PDA

View Full Version : tips & tricks от Екстрийм сервиз



голямата риба
10-07-2010, 01:22
Дори и при ползване на специализиран инструмент се получават фалове.

Върха на този болт е подбит, в последствие гайката не може да се завие, по някога се стига и до повреда на резбата, което пък налага подмяната на целият детайл.

http://hfhpe.clubalfaromeo.com/extreme/tips&tricks/07072010.jpg



За да се избегне това просто завивате гайката 2-3 витки, така усилието се разпределя по добре.

http://hfhpe.clubalfaromeo.com/extreme/tips&tricks/07072010%28001%29.jpg

голямата риба
17-07-2010, 09:06
При Фиат Стило започва да се ползват задни спирачни апарати на BOSCH.
Тънкоста е, че левият апарат се прибира, с въртене обратно на часовниковата стрелка. Докато десният се прибира с въртене по часовниковата стрелка. При системите на Лукас и Ате до сега, и левият и десният апарат се прибираха с въртене по часовниковата стрелка.


http://hfhpe.clubalfaromeo.com/extreme/tips&tricks/15072010.jpg

с такава спирачна система са още
Алфа Ромео МиТо и новата Джулиета
Фиат Гранде Пунто, новото Браво, Multipla
От Ланча новата Делта

PEPI-2ALFA
17-07-2010, 11:41
Не знам дали въобще трябва да пиша в тая тема, но ... ако не трябва - знаеш какво да правиш :shutup:, но ...

...При системите на Лукас и Ате до сега, и левият и десният апарат се прибираха с въртене по часовниковата стрелка...
Оня ден сменявах гумички на задния спирачен апарат на 146-цата и се скъсах от въртене на буталцето. Навие се 1/2 или 1 оборот и започва да превърта. Повторах няколко пъти, докато накрая развих пробката за обезвъздушаване и стана. Не помня как съм го правил на 155-цити, но това ми скъса нервите.
И оттук въпрос - при навиването на буталото, трябва лида се развие пробката?
П.П. В първия пост нямаше ли някакви снимки, нещо не мога да се ориентирам.
Едит - вече виждам снимките.

pininfarina
17-07-2010, 13:07
Не знам дали въобще трябва да пиша в тая тема, но ... ако не трябва - знаеш какво да правиш :shutup:, но ...

Оня ден сменявах гумички на задния спирачен апарат на 146-цата и се скъсах от въртене на буталцето. Навие се 1/2 или 1 оборот и започва да превърта. Повторах няколко пъти, докато накрая развих пробката за обезвъздушаване и стана. Не помня как съм го правил на 155-цити, но това ми скъса нервите.
И оттук въпрос - при навиването на буталото, трябва лида се развие пробката?
П.П. В първия пост нямаше ли някакви снимки, нещо не мога да се ориентирам.
Едит - вече виждам снимките.

Най-вероятно ти е позапушен спирачния маркуч колега ;-)

голямата риба
18-07-2010, 01:32
Пепи от кога трябва да питаш може ли да питаш по техничски теми, в технически форум?

Кои гумички си сменял. Ако е на работният цилиндър не ми се връзва защото тогава е трябвало изобщо да откачиш апарата. Ако е прашника то нещата се връзват.

Принципно, при въртенето на буталото трябва и да се натиска навътре за да се прибере. За това много помага и инструмента който е показан на снимката.
Ако разбира се нямаш такъв инструмент това което си направил ти е компромисен вариант.
По принцип в началото трябва да се приложи усилие на натиск, след това идва един момент в който буталцето се прибира само с въртене.

Навремето Петко(KGB) беше показал как се сменят задни накладки и беше показал друго нещо което е много хитро. При липса на такъв инструмент, то най-добрият заместител, поне за въртенето е ключ за флекс :)

П.П. ако спирачният маркуч е запушен, доста често самият спирачен апарат започва да задържа.

PEPI-2ALFA
19-07-2010, 09:06
Пепи от кога трябва да питаш може ли да питаш по техничски теми, в технически форум?

Кои гумички си сменял. Ако е на работният цилиндър не ми се връзва защото тогава е трябвало изобщо да откачиш апарата. Ако е прашника то нещата се връзват.


Пре мен спирачния апарат се беше спекъл - работеше само вътрешната накладка (вижда се на снимката). Долният от водачите беше пълен с ръжда. На всичкото отгоре и са различни двата водача. Смених комплект гумички - на цилиндърчето, маншончето и на водачите. Инструмент (не специален - правен) за навиването взех от Kolioto . Апарата не го свалих, защото немската ръжда е по-здрава и не се поддава на моето WD -40. В крайна сметка при обезвъздушаването се спука тръбичка около кантарчето и ... вече про Кольо - резервоара долу, нови тръбички, нови маркучи, ново (на старо) кантарче, че и то беше позапушено.
П.П. За това не бях сигурен дали да пиша - все пак темата си е за Екстрим сервиз, а сега чужди мнения, снимки ... Поздрави на екипа.

голямата риба
09-12-2010, 02:30
понеже модераторите не харесват зелената салата, темата беше замряла за малко


при ремонт на скоростна кутия, за да развиете/завиете гайките на първичният и вторичният вал, може да си "улесните живота" по сленият начин:


Чрез механизма включвате на някаква скорост различна от 5-та(аз най-често ползвам задна)
след което включвате на 5-та скорост, като преди това сте развили болта който свързва вилката на 5-та скорост с лоста.
След което стягането/разтягането на законтрящите гайки е лесно.

http://hfhpe.clubalfaromeo.com/extreme/tips&tricks/07122010.jpg