PDA

View Full Version : Въпрос относно фиш



Grizoo
23-09-2010, 19:21
Днес ми написаха фиш за червен светофар, глобата е 50лв. Въпроса ми е, ако не ги платя в срок щял да стане акт, ако това стане ще ми вземат ли точки и как точно ще ме задължат да платя след като талона и всичко друго си е в мен?

TMAX
23-09-2010, 20:04
Ако не го платиш в 7 дневен срок автоматично става АКТ!Точки също ще ти вземат с акта!Няма как да те накарат да го платиш сега,но ако някога ти вземат талона ще се наложи да платиш и този!

digitalundgrd
24-09-2010, 13:04
А да питам аз...писаха ми фиш за превишена скорост с 19км/ч при извънградски условия....Гледам в закона има само глоба и точки не се взимат, дори и да ми беше съставен АКТ....Тоест сега като не си платих фиша и е станал акт пак ли само пари ще ми взимат?

gogo79
25-09-2010, 16:57
Имам неплатен фиш, от миналата година е още. Сега си вадих нова книжка и очаквах че ще ме "зарадват" като ида да си я взема, но.... нито питах какво е станало с фиша, нито пък ми искаха пари за него. Дадоха ми книжката и аз газ ! Така че не вярвам, че неплатеният фиш ставал на акт.

BLUE1
25-09-2010, 23:44
Имам неплатен фиш, от миналата година е още. Сега си вадих нова книжка и очаквах че ще ме "зарадват" като ида да си я взема, но.... нито питах какво е станало с фиша, нито пък ми искаха пари за него. Дадоха ми книжката и аз газ ! Така че не вярвам, че неплатеният фиш ставал на акт.

Зависи фиша за какво е бил, например тези за неправилно паркиране по наредбата на общината не стават актове и не отиват в КАТ има и други примери. Със сигурност ще го платиш някой ден.

nikolaaaay
16-06-2011, 23:19
Има ли някакво развитие по темата с фишовете? На мен ми писаха фиш за 18 км. Поредната глупост. От Бургас до София има десетки населени места. Ако трябва във всичките да карам с под 50... Сега кво се прави с тоя фиш? Аз мисля да си направя детско самолетче, изглежда хубава хартията.

mim
17-06-2011, 11:29
Поредната глупост. От Бургас до София има десетки населени места. Ако трябва във всичките да карам с под 50...

ами да, в населените места живеят хора или на теб не ти пука за тях и колко биха могли да се размажат под гумите ти

fred
17-06-2011, 11:33
Има ли някакво развитие по темата с фишовете? На мен ми писаха фиш за 18 км. Поредната глупост. От Бургас до София има десетки населени места. Ако трябва във всичките да карам с под 50... Сега кво се прави с тоя фиш? Аз мисля да си направя детско самолетче, изглежда хубава хартията.

В населените места се кара с 60 или каквото е указано на знака

-Bobby-
17-06-2011, 11:37
Има ли някакво развитие по темата с фишовете? На мен ми писаха фиш за 18 км. Поредната глупост. От Бургас до София има десетки населени места. Ако трябва във всичките да карам с под 50... Сега кво се прави с тоя фиш? Аз мисля да си направя детско самолетче, изглежда хубава хартията.

Ники, не си прав, защото в Кричим през 2006 есента, на връщане от един от семинарите ни в Девин, треснах един пес, който тръгна да пресича иззад паркирала кола, която точно разминавах. Никакъв вариант да го предвидиш и избегнеш. Ударих го с около 40 и бях за броня и халоген. Ако карах с повече, можех да се окажа и за радиатор, респ. за репатрак... така че ограничението в населените места не е само за хранилка на фуражките.

А фишът - отиваш в банката и им казваш, че имаш фиш към КАТ, те им знаят банковата сметка и ще ти пуснат касов превод. Направи го преди да мине 1 седмица, че после се превръща в постановление и ще ти гепят и точки... остави го gogo79 какво разправя, със сигурност тоя фиш, дето е имал, не е бил за превишена скорост и не е бил от тия с белите фуражки...

jorko
17-06-2011, 11:38
В населените места се кара с 60 или каквото е указано на знака

50 !

Linkestis
17-06-2011, 13:27
Фиша си е фиш!!! Не става нито акт,нито на раета и точки,а след изтичането му става към НАП
Престанете да се заблуждавате по думите на униформените.

-----------------
§ 93. (1) Наложените глоби по чл. 186 от Закона за движението по пътищата се събират
по реда на Данъчния процесуален кодекс.
(2) Незаплатени глоби по издадени до влизането в сила на този закон фишове по реда на
чл. 186 от Закона за движението по пътищата се заплащат в 6-месечен срок от
влизането в сила на този закон в данъчното подразделение по местоживеене, без да се
изпраща покана за доброволно изпълнение. След изтичането на 6-месечния срок
издаденият фиш се счита за влязло в сила наказателно постановление и наложената
глоба се събира по реда на Данъчния процесуален кодекс.

Mind_Control
17-06-2011, 13:43
Аз пък да ви кажа през целия си шофьорски стаж не съм дал една стотинка за актове и фишове, а такива са ми били писани. Нито после в общината ги има, нито някой ми е пращал искане да си ги платя. Незнам, може да съм минал между капките.

Факт е също така, че от както въведоха промените- първо плащаш, после ти връщат талона, не са ми писали актове, нито съм давал пари на ръка. Само преди 2 години ми написаха един фиш за говорене по телефон, но не го платих и до сега няма последствия.

Също така от общината са ми писали 2 акта за паркиране в зелена площ преди 2 години, но и тях не съм плащал.

Разбира се не приканвам никого към неплащане, просто излагам фактите, каквито са били при мен.

Pepo
17-06-2011, 13:43
Фиша си е фиш!!! Не става нито акт,нито на раета и точки,а след изтичането му става към НАП
Престанете да се заблуждавате по думите на униформените.

...и започнете да четете закона за движение по пътищата.



Чл. 186. (7) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., доп. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране на публичния изпълнител.

Mind_Control
17-06-2011, 13:47
...и започнете да четете закона за движение по пътищата.

Е така де- влязло в сила наказателно постановление според теб равно ли е на акт?

-Bobby-
17-06-2011, 13:49
ЗДП, чл. 187 (7) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., доп. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране на публичния изпълнител.

И ревльовците от този линк: http://posredniknews.com/site/index.php?option=com_content&view=article&id=16414:2011-04-19-08-03-51&catid=56:2009-04-22-12-31-13&Itemid=315
Могат да ходят да се жалват на pop@armenia.com, ако желаят...

Едит: колегите ме изпреварили с цитата от ЗДП...

---------- Post added at 13:49 ---------- Previous post was at 13:47 ----------


Е така де- влязло в сила наказателно постановление според теб равно ли е на акт?

Абе вземете прочетете базови неща по право и тогава пишете глупости!

Актът е основание за издаване на наказателно постановление. Едното и другото са различни неща!!!

Mind_Control
17-06-2011, 16:24
Абе вземете прочетете базови неща по право и тогава пишете глупости!

Актът е основание за издаване на наказателно постановление. Едното и другото са различни неща!!!

Така де, що се караш :) и аз това казвам и по- точно питам другия колега- според него акт равно ли е на наказателно постановление :)

-Bobby-
17-06-2011, 17:12
А, не се карам, споко, не се подлъгвай по удивителните. :)
Просто са ми интересни хора, също като чичката, дето плаче, че му взели книжката заради неплатен фиш за 15 лв. :)

За тия, дето бъркат едното с другото - наказателното постановление, реално, е онова, което "казва" с колко пари и/или точки си глобен. Акт, фиш и всякакви подобни документи, са само основанието за издаване на това постановление. Ама много хора си мислят, че акт и постановление са едно и също, и видиш ли, с фиша може да си избърше задника и да мине ей така.
Е, да, ама не - тия новите фишове си ги завеждат както си трябва и - както вече не ти връщат синьото талонче в КАТ без да си си платил сумата по наказателното постановление, така и фишовете ги виждат вече кои са платени и кои не, и те бастисват - дали при проверка на пътя, дали при преиздаване на документи, дали когато отиваш да си платиш в КАТ за друго нарушение. Сещам се за един пред мен на опашката, преди 2 год, при единствения случай за последните 7 год, в който съм ходил в КАТ заради акт - връчват му постановлението, да ходи да го плаща, и преди да го е хванал в ръце, онази на гишето го дръпна обратно и каза само "ама вие тук имате още едно неплатено от преди години + един фиш! Я чакайте малко!"... и на онзи му потънаха корабите, направо... а мен ме върнаха да си седна и да почакам още 10 мин, докато се разправят с всичките му стари неплатени нарушения...

nikolaaaay
17-06-2011, 19:26
"ама вие тук имате още едно неплатено от преди години + един фиш! Я чакайте малко!"...
Е, голяма драма тва. Ако беше разбрал случая в детайли щеше да е по-полезна тая информация, шото така е малко несериозна.

---------- Post added at 19:18 ---------- Previous post was at 19:15 ----------


ами да, в населените места живеят хора или на теб не ти пука за тях и колко биха могли да се размажат под гумите ти
Аз съм карал с 68 по улица, където имаше прекрасна видимост и имах чувството, че направо се влача с 20. Просто такова ми беше настроението и не ми се бързаше. Нормално щях да мина оттам поне с 90.

---------- Post added at 19:26 ---------- Previous post was at 19:18 ----------


... така че ограничението в населените места не е само за хранилка на фуражките.

Така е по принцип само дето в България само пътя от София до Пловдив не минава през населени места. Ако пътуваш до Варна трябва да влизаш в десетки населени места (50 км/ч.) + да намаляваш за десетки кръстовища и бензиностанции (60 км/ч.). По мои наблюдения 99% от водачите не го правят, което е напълно естествено. Обичайната скорост е 20 км над ограничението.

Ако спазваме тотално всички ограничения, може би жертвите от катастрофите ще намалеят малко, но умрелите от стреса, който предизвиква подобно шофиране ше са в пъти повече от тези от катастрофи.
Единствената причина за намаляването на жертвите от катастрофите в последните 2-3 г. е това, че все пак навлизат по-нови коли, които са по-сигурни.
Иначе мерките и глобите се затягат от доста години и резултатът е минимален.

D.Istatkov
17-06-2011, 20:11
Въпрос относно фиш
Днес ми написаха фиш за червен светофар, глобата е 50лв. Въпроса ми е, ако не ги платя в срок щял да стане акт, ако това стане ще ми вземат ли точки и как точно ще ме задължат да платя след като талона и всичко друго си е в мен?

така и аз малко да внеса яснота по въпроса....,на мен ми писаха че съм минал на червено и ми писаха акт чаках от февруари до сега/онзи ден и отивам и си взимам постановлениято и кво виждам 50 лева 8точки, най долу пише водача остава с 2 контролни точки!!!!!
отивам в кат монтана дето е направен и ми казват ми то станала грешка системата не се обновила и веднага точките ми станаха 39 и ми каза че като платя постоновлениято ще ми вземат тея 8 и след месец пак се възтановяват!!!

-Bobby-
17-06-2011, 20:26
Е, голяма драма тва. Ако беше разбрал случая в детайли щеше да е по-полезна тая информация, шото така е малко несериозна.

Аз съм карал с 68 по улица, където имаше прекрасна видимост и имах чувството, че направо се влача с 20. Просто такова ми беше настроението и не ми се бързаше. Нормално щях да мина оттам поне с 90.

Така е по принцип само дето в България само пътя от София до Пловдив не минава през населени места. Ако пътуваш до Варна трябва да влизаш в десетки населени места (50 км/ч.) + да намаляваш за десетки кръстовища и бензиностанции (60 км/ч.). По мои наблюдения 99% от водачите не го правят, което е напълно естествено. Обичайната скорост е 20 км над ограничението.

Ако спазваме тотално всички ограничения, може би жертвите от катастрофите ще намалеят малко, но умрелите от стреса, който предизвиква подобно шофиране ше са в пъти повече от тези от катастрофи.
Единствената причина за намаляването на жертвите от катастрофите в последните 2-3 г. е това, че все пак навлизат по-нови коли, които са по-сигурни.
Иначе мерките и глобите се затягат от доста години и резултатът е минимален.

Ето ти я по-сериозна - потънаха му корабите, защото после стърчеше до гишето на СИБанк и псуваше по телефона, че вместо 50 лв, има да плати 180, а нямал толкова пари, идвало му да им хвърли всички бумаги и да си кара без син талон и... нататък не го слушах, че ми дойде реда. :)

За другото - принципно си прав, с хранилки е пълно в страната, недомислията са големи... дори бих казал, че инфраструктурата ни е толкова масово малоумна, че ти реално почти перманентно си в нарушение, когато караш. Еле пък в София. Въпросът е къде ще те хванат. Ама да мрънкаш, че в село, карайки с 68 при 50 на табелата, е неправилно - сори, не мога да се съглася. Затова и ти дадох примера с кучето, мога и снимки да ти покажа, на какво ми приличаше колата. Разбирам, да ставаше дума за Богров, където от 130 те свалят на 40 - там ок, малоумно е и си е за рев, и то факта, че магистрала минава през село (слава Богу научих, че е стартиран проекта за изнасяне на Лот 1 от СОП до Яна извън Богровите).
Мен ми писаха фиш за каране със 70 в Симитли, под моста, който е разклона за Банско, на международния Е79. И това стана, защото двата огромни самосвала, буса зад тях и двете коли пред мен, всичките се престроиха за към Банско и ме оставиха на пангара, а ония чакаха точно след моста и ме отстреляха, докато реагирам. И да, малко ми стана тъпичко, че там е населено място с 50, ама и да не е населено място - там си е вид детелина, и то натоварена. И като плюс - 150 м преди моста има табела "Симитли" - начало на населено място, по подразбиране - 50. Гепиха ме - платих си като пич 30-те лв без да рева. Даже им благодарих, че ме минаха с фиш, щото от мисълта за разправия по КАТ с акта после ми се повръща.

А намаляването на инцидентите, не е заради по-новите коли - не се заблуждавай. Българинът все още купува масово стари гробници, сравнение с нови коли с повече сигурност (нещо от порядъка на 6 до 7 към 1 е съотношението на старо:ново). По-малкото инциденти идват оттам, че масово се кара доста по-бавно, категорично съм го забелязал това, защото аз промяна в шофирането си не съм направил и това определено ми се набива на очи. А карането по-бавно се прави само поради една-единствена причина - по-нисък разход и по-малко кинти, извадени за гориво + определено ниво на страх да не изскочи от някой храст поредния шапкар със слънчоглед, който да ти оскъпи още повече пътуването. Не са все още много хората с GPS-и с маркирани на тях всички камери и засади, от които да се пазят, затова нямащите такава благина са на принципа "страх лозе пази".

-Bobby-
17-06-2011, 20:51
Въпрос относно фиш
Днес ми написаха фиш за червен светофар, глобата е 50лв. Въпроса ми е, ако не ги платя в срок щял да стане акт, ако това стане ще ми вземат ли точки и как точно ще ме задължат да платя след като талона и всичко друго си е в мен?

така и аз малко да внеса яснота по въпроса....,на мен ми писаха че съм минал на червено и ми писаха акт чаках от февруари до сега/онзи ден и отивам и си взимам постановлениято и кво виждам 50 лева 8точки, най долу пише водача остава с 2 контролни точки!!!!!
отивам в кат монтана дето е направен и ми казват ми то станала грешка системата не се обновила и веднага точките ми станаха 39 и ми каза че като платя постоновлениято ще ми вземат тея 8 и след месец пак се възтановяват!!!

Не си чел по-горе какво си писахме с колегите.
Неплатен фиш не се превръща в акт, а в постановление. Хайде вземете направете разлика между едното и другото най-накрая? Съществена е. За да ти вземат точки, не им трябва синия ти талон. Тая галимация с тия сини талони от моя гледна точка е само с цел да може да "лъсваш" пред всичките им колеги полицаи, ако си "редовен абонат" с актове. Досещаш се как - по броя перфорации от телбода. Друг смисъл от тия талони няма, така или иначе точките ти са им в системата, не на това парче хартия...

А фишовете ги въведоха обратно последно време, за да не става панаир в КАТ, щото най-масово санкционираните нарушения са тия до 50 лв. И тъй и тъй необжалваеми, с фиш е по-бързо, и за теб, и за тях. Като бонус - не ти взимат точки. Да де, ама само ако си платиш овреме - което доказва, че цел номер 1 са парите, не превъзпитаването и реда по пътищата. Тарикатите обаче, дето си мислят, че фиша за разлика от акта може да мине без плащане - ми измислили са цаката, и като не си платил в срока, си те удрят с постановление. А при него - кеф ти точки, кеф ти кинти - по закон е. И най-забавното е, че поправките в ЗДП са така направени, че цялата тази врътка да е напълно редовна. :)
Затова по-горе написах - оплаквания на pop@armenia.com :)

ПС - А с последните поправки за електронните фишове, така хубаво си отвориха вратички срещу всички неплащащи, и постановления, и фишове, и всичко, че колкото и да им се правим на важни и хитри, вече няма да минава като преди. :)

digitalundgrd
17-06-2011, 21:18
Нещо се обърках....

Аз разбирам нещата така:

ФИШ-а като не го платиш в 7 дневен срок, отива в данъчното и като отиваш да си плащаш данък на кола итн ти казват, че имаш и еди какъв си фиш....и трябва да платиш и него....Не ти взимат точки и тн

Аз лично имам няколко НЕплатени фиша през последните 3 години...До сега в КАТ като съм ходил да си плащам АКТ-ове, не са ми споменавали нищо за ФИШ-овете....

nikolaaaay
17-06-2011, 22:34
Аз си смених книжката преди месец. Имах покана от кат заради снимка, НЕуважена. Взех си новата книжка и чао. Старите актове, фишове и тем подобни имат давност. Въпросът е дали ще успеят да си вземат парите преди да мине давността. В повечето случаи това не се случва.

fred
21-06-2011, 18:31
50 !

Прав си-50 е ако няма друг знак, а по бай Тошово беше 60:)

jorko
22-06-2011, 08:07
Прав си-50 е ако няма друг знак, а по бай Тошово беше 60:)

Беше, да ..., ама много нещо се промени от тогава :-|

Blade
08-09-2011, 16:17
Колеги да не пускам нова тема, ще използвам тази. Писаха ми фиш на 04.09 за халогени на стойност 20лв. Влязох да го проверя онлайн на http://fish.mvr.bg/ , където пише, че страницата е подновена към 07.09, но моя фиш не фигурира там. Та да бързам ли да го плащам или да изчакам нали уж някакви срокове 7 дена има после какво става не знам.

Бобби
10-09-2011, 13:30
Няма да се плашите....в днешно време парата е"ава фукарата!
Има промяна в закона за движение по пътищата и тя е от съвсем скоро!!!
Миналата седмица получавам препоръчано писмо от Бургас.....снимали са ме някъде по пътия към Атия с превишена скорост от 86км. над допустимата....тя е била малко по голяма, но отчитат неква грешка при засичането....даже ми изпринтиха принтирана снимката на колата....
Продължението на писмото гласи следното:
Ако се заплати глобата от 150лв. в 14-дневен срок по сметка на БНБ за безопасно движение ти се намаляват 30%...
Отидох аз, преведох 105лв. в указаният срок по тази сметка...хем спестих 45лв. отстъпка...и след това ни лук ял, ни лук мирисал !
Преди това за такова нарушение с над 30км. от допустимата ми взимаха книжката + АКТА.....е до някъде е по либерално...стига да имаш пари....може да даваш газ!
И дума не става за АКТ....

KoRny
30-09-2011, 09:05
На мен ми писаха фиш за неправилно паркиране 20лв и се двоумя дали да го платя днес,защото имам и 300 лв акт за превишена скорост и направо ме изцедиха...