PDA

View Full Version : филтър за твърди частици



vassil.tzanev
15-06-2009, 11:37
имам филтър за твърди частици (или поне така би трябвало да бъде), но до момента не е "изпушвал". Карам вече над 3000км тук, но до момента не се е самопочиствал, а колеги казват, че на 500-1000 би трябвало да се самопочисти. вярно е, че карам само с omv premium, но не мисля че има чак толкова чисто гориво у нас. ако някой има идея как да проверя дали всичко е наред или поне да сподели мнение за "изпушването"...

k1lcone
15-06-2009, 11:45
ако са притесняваш много да си сменим колите и край с проблема ти дъли са самопочиства или не :)

OgyG
15-06-2009, 11:49
При "самопочистване" - колата пуши само ако нафтата не е качественна или е Евро 3 (с по-голямо съдържание на сяра и т.н., мисля, че в БГ не би трябвалода има такава).

Иначе процеса си се повтаря регулярно и няма пушене.
Ако искате да проследите кога се "самопочиства" и в какви интервали - трябва да се следи турбото - ако на празен ход, без да подавате газ, турбото започне "само" да работи (не е проф. обеснение, но както мога) и стрелката се дигне някъде до първото деление - значи колата се "самопочиства". Тогава не бива да се даси двигателя. Ако излезете отвън ще почувствате силен мирис на горяло масло или сяра или като ферода - не знам как да го опиша.
При "правилна" нафта - няма пушене.
Успехи.

kgs159
15-06-2009, 22:13
Aз съм минал 32000км и според мен филтара не се е включвал.Мисля че на дисплеа трябва да покаже когато филтара се самопочиства.Символа е оранжев и прилича на гарне от което излиза пушек.

Guzzi
16-06-2009, 20:01
Aз съм минал 32000км и според мен филтара не се е включвал.Мисля че на дисплеа трябва да покаже когато филтара се самопочиства.Символа е оранжев и прилича на гарне от което излиза пушек.

Дано да не ти светне този символ

Guzzi
16-06-2009, 20:06
имам филтър за твърди частици (или поне така би трябвало да бъде), но до момента не е "изпушвал". Карам вече над 3000км тук, но до момента не се е самопочиствал, а колеги казват, че на 500-1000 би трябвало да се самопочисти. вярно е, че карам само с omv premium, но не мисля че има чак толкова чисто гориво у нас. ако някой има идея как да проверя дали всичко е наред или поне да сподели мнение за "изпушването"...

Гаранция,че се е самопочиствал но не си го усетил

vassil.tzanev
16-06-2009, 20:41
ще видим. благодаря, колеги! ще го дебна, пък да видим. на профилактичната диагностика всичко беше на 6 според Румен.

Garvansky
17-06-2009, 02:10
Той и Румен е едно леке, ама айде...!

Ако става въпрос за същия де.

kgs159
17-06-2009, 21:41
Какво имаш предвид.

Stoyan Georgiev
18-06-2009, 13:24
Какво имаш предвид.

може би , че е мазен и не се пере :roll2::roll2::roll2:

съжалявам, не се сдържах:roll2:

vassil.tzanev
18-06-2009, 13:39
нямам собствен поглед все още, дали си разбира или не от работата. ходил съм веднъж със 156-цата за смяна на едни тампони и веднъж със 159-ката само за диагностика и според мен си свърши работата и отношението му беше много добро... кажете кого препоръчвате за 159-ката?

KGB
20-06-2009, 03:21
Хубаво ще бъде леко да си редиктирате постовете за Румен, ако имате нещо да споделяте за неговата работа...първо го правите със самия него, второ си има специален раздел във форума за целта...

А най-важното...подобни квалификации са недопустими във този форум и в този подраздел.

Garvansky
20-06-2009, 07:41
Извинявам се веднага... става въпрос за съвсем друг човек. Аз не съм разбрал както винаги...

:cheers:

vassil.tzanev
22-09-2009, 09:12
малко ренесанс по темата:
вероятно не се беше самопочиствала колата, защото миналата седмица както со карах по околовръстното, и светна лампата на двигателя, изписа ми да я водя на проверка и изгуби мощност. мина в някакъв икономичен режим, не знам дали беше ограничена откъм скорост, защото докато набера 50км/ч и идваше следващия светофар. Звъннах на Бобо и той каза да му я закарам (беше събота, а веднага ме смести да я види. благодаря, Бобо!). върза и компютъра и каза "бягай надалече". вкара я в сервизно самопочистване. колата вдигна малко над 4000 оборота, скоро запуши отвсякъде и т.н. сега една седмица по-късно все още мирише.
според Бобо, причина да не се самопочисти е, че не я натискам много за по-продължително време и това си е така, напоследък съм я карал само в София, а когато съм извънградско, почти винаги е под 3000 оборота. изключвам възможността да е от чипосването, но затова пък в друг раздел имаше тема откъде зареждаме - е, веднъж заредих от лукойл (на Бяла - русенско) и тоава се получи скоро след това. знам, че е съвпадение.
та сега дебна дали ще се самопочисти скоро пак, защото ако не го направи, след 3-4 сервизни почиствания и май ще е за смяна филтъра

Dodo 155
22-09-2009, 10:17
имам филтър за твърди частици (или поне така би трябвало да бъде), но до момента не е "изпушвал". Карам вече над 3000км тук, но до момента не се е самопочиствал, а колеги казват, че на 500-1000 би трябвало да се самопочисти. вярно е, че карам само с omv premium, но не мисля че има чак толкова чисто гориво у нас. ако някой има идея как да проверя дали всичко е наред или поне да сподели мнение за "изпушването"...
Защо си мислите всички, че горивото на ОМВ е манна небесна, не знам 8)
Премиум, Алпин, Карера, абе това са търговски трикове :Tease:
Отиди в Гърция и виж колко вида нафта имат ;)
И гаранция, че тяхната обикновена нафта е по-хубава от Премиум на ОМВ :laughing1:
От скоро зареждам служебната кола (РАВ4) на Петрол и забелязах, че сутрин не ми тракат дюзите, както беше с V-Power на ШЕЛ, от който бях доста доволен :)
Оказа се, че си зареждам личната кола на правилните бензиностанции. Понякога слагам и на ЛукОйл 8)
Карай я малко в обороти тази кола, не си мисли, че с 1500 ще харчи по-малко или ще върви по-добре. Дръж я над 2000 и всичко ще е ок ;)

Jivko7777
22-09-2009, 11:11
малко ренесанс по темата:
вероятно не се беше самопочиствала колата, защото миналата седмица както со карах по околовръстното, и светна лампата на двигателя, изписа ми да я водя на проверка и изгуби мощност. мина в някакъв икономичен режим, не знам дали беше ограничена откъм скорост, защото докато набера 50км/ч и идваше следващия светофар. Звъннах на Бобо и той каза да му я закарам (беше събота, а веднага ме смести да я види. благодаря, Бобо!). върза и компютъра и каза "бягай надалече". вкара я в сервизно самопочистване. колата вдигна малко над 4000 оборота, скоро запуши отвсякъде и т.н. сега една седмица по-късно все още мирише.
според Бобо, причина да не се самопочисти е, че не я натискам много за по-продължително време и това си е така, напоследък съм я карал само в София, а когато съм извънградско, почти винаги е под 3000 оборота. изключвам възможността да е от чипосването, но затова пък в друг раздел имаше тема откъде зареждаме - е, веднъж заредих от лукойл (на Бяла - русенско) и тоава се получи скоро след това. знам, че е съвпадение.
та сега дебна дали ще се самопочисти скоро пак, защото ако не го направи, след 3-4 сервизни почиствания и май ще е за смяна филтъра

Прочетох цялата тема и едно не ми стана ясно как може нови коли, а да стават такива мизерии...Да си карам аз една ласната черна 159 примерно по главната и тя да реши да се самопочиства насред центъра...Що за простотия е това, немога да разбера!!!

ПП:Иначе за това че се е запушила е нормално ако я караш в по-ниски обороти...лично и аз така карам моето 2.4 JTD, но поне един път на вечер я изрязвам до 4000 за да и излезнат саждите и да нямам такива проблеми :grin:

Dodo 155
22-09-2009, 18:48
Прочетох цялата тема и едно не ми стана ясно как може нови коли, а да стават такива мизерии...Да си карам аз една ласната черна 159 примерно по главната и тя да реши да се самопочиства насред центъра...Що за простотия е това, немога да разбера!!!

ПП:Иначе за това че се е запушила е нормално ако я караш в по-ниски обороти...лично и аз така карам моето 2.4 JTD, но поне един път на вечер я изрязвам до 4000 за да и излезнат саждите и да нямам такива проблеми :grin:
Няма инженер, който да накара JTD да работи нормално с тия лайна, които купуваме ;) Колегата по-горе написа, че този решим е свързан с промяна на обороти, а не пушене. То идва от "качественото" гориво, което сипваме.
Някъде бях писал как на брат ми Мазда-ти й гръмна FAP-а на 52 000 км от ОМВ Алпин и Премиум дизел :wow:
Сега е на 110 000 км и дюзите са за смяна. Дали японците са направили толкова скапан двигател?
Няма техника, която да издържа на тия скапани горива :pain:

OgyG
22-09-2009, 19:34
И аз да си споделя, - след каране с българска нафта (1,5 месеца - почти 4000 км) - само Шелл VPower - на връщане в Русия, пред Будапеща ми снана същият номер - светна оранжевата лампа на двигател и компа ми написа да хадя в серви. Тъй като нямах такъв под ръка, първото ТО го минх тъкмо в Будапеща и съм много разочерован, съгласно сервисната книжка си продължих да си карам. Мощността падна, турбината едвам работеше, с труд вдигаше 70 км.
След точно 222 км(и зареждане на резервуара 40 л. нормална нафта - пак Шелл VPower - момичето ми се оправи. 300 км всичко беше нормално, само лампата си продължаваше да свети, даже в Полша успяха да ме глобят 55 евро за превишение. После отново загуби мощност - тъй като беше вече вечер и Алфа сервиза в Полша беше затворил - реших да си продължа бавничко нататък. И така почти още 5-600 км - след което всичко се оправи пак и след още 100 км и лампата си загасна. Сега съм с нормалният руски Лукойл ЭКТО.
Момичето си върви като щураво.
Извода е че за съжаление в БГ - няма нормална нафта.
Много ми е интересно как ли ще вървят на нашата (българска) нафта новите алфовски дизели - 2 л. битурбо - те са на нафта евро 5???

Jivko7777
22-09-2009, 19:53
Няма инженер, който да накара JTD да работи нормално с тия лайна, които купуваме ;) Колегата по-горе написа, че този решим е свързан с промяна на обороти, а не пушене. То идва от "качественото" гориво, което сипваме.
Някъде бях писал как на брат ми Мазда-ти й гръмна FAP-а на 52 000 км от ОМВ Алпин и Премиум дизел :wow:
Сега е на 110 000 км и дюзите са за смяна. Дали японците са направили толкова скапан двигател?
Няма техника, която да издържа на тия скапани горива :pain:


И аз да си споделя, - след каране с българска нафта (1,5 месеца - почти 4000 км) - само Шелл VPower - на връщане в Русия, пред Будапеща ми снана същият номер - светна оранжевата лампа на двигател и компа ми написа да хадя в серви. Тъй като нямах такъв под ръка, първото ТО го минх тъкмо в Будапеща и съм много разочерован, съгласно сервисната книжка си продължих да си карам. Мощността падна, турбината едвам работеше, с труд вдигаше 70 км.
След точно 222 км(и зареждане на резервуара 40 л. нормална нафта - пак Шелл VPower - момичето ми се оправи. 300 км всичко беше нормално, само лампата си продължаваше да свети, даже в Полша успяха да ме глобят 55 евро за превишение. После отново загуби мощност - тъй като беше вече вечер и Алфа сервиза в Полша беше затворил - реших да си продължа бавничко нататък. И така почти още 5-600 км - след което всичко се оправи пак и след още 100 км и лампата си загасна. Сега съм с нормалният руски Лукойл ЭКТО.
Момичето си върви като щураво.
Извода е че за съжаление в БГ - няма нормална нафта.
Много ми е интересно как ли ще вървят на нашата (българска) нафта новите алфовски дизели - 2 л. битурбо - те са на нафта евро 5???

Незнам и перфектна да е то беше казано че на 5000 или на 10 000 км започва самопочистване, аз за това говорех че е ужастно!!!
А отностно горивата, мойто JTD си го карам само с нафта на Лукойл и от време на време на Еко от скъпия дизел и нямам абсолютно никакви проблеми, но едвали мойто JTD е база за сравнение защото е 99 година, а тогава са ЕВРО 2 двигателите...Но наистина незнам новите дизели с наще горива просто се мъчат...
Може би само Евродизела на Еко покрива що годе някакви норми, но все пак сме много далеч от запада...

Dodo 155
22-09-2009, 21:15
Много ми е интересно как ли ще вървят на нашата (българска) нафта новите алфовски дизели - 2 л. битурбо - те са на нафта евро 5???
Няма да вървят, ще отседяват пред АИ :wow:
Те и без това ще ги гледат като индианци :drool:

OgyG
22-09-2009, 21:37
Няма да вървят, ще отседяват пред АИ :wow:
Те и без това ще ги гледат като индианци :drool:
Те и сегашните Алфи ги гледат като индианци!!!:)

kgs159
22-09-2009, 22:17
Аз не съм имал проблеми с ремонтите по колата ми в АИ.С Изключение на бояджиите им-НЕКАДЪРНИЦИ.Според мен когато колата влезе в авариен режим,като при OGY не би могла сама да се оправи.

OgyG
23-09-2009, 01:20
Аз не съм имал проблеми с ремонтите по колата ми в АИ.С Изключение на бояджиите им-НЕКАДЪРНИЦИ.Според мен когато колата влезе в авариен режим,като при OGY не би могла сама да се оправи.

Може би - но се оправи! :)
както казват тук на руският форум - Алфата си има нанороботи - и ако не ти се е обидела за нещо може и сама да се оправя.:)

vassil.tzanev
23-09-2009, 09:37
Незнам и перфектна да е то беше казано че на 5000 или на 10 000 км започва самопочистване, аз за това говорех че е ужастно!!!
А отностно горивата, мойто JTD си го карам само с нафта на Лукойл и от време на време на Еко от скъпия дизел и нямам абсолютно никакви проблеми, но едвали мойто JTD е база за сравнение защото е 99 година, а тогава са ЕВРО 2 двигателите...Но наистина незнам новите дизели с наще горива просто се мъчат...
Може би само Евродизела на Еко покрива що годе някакви норми, но все пак сме много далеч от запада...

колега, наистина ме удивляваш!!! има ли тема, по която да не си компетентен?!?

---------- Post added at 09:37 ---------- Previous post was at 09:32 ----------

днес забелязах и още нещо - ауспухът ми е черен, като на типичен дизел, а не беше такъв преди почистването. лошото е, че не обърнах внимание дали тогава стана така и оттогава да не са му паднали саждите, или просто си започна да пропушва. днес му обърнах внимание, защото сутринта като запалих и усетих онази до болка позната миризма, обърнах се назад и видях облака. не можах да го повторя това, но забелязах, че като я изрежа на празен ход на високи обороти и изпушва. ще съм благодарен, ако някой от колегите пробва дали и неговата изпушва така. дали това е от ремапа?!?

kgs159
23-09-2009, 12:44
Моята я карам 48000 км с БГ нафта и не пуши грам.Но всека година пътувам по 2-3 пъти по 4-5000км в Германиа и я карам с 170-200км нон стоп.Тогава колата почернява леко отзад,явно се продухва филтара и гарнетата.

OgyG
23-09-2009, 13:31
А на моята ауспуха е съвсем чист - съвсем лек "загар" може би.

Jivko7777
23-09-2009, 15:19
колега, наистина ме удивляваш!!! има ли тема, по която да не си компетентен?!?

---------- Post added at 09:37 ---------- Previous post was at 09:32 ----------

днес забелязах и още нещо - ауспухът ми е черен, като на типичен дизел, а не беше такъв преди почистването. лошото е, че не обърнах внимание дали тогава стана така и оттогава да не са му паднали саждите, или просто си започна да пропушва. днес му обърнах внимание, защото сутринта като запалих и усетих онази до болка позната миризма, обърнах се назад и видях облака. не можах да го повторя това, но забелязах, че като я изрежа на празен ход на високи обороти и изпушва. ще съм благодарен, ако някой от колегите пробва дали и неговата изпушва така. дали това е от ремапа?!?

