4-5kl.html) :) :) :)



Няма да приегравам с матурите за големи.
Ха да ви видя - кой ще се пробва? :laughing1:

Ранобудниче
03-11-2009, 17:10
Правописът по Живков се промени. Ученици и студенти - все по-неграмотни (http://e-vestnik.bg/7239)

Светослава Банчева

Мляко или млеко? Правописният речник до 2002 г. допускаше “екане” - произнасяне и изписване на някои думи и с Е, и с Я, заради… Тодор Живков. Комунистическият диктатор в официалния си език упорито употребяваше изрази като “бех”, “нема”, “млеко” и т. н., и накрая диалектът му доведе до промени в официалния език, за да се замаже неговата некултурност.

Сега тези промени са отпаднали, но малцина знаят за новите правила...



И в национални медии има правописни грешки. "За" и "против" пълния член, запетайки, главни букви… (http://e-vestnik.bg/7259)

Светослава Банчева

Кои са най-честите правописни грешки, които се срещат из медиите, официални документи и работите на студенти и ученици? С помощта на доцент Красимира Алексова, преподавател в Катедрата по български език на СУ „Св. Климент Охридски“, e-vestnik прави преглед на най-честите грешки в езика....




Кратък речник на Интернет и есемес жаргона (http://e-vestnik.bg/840#internet-jargon-dictionary)



Опреснявам темата, понеже има кампания във форума напоследък :tooth:

PEPI-2ALFA
05-11-2009, 18:08
Цитати от първия линк:
"Мляко или млеко? Правописният речник до 2002 г. допускаше “екане” - произнасяне и изписване на някои думи и с Е, и с Я, заради…
Сега тези промени са отпаднали, но малцина знаят за новите правила"
...
"Шкембе чорба или шкембе-чорба? Рок музика или рок-музика? Кое се пише слято?

Това е една от нормите, които трудно се помнят, а и се променят с времето. В новия речник, който излезе през 2002 година, правописът на много сложни думи е променен. Преди, ако първата дума беше свързана с храна, съчетанието й с друга дума се пишеше полуслято - „шкембе-чорба“, „тахан-халва“, „дроб-сарма“ и др. Това важеше и за спортовете – например „ски-скокове“. Много думи с първа част от чужд произход се пишеха слято – например джазпевец.



Сега всички тези думи се пишат разделно!

Правилно е „шкембе чорба“, „рок музика“,..."

Част от проблемите с неграмотността, според мен, са и прекалено честите промени (пак според мен) на правилата. Учил съм аз до 1989г. по едни норми, запомнил съм горе-долу нещата и в един момент се явявам неграмотник в очите на някой учил след 2002 по променени норми. И друг път съм давал пример с тая-тази, оня-онзи ... Аз докато учех правилна беше първата дума. Даже почвам да се съмнявам дали правилно съм го запомнил това, като слушам от ... няколко години вече обратното. Не мисля да си променям говора - ще чакам новия речник на БАН със старите правила:-D

П.П. Ясно ми е, че езика е "жива" материя и се променя, но... кой и през колко време решава как точно да се промени ...?

mordohy
06-11-2009, 00:58
Радвам се Пепи,че се върна.РАДВАМ СЕ И НА ОСТАНАЛИТЕ,че ви пука за езика ни.Влизам рядко тука,щото рина по техническитеТам доволно си имам проблеми с изказа.Мъча се,мъчиме се всички,но поне не е напразно.
Давайте напред!

Ранобудниче
08-11-2009, 10:41
Правилно е „шкембе чорба“, „рок музика“,..."



Ох.. и двете са правилни - така е. И шкембе чорбата, и рок музиката.. все са правилни ;)
Първото - рано сутрин след препиване (или когато - тогава), а второто - по всяко време ;)


П.П. Ясно ми е, че езикът е "жива" материя и се променя, но... кой и през колко време решава как точно да се промени ...?

Има едно изречение в долния линк по твоя въпрос.. мисля, че ще внесе яснота в твоите терзания ;)

Ммм? (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D0%B2_%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE% D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BD_%D1%80%D0%B5%D1%87%D 0%BD%D0%B8%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D 0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F_%D0%B5%D0 %B7%D0%B8%D0%BA)

:smoke:

PEPI-2ALFA
08-11-2009, 15:08
Има едно изречение в долния линк по твоя въпрос.. мисля, че ще внесе яснота в твоите терзания ;)
:smoke:
Моите терзания са породени от прекалено честите промени, но това е субективно...
От линка в Уикипедия:
"Речникът е издаден през 2002 г. от БАН и ... който е оправомощен да следи измененията и проблемите в езика и да внася единство в него...
Предишният официален справочник носи заглавието „Правописен речник на съвременния български книжовен език“. ( 1. изд. 1983 г. )
Има-няма 20г. Ако така я карат ще дочакам следващото издание, може пък да върнат старите правила :grandpa::rotfl:

bass
09-11-2009, 10:14
Оф, за мен разделното писане на сложните думи е от лукаваго.

Седят ми като отделни думи и тва е - "Искам да ям шкембе чорба" ми звучи като "Последно кво искаш - шкембе ли или чорба?" или все едно някой е поправил "шкембе" на "чорба", ама е забравил да изтрие първото...

Слято или с тире - и двете по' ги ядвам.

Коки
09-11-2009, 10:30
...Слято или с тире - и двете по' ги ядвам.

Аз пък шкембе чорбата я ям всякак, независимо дали са я написали с тире, слято или не ;)

Бобби
09-01-2010, 16:50
Ммм..да, това с шкембето в последните дни на миналата година и в първите на тая, добре ми се отрази:)
...особено сутрин!

fred
09-01-2010, 17:27
Въобще чорбата си е голяма работа:razz:

PEPI-2ALFA
09-01-2010, 17:30
Въобще чорбата си е голяма работа:razz:
Сега да не минете на футболна вълна :whip:

fit_mania
09-01-2010, 18:23
Може ли някой да ми покаже как изглежда стикера на клуба че искам си татуйрам малко задното стъкло

bass
10-01-2010, 19:50
Може ли някой да ми покаже как изглежда стикера на клуба че искам си татуйрам малко задното стъкло

Аз мога, но ако напишеш отново горното изречение без грешка (за да не си абсолютен ултрамегаофтопик, че направо разби пазара).
Имаш три опита, после минава модератор и ни затрива и двамата.

JAMAL
07-07-2010, 15:25
След поредната акция на МВР, под наслов "Неграмотните", беше заловен виден столичен неграмотник. Делото беше прехвърлено към съда, където трябваше да се вземе решение, относно неговата съдба...ще живее или не. Добрата новина за виновния беше, че съдията реши: "Да се обеси не, да се пожали", но за негово съжаление стенографката имаше колебание по поставянето на запетаята и написа: "Да се обеси, не да се пожали".

Коки
08-07-2010, 12:52
...за да не си абсолютен ултрамегаофтопик, че направо разби пазара...

Защо говориш така - постът си е точно на мястото! Човекът дава нагледен (личен) пример за нещата, които обсъждаме :) А може и като е прочел заглавието на темата, да си е казал: "а, тук е точно за мен - ще мина на поправителен" :)

Ранобудниче
08-07-2010, 13:22
... "а, тук е баш за мен -
ще мина на поправителен" :)

... и прибра ни в плен
на постинга си покъртителен.

Коки
08-07-2010, 13:39
... и прибра ни в плен
на постинга си покъртителен.

...ще науча що е член
и дали е той за мен :)

bager
08-07-2010, 13:46
...ще науча що е член
и дали е той за мен :)

...и що ли член да е обидно
а пък членка безобидно?
Даже бил ми пълен, кратък!?!
карай, да върви нататък ;)

Коки
08-07-2010, 13:55
...и що ли член да е обидно
а пък членка безобидно?
Даже бил ми пълен, кратък!?!
карай, да върви нататък ;)

нека да върви нататък,
ама ако много пък е кратък,
работата май не става -
що ще чиним ний тогава?

Ранобудниче
08-07-2010, 14:50
`Айде, почна се. Момчета,
пролетта отмина вече.
А пък женките в морето
май са доста надалече.
Стягайте се дружно. В кръста.
С тез задявки граматични
и дискусия чевръста
коч-компания епична
ще останете предчувствам.
Та, по таз причина, вярвам,
момци драги, златоусти,
кротко дайте. Стига врява.

:tooth:

trustworthy
08-07-2010, 15:14
Гледам тук се пише в рима,
та реших да не подмина.
Я кажете вий сега
как ви се отдава т'ва!
Хем лингвисти сте напети,
хем сте и таквиз поети!
Да не би да има връзка
с таз абревиатура дръзка:
'2.4 же-те-де'?
...казват, било най-добре :)

Stoyan Georgiev
08-07-2010, 15:19
където и да ходиш каквото и да правиш

алфичката свидна, трудно ще забравиш

гледаш си я и се кискаш

от кеф ни мож са стискаш

бензин и дизел, масло да църка

важно е алфонс винаги да мърка :)

bager
08-07-2010, 15:22
Гледам тук се пише в рима,
та реших да не подмина.
Я кажете вий сега
как ви се отдава т'ва!
Хем лингвисти сте напети,
хем сте и таквиз поети!
Да не би да има връзка
с таз абревиатура дръзка:
'2.4 же-те-де'?
...казват, било най-добре :)
Ха,
т'ва не бях го забелязал
и случайност ще да е
ама гледам тука си налазил
с дребосъка - накъде?

Коки
08-07-2010, 15:31
Гледам тук се пише в рима,
та реших да не подмина.
Я кажете вий сега
как ви се отдава т'ва!
Хем лингвисти сте напети,
хем сте и таквиз поети!
Да не би да има връзка
с таз абревиатура дръзка:
'2.4 же-те-де'?
...казват, било най-добре :)

Разбира се, че има връзка:
нашто мощно же-те-де
не само, че е дума дръзка,
но и може бе-ем-ве да "изяде"!

Особено в ръцете ловки
на пилоти като нас
же-те-де са пичеловки -
да летиме към Бургас!

Че както каза милата колежка,
женките са вече там,
а не искам тази участ тежка -
да остана нощем сам!

trustworthy
08-07-2010, 15:42
Ха,
т'ва не бях го забелязал
и случайност ще да е
ама гледам тука си налазил
с дребосъка - накъде?

Тихо в интернет сърфирах,
форумно си левитирах
и не шещ ли, изведнъж
чувам дизелова глъч.
Викам си аз: 'ще се включа,
белким нещо понауча'.
Но не щеш ли, за беда,
тез' колеги с жетеде
не ме срещнаха добре.

bass
08-07-2010, 15:48
Я малко хайку, тъкмо в духа на темата можем да поспоримз за броя на сричките (които трябва да са 5-7-5 по устав) :-P
...
Трака дизеляк.
Идилия в черно
до морския бряг.
---

послепис:
...
Алфа Ромео
седи в Рокендрол-а.
Сашо, звънни бе!
...

Ранобудниче
08-07-2010, 15:54
Пичеловки, казваш? Не, мерси.
Мойта птички не лови.
Най-забавно е, когато
не ми скачат по главата.
Предпочитам да си джиткам
сам-самичка. Волна птичка.
Инак, все ще се намери
кой да мрънка и да мери.
С поглед, впит в километража,
да ми пили с поглед важен.
После как да обяснявам,
че не бързам? Побесняла
глезлата е просто. Бавно
тя не знае. Глезла славна :)

bager
08-07-2010, 15:56
Я малко хайку, тъкмо в духа на темата можем да поспоримз за броя на сричките (които трябва да са 5-7-5 по устав) :-P
...
Трака дизеляк.
Идилия в черно
до морския бряг.
---

Лунна пътека
Чернилката стапя
ЖеТеДе-То спи!

п.п.

Мислех си сега, следейки т'ва което правим-
стихоплетстваме за пример, или просто спамим?
Щото ако спамим страшно става,
знам че "пчЬолкин" наблюдава!
А банани скоро не е давал
мъмрил е и наблюдавал,
тъй че кротко и със смирение
се надявам аз на благоволение
(моля аз, това ми мнение
да не бърка се с благоговение)

old alfist
08-07-2010, 16:31
Прощавайте, че ще ви сваля малко от небесата на земята с един прозаичен въпрос, но гледам, че се е възобновила темата.
Та въпросът ми е - Кое е правилното "олук" или "улук", защото и двете се срещат тук-таме и ми се струва, че и двете са правилни. Първото навярно идва от отток, а второто от улей.

търтей
08-07-2010, 16:38
Прощавайте, че ще ви сваля малко от небесата на земята с един прозаичен въпрос, но гледам, че се е възобновила темата.
Та въпросът ми е - Кое е правилното "олук" или "улук", защото и двете се срещат тук-таме и ми се струва, че и двете са правилни. Първото навярно идва от отток, а второто от улей.

Може да сложим по някой лев и после звъним тук

http://www.ibl.bas.bg/lcons_bg.htm

bager
08-07-2010, 16:42
Прощавайте, че ще ви сваля малко от небесата на земята с един прозаичен въпрос, но гледам, че се е възобновила темата.
Та въпросът ми е - Кое е правилното "олук" или "улук", защото и двете се срещат тук-таме и ми се струва, че и двете са правилни. Първото навярно идва от отток, а второто от улей.

Олук е правилната дума, просто защото не е българска.
Думата идва от турската Oluk и в правописните речници мисля че точно така я изписват, макар че в някои по-стари издания е Улук.

bass
08-07-2010, 16:45
Може да сложим по някой лев и после звъним тук

http://www.ibl.bas.bg/lcons_bg.htm

Ахъ, след което загубилите почват да обиждат служителите на "феодални старци" :tooth:

Понеже живея с архитект (женски де, ползвам мъжкия род от уважение към темата и езиковите правила :-P), често сме се забавлявали с документация, в които пише олук, довар, кумин и подобни.

п.п. Багера е прав за произхода и оригиналното изписване, но по някаква причина при нас е ковнато с У. На турски как звучи тая дума? Нали потъмняват яко разни букви....?

old alfist
08-07-2010, 16:50
Ахъ, след което загубилите почват да обиждат служителите на "феодални старци" :tooth:

Понеже живея с архитект (женски де, ползвам мъжкия род от уважение към темата и езиковите правила :-P), често сме се забавлявали с документация, в които пише олук, довар, кумин и подобни.
И ма мен ми е правило впечетление, че в техническата литература е по-често с "у", а художествената по-често с "о".

Ранобудниче
08-07-2010, 16:56
И ма мен ми е правило впечетление, че в техническата литература е по-често с "у", а художествената по-често с "о".

Младежо, с това (http://bgoffice.sourceforge.net/grammar/online/) пробва ли?

Пуснала съм го още в първия пост :)

old alfist
08-07-2010, 17:10
Младежо, с това (http://bgoffice.sourceforge.net/grammar/online/) пробва ли?

Пуснала съм го още в първия пост :)
Е, добре де - ти като го пробва какво разбра.

Ранобудниче
08-07-2010, 17:25
Е, добре де - ти като го пробва какво разбра.

Ако напишеш думицата грешно, няма да ти даде резултат.
С`я с`фана ли мЪ?

Например, напиши "олуг" и ще видиш.

Pepo
08-07-2010, 17:25
Дублети

търтей
08-07-2010, 17:27
Нали потъмняват яко разни букви....?

Нищо не потъмняват. Имат вокална хармония, което, освен че е друго нещо, се отразява и на правописа. :tequilla:

mordohy
08-07-2010, 23:34
Обвивам;обичам;обличам...
Убивам; уличавам; улавям...
Когато действието е външно е "О"
Когато е насочено или се извършва вътре е с "У"
Как го пишат турците-не ни интересува!
Да взимат пример от нас.
Аз си го знам като улук, въпреки, че е по-логично да си олучвам покрива, а не да го улучвам, щото искам улуците да са ми по края на покрива, а не вътре в него!
То е като: мляко или млеко!
Кое е правилно!?
Пиша мляко, ама ходя в млекарницата, а не в млякарницата!
Абе граматиката ни е кошмар за чужденеца!:bg:

old alfist
08-07-2010, 23:54
Е, хубаво де, но оттичането на водата от покрива външно действие ли е или не - тогава излиза, че използването на "олук" и "улук" зависи от гледната точка.

Ранобудниче
09-07-2010, 10:06
Е, хубаво де, но оттичането на водата от покрива външно действие ли е или не - тогава излиза, че използването на "олук" и "улук" зависи от гледната точка.

Да разбирам, че възнамеряваш да влизаш в у/олуци, за да си играеш на гледна точка ли? :)

old alfist
09-07-2010, 10:18
Да разбирам, че възнамеряваш да влизаш в у/олуци, за да си играеш на гледна точка ли? :)
Може и без да влизам - има у/олуци, които влизат в сградата и се заустват в канализацията, зависи какъв е покрива.

Коки
13-07-2010, 18:17
...
Мислех си сега, следейки т'ва което правим-
стихоплетстваме за пример, или просто спамим?
Щото ако спамим страшно става,
знам че "пчЬолкин" наблюдава!
А банани скоро не е давал
мъмрил е и наблюдавал,
тъй че кротко и със смирение
се надявам аз на благоволение
(моля аз, това ми мнение
да не бърка се с благоговение)


Поезията нещо заебахме
и в дискусии за улуци се впуснАхме -
не че нещо лошо е станАло,
ама в римите ни беше хубаво тръгнАло.

Пчьолкин нЕма да ни плаши,
щото знае той, че сме апаши,
но пък от поезия разбира,
особено на нЕкоя и друга бира ;)

Ако тръгне той да брише,
както кука плаши, че ще "пише",
само покажи му двайсетачка
и нЕма повече да те закача.

PEPI-2ALFA
14-07-2010, 09:53
И поезия с корупция кръстосахте
Търтей на стената изтипосахте
Той, горкия що да види
Що и да избрише - все обиди.

А, не е виновен пича
В клуб и форум само тича
От бързане за чест и слава
Чак не си плати обяда.

П.П.
С таз поезия ме провокирате
В тая жега - не разбирате
Трудно дъртий мозък бачка
Мисли само за закачка
:)

Коки
14-07-2010, 11:18
И поезия с корупция кръстосахте
Търтей на стената изтипосахте
Той, горкия що да види
Що и да избрише - все обиди.

А, не е виновен пича
В клуб и форум само тича
От бързане за чест и слава
Чак не си плати обяда.

П.П.
С таз поезия ме провокирате
В тая жега - не разбирате
Трудно дъртий мозък бачка
Мисли само за закачка
:)

То затуй е летния сезон -
да бачкаш в жега не е гот,
почивката само има резон,
а не да хвърляш труд и пот.

Лятоска не се работи -
който иска да се пОти,
аз обаче в чаша заледена
пия бира ледено студена :)

Колкото до Търтея, не го мисли -
своя комунизъм той строи:
майстор е на всякакви разпивки
и обича съботни почивки.

old alfist
20-07-2010, 17:58
С рими пак се заиграхте
и граматиката заебахте.
Рими перкат се навред -
всеки втори е поет.

Куцо, кюраво прописа
без да знае правописа.
Но недейте вий така -
ще изпаднете в беда.

old alfist
10-08-2010, 16:39
Сори, че си пиша пак след мой пост, но явно няма много движение по тази тема - навярно всички пишат много грамотно и няма интрига тук. Та въпросът ми е : Кое е правилното управия или оправия - да не стане само като с у/олуците.

bager
10-08-2010, 16:45
Почти бях убеден че е "оправия", когато направих бърза справка и се оказа, че са дублетни форми, т.е. и двете са правилни.

DarkKnight
10-08-2010, 16:55
Сори, че си пиша пак след мой пост, но явно няма много движение по тази тема - навярно всички пишат много грамотно и няма интрига тук....

Ами сигурно има и грамотни хора ама аз като неграмотен освен със спам с друго не мога да се включа ;)
А грамотността е доста общо понятие - има хора смятащи се за грамотни защото познават буквите ;)

old alfist
20-08-2010, 01:43
Може би ставам досаден, но пак имам едни съмнения - "влиаят" или "влияят" . Според мен второто е правилното, но все пак някакво мнение за мое успокоение.
Сори - разбрах със сигурност, че второто е вярно.

Коки
20-08-2010, 10:52
Може би ставам досаден, но пак имам едни съмнения - "влиаят" или "влияят" . Според мен второто е правилното, но все пак някакво мнение за мое успокоение.
Сори - разбрах със сигурност, че второто е вярно.

Ами второто е, защото няма правило "я" да преминава в "а".

fred
24-11-2010, 22:38
Бе най добре е да се ползват правописни речнници в тая насока.Интересно е, че когато писах на ръка, преди 20 г., наприме лекции и други записки в големи количества, почти нямам грешки, просто пиша и не мисля, пиша правилно.На компютара, често пъти допускам освен чисто правописните грешки, на базата че пиша по 10-то пръстната система и грешки, от това, че се замислям.Искам да кажа, че при мен, това дали пиша на клавиатура или с химикалка има значение!!

morfius
24-11-2010, 23:59
Е аз в заключената тема го бях написал :)
Писането е 25% знания и 75% навик... а навика сме го добивали с химикала, а не на клавиатурите.

Ранобудниче
27-11-2010, 07:27
Е аз в заключената тема го бях написал :)
Писането е 25% знания и 75% навик... а навика сме го добивали с химикала, а не на клавиатурите.

И, ако отпуснеш още 50% над 100-те, тях може да разделим (по собствен избор) между желанието за себеразвитие и уважението към четящия :)

Всеки човек се сблъсква с непознати или забравени правила и думи. Изборът дали ще провери или ще изплющи директо това, което му е дошло първо на ум, е някъде в тия 50% ;)

old alfist
27-11-2010, 09:40
Аз имам желание да се досеберазвия, но трябва да инвестирам 200лв. за нова клавиатура и очила, че ми писва да си поправям мненията.

morfius
27-11-2010, 10:53
И, ако отпуснеш още 50% над 100-те, тях може да разделим (по собствен избор) между желанието за себеразвитие и уважението към четящия :)

Всеки човек се сблъсква с непознати или забравени правила и думи. Изборът дали ще провери или ще изплющи директо това, което му е дошло първо на ум, е някъде в тия 50% ;)

Тия 50% не са в писането, те са в графа обща култура и уважение към околните :)
Писането е само инструмент, подхода към инструмента също е важен, както и самото му ползване.

badmadafaka
17-05-2011, 09:37
Алди, Линдолс, Палар...? ЛОЛ... :kiss:

Pinky
17-05-2011, 19:06
Някакъв много странен вид антипернишки диалект (скакауец :tooth:)

mihaeles
14-07-2011, 15:34
Ина такава съм са размичтала,
ублегната ду нас на старата върба,
де твойту име със пирон съм издълбала,
плюс мойту...е равну туй на либуфта.

На аритметиката ко ли й разбирам,
Ни зная дажи колкуй две плюс две,
убачи гато либуфта да ма путпира,
това ни мъ изпритиснява вуубще.

Ни ша квадратен корен да ти вада,
ни ф дроби шти зацепа целити числа.
Тя либуфта е чиста-проста кат ливада,
със цъфнали извътре тук-таме цвитя.

Събирам та, ни мога та извадя,
ниту със минус, ниту със ръжен,
ут тойзи огин дету ми гу стъкна,
ачи звезди да ми са мяркат пусред ден.

Ъх, за ко ни бях пуне кат самодива,
чи с фуста бяла да ти ръгна у съня...
Пък ази съм устатна и ни ми утива,
Кат зина мязам същу на ина ламя.

Ни знам напрау вечи ко да прая
и кък да млъкна да ни та гълча.
Да зема с билки ли да та умая,
ма кък са сгъва билки да бере ламя!?

И на, сида и съм са размичтала,
биля пирона ми ут писани са изтъпи...
Наместу билки пак коприва съм набрала,
ку ми са мерниш, малеей, швидиш ти!

Коки
14-07-2011, 16:58
Алди, Линдолс, Палар...? ЛОЛ... :kiss:

Локмен ...

badmadafaka
26-07-2011, 17:11
В този форум дали има някой, дето знае каква разликата между който и които..?

bager
26-07-2011, 17:52
В този форум дали има някой, дето знае каква разликата между който и които..?

Лудницата е пълна и не е само този пример, все повече хора не знаят как се пише множествено число на български! ???!!!???

-Bobby-
26-07-2011, 17:56
В този форум дали има някой, дето знае каква разликата между който и които..?

То само в този да беше, и само във форумите да беше... аз отдавна съм се отчаял от неграмотността...

pr_00f
26-07-2011, 23:56
Ще ме извиняваш ама "неграмотността" не се ли пише с 3 Т-та ?

Коки
27-07-2011, 14:50
В този форум дали има някой, дето знае каква разликата между който и които..?

Още по-малко са тези, които знаят разликата между който и когото...

badmadafaka
27-07-2011, 15:29
Е ти отиваш в много адванс'д област вече... Но това поне разговорно не прави чак такова впечатление... "Kойто vs които" обаче прави и странното е, че и в двата варианта го има сбъркано (или по-точно щеше да е сбъркано ако авторите изобщо знаеха как е правилно)... А тъжното е, че го ползват хора дето знам, че са на 30+ (демек не са баш от "младото поколение")... Абе... :gives[1]:

Old Fox
27-07-2011, 15:34
Тая буква Й само лукавия я е измислил.
Не знам за вас, но като видя написано наЙстина получавам колики.
Как по дяволите ти идва да го напишеш с Й? Даже не мога да го произнеса....

snuk
27-07-2011, 15:47
Тая буква Й само лукавия я е измислил.
Не знам за вас, но като видя написано наЙстина получавам колики.
Как по дяволите ти идва да го напишеш с Й? Даже не мога да го произнеса....


Това идва от хора, за които използването на репликата "найс, а" е израз на екстра куул статус в обществото :razz:

spe4elist
27-07-2011, 15:58
Из форумните обяви:


Купувам ... Нямам претенций за марка, ...

Аз пък си мислех, че Претенций е римски император от втората половина на I-ви век, след Христа ... :bangin:

bager
28-07-2011, 10:21
Нещо не мога да си обясня напоследък - каква е тази замяна на кратката форма на личното местоимение за женски род "я" с "е" ?!?
Пример: "Аз е видях преди малко", вместо "Аз я видях преди малко".
И всякакви подобни. В началото си мислех, че е често повтаряща се правописна грешка, но вече виждам, че не е!
???

lordliness
28-07-2011, 10:37
Неграмотността е повсеместна.Така ,че не се шашкайте, една от основните причини според мен е писането с латински букви.Ако зависи от мен ще го забраня със закон.И аз понякога се замислям за някои думи например-бОксувам или бУксувам правилно е с -у.Да не говорим ,че повечето разполагат със словесен запас 50-100 думи.

mihaeles
28-07-2011, 10:49
http://www.metodii.com/Transliteraciya.html
Това тук ме шокира тотално
:shocked::shocked::shocked:

MUROMAN
28-07-2011, 11:15
http://www.metodii.com/Transliteraciya.html
Това тук ме шокира тотално
:shocked::shocked::shocked:

Темата е хубава,не съм от най-правилно пишешите за което разбира се съжалявам /и ще се опитам да се поправя/,но автора на тази статия е за Убиване.:bash::dark2::repuke:

lordliness
28-07-2011, 11:35
http://www.metodii.com/Transliteraciya.html
Това тук ме шокира тотално
:shocked::shocked::shocked:Това е !Едва пет милиона българи,без азбука,без вяра,скоро сигурно и без език-без коментар....Бих добавил- вече и без култура!

badmadafaka
28-07-2011, 11:53
е
Това според мен е груба проява на диалект, не просто неграмотност... :repuke:

Коки
28-07-2011, 15:01
Това е !Едва пет милиона българи,без азбука,без вяра,скоро сигурно и без език-без коментар....Бих добавил- вече и без култура!

Това за вярата и културата е друга бира. Транслитерацията се налага по технически причини - например, да напишеш sms на кирилица е мъчение.

Stoyan Georgiev
28-07-2011, 15:26
В този форум дали има някой, дето знае каква разликата между който и които..?

или разправии и разправий :X

дебили !!!!

stelt
28-07-2011, 15:31
Хихихих, преди малко четох за някой си детонациЙ.

PEPI-2ALFA
26-08-2011, 23:49
Вчера си мислех за чуждиците. Нали съм в хотел и идват хора да се чек-ин-ват, чек-аут-нат... Та... как ли ще реагира някоя дама (или пък мъж ако се обърна към жена му) ако и кажа нещо от сорта:
- Само да приключа с господина и ще Ви раз-чек-на :big_flowers:
Раз-чек-ването даже май е по-удачно от чек-аут-ването, нали си разчистваме сметките.

mordohy
30-08-2011, 00:15
Вчера си мислех за чуждиците. Нали съм в хотел и идват хора да се чек-ин-ват, чек-аут-нат... Та... как ли ще реагира някоя дама (или пък мъж ако се обърна към жена му) ако и кажа нещо от сорта:
- Само да приключа с господина и ще Ви раз-чек-на :big_flowers:
Раз-чек-ването даже май е по-удачно от чек-аут-ването, нали си разчистваме сметките.
Най-вероятно да те изчака търпеливо, да свършиш с господина, каквото има да вършите, а после свенливо да ти напомни за обещанието!:Tease:
Аз вече съм се отказал да се боря с чуждиците под оная форма, дето я практикувах до скоро.
Просто оставих на воля да си словоблудстват!
Само си правя изводи но от това зависи и моето отношение!
Гадняр а!
Напоследък повече ме дразнят не откровенните чуждици, а маниерничето и използването на модни думи и изрази. Идиотизми в пълен размер!
Да не почвам, че съм писал за това, ама много се ядосвам, като някой каже : какво се случва или какво ще се случи. Тоя глагол няма настояще и бъдеще време. Поне разумно!
Още толкова ме нервира яденето на букви и говор с: тва, кво и прочие.
както и словесните уроди: всмисъл, искам-исках да кажа!
Абе, идиот, ако не си наясно, какво искаш да кажеш- просто не го казвай!
Ако трябва да си уясняваш мислите и си неуверен в себе си, просто не ми говори глупости!

Tedo
13-09-2011, 20:22
Напоследък забелязвам интересна тенденция след употребата на сричката "по" винаги да се слага тире, независимо дали е използвана за степенуване на прилагателни и наречия, или след нея има съществително име

mordohy
13-09-2011, 22:21
Напоследък забелязвам интересна тенденция след употребата на сричката "по" винаги да се слага тире, независимо дали е използвана за степенуване на прилагателни и наречия, или след нея има съществително име
Ти си извънземен!:knock:
Абе те с по две висши, например "Връзки с обществеността " и " Социална еквилибристика" , но без основно образование, пишат всевъзможни глупости.
Наскоро ми попадна огромна реклама.
Явно авторите му са се напънали яко :pain: и се е получило:
" Търсете бикЪТ"

Ранобудниче
13-09-2011, 22:38
Ти си извънземен!:knock:
Абе те с по две висши, например "Връзки с обществеността " и " Социална еквилибристика" , но без основно образование, пишат всевъзможни глупости.
Наскоро ми попадна огромна реклама.
Явно авторите му са се напънали яко :pain: и се е получило:
" Търсете бикЪТ"

Да - това е адски гадно.

Апропо, поне да го бяха нашляпали с главна буква, че да го възприемаме като лично име и да няма драми.

mordohy
13-09-2011, 23:05
Да - това е адски гадно.

Апропо, поне да го бяха нашляпали с главна буква, че да го възприемаме като лично име и да няма драми.
То тогава ще е още по-гадно, защотото май беше реклама на дезодоранти или друга парфюмерия!
Освен ако не са подушвали бик.
То в тоя ред на мисли, като по-висша степен могат да сложат и пръча, ама...

Ранобудниче
13-09-2011, 23:14
То тогава ще е още по-гадно, защотото май беше реклама на дезодоранти или друга парфюмерия!
Освен ако не са подушвали бик.
То в тоя ред на мисли, като по-висша степен могат да сложат и пръча, ама...

Аз не знам на какво е - телевизорът спада към множеството вещи, от което с удоволствие бих се лишила.
Но определено съм срещала надписа върху билборд или нещо подобно.

Вчера водих екзистенциален спор (в продължение на около час) как е правилно: "Отели ми се волЪТ" (каквото беше моето твърдение, защото този, който извършва действието - демек.. се отелва, е волЪТ) или "Отели ми се вола" :)

Ти как мислиш?

mordohy
13-09-2011, 23:20
Аз не знам на какво е - телевизорът спада към множеството вещи, от което с удоволствие бих се лишила.
Но определено съм срещала надписа върху билборд или нещо подобно.

Вчера водих екзистенциален спор (в продължение на около час) как е правилно: "Отели ми се волЪТ" (каквото беше моето твърдение, защото този, който извършва действието - демек.. се отелва, е волЪТ) или "Отели ми се вола" :)

Ти как мислиш?
Тука, колкото и да е очевиден отговора, е доста сложно, ако механично слагаш нещата и не мислиш.
В това изречение подлога не е вола, а ти!:gay[1]:

Old Fox
13-09-2011, 23:54
Кой се отели? ВолЪТ се отели.
Волът е подлог.
На кого се отели волът? На мен ми се отели волът.

valjo
14-09-2011, 00:14
Аз не знам на какво е - телевизорът спада към множеството вещи, от което с удоволствие бих се лишила.
Но определено съм срещала надписа върху билборд или нещо подобно.

Вчера водих екзистенциален спор (в продължение на около час) как е правилно: "Отели ми се волЪТ" (каквото беше моето твърдение, защото този, който извършва действието - демек.. се отелва, е волЪТ) или "Отели ми се вола" :)

Ти как мислиш?
издайница :knock:

по врачански е винаги "отели ми се волО" - beat this :kicking:

Ранобудниче
14-09-2011, 04:41
Аз не казах с кого съм водила спор, ама ти що се набутваш сам - не знам :tooth:


И все пак, тоя път ще се съглася с лисицата, макар че.. в известен смисъл и вие двамата с Иво сте прави, доколкото аз съм подлог в евентуално изречение, описващо какви действия съм извършила, за да ми се отели подлогът вол :BIGsmile:

п.п. ВолО е яко :) :) :) :) :)

trustworthy
14-09-2011, 07:22
Не беше ли достатъчно волът да отговаря на въпроса 'кой'? ;)

Ранобудниче
14-09-2011, 10:22
Не беше ли достатъчно волът да отговаря на въпроса 'кой'? ;)

В конкретния случай - да.
Но не всеки път върши работа, особено когато подлогът е неодушевен предмет. При подобна хипотеза въпросът е "какво", което може да бъде леко подвеждащо, тъй като на същия въпрос отговаря и допълнението ;)

badmadafaka
14-09-2011, 14:33
Внимавайте докато си спорите, някой да не ви приложи техниката на каране "hell and toe" :ghost2:

mordohy
14-09-2011, 23:39
Не беше ли достатъчно волът да отговаря на въпроса 'кой'? ;)
Да, ама "вола" не отговаря на кой!
Тука подлога е "ми" , а сказуемото е "се".:ban:
"отели" и "вола" са обстоятелствени пояснения. нищо , че "вола" е съществително, а "отели" глагол!
Не бъркайте глагол със сказуемо!

Ранобудниче
15-09-2011, 01:27
Да, ама "вола" не отговаря на кой!
Тука подлога е "ми" , а сказуемото е "се".:ban:
"отели" и "вола" са обстоятелствени пояснения. нищо , че "вола" е съществително, а "отели" глагол!
Не бъркайте глагол със сказуемо!

Приемам, че тия горните си ги написал на 33 ракийки и затихвам :tooth:

mordohy
15-09-2011, 01:40
Приемам, че тия горните си ги написал на 33 ракийки и затихвам :tooth:
Мене ми се
Тебе ти се...
На него му се...
Така се получава, като не се помнят чужди езици, дето си имат още по седем склонения!
Иначе до мене е автора на учебника по Езикознание, издание 77-79 година.
Много ни се кефи, че се дърлиме на такива теми и подчертано смята , че няма да се загубиме като нация!:bg::bg::bg:
Все пак помисли!
В изречението става въпрос, какво на тебе ти е станало.
То е като да кажеш: пукна ми се жлъчката от смях!

Ранобудниче
15-09-2011, 01:45
Мене ме нЕма в това изречение,
освен като простичко местоимение ;)

Хайде, че се заиграхме с еквилибристики, а ми се спи и пак ми остават некФи мизерни 3 часа за сън :(

п.п. "Мене ми се, тебе ти се и т.н." отговарят на въпроса "кому" ;)

п.п.п. И жлъчката е подлог :tooth:

Old Fox
15-09-2011, 08:59
За последен път - Кой се отели - Волът се отели.
Това е от 6 клас. Фактът че се разсъждава върху това вече втора страница е повече от показателен.
Никой от цялата римска редица на ДетонациЙ и тем подобниЙ, не може да се мери с това да се търси подлог в просто изречение.

Ранобудниче
15-09-2011, 10:45
За последен път - Кой се отели - Волът се отели.
Това е от 6 клас. Факта че се разсъждава върху това вече втора страница е повече от показателен.
Никой от цялата римска редица на ДетонациЙ и тем подобниЙ, не може да се мери с това да се търси подлог в просто изречение.

Хубаво, де - нищо не пречи да се дискутира, обаче.
Според мен, това е по-приемливо, отколкото да пращаш някого да повтаря 6-ти клас ;)

Old Fox
15-09-2011, 11:09
Че не пречи, не пречи. Кофтито е, че се стига до дискусии по таквизи въпроси.

rossenvn
16-09-2011, 23:28
Иначе до мене е автора на учебника по Езикознание, издание 77-79 година.


В това изречение на автора не му ли се полага пълен член?
Гледам, че другия проблем върви към решение - та реших да налея малко ракия в огъня.

semkiibonbonki.blogspot.com (http://semkiibonbonki.blogspot.com.html)

В кръга на шегата, казват че академиците държат на пълния член в езика ни само по политически причини. Например, за да се вижда, че македонскиОТ език има нещо доста общо с българския. И пак по логиката на шегата, понеже си оправихме проблемите с македонците (в основни линии), мисля, че спокойно вече можем да узаконим един реално съществуващ факт - синтактичното правило за употрбата на пълен и кратък член в мъжки род единствено число не съществува реално в българския книжовен език. Езикът е жива система, която се развива, а езиковите норми рано или късно се променят, съобразно с
развитието на реалния език. И след като не само огромната част от българите не са в състояние да го прилагат в лични текстове, но и в по-голямата част от официалните писмени текстове (книги и вестници) правилото не функционира, редно е да напишем смъртния му акт. По мое мнение най-добър е вариантът на комисията от 1944 г. - дублетност, т.е. свободна употреба и на двете форми.

mihaeles
17-09-2011, 12:02
Зантее ли, че кгоато чтеете нисапаното, вжано е првътаа и поледсанта бквуа от дмаута да бдаът на мсятото си. Мжетое да рзбъракате мстеата на оастнаилте бвуки и все пак нпиасатноо ще прдъолажва да се чтее с лкоета. Твоа ивда да пкаоже, че вскичтоо твоа вемре котео сте попрлеили в уилчище е нпразано, доасттънчо е блио да ви начуат да слгатае на мстяото им бутквие от наалчото и каря на вяска дмуа кяото пиеште. Приичнтаа е в нчиана по котйо виашят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспвате да преочттее нааписното джае кгаото нтио енда дмуа не е изиспана пвраинло.
:calc: Аз лично го порчетох на един дъх без никакъв пробелм и се посмях, но тук говорим за начин по който нашия мозък обработва информацията.

mordohy
18-09-2011, 17:47
Че не пречи, не пречи. Кофтито е, че се стига до дискусии по таквизи въпроси.
Повярвай ми, че това е най-лесният начин, да накараш някой нещо да научи.
В дискусията!
Колкото по-абсурдна, толкова по-добре!
Иначе за протокола:
Отели ми се волът!
отели- сказуемо
волът- подлог
ми- съкратена форма на "моя и тн.
Ако поне трима са разбрали за какво става въпрос, чукането по клавишите си е оправдано!:bravo:

nhg
18-09-2011, 20:53
A може ли аз като по-проЗт да питам нещо: каква е тая мода (и изобщо има ли такава) да се пишат разни прякори или други неща с малки и с главни букви справка: заглавието на една тема в раздела, както иниковете на някои колеги); и изобщо това писане трябва ли да означава нещо различно смислово??
Ако въпросът не е на правилното място или обижда някого се 'звинявам предварително...

mordohy
19-09-2011, 10:05
A може ли аз като по-проЗт да питам нещо: каква е тая мода (и изобщо има ли такава) да се пишат разни прякори или други неща с малки и с главни букви справка: заглавието на една тема в раздела, както иниковете на някои колеги); и изобщо това писане трябва ли да означава нещо различно смислово??
Ако въпросът не е на правилното място или обижда някого се 'звинявам предварително...
Изключвайки обичайната простотия, в повечето случаи става въпрос за удобство и интернет кОЛТура.

Old Fox
19-09-2011, 10:38
A може ли аз като по-проЗт да питам нещо: каква е тая мода (и изобщо има ли такава) да се пишат разни прякори или други неща с малки и с главни букви справка: заглавието на една тема в раздела, както иниковете на някои колеги); и изобщо това писане трябва ли да означава нещо различно смислово??
Ако въпросът не е на правилното място или обижда някого се 'звинявам предварително...
За никовете има нещо друго. Много никове са си написани с малка буква от техния притежател. Е ако той не счита за нужно да тури главна буква, защо и другите да го правят?

nhg
19-09-2011, 15:59
Изключвайки обичайната простотия, в повечето случаи става въпрос за удобство и интернет кОЛТура.
Хубу, де, ама...за кФо уДоБсТвО говорим, това редуване на буквите си е мъка..

За никовете има нещо друго. Много никове са си написани с малка буква от техния притежател. Е ако той не счита за нужно да тури главна буква, защо и другите да го правят?
Колега, това с никовете беше само пример - пък и в тях също има и главни букви (вж. примера по-горе).
Иначе и аз се пиша с малки букви, ама причината е друга...

RUNNING WILD
19-09-2011, 20:50
аз па на мене друго ми е интересно то е ясно че съм неграмотен,как би трябвало да се напише
Вече не съм модератор или
Не съм модератор вече...
е Олди може да каже най добре той ми е учител по граматика в форума от как съм тука

Old Fox
19-09-2011, 21:14
е Олди може да каже най добре той ми е учител по граматика в форума от как съм тука
:-)
Нека почнем с нещо по-просто като за теб.
Пробвай с:
"Аз съм на 34години и съм неграмотен."

RUNNING WILD
20-09-2011, 10:21
ама аз за това питам щото винаги съм бил неграмотен и 8 клас съм повтарял имам 52 двойки за срок и 8 двойки за първи срок краен,на теб разчитах винаги учителю мой но уви изостави ме ти....зла съдба ме сполетя...тъкмо почнах да сричам,ще ми липсваш цункам те.
http://vbox7.com/play:e8470396

mordohy
21-09-2011, 10:53
Тарся, пален пакет, данак... :flex:

Между другото имам един въпрос (не е насочен към никой от темата конкретно, да не стават грешки) - какви са доводите в подкрепа на гордостта от неграмотността и простащината (понеже може би живеем на единственото място на света, където не само е възможно да се гордееш с такива неща, но и имаш фенове като го правиш)..?
Може би, че някакси вродено на тези хора им е ясно какво се случва в света и без да са прочели и една книга, са по-напред от тия, дето са забравили повече информация, отколкото първите най-вероятно са способни изобщо да възприемат..?
Някой ако знае отговора ще ми е много интересно да го напише.

Веднага ще те опровергая!:duel:
Единствените страни, в които съм виждал стремеж към грамотност са България, Турция и отчасти Индонезия!
Самата тема доказва това.
В целия англосаксонски свят, неграмотността си е по принцип.
Там никога не се е гледало на грамотността с добро око.
За това и до сега, граматиката им е такава, че е по-лесно на научиш йероглифното писмо, отколкото тяхното.
Съвсем до скоро само до преди век, грамотните работници са били уволнявани в почти цяла Европа.
В световен план е налице профанацията на обикновения човек.
В съседна Гърция поне четвърт от населението е напълно неграмотно, а 80% са на по-ниско ниво от нашия приятел , дето му се радваме, като напише някоя дума правилно и сложи по някоя запетайка.
Прави му чест, че изобщо пише и има стремеж да се понаучи.
В останалия свят не е така.
Тъпанаря, дето не знае изобщо да чете, ти се изтъпанчва и заявява с гордост, че още на десет години е тръгнал на работа. Гледа с пренебрежение и презрение всеки, който малко повече знае от него и се гордее с това.
Просто няма с какво друго да се похвали и за това държи непременно да те свали до неговото ниво.
Ето тука е капана.
Имах двама колеги, които с мъка сричаха, но всяка вечер ме караха да минаваме по физиката и математиката.
Резултатите не закъсняха и двамата завършиха основно образование и сега вече са учени хора в селото си.
Трябва да правим разлика между човека, който иска да научи, но не знае и примата който не знае, но и не иска да научи нещо ново.
В последните по принцип има и голяма доза агресия!
Това е войнстващият простак!
Мисля, че за него говориш!

PEPI-2ALFA
25-09-2011, 03:04
Нещо ново ме тормози тия дни. Гледам по телевизията издават нови правописни правила http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=774236 - открих статия. Та какво се получава сега? Човек е учил по едни правила и се мисли за грамотен, съответно смята за неграмотни хората, които не ги знаят. Един ден се събужда и е в ролята на неграмотника, а довчерашния му опонент му чука в тиквата новите правила - "Ето видя ли, аз като ти говоря" :humpx: Това се правело, защото езика бил жив и се променял. Като се замисля, кога един жив език изисква промяна на официалните правила? Когато групата непознаваща или неползваща правилата стане по-голяма от групата ползваща ги.

boris037
25-09-2011, 15:13
Нещо ново ме тормози тия дни. Гледам по телевизията издават нови правописни правила http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=774236 - открих статия. Та какво се получава сега? Човек е учил по едни правила и се мисли за грамотен, съответно смята за неграмотни хората, които не ги знаят. Един ден се събужда и е в ролята на неграмотника, а довчерашния му опонент му чука в тиквата новите правила - "Ето видя ли, аз като ти говоря" :humpx: Това се правело, защото езика бил жив и се променял. Като се замисля, кога един жив език изисква промяна на официалните правила? Когато групата непознаваща или неползваща правилата стане по-голяма от групата ползваща ги.


Именно, когато започне масово нарушаване на правилата, се налага правилата да се съобразят с промените.
Цитат от изпит по морфология на съвременен български език, на студент от 3'ти курс:
"...минало време на съществителното врата - порта..."

:tequilla:



П.С.
отиам са накъркам!

mordohy
26-09-2011, 20:28
Аз, бе!:pain:

Коки
27-09-2011, 14:35
...Като се замисля, кога един жив език изисква промяна на официалните правила? Когато групата непознаваща или неползваща правилата стане по-голяма от групата ползваща ги.


Именно, когато започне масово нарушаване на правилата, се налага правилата да се съобразят с промените.

Не е съвсем така. За да отпадне едно правило, трябва да се замени с ново. Нарушаващите правилата може да са мнозинство, но всеки ги нарушава по различен начин. Когато се оформи мнозинство, което използва нещо по един и същи определен начин, който е различен от съществуващите правила, тогава може да се замени старото правило с ново.

boris037
27-09-2011, 18:30
По принцип си прав Коки, но по отношение на правописните правила в българския език решенията ги взема единствено БАН. А какво вземат под внимание от Академията, за да въведат някое правило, поне за мен е мистерия.

RUNNING WILD
30-09-2011, 01:33
едно време ги зимаше решенията по правопис и Олд Фокс то БАН му е любима дума на него,а си пиешеме къ сме си навикнаале

Old Fox
15-10-2011, 21:23
Наскоро срещнах следния ужасТ:

"претенцийй":new_Eyecrazy:

Не с едно, а с цели две "й". Така, за по-сигурно да се
затвърди множественото число. Тоест е множествено число на квадрат. Претенцийй количествено е повече от претенций.:-)

RUNNING WILD
15-10-2011, 21:26
мой е,много неща те чакат да срещнеш още Учителю

mordohy
15-10-2011, 21:51
Наскоро срещнах следния ужасТ:

"претенцийй":new_Eyecrazy:

Не с едно, а с цели две "й". Така, за по-сигурно да се
затвърди множественото число. Тоест е множествено число на квадрат. Претенцийй количествено е повече от претенций.:-)
Претенций е сигурно любовника на някой патриций от стария гаден Рим.
За "претенцийй" си имам своя философия .
Й+Й=И
Така нещата си идват наред!:Tease:

Tedo
15-10-2011, 22:35
Не помня дали сме го дискутирали тук, но какво ще кажете за израза "метални джанти" :metal: най-често в р-л Продава
Oсобено като са с "тазове" ми се приисква да си ги купя :D

mordohy
15-10-2011, 22:57
Не помня дали сме го дискутирали тук, но какво ще кажете за израза "метални джанти" :metal: най-често в р-л Продава
Oсобено като са с "тазове" ми се приисква да си ги купя :D
Колега, Вие сте крайно мнителен тип!:chair:
Кой е казал, че Гъдьо не може да си продава колата с дървените джанти и мотора с копитно задвижване и камшично запалване!
Ако пък задвижващия агрегат е чифт, то всичко си идва на място.
Разбира се, че ще имаш два таза пред очите си, които са си тазове.
Освен ако не е имало и пояснение за газове от тазовете, защото визуално т с г могат лесно да се объркат, ако заедно с газовете, не е излезло и нещо друго от тазовете и шляпнало право в очите, а освен това.....

Tedo
15-10-2011, 23:16
Прав си :bouncing_smiley: :bravo:
Предполагам че в началото на миналия век, когато прадядо ми е бил железаро-колар са му лепили по работилницата обяви от типа "Продавам перфектен кабриолет - дървени джанти, 2 волски сили, уникат.Сменени окове и главини." :D

mordohy
25-10-2011, 19:44
Мда!
То кретенията не свършва, защото се самовъзпроизвежда.
Колкото и да е тъжно, днес на гробищата с един "инженер" имахме интересен разговор.
Всичко се завъртя около една оградка от винкел.
Спора беше дали е от желязо или от стомана.
На всичко отгоре се изрепчи, че е завършил и " технология на металите", каквото и да означава това.
Тъпанаря не правеше разлика между химическия елемент желязо и сплавите му :чугун и стомана.
Това си е обикновена неграмотност.
Какво обаче да кажем за продължаващото отиквяване на народа , със заливащия ни отвсякъде идиом: " какво се случва"
Писах за него преди време, но...
По използването му ще познаете тия, които не са прочели нито една книга в живота си или са им писали оценките в училище на база донесени чушки, домати и кокошки.
Идиомът е всеяден и всеприложим.
Обсъжда се бъдещо събитие и съответния дувар казва: очаква се построяването на моста да се СЛУЧИ след два месеца.
Другия вариант е : до като наблюдаваме какво се СЛУЧВА...
Това модно заменяне на глагола става със случва би било смешно,ако аз не виждам нещо доста по-дълбоко.
Това заменяне започва да ни действа подсъзнателно и за нас нещата започват да ни се внушава, че стават случайно. Те не стават по наша воля, а са каприз на случая.
За тези, които още не са успели да схванат, защо толкова се пеня за някаква заменка на глаголи, ще дам няколко примера. Много скоро, вместо да казваме :" скоро ще ставам баща", да казваме" скоро ще се случа баща"
" На есен детето ми ще стане ученик" , ще се трансформира в : " На есен детето ми ще се случи ученик"
Изобщо внимавайте за такова словоблудство и по това ще познаете тия, които нямат устойчива езикова култура, а това означава, че както и да се пудрят и представят, тия хора нямат завършен осми клас.
Тия, които са го завършили, при тях нещата стават, защото знаят.
Тия, които не знаят, работят по метода проба-грешка и за това при тях нещата се СЛУЧВАТ!
Както е казал класика: хора, бдете!!

old alfist
26-10-2011, 00:32
В "техническите" раздели се е напълнило с разбирачи...
Щеше да е смешно ако не беше тъжно... Обаче няма как да искаш доказано неграмотни (в тесния смисъл, на писане и четене) хора да са грамотни технически... Тя елементарната аритметика изисква поне да можеш да четеш за да я изучиш, за логика не смея и да помисля...
Обаче за сметка на това всяко тяхно изречение (или поне поредицата от думи, която те си мислят, че е изречение) завършва ей така: !!!!!!!!!!! или така: !??!?!?!!?!?!?!!?!!???!!????? или нещо средно от двете...
Щеше да е смешно ако не беше тъжно.
Хайде малко да успокоим топката, защото те видях в раздела на 166 какъв разбирач си по техническите въпроси.

morfius
26-10-2011, 00:59
Идиомът е всеяден и всеприложим.
Обсъжда се бъдещо събитие и съответния дувар казва: очаква се построяването на моста да се СЛУЧИ след два месеца.
Другия вариант е : до като наблюдаваме какво се СЛУЧВА...
Това модно заменяне на глагола става със случва би било смешно,ако аз не виждам нещо доста по-дълбоко.
Това заменяне започва да ни действа подсъзнателно и за нас нещата започват да ни се внушава, че стават случайно. Те не стават по наша воля, а са каприз на случая.


Втория пример е малко атакуем, защото голяма част от науката се е изградила точно на тая база, записвали са с години какво се е случвало без тяхна намеса.
Изобщо тоя глагол се ползва когато си извън събитието... наблюдателя на котката.

А иначе тенденцията да се налага мисленето, че от нас нищо не зависи (а от съдба, илюминати, зелени гущери, случайност или друго) не личи само в тоя глагол :)
Подмяната на думи е нещо много опасно докато разчитаме на символно почти бинарно мислене (черно и бяло, добро и лошо, светло и тъмно).

546
26-10-2011, 01:38
Mordohy,какво има да се чудиш-щом човека е завършил" технология на металите " вероятно само за желязото е ставало въпрос,иначе доколкото имам спомен навремето се учеше отделно технология на стоманата и технология на чугуна,но това е съвсем друга бира."Винкела" пък от своя страна е продукт на технологията "обработка на металите чрез пластична деформация" дето е още по-весела материя,та радвай се, че не си попаднал на някой дето ги е завършил тия всичките технологии,че сигурно още щяхте да си уточнявате нещата с оградката.:)
P.S.Този образ вероятно не е бил от Перник,там и децата знаят от какво се прави винкела.

PEPI-2ALFA
26-10-2011, 07:18
...
Какво обаче да кажем за продължаващото отиквяване на народа , със заливащия ни отвсякъде идиом: " какво се случва"
Писах за него преди време, но...

Малко след като писа за първи път за случващите ни се случки, гледах един филолог то ТВ наблягаше на това. Сетих се за твоите писания.


...
Подмяната на думи е нещо много опасно докато разчитаме на символно почти бинарно мислене (черно и бяло, добро и лошо, светло и тъмно).

Гледам напоследък в една реклама говорят за промо-стикове :) Рекламират пакетчета с ... кафе или нещо такова. От край време в българския език стик е пръчката за играта голф. На някой новоизлюпен преводач или рекламен спец. му е било по-лесно да използва английската дума, отколкото да се замисли.

mordohy
26-10-2011, 15:15
Втория пример е малко атакуем, защото голяма част от науката се е изградила точно на тая база, записвали са с години какво се е случвало без тяхна намеса.
Ето, че и дори ти си се повел в тая посока. Те са записвали това, което СТАВА без тяхна намеса. След като са го наблюдавали , значи са го очаквали. Следователно не е случайно. Случайно ябълката пада върху тиквата на Нютон, но той не случайно открива закона за всемирното притегляне.




[QUOTE=PEPI-2ALFA;957444]Малко след като писа за първи път за случващите ни се случки, гледах един филолог то ТВ наблягаше на това. Сетих се за твоите писания.



Гледам напоследък в една реклама говорят за промо-стикове :) Рекламират пакетчета с ... кафе или нещо такова. От край време в българския език стик е пръчката за играта голф. На някой новоизлюпен преводач или рекламен спец. му е било по-лесно да използва английската дума, отколкото да се замисли.
Тука кошмар е още по-пълен.
Влизайки в Мола в София, племенницата ми буквално се скъса на всяка крачка от смях. За нея английския и българския са еднозначни. Тоест владее ги еднакво добре. Иначе казано е двуезична. Толкова кретении ми посочи, че вече не мога да си ги спомня.
Но!
За наименованието на някакво парцалче стана голям цирк.
Продавачката, която естествено беше завършила УНСС, на дълго и на широко и обясняваше как точно се казва на английски въпросното парче плат.
Естествено се позова, че е завършила УНСС и има ..
А бе точно като ония барман, дето ми обясняваше как се прави фрапе:book:

morfius
26-10-2011, 15:59
Не напразно намесих наблюдателя на котката, някои неща са точно случващи се, особено в квантовата механика и релативната физика.
И в други клонове де, има ли намесени вероятности отиваш на възможни случайности.
А дали събитията са случайни или имат научно обяснение е следваща фаза след наблюдателния метод.
Докато не знаеш какво е събитието и двете думи са еквивалентни.

Е като си знаем дереджето на държавата спазването на срокове за нещо може да си е чиста случайност :hehe:

mordohy
27-10-2011, 21:09
Не напразно намесих наблюдателя на котката, някои неща са точно случващи се, особено в квантовата механика и релативната физика.
И в други клонове де, има ли намесени вероятности отиваш на възможни случайности.
А дали събитията са случайни или имат научно обяснение е следваща фаза след наблюдателния метод.
Докато не знаеш какво е събитието и двете думи са еквивалентни.

Е като си знаем дереджето на държавата спазването на срокове за нещо може да си е чиста случайност :hehe:

:moon:
Гадняр!

Коки
01-11-2011, 14:49
...От край време в българския език стик е пръчката за играта голф. На някой новоизлюпен преводач или рекламен спец. му е било по-лесно да използва английската дума, отколкото да се замисли.

Абе като се замислиш, май не е толкова добре да го превеждаш, защото пък в разговорния език "пръчка" носи по-различен смисъл :)

---------- Post added at 14:49 ---------- Previous post was at 14:37 ----------


Втория пример е малко атакуем, защото голяма част от науката се е изградила точно на тая база, записвали са с години какво се е случвало без тяхна намеса.

Да де, все пак за да съществува тази дума, тя има определен смисъл. Обаче когато започне да "се случва" подмяна на смисъла, вече първоначалното значение избледнява и няма с какво да го замениш.


А иначе тенденцията да се налага мисленето, че от нас нищо не зависи (а от съдба, илюминати, зелени гущери, случайност... Държавата, Тато, Бате Бойко.... :)

П.П.
...Изобщо тоя глагол се ползва когато си извън събитието... наблюдателя на котката. Стига вече с тая котка! :)

morfius
01-11-2011, 14:53
П.П. Стига вече с тая котка! :)

Да не ти е изпила бирата, че толкова те дразни :scherzkeks:

Коки
01-11-2011, 16:57
Да не ти е изпила бирата, че толкова те дразни :scherzkeks:

Не, ама толкова бира изпихме като я обсъждахме, че за малко да загубя любовта си към нея (бирата).

morfius
01-11-2011, 17:31
Е тя бирата щеше да е същата, ако ще да говорим за златната рибка :)

Коки
03-11-2011, 12:08
Е тя бирата щеше да е същата, ако ще да говорим за златната рибка :)

Абе има някакъв антагонизъм между бирата и котката, ама не мога точно да го дефинирам. Ела пак на по бира и ще се опитам да го обясня. :cheers:

mordohy
04-11-2011, 20:19
Спамери!:ban::spam:
Хайде, аз съм неграмотен техник!:clapping:
Ама вземете прочетете някоя статия на Toма Томов, Дмитрий Иванов, а ако това не ви стигне-Кеворк Кеворкян!
Последния, ако някой се избъзика, че е арменец!
Всъщност да попрочетеме арменеца!
Там никъде няма да срещнем ;"какво се случва", "няма как да стане" и производните им!
По това ще ги познаете!
Класиците от подражателите!

Ранобудниче
04-11-2011, 21:07
Спамери!:ban::spam:
Хайде, аз съм неграмотен техник!:clapping:
Ама вземете прочетете някоя статия на Toма Томов, Дмитрий Иванов, а ако това не ви стигне-Кеворк Кеворкян!
Последния, ако някой се избъзика, че е арменец!
Всъщност да попрочетеме арменеца!
Там никъде няма да срещнем ;"какво се случва", "няма как да стане" и производните им!
По това ще ги познаете!
Класиците от подражателите!

Ох.. хубаво, де..
Ама цялата Мара втасала..
Щото всичко друго ни е наред.

mordohy
04-11-2011, 21:12
Ох.. хубаво, де..
Ама цялата Мара втасала..
Щото всичко друго ни е наред.
Няма такова нещо!
Аз може и да пия ментета, ама няма да позволя да ги пият децата ми!
Капиш!

Old Fox
18-11-2011, 13:46
Още едно от любимата ми серия:

найвници

също като найстина.
Как го четете това, по дяволъТ?

mordohy
18-11-2011, 14:46
Точно както се преглъща зелена, мъхеста дюла

bass
21-11-2011, 12:25
Малко като черна станция се включвам, ама да не забравяме и "Уйлям" - веднага почва да ме гложди липсата на някаква буква, откъмто ототпред евентуално. Според правилата ударението няма как да е на Й, тъй че сочното произношение е неизбежно :-)

Коки
23-11-2011, 22:55
...да не забравяме и "Уйлям" - веднага почва да ме гложди липсата на някаква буква, откъмто ототпред евентуално...

Всъщност липсват 2 букви: Г и О - трябва да са след Й :)

boris037
24-11-2011, 11:24
Във връзка с така заформилата се дискусия мисля, че е уместно да споделя следната информация.

"На телефон 0900-12-230 (10 импулса в минута, избира се от цялата страна) от 9 до 17 часа всеки работен ден може да получите компетентна информация по въпроси на:

• правописа, правоговора и пунктуацията в съвременния български книжовен език;
• значението, употребата, произхода и стилистичната характеристика на думите;
• правилното оформяне на различни видове документи;
• практическа помощ при редактиране на текстове с различен характер;
• практическа помощ при изучаването на български език в училище;
• енциклопедични справки."


А ето и линка с цялата информация: http://www.ibl.bas.bg/lcons_bg.htm

mordohy
26-11-2011, 18:23
Във връзка с така заформилата се дискусия мисля, че е уместно да споделя следната информация.

"На телефон 0900-12-230 (10 импулса в минута, избира се от цялата страна) от 9 до 17 часа всеки работен ден може да получите компетентна информация по въпроси на:


• правописа, правоговора и пунктуацията в съвременния български книжовен език;
• значението, употребата, произхода и стилистичната характеристика на думите;
• правилното оформяне на различни видове документи;
• практическа помощ при редактиране на текстове с различен характер;
• практическа помощ при изучаването на български език в училище;
• енциклопедични справки."


А ето и линка с цялата информация: http://www.ibl.bas.bg/lcons_bg.htm


Въпроса е, че това трябва да е храма на българския език, но както е видно, продава се за десет себърника в минута!:shocked:

Old Fox
06-12-2011, 13:43
Ето нещо ново:

еГземпляр

От egg ли идва... от що ли...?

Old Fox
08-12-2011, 09:49
Tия дни обаче попадам само на бисери:

се1

В превод ....все едно...
Е как да не ти стане гот?

mordohy
08-12-2011, 13:41
Tия дни обаче попадам само на бисери:

се1

В превод ....все едно...
Е как да не ти стане гот?
Да не се самооткриваш?!
То бива мазохизъм, ама...:BIGsmile:
Откъде ги изкопа тия бисери?:cheers:

Old Fox
08-12-2011, 16:21
А, чета от чат пат наш'то форум и преглъщам ли дюли преглъщам:-)

Old Fox
09-12-2011, 08:55
иЗСтрих

Е ай сиктир вече. Сигурно нещо е било стрито, но така - с повече злост.:clap:

Коки
09-12-2011, 21:29
Ето нещо ново:

еГземпляр...

Е, какво му е новото? Това е като "сваДба" и "Зграда".

Old Fox
09-12-2011, 21:44
Е, какво му е новото? Това е като "сваДба" и "Зграда".

НаЙстина си прав! Се1 и също е.

Tedo
17-12-2011, 15:55
Днес попаднах на доста интересен пост в нашия форум:

Ьььь Nice
Някой може ли да помогне с превода или поне с транскрипцията?

mordohy
17-12-2011, 17:23
Днес попаднах на доста интересен пост в нашия форум:

Някой може ли да помогне с превода или поне с транскрибцията?
Като чета ника на тоя дето е съчинил бисера, каквато и транскрипция да направиш се1 нещо скрибуца!:throw:

Old Fox
24-01-2012, 15:32
уйски

Tова даже не искам да си предствям какво е и какъв e произхода на думата:-)

old alfist
24-01-2012, 15:45
Ако може някой да изтълкува кое е правилното - козерка или козирка, или пак се натъквам на дублети.

Коки
24-01-2012, 16:15
Ако може някой да изтълкува кое е правилното - козерка или козирка, или пак се натъквам на дублети.

Според мен е второто.

mordohy
24-01-2012, 16:40
Ако може някой да изтълкува кое е правилното - козерка или козирка, или пак се натъквам на дублети.

Второто е онуи на шапката, дето пази очите от слънце, а първото е пастирка на козье.

Доко
24-01-2012, 16:52
Ако може някой да изтълкува кое е правилното - козерка или козирка, или пак се натъквам на дублети.

Тук е верния отговор... ;-) http://vanyog.com/_new/index.php?pid=8

old alfist
24-01-2012, 20:10
Тук е верния отговор... ;-) http://vanyog.com/_new/index.php?pid=8
Просто малко проверка на бойната готовност.

PEPI-2ALFA
25-01-2012, 14:18
уйски

Tова даже не искам да си предствям какво е и какъв e произхода на думата:-)
Просто е пропуснато "х" в началото :butt:

Old Fox
20-03-2012, 13:17
Ето ви нещо ново:

от зад

Ха сега какво значи според вас?:-)

Доко
20-03-2012, 19:04
Ето ви нещо ново:

от зад

Ха сега какво значи според вас?:-)

Г_з :gruebel:

Old Fox
20-03-2012, 19:19
Е г..з, г..з, но това "от" отпред за какво е? Нещо ще идва от там ли... изобщо мистерия пълна:-)

Доко
20-03-2012, 19:25
От зад е винаги е г_з, а "от" отпред зависи мъжко или женско е. :naughty::gruebel::oops:

old alfist
20-03-2012, 21:14
Може би изглежда по-добре така - откъм отзад, леко странично, с въртеливи възвратно-постъпателни движения.

dimitar_vd62
21-03-2012, 00:24
Може би изглежда по-добре така - откъм отзад, леко странично, с въртеливи възвратно-постъпателни движения.

То туй си е живо :humpx: бре.:grin:

Tedo
06-04-2012, 19:19
"Продавам някой работи"
Това не трябва ли да са две изречения, или поне да има ";" след "продавам"
Освен това, какво ме интересува, че някой работи, все пак търся в раздел "Продава"

Коки
09-04-2012, 12:59
Освен това, какво ме интересува, че някой работи, все пак търся в раздел "Продава"

А той всъщност какво работи? :)

mordohy
09-04-2012, 21:29
А той всъщност какво работи? :)
Работи в информационно бюро.
Информира ни, че някой друг работи

Коки
10-04-2012, 12:07
Работи в информационно бюро.
Информира ни, че някой друг работи

Питам за другия, защото ако работи като продавач, значи наЙстина мястото му е в раздел "Продава" :)

Коки
12-04-2012, 17:02
Направи ми впечатление следната обява: "Продавам орг. гърнета", та да попитам това "органични" ли значи?

Питам не за друго, ами да не би да съм пропуснал въвеждането на някоя нова и модерна технология.

mordohy
12-04-2012, 22:27
Направи ми впечатление следната обява: "Продавам орг. гърнета", та да попитам това "органични" ли значи?

Питам не за друго, ами да не би да съм пропуснал въвеждането на някоя нова и модерна технология.
Коки, ти си тъп и ограничен индивид, който не вижда очевидното!
Човека продава оргистични гърнета.
Тоест , щастливи гърнета.
Тоест гърнета за щастливци.
Тоест гърнета, където като се изходиш щастливо!
Тоест, абе какво исках да кажа!?

Коки
17-04-2012, 13:21
Коки, ти си тъп и ограничен индивид, който не вижда очевидното!
Човека продава оргистични гърнета.
Тоест , щастливи гърнета.
Тоест гърнета за щастливци.
Тоест гърнета, където като се изходиш щастливо!
Тоест, абе какво исках да кажа!?

Ами аз затова питам, щото си знам, че съм тъп. Но май наистина става дума за някаква нова технология - може би "технология на щастието"? Или по-вероятно да е поредният маркетингов трик, защото то е ясно, че като се изходиш ще си по-щастлив отколкото преди това :))

mordohy
01-05-2012, 23:19
Те това заснех от телевизорО.:horror:

Ролята на медиЙте.

old alfist
01-05-2012, 23:40
Те това заснех от телевизорО.:horror:

Ролята на медиЙте.
Щом в една от сериозните телевизии се допускат такива грешки, не знам какво може да очакваме в бъдещето.
Търтея беше голям маниак на тема - сложното взаимодействие на "Й" и "И".
Щях да кажа за него - Бог да му прости, но се сетих, че може би е още жив.

Old Fox
02-05-2012, 10:37
Казвам аз, че "Й" е творение лукавого само за да обърква людете.

Ето още едно попълнение

"баЙр"

Не знам кво е това, но поне е доста благозвучно за разлика от моя фаворит - наЙстина.

mordohy
02-05-2012, 21:51
Уалкер имаше май друг: уйски:wow:
Въпреки, че се напъвам , ама не мога да си го представя на ски!:lupe:

Old Fox
02-05-2012, 22:16
уйски е на рибарчето ;-)
То друг това не мое го роди.

mordohy
02-05-2012, 22:20
уйски е на рибарчето ;-)
То друг това не мое го роди.
Нямах в предвид авторството!:super:

Old Fox
15-06-2012, 08:31
Колеги, роди се нова звезда. Дори не мога да извадя отделни бисери пускам целия пост

Колега аз онзи ден се заиграх тарсих штипки и ништо не стана та си разглобих жапката и сложих по едно болче 6-мм на миатото им и мир

И все пак няколко извадки:

тоия
изобшто
ште
недаи
мислиа

mordohy
15-06-2012, 09:12
Колеги, роди се нова звезда. Дори не мога да извадя отделни бисери пускам целия пост

Колега аз онзи ден се заиграх тарсих штипки и ништо не стана та си разглобих жапката и сложих по едно болче 6-мм на миатото им и мир

И все пак няколко извадки:

тоия
изобшто
ште
недаи
мислиа

Да, ама виж, че "аз" , "ми" и съюза "и" ги е написал правилно.:wow:
Даже и трибуквената "мир".
Имало е бая зор!:haha::pain:

Old Fox
15-06-2012, 10:32
Прав си можеше да напише "ас".

bager
15-06-2012, 10:45
От същия цитат - "жапка" и "болче" също звучат готино :)

Old Fox
15-06-2012, 11:09
На фона на другите тия двете ми се изгубиха, но веднага ще ги почервеня и тях.:-)
Хвала на такива писатели!

boris037
15-06-2012, 18:38
Айде и на тазгодишните бисери от кандидатстудентските кампании:





* Не трябва да стоиш и да чакаш да ти почука на вратата кокошката със златните яйца.
* Нека пуснем на воля душата си и да избягаме с вятъра!
* Ако имаш два ПОТНИКА, дай единия на ближния си!
* Там, на мократа жица, стои бялата лястовица и шепне:"Аз съм твоя късмет!"
* Истинско щастие е да ти чука нещо толкова голямо.
* Древните ЕЛЕНИ имаха възможността да превземат Троя.
* Да си човек не означава да извършваш физиологичните си нужди.
* Дори най-закУравелия престъпник има някакви ценности.
* Истинският приятел е този, който задоволява всичките ти нужди.
* Най-добрият ти приятел е твоята дясна ръка.
* Богаташът е като пепелник - колкото по-пълен, толкова по-мръсен.
* Бог е създал света по свой образ и картина.
* Който гроб копае, сам от гроб умира.






малеее, а това са само предварителни, какво ли ще е на редовните?!

PEPI-2ALFA
16-06-2012, 00:06
Колеги, роди се нова звезда. Дори не мога да извадя отделни бисери пускам целия пост

Колега аз онзи ден се заиграх тарсих штипки и ништо не стана та си разглобих жапката и сложих по едно болче 6-мм на миатото им и мир

И все пак няколко извадки:

тоия
изобшто
ште
недаи
мислиа

Чакай малко, да не би да е македонец?

Old Fox
25-06-2012, 08:51
Нещо не мога да си обясня напоследък - каква е тази замяна на кратката форма на личното местоимение за женски род "я" с "е" ?!?
Пример: "Аз е видях преди малко", вместо "Аз я видях преди малко".
И всякакви подобни. В началото си мислех, че е често повтаряща се правописна грешка, но вече виждам, че не е!
???
Това вече си е правило. Ползва се по всички форуми. Интересно дали така го произнасят - "Жената е застрелях" Или само така се пише:wallbash:

badmadafaka
25-06-2012, 09:18
Това май се получава от много ходене по байрите, имайте го в на предвид...
А какво толкова ти направи жената, че е застреля бе..? :bored: