PDA

View Full Version : Возене на дете на предна седалка



renyx
23-02-2010, 10:12
Здавейте.До колкото си спомням на предната седалка деца под 7г. може да се возят само със столче.Голямата ми дъщеря е на почти 5 и има само седалка.Въпроса ми е дали КАТ може да се заядат,че съм я сложил отпред?Виждал съм кошнички и седалки сложени с гръб към движението,но само седалка не съм.Ако някой може да ми отговори ще съм много благодарен.

П.С. Когато се вози отзад винаги и става зле и за това искам да видя как ще е отпред.

Pepo
23-02-2010, 10:39
Отпред не се разрешава (дори и в столче)

"Раздел ХХV
Обезопасителни колани, защитни каски, системи за обезопасяване на деца
Чл. 137а. (1) Водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) Могат да не използват обезопасителни колани:
1. бременните жени;
2. лицата, чието физическо състояние не позволява използването на обезопасителен колан;
3. водачите на таксиметрови автомобили, когато превозват пътници в рамките на населеното място;
4. инструкторите - при управление на автомобила с учебна цел.
Чл. 137б. (1) Системите за обезопасяване на деца в зависимост от теглото на децата, за които са предназначени, се класифицират в пет групи:
1. група 0 - за деца с тегло под 10 кг;
2. група 0+ - за деца с тегло под 13 кг;
3. група I - за деца с тегло между 9 и 18 кг;
4. група II - за деца с тегло между 15 и 25 кг;
5. група III - за деца с тегло между 22 и 36 кг.
(2) Системите за обезопасяване на деца се подразделят на два класа:
1. пълен клас, който включва комбинация от ленти или гъвкави компоненти с осигуряваща ключалка, регулиращи и присъединителни устройства и в някои случаи допълнителна седалка и/или защитна преграда, и могат да се закрепват чрез нейната вградена лента или ленти;
2. непълен клас, който представлява цялостна система за обезопасяване на деца и може да включва частично обезопасително устройство в комбинация с обезопасителен колан за възрастни, който обхваща тялото на детето или задържа устройството, в което детето е поставено.
Чл. 137в. (1) Пътниците в моторни превозни средства от категории М1, N1, N2 и N3, когато са в движение, използват системи за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани.
(2) За деца с ръст под 150 сантиметра, които пътуват в моторни превозни средства от категориите М1, N1, N2 и N3, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи за обезопасяване на деца от пълния или непълния клас по смисъла на чл. 137б, ал. 2, съобразен с теглото на детето в съответствие с чл. 137б, ал. 1.
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.
(4) В таксиметрови автомобили, които не са оборудвани със системи за обезопасяване на деца, деца с ръст под 150 сантиметра се превозват на седалка, която не е предна.
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.
Чл. 137г. Системите за обезопасяване на деца трябва да отговарят на изискванията на Правило 44/03 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации или на наредба по чл. 138, ал. 4 относно одобряване типа на нови моторни превозни средства по отношение на обезопасителните колани и на системите за обезопасяване и за одобряване типа на обезопасителни колани и системи за обезопасяване.
Чл. 137д. (1) Всички седящи пътници на възраст три и повече години в моторните превозни средства от категории М2 и М3, когато са в движение, използват системите за обезопасяване, с които моторните превозни средства са оборудвани. Системите за обезопасяване на деца се одобряват в съответствие с чл. 137г.
(2) Пътниците в превозните средства от категории M2 и M3 се уведомяват за задължението да поставят обезопасителен колан, когато са седнали и когато превозното средство е в движение. Те се уведомяват за това по един от следните начини:
1. от водача;
2. от придружителя или от лицето, посочено като ръководител на групата;
3. чрез аудио-визуални средства;
4. с табели и/или пиктограма, поставени на видно място над всяко място за сядане.

aav
23-02-2010, 11:00
Здавейте.До колкото си спомням на предната седалка деца под 7г. може да се возят само със столче.Голямата ми дъщеря е на почти 5 и има само седалка.Въпроса ми е дали КАТ може да се заядат,че съм я сложил отпред?Виждал съм кошнички и седалки сложени с гръб към движението,но само седалка не съм.Ако някой може да ми отговори ще съм много благодарен.

П.С. Когато се вози отзад винаги и става зле и за това искам да видя как ще е отпред.

Момиченчето страда от морска болест. Като пътува отзад да не гледа настрани през прозорците, назад или гърба на предните седалки. Да гледа само напред движението през предното стъкло. Причината също може да е в теб, карай възможно най-плавно, без никакви резки маневри, ускорения, спирай плавно отдалече.

renyx
23-02-2010, 11:18
Благодаря за изчерпателните отговори.Маршрута по който минаваме е София-Берковица.Участъка между Годеч и Берковица е най-лош за нея.2008г. ходихме на море и нямаше никакви проблеми.Жена ми и баба ми са същите,но жена ми се вози отпред и тя няма никакъв проблем.Когато съм с детето разтоянието го вземаме за 1ч. и 40м., а сам в колата съм го вземал за 1ч. и 5м.

Благодаря пак.Лек ден ви желая.

Pepo
23-02-2010, 11:32
Има медикаменти, включително и хомеопатични, които може да опитате. Обикновено ги наричат 'таблетки за пътуване'. Принципно се приемат 1-час преди пътуване. Попитайте в най-близката аптека, все ще ви насочат към нещо.

fred
23-02-2010, 11:52
ИЗвън темата, хомеопатията е пари на вятъра, има препарати против прилошаване

Stefo
23-02-2010, 12:36
Още един глас за тези хапченца - хомеопатични са и ги има в повечето аптеки, действат !

trustworthy
23-02-2010, 13:00
Аз само да добавя, че вестибуларният апарат реагира различно при различните хора и не бива да се разчита много на тези хапчета ;) Не ми се е налагало да ползвам никога, но така знам от хора, които страдат от морска болест.

pr_00f
23-02-2010, 13:15
2)
Чл. 133. (1) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Забранява се превозването на по-голям брой пътници от определения в свидетелството за регистрация на моторното превозно средство.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Превозването на деца до 12-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.

Т.е ако имате столче на предната седалка няма проблеми. Лично мен ме е страх да возя каката отпред и за това си е твърдо отзад.

Съвет от мен понеже и моята щерка има подобен проблем и при нас помага следното:
Преди тръгване или гледам да не яде нищо или ако ще хапне да е сухоежбина - бисквити , солети или нещо сходно. Солидното похапване и консумация на течности почти винаги гарантира викането на боата.

trustworthy
23-02-2010, 13:25
Т.е ако имате столче на предната седалка няма проблеми. Лично мен ме е страх да возя каката отпред и за това си е твърдо отзад.

Съвет от мен понеже и моята щерка има подобен проблем и при нас помага следното:
Преди тръгване или гледам да не яде нищо или ако ще хапне да е сухоежбина - бисквити , солети или нещо сходно. Солидното похапване и консумация на течности почти винаги гарантира викането на боата.

По принцип се препоръчва да не е празен стомахът и да не се ядат течни храни, но пак казвам, че си зависи от организма.

renyx
23-02-2010, 13:33
Благодаря за съветите.Преди един месец беше болна и трябваше да пие антибиотик.Жената в аптеката ни препоръча Lactocare.Пиел се с антибиотиците , но също така ставал и за пътуване.До сега не сме го пробвали, но живот и здраве в събота мислим да пътуваме и ще го пробваме.В неделя ще пиша дали има ефект.

---------- Post added at 13:33 ---------- Previous post was at 13:28 ----------


Т.е ако имате столче на предната седалка няма проблеми. Лично мен ме е страх да возя каката отпред и за това си е твърдо отзад.

Съвет от мен понеже и моята щерка има подобен проблем и при нас помага следното:
Преди тръгване или гледам да не яде нищо или ако ще хапне да е сухоежбина - бисквити , солети или нещо сходно. Солидното похапване и консумация на течности почти винаги гарантира викането на боата.

Благодаря за съвета , но при нас непомага.Пробвали сме да неяде ,само две бисквити, но уви ...

alfamicin
23-02-2010, 23:47
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.

Предполагам,че ще сложиш детето отпред в посока на движението,за да не му става лошо,поинтересувай се дали трябва да изключиш въздушната възглавница!
Накъде бях чел,че не е много препоръчително,да се слага малко дете пред AIR BAG!

Между другото,пробвай да караш по-плавничко и по-леко по тия завои!
На същия проход,при малко по-енергично каране от моя страна,детето повърна отзад.След това почнах да карам по леко и нямаше проблеми!
Успех!

Mind_Control
24-02-2010, 10:12
Няма оправия тая работа.. С времето ще спре да му прилошава. На повечето малки деца им е по същия начин. И моля те не го тъпчи с хапчета против прилошаване, били те и хомеопатични. Детето си е здраво, право, вие зорлем лекарства да му дадете.

renyx
24-02-2010, 10:17
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.

Предполагам,че ще сложиш детето отпред в посока на движението,за да не му става лошо,поинтересувай се дали трябва да изключиш въздушната възглавница!
Накъде бях чел,че не е много препоръчително,да се слага малко дете пред AIR BAG!

Между другото,пробвай да караш по-плавничко и по-леко по тия завои!
На същия проход,при малко по-енергично каране от моя страна,детето повърна отзад.След това почнах да карам по леко и нямаше проблеми!
Успех!

Мерси колега за съвета , но нямам AIR BAG отдясно.

Mirela
24-02-2010, 13:25
Аз като бях малка и аз имах тези проблеми неможех да патувам, особено, ако има завои, но с времето всичко отшумя. Сега много рядко ми става лошо и то само когато е мн задушно в колата. Много се притеснявах като карам да не ми прилушава, но нищо ми няма :))) Соред мен не и давайте хапчета колкото са полезни толкова са и вредни :)

nikolaaaay
25-02-2010, 21:49
Аз имам бебе на 6 месеца и се вози обратно на посоката на движение отпред, защото отзад коланите на 156 са мн къси и може да се сложи кошница само с изофикс. Като мине на столче по посока на движението ще се вози задължително отзад.
Относно прилошаването на задните седалки, една от възможните причини е прекалено меко (или повредено) окачване. Аз никога не съм имал проблем с морска болест, дори на лодки и кораби ми няма нищо, но преди време пътувах с едно БМВ 5 серия и ми стана лошо точно защото колата се полюшваше по 3-4 пъти дори на най-малката неравност. Направо по-зле от лодка.

renyx
25-02-2010, 23:17
Аз имам бебе на 6 месеца и се вози обратно на посоката на движение отпред, защото отзад коланите на 156 са мн къси и може да се сложи кошница само с изофикс.

Това ми е ценна иформация , защото другата ми дъщеря е на 1мес.Преди два дни взехме кошница , но още не сме я ползвали.Мерси за инфото.

renyx
03-05-2010, 09:20
Вчера се върнахме от Берковица и нямахме никакъв проблем с каката.Купихме някакви хапчета "КОКУЛИН".През целия път на каката и нямаше нищо.Ако някой има такъв проблем да опита , става и за възрастни.