PDA

View Full Version : Нов член, нови проблеми



Tsetso Milanov
02-07-2010, 21:44
Здравейте колеги,
Първо да се похваля - от две седмици съм горд собственик на Алфа 159 JTDm, 2.4. Снимката в профила е моята красавица, но още нямам други да кача - проблема е че само по сервизи стои :blush: .

Малко история - колата е докарана от Франция, като предишния собственик си я е поддържал доста изрядно - има си книжка със сервизна история и фактури за всичко, което е купувал.

Това което ме притеснява обаче е - на празни обороти мотора работи много неравномерно - тресе се значително, а оборотите играят между 700 и 900. И проблема се задълбочава ...:sad: От много места получавам съвети - нафтата е кофти (OMV, Premium Diesel e) продухая я, сложи нова и ще се оправи. Второ мнение на човек, който разбира, е заминал датчик за впръскването или за горна мъртва точка на хода на буталата. Днес различен майстор ми каза, че най-вероятно (като я слуша) за заминали зъбните колела които регулират променливата геометрия. На мен това не ми говори особено много, това което мога да добава е че е сменян ЕГР клапана - защото чух мнение, че може да е от недобре закачени връзки след тази интервенция.

Затова, ако някой е имал същия проблем и знае какво е, моля да сподели как го е отсранил и колко е инвестирал. Също така, ако имате препоръки за конкретен майстор/сервиз, който се занимава компетентно с Алфа 159 във Варна, моля споделете контакти.

Благодаря за отделеното внимание и се надявам час по-скоро да изляза на пътя за да се срещнем ... наживо за по :big_beer:

Guzzi
02-07-2010, 22:07
Нека да ти проверят смукателния колектор.Успех.

Satanism
03-07-2010, 01:35
Колега, може да са хиляди неща....аз тргнах от тампони, през дюзи, смених тампоните, минах и през основен ремонт(наложителен си беше)...накрая се оказа, че 80% от тресенето ми идваше от една мека връзка долу....а остатъчното е от демпфер и заминаващ съединител....та...не искам да те плаша, но аз поне си мисля, че най-точно е да поотвориш мотора, ако диагностиката/прегледа не показва нещо конкретно

А геометрията Бобо каза, че се лекува за 200тина лв...

KirilSol
03-07-2010, 08:59
Също така, ако имате препоръки за конкретен майстор/сервиз, който се занимава компетентно с Алфа 159 във Варна, моля споделете контакти.

Благодаря за отделеното внимание и се надявам час по-скоро да изляза на пътя за да се срещнем ... наживо за по :big_beer:
Гледам си от Варна. Отиди във фирмения сервиз на Алфа-Ромео на магистралата. Търси Вихрен 0887/003920 той е твоя човек. Успех

shotokanarai
03-07-2010, 09:23
Потвърждавам за сервиза на Алфа Ромео ,който е на магистралата веднага след шоу рума на Хюндай. Наистина са много добри и свестни всички там,а и си разбират от работата. И доста коректни .Както ти е казал колегата по-горе търси Вихрен.

п.п. става дума за сервиза ,който е след Хюндай веднага,един целия червен,зашото по нататак след Лукойл направиха на Ауто Италия шоу рум и сервиз и да не стане обърквация :)

Mury
03-07-2010, 11:33
Нека да ти проверят смукателния колектор.Успех.

Тук се крие истината:mobile::mobile::mobile:

me_to_u
03-07-2010, 12:57
...Това което ме притеснява обаче е - на празни обороти мотора работи много неравномерно - тресе се значително, а оборотите играят между 700 и 900...

Трябва да се провери в сервиз. Аз не мога да дам съвет точно кой, но по-горе има посочен. В "Алфа оунър" форума съм срещал поне две подобни теми, прочети и там ако искаш-
http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-159-brera-and-946-spider/222595-brera-2-4-jtdm-06-idle-problems.html
П.С. Честита ти красавица!!

Mury
03-07-2010, 13:47
Повечето коли,които са с променлива геометрия на колектора,го правят тоя номер.

Tsetso Milanov
03-07-2010, 15:27
Благодаря на всички за отговорите и съветите. Тъй като диагностиката не показва нищо (закачиха я на компютър в официалния сервиз на Фиат), май наистина ще е най-добре да посетя въпросния сервиз. И тъй като изчетох доста мнения преди да пиша, радвам се че не става въпрос за Ауто Италия ... доколкото разбирам за тях или лошо, или нищо :)))) Пожелайте ми успех следващата седмица :)

trustworthy
03-07-2010, 17:19
Алфа сервизът е истината ;0 Услех

JORKOOO
03-07-2010, 23:29
Повечето коли,които са с променлива геометрия на колектора,го правят тоя номер.

Голяма ирония долавям тука.:-P
Предлагам да не го объркваме колегата повече,достатъчно е объркан.

голямата риба
04-07-2010, 00:17
да де обаче Мъро не говори с ирония.
159-ката има проблем с променливата геометрия на смукателният колектор

Tsetso Milanov
04-07-2010, 00:30
Да разбирам ли че това е сериозно предложение - първо да проверят смукателния колектор ?

pinko
04-07-2010, 01:51
да де обаче Мъро не говори с ирония.
159-ката има проблем с променливата геометрия на смукателният колектор

Повечето 4-клапанни турбодизели имат такива проблеми, независимо дали клапите в колектора и управлението им е Bosch или Pierburg.

Но Pierburg са невероятна тесла - а за съжаление на JTD-мотора са точно такива. И на мерцедесовия 270 CDI също - там да знаете ква драма, а и цифроманията е несравнима. 4 и 6-цилиндровите дизели на БМВ също са с клапи Pierburg.

Ако не помните - тестовата 159-ка 2.4 JTD в продължителния тест на AUTO BILD роди малко след смяната на колектора, щото германците бяха оплескали нещо при монтажа.

Апропо, в германскиге форуми масово се коментира махането на клапите. Според пичовете мотора си работи перфектно, електрониката нне се шашка, просто УЖ имало малко по-големи емисии при ниски обороти.

Ето как се прави при BMW 330dA и на какво приличат клапите:

http://img381.imageshack.us/img381/2709/nahaufnahmevansaugbruechd2.jpg

http://img241.imageshack.us/img241/1148/ansaugbrueckeohnedrallkzk0.jpg

http://img504.imageshack.us/img504/349/unschaedlichedrallklappyh3.jpg

Щото ако клапите ила части от тях се откачат и попаднат в цилиндъра, стават ей такива работи - разни болтчета, забити по буталото, криви клапани и други хубавини

http://img504.imageshack.us/img504/2964/drallklappennahaufnahmepe6.jpg

http://img384.imageshack.us/img384/7559/schraubeimkolbenbodenaa8.jpg

vassil.tzanev
04-07-2010, 08:29
Аз съм без клапи вече повече от 30 000 км. Махнах ги следкато "един майстор" (може и да се познае тук във форума) твърдо ме убеждаваше, че си внушавам, че колата ми не върви добре. Просто спрях да ходя при него...

RPWWD
04-07-2010, 15:42
След като проблемът е толкова наболял, защо различните производители продължават да използват тези клапи Пиербург в колекторите на двигателите си?!?

Stoyan Georgiev
04-07-2010, 15:47
договори и т.н.

Tsetso Milanov
04-07-2010, 18:28
Васил, да разбирам ли че нямаш други проблеми, електрониката наред ли е без клапаните?

Mury
04-07-2010, 19:17
Слава на бога,е мойта кола е с новия колектор,без клапи :th_up::th_up::th_up::th_up:

Stoyan Georgiev
04-07-2010, 19:40
Аз съм без клапи вече повече от 30 000 км. Махнах ги следкато "един майстор" (може и да се познае тук във форума) твърдо ме убеждаваше, че си внушавам, че колата ми не върви добре. Просто спрях да ходя при него...

и все пак сподели кой е въпросния, ако трябва на лично :)

vassil.tzanev
04-07-2010, 21:09
Никакви проблеми! Но мисля, че трябва и софтуера да ти бутнат в зависимост от това как и кой ти ги маха клапите.

---------- Post added at 21:09 ---------- Previous post was at 21:05 ----------

Стояне, не знам с какво храните гларусите в Бургас, но искам да ти кажа, че един като ме наака преди 3 дни и сега на автомивката видях, че е разяло всичко до ламарината на покрива!!! Не е имало случай да отида в Бургас и да не се прибера "наакан"!!! Какво съм виновен, че съм бургаски зет?!?

RPWWD
04-07-2010, 23:34
Слава на бога,е мойта кола е с новия колектор,без клапи :th_up::th_up::th_up::th_up:

Който се слага от кога?

AR147
04-07-2010, 23:59
договори и т.н.
Използването на подобни (за мен т.н.) капани,далеч не е клауза по договор,или ако е ,той лесно се прекратява при откриване на дефекти.
Пак ще акцентувам на думата капани,автомобилите вече не са онея безсмъртни машини с вериги и безбожен километраж,трябва от време навреме да се влиза сервизно.

Бе поддръжка му викат из всички сектори,икономиката и пазара го изисквали :bravo:

Mury
05-07-2010, 17:03
Който се слага от кога?

Незнам,мойта е 2006 и няма,виждал съм по-нови с геометрия,и без.Мисля че не са ги слагали в началото,после са ги слагали,и после пак са ги спрели-говоря за 1.9,2.4 мисля че всичките имат:stumm::stumm::stumm:

RPWWD
07-07-2010, 08:04
Незнам,мойта е 2006 и няма,виждал съм по-нови с геометрия,и без.Мисля че не са ги слагали в началото,после са ги слагали,и после пак са ги спрели-говоря за 1.9,2.4 мисля че всичките имат:stumm::stumm::stumm:

Целият колектор ли е Пиербург, или само клапите вътре? Пише ли си някъде по пластмасите му, че да знам кво да гледам като му дойде времето?

Mury
07-07-2010, 09:24
Целият колектор ли е Пиербург, или само клапите вътре? Пише ли си някъде по пластмасите му, че да знам кво да гледам като му дойде времето?
Целият колектрор е Пиербург,иначе се познава лесно дали иам геометрия,отгоре се маха пластмасовия капак на мотора,и се гледа фронтално отгоре пред всмукателния тракт се вижда една рейка управляваща тези клапи:devil::devil::devil:

Guzzi
07-07-2010, 21:24
Незнам,мойта е 2006 и няма,виждал съм по-нови с геометрия,и без.Мисля че не са ги слагали в началото,после са ги слагали,и после пак са ги спрели-говоря за 1.9,2.4 мисля че всичките имат:stumm::stumm::stumm:

A дали твоя не е бил сменен

Mury
09-07-2010, 09:53
A дали твоя не е бил сменен

Незнам,можеби е сменен:pp::pp::pp::pp:

Dodo 155
09-07-2010, 17:57
Незнам,можеби е сменен:pp::pp::pp::pp:
Нищо не е сменяно на твоята ;)
В АИ са такива широки души, че надали ще си направят труда да правят подобно нещо.
По-скоро си късметлия :pp:

Tsetso Milanov
21-07-2010, 22:24
Малко ъпдейт по темата. Оказа се, че лошата работа на празни обороти е в следствие на недостатъчно подаване на гориво. След замерване се установи, че датчика за температура показва повишени стойности и когато колата е студена не отчита реалната и температура. От друга страна, при високи обороти, горивната смес, която се подава на 2ри и 3ти цилиндър няма нищо общо с това което се впръсква в останалите. Всичко това води до логичното заключение, че би трябвало источника на моите проблеми да е в компютъра плюс дефектен датчик за температура. Въпрос - дали може да се размине само с датчик или трябва и смяна на софтуер-а?

Ако някой е имал подобен проблем и той е бил различен от компютър или от клапаните на променливата геометрия на смукателния колектор (защото те май са наред), моля да сподели.

А ако все пак се окаже това, моля ви дайте препоръка кой във Варна може да смени софтуера на копютъра грамотно. Ако няма такъв във Варна, в София кой точно сервиз/майстор може да пренсталира въпросния софтуер и каква горе-долу е цената.

Очаквам вашите мнения :)

голямата риба
21-07-2010, 23:02
това са софтуера е доста несериозно
все пак това не е прозорец за да хване вирус

antonyonkov
22-07-2010, 00:16
А ако все пак се окаже това, моля ви дайте препоръка кой във Варна може да смени софтуера на копютъра грамотно. Ако няма такъв във Варна, в София кой точно сервиз/майстор може да пренсталира въпросния софтуер и каква горе-долу е цената.

Очаквам вашите мнения :)

Колегите са ти казали, отиди при сервиза във Варна и търси Вихрен.

Tsetso Milanov
10-08-2010, 21:04
За да приключа темата - наистина Вихрен се оказа човека. При пълната диагностика, която направи, се оказа, че пета дюза не разпрашава горивото. Сменихме я с нова и всичко си дойде на мястото. Благодаря още веднъж на всички, които помогнаха. И ако имате проблеми с Алфа (и не само) сервиза в началото на магистралата във Варна е вашето място.

Апропо, малко оф-топик, но полезно: в сервиза на ФИАТ/Мазда "Италиа Ауто" под магистралате недейте дори да стъпвате - некомпетентни колкото си искат, бяха ми карали колата 11 километра (оставена за проверка на парктроник !?! ) и ми бяха свили или просто загубили два тампона на капака и двигателя, един Господ знае какво са търсели там ... каквото и да кажа за тях - малко ще им е.

RoMeO_156_GTA
12-08-2010, 11:54
Апропо, малко оф-топик, но полезно: в сервиза на ФИАТ/Мазда "Италиа Ауто" под магистралате недейте дори да стъпвате - некомпетентни колкото си искат, бяха ми карали колата 11 километра (оставена за проверка на парктроник !?! ) и ми бяха свили или просто загубили два тампона на капака и двигателя, един Господ знае какво са търсели там ... каквото и да кажа за тях - малко ще им е.

Как какво са търсили - да видят , да пипнат какво е направил италианеца :screwy: И после се обзалагам , че е имало 11 км яка газ от "съвестните" служители в сервиза :screwy: Тези освен да ти съсипят колата , друго не биха направили . Както сам се убеди - с такава кола само в доверен сервиз :)

Mury
13-08-2010, 11:33
За да приключа темата - наистина Вихрен се оказа човека. При пълната диагностика, която направи, се оказа, че пета дюза не разпрашава горивото. Сменихме я с нова и всичко си дойде на мястото. Благодаря още веднъж на всички, които помогнаха. И ако имате проблеми с Алфа (и не само) сервиза в началото на магистралата във Варна е вашето място.

Апропо, малко оф-топик, но полезно: в сервиза на ФИАТ/Мазда "Италиа Ауто" под магистралате недейте дори да стъпвате - некомпетентни колкото си искат, бяха ми карали колата 11 километра (оставена за проверка на парктроник !?! ) и ми бяха свили или просто загубили два тампона на капака и двигателя, един Господ знае какво са търсели там ... каквото и да кажа за тях - малко ще им е.

Радвам се че са я оправили:razz::razz::razz:

Bobo
14-08-2010, 23:31
Радвам се че са я оправили:razz::razz::razz:

Интересно имало и други повреди освен колектора :spam_laser::bouncing_smiley:

Mury
16-08-2010, 11:03
Интересно имало и други повреди освен колектора :spam_laser::bouncing_smiley:

Явно да :punk::punk::punk::punk: