PDA

View Full Version : Отличителни знаци и маркировки, които трябва да са поставени върху радарите



zloster
20-04-2010, 12:06
Търсих тук там, но ударих на камък. Затова се обръщам към по знаещите от мен.
Въпросът ми е как изглеждат и какво трябва да пише на знаците/маркировките на радара, че е минал прегледи за техническа годност.
Знам, че трябва периодично всичката такава техника да се проверява.
Преди месец и малко ми писаха акт за превишена скорост. Че беше превишена, беше си. Не е за това спора. Но на лепенката за метрологичния контрол пишеше "03/09", което аз го изтълкувах като "трети месец, 2009 година", а полицаите като "трети месец, девети ден". А ме спряха точно на 3-ти март 2010.
Та да обобщя отново въпроса: какви са отличителните знаци и маркировки за радарите и какво трябва да пише на тях?

myato
20-04-2010, 12:11
За радарите не знам,но на медицинската апаратура е месец и година.

trustworthy
20-04-2010, 12:22
При корабното оборудване също е месец и година. Ако има и ден, то той е трета цифра.
Полицаите са били явно високоинтелигентни, но радарът си е бил в срок. Ако беше в началото на април, тогава щеше да е изтекла годността на проверката.

spe4elist
20-04-2010, 12:32
При корабното оборудване също е месец и година. Ако има и ден, то той е трета цифра.
Полицаите са били явно високоинтелигентни, но радарът си е бил в срок. Ако беше в началото на април, тогава щеше да е изтекла годността на проверката.

Хм, март 2009 беше преди около година ... :calc:

zloster
20-04-2010, 15:29
За радарите не знам,но на медицинската апаратура е месец и година.


При корабното оборудване също е месец и година. Ако има и ден, то той е трета цифра.
Полицаите са били явно високоинтелигентни, но радарът си е бил в срок. Ако беше в началото на април, тогава щеше да е изтекла годността на проверката.

От тези две мнения да разбирам, че датата означава кога последно е минавало на проверка като месец и година. Правилно ли съм разбрал?
Ако е така остава да се провери колко време след това важи тази проверка.

myato
20-04-2010, 19:59
Да,на стикерът са месеца и годината,когато е минал на преглед измервателния прибор.За повечето срокът е една година,но има и изключения.Трябва да питаш в метрологията.

zloster
21-04-2010, 14:52
Намерих малко повече информация по въпроса. В момента преглеждам наредбата.


Български институт по метрология - http://www.bim.government.bg/ - това е институцията, на която е възложена задачката да се занимава със средствата за измерване (проверка, одобряване и т.н.)
НАРЕДБА за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол - http://www.bim.government.bg/pdf/naredba_za_ci.pdf - това е наредбата, която касае всички уреди за измерване, които подлежат на периодични проверки. "Раздел XXXVI Радарни скоростомери" касае радарните скоростомери.