PDA

View Full Version : Как творим живот :)



Ранобудниче
22-09-2011, 20:43
Изтрещяла съм на тема отглеждане на авокадо :)

Това е третият ми опит и досега нямам нито един неуспешен.

На последната снимка са подредени по възраст - 3 броя. Някой ден ще си имам плантация ;)

Покрай авокадото се заразмишлявах над въпроса към кое сме по-склонни: да създаваме или рушим (създаденото от други)..

Както и да е. Децата и цветята (и децата на цветята ;)) винаги са способни да изцедят усмивка от всяка физиономия (освен ако титулярът й не е 100%-ов темерут ;)).

По този повод, днес ви черпя с 3 от животите, които с гордост твърдя, че съм създала :)

Честит празник още веднъж :)


П.П. Моля да ми простите, задето са полегнали, но пускам темата от едно чудо на техниката, с което, ако не успея да се справя в скоро време, най-вероятно ще се разделим.

mim
22-09-2011, 20:54
:big_bow_down:
напоследък любимо ми е станало резенчета авокадо върху препечена филийка с мебело истинско масълце и малко сол, може и мерудийка

nickyto
22-09-2011, 21:00
Браво, интересно занимание си имаш. Ето, че научих нещо ново от теб - как се отглежда авокадо. Незнаех, че костилката му трябва да е във вода, за да покълне ! Мисля, че отглеждани в саксия няма да дадат плод, но... може и да не съм прав.
Успех с начинанието!

mordohy
22-09-2011, 21:16
Да разрушаваш е по-лесно!
Колкото и да разрушиш, пак ще е достатъчно.
Разрушението е свързано със; завист, нетърпение, яд, омраза, ревност, честолюбие и другите от кутията на Пандора.
За да създаваш е нужно; любов, търпение, трудолюбие, доброта и всичко онава, което дори и атеистите наричат Бог.



То е ясно, че авокадо няма да ядем от тия буркани, ама евала за експеримента!:big_bow_down:

Drag0
22-09-2011, 21:54
Незнаех, че костилката му трябва да е във вода, за да покълне !
Преди време реших да пробвам с една костилка от авокадо, хем моята беше доста пострадала от ножа. Не съм я държал във вода, директно в една саксия я сложих и сега е 50+ см порастнало авокадото.

old alfist
22-09-2011, 21:57
Прекрасни листа имат, но ми се струва, че двечките, по-големшките от последната снимка трябва да ги преместиш вече в по-голям съд.
А драцената която се подава загадъчно в левият край на последната снимка май е биколор и също е много гот.

mordohy
22-09-2011, 22:26
Хм!
Сега видях, че не са буркани, ама ако продължа, пак до пукницата ще стигнем!:ban:

fred
22-09-2011, 22:43
Е няма лошо да се въди нещо, ама например мери джейн може да се пуши, па авокадото не:pain:
Иначе да се въди, всичко що се множи! :)

Ранобудниче
22-09-2011, 23:10
:big_bow_down:
напоследък любимо ми е станало резенчета авокадо върху препечена филийка с мебело истинско масълце и малко сол, може и мерудийка

Мога да го консумирам във всякакви форми и почти с всичко : )))

Последно си бях докопала някакъв пикантен сос на основа авокадо (ситуират го около пестото, чилитата и разни други за ориз и спагети).


Браво, интересно занимание си имаш. Ето, че научих нещо ново от теб - как се отглежда авокадо. Незнаех, че костилката му трябва да е във вода, за да покълне ! Мисля, че отглеждани в саксия няма да дадат плод, но... може и да не съм прав.
Успех с начинанието!

Не е непременно необходимо - Драго ти е написал по-долу. Инак, това което съм чела за въденето на авокадо, изглежда сложно, но само изглежда: набожда се с 4 клечки за зъби в долната част (не знам дали на снимката се вижда добре - моите са разделени на половинки, заради размера на съда, в който е поставена костилката) и се поставя в чаша (или буркан, както Иво е предположил по-долу), след което се налива вода, която едва трябва да докосва костилката и да се следи последната да не остава "на сухо" ;) След като пусне коренче/та, се посажда, като костилката не бива да е изцяло зарита, а до средата.

Всъщност, тези, които виждаш на снимката, до едно са отпочвани по различен начин:
- Първото (в ляво) е посадено по метода на Драго и е най-старо. Поливах го 2 месеца без абсолютно никакъв ефект, докато един ден щръкна мъничко червеникаво голо стръкче, което стана високо около 20 см преди да започне да пуска листенца;
- Второто също директно е положено в почва, но пък е спазено изискването костилката да е зарита само до средата. Посадено е значително след първото - над половин година по-късно. Пусна 2 стръкчета и за съвсем кратко време надмина първото на височина;
- При третото почти спазих технологията, с тази разлика, че още не съм го посадила (отплеснала съм се и не съм забелязала кога стръкчето е пораснало толкова).


Да разрушаваш е по-лесно!
Колкото и да разрушиш, пак ще е достатъчно.
Разрушението е свързано със; завист, нетърпение, яд, омраза, ревност, честолюбие и другите от кутията на Пандора.
За да създаваш е нужно; любов, търпение, трудолюбие, доброта и всичко онава, което дори и атеистите наричат Бог.


...:big_bow_down:
Така е. И с това човек понякога (или не толкова понякога) се сблъсква на най-неочаквани места.


Прекрасни листа имат, но ми се струва, че двечките, по-големшките от последната снимка трябва да ги преместиш вече в по-голям съд.
А драцената която се подава загадъчно в левият край на последната снимка май е биколор и също е много гот.

По-късно ще опитам да кача и останалата джунгла, да те видя какъв си ми анализатор ;)


Хм!
Сега видях, че не са буркани, ама ако продължа, пак до пукницата ще стигнем!:ban:

Имам едно подозрение, че може да става за мезе, но го имам, едва откакто прочетох написаното от теб. Ще пробвам ;)


Е няма лошо да се въди нещо, ама например мери джейн може да се пуши, па авокадото не:pain:
Иначе да се въди, всичко що се множи! :)

Тъй, де - ама за кое ни стиска повече - да въдим или да му видим сметката? :)

fred
22-09-2011, 23:26
............
Тъй, де - ама за кое ни стиска повече - да въдим или да му видим сметката? :)

Трябва да се постъпателен процес-да се въди, обира и така - до края на света:idea:

old alfist
22-09-2011, 23:27
Е, хубаво де, давай още - може да научиш нещо от някой тук.

Peter_63
23-09-2011, 00:05
Браво за начинанието ! Мисля че снимките на кълновете на фона на еспресо машината е знаменателно ... :)

... Относно разрушаването ... Ако имаме смелостта да надникнем по-дълбоко, може би ще видим всъщност не толкова завист, нетърпение, яд и пр., колкото болка, омраза към себе си и безсилие ... Но е по-лесно да реагираме на деструкцията с деструкция ... :(

Ранобудниче
23-09-2011, 00:06
Е, хубаво де, давай още - може да научиш нещо от някой тук.

Ето още :)

Ранобудниче
23-09-2011, 00:08
Браво за начинанието ! Мисля че снимките на кълновете на фона на еспресо машината е знаменателно ... :)

... Относно разрушаването ... Ако имаме смелостта да надникнем по-дълбоко, може би ще видим всъщност не толкова завист, нетърпение, яд и пр., колкото болка, омраза към себе си и безсилие ... Но е по-лесно да реагираме на деструкцията с деструкция ... :(


Това с машината не беше нарочно - просто търсех светъл и тъмен фон : )))

А останалото е тъжно.

old alfist
23-09-2011, 00:17
Добре са, но трябва за някои по-големи и керамични съдове - доста познати видове имам и аз.
Тия тонколони ми приличат на Jamo.

Peter_63
23-09-2011, 00:21
Това с машината не беше нарочно - просто търсех светъл и тъмен фон : )))

А останалото е тъжно.

т.е. да не търся изпод вола теле :) Асоциациите ми бяха, че отглеждането (грижата) изисква отделяне на време и усилия. Това уморява ... какво по-добро от едно хубаво еспресо за ободряване и възстановяване на силите ... :)

Ранобудниче
23-09-2011, 00:24
Добре са, но трябва за някои по-големи и керамични съдове - доста познати видове имам и аз.
Тия тонколони ми приличат на Jamo.

Знам, но ако ги метна в керамика, няма да мога да ги влача до банята, за да ги къпя.
JVC.



т.е. да не търся изпод вола теле :) Асоциациите ми бяха, че отглеждането (грижата) изисква отделяне на време и усилия. Това уморява ... какво по-добро от едно хубаво еспресо за ободряване и възстановяване на силите ... :)

Добре, де - избягах с оправданието преди вятъра :)

В интерес на истината, машината е най-често ползваният от мен уред у дома, та може и да е подсъзнателно избрана (вероятно можех да намеря и друг тъмен фон).

Инак, асоциациите ти са добре звучащи ;)

old alfist
23-09-2011, 00:38
Знам, но ако ги метна в керамика, няма да мога да ги влача до банята, за да ги къпя.
Стори ми се, че видях една остъклена тераса с плах опит за приобщаване към обема да голямото помещение - може би там би могло да ги къпеш ако си запазила отвора за оттичате на водата.

Ранобудниче
23-09-2011, 00:40
Стори ми се, че видях една остъклена тераса с плах опит за приобщаване към обема да голямото помещение - може би там би могло да ги къпеш ако си запазила отвора за оттичате на водата.

Не.
Има отвор само за климатика (което ми иде леко височко :tooth:

Юката ми създава грижи, обаче. Иска да ходи при съседката от горния етаж. Не знам мога ли да я резна.

Sunny
23-09-2011, 00:42
Не.
Има отвор само за климатика (което ми иде леко височко :tooth:

Юката ми създава грижи, обаче. Иска да ходи при съседката от горния етаж. Не знам мога ли да я резна.

Кака да ти подарим мамунка април месец ?

Ранобудниче
23-09-2011, 00:44
Кака да ти подарим мамунка април месец ?

Ако толко имаш мерак да ми подаряваш, по-добре къща, че да олабя гърбицата на жевеце-то :laughing1:

old alfist
23-09-2011, 00:48
Юката ми създава грижи, обаче. Иска да ходи при съседката от горния етаж. Не знам мога ли да я резна.
Според мен, режи - едно умерено подкастряне обновява растението.

mordohy
23-09-2011, 01:14
А според мен си смени техниката, че ми се изкриви врата!

dimitar_vd62
23-09-2011, 01:16
Ако ма светнеш как се отглежда алоказия, ша съм ти много признателен.:bowdown:

old alfist
23-09-2011, 01:32
А според мен си смени техниката, че ми се изкриви врата!
Аз като съм кривоглед и ми идва точно - ако го оправи, образа ще ми бъде обратен и недействителен.

nickyto
23-09-2011, 08:26
Много хубава градинка си имаш ! Браво !

nickyto
23-09-2011, 12:19
Юката ми създава грижи, обаче. Иска да ходи при съседката от горния етаж. Не знам мога ли да я резна.

Че тя един път ти е рязана юката. Режи без да те притеснява, ще си направи издънки от стъблото, но е желателно да запечаташ отрязаното с восък. Отрязания връх можеш да сложиш във вода - ще си пусне корени, но му остави няколко листа само.
Ако ти се занимава пък, можеш да насечеш стъблото на повече парчета. Долния край сложи във вода, а горния запечатай с восък. Ще пуснат корени и издънки. И така от една ще си имаш повече юки.

---------- Post added at 12:19 ---------- Previous post was at 12:12 ----------


Ако ма светнеш как се отглежда алоказия, ша съм ти много признателен.:bowdown:

http://www.zadoma.com/index.php?APP_ACTION=FLOWERS_INFO&FLOWER_ID=134
Надявам се това да ти помогне.

nhg
23-09-2011, 23:45
ууу, бравос, кака

Чак се замислих колко приятно мое да поседне човек на земята до зелениите..с чашка в ръка...
Бай дъ уей: един от детските ми спомени е как баща ми и един комшия като свършиха салатата изядоха филодендрона на комшийката; то май отровно растение се води, ама те бяха и доста предварително дезинфикцирани вътрешно...

mordohy
23-09-2011, 23:50
Аз като съм кривоглед и ми идва точно - ако го оправи, образа ще ми бъде обратен и недействителен.
Не ми се фукай!
И аз съм астегматик и с кератаконус , ама на 105 градуса и ми идва малко на кестерме!

mim
24-09-2011, 14:54
кака, голяма си лошотия, сега в банята седи накисната една костилка авокадо :)

а на терасата има:
върба, от откъснато по цветница клонче, вече е на 2 години и догодина на пролет ще я забуча на поляната пред блока
2 съндъка маргаритки
2 вида бръшлян, единият си зимува навън
3 вида рози и те зимуват навън
едно пълзящо, което цъфти в лилаво пролет и есен, скоро като цъфне, може да го снимам
лимон - който само на листа расте
мента, да има да си скубя за мохитото
някакъв иноземски сорт боровинка - вече я опасохме тазгодишната реколта
късна есен ще бучна луковиците на лалета и минзухари, да си ги гледам на пролет, за пореден път
водна лилия в една стъклена паница с вода
разни неща, дето дето даже не ги знам какви са, важното е да има зеленичко

п.п. ще ми се да завъдя някакво дърво, което е с червени листа, не само есента, на пролет ще трябва да ходя по горичките на лов за разсад

firedragon
25-09-2011, 11:35
И аз мисля да забуча едно авокадо, да си имам нещо зеленко в общежитието, пък и много ми хареса цвета на листата.

old alfist
25-09-2011, 12:43
Кака ви май каквото бодне и все и се хваща - гледам и една палма от фурма.

dimitar_vd62
25-09-2011, 20:22
Земи бодни и един банан.

Ранобудниче
25-09-2011, 21:40
Ако ма светнеш как се отглежда алоказия, ша съм ти много признателен.:bowdown:

Такова си нямам, но гледам, че са ти помогнали.

Цъфтящи не виреят в моя ареал.

---------- Post added at 21:40 ---------- Previous post was at 21:35 ----------


Кака ви май каквото бодне и все и се хваща - гледам и една палма от фурма.

В интерес на истината, това е почти вярно, но от 2000г. насам. Преди това не можех и плевел да завъдя. Цялата джунгла е плод на опити от последните 10-11 години.

@ Мим, снимай да се порадваме :)

dimitar_vd62
25-09-2011, 21:42
Това което ми посочиха като помощ/все пак благодаря/ го знам.Но в действителност не се получава.Много е капризно и докато се обърнеш му пожълтели листата.Иска по специални условия, и не търпи и грам течение.Сега съм си взел 4-то растение.:-)

Ранобудниче
25-09-2011, 21:43
Това което ми посочиха като помощ/все пак благодаря/ го знам.Но в действителност не се получава.Много е капризно и докато се обърнеш му пожълтели листата.Иска по специални условия, и не търпи и грам течение.Сега съм си взел 4-то растение.:-)

Упорит си.
Инато.

Супер :)

mordohy
25-09-2011, 22:56
Колеги, понеже това е темата за флората, та да попитам.
Тая година, черната ми ряпа не стана!
Просто не поникна!
Някой да има идея, от какво е и някакви напътствия?!
Черната ряпа за мене е много важна, щото с нея първо лекувам цялата фамилия от настинки и грип, а после в чинията и ...

dimitar_vd62
25-09-2011, 23:02
Това е годината на бялата ряпа,нема как да поникне черна.

Ранобудниче
25-09-2011, 23:04
Колеги, понеже това е темата за флората, та да попитам.
Тая година, черната ми ряпа не стана!
Просто не поникна!
Някой да има идея, от какво е и някакви напътствия?!
Черната ряпа за мене е много важна, щото с нея първо лекувам цялата фамилия от настинки и грип, а после в чинията и ...

Всъщност, не виждам нищо лошо тук да обсъдим и фауната - виж, що фаундък сме се навъдили.

Колко черна ряпа ти требе?
На нашиот пазар двама симпатични батковци (братя) продават цяла зима и е пърфект.

п.п. Благодаря ти (изпроси си бирата ;) )

old alfist
26-09-2011, 09:30
Черната ряпа върви с ракията, но има един неприятен страничен ефект - изгорелите газове.

Ранобудниче
26-09-2011, 11:13
Черната ряпа върви с ракията, но има един неприятен страничен ефект - изгорелите газове.

Винаги може да бъде ефектно.
Няма да изпадам в подробности - наближава обяд.

JAMAL
26-09-2011, 12:33
Това го сътворих, ако на някоя девойка и се прииска да се понапече:biggrin:.

lordliness
26-09-2011, 20:18
Наскоро кучето ми излапа един плод от авокадо ,като правеше ужасни гримаси на отвращение,но го изяде,гледката беше незабравима,щом се сетя и почти избухвам в смях.

old alfist
26-09-2011, 22:53
Винаги може да бъде ефектно.
Няма да изпадам в подробности - наближава обяд.
Току-що закусих по икиндия и може би спокойно мога да спомена за ефектите - такива виртуози владеещи контрола над газоразпределителния и изпускателния механизъм на човешкото тяло има, че направо да се чудиш как са се родили такива таланти, но страничните наблюдатели не трябва да се лъжат по тези умения, защото един нетрениран имитатор може с неумели си опити да стигне до необратимото.

Не намерих кабела за връзка, но утре ще го донеса и ще се изфишкам с крутона си - тази привечер го снимах.

mordohy
26-09-2011, 23:04
Черната ряпа върви с ракията, но има един неприятен страничен ефект - изгорелите газове.
Нема проблем бе!
Просто няма да ги палиме:rotfl:

old alfist
26-09-2011, 23:10
Нема проблем бе!
Просто няма да ги палиме:rotfl:
Ако не ги палим няма шоу - горят като газовете от карабит.

dimitar_vd62
26-09-2011, 23:39
За тва ли говорите.

http://vbox7.com/play:d6a26c68

mordohy
26-09-2011, 23:44
За тва ли говорите.

http://vbox7.com/play:d6a26c68
Нещо такова, ама тия нямаха пожарогасител

old alfist
27-09-2011, 00:10
За тва ли говорите.

http://vbox7.com/play:d6a26c68
Нещо такова, но с гащи и оставаха дупки - тия шашкании сме ги правили още в 3-ти клас и тогава наистина имаше пожарогасители наоколо.

PEPI-2ALFA
27-09-2011, 03:15
... Тая година, черната ми ряпа не стана!
Просто не поникна!
Някой да има идея, от какво е и някакви напътствия?!

А да си забелязал подозрително движение на дядо, баба, внуче и куче около двора, може да са я извадили преди да поникне :) Червената ряпа (май е цвекло) по-ми харесва. Миналата зима сигурно съм изял 100-тина кг., ама това минава в кулинарната тема.
С костилка от фурма и аз съм опитвал, но не стана.

old alfist
27-09-2011, 09:14
Получавало се е при мен от костилка, дори на варена захаросана фурма.

Бобби
27-09-2011, 09:39
А..бе някой от вас да е гълтал костилка?...:pain:
Наторяване му е майката:))

old alfist
27-09-2011, 18:22
Да се изфукам и аз със нещо 10-тина годишно :

dimitar_vd62
07-06-2014, 21:06
Не е точно живот, щото растенията са изкуствени, ама от време се заражда живот...Не си личи ама е шадраванче, отгоре тече вода и се стича по камъка.Приятно е за ушото.

mordohy
08-06-2014, 23:20
Ама ти кирпич ли си садил?!

dimitar_vd62
08-06-2014, 23:41
Ама ти кирпич ли си садил?!

Кирпич, тухли квот дойде.Туй е нещао като сталактит, ама не е от печера ,ами от морския бряг.Течеше вода от скалите и си беше образувала една колона.Едвам си откъртих туй парче.Впоследствие това образувание не съществува, понеже тимаджиите бетонираха склона.Ето през деня, ся трябва да е по ясно.

mordohy
12-06-2014, 15:57
Кирпич, тухли квот дойде.Туй е нещао като сталактит, ама не е от печера ,ами от морския бряг.Течеше вода от скалите и си беше образувала една колона.Едвам си откъртих туй парче.Впоследствие това образувание не съществува, понеже тимаджиите бетонираха склона.Ето през деня, ся трябва да е по ясно.

Е сега е по-ясно.
Вижда се цялата красота и естетика.
Даже и клитор си има.:blush:

avvasilev
12-06-2014, 16:40
Е сега е по-ясно.
Вижда се цялата красота и естетика.
Даже и клитор си има.:blush:

:hump: