PDA

View Full Version : Проект Алфа 75 3000 V6



Venci
31-07-2010, 02:23
В тази тема ще Ви разкажем за първата сериозна трансформация на автомобил в нашия гараж.
Автомобилът, който ползваме за основа е Алфа Ромео 75 1.8. За по-незапознатите ще разясня. Това е последният модел на Алфа Ромео със задно задвижване. Характеризира се с куп странни инжинерни решения, благодарение на които е заклеймяван от едни и обожаван от други. Конкретният екземпляр беше внесен от Швейцария зимата в много добро състояние и закупен от мен. Имаме 4 цилиндров редови двигател хранен с карбуратори Деллорто, мощност около 120 коня.
Нашата цел: да поставим в колата V-образен 6 цилиндров 3-литров двигател от Алфа Ромео 164.
Конкретната задача е колкото лесна, толкова и трудна. Лесна защото 75-ци са произвеждани с подобен мотор, трудна защото като цяло 164 е с предно предаване, а 75 със задно и много железа трябва да бъдат намерени и подменени.
Прикачвам малко снимки от сглобяването на двигателя, който беше разглобен предварително, за да няма изненади :)

virusalfa
02-08-2010, 10:41
Е па то си има 75 3,0 америка.Демек ще трябва да набавите свойния съединител,трансмисия и малко намеса в агрегатирането на мотора и ел.инсталацията.Това ми идва на акъла на първо четене.Ама ти сериозно си си за лекар :doctor: :thumbdown:

Venci
02-08-2010, 23:32
За двойния съединител не искам и да чувам, отдавна имам на колата Spec Stage 3+, кутията за сега остава старата с шпер от 75 туин спарк, това е лесната част и колата от месеци е с тези части. Интересното идва при колекторите и частично с периферията, но не е нищо сериозно стига да имаш стабилен гръб.

Venci
03-08-2010, 00:37
Малко пресни снимки. Подмених 3 биели от оригиналните тъй като не ми харесаха резбите на винтовете. Вече имаме 6 бутала поставени в ризите. Започваме да уточняваме с коя водна помпа, алтернатор и т.н. ще бъде мотора.

virusalfa
03-08-2010, 17:56
Не ми харесва нещо марката на лагерите дето си снимал.Венци,не можа ли да намериш на Glyco?

Speeder
03-08-2010, 18:04
Венци, с какви амортисьори, пружини, торсиони ще е това чудо?
Мислиш ли да я правиш за състезателно каране или просто за съботно-неделен кеф?

Venci
04-08-2010, 00:07
Остави, ти марката на лагерите! Тези са още от едно време :grandpa:.
Окачването на колата отпред ще бъде с амортисьори Билщайн от нещо си, полиуретанови тампони на стаб. щангата към купето. Т.нар. рошави тампони ще бъдат заменени с такива от много твърд полиуретан, по твърд от този който се продава по принцип. Отзад вече имаме сферичен лагер вместо тампон на Де дион-а към гредата и полиуретан на стаб. щангата към купето. Съвсем скоро Уатт щангата ще бъде изхвърлена и ще бъде заместена с регулируема с унибали вместо тампони.
Набавили сме 4 бутални предни спирачни апарати Брембо с дискове 310 мм, но в момента са оставени на заден план.
И още много идеи ще бъдат изпълнени...
Като цяло колата няма да става изкорубена, оглозгана бегечка с ролбар. Ще се ползва петък вечер за някоя и друга хулиганщина, събота и неделя да се съберем и да скъсаме малко гуми, ще се ходи на пистови дни на Калояново и със сигурност ще се случва да ходя на работа с нея понякога.

virusalfa
04-08-2010, 14:41
Абе знам ги и Вандервел,и Борго Нова/сега част от АЕ/,вкарваха ги Евросервиз в края на 90-те,ама най-много доверие може да се има на Глико.Това е мое мнение,естествено.А,напоследък са се навъдили едни менте сегменти с име MAHLE.Масления сегмент е от разглобяемите.Бягай далече!Тия ми приличат на едни боклуци Пърфект сиркъл.

mik mik
05-08-2010, 23:46
Браво за проекта:th_up::th_up:
Успех и едно видео за още повече стимул :tooth:
http://www.youtube.com/watch?v=a2rmbOkJHmI&feature=related

Venci
09-08-2010, 03:12
След толкова приказки имаме известен напредък. Неделята беше използвана за да се посвети на главите. Регулирах хлабините на клапаните и стегнах едната глава към блока. Доближаваме се бавно и с упорство към даването на газ :)

Venci
10-08-2010, 00:30
Понеделник... намери се време да се ревизира маслената помпа, започнах да мия, бърша и търкам с телена четка всяко едно болтче от пъзела. Така успях да подредя много болтчета на правилните им места. Измих картера и капаците на главите. Сега пък трябва да ги мия на ново, защото изглеждат мръсни до мития от Боби33 колектор :hmm:. Преди малко се сдобих с правилния привод за делкото и щом имам свободно време ще мога да довърша дясната глава и да я захлупвам :-)

mochko1
10-08-2010, 02:10
Много чисто изглежда всичко по снимките ,като излязло от завода. Боя ще има ли по мотора докато не си го сглобил изцяло или ще пазиш оригинален вид ? Червена кола с малко червено по мотора ще изпива погледите.

Venci
10-08-2010, 22:42
За сега няма да боядисвам нищо по мотора. Имам желание всички елементи които са били кадмирани в жълто да ги възстановя, но няма да има време за това преди тракдей-я. Единствено горивните рейки ми ги направиха пробно и ще се отразяват приятно в лъскавите тръби на колектора :)
Днес се намери време да сложа и втората глава :). Следват зацепване и картера, който сега е сложен колкото да не се цапа мотора отвътре. Ако всичко върви така близките дни ще вадя 4 цилиндровия мотор от колата :)

ФЕРАРИСТ
10-08-2010, 23:37
Абе тоя V6 има ли къде да му се бодне датчик за налягане на маслото, и мислиш ли да му слагаш?

ne0
10-08-2010, 23:55
Абе тоя V6 има ли къде да му се бодне датчик за налягане на маслото, и мислиш ли да му слагаш?

абе на теб не ти ли са каза да не мислиш за екстри дето са по-скъпи от мотора..... болен човек

TRENDi
11-08-2010, 00:14
Няма ли си фабрично? Поне при мен си има и е наврян на майка си в окото\снимка IMG_2018.jpg - от задната страна към купето, м/у 2-те глави набоцкан надолу\ :new_Eyecrazy:. Едвам се вижда, а трябва и да го сменям, че на загряло умира нещо.

На снимка IMG_1820.jpg се вижда по-ок дупчето за навиване.

Bobi_33
11-08-2010, 00:15
Абе тоя V6 има ли къде да му се бодне датчик за налягане на маслото, и мислиш ли да му слагаш?

Всеки такъв шестак си има от завода такъв датчик. тук сега е въпроса къде точно да се навие тоя датчик. Щото истинските алфави мотори имат по няколко готови отвора за датчик.

Venci
11-08-2010, 22:02
Ферариста май пита за температура на маслото?!? Иначе имаме датчик за уреда за налягане - там където каза Trendi и датчик за лампата на маслото на лявата глава отзад. Като цяло температура на маслото за момента не ме интересува тъй като картера е огромно алуминиево чудовище с множество оребрения, които съм почистил добре.

Venci
13-08-2010, 00:40
Днес вече сме зацепени с ангренажен ремък, с новия тип обтегач :)

Venci
15-08-2010, 23:57
В днешният почивен ден имаше голям напредък в проекта. Монтирах горивните рейки, които бяха ходили на кадмиране още преди година, както и лъскавите смукателни тръби характерни за напречно разположените алфа V6 мотори. При вида на резултата присъстващите щяхме да си посегнем сами :wierdo:.
След това вдъхновение дойде ред на 75-та да бъде разглобена. Отстранихме цялата изпускателна система, кардана, резервоара и стария 1.8 двигател.
Следващите стъпки са да се монтира вътрешен резервоар от 75 Америка заедно с горивопроводи, филтър и бензинова помпа.

badmadafaka
16-08-2010, 14:55
Може ли да дадеш малко разяснение за това кадмиране на горивната рейка каква му е идеята? Доколкото знам това е анти-корозионна обработка на метала а тази рейка едва ли е подложена чак на такава корозия... или има някакви други "полезни" свойства тоя кадмии?
Иначе работата по мотора е красота на изпълнението :)

Dexer
16-08-2010, 21:17
Кадмирането е галванично покритие на черната стомана, от която са направени тези рейки. Ако няма никакво покритие, стоманата ще ръждяса задължително, без значение, че рейките не се мокрят.
За капак на всичко, така излгеждат доста добре

Venci
16-08-2010, 22:53
Може ли да дадеш малко разяснение за това кадмиране на горивната рейка каква му е идеята? Доколкото знам това е анти-корозионна обработка на метала а тази рейка едва ли е подложена чак на такава корозия... или има някакви други "полезни" свойства тоя кадмии?
Иначе работата по мотора е красота на изпълнението :)

Най-"полезното" на кадмирането на горивните рейки е, че така са изглеждали на излизане от завода. Кадмирани са били още много други детайли по двигателя. Например ангренажните колела, шайбите на обслужващите ремъци, почти всички винтове, шайби и гайки и дори скобите на маркучите.

Venci
22-08-2010, 02:39
Момчета... и момичета, :naughty::naughty::naughty: от снощи мотора е в коша :yes:... КРАСОТА... Нещо което нямаше да стане без съдействието на Dexer, който в петък вечер остави неговата си работа да ми дооправя полуфабрикатните части за конверсията и Нено, който не спира да осигурява всичко, от което проекта има нужда.
Днес колектора отиде при Драго за да му премести дросела, а другаря Пиронкио (единствения жичкаджия на който имам пълно доверие) ни дойде на гости, за да осигури по-голям размах при делата с инсталацията.
Малко снимки от миналата нощ :gangstah:

П.С. а картерът дали е огромен..., а батки...??!!??

Da_Fuse
23-08-2010, 12:11
Беееез коментаар... Венци както винаги на ниво с проектите! :jason2:
Какво да кажа... абе друго си е 6-так да те гледа изпод капака!:bouncing_smiley:
Евала венци само така продължавай(не се съмнявам че ще го направиш)!

П.П. Любопитно ми е дали маховика за трансаксиална алфа V6 е напълно и безпроблемно съвместим с коляновия вал на този двигател?

Dexer
23-08-2010, 14:03
П.П. Любопитно ми е дали маховика за трансаксиална алфа V6 е напълно и безпроблемно съвместим с коляновия вал на този двигател?

Абсолютно, 1 към 1 си е

Venci
23-08-2010, 16:10
Момчета, след миналата вчера и миналата нощ 75-та си има присадена инсталация за инжекциона. Късно през нощта успях да сложа кардана, което никак не беше лесно при положение, че захвата на мотора отзад е като за малките карета, нооо се преборих. Днес сутринта колата отиде при Драго в Екстрийм Тунинг, за да и бъде монтирана подобаваща генерация и да бъде модифициран смукателния колектор.
Тази нощ като, че ли ще се наспя, просто защото няма да имам достъп до колата ха ха ха.

Venci
25-08-2010, 03:40
Днес (вчера) привечер, Драго се обади: -Абе Вие няма, ли да идвате да си взимате колата, бре?!?
Ха хааа радост! Вече си имам нова генерация от колекторите до отзад, скромна - не е от неръждавейка, но за този етап е перфектна. Много добре е прибрана нагоре и е далеч по-високо от оригиналната, която ясно се вижда под картера отдалече. Звукът ще го проверим близките часове. Смукателният колектор е преправен и изпълнен така както само Драго може да го изпълни :bowdown:. Запазен е достъпа до свещите на първи и втори цилиндър въпреки, че дросела се пада между тях.
Остават броени дни до трак дей-я в петък и за сега като, че ли ще се справим на време :).
Ето малко снимки от работата по електроинсталацията през почивните дни, както и генерацията.

Da_Fuse
25-08-2010, 04:08
Супер изглежда, но няма ли да окаже влияние разликата в разположението на клапата? Имам в предвид спрямо изчислените за този колектор завихряния на въздуха...?! :tv:

П.П. Личи си че майсторът е добър - заварките изглеждат като изляти от робот! :respect:

gigi
25-08-2010, 11:50
:big_love::big_love::big_love:

Viktoros75
25-08-2010, 13:02
:clap2:

Браво Венци!!
Проекта ти е СУПЕР.

Каква камбана ползва? Интересно ми е дали от 1.8 мотора пасва на шестака?

Venci
27-08-2010, 01:07
Момчета, преди 2 часа колата запали!!!
Не мина гладко, но се справихме със всичко и колата... плашиии. Драго е направил генерацията уникално!!! Звукът е много добър. Този човек взе колата от днес за следобяд. Направи смукателния колектор, генерацията и за капак на всичко днес му я върнахме в 17 часа следобяд да ми оправи ла..ата които бях сътворил с резервоара :respect:. Утре пътуваме три броя 75-ци за трак дей-я в комплект ха ха ха.
Като ми мине еуфорията ще дам подробности.

Venci
01-09-2010, 11:08
Колата преживя трак дей-я без сериозни проблеми, но на връщане едното каре на кардана се предаде :) иначе като цяло съм много доволен :)

Васил Петров
01-09-2010, 11:53
Колата преживя трак дей-я без сериозни проблеми, но на връщане едното каре на кардана се предаде :) иначе като цяло съм много доволен :)

И ние сме доста доволни от твоята красавица,направена доста прецизно. :beer: :evilsmiley:

Da_Fuse
02-09-2010, 17:13
Хайде, няма ли да дадеш обещаните подробности(клипче, това-онова)? :)

Venci
02-09-2010, 23:35
Ха ха... Ами подробностите се видяха на живо на трак дей-я и най-вече в клиповете в темата за него :).
Закарах колата на Трак дей-я. Жегата беше голяма и определено оригиналния радиатор е малък за тази кола. Имах проблеми със закрепването на акумулатора и с налягането на бензина. В неделя ми се скъса един бензинов маркуч, и това го има на видео ха ха.

Ето малко клипове с колата. Благодарности на операторите!!!

http://www.youtube.com/watch?v=s6tely2ZZzs

http://www.youtube.com/watch?v=xf1mJbZcZnk

http://www.youtube.com/watch?v=dSuopbJGElM

http://www.youtube.com/watch?v=HA_KI3WvGcs

http://www.youtube.com/watch?v=grrqG9POaxg

Speeder
03-09-2010, 02:28
Супер, Венци! Направил си шоу, за което съжалявам, че не бях на тракдея ама това пусто море.... :goodnight:

Я да те питам, с какъв кардан си?

Venci
03-09-2010, 21:02
Карданът ми е от 90-ка 2.5 V6, за съжаление освен това в момента е със скъсано каре хи хи хи хи след трак дей-я на прибиране му се случи случка :pig:. Тези дни ще го подменя.

Venci
11-10-2010, 23:17
Приятели, имам 2 новини - добра и лоша.
Добрата е, че кардана е ремонтиран, обаче утре ще вали, тъй като днес измих машината :wow:
Ето малко пресни снимки на колата и това което живее под капака :wink:

ФЕРАРИСТ
11-10-2010, 23:22
Баси, с тоя вариант на двг-то си доста по улеснен с ремонтите по него, аз двеска се запретнах да свалям главите на моя, и сичко е навряно на майна си райна, особенно болчетата и капаците на ремъците ме изкараха извън нерви....

ne0
26-10-2010, 17:17
със коментарииии....

59272

Sunny
26-10-2010, 20:19
със коментарииии....

59272

Ами има ли какво да се коментира ?
Венци е съдрал още две гуми .
То си му е специалност на него .
;)

Venci
28-10-2010, 13:10
За гумите ясно, ето да Ви покажа спомена ми от трак дей-я :static:

Iltcho
01-11-2010, 13:38
Бандо,
що ли ми се струва, че от тук нататък това нещо ще е често явление по колата ти?????!!!!?????

Не ти го пожелавам.
Надявам се да има начин да се поусилят тез карета, ама като те знам какъв "универсален модификатор" си ще му намериш цаката!

Поздрави за проекта - страхотен е.

546
01-11-2010, 14:55
Ще си позволя да пиша тук,въпреки ,че от години не сам се качвал в трансаксиал,каретата които Венци е снимал са различни от тези които бяха оргиналните едно време,имах много проблеми с такива точно,хем на дизел,читавите не са с такива ламарини за болтовете, имам предвид с отвор който мяза на п...ка,а са си с перфектен кръгъл отвор от свредло в плътна стомана.Тези са гадни ,слаби и късат понякога иначе изключително яките болтове. Заради точно такива два пъти сменях кардани.Ако ще цедите колите търсете такива с кръгъл отвор за болтовете.

Venci
02-11-2010, 00:50
Каретата се късат основно когато има проблем със лагерите на кардана, т. нар. "селенти" или в моя случай, когато са произведени много отдавна и гумата е остаряла. Това в комбинация с превключване "тая кола не е моя и съм се качил за едно кръгче" (аз така я карам) и повечкото повер завършва с карета на парчета.
Колега, 546, ти ме заинтригува с това, че според теб има карета като за мен от тези, които са тип Алфетта.
Аз съм срещал само от тези с ламаринените вложки при 75, 90 и Джулиета. От тях има малки и по-голям размер.
При първите алфетти има карета, които наподобяват твоето описание, но са още по-малки като диаметър от тези като за Джулиета 1.6. Като това на снимката, ли са?

546
02-11-2010, 02:12
То и аз я карах без да я жаля и бях в канала през ден. Не знам за 75 дали има такива като от горната снимка оргинал ,но определено от другите имаше и турски ментета,както и менте тампон за опашката на мотора и след като се опарих с тях минах на втора употреба и яко побългаряване.Помня ,че в един момент имах и от двата вида едновременно на колата и се късаха точно по същия начин тези с ламаринените вложки, дори и купени от магазина.Накрая сложих кардани , карета и опорен лагер така, както ги свалих от една двулитрова бензинка вкарана за части и работата заспа.Преди 15-17 нямаше много алфи на части и слагах каквото намеря от различни модели.Определено ви завиждам за задното предаване,но и се чудя от къде намирате части да ги държите живи.Относно превключването от вида "тая кола не е моя и съм се качил за едно кръгче" съм изронвал безгрижно шлиците на феродовия ,явно и там е слабо място.