PDA

View Full Version : Проблем с Алфа 156 2.4 JTD 99'



KiKo
03-01-2006, 20:31
Вчера сутринта запалих колата и оставих я аз да загрее както винаги и гледам отзад леко припушва като се има в предвид че колата ми никога не е пушила ама грам. И тръгвам, и си подавам малко повечко газ както си обичам и изведнъж колата заби муцуна и неще да набере а ваври едва едва. Давам пак газ и пак неще исфорсирах я на свободна и се пооправи за миг ама после пак се прееба. Като загря колата на около 75 градуса и уж се оправи ама от време на време забиваше муцуна но пак поне се караше. Да имате представа от какво може да е? Надявям се да сте ме разбрали и ако имате представа да ме посаветвате нещо защтото съм се побъркал от притеснение а най лошото е че нямям време да закарам колата до Ванто да я прегледат че вчера почнах нова работа и нямя как да се измъкна.

virusalfa
03-01-2006, 21:54
Един познат има такава,подобни проблеми даваше....докато един ден не рзглоби компутъра и припои спойките на изхода

KiKo
03-01-2006, 22:00
Един познат има такава,подобни проблеми даваше....докато един ден не рзглоби компутъра и припои спойките на изхода

Това хич не ми е минавало прес акъла а си мисля да не се е преебал дебитомера или да се е зацапал яко въздушния филтър и от това да дава тези проблеми

valjo
03-01-2006, 22:22
за съжаление и на мен ми прилича на дебитомер....

и то явно ти е натрупало грешки ... ако искаш - ресетни ЕКУто
поне да можеш да караш известно време докато пак натрупа грешка ...

Patsimir
03-01-2006, 22:26
В книжката на колата си пише, че не трябва да се оставя да работи студена на място в никакъв случей. До 30сек от запалването на двигателя е желателно колата да потегли.

KiKo
03-01-2006, 22:26
за съжаление и на мен ми прилича на дебитомер....

и то явно ти е натрупало грешки ... ако искаш - ресетни ЕКУто
поне да можеш да караш известно време докато пак натрупа грешка ...

Да ресна ЕКУто, демек да махна тока на колата за известно време нали, че не съм много навътре с нещата :oops:

KiKo
03-01-2006, 22:29
В книжката на колата си пише, че не трябва да се оставя да работи студена на място в никакъв случей. До 30сек от запалването на двигателя е желателно колата да потегли.

Е това вече не го разбирам, а аз си мислех че е хубаво да исчакам малко да загрее и тогава да потегля. Ква е логиката да трагнеш веднага. А книжката я нямям че като ми разбиха колото педалите са ми я дигнали и нея

pr_00f
03-01-2006, 22:30
В книжката на колата си пише, че не трябва да се оставя да работи студена на място в никакъв случей. До 30сек от запалването на двигателя е желателно колата да потегли.

Сорри за оффтопика, но подобно нещо за пръв път чувам, всеки до сега ме е съветвал точно обратното. Би ли ми обяснил защо трябва да се потегля веднага след запалването ? Аз поне не виждам логика.

================
малее с Кико какви сме бързи :)

virusalfa
03-01-2006, 22:30
В книжката на колата си пише, че не трябва да се оставя да работи студена на място в никакъв случей. До 30сек от запалването на двигателя е желателно колата да потегли.-е тук не виждам абсолютно никаква логика-какво пре4и на колата да работи намясто?!-дори особено за дизел е по-добре да поработи,бих казал.Валка,аре стига с тия дебитомери,бе-нали тук при нас има една 156 2.4 ЖТД-забиваше предницата и само пушеше-не вървеше.Отвориха компютъра,презапоиха спойките и готово-сега върви много добре и оттогава не е създавала проблеми.

KiKo
03-01-2006, 22:51
В книжката на колата си пише, че не трябва да се оставя да работи студена на място в никакъв случей. До 30сек от запалването на двигателя е желателно колата да потегли.-е тук не виждам абсолютно никаква логика-какво пре4и на колата да работи намясто?!-дори особено за дизел е по-добре да поработи,бих казал.Валка,аре стига с тия дебитомери,бе-нали тук при нас има една 156 2.4 ЖТД-забиваше предницата и само пушеше-не вървеше.Отвориха компютъра,презапоиха спойките и готово-сега върви много добре и оттогава не е създавала проблеми.
Добре де ама и това не го разбирам как от некви си жички и нима да варви ще забива и ще пуши

Crusader
03-01-2006, 23:12
Ами просто бе колега, варианти колкото щеш. Примерно лоша спойка...цъкне и хоп компютъра получи грешни или никъкви данни от някой датчик, а той смята и сравнява данните с програмата си, да ама не има несътветствие в режима на работа и параметрите заложени в програмата и хоп той си минава в авариен режим. Не е задължително да стане от един грешно подаден сигнал от някой датчик /ех мечтая си за карбураторна кола/, може да стане и от повече...и колата гори кат ламя и не върви ....и т.н.....и те така от жички стигаме до забиване на муцуната на колата!

Ох дано да си разбрал лаишкото ми обяснение, че то и аз не съм много на ясно, ма тука има експерти и ще ме поправят ако греша някъде...

KiKo
03-01-2006, 23:18
Ами просто бе колега, варианти колкото щеш. Примерно лоша спойка...цъкне и хоп компютъра получи грешни или никъкви данни от някой датчик, а той смята и сравнява данните с програмата си, да ама не има несътветствие в режима на работа и параметрите заложени в програмата и хоп той си минава в авариен режим. Не е задължително да стане от един грешно подаден сигнал от някой датчик /ех мечтая си за карбураторна кола/, може да стане и от повече...и колата гори кат ламя и не върви ....и т.н.....и те така от жички стигаме до забиване на муцуната на колата!

Ох дано да си разбрал лаишкото ми обяснение, че то и аз не съм много на ясно, ма тука има експерти и ще ме поправят ако греша някъде...

Ясно, абе явно ще трябва колкото се може по борзо да я вкарам в сервиза и да гледат че без колата нищо немога до права

KGB
04-01-2006, 03:18
Относно това за 30секунди и паленето на колата....найстина е така:

Защото катилизатора при дизеле може да се запуши много по-лесно от колкото при бензина грубо казано...когата рано сутрин запалим колата и тя е напълно студена то отделянето на твърди частици е максимално...и те се задържат в катализатора до като той не достигне работна темперетура и ги изхвърли.

А както предполагам знаете, оптимална работна темперетура се постига по-бързо при каране на колата от колкото при седене на едно място. Тоест катализатора започва да функционира по-бързо от колкото ако оставим колата да работи на място. Коман райлите и без това загравят доста бавно, така че ако ги запилим на място и ги остивам така да работят за тях това е пагубно.

Грубо казано е това...а и колата като цяло се износва по-малко ако загравя до като се движи.


пс: 95% съм сигурен, че причината за поведението на твоята кола не е причинена пряко от това...но коствено може.

Рано сутрин палиш и тръгваш до като колата не стигне 60градуса тем. на водата не минаваш границата от 2 500оборота...и караш бавно. След като колата достигне оптимална работна темперетура на водата изчакай още няколко минути, за да се случи същото и с маслото и тогава ръчка колкото искаш...Обикновенно при тостигането на оптимален работен режим аз се изрязвам няколко пъти, за да си отпуша катализатора от сутрешното запалване.

Успех.

KiKo
04-01-2006, 15:35
Сега вече ми е ясно защто не трябва да я чакам. А вчера Вальо ми каза да ресна ЕКУ-то и аз го направих и сутрента като я подкарах беше добре в смисъл че заби веднаж или два пъти то все пак пак зъби. Та по неговите думи трябва да е от дебитомера. Но други казаха че е от компютъра и мисълта ми е каде е най добре да закарам колата за да се види какво точно е защтото ако е преебан компа и трябва да се презапоят жиците кой ще може да го оправи без да ми преебат колата :roll:

valjo
04-01-2006, 15:52
Сега вече ми е ясно защто не трябва да я чакам. А вчера Вальо ми каза да ресна ЕКУ-то и аз го направих и сутрента като я подкарах беше добре в смисъл че заби веднаж или два пъти то все пак пак зъби. Та по неговите думи трябва да е от дебитомера. Но други казаха че е от компютъра и мисълта ми е каде е най добре да закарам колата за да се види какво точно е защтото ако е преебан компа и трябва да се презапоят жиците кой ще може да го оправи без да ми преебат колата :roll:

ами освен във вантотрейд да я закараш нищо умно ....
те си имат диагностична апаратура и според мен ще си покаже

Yon
04-01-2006, 17:41
Искам да изтъкна и една друга причина поради която не бива да се прекалява с продължително подгряване преди тръгване. Двигателя е загрял добре но трансмисията не е и маслото в скоростната кутия е студено и т.н и като я лашне тягата води до неравномерно износване и проблеми.

Разбира се всички знаем ,че сутрин не се форсира

Unicom
04-01-2006, 18:19
Хайде като разбереш, от какво забива муцуна пиши и ние да знаем :calc:

KiKo
05-01-2006, 00:12
Веднага щом разбера какво и е ще ви пиша и благодаря ви за съдействието :D

KiKo
01-02-2006, 23:05
Днес бях в Ванто за диагностика и ми казаха че ми е заминал дебитомера :cussing: и заради това колата забивала и пушела и като ми го съобщиха и ми развалиха деня, и ми казаха че и преден горен носач и той е заминал и затова е скърцала и ептен ми е....а мамата :ranting:

valjo
01-02-2006, 23:10
горния носач го имат на стамболийски и е под 100лв!
така че тука имаш едно добро :)

а за дебитомера, е тука е гадна работа....

dodo2
01-02-2006, 23:44
горния носач го имат на стамболийски и е под 100лв!
така че тука имаш едно добро :)

а за дебитомера, е тука е гадна работа....



Горният носач го има на Оборище 95 (943-48-74) и струва 75лв . а и дебитомери продават 220-350 лв. :!:

KiKo
01-02-2006, 23:51
А носача си е оригинален нали, и другия ми вапрос е дали тези дебитомери са читави защото в ванто е доста по скъп ама читави нямам предвит да върви колата а ди се лети както си трябва попринцип :D

valjo
01-02-2006, 23:52
Горният носач го има на Оборище 95 (943-48-74) и струва 75лв . а и дебитомери продават 220-350 лв. :!:
а аз като звънях да питам вчера, ми казаха че нямат горни носачи ;)
а тоз на стамболийски ми каза точно 75лв да ;)

KGB
02-02-2006, 00:51
За дебитомерите Бобо мисля, че най-добре може да отговори в момента...имат тамън 4 в него 8)

Bobo
02-02-2006, 08:39
горния носач го имат на стамболийски и е под 100лв!
така че тука имаш едно добро :)

а за дебитомера, е тука е гадна работа....



Горният носач го има на Оборище 95 (943-48-74) и струва 75лв . а и дебитомери продават 220-350 лв. :!:

Да опрфеделено тия са кофти дебитомери :!:

KiKo
02-02-2006, 12:20
Мерси за откровенния отговор и в този случай ще си купя дебитомера от Ванто че поне да знам че е читав.

Genata
04-02-2006, 17:47
Мен ако питаш не си прави експерименти с дебитомера. Ще се набуташ с 250-300 лв и после пак ще отидеш за оригинален. За съжаление са много скъпи и във Ванто и Ауто Италия са по 600 лв. Аз минах тази одисея през лятото.
Това е много прецизен уред, а не някакъв метален детайл дето всеки със струг може да ти го направи.

KiKo
04-02-2006, 17:59
Дебитомера задължително ще е оригинален щом тези другите не са читави, така че ще си го взема от ванто и да ми е спокойно щом ще има и гаранция и тогава и колата ще лети :boost: и аз ще съм доволен :punk: