PDA

View Full Version : Трябва ли на кола която не карам да плащам ГО след като не е спряна от движение ?



The_Game
19-04-2011, 18:33
Трябва ли на кола която не карам да плащам ГО след като не е спряна от движение ?
Напълнили са ми пощенската кутия с разни неща, че имам МПС-та на които не им е платена гражданската пък не са спряни от движение и се цитират разни глоби. Това вярно ли е ? Трябва ли за кола която не карам да и правя ГО ?

ФЕРАРИСТ
19-04-2011, 18:55
Да правят вятър с уста бе колега, мотористите да не мислиш че имат ГО за през зимата.....

koolio
19-04-2011, 19:31
В закона пише "всеки собственик" ...

ФЕРАРИСТ
19-04-2011, 19:35
На практика се получава така че проблем е само ако те фанат без ГО, тоя другия момент е неприложим, не виждам как ще дойде някой от някъде, на адрес дето не знае кой ще намери и да глоби някой си дето не си карал колата.......

menski
19-04-2011, 23:54
И аз получих такова писмо.Не съм търсил закона,но разбрах,че е нов и го правят заради старите брички,които висят пред блоковете или полянките.Искат ако се кара,да се плати,ако ли не,спиране от движение.

syfer
20-04-2011, 09:21
Към момента има санкция за липса на ГО само ако шофираш автомобила.Ако си седи спрян пред вас и не го караш няма как да те санкционира....Пробвано е.

Pandev
20-04-2011, 16:29
За товарните автомобили правят проблеми,дори и да не се карат(от личен опит),незнам как стоят нещата с леките авотомобили !

The_Game
20-04-2011, 20:16
За товарните автомобили правят проблеми,дори и да не се карат(от личен опит),незнам как стоят нещата с леките авотомобили !

под товарен предполагам имаш в предвид всичко над 3500кг.

Furious 155
20-04-2011, 22:31
спокойно банда, сега ще го направят да се плаща наведнъж при сключване на ГО и винаги ще се плаща! Ха да ни е честит пак новия ред! Траеме си еййй... затова ни ши*ат. Сега наред е да се вдигнат моторджиите и НИЕ заедно с тях, защото е неправилно да имаш ГО за превозно средство което ползваш максимално 6 месеца в годината, а тя де е валидна 12!

The_Game
20-04-2011, 23:24
спокойно банда, сега ще го направят да се плаща наведнъж при сключване на ГО и винаги ще се плаща! Ха да ни е честит пак новия ред! Траеме си еййй... затова ни ши*ат. Сега наред е да се вдигнат моторджиите и НИЕ заедно с тях, защото е неправилно да имаш ГО за превозно средство което ползваш максимално 6 месеца в годината, а тя де е валидна 12!



Е тва пък е тоталната глупост. Скапана държава направо незнам. Трябва да запалим парламента или незнам.


То ако го приемат това икономиката много ще залезе то едвам се крепим при сегашните условия от къде да се изкара някой лев. Направо се отчайвам и то за последната половин година не беше едно или две неща ами 20 кое от кое по голям обир.
МНОГО.
Като протеста с горивата трябва да се направи нещо.

Mind_Control
21-04-2011, 11:58
Аз не мога да разбера, тия тиквеници прости в парламента да вземат да копират едно към едно немската система и да се приключи. Прост народ- слаба държава.

Abar7h
21-04-2011, 12:19
Поредната простотия...хубава идея с адски малоумно изпълнение... Ако има протест, то аз съм там задължително! И дори тези, които не ги касае трябва да са там! Най-малкото от солидарност - както правят в страните, където има истинско гражданско общество! Когато част от народа очевидно има проблем, то всичи излизат да ги подкрепят! ;)

ФЕРАРИСТ
21-04-2011, 20:09
Тва няма да стане, щото масово ще тръгне народ да кара без граждански....

nmushnikov
25-04-2011, 07:29
От прочетеното тук : http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135701313
и тук: http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=1191:epifp201011&catid=39:epifin&Itemid=52
не видях някъде да пише, че е задължително сключването на застраховка Гражданска отговорност.... Аз също получих писмо за Алфата, тъй като съм я оставил в автокъща и не я карам не сметнах за нужно да и правя ГО, но сега и направих една първа вноска, а за следващите ще си помисля.... Зора бил държавата да си вземе тези 2% данък върху застрахователната премия (за повечето около 10 лв.) доколкото разбирам аз. В България има около 2млн. (а може и повече) автомобила - смятайте...

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%81%D 0%BA%D0%B0_%D0%BE%D1%82%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1 %80%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82 - тук пише, че "Лицата, които притежават моторни превозни средства, които са регистрирани в Република България и не са спряни от движение, са задължени да сключват застраховка Гражданска отговорност, която да покрива отговорността им, в случай на причиняване на имуществени или неимуществени вреди на трети лица."

VET
21-05-2011, 07:43
Накой да има някаква нова информация по този въпрос, че вчера получих няколко такива писма и ми стана леко притеснено?

raiders
21-05-2011, 18:17
Трябва.

Това е според законовите рамки в БЪлгария.

Аз до сега едно нещо не съм видял да се прави за нормалните хора ~95% в тази държава. Искат 100% всички МПС да са с платена ГО. 2% грам не ги коментирам, пак взимане на пари отгоре. Всичко се прави с цел да се облагодетелстват определини хора, групи, фирми и т.н.

vaklinator
21-05-2011, 18:46
Няма начин, който и да е да те рекетира да плащаш нещо, което не използваш. Друга е темата , ако те хванат да управляваш МПС, без задължителния РЕКЕТ ГО.
Така че щом автомобила ми е в гаража, няма кой да констатира и да ми състави акт, че съм без ГО. Да го духат тези дето само плашат гаргите.

МНОГО ВАЖНО!!!
Автомобила каква отговорност носи? Не е ли правилно ВОДАЧА да носи отговорност, колата е бездушен предмет, който не би могъл да носи отговорност ,а отговорност носи ВОДАЧА!!!! не дървото или мантинелата... Затова аз като собственик на няколко коли, би трябвало да нося отговорност само за тая в която съм седнал но шофьорското место. Останалите МПС са в ПОКОЙ, тъй като не съм упълномощил никой да ги управлява. БЕЗОБРАЗИЕ

RPWWD
22-05-2011, 16:31
Накой да има някаква нова информация по този въпрос, че вчера получих няколко такива писма и ми стана леко притеснено?

Писма получиха няколко познати с действащи полици в Бул Инс, щото ония тарикати не ги бяха обявили пред КФН. Ако колата е надлежно прибрана в двор, гараж или нещо подобно можеш и да не го правиш, но ако е "уличница" трябва.

Давам ти 2 примера:

1/ Колата си стои кротко паркирана, но някакъв нефелник я удря и тя от своя страна удря трета кола. Тогава застрахователят или собственикът на третата кола ще си търси парите от твоята ГО, а ако я нямаш плаща Гаранционният фонд и после те съди за доста по-сериозна сума.

2/ Колата си стои отнова кротко паркирана, този път на наклон и по някаква причина случайна, или умишлена от трети лица, потегля сама и реализира ПТП с друг автомобил, човек или къща - отново ти трябва валидна ГО.

Мисля, че го обясних достатъчно просто за да е ясно на всеки, който има такава дилема.

vaklinator
22-05-2011, 16:52
Писма получиха няколко познати с действащи полици в Бул Инс, щото ония тарикати не ги бяха обявили пред КФН. Ако колата е надлежно прибрана в двор, гараж или нещо подобно можеш и да не го правиш, но ако е "уличница" трябва.

Давам ти 2 примера:

1/ Колата си стои кротко паркирана, но някакъв нефелник я удря и тя от своя страна удря трета кола. Тогава застрахователят или собственикът на третата кола ще си търси парите от твоята ГО, а ако я нямаш плаща Гаранционният фонд и после те съди за доста по-сериозна сума.

2/ Колата си стои отнова кротко паркирана, този път на наклон и по някаква причина случайна, или умишлена от трети лица, потегля сама и реализира ПТП с друг автомобил, човек или къща - отново ти трябва валидна ГО.

Мисля, че го обясних достатъчно просто за да е ясно на всеки, който има такава дилема.

Е да добре, ама ако сграда се сгромоляса върху автомобил и то в центъра на София и на място загиват 2 момичета? Сгладата има ли ГО? ДЕЙСТВИТЕЛЕН СЛУЧАЙ!

Всичко от някъде може да падне и да нанесе щети, ако ще да е дърво, клон, балкон, тухла или фасадна плоча. Е и кой носи отговорност за тия примери?

RPWWD
22-05-2011, 17:13
Е да добре, ама ако сграда се сгромоляса върху автомобил и то в центъра на София и на място загиват 2 момичета? Сгладата има ли ГО? ДЕЙСТВИТЕЛЕН СЛУЧАЙ!

Всичко от някъде може да падне и да нанесе щети, ако ще да е дърво, клон, балкон, тухла или фасадна плоча. Е и кой носи отговорност за тия примери?

Сградата не, но собственикът/ците и - да. Нарича се обща гражданска отговорност и в България по принцип е задължителна за лекари, хотелиери, ресторантьори, проектанти, строители и надзорници и различни производства, и покрива отговорността им в случаи като този. В цивилизованите страни хората застраховат на първо място себе си и недвижимото си имущество, а чак след това купчината ламарини гниеща на улицата пред тях, че там потърпевшите завеждат искове и за подхлъзване в тоалетната и изкълчен глезен, но тук е Бинбистан и още сме назад с материята ;-) Тази застраховка може да ти свърши работа и ако ти се спукат тръбите и наводниш съседа отдолу, вместо да му плащаш пребоядисването на тавана и стените от джоба си, ще го направи застрахователят ти. Ако пък си имаш и застраховка на апартамента/къщата ще ти се покрият и собствените щети. А да, и е в пъти по - евтино от каското и ГО на 3-тата употреба кола пред вас ;-)

Tonimir
22-05-2011, 20:10
Няма начин, който и да е да те рекетира да плащаш нещо, което не използваш. Друга е темата , ако те хванат да управляваш МПС, без задължителния РЕКЕТ ГО.
Така че щом автомобила ми е в гаража, няма кой да констатира и да ми състави акт, че съм без ГО. Да го духат тези дето само плашат гаргите.

МНОГО ВАЖНО!!!
Автомобила каква отговорност носи? Не е ли правилно ВОДАЧА да носи отговорност, колата е бездушен предмет, който не би могъл да носи отговорност ,а отговорност носи ВОДАЧА!!!! не дървото или мантинелата... Затова аз като собственик на няколко коли, би трябвало да нося отговорност само за тая в която съм седнал но шофьорското место. Останалите МПС са в ПОКОЙ, тъй като не съм упълномощил никой да ги управлява. БЕЗОБРАЗИЕ

Много точно казано!

Същата логика е и за ВИНЕТКИТЕ !!! Защо като имам 2 коли примерно, да трябва да си купувам 2 винетки за всяка една кола при условие, че аз в един и същ момент НЯМА КАК да ги карам и двете !!!

RPWWD
23-05-2011, 10:26
Много точно казано!

Същата логика е и за ВИНЕТКИТЕ !!! Защо като имам 2 коли примерно, да трябва да си купувам 2 винетки за всяка една кола при условие, че аз в един и същ момент НЯМА КАК да ги карам и двете !!!

Не е същата логика като при винетките, по-горе съм дал 2 примера защо дори да не е в движение автомобилът има нужда от застраховка гражданска отговорност.

DerMeister
23-05-2011, 10:39
Примерът ти е коректен в контекста на малоумното законодатеслтво.

Иначе логиката като една кола удари друга спряла, а тя удари трета, да се търси отговорност(пари) от втората е уникална. Просто върха на човешката цивилизация.

Ако колата самореализира ПТП(случайно или умишлено), собственикът си понася отговорността и ако няма ГО плаща всички щети и вреди.

Но това в един по-добър свят...

Тук понеже законът и институциите не могат да си събират задълженията и да си прилагат законите е най-лесно да сложат малоумно изискване и глоба още на най-ниско ниво и нека на всички им е гадно.

vaklinator
23-05-2011, 17:11
Примерът ти е коректен в контекста на малоумното законодатеслтво.

Иначе логиката като една кола удари друга спряла, а тя удари трета, да се търси отговорност(пари) от втората е уникална. Просто върха на човешката цивилизация.

Ако колата самореализира ПТП(случайно или умишлено), собственикът си понася отговорността и ако няма ГО плаща всички щети и вреди.

Но това в един по-добър свят...

Тук понеже законът и институциите не могат да си събират задълженията и да си прилагат законите е най-лесно да сложат малоумно изискване и глоба още на най-ниско ниво и нека на всички им е гадно.


Ясно разбрах логиката, значи като стане ебаси наводнението и ебаси цунамито и моята кола плувайки и търкаляйки се от стихията удря друга плуваща кола и т.н. и т.н. аз плащам на първия, онзи на следващия и в края на краищата на мен никой не плаща щото моята е ударена от дънер примерно.

DerMeister
23-05-2011, 17:26
Ясно разбрах логиката, значи като стане ебаси наводнението и ебаси цунамито и моята кола плувайки и търкаляйки се от стихията удря друга плуваща кола и т.н. и т.н. аз плащам на първия, онзи на следващия и в края на краищата на мен никой не плаща щото моята е ударена от дънер примерно.
Това няма нищо общо с ГО.

И не схващам какво точно имаш предвид. Според мен да има задължителна ГО на кола е тъпо и при ПТП, когато тя е паркирана, не трябва имането или нямането на ГО да има значение. От значение е кой е предизвикал ПТП-то.

vaklinator
23-05-2011, 18:01
Това няма нищо общо с ГО.

И не схващам какво точно имаш предвид. Според мен да има задължителна ГО на кола е тъпо и при ПТП, когато тя е паркирана, не трябва имането или нямането на ГО да има значение. От значение е кой е предизвикал ПТП-то.

Ами правилно си схаванал точно това имам предвид. Дали е паркирана кола или канара каква е разликата? И едното и другото могат да се преместят под влияние на друга сила.

DerMeister
23-05-2011, 18:03
Общо взето май едно и също нещо казваме за двата примера на колегата, но сме големи поети и сами не се разбираме. :idea2:

vaklinator
23-05-2011, 18:18
Да бе така е! Майната им! Все пак всички май сме на мнение, че автомобил, които не се използва не би трябвало към текущата дата да плаща ГО. И то си е така, нещо което не използвам няма да плащам. Прост пример, ако един автомобил е в пълна изрядност , но е музеен експонат, който разбира се не е бракуван..... дали трябва да има ГО?

В допълнение даже искам ГО да има както дневна така и седмична, защото примерно много рядко си карам автомобила. Да кажем че искам да изляза в събота с ФОРД мокел "К" на 70 години, за 2 часа?


А за ей това защо не се плаща ГО? Има ги такива на ЕЛАЦИТЕ, аз лично съм карал такова/е не точно това/.

Linkestis
23-05-2011, 19:48
Белазите на Балша имат,ама тоя Катер май не излиза по асфалта :)
-------------
Аз имам и едно Пежо,ама така си седи в двора,и се побъркаха...писма,обаждания ама вятър работа :)

vaklinator
23-05-2011, 20:26
Белазите на Балша имат,ама тоя Катер май не излиза по асфалта :)
-------------
Аз имам и едно Пежо,ама така си седи в двора,и се побъркаха...писма,обаждания ама вятър работа :)

Това с БЕЛАЗА си беше шега от моя страна, но все пак и той може да направи поразии и щети. Немогат да ме рекетират да плащам ГО за автомобил, който не се използва. Все едно спрян или неспрян от движение. Той във всички случаи е в покой. Айде да видим как ще ме осъдят.

RPWWD
24-05-2011, 13:29
Това с БЕЛАЗА си беше шега от моя страна, но все пак и той може да направи поразии и щети. Немогат да ме рекетират да плащам ГО за автомобил, който не се използва. Все едно спрян или неспрян от движение. Той във всички случаи е в покой. Айде да видим как ще ме осъдят.

Бях свидетел на един бивш колега по едно дело с подобен казус и накрая след няколко години ходене по мъките сумата, за която го осъдиха от Алианц от 1070 лв. стана 4600 с лихвите, това без да броим адвокатски хонорари и прочее съдебни разноски.
Затова, само ако колата е в гараж или двор можеш да ги отсвириш, навън ли е вече си в опасност.

п.п. Явно заради тези писма едни цигани купиха едно архивно БМВ 5, което гниеше на една тревна площ до нас от 5-6 години ;-)