PDA

View Full Version : Нещо съмнително потропва откъм кормилото.



modena360
23-12-2005, 11:26
Значи колата е 156 2.0 T.S., 1999 г.
Завидно в добро състояние, направо невероятно е ходовата част. Карам я от Април тая година и не съм усетил нищо нередно да се обажда по ходовата част. Но...
Не знам и дали ще успея да ви го обясня точно - още като я взех го усетих това нещо - като карам по лоши павета или пък по раздупчен асфалт, в момента, в който влизам с умерен удар в неравността, се чува фино почукване откъм кормилото. Ама не като да идва от ходовата част, напр. някъде отвън и отдолу, ами като че ли направо зад волана нещо почуква. И не е като тропане, по-скоро си е почукване. Усещам го и с прав и с навит волан, и когато е на скорост и когато не е, стига да хлътвам в нек`ва дупка или друга неравност - изпуква точно в момента на удара на колелото с ръба на неравността. Има и периоди, в които не го усещам - по седмица-две да кажем. И като цяло е доста фино и вече 7 - 8 месеца, не мисля че се е увеличил шума или честотата, по-скоро си е се на това дередже.
Някакви идеи?

lazy
23-12-2005, 11:48
И моята чука така, особено когато е студено. Звукът е кратък и отчетлив, като удар на метал в метал. Странното е, че се появава само понякога :roll:

modena360
23-12-2005, 12:36
М-м... да-а... не мога да кажа, че е само когато е студено... но има периоди, в които не го усещам...
Както и да е. Съмнявам се да е нещо сериозно. И все пак не е чак като от метал в метал. По-фино е, сякаш почукваш по пластмасова кутия... и съвсем определено го долавям непосредствено иззад волана. Нещо по кормилната уредба е.
Преди тая кола имах Пежо, което имаше същия проблем, но потропваше много по-отчетливо и по-често. Обаче, в сервиза, където го поддържаха казаха, че ремонтът е скъп и резултатите като цяло не са много добри. Карах си го така три години - нямаше проблеми в тая връзка.
Предполагам, че ако ремонтът на този проблем на Пежото е скъп и не особено сполучлив, то за Алфата сигурно ще се отнася същото, само че на квадрат. Така че... Това е положението!

modena360
23-12-2005, 12:38
О, да... забравих. Имам един приятел с 1.9 JTD. Той ми каза за това тропане метал в метал. И при него го има. Едва ли е сериозно. Той кара и не му пука, карай и ти...

Dodo 155
23-12-2005, 12:48
Имах Уно преди време и такова почукване ме влудяваше :wink:
В крайна сметка се оказа 1 лагер, който седи на кормилната ос, тази която отива от волана към пода. Смених лагера и изчезна чукането, но преди това ме дразнеше много :wink:
Незнам как е устроена 156-цата, но може и при нея да е това :idea:

156 m-jet
23-12-2005, 18:34
Това чукане го има и при мене само, че се появява когато с много голяма скорост влеЗа в остар десен Завои и по патя има неравности......така си е от чисто нова :!: . Рекламирах, ама :D ми се ухилиха и ми каzаха, ами АЛФА :P , и с това се приклучи вапроса. Така си иЗлиЗат от Завода просто :(

modena360
23-12-2005, 18:55
Е... 156 m-jet... това в моя случай ще го приема като успокоение. Щом при теб го има от начало и не се е увеличило с времето и с километрите... :D

Dodo 155
23-12-2005, 19:31
Това чукане го има и при мене само, че се появява когато с много голяма скорост влеЗа в остар десен Завои и по патя има неравности......така си е от чисто нова :!: . Рекламирах, ама :D ми се ухилиха и ми каzаха, ами АЛФА :P , и с това се приклучи вапроса. Така си иЗлиЗат от Завода просто :(
Е значи като откажат спирачките на Мерцедес (признат фабричен дефект) ще кажат "Е, кво искаш, Мерцедес" :lol: :lol: :lol:
Дали са ти страшен отговор :roll: :shock: :shock:

stelt
24-12-2005, 00:58
Може би трябва да обърнете малко внимание на кормилната рейка. Забелязвам че при новите автомобили ресурса на тези възли се изчерпва доста бързо.

modena360
25-12-2005, 19:50
:D Да... наистина... отговорът е страхотен, но и ти май не си имал подобен проблем, щото не предлагаш вариант :?
Но като цяло не мисля, че проблемът ми е равнозначен на този със спирачките на Мерцедес... все пак.
Обаче на няколко места из темите забелязах туй-онуй лошо казано за Мерцедес :wink: Фен съм на Ферари и на Алфа съответно, но има и редица други марки, които уважавам. Мерцедесите... не са лоши коли... повярвайте.
Както и да е, все пак мисля, че Stelt е прав. И аз подозирам, че проблемът е някъде по кормилната рейка. Но докато не спра да завивам, не бих поверил този ремонт на наши майстори. Просто се надявах, че е възможно да е нещо по-дребно и някой вече да се е сблъсквал с този проблем, но...

Dodo 155
26-12-2005, 20:20
:D Да... наистина... отговорът е страхотен, но и ти май не си имал подобен проблем, щото не предлагаш вариант :?
Но като цяло не мисля, че проблемът ми е равнозначен на този със спирачките на Мерцедес... все пак.
Обаче на няколко места из темите забелязах туй-онуй лошо казано за Мерцедес :wink: Фен съм на Ферари и на Алфа съответно, но има и редица други марки, които уважавам. Мерцедесите... не са лоши коли... повярвайте.
Както и да е, все пак мисля, че Stelt е прав. И аз подозирам, че проблемът е някъде по кормилната рейка. Но докато не спра да завивам, не бих поверил този ремонт на наши майстори. Просто се надявах, че е възможно да е нещо по-дребно и някой вече да се е сблъсквал с този проблем, но...
Аз съм написал какво съм сменил на Уно при същият симптом :idea: Виж малко по-горе :wink:
Колкото до "малък ресурс на кормилната рейка" ми звучи несериозно :roll: Нали се сещаш ако с 150км/h ми се скапе кормилото на кола 50К км какво ще направя завода :shock: :shock: :shock: Ако оживея :roll:

lazy
27-12-2005, 09:20
Почти съм убеден, че не е свързано с кормилна рейка. Чукането се чува на няколко места и само когато е студено. След няколко минути работа на парното не се чува и звук. Не знам как са захванати пластмасите по таблото, но съм сигурен че е нещо там.

modena360
27-12-2005, 11:03
Дано, дано :wink: