PDA

View Full Version : Призив за РАЗУМНО КАРАНЕ



mirchozo
29-03-2009, 21:33
Вчера ходих на курс за възстановяване на контролни точки и се нагледах на някой ужасни клипчета с катастрофи и жертви.Аз лично нямам проблем да гледам такива неща,но някой направо ме изумиха.Имаше една жена на която мозъка и беше на земята,а половината и глава беше разпиляна.Друго клипче с бус на Сачи,челен удър в дясно,смачкване до неузнаваемост,момичето което извадиха оттам беше като парцал.За всички които приемат пътя като писта,потърсете в интернет такива клипчета и помислете добре преди да настъпите газта.

Абе ужас колеги,ужас!Карайте разумно!

Linkestis
29-03-2009, 21:36
Можете да го гледате безплатно в кино центъра на КАТ Дървеница,докато си чакате номерцата за актовете:stumm:

Grozdan
29-03-2009, 21:40
Със загряването на времето трябва да сме още по-внимателни, защото скоростите по нашите "пътища" се увелиават значително!

mirchozo
29-03-2009, 21:43
Според мен трябва да се направи задължително гледането на този род клипчета на хората които имат актове за превишена скорост, а и не само,всички които имат актове заради предпоставки за ПТП, неправилни изпреварвания,маневри и т.н.

spe4elist
29-03-2009, 21:47
Присъединявам се към призива!!!

SandoOne
29-03-2009, 21:56
Присъединявам се към призива!!!

И аз макарче като караш разумно освен да ви засече някой така че да се ударите друго няма да стане ....

fnt
29-03-2009, 21:57
Из нета е пълно с такива клипчета. Като ги гледаш си викаш, -ей аз вече ще карам внимателно. Но когато ти се повдигне адреналина всичко забравяш :drive:

svetozar_sosi
29-03-2009, 22:00
ПОДПИСВАМ СЕ С 2 РЪЦЕ ЗА!!!

mirchozo
29-03-2009, 22:05
"И аз макарче като караш разумно освен да ви засече някой така че да се ударите друго няма да стане ...."
колега ако погледнеш статистиката май повечето жертви са от висока скорост не от ниска
като казвам разумно нямам предвид 70км/ч извън града
мисля че 100-120км/ч е нормална за повечето коли ,нито се трупат коли отзад,нито са много тия дето те изпреварват
това говорим за добри условия на пътната обстановка,т.е. без мъгла,снаг,дъжд,вечер и т.н.

dilian alfa gtv
29-03-2009, 22:52
Из нета е пълно с такива клипчета. Като ги гледаш си викаш, -ей аз вече ще карам внимателно. Но когато ти се повдигне адреналина всичко забравяш :drive:
много си прав.

Kostadin`
29-03-2009, 23:02
И аз съм с 2 ръце ЗА!

SandoOne
29-03-2009, 23:11
Добре да кажем че караш алфа 156 1.8 примерно и излизаш на тракия и на 5 пета скорост ако успееш да караш алфата с 100 - 120 евала аз с пасата дето е по шумен се едно съм спрял за такава кола скороста от 130 до 150 по магистралата аз имам познат под 200 не пада ....

mirchozo
29-03-2009, 23:15
само да вметна че тия клипчета дето са в нета нямат нищо общо с тия в КАТ, там няма цензура, всичко се вижда ... и не са за хора със слаби нерви

SandoOne
29-03-2009, 23:19
само да вметна че тия клипчета дето са в нета нямат нищо общо с тия в КАТ, там няма цензура, всичко се вижда ... и не са за хора със слаби нерви

Дам нямат нищо общо гледал съм такива

Kris
29-03-2009, 23:39
Можете да го гледате безплатно в кино центъра на КАТ Дървеница,докато си чакате номерцата за актовете:stumm:

Идеята е покъртително добра! КАТ-Варна също има 1-2 плазми на които пускат клипове от катастрофи ... като си плащах акта за тоталката и гледах колегите водачи които не са стигнали до акт ... тех господ им е написъл един голям акт, да почиват в мир

Kostadin`
29-03-2009, 23:43
в Пловдив пред КАТ имаше по едно време оставена тоталка,отвън та да се гледа,ама ся не знам дали седи още там...

Ma7e4k0
29-03-2009, 23:46
.

Vlado_PK
30-03-2009, 00:17
Хора и аз призовавам за разумно каране то тва в нашта насрана държава не се издържа вече!

Kuker
30-03-2009, 08:11
Е пак ли ни е виновна държавата?:no:

Alexanderbb
30-03-2009, 08:46
Виновна е защото е зарязала възпитателната си дейност. Немците и французите не се раждат възпитани.

Lqnkata
30-03-2009, 09:02
По безрасъдното каране са се изписали толкова много и не само в нашия форум. Всеки сам преценява за себе си. Дори и но национална телевизия да ги пуснат тези клипчета, пак ще има някой, който да настъпи "бегачката си" на една от най-оживените улици в града. Тогава детето или младата майка с детската количка, които пресичат в този момент...:rip: Каквото и да се направи след това, да се накаже нарушителя с най-тежко наказание:prison: или да се сложат допълнително табелки, пешеходни светофари и т.н. няма да има никакво значение. Жертвите не могат да се върнат!
Всичко се свежда до възпитание и самосъзнание.
Относно популяризирането на клипове от този сорт съм твърдо ЗА!

Galeano
30-03-2009, 10:05
Тая тема е за раздел "ВАЖНИ", по прекрасните ни пътища има толкова много безмозъчни, че пази боже..............

georgyg
30-03-2009, 10:15
Из нета е пълно с такива клипчета. Като ги гледаш си викаш, -ей аз вече ще карам внимателно. Но когато ти се повдигне адреналина всичко забравяш :drive:

И аз съм така, макар по магистралата напоследкъ да карам до 130.

Хайде малко и КАТ се съвзеха.

Раздават шофьорски книжки на официална церемония в КАТ

За първи път млади шофьори ще получат книжките си на официална церемония, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Това е първата подобна инициатива, която се организира, след като в началото март генералният комисар на МВР Павлин Димитров разпореди свидетелствата за правоспособност на младите шофьори да бъдат връчвани по специален ред. Целта е да се мотивират тези, които получават за първи път свидетелство за правоуправление, да бъдат отговорни към себе си и другите участници в пътното движение, уточняват от МВР.
По време на проявата младите още веднъж ще научат за рисковете при шофиране, които често пъти водят до фатален край. Организаторите са подготвили за тях клип, анализ и информация за възникнали тежки катастрофи, се казва в официалното съобщение.
Такава практика е съществувала преди години като специален текст в Закона за движение по пътищата и е имала положителен ефект, добавят от ведомството на Михаил Миков.
Церемонията ще се проведе в 14.30 часа в сградата на столичния отдел “Пътна полиция”- бул.”Драган Цанков” № 33.

http://dnes.dir.bg/2009/03/30/news4216598.html

mirchozo
30-03-2009, 11:17
ами не е лошо като идея,поне от малко от малко да видят за какво става въпрос

sevens
30-03-2009, 11:49
първоо: :bravo: за темата:respect:
и второ: и аз съм ЗА с две ръце :drive:, защо ето пресен слу4ай от в4ерашните новини които сигурно пове4ето от вас са гледали. Алфа ка4ена на покрива на една къща. Наште само като видяха, че е алфа и като ме спогледаха и ми викат да съм внимавала :gruebel:. Замислих се ами то или някой ще те блъсне или ти ще се блъснеш работата е 50 на 50. Най-лошото е когато излизат от пресе4ките когато не се оглеждат, блеят само в едната посока или излизат с бясна скорост като си кажат а този е дале4е мога да мина :stumm:.
Безаварийна на вси4ки ;)

Vlado_PK
30-03-2009, 15:08
Е пак ли ни е виновна държавата?:no:
Колег то не ни е само държавата виновна ама съм сигурен че тя ако си вършеше работата може би черната статистика ще по-малка!

SFINKS
30-03-2009, 18:03
бе добре че е държавата да има толкова много дупки че ако бяха гладки пътищата не ми се мисли колко повече жертви щеше да има . ама ще се оправят нещата , като набоцката камери и радари навсякъде + яки глоби .

Kuker
30-03-2009, 18:33
Виновна е защото е зарязала възпитателната си дейност. Немците и французите не се раждат възпитани.Мисля че възпитанието е основна грижа на родителите.Ако имаш в предвид образованието, то продължава и след 18-тата година когато вече можеш да имаш книжка.Самоконтрол му е майката.


Колег то не ни е само държавата виновна ама съм сигурен че тя ако си вършеше работата може би черната статистика ще по-малка!Какво да направи държавата когато вдигнеш 200 на магистралата и се пребиеш?Държавата е направила достатъчно, поставила ти е ограничение на скороста.Защо пиеш и шофираш като поемаш огромен риск за себе си и околните?Защо минаваш на червен светофар?Много от съфорумците пишат в подобни теми а след това в "Тунинг и рацинг" се хвалят колко са вдигнали и кой са скъсали.И тези работи стават предимно в градски условия.Който иска адреналин да прави бънджи скокчета.

fred
30-03-2009, 20:37
Ако КАТ, като основен контролен орган продължи да прилага лапаческата си политика, а не предприема реални действия против опасното каране, резултат няма да има никакъв.
Катаджиите трябва да престанат да бъдат дребни изнудвачи, какивто са сега, ама умряла работа

Alexanderbb
31-03-2009, 09:19
Какво да направи държавата когато вдигнеш 200 на магистралата и се пребиеш?Държавата е направила достатъчно, поставила ти е ограничение на скороста.Защо пиеш и шофираш като поемаш огромен риск за себе си и околните?Защо минаваш на червен светофар?Много от съфорумците пишат в подобни теми а след това в "Тунинг и рацинг" се хвалят колко са вдигнали и кой са скъсали.И тези работи стават предимно в градски условия.Който иска адреналин да прави бънджи скокчета.[/QUOTE]

Ами например да направи така че да знаеш че като вдигнеш 200 или като минеш на червено ще те свалят от колата и повече няма да седнеш в нея. Щото в момента това ограничение на скоростта си е врата в полето. Като знаеш че КАТ няма да те санкционира или ще се отървеш с 20-30 лева рушвет.

fred
31-03-2009, 09:33
държавата не е направила нищо за да следи и да прилага закона:
Ако караш с 200 и случайно те хване някой, веднъж на 1 на сто, може и да го глоби можи и да не глоби, зависи дали ще се споразумеят полицаят и нарушителя и тн.
Същото важи и за другите нарушения. Лично аз познавам хора, които с пари са се измъквали от всякакви нарушения, вкл и че нямат книжка без последствия.
Чувството за безнаказаност важи и тук
Пак казвам, Катаджииите висят като гарги по различни кьошета и чакат да мине някой, който да олепят /за да си напълнят гушите или тази на държавата/без да ги еня за нищо, както и самата държава.

Furious 155
31-03-2009, 09:36
Ами например да направи така че да знаеш че като вдигнеш 200 или като минеш на червено ще те свалят от колата и повече няма да седнеш в нея. Щото в момента това ограничение на скоростта си е врата в полето. Като знаеш че КАТ няма да те санкционира или ще се отървеш с 20-30 лева рушвет.

точно така е ... чувството за безнаказаност поражда минаване на червено, завой от грешна лента и т.н.
Иначе че имаме пътища убийци е ВЯРНО!!! Лично го изпитах - заради трап на междуградски път се наложи да навляза в насрещното и да там имаше доста коли...

krsapunov
31-03-2009, 09:38
Няма да коментирам ползата от тези клипчета, определено я има, искам само да споделя, специално за колегата, който казва че Алфа не може да се кара бавно... Тази събота и неделя имах удоволствието да пътувам с колегата Az4o (Влади) до Велико Търново с неговото ЖТД, на магистралата 110-120 км/ч, на 1вокласния път 90-100 км/ч, въпреки, че за повечето от вас това са едва ли не глупаво ниски скорости, за мен беше едно от най-спокойните и приятни пътувания. Никой не е в състояние да ме убеди, че трябва си карам колата 50 км/ч над ограничението само защото е Алфа и видиш ли така е прието...

Лек и безавариен път на всички колеги и дано някой от горе ни пази...

koolio
31-03-2009, 09:52
Е, аз нямам спокойствието на Владо и обичам да настъпвам. Миналата седмица се наложи да ходя в командировка в Силистра с моята кола. Поддържах си около 120-150 по целия път, но НИТО ВЕДНЪЖ не направих рисково изпреварване, нито карах с повече от 60 в населено място. За сметка на това над десет пъти се наложи да бия спирачки заради камикадзета, които не могат да изчакат чист участък, а изпреварват където им се иска.

fnt
31-03-2009, 12:27
........ За сметка на това над десет пъти се наложи да бия спирачки заради камикадзета, които не могат да изчакат чист участък, а изпреварват където им се иска.

Мятай монети по тях :pimp:

digitalundgrd
31-03-2009, 13:34
А относно дупките..., ако наистина бяха по-малко и инцидентите щяха да са по-малко...Както каза колегата горе на всички ни се случва заради дупките да влизаме в насрещното или да правим резки маневри, което понякога води до ПТП....Да не говорим, ако това става с висока скорост извън градовете...При скорост от 130км/ч и една по-рязка маневра, с цел избягване на дупка, дори мисля че е възможно да се обърнеш :(

А иначе аз съм много спокоен шофер, рядко изпреварвам, ако не съм 100% сигурен, че пътят пред мен е чист и няма никой зад мен или отсреща..., но често пъти трябва да влизам в банкета или чакъла, защото някой си Фитипалди решава да изпревари ТИР или колона....

fred
31-03-2009, 16:25
Е сега има закон, ако на магистрала претърпиш щета от дупка, по голяма от 2 см, може да съдиш собственика или отговорника за съответния път:grin:

AntiLuuP
31-03-2009, 17:34
Аз като се надъхам да съм рацер ... преглеждам тези снимки и всичко затихва ....
http://miravto.com/2007/08/17/samye_strashnye_fotografii_avarijj._esli_u_vas_sla baja_psikhika_luchshe_ne_smotret.html

И това скапано клипче когато го гледах ми омекнаха капачките! - http://s78.photobucket.com/albums/j104/theboss_bg/BMW%20Random/?action=view&current=speedmess.flv

НЕ Е ЗА ХОРА СЪС СЛАБИ НЕРВИ И СЪРЦА

Vlado_PK
31-03-2009, 18:29
Мисля че възпитанието е основна грижа на родителите.Ако имаш в предвид образованието, то продължава и след 18-тата година когато вече можеш да имаш книжка.Самоконтрол му е майката.

Какво да направи държавата когато вдигнеш 200 на магистралата и се пребиеш?Държавата е направила достатъчно, поставила ти е ограничение на скороста.Защо пиеш и шофираш като поемаш огромен риск за себе си и околните?Защо минаваш на червен светофар?Много от съфорумците пишат в подобни теми а след това в "Тунинг и рацинг" се хвалят колко са вдигнали и кой са скъсали.И тези работи стават предимно в градски условия.Който иска адреналин да прави бънджи скокчета.
Колега аз съм съгласен с теб че "Който иска адреналин да прави бънджи скокчета" но държавата и наи-вече КАТ,фирмите за поддръжка на пътища и куп други такива боклуци са носят много голям процент вина за катастрофите!Относно бързото каране не знам аз градско карам макс 60км/ч а магистрала 100-120км/ч иначе за градските състезателчета дето взимат събота и неделя колата на тате са ясни защо карат градско с 200!

Kuker
31-03-2009, 19:11
Ами например да направи така че да знаеш че като вдигнеш 200 или като минеш на червено ще те свалят от колата и повече няма да седнеш в нея. Щото в момента това ограничение на скоростта си е врата в полето. Като знаеш че КАТ няма да те санкционира или ще се отървеш с 20-30 лева рушвет.


точно така е ... чувството за безнаказаност поражда минаване на червено, завой от грешна лента и т.н.Представете си следната картинка:
Гражданинът "Х" е изправен пред съда защото примерно е карал с превишена скорост, минал е на червено и е претрепал някой и друг.Съдията пита"Защо нарушихте толкова брутално закона?", а гражданинът "Х" отговаря "Ами господин съдия, ръководен фактор в моята постъпка беше лошото състояние на пътищата, евтините глоби, корупцията в КАТ и на първо място моето чувство на безнаказаност."
При подобно оправдание съдията слага + найсе години за малоумие.:)

koolio
31-03-2009, 21:43
Мятай монети по тях :pimp:
Ти се бъзикаш, ма верно скоро някой ще си го отнесе!

bager
31-03-2009, 22:08
Ти се бъзикаш, ма верно скоро някой ще си го отнесе!

Недей, някой ще вземе да се пребие и надали ще ти стане по-леко от това.

fred
01-04-2009, 09:08
Представете си следната картинка:
Гражданинът "Х" е изправен пред съда защото примерно е карал с превишена скорост, минал е на червено и е претрепал някой и друг.Съдията пита"Защо нарушихте толкова брутално закона?", а гражданинът "Х" отговаря "Ами господин съдия, ръководен фактор в моята постъпка беше лошото състояние на пътищата, евтините глоби, корупцията в КАТ и на първо място моето чувство на безнаказаност."
При подобно оправдание съдията слага + найсе години за малоумие.:)

А може и да се погледне от обратната страна, да се съди държвата за лоши пътища, КАТ за неспазване на закона и отмяна на акта, когото са нарушени норми в съотвентине закони и т.н. да не се мълчи, да се пускат сигнали за корупция, когато се искат подкупи, да не се дават такива, както правят европейците.

viki
01-04-2009, 10:45
Ето нещо не много по темата ,но доста показателно:)
Една приятелка кара шофьорски курсове в Белгия ,и вижте какво ми казва:)Направо ще го копирам

След,като свърша курсовете отивам до общината с някой,който е шофьор,повече от 5 год.Той се подписва там,че отговаря за мен и имам право да карам само с него 3 месеца.Чаааак след тези 3 месеца ще са ми изпитите.
Коментарите оставям на вас:)

georgyg
01-04-2009, 10:53
Ето нещо не много по темата ,но доста показателно:)
Една приятелка кара шофьорски курсове в Белгия ,и вижте какво ми казва:)Направо ще го копирам

Коментарите оставям на вас:)

В САЩ има подобни мерки, но там е като минеш теорията имаш право да караш с придружител, който е над 21г, но само през деня или нищо подобно беше, а и това става на 16г.

mirchozo
01-04-2009, 11:24
Относно това да не си мълчим,мога да кажа на колегата че когато обжалваш акта,дали ще падне или не,пак ти си поемаш разноските в съда, т.е. каквото и да реши съда си назад с 200-250лв, но ако не падне акта си плащаш и глобите и си търпиш наказанието.То така е измислено че нещата се обезсмислят малко.Тия актове за превишана скорост са горе долу около тая цифра,е вече ако е за нещо по-сериозно акта,тогава ....
Иначе съм съгласен че трябва да не се мълчи когато има корупция,но май така ни е по-удобно на нас шоферите.Щото кат знаеш че ще ти вземат книжката или като направиш някоя простотия,ти сам си даваш парите.

fred
01-04-2009, 16:08
Ами аз съм обжалвал досега само един акт и го спечелих, наистина, без адвокат, но какви разноски други има?Ако си без адвокат де.
А иначе наистина това е все пак една процедура, която отнема време, може и пари, ама иначе няма оправяне, няма друга Европейска страна, където полицай да взима подкупи за такива нарушения, както и да висят скрити по разни кьошета

Kuker
01-04-2009, 17:53
Не е луд тоя който яде баницата, а тоя който му я дава.Сигурно повечето от вас я знаят тази приказка.Преди години имаше истински катаджии, сега всичко се изврати.Но не поискаха първи те, ние започнахме да "забравяме" по някой лев между документите ................ "за почерпка".Хващали са ме със 150 на Цариградско и докато спра вече ми бяха написали половината акт, но това беше преди години.Тогава оправданието ми беше че трябва да обиколя половин България в рамките на работното време.Сега като върна лентата изтръпвам и изобщо не ми звучи оправдателно да карам със 180-190 при това бус който не е за такива скорости.Само като си представя какво може да се случи от една неравност на пътя ............ със сигурност нямаше сега да пиша в този форум.Но както и да е, от няколко години не съм спиран за нарушения, спират ме само за проверки по нощните Люлински улички:).

fred
02-04-2009, 11:38
Така е, съгласен съм напълно

Mony
02-04-2009, 21:46
Аз като се надъхам да съм рацер ... преглеждам тези снимки и всичко затихва ....
http://miravto.com/2007/08/17/samye_strashnye_fotografii_avarijj._esli_u_vas_sla baja_psikhika_luchshe_ne_smotret.html

И това скапано клипче когато го гледах ми омекнаха капачките! - http://s78.photobucket.com/albums/j104/theboss_bg/BMW%20Random/?action=view&current=speedmess.flv

НЕ Е ЗА ХОРА СЪС СЛАБИ НЕРВИ И СЪРЦА

Филмчето съм го гледал и направо си е да настръхнеш, но малко или много знаеш, че все пак е "режисирано", за това съветвам повече хора да разгледат "снимките" от другия линк. ПП. Много хора карат бързо, аз също. Но има разлика между бързо и неразумно. Моля правете разликата и мислете преди да смачкате педала и все пак се огледайте дали няма голямо движение, пешеходна пътека и тнт пред вас.

Kuker
02-04-2009, 21:55
Тези снимки са ми пред очите вече трети ден , не препоръчвам на никой да ги гледа.Още повече да ги приема като абсолютната реалност.Тези снимки са събирани от цял свят и са много редки случаи.На практика тези снимки показват до каква степен един човек може да стане неузнаваем.Клипчето, макар и режисирано показва мащабните последствия от една катастрофа.Според мен колегата трябва да си редактира поста и да махне линка със снимките.

old alfist
02-04-2009, 23:19
Тези снимки са ми пред очите вече трети ден , не препоръчвам на никой да ги гледа.Още повече да ги приема като абсолютната реалност.Тези снимки са събирани от цял свят и са много редки случаи.На практика тези снимки показват до каква степен един човек може да стане неузнаваем.Клипчето, макар и режисирано показва мащабните последствия от една катастрофа.Според мен колегата трябва да си редактира поста и да махне линка със снимките.

Според мен не трябва де се махнат линковете, защото в повечето случаи една катастрофа не е плод само на една грешка. Катастрофата е поредица от грешки, но не можеш да бъдеш сигурен, че останалите участници в движението са перфектни. И когато в един момент и на едно и също място станат се получава това което виждаме. Употребата на алкохол, неопитност и техническата неизправност увеличават вероятността да се случи това.

mirchozo
03-04-2009, 00:37
Малиии , снимките са доста хард и не са за всеки.Но все още подкрепям идеята да се показват в КАТ такива неща когато отиваме да си вземем талона след някой акт , особено когато е за нещо от сорта за предпоставка на ПТП.Айде за дребни неща няма нужда,но съм сигурен че почти всеки ще си вземе някаква поука от видяното, макар и за кратко време.

ФЕРАРИСТ
03-04-2009, 09:51
Според мен не трябва де се махнат линковете, защото в повечето случаи една катастрофа не е плод само на една грешка. Катастрофата е поредица от грешки, но не можеш да бъдеш сигурен, че останалите участници в движението са перфектни. И когато в един момент и на едно и също място станат се получава това което виждаме. Употребата на алкохол, неопитност и техническата неизправност увеличават вероятността да се случи това.
:bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo:

georgyg
03-04-2009, 14:53
Хайде и раекцията от страна на държавата.

Ограниченията за младите шофьори минаха на първо четене

Свидетелството за правоуправление на младите водачи да се издава с по-малък брой контролни точки.

Това решиха депутатите с гласуваните промени на първо четене в Закона за движение пътищата.

За да се ограничат катастрофите, се въвежда ограничението младите шофьори да управляват автомобили с работен обем до 1600 куб./м и в присъствието само на опитен водач до тях.

Промените предвиждат още младите водачи да не шофират нощно време - от 23.00 до 5.00 часа сутринта, да карат с 10 км/ч по-ниска скорост от обозначената, да не превозват пътници до 18-годишна възраст без присъствието на правоспособен водач.

Законопроектът въвежда и нов вид наказание - безвъзмезден труд в полза на обществото, когато са констатирани нарушения на тези ограничения.

Предлага се завишаване на глобата, която ще се налага и с фиш от 50 на 100 лв. във връзка с разработването на системата за електронно заплащане на глобите. Тази глоба няма да подлежи на обжалване.

Отхвърлени бяха проектите на Ваня Цветкова от БНД и независимия депутат Светослав Спасов.

Те предлагаха фирмите, които поддържат пътищата, да сключват застраховка „Гражданска отговорност". Идеята беше при инциденти заради състоянието на настилката да бъдат покрити разноските за лечението на пострадалите и имуществените щети.

http://news.ibox.bg/news/id_1465612709

:bravo: Мисля че като за начало не е чак толкова зле, но има върху какво да са мисли и работи.

mirchozo
03-04-2009, 15:05
то винаги ще има , важното е да се почне отнякъде
наскоро гледах едно предаване за един град (не в БГ разбира се)в който живеят предимно хора в неравностойно положение, та директора на този център каза "не говорете за проблемите,просто ги решете веднъж за винаги"

reptli
03-04-2009, 15:56
и какво става с мене сега?Цял живот чакам тая книжка и сега като я взаема след 2седмици няма да мога да карам кола ли??:ranting: кажете ми нашата като е 2.0 90коня а ТС са 1.6 120коня,какво правиме??? пълни безмислици!
много по-добре е да се забрани на малдите да карат в лошо бреме (дъжд,сняг,мъгла)защото за това наистина се иска ОПИТ.Аз като излезна в 3 през ноща да се разкарам на ляво на дясно,улиците пусти,осветени...кое е опасното в ситуацията???...ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ

забраняват те над 1.6 кубатура... като се сетя на колегата Neо 145-та и ми избива на смях:lol: за к'во говориме

soldier
03-04-2009, 16:17
Аз като излезна в 3 през ноща да се разкарам на ляво на дясно,улиците пусти,осветени...кое е опасното в ситуацията???

По това време всички летят по улиците, карат пиян, а отнемането на предимство се забелязва на всяко кръстовище :lupe:
Аз по това време често спирам дори на зелен светофар ;)

reptli
03-04-2009, 16:45
тези факти са ясни на всички ни де,може би тука имат право но до каква възраст ще ни е забранено да караме??? какво ще рече млад шофьор?Някой ако може да ми го обясни защото има хора,които цял живот не се научават да карат,като хората...да не говориме за правила на движение и тн.

soldier
03-04-2009, 16:51
Не гледай другите ;)
Тази мярка 100% ще спаси нечий живот!

mirchozo
03-04-2009, 16:52
Мда, изобщо не са глупости , колко млади хора се изпотрепаха.
Кофти за такива като теб колега "Рептли",но все отнякъде трябва да се почне , като поживееш малко и покараш , и станеш свидетел на какви ли не глупости на пътя, ще видиш че това не е чак толкова глупаво.Ако трябва ще ти купят една "фиеста" за 500лв и с още някой пак ще можеш да караш,макар и през деня.Една година ще е кофти,няма как,но без опит да се качиш на мощна кола определено е опасно и за теб и за околните.Иначе за дизеловите автомобили,май повечето са над 1,6 куб/см , и би трябвало това ограичение да се направи според конски сили,но...

georgyg
03-04-2009, 17:00
Би трябвало да се започне от някъде.

Както се казва по добре лош закон, отколкото никакъв, а иначе винаги ще има засегнати.

soldier
03-04-2009, 17:05
Аз също бях "прецакан като си взимах книжка". За няколко месеца бяха въвели младите шофьори да излизат с по 27 точки вместо 39. И аз стартирах с 27точки, а приятели, които изкараха книжки след мен с по 39.
Все пак не ми пука много и съм за това с по-малко точки да стартираш, като да ти взимат повече точки при някои от нарушенията

Ma7e4k0
04-04-2009, 00:04
Не знам за младите водачи, но знам за пияните водачи, има един от нашия блок, много пие и много пари има, всеки месец си купува коли различни(Опел Омега, Жигули,Рено 21) и познаите защо? Всеки ден кара мъртво пиян и никои нищо не му казва?! А знаете ли как кара? Опела го караше онзи ден със предни много меки гуми(може би и спукани) със 100Км/ч и изведнъж насред нищото набива спирачки и после пак гаааз на макс аиде лево аиде десно, катастрофира некаде и си легне да спи..Та днеска излизам аз и го гледам сутринта в 10 часа пиян се лакатушка по улиците, бехме с едни приятели и се хванахме на бас, аз казах че до края на деня ще направи над 1 катастрофа щом от сутринта е почнал, а те не ми повярваха и заложихме по 10 лв всеки :) Та прибирам се, Тоя помел един стълб, камион със стоки и за финал се блъсна в блока, до входа си .......е спечелих 30 лв ама кажете ми това е от години напие се блъсне се, легне си и никои нищо не му казва?! КАК СТАВА ТАЯ РАБОТА?

mirchozo
04-04-2009, 00:16
баси хората, тоя утре може да утрепе някой пешеходец
как може такава работа

Kostadin`
04-04-2009, 00:34
.

CrazyElement
04-04-2009, 01:06
Тези закони , които искат да се приемат са просто нелепи. Единсвеното с което съм съгласен( аз също съм млад) е да има предрожител до мен извесно време това наистина е добре. Но това с 1600 куб и другите си е нелепо.Се пак говорим за взета книжка , което означава , че си запознат със ЗДП, ако си караш с 50 в града и 90 извън не виждам какъв е проблема. Това с колите е смешно така го виждам, че немогат да се справят възоснова на сегашният закон, а да не говорим колко много коли които са 1600 куб. могат да развият скорост от 180. Такаче това с 1600 куб. според мен си е поредния закон с който катаджията да ти се заяде.

Kostadin`
04-04-2009, 01:12
Тези закони , които искат да се приемат са просто нелепи. Единсвеното с което съм съгласен( аз също съм млад) е да има предрожител до мен извесно време това наистина е добре. Но това с 1600 куб и другите си е нелепо.Се пак говорим за взета книжка , което означава , че си запознат със ЗДП, ако си караш с 50 в града и 90 извън не виждам какъв е проблема. Това с колите е смешно така го виждам, че немогат да се справят възоснова на сегашният закон, а да не говорим колко много коли които са 1600 куб. могат да развият скорост от 180. Такаче това с 1600 куб. според мен си е поредния закон с който катаджията да ти се заяде.


Шофьори до 25-годишна възраст няма да карат по тъмно

03.04.2009 / 19:07
Ако 60-годишен вземе книжка, той не е млад водач, според закона


Депутатите отхвърлиха антикорупционните промени в Закона за движението по пътищата.
Те бяха внесени от НДСВ след репортаж на bTV, който разкри как може да се купи шофьорска книжка за 300 лева. Одобрени бяха поправки, които въвеждат ограничения за шофьорите до 25- годишна възраст, с малък стаж.

Депутатите записаха в закона специални изисквания към младите шофьори. За млад водач, обаче, се приема всеки с едногодишен шофьорски стаж до 25 години. 30-годишен гражданин, например или пенсионер, който е взел сега шофьорска книжка, не минава за млад водачи към него няма изисквания

Младите водачи няма да могат да шофират между 23 ч. и 5 ч. сутринта. Не могат да карат мощни коли, трябва да шофират с 10 км в час под разрешената скорост и нямат право да превозват пътници до 18 г. без правоспособен възрастен придружител.

Ако 60-годишен вземе книжка днес, от утре той не е млад водач, според закона

"Това е една измишльотина. Не можеш да качиш приятели до 18 г., ако няма придружител - т.е. трябва да качиш баба си или дядо си всяка вечер като ходиш на дискотека. Какво значи до 25 години и какво значи на 26 години и какво значи до една. Това са екзотични, освен корупционни текстове. Други не бих ги нарекъл, защото те са неконтролируеми, не могат да се следят. Затова ние казваме - няма млад водач, има нов водач. Всички започват- дали си на 18, дали си на 25 или на 40 години - нов водач", коментира Йордан Мирчев, председател на транспортната комисия.

Не е ясно и как органите на КАТ ще установят дали така нареченият млад водач е тръгнал на дълъг път и е замръкнал зад волана след 23 ч. или пътува между две дискотеки.

Според НДСВ текстовете, с които можеше да се прекрати купуването на шофьорски книжки, бяха отхвърлени като партийно отмъщение от БСП, заради гласуването на жълтите против следенето в интернет.


оригинално от: http://www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=128968

ПП:Тва е пълна глупост,особено с червения шрифт,ама тва само в БГ,може да стане.

reptli
04-04-2009, 01:45
Не гледай другите ;)
Тази мерка 100% ще спаси нечии живот!

разбира се,колега ;) никога не ми е било показател за това как да се държа ;)


Би трябвало да се започне от някъде.

Както се казва по добре лош закон, отколкото никакъв, а иначе винаги ще има засегнати.

това е нещото,което ме успокоява:-| в крайна сметка от някъде трябва да се започне...
и сега катаджийте ще има да се заяждааат :cussing:

но смея да твърдя,че има доста млади шофьори,които са доста по-грамотни от такива с 10-20 дори 30 години стаж!

Kostadin`
04-04-2009, 01:51
но смея да твърдя,че има доста млади шофьори,които са доста по-грамотни от такива с 10-20 дори 30 години стаж!
в подкрепа на това ще кажа само че имам позната която има книжка от 13 години и даже не може да тръгне с колата,така че вие си правете сметката,не стажа по документи определя колко можеш да караш.На мен най ми е криво че тя има повече права като шофьор отколкото аз,пък аз карам всеки ден и смея да твърда че карам много по-добре от нея.

reptli
04-04-2009, 01:57
цитирам един приятел
"взимам си В-тека на Хондата 1.6 16V 160 коня и ще видим дали нема да се учиста с 200"

абсурдно е това за кубиците :frown:

CrazyElement
04-04-2009, 02:04
Ми то цялата даржава е 1 голям АБСУРД както казах... Но уви нямаме голям избор.И сега последно какво стана с този закон? за млад шофъор прие ли се или не?

Kostadin`
04-04-2009, 02:06
цитирам един приятел
"взимам си В-тека на Хондата 1.6 16V 160 коня и ще видим дали нема да се учиста с 200"

абсурдно е това за кубиците :frown:
тва е тва е пълна глупост,значи аз нямам право да карам 33-ка 1.7 8v - 107коня или за пример да вземем Голф 3 1.9TDI -90коня,но имам право да карам Хонда 160 коня е как става тва?

reptli
04-04-2009, 02:15
тва е тва е пълна глупост,значи аз нямам право да карам 33-ка 1.7 8v - 107коня или за пример да вземем Голф 3 1.9TDI -90коня,но имам право да карам Хонда 160 коня е как става тва?

лесно хондата е 1.6 ;)

абе съмнявам се толкова нескупосано да са го направили :roll: ще видим,има време,утре ще следим новините и така :)

morfius
04-04-2009, 12:57
А някои изобщо усеща ли се, че тоя закон в тоя си вид въвежда дискриминационна практика?
Номера с кубиците вместо к.с./кв. е ясен - лобира се за покупки на нови коли (старите масово са с голяма кубатура за същите к.с.)

SokOtPraskova
04-04-2009, 13:39
Абе тия хора откачиха, според мен.Не знам дали сте коментирали следното, не прочетих всички постове.
Имаше нещо от сорта на: "Ако млад шофьор има нарушение инструктора му го отнася също" . Много ми е интересно как ще стане точно, защото тоя младия шофьор, ако кара много добре и си е взел книжката без рушвет и утре се качи на някоя мощта колица (със увереността, че кара много добре и си е взел сам книжката), направи някоя глупост (не дай си Боже), инструктора ще го отнесе.. Е как, аджаба, тоя човек ще е отговорен за сумати ученици, дето има? Те ще го разкъртят отвсякъде.

Kostadin`
04-04-2009, 15:48
Абе тия хора откачиха, според мен.Не знам дали сте коментирали следното, не прочетих всички постове.
Имаше нещо от сорта на: "Ако млад шофьор има нарушение инструктора му го отнася също" . Много ми е интересно как ще стане точно, защото тоя младия шофьор, ако кара много добре и си е взел книжката без рушвет и утре се качи на някоя мощта колица (със увереността, че кара много добре и си е взел сам книжката), направи някоя глупост (не дай си Боже), инструктора ще го отнесе.. Е как, аджаба, тоя човек ще е отговорен за сумати ученици, дето има? Те ще го разкъртят отвсякъде.
тва само в БГ може да стане,значи сега ако млад шофьор се напие и катастрофира икструктора му ще е виновен?Баси държавата.На мене най-смешно ми стана от "Ако 60-годишен вземе книжка, той не е млад водач, според закона " значи баба дето е на 60+ ся ако вземе книжка ще е стар шофьор? :roll2:
:roll2: :roll2:

reptli
04-04-2009, 18:13
А някои изобщо усеща ли се, че тоя закон в тоя си вид въвежда дискриминационна практика?
Номера с кубиците вместо к.с./кв. е ясен - лобира се за покупки на нови коли (старите масово са с голяма кубатура за същите к.с.)

тогава ще си взема едно МИТО 1.4 180коня и да видат ко че става:hehe:

Ma7e4k0
04-04-2009, 18:49
Нека колата ми е 1.6, само че Хондата 1.6 е 160 коня, и като и прасна една турибина нека да е 1.6 :) Значи може да карам алфа 146 1.6 дето е 120 коня а не мога примерно Мерцедес 190д дето е 65 коня хахахах Баси глупаците хахахах

koolio
04-04-2009, 18:58
А някои изобщо усеща ли се, че тоя закон в тоя си вид въвежда дискриминационна практика?
Номера с кубиците вместо к.с./кв. е ясен - лобира се за покупки на нови коли (старите масово са с голяма кубатура за същите к.с.)
Мдаа, за това не се бях замислял. За вносителя на БМВ например е по-добре Компира да не дава на малкото Компирче Х5-цата, а да му купи една 116-ка. Естествено, 116-ката ще я кара само с 50-90-130, няма да паркира като румънски тираджия пред "Бай дъ уей" на Раковска и няма да кара пиян.
Боже, що съм още в тая държава?????????????

nikolaaaay
15-04-2009, 12:05
Абсолютно съм съгласен с призива за РАЗУМНО каране, което не значи бавно, разбира се.
Напоследък, с падането цените на горивата, на улицата излязоха какви ли не ИДИОТИ. Тая сутрин си карам в Младост1 по посока пазарчето и некъф кифльо с ренде меган реши да ме "изреже" отдясно. Аз карах бавно, щото там за 100 м. има 2 пешеходни пътеки. Хуу, ма нещо не му се получи маневрата, та взе че ми ожули предната броня вдясно. Неговата задна - съответно вляво. Скоростта беше не повече от 40-50км./ч. Тва стана пред една патрулка, която спря заедно с нас. Не му написаха веднага акт, ма не е в тва въпроса, щетите са малки. Селтакът му със селтак взе да се обяснява, че той ра`иш ли ми светкал с фаровете, ма аз не съм го видял да му направя път! Нямах никво време да чакам КАТ и успях само да го напсувам здраво. Олигофрени.
Това в бяла държава не може да се случи!

mirchozo
15-04-2009, 12:25
Само да питам,той кат ти е светкал,ти си длъжен да му направиш път ли? И къде да стане това,да спреш в дясно,ръйш ли да мой той да мине, щото бързал?

nikolaaaay
15-04-2009, 13:34
Само да питам,той кат ти е светкал,ти си длъжен да му направиш път ли? И къде да стане това,да спреш в дясно,ръйш ли да мой той да мине, щото бързал?
... Над 150 лв. ще плащат и водачите, които карат с неработещи мигачи или пък присветват с фарове на другите участници в движението без основателна причина.
Това мисля, че го приеха в крайна сметка?!

karabas
15-04-2009, 14:22
Аз например сам се примирил че няма да пукна в леглото си.

mirchozo
15-04-2009, 14:47
това си е твой проблем колега Карабас,всеки сам си решава за себе си,
но се постарай да си остане само твой проблем,не да утепеш някой и .... дане не се случва де

INTEGRALE
15-04-2009, 17:03
И аз бих искал колеги да призова за разумно шофиране /както писаха колеги по-горе не бавно/.
Онзи ден се прибирах с Алфата от Атина. В Гърция минавам 600 км по магистрали /предимно/ и не се изморих въобще. Нямаше никакво напрежение. Карам си спокойно с 130-140 и всичко 6. В момента в който минах границата и тръгнах из България и направо ми стана лошо 290 км до Пловдив/. Голяма част от шофьорите са комплексари и дебили. Правят куп рискови изпреварвания, при положение, че потока /няколко коли, автобус и аз зад автобуса, който си караше чудесно с около 90-100/. Изпреварват като луди на косъм и после на околовръстното на Благоевград /където си е като магистрала/ аз със скорост от около 110-120 ги подминах всички "играчи", които изпреварваха като луди няколко километра преди това.
Защо? Защо? Защо? А по целия път е пълно с паметници. Никой не се замисля.
Всеки прави грешки, всеки е правил тъпи и рискови ситуации, но на някой хора това е начин на шофиране.
За дупките, за тесните пътища, за липсата на маркировки, за това, че катаджии пускат срещу дребни суми пили, неправилно изпреварващи и минали на червено колегите по-горе изписаха достатъчно.
Колеги, карайте по-разумно и по-спокойно!!!

galinves71
15-04-2009, 17:23
с тези доказвания на мощностти и бързина,при евентуално птп с блъснат пешеходец.....просто си или неси го отнасяш.аз както споменах преди няколко дни,при самото тръгване 1но хлапе премина пред колата ми и го ударих,повярвайте ми макар и да не бях виновен ,всички лоши неща ми минаха през ум.добре че скороста беше лека и детето се отърва с малко прахоляк по дрехите и голяма доза уплаха.мисля че темата е "призив за разумно каране"а не за доказване.

karabas
15-04-2009, 17:23
А вие всички ли карате внимателно?И аз като казвам че карам рисково вдно пояснение да направя в сливен за наш късмет имаме изоставено летище и две макадамови тресета и общо взето там издевателстваме върху нашите МПС-та:punk:

Kuker
11-07-2009, 15:51
Имам сили само да напиша че......... ЩЕ СЕ ПРЪСНА ОТ МЪКА.

http://moreto.net/novini.php?n=52010
http://varna24.bg/pic/2590/1.html

MrX
11-07-2009, 16:05
на околовръстното на Благоевград /където си е като магистрала/ аз със скорост от около 110-120 ги подминах всички "играчи", които изпреварваха като луди няколко километра преди това.
Защо? Защо? Защо?

Защо, защото там има камерки:brickwall:

koolio
11-07-2009, 18:00
Имам сили само да напиша че......... ЩЕ СЕ ПРЪСНА ОТ МЪКА.

http://moreto.net/novini.php?n=52010
http://varna24.bg/pic/2590/1.html
Бог да прости жената!!! Твоя близка ли е била?

Alfa User
11-07-2009, 18:17
Лека й пръст на жената ... но някой ще ми обясни ли как румънското Рено е навлязло в насрещното платно, след като ШКОДАТА е в насрещното, а Реното е отгоре й ... Какъвто и да е бил удара, двете коли нямаше да са подпряни на мантинелата ВЛЯВО ако е станало както е написано в сайта. Ако някой тръгне да ме убеждава в противното - къде да следите от гумите на Шкодата, ако се е влачила от удара с Реното ? Сори за офтопика .
Иначе за разумното каране съм с двете ръце "ЗА" - страшно стана по тия улици напоследък, и забелязвам че тенденцията не е към намаляване на рисковите изпълнения, а напротив. Вчера например едно пишлеме с ново Хлопелче щеше да предизвика верижна катастрофа на централна улица в Пловдив само и само да ми докаже, че ултра-мега-хипер модерния Опел 1.4 е адски по-бърз от дъртата ми Алфа. Дано е оценил жеста ми че го пуснах напред, преди да завлече със себе си в гроба още 4-5 човека ... Лошото е, че такива лайненца (без извинение) като него само се надъхват от тия си "постижения" и продължават да творят и по-лоши простотии ...
Сезона на отпуските настъпи - пожелавам ви приятно изкарване, и най-вече безаварийно пътуване!

Kuker
11-07-2009, 19:28
Бог да прости жената!!! Твоя близка ли е била?Първа братовчедка, беше ми като сестра.


Лека й пръст на жената ... но някой ще ми обясни ли как румънското Рено е навлязло в насрещното платно, след като ШКОДАТА е в насрещното, а Реното е отгоре й ... Какъвто и да е бил удара, двете коли нямаше да са подпряни на мантинелата ВЛЯВО ако е станало както е написано в сайта. Ако някой тръгне да ме убеждава в противното - къде да следите от гумите на Шкодата, ако се е влачила от удара с Реното ?Не се опитвай да си правиш изводи от снимките.Дори аз не мога да ти кажа кой е бил виновен, защото до този момент никой не ни се е обадил да ни каже какво се е случило.

Не споделих това за да се анализира, а защото е авто-форум.Това е за младите шофьори.
Не исках да обяснявам как две неутешими деца остават без майка, как една майка остава без дете, как аз.....................
Да знаете че е много тежко.

mirchozo
11-07-2009, 19:36
Моите съболезнования колега.......То няма смисъл от думи в такива моменти но все пак....

Galeano
11-07-2009, 19:47
УЖАС, поредна трагедия ! Лека и пръст на жената и съболезнования на колегата........

trustworthy
11-07-2009, 23:31
Лека й пръст на жената ... но някой ще ми обясни ли как румънското Рено е навлязло в насрещното платно, след като ШКОДАТА е в насрещното, а Реното е отгоре й ... Какъвто и да е бил удара, двете коли нямаше да са подпряни на мантинелата ВЛЯВО ако е станало както е написано в сайта. Ако някой тръгне да ме убеждава в противното - къде да следите от гумите на Шкодата, ако се е влачила от удара с Реното ? ...

Самият разклон за Камчия е много кофти, с намалена видимост и неслучайно има ограничение 60 км/ч там, но много често скоростите са от порядъка на 100+ в участъка, а има вливане на една лента в друга и в двете посоки. Да не говорим, че и със 130-40 може да се кара там и в двете посоки. Иначе откъм Варна има условия и със 180 да се засили някой.

Съболезнования на близките на загиналата! За съжаление, ако не ме лъже паметта, това далеч не е първият смъртен случай на това място

Използвам случая да предупредя всички, които ще идват насам лятото, че пътят Бургас - Варна не е вече това, което беше преди 5-6 години! Спазвайте си ограниченията и се оглеждайте за безразсъдни шофьори :(

Alfa User
11-07-2009, 23:38
Това беше просто размисъл на глас - изобщо не искам да умаловажавам трагедията ! Каквото и да е станало, загубата е необратима ...

trustworthy
11-07-2009, 23:45
Това беше просто размисъл на глас - изобщо не искам да умаловажавам трагедията ! Каквото и да е станало, загубата е необратима ...

Аз също съм далеч от мисълта да анализирам ситуацията. Загубата е факт...

tanatos
11-07-2009, 23:48
Присъединявам се към съболезнованията много нелепа ситуация..

За тези на който не им е ясно как се е случило да погледнат маркировката.Двата автомобила са се блъснали на нея(виждат се следите).Този участък е доста глупаво направен с това стеснение и както по горе беше отбелязано не е първият случай... Пътя сега е хубав и има много пишман състезатели по него и наистина внимавайте..

И отново съболезнования на близки и роднини..

Furious 155
11-07-2009, 23:49
Първа братовчедка, беше ми като сестра.

Съболезнования!
И аз се присъединявам към призива за разумно каране и сентенцията: "който бърза не стига" на 100%. Иначе за Бургас-Варна пътя - да точно така е - доста опасен и с доста разклони и трябва да се гледа добре! Миналата година го минах за един ден два пъти и на връщане към Бургас имаше катастрофа и пътя буквално се затвори за повече от 2 часа... колоната ни коли беше километри. Тъпото е че няма нормален алтернатвен маршрут - да минах през дюлински мисля беше прохода, но там на места няма настилка... отделно че е като цяло с ширина на една лента от платно! Просто спазвайте дистанция и с повишено внимание, както и прилична скорост!

viki
12-07-2009, 10:20
Ужасhttp://place.forumotion.com/users/84/14/08/smiles/52226.gifЛека и пръст ,дано е на по-хубаво местенце...
Приеми съболезнованията ми .

dudeslav
12-07-2009, 16:54
Сори ако го има линка,ама така става като се шофира неразумно... ЦЪК (http://miravto.com/2007/08/17/samye_strashnye_fotografii_avarijj._esli_u_vas_sla baja_psikhika_luchshe_ne_smotret.html)

mirchozo
12-07-2009, 18:12
Колега пиши че не е за хора със слаба психика.На мен лично не ми пречи, но ще има хора които ще се отвратят със сигурност.

bongo
13-07-2009, 00:30
филмчето по-нагоре в тази тема е част от това. http://vbox7.com/play:cb758a54

Fear
13-07-2009, 11:22
Съжалявам за загубата, моите съболезнования. :(

Колкото до това, какво е станало, би трябвало да има някаква експертиза от КАТ, предполагам.
На журналистите написали статията много не може да им се вярва - написали са, че Renault-о е Megane, а съвсем ясно и на снимката се вижда, че е Laguna, даже и надписа си личи. :brickwall:

КАРАЙТЕ ВНИМАТЕЛНО!