PDA

View Full Version : Европейска книжка и Българските катаджии ??



mochko1
08-05-2010, 02:44
Колеги ,налага ми се да си сменя БГ книжката с Английска и ми е интересно ,при евентуално нарушение в България ,как ще процедират полицаите ? Има ли как да ми отнемат точки от английската книжка и как ще ме задължат да си платя глобата ? Да добавя ,че при придобиването на английската книжка ,българската трябва да я предам на тукашният КАТ и те я пращат обратно в България.

tokata_pz_flex
08-05-2010, 03:19
Един приятел караше преди години с книжка от Англия .
Като го спираха , никога в мое присъствие не са му писали акт ! Може би да не им се е занимавало ... знам ли . . .

trustworthy
08-05-2010, 06:18
Един приятел караше преди години с книжка от Англия .
Като го спираха , никога в мое присъствие не са му писали акт ! Може би да не им се е занимавало ... знам ли . . .

И аз преди години бях говорил с един агличанин, който живее тук. Човекът се смееше как нищо не могат да му направят с английската книжка, що се отнася до разните дребни нарушения.
Сега може и да са се променили нещата, знам ли и аз.

ФЕРАРИСТ
08-05-2010, 08:46
Колеги ,налага ми се да си сменя БГ книжката с Английска и ми е интересно ,при евентуално нарушение в България ,как ще процедират полицаите ?
Сменяй смело, после пиши каква е процедурата, че аз се каня да ходя до УК само заради тая процедура.....

soldier
08-05-2010, 12:16
Аз имам приятел, който в момента е с такава книжка. Не съм го чул да са му писали акт, а и полицаите не знаят каква е процедурата. Абе дето се вика си му екстра, да не го занимават за дребни нарушения. Не знам обаче какво ще стане, ако се върнеш в БГ и ти изтече английската книжка.

bochkata
08-05-2010, 12:18
Така е. От година и половина карам с немска книжка тук. Досега не са ми писали акт (два пъти ме хващат с над 20 км/ч над мкс. разрешената скорост). Наистина е свързано с разправии, а на тях не им се занимава. А за точките ... няма как да ти ги барнат, те не се водят в България.

Stoyan Georgiev
08-05-2010, 12:20
убягва ми рентабилността на ситуацията

не знам колк острува самото издаване на книжката, ама най-малкото разходите за отиване до там пребиваване 1-2-3 дена или колкото отнема и връщане ще отидат на 1000-1500 лв...

не ви знам колко смятате да нарушавате за да успеете да си ги избиете парите

а пък от друга страна, то накрая полицаите ще им писне да не им се занимава и тогава ще секат глави

и като влезете в англия, най-много да ви закопчеят за неплатени глоби ;)

bochkata
08-05-2010, 12:58
убягва ми рентабилността на ситуацията

не знам колк острува самото издаване на книжката, ама най-малкото разходите за отиване до там пребиваване 1-2-3 дена или колкото отнема и връщане ще отидат на 1000-1500 лв...

не ви знам колко смятате да нарушавате за да успеете да си ги избиете парите

а пък от друга страна, то накрая полицаите ще им писне да не им се занимава и тогава ще секат глави

и като влезете в англия, най-много да ви закопчеят за неплатени глоби ;)

cost-benefit analysis не е правен, просто приятно стечение на обстоятелствата, от което не виждам защо да не се възползвам ;-)

ФЕРАРИСТ
08-05-2010, 15:18
50 пунда е англ книжка, 500 лв е пътя до там и обратно макс......

---------- Post added at 15:18 ---------- Previous post was at 15:17 ----------


Така е. От година и половина карам с немска книжка тук.
Какви са условията по издаването и? - предполагам не си карал курсовете там?

BLUE1
08-05-2010, 15:33
Хич и не се хващайте на тази схема. Българин с европейско СУМПС не е проблем да шофира в България, обаче водач, който е установил обичайното си пребиваване в Република България, трябва да замени свидетелството си с българско задължително при установяване на административно нарушение, за което е предвидено отнемане на контролни точки. Освен това е задължително да имаш и легализиран превод на чуждото СУМПС на български език. Тези промени са в ЗДвП са от миналата година и мотива на КАТ да не пишат актове на българи с европейски СУМПС съвсем не е незнанието на закона. Проблема е с чужденците пребиваващи в България защото на практика няма възможност да се събере глобата.В някой европейски държави при констатиране на нарушение от чужденец глобата се плаща на място, в други държави акта ти се пише и си те чака или ти се праща по пощата \напр. Холандия\. Другият мотив за липсата на смисъл на това упражнение е единното европейско СУМПС което трябва да влезе в сила от 2013 година. Спрямо чуждите граждани има недомислици в законите въобще по въпроса за съставянето на актове срещу тях, но това няма да е за дълго, а щом си български гражданин ако ще и СУМПС от английската кралица да имаш акта ти е неизбежен ако катаджиите решат да не ти вземат подкупа.

ФЕРАРИСТ
08-05-2010, 16:32
обаче водач, който е установил обичайното си пребиваване в Република България, трябва да замени свидетелството си с българско задължително при установяване на административно нарушение, за което е предвидено отнемане на контролни точки.
Това е почти невъзможно да се установи.....или да не се установи.....

Освен това е задължително да имаш и легализиран превод на чуждото СУМПС на български език.
Преводи и легализация на всяко кише за 30 кинта правят.....

---------- Post added at 16:32 ---------- Previous post was at 16:23 ----------


....и мотива на КАТ да не пишат актове на българи с европейски СУМПС съвсем не е незнанието на закона.
Основен мотив е че събираемоста на глобите по лична карта е нулева, а понеже в БГ ЗДП е правен с цел възможно най - много нарушители по пътищата за възможно повече глоби, и по лесно прехвърляне на вината върху обикновенния драйвер който е принуден да спазва хиляди безумни органичения, знаци, и прочее.....затва куката знае че и да напише акт, с това нито ще си отбие нормата, нито кинти КАТ ще взема, нито драйвера ще му даде на него, и затва не се занимава....

BLUE1
08-05-2010, 16:35
Това се установява за по-малко от минута по станцията. Справка в дежурната за настоящ адрес на лицето. Ако до месец не си променил настоящият си адрес на местоживеене в районната администрация вече ядеш дърво с яка глоба, ако живееш в кооперация или блок където вече по новият закон задължително има домоуправител и домова книга която също се представя в районната администрация за проверка на новорегистрирани лица отговорността е и на домоуправителя, т.е. глоба и за него ако не те е вписал.

Не си прав за мотивите. Глобите трудно се събират поради липса на единна система между КАТ, НАП и местната администрация. С адресите проблема е на път да се оправи. Както вероятно знаеш няма как да си платиш данъците или да получиш някакъв документ от НАП или общината ако не си си платил глобите наложени по наредбата на общината. Когато системата на КАТ се свърже с тази на общ. администрация и съответно НАП и има обратна връзка между тези държавни институции, а и не само тези мърдане няма да има. За съжаление до този момента тези неща в България много се забавиха макар, че бяха изсипани пари от бюджета за подобна система в НАП преди години.

ФЕРАРИСТ
08-05-2010, 16:47
Чакай сега - аз съм живял в БГ, имам ЛК с БГ адрес - бия си камшика за 4 години в УК, вадя си книжка там, идвам си тука и живея другаде на майната си, като не си вадя друга ЛК и съм още на стария адрес по нея - като ме спрат или направят проверка по станцията им излиза че съм регнат на точка А, но там сега живее филанкишията, и на теория освен на място да го питат и проверят, друг начин няма - а това не става за минута по станцията.....

BLUE1
08-05-2010, 17:16
Не е така брат. На личната ти карта пише единствено постоянен адрес, настоящият адрес го пише в системата на общината и в тази на МВР при промяна на настоящ адрес л.к. не се сменя. При справка в АИС на МВР излиза доста за теб, т.е. ако ти не си променил настоящият си адрес и той е същият като постоянният ти или някакъв стар, но в България просто ти взимат английското СУМПС и го изпращат на органа който го е издал в Англия със справка какво е наложило това действие. Все още минава номера с адресната регистрация, но скоро няма да минава защото ако живееш някъде на майната си и особено ако е в блок ще бъдеш принуден да се регистрираш , ако глобата за живущите започва от 50 лева, то за управителя по закона за етажната собственост глобата е от 200 до 1000 лева ако не те впише. Ако живееш в Англия и тук си идваш само за седмица две до месец на гости при вашите може да минеш метър, но пак трябва да посочиш настоящ адрес в чужбина, като при справката излиза само държавата в която живееш. Обаче не забравяй, че може да се провери списъка с пътуванията ти. Малко се изместихме от темата, но основното е, че е безсмислено да си вадиш английско СУМПС освен ако найстина не живееш там в голям период от времето. Съвсем отделен е въпроса какво ще направиш с българската си книжка, не можеш просто да я върнеш......Въобще ако доходите на катаджиите бяха добри, а контрола върху тях безкомпромисен, дисциплината на пътя щеше доста да се подобри.

ФЕРАРИСТ
08-05-2010, 17:29
Ок.....

marian2784
08-05-2010, 19:10
добре де но нали на книжката пише настоящият адрес,какво става тогава. не пишат ли акта на този адрес.на моята си е написан адреса в италия,но не съм отписън от бг адреса

BLUE1
08-05-2010, 19:55
В твоят случай адреса който ще запишат в акта ще е този в България. Пак повтарям , че проблема не е в адреса. В Румъния ако ти съставят акт ще е на румънски език и това, че си български гражданин не е проблем- глобата се плаща на място или ти взимат книжката и ходи се оправяй. В Гърция за тежки нарушения на правилата за движени, например превишаване на ограниченията за скорост над 50 км , глобата е жестока, могат да те осъдят веднага, а може да ти свалят и номерата на автомобила. А управлението на МПС без рег. номера и в Гърция и в Румъния е престъпление също както и ако ти наложат забрана за шофиране в Румъния, ако искаш може да пробваш да караш без номера или без СУМПС. Мой познат беше задържан в Румъния за две денонощия защото немските временни номера на колата му бяха с изтекъл срок и сега има присъда, а автомобила му не знам дали още не е в Румъния. Въпреки общото мнение на колегите, че в България някои от правилата са безсмислени и създадени само за актове или гуша на катаджиите, според мен те даже и да се прилагат са си доста либерални.

marian2784
08-05-2010, 20:04
мен повече ме интересува въпроса с регистрацията в бг,защото не съм се отписал.а вече 4 години съм италия и не знам колко още ще съм,колкото до акта гледам да съм изряден.не искам да опонирам но мисля че по закон катаджия няма право да ти задържи книжката освен ако няма издадено постановление за това

BLUE1
08-05-2010, 20:17
Книжката ти я взимат в Румъния, а тук ти взимат талона. Ако живееш в Италия е хубаво да промениш настоящият си адрес, което не налага смяна на личната ти карта ако все пак имаш постоянен адрес и в България. В момента режима за адресна регистрация все още е слаб, но положението ще се затегне. Ако имаш италианска шофьорска книжка можеш да се откажеш и да върнеш българската, но ще трябва да посочиш основанието и при справка в МВР ще ти излиза, че имаш и чужд документ за самоличност. Ако в Италия караш с българската книжка и тамошните органи по някаква причина ти е отнемат в никакъв случай не заявявай в КАТ, че си я загубили или са ти я откраднали, ще имаш гооолеми проблеми.

mochko1
08-05-2010, 20:18
Първо ще почна от издаването на книжката. Това става с отиване в най-близката поща ,попълва се един формуляр "D1" ,към него се прибавят чек от 45 паунда или детайли за банкова сметка ,от която да бъде взета таксата и също така се прибавя и БГ книжката. Всичко това се праща на тукашният КАТ и след около 2 седмици си получавате английската книжка по пощата :)
На книжката пише адреса на който сте регистрирани тук.
От всичко изписано горе разбрах ,че ако направя нарушение ,полицайте ще ме накарат да си сменя английската книжка с българска за да ме глобят ,така ли е ??? Звучиии .... няма да казвам как ми звучи това ,щото в България всичко е възможно (щатите пасти да ядат) :grin: Това с превода на книжката също е глупаво ,защото не всеки го знае това ,а аз го разбирам от вас !
Интересно ми е също какво се случва с БГ книжката ми ,след като я върнат в БГ ?
Искам да отбележа ,че нямам за цел да си шаря по пътищата безнаказано ,просто английската книжка ми трябва.
Чух ,че са пуснали отново фишовете дето се плащаха на място ?

marian2784
08-05-2010, 20:23
ами моята съм я изкарал тук,нямам от бг.второ пшо закон максимум след 6 месеца след регистрацията тук трябва да предадеш тази от бг и ти дават италянска ,като тя се съхранява тук в италия ,като дойде време да се прибереш я връщаш и си взимаш твоята.италянските нямат талон,всичко е по компютърен път

BLUE1
08-05-2010, 20:30
Първо ще почна от издаването на книжката. Това става с отиване в най-близката поща ,попълва се един формуляр "D1" ,към него се прибавят чек от 45 паунда или детайли за банкова сметка ,от която да бъде взета таксата и също така се прибавя и БГ книжката. Всичко това се праща на тукашният КАТ и след около 2 седмици си получавате английската книжка по пощата :)
На книжката пише адреса на който сте регистрирани тук.
От всичко изписано горе разбрах ,че ако направя нарушение ,полицайте ще ме накарат да си сменя английската книжка с българска за да ме глобят ,така ли е ??? Звучиии .... няма да казвам как ми звучи това ,щото в България всичко е възможно (щатите пасти да ядат) :grin: Това с превода на книжката също е глупаво ,защото не всеки го знае това ,а аз го разбирам от вас !
Интересно ми е също какво се случва с БГ книжката ми ,след като я върнат в БГ ?
Искам да отбележа ,че нямам за цел да си шаря по пътищата безнаказано ,просто английската книжка ми трябва.
Чух ,че са пуснали отново фишовете дето се плащаха на място ?
Още от римското право важи принципа, че непознаването на закона не те оневинява. За повече ясното прочети ЗДвП мисля, че членовете които те засягат са от 161 нататък.

mochko1
08-05-2010, 20:42
Още от римското право важи принципа, че непознаването на закона не те оневинява. За повече ясното прочети ЗДвП мисля, че членовете които те засягат са от 161 нататък.

Е не мога да следя държавен вестник и да търся промените на всички закони. Още повече ,че законите са толкова грубо и понякога неразбираемо написани ,че не вярвам изобщо някой обикновен човечец да ги е изчел всичките. Както и да е това не е темата на дискусията.

Каза за Румъния и Гърция ,а тук имат ли право катаджиите да ми вземат книжката ?

BLUE1
08-05-2010, 22:29
Не. Тук ти взимат контролният талон когато ти напишат акта, което е по-добре отколкото да ти вземат свидетелството за управление, както е в някой европейски държави в които между другото не съществува обжалването на актове.

mochko1
08-05-2010, 23:00
...

Евала човече ,познаваш закона детайлно :notworthy:


Свидетелство за управление по чл. 161, т. 5 на водач, който е установил обичайното си пребиваване в Република България, се заменя с българско при установяване на административно нарушение, за което е предвидено отнемане на контролни точки, потвърждаващи валидността на свидетелството за управление на моторното превозно средство.
Смятам ,че това е отговора на зададеният от мен въпрос. И все пак това е доста глупаво ,защото разправията по самата процедура ще продължи доста време ,а времето е ценно.
Никой нищо не каза за фишовете ,има ли ги ,няма ли ги ?

BLUE1
08-05-2010, 23:12
Да, фишовете ги има, за неправилно паркиране могат да ти го напишат и без да си присъствал на място, фиша трябва да се плати в едноседмичен срок, след това се превръща в АУАН. Иначе това за СУМПС го има и в други държави, но там са го направили задължително при всички случаи след определен срок пребиваване в държавата.

ФЕРАРИСТ
09-05-2010, 00:37
Първо ще почна от издаването на книжката. Това става с отиване в най-близката поща ,попълва се един формуляр "D1" ,към него се прибавят чек от 45 паунда или детайли за банкова сметка ,от която да бъде взета таксата и също така се прибавя и БГ книжката.
Доколкото четох в Укхелп.ком, искат и задграничен паспорт към документите, някой се мръщели на лична карта, те нямали такова нещо и един вид не го зачитали като документ......

mochko1
09-05-2010, 01:09
Доколкото четох в Укхелп.ком, искат и задграничен паспорт към документите, някой се мръщели на лична карта, те нямали такова нещо и един вид не го зачитали като документ......

Наистна ,не я харесват личната карта и искат паспорти почти на всякъде ,но нали сме в евросъюза и като им го кажеш и няма на къде да бягат ,веднага я признават личната карта :grin: Но с DVLA се кореспондира основно само по пощата и не можеш да им вдигаш скандали :grin: Мисля ,че и личната карта ще свърши работа ;)

bochkata
11-05-2010, 10:39
@ ФЕРАРИСТ "Какви са условията по издаването и? - предполагам не си карал курсовете там?"

Тогава още не бяхме в Евросъюза и трябваше да се минава на изпит - теория и практика. Изпита беше около 100-ина Евро, а таксата за издаване не си я спомням. В момента: без изпит, такса за издаване 35 Евро, биометрична снимка, българска лична карта и шофьорска книжка, и регистрация на немски адрес.

ФЕРАРИСТ
11-05-2010, 20:23
Ясно, мерси....

mochko1
13-06-2010, 00:06
Успях да убедя шефовете си ,че не ми трябва английска книжка :) и следователно на този етап няма да я сменям ,но сменихме книжката на съквартиранта ми. Всичко става лесно и бързо. Попълва се форма D1 ,която се взема от най-близкият пощенски клон. Към тази форма се добавят снимка ,BG книжката ,личната ви карта ,чек за 50 паунда и се изпращат заедно на посоченият адрес. Английската ви книжка и личната карта се получават обратно до 2 седмици. Няма нужда от доказателство за адрес ,national insurance номер или каквото и да било друго.
Наздраве :cheers: