PDA

View Full Version : Нов автомобил и технически преглед



detelazurno
25-11-2009, 14:02
Моля някой запознат да ме просветли как седят нещата, че вече тотално ме объркаха. Историята е следната. Вчера ме спират и проверката минава точно докато не стигаме момента с талончето за прегледа. Започнаха да ми вдигат пара защо не съм минал преглед. Това което ми беше обяснено първоначално е, че нов автомобил минава на преглед, чак на 3-тата година от регистрирането му в КАТ. С това обяснение излезнах и аз. Колата съм я регистрирал на 11.10.2007. Демек едвам е навършила 2 години от първата си регистрация. Веднъж минах през един пункт и там ми казаха същото - нов автомобил минава на преглед чак на 3-тата година. Според чичковците вчера обаче няма такива филми или поне се опитваха да няма защото се поинтересуваха кога е регистрирана колата и малко след това ме пуснаха. Преди малко намерих някакво инфо в нета, че нов автомобил минава на преглед на 2-рата, 4-тата и 6-тата година от регистрацията в КАТ. След това започва да минава редовно всяка година. Като ходих да проверя какво ше ми кажат тези от пункта за ГТП думите на човека бяха "ако искаш вкарай я, аз с удоволствие ще ти взема парите, но докато не стане на 3-години колата този преглед си е само за твое успокоение, че всичко на колата си и работи както трябва". Ами...вие сте на ход. Кажете какво знаете, че вече не знам какво да правя. Да мина на преглед и да хвърля едни 30 лева, които могат да се окажат излишни или да се чудя как да споря с катаджиите в случай, че ме спрат.

търтей
25-11-2009, 14:12
За да не си говорим на изуст:
http://www.rta.government.bg/n_uredba/n32.pdf

Приятно четене. Жокер - интересува те чл.37

Pepo
25-11-2009, 14:16
Моля някой запознат да ме просветли как седят нещата, че вече тотално ме объркаха. Историята е следната. Вчера ме спират и проверката минава точно докато не стигаме момента с талончето за прегледа. Започнаха да ми вдигат пара защо не съм минал преглед. Това което ми беше обяснено първоначално е, че нов автомобил минава на преглед, чак на 3-тата година от регистрирането му в КАТ. С това обяснение излезнах и аз. Колата съм я регистрирал на 11.10.2007. Демек едвам е навършила 2 години от първата си регистрация. Веднъж минах през един пункт и там ми казаха същото - нов автомобил минава на преглед чак на 3-тата година. Според чичковците вчера обаче няма такива филми или поне се опитваха да няма защото се поинтересуваха кога е регистрирана колата и малко след това ме пуснаха. Преди малко намерих някакво инфо в нета, че нов автомобил минава на преглед на 2-рата, 4-тата и 6-тата година от регистрацията в КАТ. След това започва да минава редовно всяка година. Като ходих да проверя какво ше ми кажат тези от пункта за ГТП думите на човека бяха "ако искаш вкарай я, аз с удоволствие ще ти взема парите, но докато не стане на 3-години колата този преглед си е само за твое успокоение, че всичко на колата си и работи както трябва". Ами...вие сте на ход. Кажете какво знаете, че вече не знам какво да правя. Да мина на преглед и да хвърля едни 30 лева, които могат да се окажат излишни или да се чудя как да споря с катаджиите в случай, че ме спрат.
При първата регистрация така или иначе се минава ГТП, лепи ти се стикер на предното стъкло и ти се дава картонче, на което е перфориран месец и година за следващия преглед. Ако е лек автомобил датаа за следващото ГТП е на третата година, а след това всяка следваща година. При товарните в след 1 година и след това, на всеки 6 месеца.

търтей
25-11-2009, 14:17
Ако е лек автомобил датаа за следващото ГТП е на третата година, а след това всяка следваща година. При товарните в след 1 година и след това, на всеки 6 месеца.

Дали?
Дал съм едно линкче, прочети го.

Pepo
25-11-2009, 14:24
Дали?
Дал съм едно линкче, прочети го.
Да, товарните са и по категоризация :-)

търтей
25-11-2009, 14:26
Да, товарните са и по категоризация :-)

Ох не ми се спори с теб.
Просто нищо дето си написал не е вярно.

А за колегите - дал съм наредбата, прочетете я.

Pepo
25-11-2009, 14:29
Ок, трий

DerMeister
25-11-2009, 14:30
И аз да извърша най-сложното нещо на света и да кажа, че в документа пише:

Чл. 37. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2005 г.) Сроковете за представяне на пътните
превозни средства за периодичен преглед за проверка на техническата изправност са:
1. за леките автомобили - на третата и петата година от първоначалната
регистрация като нови, след което всяка година;
2. за автобусите и таксиметровите автомобили - на шест месеца;
3. за тролейбусите и трамвайните мотриси - на шест месеца;
4. (изм. и доп. - ДВ, бр. 32 от 2003 г.) за товарните и специалните автомобили и
ремаркета с допустима максимална маса над 0,75 т - на една година;
5. (изм. и доп. - ДВ, бр. 32 от 2003 г.) за мотоциклетите и ремаркетата с допустима
максимална маса не повече от 0,75 т - на две години.

pr_00f
25-11-2009, 14:39
Никак не е лошо да се подава конкретна и вярна информация.

Kuku
25-11-2009, 15:12
Аз не разбирам, защо изобщо се коментира с полицаите този въпрос, при положение, че на картончето за ГТП си ПИШЕ кога е датата за следващия ГТП.
Те, че са малумни - малоумни са, ама поне си мислех, че могат да четат :?
Извади картончето, прочети датата на гърба му и следващия път я посочваш на плиткоумните ченгели....


П.П.
Търти, товарните автомобили на възраст над 10г. минават технически преглед на всеки 6 месеца ;)

AR147
25-11-2009, 16:06
Извинявам се за спама,но каква е глобата за изтекъл преглед,че днес щях да отнеса една такава.

detelazurno
25-11-2009, 18:53
На мен като ме спряха ми казаха от 50 до 150 лв е акта и 12 точки + спиране на колата от движение докато не мине на канал в кат и през нощта нямаш право да возиш пътници. Нещо коренно различно от това което пише в правилника:

Чл. 181. Наказва се с глоба до 50 лв.:

1. собственик или длъжностно лице, което без уважителни причини не представи в определения срок превозно средство за технически преглед;

Speeder
25-11-2009, 19:10
Когато ви налагат глоба ЗАДЪЛЖИТЕЛНО им искайте да ви дадат да прочетете законовото основание (или наредба, не знам как се води точно).
Аз така се разправях с едни полицаи, които си просеха лев.
Полицай да иска да те измами... нямам думи :puke:

AntiLuuP
25-11-2009, 22:17
Полицай да иска да те измами... нямам думи :puke:

Криза е и те са гладни ...

Kuku
25-11-2009, 22:58
.... Все още не си казал, каква дата пише на талона за ГТП ;)

detelazurno
25-11-2009, 23:12
Ами датата си е като за след 3 години, демек за догодина чак, ама аз тоагава в яда си съвсем изключих да обърна талона и да им посоча прилежно датата. Нервираха ме, защото първоначално се опита да ме изкара, че съм и без колан, а аз колана си свалих като започнах да си ровя по джобовете на панталона. Както и да е. Следващия път ще гледам да не изключвам така, че може да изгоря лошо.

SunShine
15-04-2010, 15:19
Колата съм я регистрирал на 11.10.2007.... Според чичковците вчера обаче няма такива филми
направо не мога да повярвам колко са нагли:brickwall: моята е ноември 2007, и дори и гражданска отговорност не ми искат, щото колата била нова и много ясно че имала, тея преглед ти искат омг цялата работа е била за пари - ако мине номера, друго обяснение нямам

alfa156jtd
30-06-2010, 10:54
колеги,за нова кола гтп е така 3-2-1-1-1-1-1.......год.

mirchozo
01-07-2010, 22:27
Темата е от 25.11.09 г., 14:02 , колегата досега си е решил 100 пъти проблема.
А за да не е само спам това, ако те хванат без да си минал преглед глобата е 500лв.

SGB
14-07-2010, 17:14
Така и така темата е вече изкарана от прахта. Вчера си направих технически преглед и не е 3-2-1-1-1, а 3-1-1-1-1...(сега като се замисля, ще е много готино ако са ме прецакали)

digitalundgrd
05-04-2012, 20:31
Колеги извинявам се, че ще вдигна толкова стара тема, но днес попаднах на следния казус...

Колата е лизингова. Миналата година лично ходих да и направим технически преглед, тъй като стана на 3 години (2011г). Да уточня, че прегледа го минах по НОРМАЛНИЯ начин без почерпки и прочие (все пак колата е нова - без забележки). Така тази година колата прави 4-та година, НО забелязах днес че прегледа са ми го писали до април месец 2012г, а не до 2013. Прочетох, че по закон се правят на 3-та, 5-та и след това на всяка следваща година....

Тоест тия от техническия са допуснали грешка, но сега като отида в пункта да се разправям, едва ли ще си признаят грешката или ще се оправдаят с моето невнимание (да съм бил гледал тогава)....Въобще да се надявам ли, че БЕЗПЛАТНО ще си оправят грешката и ще ми удължат техническия преглед до 2013 или не?

Sunny
05-04-2012, 21:39
Те ще си видят грешката и трябва да ти удължат прегледа до законово предвидения срок .
НО някой ще трябва да плати съответните такси и стикери .
По принцип би трябвало те да си поемат тези разходи но все пак живеем в България и нищо чудно да се направят на луди и да се опитат да "минат метър" да ги платиш ти .
Имах подобен казус миналата година и доста спорихме докато накрая не се стигна до ДАИ и си покриха разходите за тяхна сметка.
Разликата е ,че ги излових на същия ден и се върнах да се разправям .
При теб след година време не мога да кажа как ще се развият нещата .

Azatril
05-04-2012, 22:05
Тук май колегата dilian alfa gtv е най - добре да си каже мнението. Иначе в братския форум на фиат имаше подобен казус в темата за new Bravo... според някои колеги, за да важи правилото 3-2-1-1... (като години разбира се) трябва да минеш първия преглед преди автомобила да навърши 3 години, т.е. 1-2 дена преди това примерно... ако го направиш след навършването на 3-тата година се минавал преглед на всеки 12 месеца... дали е достоверно и законно това нямам идея... но ако има развитие по въпроса колега, сподели какво е станало, защото след 3-4 месеца и мен ме чака същото.

digitalundgrd
05-04-2012, 23:59
, за да важи правилото 3-2-1-1... (като години разбира се) трябва да минеш първия преглед преди автомобила да навърши 3 години, т.е. 1-2 дена преди това примерно... ако го направиш след навършването на 3-тата година се минавал преглед на всеки 12 месеца... .

Ха така...Ами при мен точно такава е ситуацията...Прегледа го направихме СЛЕД като колата навърши 3 години :big_whoops:

Можеш ли да дадеш линк от темата във фиат форума?

Azatril
06-04-2012, 01:03
http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=16338&postdays=0&postorder=asc&start=3480

дано да е излезнал линка.... и да се е получило и да не е... беше на 233 страница ако се не лъжа... падна малко ровене :crazy: , но пак казвам, че не съм сигурен за тази информация... ако колегата от Варна не каже нещо от първа ръка бих могъл да проверя в пункт за технически прегледи, където работят мои познати, но ще отнеме ден - два... поздрави колега и дано оттървеш тия 30 - 40 лв... дано не са повече ;-)

dilian alfa gtv
06-04-2012, 16:47
Аз му писах на колегата на Л.С,той е пресрочил срока,съответно колата влиза вече във 4-тата година и затова са му дали срок от 1год за следващ технч.преглед.Начин за поправка или удължаване на периодичен технически преглед не съществува,също и за дубликат на техническа изправност също няма,варианта е нов ПТП-период.технч преглед,съответно и такса за него.