PDA

View Full Version : Alfa 145 Boxer - Проблем със скоростите



Emus
19-12-2003, 16:59
Здравейте,
След като изчетох почти всичко от форума ми стана ясно, че тука е мястото на истинските ценители на хубави автомобили :-)
Разказите за това как човек се влюбва в Алфата си се оказаха без ни най-малко преувеличение. Така се случи и с мен, че и с приятелката ми :-) От няколко месеца притежаваме Alfa 145 1.3 Boxer и след първоначалните вложения по обслужването на автомобила (включително смана на бензинова помпа защото старата ни остави на пътя между Варна и София) нещата се оправиха.
Има обаче нещо, което ме притеснява - при смяна на скоростите (особенно първа и трета) трябва да се приложи малко повечко сила и при влизането на лоста се усеща едно прескачане. Освен това задната скорост не винаги включва от първия път, а се налага лоста да премине през няколко други скорости та да включи задната нормално.
Четох, че при боксерите често се наблюдават проблеми със скоростите, но искам да знам дали това при мене е проблем или просто особеност на скоростната кутия и е в границите на нормалното.
От това което прочтох във форума разбирам, че много от вас сами се занимават с ремонта на колите си. За съжалиние аз нямам такава възможност и затова ако някой може да ми посочи сервиз във София където си гледат добре работата и разбират от Алфа Ромео ще му бъда адски благодарен.

LRN
19-12-2003, 18:19
Тези проблеми са типични за Алфа 33. При мен също ги има (както обясняваш-доста по-слабо изразени), обаче им хванах цаката. Втората специално е много капризна към оборотите, но пък боксера нямаш проблеми да го изрежеш от 1-ва на 4-та (сега да не вземете да ме оплюете - не винаги). Това обаче, което ми прави впечатление, е че все пак 145(146) е наследник на 33 и доколкото знам тези "детски болести са решени".Все пак единствения плюс от вливането във ФИАТ е повишаването на качеството.Но от друга страна като гледам историята на марката, само през първите години на производство са монтирани боксери от 33 изглежда същото е сполетяло и скоростната кутия. Може би някой запознат ще ни информира точно. При всички положения трябва да се прегледа. Аз като я купих моята я вкарах в Италсервиз и съм доволен, но там е скъпо. да се надяваме да се включат колегите, защото и аз търся за пролетта като сменям маслото. И ако позволиш един съвет - не икономисвай качествения сервиз и качествените части. Това важи естесвено за всяка кола, но за Алфа е правило номер едно (поне аз така мисля).

twin spark
19-12-2003, 21:59
Все пак единствения плюс от вливането във ФИАТ е повишаването на качеството.

Фиат сваля качеството на Алфа Ромео. Качеството на Алфа75 е несравнимо с Алфа155.

Наскоро "Pooh" от колегите ремонтира скоростна кутия и остана доволен. Вероятно той ще пише по-подробно.

Скоростната кутия за Алфа33 (боксерите 145/146) е напълно нова за Алфа Ромео и като всяко ново нещо има известни проблеми. Точно преди спирането на моделите 145/146 с боксери, Алфа Ромео решава проблемите. Според Алфа Ромео проблема идва от "бързото" превключване на скоростите водещо до преждевременно износване на синхронизаторите. Друг проблем е, че кутията се измества при окачването и, това води до трудно включване само на някой предавки, този проблем се решава много лесно. Последно, сменяйте спирачната течност регулярно, защото с времето изпълнителното цилиндърче на съединителя не се отваря докрай и прави трудно превключването на скоростите

alfamilano
20-12-2003, 13:11
Мойта приятел е 1.4 последно поколение, и също е трудно с 1,3 и задна но всичко е въпрос на навик аз сега нямам никакви проблеми по лекичко и изчквай 1-2 секунди като натиснеш съединителя и нямаш проблем,също трябва да свикнеш с оборотите ,почувствай двигателя и си ОК!!!

p.s. TS КАКВО искаше да кажеш с това:Последно сменяйте......защо последно?нещо не схванах?

pooh
21-12-2003, 20:01
...

Emus
22-12-2003, 09:22
Благодарен съм за мненията и съветите. Въпреки, че вече свикнах с това поведение на скоростния лост и вече не ми правят впечатление особенностите му, мисля напролет да закарам колата на един профилактичен преглед с акцент върху скоростната кутия.

Ако Pooh разкрие местоположението на сервиза, който ползва ще съм му много благодарен.

pooh
22-12-2003, 18:42
...

КРЕМАТОР
23-12-2003, 16:50
Az karam Fiat Uno i skorostna mnogo shumi i hyrka kato e studena
za zadnata ima trick, ako ne wliza
wkarwash pyrwa dawash leko gaz da se mrydne 5cm napred
i posle zadnata wliza lesno bez hyrkane
drug nachin nqma!ne se nabutwaj za remonti na skorostnata
karaj taka dokato ne spre da wlizat hich i togawa remontiraj

crx
17-10-2004, 01:03
С 33 съм и имам подовно оплакване - първа и втора - като най-ляви ги включвам с голями усиля.Приятел със същата пак е на това дередже, така ,че не е някъв феномен. Карай така и не и се плаши. 33 е яко здрава кола

MrX
17-10-2004, 10:27
незнам дали някои е отговорил но сега ще споделя как оправих това прословуто трудно влизане на "левите скорости"( 1-ва и 2-ра)
значи: между скоростния лост и скоростната кутия предаването се извършва от една двустранна вилка,та точно в двата края на тази вилка е проблема,с течение на годините и експлоатацията се получават големи луфтове във вилките и оттам трудното включване,нуйно е да се свали тази щангичка и да се подмену една тръбичка която служи за обиране налуфтовете и да се постеснят малко ушите на вилките,след това скоростният лост е песен
пробвал сум го и на двете си коли и се получи моного добре

ALFAcholik
17-10-2004, 18:12
saglasen sam bratle ama 145cata ne e sas shtangi ami e sas jila 1no-za na pred na zad i 1no za naliavo na diasno

Hristo_156
18-10-2004, 13:15
И аз имам известни затруднения с включването на задна. При положение, че всички почти караме коли секънд хенд, решението е в това да му хванеш цаката ИЛИ да ремонтираш и центроваш - това е разковничето на проблемите ни.

търтей
18-10-2004, 13:28
И аз имам известни затруднения с включването на задна. При положение, че всички почти караме коли секънд хенд, решението е в това да му хванеш цаката ИЛИ да ремонтираш и центроваш - това е разковничето на проблемите ни.

e ма и друго решение на проблема - още г-н Х. Форд е казал - нова кола :P

Emus
18-10-2004, 15:04
Виждам, че темата се съживи :D

Не знам дали проблемът е фабричен (конструктивен) но аз съм му хванал цаката и от Декември (когато пуснах темата) до сега нямам никакви проблеми със смяната на скоростите.
Цаката, значи, е следната - при превключването на скоростите има едно положение, в което нещо като че ли оказва съпротивление на лоста и той трябва да се натисне силно за да влезе добре (при което по някога се чува и един особено неприятен звук :D ). Това, което правя аз е: когато лостът достигне това положение, вместо да го ръчкам за да влезе, аз просто го задържам така за части от секундата като същевременно му прилагам лек натиск. Резултатът е че лостът си влиза сам, без каквото и да е било съпротивление или шумове.

Кофтито в цялата работа, е че все пак сменам скоростите малко по-бавно от обичайно, а и честно да си кажа това малко ме дразни. :evil:

Kriss
18-10-2004, 23:01
Аз имах големи проблеми със скоростната кутия и в един момент беше почти подвиг да включиш първа. Отидох на ремонт и ми смениха някакви тампони или нещо от сорта и от тогава всичко е наред. Всичко влиза като по масло!!!

snow
22-10-2004, 12:26
Аз имах големи проблеми със скоростната кутия и в един момент беше почти подвиг да включиш първа. Отидох на ремонт и ми смениха някакви тампони или нещо от сорта и от тогава всичко е наред. Всичко влиза като по масло!!!

Колко ти излезе ремонта ? :shock: