PDA

View Full Version : Нови изисквания към колите с допълнително монтирани ксенони



ico88
10-03-2011, 08:07
Здравейте колеги не знам къде е правилният раздел за тази тема, така че ще пиша тук.

Вчера от пътна администрация по известни като ДАИ-Варна ни изпратиха следното допълнение към наредбата за переодични технически прегледи. Гласи следното:

"При извършване на преглед в ГТП във връзка с използването на нерегламентирани светлини, монтирани на превозните средства и прилагането на чл. 76 от ЗЗД по пътищата следва да се

- Проверяват стриктно интензитета на светлината на фаровете за къси и дълги светлини .

- Следят за монтирани допълнително елементи на късите или дългите светлини , които да променят интензитета или цвета на светлината (т.нар ксенонови светлини). С цел безопасното движение по пътищата предвид горепосоченото следва при установено наличие на такива допълнително монтирани елементи на фаровете с газразряден източник на светлината да не се издава знак за переодичен технически преглед."

Най ми харесва частта "С цел безопасното движение по пътищата" защо не вземат да издадат и наредба за дупките по улиците или те все още не се вземат за опасни или трябва да има работа за сервизите ( преди 5 месеца сменях всичко по окачването и отново нещо хлопа отляво вече не знам) .

Това е получено от ДАИ-Варна ако има колеги от други градове нека споделят дали и при тях има подобни допълнения .

dobromirski
10-03-2011, 08:15
За съжаление, това по никакъв начин няма да реши проблема.Единствено, че накарат "гъзарите" да си разменят крушките веднъж годишно. Трябва да има закон и драстична глоба при най-малкото съмнение за допълнително монтирано газоразрядно осветление. На който му е "оригинално" , да може да обжалва пред съда с документ от официалният вносител на марката по рама на колата.

don_pepone
10-03-2011, 08:34
:) ми те и в германия са забранени допълнително монтираните ксенони,но заводските са законни.
Макар че според мен трябва да се регулират ( допълнително сложените ксенони) за да не светят накъдето си искат и да заслепяват,но иначе са по-полезни според мен все пак повишават видимостта.
А това за дупките трябва да е на преден план ( да забранят дупките по пътищата със закон :naughty:) .

alfa_fen4e
10-03-2011, 08:55
Здравейте колеги не знам къде е правилният раздел за тази тема, така че ще пиша тук.

Вчера от пътна администрация по известни като ДАИ-Варна ни изпратиха следното допълнение към наредбата за переодични технически прегледи. Гласи следното:

"При извършване на преглед в ГТП във връзка с използването на нерегламентирани светлини, монтирани на превозните средства и прилагането на чл. 76 от ЗЗД по пътищата следва да се

- Проверяват стриктно интензитета на светлината на фаровете за къси и дълги светлини .

- Следят за монтирани допълнително елементи на късите или дългите светлини , които да променят интензитета или цвета на светлината (т.нар ксенонови светлини). С цел безопасното движение по пътищата предвид горепосоченото следва при установено наличие на такива допълнително монтирани елементи на фаровете с газразряден източник на светлината да не се издава знак за переодичен технически преглед."

Най ми харесва частта "С цел безопасното движение по пътищата" защо не вземат да издадат и наредба за дупките по улиците или те все още не се вземат за опасни или трябва да има работа за сервизите ( преди 5 месеца сменях всичко по окачването и отново нещо хлопа отляво вече не знам) .

Това е получено от ДАИ-Варна ако има колеги от други градове нека споделят дали и при тях има подобни допълнения .

Според мен това е глупаво тъй като не мисля че ксеноните са най-важният и определящ фактор за безопастността по пътищата!Вече се чудят какво да измислят.

Abar7h
10-03-2011, 09:10
Да забранят слагането на ксенон на фарове без лупи! Това има смисъл....мисля, че всеки който е карал пред назобен пернишки голф 2 с ксенон знае за какво става въпрос. При тия фарове ксенона си свети навсякъде и това е... Докато при алфите, които с малко изключения имат лупи не виждам какъв е проблема??

code
10-03-2011, 09:49
С чисто нови фарове съм и ксенона преди 2месеца го свалих и си сложих стандартни крушки, светят си супер. Повратната точка беше когато се разминах с Москвич 12-так с ксенон - айде една циганийка по-малко . .

някой в Бс ако иска ксенон H7 ще му го дам за 20лв :yes:

vladeto_
10-03-2011, 10:29
до колко тази информация е официална и е като закон заради които може да се отнесе някоя глоба?

ico88
10-03-2011, 10:44
до колко тази информация е официална и е като закон заради които може да се отнесе някоя глоба?

До колко е законна не знам а до официалността вчера взех заповедта от ДАИ .

Уловката е че когато се минава преглед трябва просто да възстановите оригиналната крушка и няма да имате проблем . Но не знам дали такава наредба не е дадена и в кат , това трябва да се провери!

mordohy
10-03-2011, 10:47
Трябваше нещо да се направи по въпроса.
Аз моя ксенон също го свалих. За тия фарове просто не става.
Иначе за лупите съм съгласен.
Там си е съвсем на място!

ЕДИТ; Колкото за фаровете на Москвич 412, колега, електрическата му схема за фаровете е по-добра от всички други коли. Още не е и няма да бъде измислено нещо по-добро.

ico88
11-03-2011, 08:03
Честно казано това няма да помогне срещу индивидите решили, че да имаш по-гадно заслепяващи светлини от насрещния е голямо постижение. Както по-горе казах просто ще си разменят крушките и няма за какво да се хванем. Същата работа като с данъците миналата година. Еми всеки има право да си плати данъка до края на годината (че даже и на следващата) с лихвата, като си покаже данък за миналата година как да го върна човека.
Има си платен данък какво да кажа.

А тази нова наредба ще засегне и тези които имат правилна настройка на светлината ( не заслепява ) просто защото интензитета на ксенона е по-висок.

Както и да е ще спазваме закона и с нетърпение очакваме следващата законодателна мярка за "намаляване" на опасността по улиците продиктувана от власт имащите . Пък виж решили, че и кратерите по улиците представляват някаква опасност за движението.

syfer
11-03-2011, 08:41
Така.Без да съм виждал тази заповед от началника на ДАИ ще изкажа едно менение кратко, но ясно.Ако същата е основана на нормативен акт-закон и/или наредба ОК. Предполагам обаче просто са си го решили за момента нашите с най красивите дупки в гр.Варна за да могат да отчитат Дейност.Нека да ми откажат технически преглед и тогава да им обжалвам заповедтта на шефа на ДАИ Варна пред Административен съд Варна и после да ги съдя по Закон за одговорността на държавата и общините за вреди причинени на граждани.Ако на някой колега му откажат за гр. Варна преглед да им изиска тази заповед за да можем да пуснем една жалба ще съдействам-производството пред Административен съд е БЕЗПЛАТНО.Как пък точно ще си кажат мнението хората в техн. сервизи за прегледи, че ксенона е монтиран допълнително.То ясно, че е видно но пък никъде не го пише , че е монтирано допълнително.Нашите коли на по 10-15 г. нямат техн. спецификации от които да е видно с какви крушки са или има ?

Airfan
11-03-2011, 09:08
Каквото и да стане, според мен, ако се мине технотест не би трябвало да има проблеми при прегледите после.

vladeto_
11-03-2011, 20:48
вместо да слагат такива забрани по-добре е да си набавят машини/уреди които могат да регулират фаровете,защото на мен лично ми се е случвало в такъв обект за ГТП да ми кажат че на моита кола не могат да пипат фаровете само на ладите и москвичите!!!

п.с. а дали ще се заслепяваме с ксенони или с други сини крушки по 55w си е все тая,но по-добре да заслепявам от колкото някои слепец да ме осакати

Abar7h
11-03-2011, 21:00
Поредната недоизмислена наредба... Направо се отчайвам вече :no:

ФЕРАРИСТ
11-03-2011, 21:10
Какво е ЗЗД????

syfer
11-03-2011, 21:23
По принцип ЗЗД означава закон за задълженията и договорите.Предполагам обаче, че колегата е искал да каже ЗДвП-Закон за движение по пътищата.

valjo
11-03-2011, 21:25
Какво е ЗЗД????

Закон за Защита на Държавата :)

rusiq86
11-03-2011, 21:30
Xa, че то колко коли минават ГТП без дори колата да влиза за преглед. Последният път отидох на място..абе толкова високо си бяха монтирали една арматура да пази колата да не влезе в канала, че ми опираше в броянта и ми викат няма как да стане...аман от такива места.
Да направят нещо по въпроса на пътища, знаци, горивата...тях ксенона ги притеснява...най много да се свали преди прегледа...или хората работещи на ГТП да станат още по-корунпирани, че да пускат всеки!

ФЕРАРИСТ
11-03-2011, 21:31
Аз пък помислих че е Зак за Защ на Данъкоплатеца.....

hamoto
11-03-2011, 21:33
То и в Германия не е забранено монтирането на ксенон ,но има следните изискваниа:
1. Автоматично регулиране на височината на фаровете(според натоварването)
2.Стъклоумивалки на фаровете!
Иначе глобата за неправилно монтиран ксенон си е доста солена!:)))))

vladeto_
11-03-2011, 22:19
то ако пътищата ни бяха като в Германия въобще някои едва ли би си помислил за ксенон...

Pepo
12-03-2011, 01:04
...а дали ще се заслепяваме с ксенони или с други сини крушки по 55w си е все тая,но по-добре да заслепявам от колкото някои слепец да ме осакати
Бравос! Само дето слепотата на въпросния, в един момент, може да се окаже следствие от псевдо-дрис-ксенон-електрожена на шофера отсреща.

rusiq86
12-03-2011, 02:00
Немога да го разбера това на всички ксенона им е виновен...стига глупости колеги...виновни са немаркираните ни пътища, дупките, липсата на знаци, неругулирани фарове било то и халогенни такива. Не е виновен ксенона..."на крив х*й, вълната му пречи".
И мене не ме кефят някакви по улиците с коли на над 20 години се чудя дали тоя пич има спирачки въобще, нито пенсионери над 60 г., щото вече не вижда, или жени тъкмо взели книжка и решили, че могат да карат...ма няма да тръгна да протестирам срещу тях!
В бг всичко е помия, кофти...някога бях горд, да кажа като ме питат от Бг съм...вече не!
На един му пречи ксенона, на др стоповете, на трети колата пред него!

митака-пловдив
12-03-2011, 02:08
Аз немога да разбера каква е тая мания с този тъп ксенон?Това някакво ново течение в стил "пазарджишка вектра" и "пернишки голф" ли е?Сините пръскалки по капака,антистатика,лепящата антена на покрива....все селския ни манталитет.Последно време гледам започнаха да го слагат и на халогените?!?Много интересни хора,ти го псуваш че те заслепява,той си мисли че е "мноу яко"....Много се радвам че има някой дето му е дошло на акъла да направи такъв закон.И престанете да ревете като "ощипани" моми!!!Да направили закон за дупките и горивата - глупости!!!Едното няма нищо общо с другото!!Ти не заслепяваш държава,а заслепяваш МЕН и колегите зад мен.И колегите които искат да минат редовно преглед - ами като не ви вкарат колата на такова място,викай "АИ"-автомобилна инспекция!И после може да заспиш спокойно че си направил нещо "смислено"!Само че на повечето от вас не им отърва да е така,защото после ще се заринем с теми за това как не ви дават стикери за ГТП-щото карате бракми (не визирам никой,колега,марка и модел) Оставена ни е достатъчна "свободия" че да скачаме срещу всеки "смислен" акт и действие на иначе бедействащата ни държава!

rusiq86
12-03-2011, 02:25
Приятелю вместо да вземат да измислят нещо свързано със серизоните проблеми, те се хващат за това...колко ще е ефективен в Бг този закон...айде стига!
Хората си слагат ксенон, защото искат да им е по-добре осветено пред колата, за да не газят дупки!!!!
Защото, ти който пътуваш доста с тир, би трябвало да знаеш, че с един ксенон 4300к очите не се изморяват толкова колкото с халогенна крушка!
Сега знае се как се минава ГТП, ще стане така че само ще се маха за един час да мине преглед и това е!
А аз дали заслепявам, няма как да знаеш! Закони за дупките няма, има бюджет ид а вземат да оправят нещата, щото Бг е като лунна писта. Колко катастрофи има защото някой си бил сложил ксенон и колко такива има, защото виждайки огромна дупка тип "детски гроб" решаваш да намалиш за да не си оставиш гумите, джанти, ходова част там и някой те изненадва отзад. Точно имам такъв пресен случай на връщане от Свищов, бях пасажер, шофера намали и отзад един камион се бил заблеял!!!

митака-пловдив
12-03-2011, 02:40
[QUOTE=rusiq86;856858]Приятелю вместо да вземат да измислят нещо свързано със серизоните проблеми, те се хващат за това...колко ще е ефективен в Бг този закон...айде стига!
Хората си слагат ксенон, защото искат да им е по-добре осветено пред колата, за да не газят дупки!!!!
Защото, ти който пътуваш доста с тир, би трябвало да знаеш, че с един ксенон 4300к очите не се изморяват толкова колкото с халогенна крушка!
Сега знае се как се минава ГТП, ще стане така че само ще се маха за един час да мине преглед и това е![QUOTE]

Ама едното няма нищо общо с другото!!Хората които слагат ксенон на халоген,дали го слага да вижда по-добре или го слага щото така си гъделичка егото?!
Преди 10 години имаше много повече дупки от сега,почти не се знаеше за ксенона,а катастрофите бяха в пъти повече.Много добре разбирам че е по-лесно да се оправдаеш с нещо друго,отколкото да го свалиш и да прежалиш парите които си дал за него.Карам коли със заводски ксенони,на 155 фаровете ми са почистени,крушките са ми Филипс 55 вата и мога да ти кажа че разликата е може би,една идея по-добре ЗА ксенона.Но също така знам как заселепява един слаган ксенон и един оригинален такъв,ти също го знаеш но предполагам че не ти се иска да го кажеш.
Ами като го свали за прегледа и после пак го сложи,досатъчно е вечер го засече патрул на КАТ,установи наличието на неоригинален такъв и му бъде написана хубава глоба,на въпросния нарушител.Много прост и полезен закон.

pinko
12-03-2011, 02:56
Ето какво казва въпросния член:

Чл. 76

Забранено е използването на други светлини, освен предвидени в този закон и издадените въз основа на него нормативни актове.

целия раздел 17

http://www.listovki-kat.com/zdp-chapter_2_17

На практика това е поредната мъртвородена наредба, поне докато не се промени закона.

rusiq86
12-03-2011, 11:48
Аз не заслепявам, мога да демонстрирам на всеки лично!
Имам правилно регулирани фарове. Виж за халогеите да слагаш ксенон си е загуба на пари и глупости. Например бащата кара нощем само, има фирма за земедеслки култури и пътува много. Сложих му едно китайче 4300к, човека се роди, вика ми карам не ме болят очите, пътят се вижда чудесно. Сложих му и на късите и дългите, регулирахме го...Мисля, че това може да спаси живот...

ALFA CORSE
12-03-2011, 12:40
Карам коли със заводски ксенони, на 155 фаровете ми са почистени,крушките са ми Филипс 55 вата и мога да ти кажа че разликата е може би,една идея по-добре ЗА ксенона.
Тук не си прав, аз преди години карах 155цата с blue vision на Филипс, също с почистени и регулирани фарове, но след като сложих ксенон - нищо общо, имаше и доста увеличена видимост на пътния банкет също.



Но също така знам как заселепява един слаган ксенон и един оригинален такъв,ти също го знаеш но предполагам че не ти се иска да го кажеш.
Мен честно казано ме заслепяват и фабрични ксенони и това е благодарение на хубавата ни инфраструктура. Като вземе да подскача колата пред мен по така нареченият извънградски път със знак за винетка и нормално фарът на насрещната кола се вдига достатъчно за да ме заслепи.

Отделно трябва да глобяват не само за неправилно сложени ксенони, но и за неправилно регулирани фарове абсолютно всички коли.

ivan_petkov_stz
12-03-2011, 13:47
Доколкото знам проблема не е в ксенона а в некоректно насочен фар, позиционирана крушка към рефлектор, дори мръсни или мътни стъкла на фаровете, които разсейват светлината и т.н. .

Глегах един филм за войната. Осъществяват нощна атака. Когато пуснат сигнална ракета затварят едното око, така зеницата на това око остава отворена и няма след това период на адаптация. Пробвах го докато карам ама куца работа :) . Най-добре е да гледаш към линията на банкета(която отсъства в доста от случаите) .

rusiq86
12-03-2011, 14:03
Ами тирове, бусове, ванове, на които фаровете им са високо...те и с обикновени крушки заслепяват...като им са регулирани уж фаровете.
И до какво се свежда по-малко катастрофи...до добри пътища, не толкова накъдрени и надупчени, по ясни видими осови линии и край на пътният банкет, знаци! Да ама виж ли ксенона е проблема :)

Ramsezsh
14-03-2011, 00:30
Поредната глупост!
Настина преди да почнат да се борят с ксенона по-добре първо да се преборят с високо вдигнатите фарове. Честно казано, един добре регулиран фар с ксенон, заслепява доста по-малко от високо вдигната обикновена крушка.

georgyg
14-03-2011, 10:07
На първо място, трябва да започнат да проверяват колите на ГТП, защото съм виждал, как дават стикер за кола минала преглед с изгоряла къса светлина, без да им пука изобщо.
Просто там няма никакъв контрол и само гледат пари да изкарат, но те не са виновни.

syfer
14-03-2011, 10:59
На вниманието на колегата инициирал темата.
Колега отговорих ти на лични.С една дума прати ми копие от тази заповед на мейл, който съм ти оставил или да се видим да ми дадеш копие.Може да има шанс да я съборим в административният съд ако не са изтекли срокове и т.н.Сега може да не е проблем ама като дойде време на всеки колега с добре регулиран ксенон да минава преглед мисля, че тогава ще изгори някой. Заради тази заповед ако е действаща макар и с перфектен ксенон някой доста ще го боли.

Поздрави.

PSAVOV
14-03-2011, 12:03
Поредния безмислен Закон ! Виждал съм допълнителен ксенон с настроени фарове на стенд - това н дразни почти ! Ксенона дразни много понеже крушката е по дълга и се променя ъгъла на отражение от рефлектора ! Когато се реголират фаровете няма проблеми ! Е естественно не е със всички фарове така, на по новите коли нямат проблеми стига да се реголират! При старите не е така на тях трябва да се обръща яповече внимание !

BatVas
16-03-2011, 14:25
И аз имам ксенон на стара кола ( 164 -ката) , но смея да твърдя , че е много добре регулиран, колата си е суперка с фабрични лупи, ел. регулирането ми работи също безупречно, дори съм имал случаи на затънтени пътчета без маркировка да сваля до долу фаровете и да включа дълги - виждам къде бият , не заслепявам и никои не ми мига ( веднъж , когато ми изгоря единия баласт , откачих другия , свалих фаровете максимално и карах на дълги) От 4 години са ксенончетата и последния преглед на 164 -ката (август 2010 ) ми гледаха светлини,габарити, стопове ... спирачки, газове ( с катализатора съм) и т.н.т ...всичко ОТ - ДО , даже ми казаха за разлика в това колко хващат задните ми дискове (ляв - десен) , но била в нормата.
Съвестно направен преглед, ама сега като кажат , че не минавам преглед заради ксенона - много тъпо ще се получи.:unsure:

Alexanderbb
16-03-2011, 19:53
Все си мисля че това пак е пореден напън на някой тъп чиновник. Все пак в закона не пише че не може да имаш ксенон. Ако е бял и правилно регулиран дори и най-мощните образци не надминават 55w така че не виждам как точно ще издържи в съда такъв отказ

syfer
16-03-2011, 22:25
Аз все пак не можах да разбера защо колегата, който започна темата не се включи и да ми изпрати едно копие на тази заповед.Вместо да говорим гадаейки ако има такава заповед в нея ще се види на основание кой закон и/или наредба е издадена или просто е въз основа на хрумване на началника на ДАИ.Така както има информационно затъмнение до нищо не стига.Пак казвам, че може и да не успея но все пак ако действително има такава заповед тя подлежи на обжалване (ако сроковете не са изтекли) и производството по същото е безплатно пред Административен съд.Така, че колега моля те свържи се с мен и дай да се видим да я разгледам тази заповед щото и на жена ми колата е с добре регулиран ксенон и може да си изпатя и аз.
Поздрави.

spetsnaz_147
29-09-2011, 23:04
Мола да не бъде прието за реклама , но от повече от година и пет месеца в Пазарджик дори патрулките са с ксенон , както и катаджийските коли и това ни дава пълна аргументация , че ксенона не е забранен .
Забранен е миган , мигане е комбинация с синьо и червено , синьо или червено да свети , но не и ксерноновите дветлини с изключение да определени фрапантни келвинажи!
Мога да кажа само добре , че го има ксенона иначе доста коли са слепи без ксенона поради износени фарове и красотата е на ниво
http://www.spetsnazbg.com/forum/download/file.php?id=71

Mind_Control
30-09-2011, 16:51
вместо да слагат такива забрани по-добре е да си набавят машини/уреди които могат да регулират фаровете,защото на мен лично ми се е случвало в такъв обект за ГТП да ми кажат че на моита кола не могат да пипат фаровете само на ладите и москвичите!!!

п.с. а дали ще се заслепяваме с ксенони или с други сини крушки по 55w си е все тая,но по-добре да заслепявам от колкото някои слепец да ме осакати

Не им е работа те да ти оправят фаровете. Те само мерят и констатират.

morfius
30-09-2011, 17:44
Обекта за ГТП не е ли в автосервиз... как да не им е работа?

lordliness
04-10-2011, 08:00
Преди време минавах прегледи в КАТ ,там проверяваха регулировката на фаровете,ако не бяха наред те пращаха в съседния сервиз и срещу заплащане ги оправяха.Сега минаваме прегледи наистина в сервизи и нищо няма да им пречи да ги регулират ,срещу заплащане разбира се (но дали няма да спекулират с това е отделен въпрос)Последните години никога не са ми проверявали фаровете.Често пътувам нощем и поне 50% от колите са с ужасен реглаж на фаровете.Ксеноните определено дразнят,отделно има и хора които си мислят, че като сложат ксенон на трошката могат в тъмното да се правят на велики ,агресивни и каращи супер нови и модерни коли.

546
04-10-2011, 22:39
Баш в тъмното си личат кои са дали малки пари и кои са с качествени ксенони.Вчера една панамера караше след мен и като гладах в огледалата и се четеше номера осветен от моите лампи отзад,докато на цървулите с китайчетата не мога да им разбера марката,камо ли да видя номера.

Ramsezsh
05-10-2011, 00:33
Баш в тъмното си личат кои са дали малки пари и кои са с качествени ксенони.Вчера една панамера караше след мен и като гладах в огледалата и се четеше номера осветен от моите лампи отзад,докато на цървулите с китайчетата не мога да им разбера марката,камо ли да видя номера.

Проблема не е в цената.Нито в китайчетата - всички са китайчета. Проблема е в избора на правилните крушки и в правилно настроените фарове.

V@K@T@
05-10-2011, 01:24
Какво е ЗЗД????
Това е 33-ка дизел :super:

Проблема не е в цената.Нито в китайчетата - всички са китайчета. Проблема е в избора на правилните крушки и в правилно настроените фарове.

Именно какъвто и да е ксенон кагато се сложи на добре регулирани фарове свети в пъти по - добре при дъжд и т.н. и не заслепява насрещните водачи ... това е голяма простотия и за мен

546
05-10-2011, 02:39
Точно в цената е проблема,най-гадното е, че много нови модели автомобили са въоръжени с какви ли не буклуци от производителите,само да са с ксенон.Докато няма стандарти и за това,както за вредните емисии така ще е.Карам по цяла нощ и съм заклет враг на всякакви експерименти по фаровете,включително и поставянето на не оргинални след катастрофа за да има нещо колкото да минава ГТП.За шибаните фарове на ниския и среден клас на ВАГ групата просто думи нямам,те и регулирани вадят очи.По-добре обикнвенни фарове,отколкото евтин ксенон и да се заслепяваме взаимно.

Drag0
07-10-2011, 00:06
Проблема не е в цената.Нито в китайчетата - всички са китайчета. Проблема е в избора на правилните крушки и в правилно настроените фарове.
НЯМА правилно настроени фарове и добри крушки, когато става дума за ксенон в рефлекторен фар.
И това го виждаме всички , всеки ден .. а пък вечер става трагично като излязат гъзарите с 8000к и други съмнителни цветове ... :gay[1]:
Ксенона си иска прожектор , пръскалки и система за автоматична нивелация на снопа. Последната неприложима за България поради многото неравности и дупки.

dilian alfa gtv
08-10-2011, 05:20
НЯМА правилно настроени фарове и добри крушки, когато става дума за ксенон в рефлекторен фар.
И това го виждаме всички , всеки ден .. а пък вечер става трагично като излязат гъзарите с 8000к и други съмнителни цветове ... :gay[1]:
Ксенона си иска прожектор , пръскалки и система за автоматична нивелация на снопа. Последната неприложима за България поради многото неравности и дупки.

