PDA

View Full Version : джанти съвет



търтей
24-11-2004, 18:44
значи имаше подобна тема но
сложих си най-сетне зимни гуми и съм решил да сапстря парици и да си купя лет(н)и джанти
дотук добре обаче въпроса е 14" или 15" да си взема
чувал съм че от дупките 15"-ките ще ми разбият окачнавето и че самите те ще си кривят
от друга страна летните ми гуми не са лоши и ако си зема 14" мога да ги използвам пак

та въпроса е - имат ли 15" реално някакви предимства - освен визуални
:wink:

hf hpe
24-11-2004, 19:51
освен визуални имаш и по добра стабилност на автомобила
минусите са трошене на гуми и джанти и по твърда возия

V_G_Z
24-11-2004, 21:14
от 14 на 15 няма особенна разлика за возията ..все пак 15 предполагат по висо4ки гуми ... но то 15 16 нагоре става веселбата .. 6тото иска нископрофилни ве4е :D

hofman
25-11-2004, 09:33
Абе то с големи джанти си е изродщина.Слагай 15 и да не ти пука.Ще караш малко по-внимателно ама ще имаш по-голяма стабилност.Пък летните ти гуми все ще се намери някой да ги купи.

И като стана дума за джанти да попитам защото много не ми е ясно с разните му там офсети и подобни спецификации: Мога ли да си намеря 17-ки джанти с 4 болта , защото като гледам вече големите размери стават с 5 болта задължително.

hf hpe
25-11-2004, 15:59
...И като стана дума за джанти да попитам защото много не ми е ясно с разните му там офсети и подобни спецификации: Мога ли да си намеря 17-ки джанти с 4 болта , защото като гледам вече големите размери стават с 5 болта задължително.
можеш но доста трудно

JINXY
25-11-2004, 16:56
http://www.boriana-bg.com/
това е линк към един сервиз за гуми....... бла бла бла
Та интересното е калкулатора за гуми който предлага. Вкарваш фабрините размери и новите евентуални, които искаш да сложиш и виждаш с колко ще ти лъже колометража. Така можеш да си нагодиш гумите и джантите, че показанията му да са си верни...........

ALFAcholik
02-12-2004, 02:22
az slojih 17ki 205na40 sa gymite triabva da vi kaja che ot 15kite razlikata e minimalna vav voziata seki mi vika che shtialo da vozi tvardo nam ko si prostotii a pyk ot tia det mi vikat 4e sha vozi tvardo nikoi ne e imal kola sas 17ki ama karai neka si govoriat

Kostadin
02-12-2004, 08:21
щом от завода производител са преценили че трябва да са 14" джантите значи наистина трябва да са толкова там има един куп инженери на които работата им по цял ден е да смятат, да смятат и да смятат кое, как, колко, какво и защо.........
:wink:

JINXY
02-12-2004, 09:30
Ей моята АЛФА 33 е с 15" 195х50 и си ме кефи яко. Нито вози по твърдо нито тропа по дупките повече от 14" 185х60, който са по книжка. С 14" карам зимата, а с 15" лятото.

valjo
02-12-2004, 10:58
щом от завода производител са преценили че трябва да са 14" джантите значи наистина трябва да са толкова там има един куп инженери на които работата им по цял ден е да смятат, да смятат и да смятат кое, как, колко, какво и защо.........
:wink:

освен инженери има и един куп търговци, счетоводители и маркетинг специалисти, които смятат колко ще струва тая кола и не е ясно чии аргументи са надделели при избора на големина на джанти и съответно гуми :)
така че това не е аргумент :)

JINXY
02-12-2004, 11:55
освен инженери има и един куп търговци, счетоводители и маркетинг специалисти, които смятат колко ще струва тая кола и не е ясно чии аргументи са надделели при избора на големина на джанти и съответно гуми :)
така че това не е аргумент :)

Е с това вече съм напълно съгласен цената на комплект джанти и гуми 13" 14" и 15" са доста различни и нарастващи с цолажа.

Kostadin
02-12-2004, 12:54
щом от завода производител са преценили че трябва да са 14" джантите значи наистина трябва да са толкова там има един куп инженери на които работата им по цял ден е да смятат, да смятат и да смятат кое, как, колко, какво и защо.........
:wink:

освен инженери има и един куп търговци, счетоводители и маркетинг специалисти, които смятат колко ще струва тая кола и не е ясно чии аргументи са надделели при избора на големина на джанти и съответно гуми :)
така че това не е аргумент :)

много трудно ще ме убедиш, че счетоводителите на ALFA ROMEO играят някаква роля при избора на цолаж на джантите на колите които произвеждат!!!
представям си следната ситуация главния инженер и проектант, който отговаря за ходовата част е пред дилема:" 14" или 15" :? , а защо ли пък не и 16" :? не не немога да преценя :( ....абе я да отида аз до главния счетоводител да се консултирам с него, той знае най-добре какви джанти да сложа" :lol: :lol: :lol: :wink:

hf hpe
02-12-2004, 12:58
щом от завода производител са преценили че трябва да са 14" джантите значи наистина трябва да са толкова там има един куп инженери на които работата им по цял ден е да смятат, да смятат и да смятат кое, как, колко, какво и защо.........
:wink:

освен инженери има и един куп търговци, счетоводители и маркетинг специалисти, които смятат колко ще струва тая кола и не е ясно чии аргументи са надделели при избора на големина на джанти и съответно гуми :)
така че това не е аргумент :)


много трудно ще ме убедиш, че счетоводителите на ALFA ROMEO играят някаква роля при избора на цолаж на джантите на колите които произвеждат!!!
представям си следната ситуация главния инженер и проектант, който отговаря за ходовата част е пред дилема:" 14" или 15" :? , а защо ли пък не и 16" :? не не немога да преценя :( ....абе я да отида аз до главния счетоводител да се консултирам с него, той знае най-добре какви джанти да сложа" :lol: :lol: :lol: :wink:
има една книга КОЛЕЛА на Артър Хейли предполагам всеки от нас я чел но не си я спомня добре
та там ставаше на въпрос за едни вибраций които се появяват при определена скорост докато изпитваха нов модел на автомобил. Решението на проблема беше просто, на определено място се заварява еднабопълнителна планка.НО тук идваше едно НО това нещо струва само 5 долара, но имаше изчисление на база на вероятно продадените автомобило това с колко би ускъпило модела и това се считаше за доста голям проблем.
Така че това което спомена Вальо като аргумент си е доста основателно.

Kostadin
02-12-2004, 13:08
моите уважения, но мисля, че не беше нужно да ми се караш пишеики "колега" с главни букви... не, че нещо ама откакто съм в тоя форум не съм се заял и не съм убидил абсолютно никои, а и нямам намерението да го правя така, че според мен това "подчертаване" беше излишно...аиде чао и мир :)

JINXY
02-12-2004, 13:12
Явно някой колеги забравят че фирмата АЛФА РОМЕО е имала и много тежки дни преди модела 33 и наистина се е налагало нещата да се погледнат и от финансова гледна точка. Когато си на ръба да преустановиш производство завинаги търсиш решение което да се продава добре и бързо на пазара, а това решение не е скъп автомобил с много екстри. Решението почти винаги е в средния клас автомобили коъто са и най купувани, а те не са колите с екстри като скъпи джанти и гуми, чип тунинги, яко спойлери и секви глезотий.


Е това си е мое мнение и не ангажирам никого с него....................

Kostadin
02-12-2004, 13:34
явно на БМВ счетоводителите са по-харабия от тези на АЛФА :lol:
аиде сега сериозно, та значи по принцип съм съгласен, че тези фактори играят огромна роля при избора на джанти и не само за джантите за абсалютно всичко по автомобила, но пак оставам зад своята теза, че счетоводителя няма мешава там, там роля играе бигбосс.Аз също работя във фирма която произвежда краен продукт т.е. ние произвеждаме хладилни агрегати и централи и какво ли още не свързано със хладилната техника, но никога шефа не е отишъл да попита счетоводителките какъв компресор или какъв кондензатор да сложи на еди коя си централа, защото освен икономически факти в техниката има и нещо друго, което се казва наука, а нашите счетоводители едва ли разбират много от хладилна и топлотехника и съм сигурен, че и счетоводителите на алфа не са много в час със законите на динамиката. :wink:

hf hpe
02-12-2004, 15:46
моите уважения, но мисля, че не беше нужно да ми се караш пишеики "колега" с главни букви... не, че нещо ама откакто съм в тоя форум не съм се заял и не съм убидил абсолютно никои, а и нямам намерението да го правя така, че според мен това "подчертаване" беше излишно...аиде чао и мир :)
ако този пост е за мен съм написал КОЛЕЛА не колега

Kostadin
02-12-2004, 15:58
моите уважения, но мисля, че не беше нужно да ми се караш пишеики "колега" с главни букви... не, че нещо ама откакто съм в тоя форум не съм се заял и не съм убидил абсолютно никои, а и нямам намерението да го правя така, че според мен това "подчертаване" беше излишно...аиде чао и мир :)
ако този пост е за мен съм написал КОЛЕЛА не колега

:oops: :oops: :oops: извинявам се :oops: :oops: :oops:

ALFAcholik
02-12-2004, 17:43
аз пак не ми харесва сас 14ки и за тва си сложих 17 пак голиама работа кат са разбии колата ша си я поправиа и толкоз! Ама важното е че аз така си я харесвам :)

valjo
02-12-2004, 17:58
аз пак не ми харесва сас 14ки и за тва си сложих 17 пак голиама работа кат са разбии колата ша си я поправиа и толкоз! Ама важното е че аз така си я харесвам :)

евала, каде ги намери тия 17ки на 4х98 ебаси ...

и колко им плати ако не е тайна де :)

KGB
02-12-2004, 19:49
Счетоводители имат роля и то много голяма при планирането на един автомобил.

Например моята кола идва фабрично с 15ки...който са прекалено малки гуми за нея. Но разликата между 15 и 16 като цена коята би излензнала на производитела е огромна.

Както и да е... :wink:

hofman
02-12-2004, 22:30
Според мен тука ключова роля играят инжинерите.
Ако толкова зависеше от счетоводителите финансовия проблем може да се реши така:
Примерно в ценовата листа пише: стандартно колата е с джанти 14, за 15 + еди колко си евро, за 16 + еди колко си евро, за 17 + еди колко си евро.А те повечето автомобили излизат фабрично с един размер джанти, максимум два.
Всъщност като стане шеф на някой автомобилен завод - тогава ще ви кажа със сигурност :D

KGB
03-12-2004, 00:59
Моята фабрично я правят с 3 размера джанти...15,16 и 17...за някой държави се предлагат и 18ки.

Kostadin
03-12-2004, 13:35
винаги съм се чудел по-голямата джанта не лъже ли в отчитането на скоростомера, примерно аз както съм с 14" ако сложа 15" или 16" няма ли да се получат разлики в отчитането на скоростта, а иначе големите джанти са мания признавам си в Пазарджик има една 155-ца същата като на бялата сила абе 1:1 и модел и цвят и е с някакви джанти не съм ги заглеждал какъв размер точно са обаче или са 16" или са 17" просто стои невероятно с тях много тежко, много яко, следващия път ще поразпитам момчето което я кара за малко инфо относно тия джанти!!!

KGB
03-12-2004, 20:11
не дават отклонение по-голямо от 1% ако се спазват заводските предписания. Например 195/60/15 или 205/55/16 или 215/50/17, 225/45/18 това са за моята кола до колкото си спомням :)

Kostadin
04-12-2004, 09:41
добре това добре, а другото което ме притеснява е ускорението!!!
все ми се струва, че с по-голямата джанта то ще падне неимоверно, това са двете неща които ме притесняват най-много ускорението и отчитането на скоростта за второто в исказването на KGB има смисъл да приемем, че е така, а с ускорението какво става?нека да пишат хора които са минали по тоя път да споделят впечатленията си преди и сега!!!

Alfa User
04-12-2004, 11:07
Доколкото си спомням от един сайт с калкулатор за гумите - с по-голям цолаж получавате по-слабо ускорение, но по-голяма макс скорост. Така че предполагам всеки може да си пресметне какво му е по-необходимо - да се изстреля като куршум на старта или да пресече финиша със светлинна скорост :)
A за по-любознателните - ето ви един линк, който може да ви помогне да си изберете различни гуми, ако не искате да променяте диаметъра на джантата :
http://ejelta.com/tiresize/

Kostadin
04-12-2004, 11:35
Доколкото си спомням от един сайт с калкулатор за гумите - с по-голям цолаж получавате по-слабо ускорение, но по-голяма макс скорост. Така че предполагам всеки може да си пресметне какво му е по-необходимо - да се изстреля като куршум на старта или да пресече финиша със светлинна скорост :)

а не е ли най-добре и двете
:lol: :lol: :lol:

KGB
04-12-2004, 12:23
Значи много зависи от гумите и джантите...например ако се спазват заводските предписание да се мине от 195/60/15 на 205/55/16 обиколката на гумата си остава същата...НО имаме по-голямо сцепление с асфалта тоест повече мощност ни трябва да завъртим гумите, но пък от друга страна по-малко гуми ще въртим на старта поради повъшеното сцепление....Другият важен фактор е тежеста на джантата и гумата...ако например 15 с гуми са 8кг. а 16ките са 9.5кг отново ще ни трябва повече мощност...тези 1.5кг в повече се увеличават неймоверно със скороста..от там се намалява и междинното ускорение както и се увеличава спирачния път на колата,НО поради по голямото и добре сцепление с асфалта може и да се намали спирачния път, а само да се увеличи натоварването върху спирачните апарати.

Сега тук има и друг важен фактор...например аз от 15оргинални с гуми Фирестоун, мисля да мина ана OZ Суперлегера и гуми Пирели или Бриджстоун...15 тежът около 10кг да речем до като ОЗ с гумите ще е към 7.5кг...при мен ще се получи всичко в плюс в преминаването ми към 16...по-добро ускорение,по-малко натоварване на предницата, по
добър спирачен път, по добра икономия на двигатела и по-малко натоварване на спирачните апарати.

Тоест много зависи от това с какви джанти и гуми сме били до сега и какви мислим да сложим, за да разберем дали ще е по-добре или по-зле :wink:

ALFAcholik
05-12-2004, 22:31
:D eeeee ima malko otklonenie ilometraja s okolo 10 km po malko pokazva i moje bi po malko nabira ama nali i km pokazva po malko niakoi me pitashe kolko sam gi zel i ot kakvo sa !! jantite sa ot opel astra 4x100 sa dypkite nima nikav problem s tiah samo edni plasmasovi ftylki praih da legnat na glavinite i tva e gaz ! 500lv i edni sportni kolani komplekt dadoh za tiah i sia mi artisaha 15kite starite moje da gi prodam na prolet

Kostadin
06-12-2004, 10:16
:D eeeee ima malko otklonenie ilometraja s okolo 10 km po malko pokazva i moje bi po malko nabira ama nali i km pokazva po malko niakoi me pitashe kolko sam gi zel i ot kakvo sa !! jantite sa ot opel astra 4x100 sa dypkite nima nikav problem s tiah samo edni plasmasovi ftylki praih da legnat na glavinite i tva e gaz ! 500lv i edni sportni kolani komplekt dadoh za tiah i sia mi artisaha 15kite starite moje da gi prodam na prolet

а твоита алфа какъв модел?

Bobo
07-12-2004, 11:35
Браво Еньо! Точно в десятката :) Костадин не се сарди чети внимателно там пише КОЛЕЛА! :wink: