PDA

View Full Version : Моля за помощ



Linkestis
02-02-2011, 17:41
Здравейте колеги,вчера реших да надникна в I-КАТ и какво да видя....

Две невръчени НП от които едното е изключително!!!

AKT Наказателно постановление Наказание
№ Дата Номер Дата Сума Точки
1 30.10.08 ПП-КАТОДП-СОФИЯ/4093/09 110лв. 7т.
2 20.11.09 РПУ УГЬРЧИН/1514/09 100лв. 7т.


За първото:това няма ли някаква давност все пак.Не е ли две години??
За второто:Пътувах за Севлиево и на знак ограничаващ скороста на 60км бях спрян със скорост 60км!!Като полицая изкача от насрещното движение за да ме спре.Когато отидох от другата страна на пътя,забелязах че радара е поставен на ръчната спирачка насочен към таблото.Изказах моите мотиви че това е абсурдно.Даже имам снимково доказателство на това как те са спрели и къде съм аз.След спор и нежелание от тяхна страна да покажат сертификата на радара за неговата годност,решиха да ми напишат акт,които аз категорично отказах да докосвам камо ли да подписвам!!!!След като ми върнаха талона и книжката ми пожелаха приятен ден.
Та питам аз:как е възможно това?Че аз може да не съм бил и там по това време.

Благодаря на всички които се опитат да ме насочат малко в проблема.

nhg
02-02-2011, 17:59
Колега, виж моята тема за казуса с отнетото СУМПС - има инфо, което може да ти е полезно (особено за давността ще се ориентираш)
Успех!

Linkestis
02-02-2011, 18:15
Благодаря колега,погледнах го.Но това не ме притеснява толкова колкото второто НП.Седя и се нервирам как може без подпис или даже няма пръстови отпечатъци да ми се наложи акт?!!??!
Пояснявам че нямам копие на този акт нито някои ме е викал някъде да ми връчва такъв служебно или както му се казва.
Даже не се и сещам нито за месец нито за дата.
Има ли някой във форума да е адвокат по такива казуси или да даде координати на такъв?
Благдаря

nhg
03-02-2011, 03:55
Мисля, че ако няма твой подпис на акта и/или на НП не е проблем - просто трябва да отидеш при тях и да ти покажат досието ти (при мен случката е аналогична с едно уж връчено ми НП за 'разпилени предмети, които пречат на движението').
Проблемът е, че тогава вероятно могат да ти връчат НП от другия акт и абсолютната давност да започне да тече от този момент - затова беше и моята питанка, ама май няма някой колега, който да каже. Ако разбера нещо допълнително ще пиша!

Linkestis
03-02-2011, 18:45
Адвоката каза:Нема проблем че нема твои подпис,а ти сигурен ли си че не си причинил ПТП на това място????

Представляване пред съда 200лв.
Изготвяне на жалба 100лв.
Две пътувания до Ловеч 200лв.
Тотал 500лв.
Глобата е 100лв. и 7 точки,кое да избера
Черпя ви с песента на НЛО-Адвокате

http://www.youtube.com/watch?v=wl-ygQxr9hE

fred
05-02-2011, 11:44
Абе така е и на това разчитат обаче другарите Катаджии, че няма да се занимаваш, че е по скъпо и видиш ли-най добре е да им мушнеш на място парите в ръцете, та кофти работа...., да добавя- нека юристи да кажат има ли възможност разходите по адвокат да бъдат платени от загубилия делото?

Linkestis
12-09-2011, 18:48
След шест месеца от темата ми и близо три години от невръчените постановления,то те отпаднаха по давност!
На спечелилият:Честито!
На останалите:Късмет!

П.П Не ме питайте как съм карал толкова години без талон :)

old alfist
13-09-2011, 00:58
За това вече, като вземат да питат какво работиш им казвай, че си адвокат и ще видиш как им се променя поведението.

Linkestis
24-01-2012, 17:23
Така..казуса се завърна с пълна сила.
Моля които има познания в тази област да сподели някакво мнение.Пари за адвокати няма!

Та въпроса ми е към наказателно постановление 20.11.09 РПУ УГЬРЧИН/1514/09 100лв. 7т.

След като отидох да си взема талончето,служителката на КАТ София отиде да се съветва с шефа си,след което ми заяви че това постановление е още в сила,поради факта че не са минали три години.До тук съм съгласен.
Факт е че от набързо прочетеното постановление,което отново не разписах е че в него фигурира глоба от 100лв и лишаване от СУМПС за един месец.
До тук се повтаря само 100лв.7 точки липсват като явно са заменени с лишаване за един месец.
НО,четейки Закона за Административните наказания,намирам това им желание за Незаконно! А именно позовавайки се на:

Чл. 43.(2) Когато нарушителят откаже да подпише акта, това се удостоверява чрез подписа на един свидетел, името и точният адрес на който се отбелязват в акта.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1992 г.) Когато не може да се установи самоличността на нарушителя от актосъставителя, тя се установява от най-близката общинска администрация или поделение на Министерството на вътрешните работи.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1992 г.) Когато актът е съставен в отсъствие на нарушителя, той се изпраща на съответната служба, а ако няма такава - на общинската администрация по местоживеенето на нарушителя за предявяване и подписване. Актът се предявява и подписва не по-късно от седем дни от получаването и се връща незабавно.

(5) При подписване на акта на нарушителя се връчва препис от него срещу разписка, а в акта се отбелязва датата на неговото подписване.

(6) Когато нарушителят след щателно издирване не може да бъде намерен, това се отбелязва в акта и производството се спира.


Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:

а) две години, когато наложеното наказание е глоба;

б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;

Никои не ме е търсил и никъде не съм се подписвал.Мога ли да се "подпра"на тези членове и алинеи?

Бобби
28-01-2012, 14:44
Талона, ако е в КАТ...малко трудно ще се оправиш, ако е в теб е нужно търпение....а не преди да изтече годноста да ровиш в лайната.....
Ако ти изтича срока на книжката пак проблем...
Хубаво е, че няма никъде твой подпис....
С адвокат и да си търсиш права е загуба на време и най вече пари....
Бъди тактичен с тях...по някой път и една бутилка марково уиски върши чудеса....вратички при държавни институции колкото си щеш:))

fred
28-01-2012, 17:32
НЕ си давайте талоните, глобата без талон е май 10 лв, моя винаги е някъде скрит.Не правя престъпления, не карам пиян, и прочее, ама ако ме хванат за някоя глупост, талон няма и да видят

old alfist
28-01-2012, 21:03
НЕ си давайте талоните, глобата без талон е май 10 лв, моя винаги е някъде скрит.Не правя престъпления, не карам пиян, и прочее, ама ако ме хванат за някоя глупост, талон няма и да видят
Фреди, и аз за съжаление се убеждавам, че май наистина не трябва да се дава талона - на колега миналата година заради липса на документ за направена гражданска отговорност на служебната кола му взеха талона в района на Правец-Ботевград и все още не могат да му го намерят, а тази застраховка е направена групово на всички служебни коли от всички градове в цялата страна, но ....

митака-пловдив
28-01-2012, 22:17
Да ползвам темата на колегата.

12.06.2009 ми написаха Акт за без винетка 3 километра след границата и на 3 преди бензиностанцията на която продават.Акта е на стойност 1000 лява който твърдо няма да платя!Талона ми е в КАТ.От тогава имам единствено актове за без контролен талон,които чинно плащам,скоро имам и фиш със снимка за превишена скорост който също платих,изобщо плащам си за грешките.
Но тази гавра на която станах свидетел,просто няма как да преглътна/платя!!


Интересува ме освен 5 те години давност,има ли и друга "вратичка" която мога да ползвам?Защото когато пътувам в Европа контролния талон е ненужен.Но при всяко спиране за проверка в България,се почват едни безкрайни обяснения за това къде и защо нямам КТ.И според зависи от настроението на полицая или ме пускат или пишат акт за без КТ.

starata alfa
28-01-2012, 23:41
Да ползвам темата на колегата.

12.06.2009 ми написаха Акт за без винетка 3 километра след границата и на 3 преди бензиностанцията на която продават.Акта е на стойност 1000 лява който твърдо няма да платя!Талона ми е в КАТ.От тогава имам единствено актове за без контролен талон,които чинно плащам,скоро имам и фиш със снимка за превишена скорост който също платих,изобщо плащам си за грешките.
Но тази гавра на която станах свидетел,просто няма как да преглътна/платя!!


Интересува ме освен 5 те години давност,има ли и друга "вратичка" която мога да ползвам?Защото когато пътувам в Европа контролния талон е ненужен.Но при всяко спиране за проверка в България,се почват едни безкрайни обяснения за това къде и защо нямам КТ.И според зависи от настроението на полицая или ме пускат или пишат акт за без КТ.
ще цитирам по памет,ако изкаш се разрови из нета за темата.в Бобов дол пишат акт на автобус за без винетка-четири цифрена сума.щофьора обжалва и какво се оказва-ПЕЧЕЛИ ДЕЛОТО.оказва се че в закона няма наказание за без винетка а само за незалепена такава.показваш в съда касова за винетката и печелиш,разтърси се в нета и ще намериш статията.бях я споделял във фейсбук ама ме изгониха от там и немога да я намеря.успех

---------- Post added at 23:41 ---------- Previous post was at 23:39 ----------

ето
http://www.tuning.bg/forum/viewtopic.php?f=97&t=206135

митака-пловдив
29-01-2012, 00:49
За съжаление акта е стар,с влезнало в сила наказателно постановление - тогава такива бяха времената и пътувах нон-стоп с камиона.НО съм си обещал че тези 1000 лева няма да ги платя,пък ако ще каквото ще да става.

Интересува ме колко години има давност "задължението" ми към даржавата?
Знам че 5 години,непотърсени парични глоби,автоматично отпадат.Интересно ми е как е в КАТ.Защото и да плащам всеки път по 20 лева за липса на КТ взе да ми става досадно.

Бобби
29-01-2012, 00:50
Фреди, и аз за съжаление се убеждавам, че май наистина не трябва да се дава талона - на колега миналата година заради липса на документ за направена гражданска отговорност на служебната кола му взеха талона в района на Правец-Ботевград и все още не могат да му го намерят, а тази застраховка е направена групово на всички служебни коли от всички градове в цялата страна, но ....
Олди...нещо се бъркаш...няма такава групова застраховка, за всяка кола си има полица.....друг е въпроса за остъпката при сключване....
Това за талона не го бях чувал...интересно ако работи...8-)

Linkestis
29-01-2012, 09:58
Митак,чети внимателно! Давността е точно ТРИ години! По закон две.Изчакай три заради КАТ.
Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:

а) две години, когато наложеното наказание е глоба;

Аз пък по моя проблем ще се позова на:С измененията на ЗДвП от м.февруари 2011г. отпадна лишаването и отнемането на точки за скорост.
В която пише че вече няма отнемане на СУМПС!
Налага се само парична глоба.

Боби,аз работя във фирма която има около 400 служебни автомобила.Виждал съм с очите си застраховката на тази която управлявам и тя е с групова застраховка.Явно това е с цел огромна отстъпка,колко е законно не зная.

starata alfa
29-01-2012, 14:38
аз като си плащах актовете платих тези до 2 години,за старите те ми казаха да не ги плащам.обаче 2 години от връчването на акта

fred
29-01-2012, 16:53
Фреди, и аз за съжаление се убеждавам, че май наистина не трябва да се дава талона - на колега миналата година заради липса на документ за направена гражданска отговорност на служебната кола му взеха талона в района на Правец-Ботевград и все още не могат да му го намерят, а тази застраховка е направена групово на всички служебни коли от всички градове в цялата страна, но ....

Така е старо :) Имам три акта, единия отменен от съда и всичките са за пълни глупости.От мен талон повече няма да видят, държа го отделно даже.В същото време знам случаи и хора, отървали се с пари от тежи пътни нарушения.
Убеждавам се, че у нас всичко е само парлама.

ФЕРАРИСТ
29-01-2012, 16:59
От мен талон повече няма да видят, държа го отделно даже.В същото време знам случаи и хора, отървали се с пари от тежи пътни нарушения.
Убеждавам се, че у нас всичко е само парлама.
Добре де, нужно ли беше да мине толкова време за тия ти изводи........
:cheers::cheers:

---------- Post added at 16:59 ---------- Previous post was at 16:56 ----------


и аз за съжаление се убеждавам, че май наистина не трябва да се дава талона
Добре де, техниката вече напредна много, що не вземете да си напечатате малко такива талончета, и да си ги носите по едно, по едно, като ви пишат акт - взимат ви го, вие си вадите другото......имате ли си на идея колко прекрасно и безопасно решение е това......
Аз не карам по тая схема, щото не ми се налага, но имам доста аверчета дето са много доволни.....

митака-пловдив
29-01-2012, 19:25
аз като си плащах актовете платих тези до 2 години,за старите те ми казаха да не ги плащам.обаче 2 години от връчването на акта

С гаранция са минали две години откакто ми взеха акта и ми дадоха постановлението с което трябва да платя в банката.

Значи сега ако ида,няма да ми вземат книжката?!?

old alfist
29-01-2012, 19:41
Добре де, техниката вече напредна много, що не вземете да си напечатате малко такива талончета, и да си ги носите по едно, по едно, като ви пишат акт - взимат ви го, вие си вадите другото......имате ли си на идея колко прекрасно и безопасно решение е това......
Аз не карам по тая схема, щото не ми се налага, но имам доста аверчета дето са много доволни.....
Това е една много добра идея - наистина сканиране и принтиране на качествен принтер ще дадат добри копия.
Утре ще си сканирам талона, пък каквото и ще да става.

ФЕРАРИСТ
29-01-2012, 21:38
Това е една много добра идея - наистина сканиране и принтиране на качествен принтер ще дадат добри копия.
Утре ще си сканирам талона, пък каквото и ще да става.
КАТ във всеки град имат различни тамони като писане, място на печат, и прочее - а и никоя кука няма да го очаква това, търси по дебела хартия все пак......
Реално погледнато може да отидеш по далече и да си направиш няколко златни талона.......не - не се шегувам, както казах знам хора който го правят, нищо че изглежда някак си нагло........

митака-пловдив
29-01-2012, 21:45
Предлагам да минем на лични :) и някой да поразчисти тук.Изяснихме каквото трябваше.

Доста хора САМО четат тук.

old alfist
29-01-2012, 21:46
КАТ във всеки град имат различни тамони като писане, място на печат, и прочее - а и никоя кука няма да го очаква това, търси по дебела хартия все пак......
Реално погледнато може да отидеш по далече и да си направиш няколко златни талона.......не - не се шегувам, както казах знам хора който го правят, нищо че изглежда някак си нагло........
Напълно ти вярвам и не се учудвам - щом живота играе, и аз ще играя.

stelt
29-01-2012, 22:49
Добре де, доколкото знам, в момента, като имаме наказателно постановление и не отидем да си вземем талона и да си го платим, КАТ препраща това наше задължение към НАП. Какво ще се случи ако сме дали фалшив талон ?

mim
30-01-2012, 12:17
за фалшиви документи минавате под един друг закон и ... дупе да ви е яко, тъй че внимателно с решенията, които взимате

ФЕРАРИСТ
30-01-2012, 17:19
за фалшиви документи минавате под един друг закон и ... дупе да ви е яко, тъй че внимателно с решенията, които взимате
Закона е малко мъгляв в определенията за това.....защото документ за правоуправление е книжката, а другото е талон, приложение, част или един господ знае какво......
Ще спра да коментирам темата, че влизам в противоречие с правилата на форума......

Бобби
31-01-2012, 00:50
А бе талоните скоро ще изчезнат...но ще стане по лошо за тарикати като нас...:unsure:

ФЕРАРИСТ
31-01-2012, 11:25
Нютон го е измислил доста отдавна....че и закон написал......

Linkestis
08-01-2015, 20:57
по наказателното постановление от втора точка на първа страница..
Днес реших че имам възможност да си направя справка за моята особа в КЪТ София,какво се оказва..че въпросното постановление което съм обжалвал чрез КЪТ София в законовият срок,имам входящ номер и надлежно написано че "Обжалвам пред съд",въпросната жалба въобще не е напускала пределите на КЪТ София повече от две години!!!
Правил съм справка през тези години в съд в Ловеч и насрочено дело не е имало.Просто съм си чакал призовката.
Офицера в КЪТ София твърди че жалба няма нито каквито и да е документи доказващи че имам жалба на въпросното постановление.Да,обаче имам постановлението с почерк на служител и картонче на него с входящия номер :) Постановлението си е все така в сила и все така непаднало по давност :)
Какво се случва от тук нататък?
Някой да има идея,освен да заведа дело срещу КЪТ София?

ecotronic
08-01-2015, 21:21
Баси тиквите :heavy_cry:

И аз чакам вече 2 години за призовка и все не получавам.
Сигурно и при мен се е получило същото.

А колко жалби трябва да се подадат, щото явно една не стига?:screwy:

Linkestis
08-01-2015, 22:34
На това му казвам олигофренска работа,даже ми казаха е кво толкова остави си книжката за един месец.

pyle
18-01-2015, 11:13
Дори и да откажеш да подпишеша, акт ти се съставя. При отказ виновния да подпише акта, той се подписва от втория полицай. При доказване на невинност, акта губи давност и точките се възстановяват.

Linkestis
18-01-2015, 13:55
Дори и да откажеш да подпишеша, акт ти се съставя. При отказ виновния да подпише акта, той се подписва от втория полицай. При доказване на невинност, акта губи давност и точките се възстановяват.

За акта ми е пределно ясно как седят нещата,обаче едно пиленце ми каза че втория милиционер не се е разсписал като свидетел..
Иначе за другото:


....какво се оказва..че въпросното постановление което съм обжалвал чрез КЪТ София в законовият срок,имам входящ номер и надлежно написано че "Обжалвам пред съд",въпросната жалба въобще не е напускала пределите на КЪТ София повече от две години!!!
Правил съм справка през тези години в съд в Ловеч и насрочено дело не е имало.Просто съм си чакал призовката.
Офицера в КЪТ София твърди че жалба няма нито каквито и да е документи доказващи че имам жалба на въпросното постановление.Да,обаче имам постановлението ....