Да има такива теми по които не съм, но пък се уча ;) А относно това с пропушването не е на добре...;-) Ако ремапа е качествен няма да е от него, но нищо не се знае...

vassil.tzanev
23-09-2009, 15:47
Да има такива теми по които не съм, но пък се уча ;) А относно това с пропушването не е на добре...;-) Ако ремапа е качествен няма да е от него, но нищо не се знае...

сподели кое е "качествен ремап", моля!

Jivko7777
23-09-2009, 16:06
сподели кое е "качествен ремап", моля!

Ми ако си с чип на Бобо, Black Angels или Диджитал Тунинг например няма от какво да се притесняваш ;)
ПП: Аз до колкото се сещам си с чип при Бобо, но може и да греша...

Stoyan Georgiev
23-09-2009, 18:34
имам лек нагар на моя ауспух , но досега нито веднъж не е влизала в почистващ режим, не е пушила никога, но пък за сметка на това на всеки 1000 км я карам поне 200 км извънградско

освен това я карам на високички обороти, под 2500 почти никога не падам

vassil.tzanev
23-09-2009, 18:56
а аз нямах никак допреди да я вкарат в почистващ режим. яд ме е, че не обърнах внимание после как беше, а чак сега. може и оттогава да е и дали това изпушване като я изфорсирам го нямаше и преди ремапа.

А твоята изпушва ли като я изфорсираш (над 4000 оборота) на празен ход?

Stoyan Georgiev
23-09-2009, 19:23
не, или поне не когато съм я наблюдавал

zlia
23-09-2009, 20:07
колега, наистина ме удивляваш!!! има ли тема, по която да не си компетентен?!?

---------- Post added at 09:37 ---------- Previous post was at 09:32 ----------

днес забелязах и още нещо - ауспухът ми е черен, като на типичен дизел, а не беше такъв преди почистването. лошото е, че не обърнах внимание дали тогава стана така и оттогава да не са му паднали саждите, или просто си започна да пропушва. днес му обърнах внимание, защото сутринта като запалих и усетих онази до болка позната миризма, обърнах се назад и видях облака. не можах да го повторя това, но забелязах, че като я изрежа на празен ход на високи обороти и изпушва. ще съм благодарен, ако някой от колегите пробва дали и неговата изпушва така. дали това е от ремапа?!?

Здравей, Василе. Твоята кола никога не е изпушвала и ауспуха винаги е бил по-чист от на бензинова кола. Бъди сигурен,че причината за саждите са в ремапването на мотора. Моят колега направи като теб на неговата 159-2.4 и не след дълго започнаха приключенията с аварийни режими,пушеци,дюзи и още куп неприятности,които му струваха около 4 хил.лв. Добре,че успяхме да намерим друг филтър за твърди частици,защото неговият беше премахнат и ставаше страшно,като се разпуши колата особенно в града. Ти не си за смяна на филтъра,а взимай мерки с ремапа,щом караш спокойно. Има колеги,които могат да ти помогнат там. Успех!

kgs159
23-09-2009, 21:45
Мойта я карах 10000км с развалени колектори-постояно отворени клапи на ЕГРа,и не пушеше изобщо.Затова ме е страх от всякакви чипове.Почват след това май проблеми с турбо,съдинител,маховик ,този филтър и може би ЕГР и колектори.А ЕГР и колекторите са 1500лв-сменял сам ги.

vassil.tzanev
23-09-2009, 22:13
Здравей, Василе. Твоята кола никога не е изпушвала и ауспуха винаги е бил по-чист от на бензинова кола. Бъди сигурен,че причината за саждите са в ремапването на мотора. Моят колега направи като теб на неговата 159-2.4 и не след дълго започнаха приключенията с аварийни режими,пушеци,дюзи и още куп нептиятности,които му струваха около 4 хил.лв. Добре,че успяхме да намерим друг филтър за твърди частици,защото неговият беше премахнат и ставаше страшно,като се разпуши колата особенно в града. Ти не си за смяна на филтъра,а взимай мерки с ремапа,щом караш спокойно. Има колеги,които могат да ти помогнат там. Успех!

точно така си беше! и това беше едно от нещата, които ми направиха впечатление като я взех и които говорихме тогава. в интерес на истината попрочетох малко и по едно време ми направи впечатление, че за 15000км не се самопочисти нито веднъж и точно по този повод пуснах тази тема преди време, още преди ремап. лошото е, че не знам кое е нормално и кое не. аз си знам, че съм малко по-мнителен от нормалното за колите си, но точно това ме е пазило досега да нямам големи проблеми с колите ми и да не са ме изоставяли никога на път и при най малкото съмнение, нетипичен звук и дори трепване и тичам в сервиза. утре ще говорим с бобо. за отношението и работата му мога да кажа само хубави неща и понеже аз си признавам, че нищо не разбирам, разчитам на мнението му, пък да видим. факт е, че колата е различна след ремап-а, но пък предпочитам да е здрава.

Nikiboy
24-09-2009, 09:23
Не знам кой е правил ремапа, но ето няколко разсъждения от мен:

1. В Европа не случайно ремапът е скъп, хората четат и знаят. Тука в БГ или се крадат чипове и се модифицират или с една програмка (безплатно хакната) всеки може да надува нафта и налягане и колата винаги има разлика от преди това.

2. Кой стейдж чип си? Ако сте се пазарили да става 300 коня, ще пуши не черно, но и червено скоро време.

3. Този мотор може да припушва и от друго.

4. Помоли ремапърът да ти върне стария софтуер ако мислиш, че е от чипа.

Bobo
24-09-2009, 09:54
Не знам кой е правил ремапа, но ето няколко разсъждения от мен:

1. В Европа не случайно ремапът е скъп, хората четат и знаят. Тука в БГ или се крадат чипове и се модифицират или с една програмка (безплатно хакната) всеки може да надува нафта и налягане и колата винаги има разлика от преди това.

2. Кой стейдж чип си? Ако сте се пазарили да става 300 коня, ще пуши не черно, но и червено скоро време.

3. Този мотор може да припушва и от друго.

4. Помоли ремапърът да ти върне стария софтуер ако мислиш, че е от чипа.

Я си успокойте страстите не е от чипа споко тия коли си имат достатъчно бъгове че чипа да и е проблем ;) Да не говориме че чипа се кара на още доста коли и другите нямат ядове ;)

И ники спокойно чипа на човека си е от скъпите и грам не трябва да пуши даже си влиза в евро нормите :smoke:

vassil.tzanev
24-09-2009, 11:48
Ники,

за четенето и знанието не можеш да определяш "тук и там" само по местоположение и държава. за софтуера дали е хакнат или не, може да има значение дали забива самият софтуер, но не и ти да му кажеш "А", а той да подаде към колата по jtag или друг протокол "Б". не сме се пазарили за 300 коня, а само за оптимизация.

очевидно, обаче, има нещо, което нямам идея какво е, но между това да имам здрава или пъргава кола, бих избрал първото. дано да не е поставена така дилемата!

vassil.tzanev
24-09-2009, 14:24
развръзката:

спукан маркуч на диференциалния датчик, поради което показва грешно налягане във филтъра и вероятно това е била причината да каже че е запушен изведнъж.

Nikiboy
24-09-2009, 16:20
Щом си я оправил е супер! Сипвай качествена нафта и това е...

vassil.tzanev
24-09-2009, 19:37
Щом си я оправил е супер! Сипвай качествена нафта и това е...

уж :(

OgyG
24-09-2009, 19:57
Важното е че дертовете ти минаха - карай си с удоволствие и без проблеми! :)

vassil.tzanev
24-09-2009, 21:55
благодаря! надявам се да са минали. ще я наблюдавам сега, пък да видим.

Roev
05-10-2009, 19:41
Аз вече карам 2 години с чип на BlackAngels и проблеми с филтъра за твърди частици не съм имал.


П.П Колата я кара предимно жена ми.

The_Game
05-10-2009, 23:54
Аз вече карам 2 години с чип на BlackAngels и проблеми с филтъра за твърди частици не съм имал.


П.П Колата я кара предимно жена ми.
To и да е светкало дали е забелязала :D бъзикам се

Roev
06-10-2009, 00:13
Тя е много наблюдателна. Ти за нея не бери грижа :)