PDA

View Full Version : Как да демонтираме араматурното табло - Алфа 156



Old Fox
04-03-2009, 21:44
Ще се опитам да бъда полезен. Ако прецените можете да преместите темата в Технически справочник.
И така симптомите са гаден дрънчащ звук от дясната част на таблото.
Според английския форум това най-често се дължи на разхлабен болт на укрепващата греда под таблото. За повече информация тази тема: http://www.alfa156.net/tech/fr_index.html?/tech/dash.html
Въоръжени с тази хипотеза започваме: Разкачете акумулатора и изчакайте 15 мин. преди да преминете към разкачане на кабели. Там където се срещат таблото и предното стъкло има декоративна лайсна. На щипки е, просто се повдига с отвертка, но внимателно щото щипките са чупливи. Под лайсната има 4 болта.
Ето го този най-вляво.
12304
Следващия и т.н.
12305
Внимателно изваждайте болтовете от местата им тъй като имат метална и гумена шайба. Ще е неприятно ако някоя падне във въздуховода, нали?:-)
Нека продължим отдясно наляво. Под жабката има кора, която се държи на 2 гайки.
12306
Отдолу жабката се държи на 6 видии, на два реда по 3.
Тук се виждат две от първия ред, другите са точно зад тях.
12307
От вътрешната страна на жабката отново имаме 6 видии. 3 отгоре и 3 отдолу.
Горе дясно
12308
Долните са точно където са пантичките. Запасете с достатъчно попръжни за най-лявата долна видия. Пантата на жабката пречи ужасно.
След видиите остава да разкачим лампичката и ключето, което следи дали жабката е отворена и можем да преминем към десния страничен панел. Поне при мен той се държи само на щипки. С нежно дръпване ги откопчаваме и разкачаме ключа за десния еърбег.
Сега вече имаме достъп до болтовете държащи таблото.
В дясно на жабката са два.
Долу:
12267
Другият е над него но нямам снимка.
И левият:
12268
Как се разглобява централната конзола може да видите тук: http://www.alfa156.net/tech/bulbs/fr_index.html?/tech/bulbs/consolebulbs.html. Часовника, бензиномера и уреда за температурата са хванати посредством 4 видии.
Лошото е че трябва да се разглоби и конзолата около ръчната. Тя се държи отново на 6 видии. По три от всяка страна. При изтеглена напред седалка виждаме задната видия:
12279
Ако изтеглим докрай назад седалките имаме достъп предните две видии. Предната вече е махната:
12269
Вътрешната също изисква много псуване. Свалянето на седалките ми се струваше крайно примамливо по едно време. Премахнете и кожата около ръчната - на щипки е. Двете централни конзоли сa захванати една за друга посредством две видии и щипки. На снимката видията е оградена с кръг, а стрелката показва приблизително къде е щипката. От другата страна е аналогично.
12277Долната конзола се издръпва назад и нагоре за да се освободят щипките. Така вече двете конзоли не са свързани.
Ринговете на оборотомера и скоростомера се държат на един болт точно отгоре. Под ринговете има по още две видии. Ако сте като мен и не можете да помните, ви съветвам да си лепите етикетчета кой кабел за къде е и кои болчета откъде са свалени. Чека за вратите се разкача като си проврете ръчичката в дупката на оборотомера.
12280
След това премахваме кората под волана скриваща бушоните.
12272
Виждат се двата болта държащи таблото и едната видийка държаща левия панел. Под волана, от вътрешната долна страна на таблото има още един болт, някъде между спирачката и газта. Комшията йогист беше зает и затова нямаме снимка на този болт.:-)След като развием и него, само две неща държат таблото на място. Волана е едното, но перспективата да разкачам еърбег и да избивам волан не ми се понрави затова го оставих и карах по мързеливия начин. Ако обаче искате да свалите изцяло таблото ще ви се наложи да свалите и волана. Второто нещо е капака на десния еърбег. В горната си част той с прикрепен посредством колан към укрепващата греда. Имате две опции. Да развиете тези два болта държащи колана:
12288
Друг изглед. Въпрсните болтове са точно под черния кабел.
12289
Втората опция е да откопчаете щипките държащи капака и внимателно да го издърпате напред след което да подпъхнете единия, а после и другия му край в образувалия с отвор така че капачето да остане под таблото. Нещо такова:
1229212293
Вече сме готови да издърпаме таблото. Мен такъв отвор напълно ме удовлетвори.
12294
Имаме достъп до укрепващата греда.
12295
Мръсният пръст показва главния заподозрян. Поглед отвън през стъклото:
12296
Но при мен всички болтове се оказаха здраво затегнати, нямаше чужди тела и разкачени букси, въздуховодите бяха чисти - мистерия. Накрая вдясно от вентилатора за купето открих два пръстена закачени за гредата, които се бяха разхлабили и подрънкваха. Ето ги прихванати с опашки и силикон.
12297
За мое съжаление тракането не беше оттам. Някой летен ден ще има втори дубъл.
Сглобява се по обратния ред. Не се притеснявайте задължително е да ви останат поне няколко болчета:-)

Old Fox
04-03-2009, 21:46
И един въпрос за отличници:
Какво е това? Седеше си ей така свободно до лоста без да е закрепено някъде има си и кожухче:
12309

12310
Някакви идеи?[

Pepo
04-03-2009, 22:15
Колега, евала за труда ти

gallena
05-03-2009, 02:04
И един въпрос за отличници:
Какво е това? Седеше си ей така свободно до лоста без да е закрепено някъде има си и кожухче:
12309

12310
Някакви идеи?[

Колата ти е имала телефон и това е антената (мобилен телефон от по-старо поколение).

n_netov
05-03-2009, 14:03
Сори, а ма не видях как си махнал конзолата с духалките който са отгоре в средата на таблото (над часовника, термометъра и бензиномера). Та как се маха тя?

Pepo
05-03-2009, 14:17
Сори, а ма не видях как си махнал конзолата с духалките който са отгоре в средата на таблото (над часовника, термометъра и бензиномера). Та как се маха тя?
Е, то ачик се вижда бе, колега - две болтчета има на нея за развиване и после я вадиш нагоре :upsidedwnsmiley:

n_netov
05-03-2009, 14:48
Е, то ачик се вижда бе, колега - две болтчета има на нея за развиване и после я вадиш нагоре :upsidedwnsmiley:

е да ама нали трябва да си погледнал :-D, а пък аз сега видях темата и реших да попитам

Old Fox
05-03-2009, 18:19
Да реших че не е нужно да го споменавам. Две болчета в дъното и останалото е щипки. Ама за свалянето на таблото не е наложително да се свали центр. духалка.

ФЕРАРИСТ
05-03-2009, 20:06
Сега ще ми се налага да се гъзя да сменям радиатора на парното, просто като знам там какъв ужас е и не ми се зафаща.....
Много хубави са тия теми, се се каня една кола да я разглобя с фотото в ръка, ама се не остава време.....
А ако знаете какво приключение е да свалиш всички кабели от таблото без да ги скъсаш, както и гредата вътре.......

fade
06-03-2009, 14:36
Нека продължим отдясно наляво. Под жабката има кора, която се държи на 2 гайки.
12306


Колега от другата страна как е закрепена тази кора, че моята виси като "прани гащи"! Уж я подпирам с постелката, но тя винаги пада... разглеждах я и не разбрах как е захваната насреща в дъното към преградата на двигателния отсек.
:sad:

bager
06-03-2009, 14:55
:clapping::respect:

Колко време ти отне свалянето на таблото?

Темата си е за важна!

Old Fox
06-03-2009, 16:28
Колега от другата страна как е закрепена тази кора, че моята виси като "прани гащи"! Уж я подпирам с постелката, но тя винаги пада... разглеждах я и не разбрах как е захваната насреща в дъното към преградата на двигателния отсек.
:sad:
Честно никак не е закрепена. Изрязана е във формата на отсрещаната стена и понеже е малко по-дълга се "запира" там. Но не виси. Закача се по-високо от края на стелката. Апропо имам съмнение че и под волана е имало нещо подобно.

@Багер започнах в 12.00, а колата запали със напълно събрано табло в 19.58(нарочно засичах:-)). Но това включва известно помайване и почесване + поне 30/40 мин обикаляне по магазините да намеря една крушка за врътките на климатика. Тоест около 3 часа сваляне и 3 часа сглобяване.
Ако модовете прецянат могат да направят темата важна. Струва ми се че ще е полезна.

Pepo
06-03-2009, 16:55
Колега от другата страна как е закрепена тази кора, че моята виси като "прани гащи"!
На пасажерското място има метална скоба, в която се навира долната част на кората. Под волана такава скоба няма.
Просто се разчита на твърдостта на тая кора (от едната страна е залята с някаква смола) Обаче технологията е още от 60-те години при Жигули :angry: и с времето омеква горе в ръба, където я притиска металната шина.
Верно виси като ''прани гащи'' и единствения начин е да се втвърди по някакъв начин (например метална лента откъм вътрешната страна), за да се запази дъговидна форма.

fade
06-03-2009, 17:30
Ясно... благодаря колеги, ще я "побългарим", имам VELCRO... на подходящо място с лепило Момент и телбод! Само да не почне да скърца като тапицерията на тавана че направо ми скъсва нервите понякога... и то скърца когато караш по оня стария асфалт дето е набит с едра фракция. Тука по североизтока го има много, нали уж зимите ни са по-сурови! ;)