Точно така,всичко със допълнително монтиран ксенон не става,какъвто и да е той,със каквито и крушки да е и т.н.,коли със такива фарове не отчитат никакъв вискозитет на уреда за фарове,или по просто -пасат със пожълтели стъкла на фаровете реагира по добре на уреда.
Многократно измервано от мен,работя във пункт за ГТП и уреда ми е доста сносен,не е като във други пунктове уред от балканската война само за присъствие.
Под ксенонови фарове много хора разбират обикновен кит за вграждане-баласти и крушки,но не това си е цяла система, включително и коренно различни рефлектори и т.н за това уреда не реагира защото не се образува светлинен сноп,а свети като декоративна луминисцентна лампа примерно.

morfius
08-10-2011, 11:00
Точно така,всичко със допълнително монтиран ксенон не става,какъвто и да е той,със каквито и крушки да е и т.н.,коли със такива фарове не отчитат никакъв вискозитет на уреда за фарове,или по просто -пасат със пожълтели стъкла на фаровете реагира по добре на уреда.
Многократно измервано от мен,работя във пункт за ГТП и уреда ми е доста сносен,не е като във други пунктове уред от балканската война само за присъствие.
Под ксенонови фарове много хора разбират обикновен кит за вграждане-баласти и крушки,но не това си е цяла система, включително и коренно различни рефлектори и т.н за това уреда не реагира защото не се образува светлинен сноп,а свети като декоративна луминисцентна лампа примерно.

Е на 146 лупите режат като нож, незавосимо дали е халоген,или ксенон... на 3 вида уреди съм я качвал.
Докато на 156... мъка, с халоген е горе долу, ксенон просто не може да се регулира.
Та за какъв вискозитет иде реч?

Drag0
08-10-2011, 13:03
Точно така,всичко със допълнително монтиран ксенон не става,какъвто и да е той,със каквито и крушки да е и т.н.,коли със такива фарове не отчитат никакъв вискозитет на уреда за фарове,или по просто -пасат със пожълтели стъкла на фаровете реагира по добре на уреда.
Многократно измервано от мен,работя във пункт за ГТП и уреда ми е доста сносен,не е като във други пунктове уред от балканската война само за присъствие.
Под ксенонови фарове много хора разбират обикновен кит за вграждане-баласти и крушки,но не това си е цяла система, включително и коренно различни рефлектори и т.н за това уреда не реагира защото не се образува светлинен сноп,а свети като декоративна луминисцентна лампа примерно.
Има компромисен вариант с aftermarket прожектори за вграждане. Но трябва много внимателно да си избереш такива с добри характеристики.
Ето няколко снимки правени от мен докато си модифицирах morimoto прожекторите. Този прожектор е един от най-големите , който може да се побере във фар на 156ца с малко модификации. Има доста писано в нета за него ако потърсите retrofitting. Достатъчно добър е но си има и "трески за дялане".
http://imageshack.us/g/263/p1010091en.jpg/
На първата снимка се виждат 2 дупки, който причиняват паразитна светлина над cut-off линията. И ако някой се чуди - не е за знаците покрай пътя.
На втората се вижда метална пластина с която ще запуша дупките.
На третата вече е сглобено, а на четвъртата: някои части са боядисани в черно. Това е защото светлината се отразява от вътрешната плоска страна на лупата и после се отразява от лъскавите /преди да ги боядисам/ метални части, което също причинява нежелана паразитна светлина над cut-off линията. Всичко е правено на принципа проба/грешка , тази модификация я няма никъде в net-a . :)

Бобби
09-10-2011, 00:28
Има компромисен вариант с aftermarket прожектори за вграждане. Но трябва много внимателно да си избереш такива с добри характеристики.
Ето няколко снимки правени от мен докато си модифицирах morimoto прожекторите. Този прожектор е един от най-големите , който може да се побере във фар на 156ца с малко модификации. Има доста писано в нета за него ако потърсите retrofitting. Достатъчно добър е но си има и "трески за дялане".
http://imageshack.us/g/263/p1010091en.jpg/
На първата снимка се виждат 2 дупки, който причиняват паразитна светлина над cut-off линията. И ако някой се чуди - не е за знаците покрай пътя.
На втората се вижда метална пластина с която ще запуша дупките.
На третата вече е сглобено, а на четвъртата: някои части са боядисани в черно. Това е защото светлината се отразява от вътрешната плоска страна на лупата и после се отразява от лъскавите /преди да ги боядисам/ метални части, което също причинява нежелана паразитна светлина над cut-off линията. Всичко е правено на принципа проба/грешка , тази модификация я няма никъде в net-a . :)
:clap2:..на батко откривателя...Единсон пасти да яде:))

Tedo
01-11-2011, 23:19
Тука някви нови статии гледам, щяли да ни спират от движение?!? :hmm: :shocking:
Аз като съм с лупи и пръскалки кво?
http://fakti.bg/avto/21355-zabranavat-ksenonite-mente#/

Alexanderbb
02-11-2011, 09:18
Мисля че някой пак пуска гаргоплашачката :-). В крайна сметка в закона ясно пише какви трябва да са светлините на автомобилите и как да се регулират. И никъде не съм срещал в него думата ксенон и зимна гума

Dodo 155
02-11-2011, 09:46
Мисля че някой пак пуска гаргоплашачката :-). В крайна сметка в закона ясно пише какви трябва да са светлините на автомобилите и как да се регулират. И никъде не съм срещал в него думата ксенон и зимна гума
Да, както и преди това да спрат поне 1/2 от патрулките, които са нередовни по няколко параграфа :grin:
Някой трябва да ги открехне тия в КАТ какво значи халогенна, ксенонова или ЛЕД лампа, за да няма после глупави тълкувания на закона :gayfight:
След 10 год. ще започнат да изчезват ксеноновите светлини, ЛЕД ще бъдат като обикновените крушки сега, кой знае какви други технологии ще има ... а нашият КАТ ще продължава да прилага закона от 1967 год. :surrender:
Поредната вратичка да просят пари на ръка, за друго не става ...

Jivko7777
02-11-2011, 11:46
http://dnes.dir.bg/news/farove-svetlini-hora-patishta-9826797?nt=4

marto92
02-11-2011, 17:34
Тия хора не разбраха,че проблема не е в ксенона,а в лошата настройка на фаровете и това е,ако са ти добре настроени фаровете и са с лупи ако ще и за 10 лв да ти е ксенона пак няма да има проблем ама как да им го обясниш.

morfius
02-11-2011, 17:48
Тия хора не разбраха,че проблема не е в ксенона,а в лошата настройка на фаровете и това е,ако са ти добре настроени фаровете и са с лупи ако ще и за 10 лв да ти е ксенона пак няма да има проблем ама как да им го обясниш.

Някои фарове просто не подлежат на реглаж с масовите афтърмаркет китове (като 156 например).
Така и никой с H7R не пожела да иде на стенд да покаже как се държат уж правените за рефлектори.
За това и не слагам ксенони, след 3 опита за реглаж се убедих, че просто не се получава... свети на гаргите в небето.

RPWWD
03-11-2011, 14:17
Колко съм ги псувал разните му селяци с китайски ксенончета на 20 годишните си бангии, дето ме заслепяват нощно време... Май трябва да почна да си нося павета в колата и при разминаване да им пускам по едно на предния джам :Tease:
Категорично съм ЗА забраната на тия ментаци. Каквато ти е била колата като чисто нова, такава ще си я караш и толкова.

Dodo 155
03-11-2011, 14:39
Колко съм ги псувал разните му селяци с китайски ксенончета на 20 годишните си бангии, дето ме заслепяват нощно време... Май трябва да почна да си нося павета в колата и при разминаване да им пускам по едно на предния джам :Tease:
Категорично съм ЗА забраната на тия ментаци. Каквато ти е била колата като чисто нова, такава ще си я караш и толкова.
Ако носиш очила, караш нощно време по неосветени без маркировка и пълни с дупки пътища .. надали ще се изказваш така!
По-горе колегата го написа много правилно - важен е реглажът, а не дали крушката е халоген, ксенон, ЛЕД и т.н.!
На 156 трябва да се махне "шапчицата" над крушката, за да влезе ксеноновата, което е простотия и затова после не може да се регулира и свети в дивия, а не защото 156 има лоши фарове и т.н.
А да ви питам ... виждали ли сте 100W халогенна крушка как свети, защото ви уверявам, че е 100 пъти по-гадно за насрещния, отколкото ксенонова в правилно регулиран фар?
И понеже КАТ за пореден път се доказват като малоумници, ще ви кажа, че на Е39 лупата на фейсовият фар е една и съща за халогенна и ксенонова крушка :Tease: Разликата е само в автоматичната система за реглаж, която по нашите криви улици не върши никаква работа, и системата за почистване, която я имат и коли без ксенон.
Не искам да навлизам повече в полемиката и приключвам с това - преди да забраниш нещо трябва да посочиш параметрите на позволеното и да има с какво да ги замерваш ... така на око "ти ми блестиш" може само едно да им кажа на КАТ :screwy: :pp: :Tease:
btw ... всичко вече се прави в Китай :)

morfius
03-11-2011, 16:06
При мен не опираха в шапките но пак нямаха реглаж.
И не бяха H7R а обикновен Н7.

Drag0
03-11-2011, 22:11
Който е карал по тъмно с прожекторен фар + ксенон вече не иска да кара с друго.
Едни "лупи" сега са към 200лв , а си спомням преди време 2 нискокачествени крушки и 2 баласта струваха над 300лв.
Няма друга толкова добра инвестиция в безопасност на такава цена.

rusiq86
04-11-2011, 12:17
Вс ксенони се правят в Китай, само Филипс в Корея!!
Аз имама H7 ксенонче на 156-цата и съм си ги регулирал мн добре...имат си регулиране и нищо не съм махал от фара.
Ако фара е Депо е нормално да не може да се регулира...изпробвано. За оригинални, който не може да заповяда срешу една бира го оправям!

vladeto_
04-11-2011, 20:23
"При проверките на КАТ с уредите за регулиране ще се следи дали след определени метри лъчът светлина се пречупва надолу, каквито са показателите на добре регулираните светлини."
„Ако ксенонът ви след дадени метри свети надолу, това означава, че не би заслепил водача срещу вас и ние няма за какво да ви санкционираме”, коментираха от КАТ.
Ще се следи за спазване на за чл. 100, ал.3, т.2 от ЗДВП:
2. устройствата за осветяване и светлинна сигнализация при маневри чисти, видими, регулирани и в изправност;

mordohy
04-11-2011, 20:35
Аз съм един от доайените със ксенона така, че ще изтърпите и мнението ми!:mr-t:
Ксенона е както халогена!
И тогава, през далечните 78-79 година, халогена беше заклеймен. После първия ми сериозен мотор ИЖ- Спорт си дойде с халогенен фар и променливотоков, трифазен генератор.
Тогава си имах доста сконфузни ситуации, но нямам лоши спомени от КАТ, само защото и аз бях от Системата!
И това отмина, както би казал Соломон, но дойдоха ксеноните!
Аз на моята Алфа и махах ксенона, защото тия рефлектори не са за ксенон.
Като ме псува колегата отсреща, сякаш ми бърка в джигера.
Освен това, ксенона е като огъня.
Той е добър слуга, но лош стопанин.
Ксенона не е добър за конвенционалните фарове!???
Лъжа!
Имам фарове, чешки за Лада 1600, които сА ПЕРФЕКТНИ и ксенона е укротен!
Все пак, аз съм против ксенона на обиковенни фарове!

DiStefano
06-11-2011, 08:32
Вс ксенони се правят в Китай, само Филипс в Корея!!
Аз имама H7 ксенонче на 156-цата и съм си ги регулирал мн добре...имат си регулиране и нищо не съм махал от фара.
Ако фара е Депо е нормално да не може да се регулира...изпробвано. За оригинални, който не може да заповяда срешу една бира го оправям!

Моят Kaixen е южно-корейски! Тествали сме го паралелно с Филипс и Осрам, и като качество се доближава до тях. Според мен за да е комфортно на движещите се насрещно автомобили, комплекта трябва да е 35W. 55W си е доста силен и с оглед на пътната настилка, която е в бабуни и колата подскача почти непрекъснато заслепяването е неизбежно, колкото и добре да е регулиран фара.

stelt
09-11-2011, 13:22
В момента нещо друго ми се върти из главата.
Не всички автомобили имат органи за регулиране на фаровете в зависимост от това колко е натоварен автомобила. И става така, че фаровете са нормално регулирани, в колата сядат двама човека на задната седалка и всички насрещни започват да ви информират, че ги заслепявате.
Какво ще правим с тези автомобили, може би ще ги бракуваме, или ще ги накараме да си сложат фарове, на които може да се прави нужната корекция.

kiko73
11-11-2011, 09:36
Снощи пътувах от Кюстендил за Дупница - пътят е в ремонт, няма никаква маркировка. На повече от 1/3 от олигофрените им набивах дълги и влизах в тяхната лента - дано поне половината като изпитат ужаса днес да отидат до сервиза да им регулират фаровете. Аз съм с ксенон на късите, още като го монтирах ми направи впечатление, че новите крушки не светят там където светеха обикновените, на другия ден ми ги регулираха със стенда и досега никой не ми е присветквал когато съм на къси. Те и катаджиите затова изнесоха стендове на пътя, освен да провери дали са ти регулирани фаровете на пътя няма какво друго да направи. Те не могат да се произнасят по технически казуси, които се доказват с допълнителна техника, щото иначе става като вица за "Лазар" и съда естествено след това ще отмени акта

old alfist
14-11-2011, 15:02
Добре е да проверяват, но да е на някое добрехоризонтирано място, защото ако не е - не знам какво ще мерят.

Zarius
17-12-2011, 22:38
С чисто нови фарове съм и ксенона преди 2месеца го свалих и си сложих стандартни крушки, светят си супер. Повратната точка беше когато се разминах с Москвич 12-так с ксенон - айде една циганийка по-малко . .

някой в Бс ако иска ксенон H7 ще му го дам за 20лв :yes:
Ксенона го взимам ако го даваш още :beer:

spetsnaz_147
24-01-2012, 13:00
Колеги няма такова нещо като забрана за ксенон , то е все едно да забранят енерго спестяващите крушки в жилищата ни .
В прословутата наредба пише точно какво е забранено - ксенона не е сред тях поради най простото нещо за да се монтира не се налага промяна на конструкцията на колата !
Един от първите който ще напише да ксенона е забранен вече съм аз , поради факта че полицията в Пазарджик е с ксенон с поддръжка при мен и продължават да си карат така и за катаджиите важи същото .
Всички тези информации се пускат за отклоняване на общественото мнение от важни въпроси е моето мнение колеги :rosso_spider: